Provinciaal nieuws sisser Loopt 't met een af? Kannen de sen Eric de Noorman De laatste slag van. VERSE Slagerij Pagina 4 AXEL OOSTBURG SLUIS VOGELWAARDE. ZAAMSLAG De Socialistische Internationale Partijcongresmonsterbom en koude oorlog De v.v. Axel vierde haar 50-jarig bestaan AMERIKAANSE PERS OVER DE RUSSISCHE KERNPROEVEN JAPANSE KAMER VEROORDEELT RUSSISCHE KERNPROEVEN HUIS DOl D Fj V HIJ E tis U \Y Donderdag 26 oktober 196} Donderdag 20 oktober Vergadering C.H.-Unie Deze afdeling belegde een ver gadering waar als spreker aan wezig was het Tweede Kamerlid de heer C. F. v. d. Peijl. De heer P. J. van Bendegem opende met een woord van wel kom, in het bizonder tot de spre ker. en zei dat het belangrijk is van tijd tot tijd eens te vergade ren al is de belangstelling voor een politieke vergadering meest al niet zo groot. Hierna sprak de hoer v. d. Peijl over: ..Actuele politieke situa tie'' n.a.v. Ie. de ernst der inter nationale situatie; 2e- het ge slaagd financieel-economisch be leid. dat zal worden voortgezet, en ten 3e.- de Nieuw-Guinea- politiek. Ie. In de Troonrede 1961 wordt voor het eerst gewaarschuwd voor het communistisch gevaar. Op zijn post zijn blijft geboden voor alle Westerse volken. Over al dreigt het communisme de kop op te steken, b.v. Berlijnse crisis. Cuba, Zuid-Amerikaanse landen, Kongo, Afrika. De ge- dachtengang der communisti sche leiders wordt beheerst door strijd. En hun werk is oorlogs geweld en wereldoverheersing. Daarbij heiligt het doel de mid delen. 2e. Geslaagd financieel beleid komt neer op belastingverlaging voor de werkende gehuwde vrouw ingaande 1 jan. 1962. Be perkte vennootschapsbelasting per 1 jan. 1963. Ook geen belas ting op petroleum en huisbrand olie. Verlaging loon- en inkom stenbelasting per 1 juli 1962 Eén der spanningen vormt het nijpend tekort op de arbeids markt. Dit jaar wordt een da ling verwacht tot 35.000. Bij de algemene beschouwin gen heeft de heer Tilanus aan gedrongen op herziening van de invaliditeitsrente. Dit is nog steeds een achtergebleven groep in onze Nederlandse maatschap- Pij- 3e. De Nieuw-Guinea-politiek. Nieuw-Guinea wordt internatio naal beschouwd als Nederlandse souvereiniteit- Nederland heeft naar het handvest der Verenig de Naties hoofdstuk XI de ver plichting aangegaan in dit gebied een zo harmonisch mogelijke ontwikkeling te helpen bevorde ren. Hier wonen 700.000 Papoea's. Tegenover hen hebben we een morele verplichting. De Nieuw- Guinea-raad is deze zomer tot stand gekomen en de decentrali satie van het bestuur is ver ge vorderd. De heer v. d. Peijl stelde, dat de C. H. U. t.o.v. Nieuw-Guinea geen enkele koloniale gedachte koestert. Een vruchtbaar ge sprek met Indonesië is tot nu toe onmogelijk gebleken. Neder land heeft nu aan de Ver. Naties een geheel nieuw plan voorge legd. De heer Van der Peijl besloot zijn rede met de opmerking, dat wat het huidige kabinet betreft, ondanks alles valt te constateren, dat dit kabinet zonder de P- v. ri. A. 'n behoorlijk sterk, duide lijk en rechtlijnig beleid heeft gevoerd. De C.H.-Unie is dan ook bereid dit kabinet in het ko mende jaar een reële kans te geven, haar daden af te wach ten en deze te testen aan de be ginselen van de C- H.-Unie. Hierna werden door spreker nog vele vragen beantwoord. Met dank aan de spreker be sloot de heer P. J. van Bende gem deze vergadering met ge bed. De Heemktintlie kring voor West Zeeuws-Vlaanderen heeft bijna 10(1 leden. Na de geanimeerde oprichtings vergadering van een paar maan den geleden is het aantal leden van de vereniging inmiddels uit gegroeid tot tegen de honderd. De eerste excursie naar de Romeinse opgravingen in sep tember onder leiding van de heer Van Hint te Aardenburg. die ten nauwste betrokken is bij de schatgraverijen aldaar, ge noot een flinke belangstelling. Een 40-tal leden, alsmede enkele andere geïnteresseerden bezich tigde het terrein, zuidelijk van de Bavo-kerk, en de overvloed van opgegraven voorwerpen die in het primitieve museum en in een lokaal van ae openbare lagere school waren verzameld. Het bestuur heeft nu besloten binnen enkele weken een ten toonstelling te organiseren te Oostburg van enkele honderden oude prentbriefkaarten uit ons gewest, de meeste «uit de verza meling van de Provinciale Biblio theek, waarvoor speciaal de itideren belangstelling zullen hebben. Een particulier verza melaar wil van de gelegenheid gebruik maken om zijn kollektie oude boerderijen daar ook neer te leggen in de hoop dat de be zoekers hem kunnen helpen bij de identificatie van enkele daarvan die hij nog niet heeft kunnen thusbrengen. Verder heeft het bestuur plannen voor propaganda-avonden in meer dere plaatsen, waarbij gaarne wordt gerekend op één of meer dere personen die voor de eigen plaats van advies kunnen dienen in deze. Daarnaast is men van plan om mej. dr. Gottschalk, auteur van het standaardwerk ..Historische Geografie van W. Zeeuws Vlaan- dern" uit te nodigen om voor de leden een lezing te houden over de gewestelijke geschiedenis. Voor een uit te geven jaarboek, waarvan de wijze van uitvoering zal afhangen van de beschik bare geldmiddelen (contributie, subsidies o.m.) worden reeds voorbereidingen getroffen. De Kring wil eveneens begin nen met de samenstelling van een eigen bibliotheek van wer ken die W. Zeeuws-Vlaanderen tot ondeiwerp hebben. De basis hiervan kan gelegd worden met een collectie uit de nalatenschap van de historicus ds. J. Pattist, welke collectie thans berust on der de hoede van de heer A. Hoolhorst, our-rector van het Wilhelmina-Lyceum te Oost- burg, die deze graag voor dit doel wil bestemmen. Ook land kaarten uit voorbije tijden, als mede allerlei prentwerk kan in deze bibliotheek worden opge nomen. Het Bestuur wil een beroep doen op allen in het gewest, dat voorkomen wordt. wat nogal eens gebeurt) dat oude merk waardige papieren, foto's, boe ken enz. met betrekking tot het verleden. klakkeloos worden weggegooid, verbrand of voor oud papier verkocht. De start heeft bewezen, dat bij onze be volking nog belangstelling be staat voor al het streekeigene van vroeger en het ziet er naar uit. dat de nieuwe vereniging veel zal kunnen bijdragen tol be houd en versteviging van dc ge bondenheid aan en liefde voor het, eigen heem in een tijd die het moeilijk maakt die eigen aard en het bijzonder karakter van mens en woongebied te be waren. Voorlichtingsavond zelfbescherming. In de raadszaal van het stad huis werd een voorlichtingsavond georganiseerd in het kader van de zelfbescherming bij aanval len met kernwapens. Burgemees ter P. F. van Hootegem leidde met een kort woord de heer P. Ie Kam in, die aan de hand van een serie lichtbeelden een toelichting gaf op de mogelijkheden die o.m. in tijd van nood ter beschikking staan. De heer W. Catsman, kring- hoofd van de B.B., wees hierna op de taak van zijn organisatie, en vroeg aan de aanwezigen be grip voor de taak van de plaat selijke blokploeg. Deze voorlichtingsavond werd bezocht door de leden van de plaatselijke vrijwillige brand weer, gemeente-ambtenaren, on derwijzend personeel, ambtena ren bij de douane etc. en er be stond grote belangstelling. Dit kwam ook tot uitdrukking in een aantal vragen, die aan de inleider gesteld werden. Burgemeester P. F. van Hoo tegem merkte aan het slot op dat door deze voorlichting ieder op zijn wijze kon bijdragen tot meer kennis over zelfbescher ming. Verbetering voor het verkeer. In samenwerking tussen de ge meente Vogelwaarde en het kroondomein is een belangrijke verbetering voor het verkeer aangebracht in de bocht van de Koningsdijk nabij de kruising KoningsdijkOostdijk. Ter plaatse is de dijk gedeel telijk afgegraven en de weg ver breed, waardoor de weggebrui kers een veel ruimer uitzicht hebben gekregen. Voorheen heb ben zich op dit punt tal van bot singen voorgedaan. Agenda gemeenteraad. Op de agenda van de maandag 6 november des n.m. half drie te houden vergadering van de ge meenteraad komen o.m. de vol gende punten voor: Ingekomen stukken en mede delingen. Burgemeester en wethouders delen mode, dat aan de tijdelijk onderwijzer aan de openbare lagere school, de heer K. v. d. Berge, geen vrijstelling van op komst voor eerste oefening werd verleend, zodat hij op 4 oktober j.l. in militaire dienst is gegaan. Aan hem is inmiddels por 16 november 1961 ontslag verleend als tijdelijk onderwijzer. Met ingang van 13 oktober 1961 is tot tijdelijk onderwijzer benoemd de heer H. van Omme ren te Groede. Benoeming leden Commissie van Advies Woonruimtewet 1947. Jaarlijks moeten de leden van de Commissie van Advies Woon ruimtewet '47 worden benoemd. B. en W. stellen voor de zitting hebbende leden de heren J. de Klerk, I. J. Kolijn, J. F. Lensen, H. de Feijter en M. J. Galle op nieuw te benoemen. Voorstel vaststelling krediet bedrag rekening-courant N.V. Bank voor Ned. Gemeenten voor 1962. Voorstel inzake zekerheidsstel ling als bedoeld in het Besluit bevordering eigen woningbezit. Ingekomen zijn een tweetal verzOFkert-om zekerheidsstelling als gedoeld in art. 7 van het Be sluit bevordering eigen woning- bezit t.w.: a. van A. P. Schuitvlot, Plein 31, die een woning bouwt in de Gerard van der Nissestraat b. van J. Cornelissen, Dijk- straat 8 te Othene, die een wo ning bouwt in de Brugstraat te Othene. Voorstel tot wijziging van de Kinderbijslagverordening. Aanbieding gemeente-rekening 1960. De rekening sluit met de vol gende cijfers: Gewone dienst: ontvangsten 554.396,25 uitgaven 522.693,27 Batig slot 31.702,98 Kapitaaldienst: ontvangsten ƒ581.527,89 uitgaven 730.746,04 Nadelig slot 149.218,15 Voorstel wijziging begroting 1961. Behandeling gemeente-begro ting 1962. Bij de behandeling van de ge meentebegroting 1962, stellen B. en W. o.m. voor de volgende sub sidies te verlenen: a. Vereniging voor Veilig Verkeer Terneuzen en Omstre ken 50, b. Vereniging „Het Groene Kruis" ƒ2250, c. Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholisme ƒ75, d. Muziekvereniging ,,De Vol harding" ƒ1250, e. Landelijke rijvereniging „De Julianaruiters" 100, f. Stichting Maatschappelijk Werk 350, De post onvoorziene uitgaven kan na de voorgestelde wijzi gingen worden gebracht op ƒ19.953,28. Rondvraag. 0 Pablo 'Picasso heeft woens dag in alle stilte zijn 80ste ver jaardag gevierd. Hij en zijn vrouw, zijn vroegere model Jac queline Roques, ontvingen slechts enkele vrienden. Picasso was woensdag lichtelijk onwel. De verjaardag van Picasso wordt, behalve in Vallauris, ook gevierd in Cannes en Nice, o.a. met vuurwerk. De democratische landen moe ten strijden om elke vorm van kolonialisme in Europa, die is te vergelijken met het Russische kolonialisme in Oost-Duitsland uit te bannen, aldus de voorzit ter van de P. v. d. A.. J. G. Suur- hoff, op de bijeenkomst van de socialistische internationale in Rome, De landen van de N.A.V.O. dienen op dit punt volkomen solidair te zijn. „De Sowjet-Unie zal elke tegenstelling, elk geschil onmiddellijk uitbuiten. Chroes- jtsjef stelt alles in het werk om de landen van Europa in paniek te brengen. Wij dienen dit tegen te gaan en mogen het in geen geval bevorderen", aldus Suur- hoff. Hij verklaarde voorstander te zijn van de instelling van een gedemilitariseerde zóne in Mid den-Europa. „dat een doeltref fend controlesysteem, zonder het recht van veto, kan worden in gevoerd, opdat het evenwicht tussen de Westelijke en commu nistische strijdkrachten niet wordt verstoord". Ten aanzien van Kongo merk te hij op dat dit moeilijke pro bleem niet kan worden geregeld voordat Tsjombe uit zijn ambt is ontzet. HELIKOPTER VLIEGER OMGEKOMEN De adjudant-vlieger J. F. van Maas van de Koninklijke Marine wordt vermist na een noodlan ding op zee. die een Sikorski H. S. S. I. N. gistermiddag heeft moeten maken. Drie andere inzittenden van het toestel, dat thuishoorde op Hr. Ms. vliegkampschip „Karei Door man", konden na de noodlanding worden gered. Het ongeluk is gistermiddag om streeks vier uur gebeurd op de Noordzee ter hoogte van Helms dale aan de oostkust van Schot land. De Sikorski. een onderzee bootbest) ijdings helikopter, moest een noodlanding maken als ge volg van een motorstoring. De vermiste adjudant-vlieger, die afkomstig is uit Katwijk aan de Rijn. was de tweede bestuur der van het toestel. Direct na de noodlanding zijn de „Karei Doorman", de jager „Groningen", twee Gruman S 2 F 1 Tracker vliegtuigen en drie helikopters ter plaatse gaan zoe ken naar de vermiste, zo deelt de marine-vooilichtingsdienst mee. •- Het 22ste congres van de Rus sische communistische partij blijft nog steeds veel belangstel ling trekken, hoewel het, ruim een week na de opening, toch wel duidelijk is eeworden. dat het geen enkele drastische wijziging in de buitenlandse en binnen landse politiek van de Sowjet- Unie zal brengen. Chroesjtsjows positie blijkt sta biel te zijn Van de aanvallen op de zogenaamde anti-partijgroep kan men zeggen, dat een derge lijke vet toning nu eenmaal onaf scheidelijk aan elk communis tisch congres is verbonden. Zij hadden ditmaal al bijzonder wei nig om het lijf: Molotow. Kaga now'tisj en de stokoude Worosji- low. tegen wie zich de felste kritiek richtte, zijn immers al lang uitgerangeerd. Wellicht De voetbalvereniging „Axel" heeft gisteren op waardige wijze het halve eeuwfeest gevierd en kreeg in de avondbijeenkomst in „Het Centrum" haar hoogtepunt, toen burgemeester Van Dijke bij drie oudgedienden de eremedail le in zilver verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau op de borst speldde. In de namiddag had in het clublokaal in hotel ,,'s Lands Welvaren" een receptie plaats, die zeer druk werd bezocht. Afgevaardigden van zusterver enigingen boden hun gelukwen sen aan. waarbij talrijke bloem stukken werden aangeboden. Burgemeester Van Dijke met wethouder IJsebaert en de ge meente-secretaris, de heer P. J- v. d. Bosse, kwamen namens het gemeentebestuur hun gelukwen sen aanbieden, de K.N.V.B. deed dit bij monde van de heer Wij- het gemeentebestuur doordron gen is van de terreinmoeilijkhe den en hoopte, dat eer de v.v. „Axel" 51 jaar oud zal zijn, de toezeggingen, welke 10 jaar ge leden zijn gedaan, gehonoreerd zullen zijn. Vervolgens vroeg burgemees ter Van Dijke de heren A. Rie- mens, D. J. Freekenhorst en F. J. Lensen op het podium. Deze drie mannen hebben al tijd voor hun clubje klaar ge staan en zij zijn een voorbeeld geweest voor vele andere vereni gingen om te bewijzen, dat men ook zonder subsidies een bloeien de vereniging kan opbouwen. „Wij zijn u alle drie dankbaar en daarom is het gemeentebe stuur verheugd, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd om u alle drie de zilveren eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau te verlenen." I)e drie gedecoreerden denes uit Breda, de heer H. Mos namens de scheidsrcchtersvercni- ging. Des avonds zat het voltallig bestuur in „Het Centrum" op het podium achter een weelde van bloemen. De heer J. Dieleman, voorzit ter der v.V. Axel, sprak een geestdriftig welkomstwoord. Hij memoreerde de oprichting van de vereniging in 1911 en zeide dat slechts door opofferingsgezind heid en doorzettingsvermogen het vroegere „Wilhelmina" over eind is gebleven en ten slotte is uitgegroeid tot wat de v.v. Axel nu geworden is. Moeilijkheden zijn er genoeg geweest, vooral met de terreinen, maar ook hier heeft de club liefde en -trots om baas te zijn in eigen huis. wonderen gedaan. De heer Dieleman herinnerde er aan, dat van het eerste be stuur (de oprichters» Karei Wijna, Sander Wijna, Joost den Engelsman, Mechiel de Krijger en Jacob Cové. Van de oprichters is alleen nog in leven het erelid Cové en, wat wel een extra ver melding waard is. hij is met zijn echtgenote hier in de zaal aan wezig, hetgeen alle aanwezigen ten zeerste verheugt. Na deze uitvoerige openingsrede betrad burgemeester Van Dijke het podium om het bestuur en leden van de v. v. „Axel" geluk te wensen met dit gouden jubi leum. De burgemeester zeide, dat Staande werd het drietal dooi de gehele zaal een ovatie ge bracht. Dc avond werd verder gevuld met een gezellig cabaretprogram ma door het gezelschap Harry Meijer uit Haarlem. Des middags heeft ditzelfde ge zelschap een programma afge werkt voor de jeugdleden. Het \ïas een geslaagd feest, dat weer een hoogtepunt was in het bestaan der v.v. „Axel" en waar veel leden en oud-leden met hun echtgenoten veel genoegen aan hebben beleefd. SC HILDER ROOFDE 142 TASSEN De 23-jarige Haagse schilder H. B„ die op 2 oktober in Den Haag is aangehouden op verden king van een groot aantal straat roven. heeft sinds september 1949 in totaal 142 maal wielrijd- sters van een tas beroofd. Vijf tien van deze straatroven heb ben min of meer ernstig letsel, zoals hersenschudding en sleutel beenfractuur. van de beroofde tot gevolg gehad. De 24-jarige machinebank werker J. K„ die later is aange houden, blijkt negentien maal met de schilder te hebben samen gewerkt. Voorts heeft de schil der nog getracht drie andere jongens „op te leiden", echter zonder „succes". loopt nog hun lidmaatschap van de partij gevaar, maar zeker niet ltun leven. De tijd, dat Rusland geregeerd kon worden door mid del van bloedige zuiveringen, is nu wel voorbij. Bovendien heeft Chroesjtsjow die ook niet nodig zijn methode van onbloedige likwidatie van tegenstanders is even doelmatig. VAN VIETNAM TOT ALBANIË. Van scherpe tegenstellingen in het internationale communisti sche kamp is, naar buiten in ieder geval, al even weinig gebleken. Het ketterse Joego-Slavië en het recalcitrante Albanië kregen de nodige vegen uit dc pan, maar China's Tsjoe En-lai liet het bij een wat lauwe verdediging van vriendje Enver Hodzja en ge waagde voor het overige van de „communistische eenheid van Vietnam tot Albdniij. De kram men. die een jaar geleden de breuk tussen Moskou en Peking hechtten, blijken nog te houden. Wat de politiek tegenover de niet-communislische wereld be treft, blijft het Kremlin trouw aan de in 1956 geproclameerde idee van de co-existentie. In fei te betekent dat de voortzetting van de koude oorlog, waarmee de wereld nu al sinds 1947 ver trouwd is. Het gevaar, dat deze zal ontaarden in een vernietigen de atoomoorlog is niet groot, zo lang de kernwapens slechts in het bezit zijn van grote mogend heden, dié alles te verliezen en niets te winnen hebben. 'I ONGELUK SC HUILT IN 'n KLEIN HOEKJE. Anders wordt het, wanneer een veel groter aantal landen de beschikking zou krijgen over wa terstofbommen. Dan zou een psychopatisch leidertje met sterke zelfmoordneigingen door een druk op de knop de hel kun nen ontketenen. Dat is ook de vrees van president Kennedy, die daarom zo'n belang hecht aan een internationale overeenkomst over een verbod tot het nemen van proeven met kernwapens. Hoe Chrocsjtsjof daarover denkt, is niet duidelijk. Met de lippen belijdt hij steeds dc ge dachte van een totale ontwape ning, maar juist nu weer heeft hij de verontwaardiging en schrik van een groot deel van de wereld gewekt met zijn on zalige plan, om een kernbom van 50 megaton tot ontploffing te brengen. Washington heeft onmiddellijk een beroep op de Sowjet-Unie ge daan om van de proef met deze monsterbom af te zien en bij de politieke commissie van de Ver enigde Naties is door een aantal buurlanden van Rusland, die zich bizonder bedreigd gevoelen door het stralingsgevaar, een motie van dezelfde strekking in gediend. VIER SPORTVISSERS DOOR VLOED OVERVALLEN. Vier sportvissers hebben woens dagmiddag een angstig avontuur beleefd op de Noorderpier in Hoek van Holland. Zij waren op de pier gaan vissen, en werden door de vloed overvallen. Op het eerste baken van de Noorderpier hebben ze toen een enigszins vei lig plekje weten te vinden. Om half drie zagen mannen van de seinpost in Hoek van Holland de vissers op het baken. De bemanning van de reddings boot „Prinses Margriet" werd van dc situatie op de hoogte ge bracht. De boot is om kwart over drie uitgevaren. Om half vier waren de vier vissers weer op de vaste wal. Het waren de heer A. Koppe nd (35 jaar) uit Hoek van Hol land. de heer G. A. Beket (31 jaar) uit Rotterdam en twee jongens van 13 jaar uit Hoek van Holland. 13-JARIGE JONGEN VERONGELUKT. Op de Griendveenseweg in Amerika (L.i is de 13-jarige J- M. H. van Voort, oudste zoon uit een gezin van zes kinderen, ver ongelukt. De jongen die plotse ling per fiets de weg overstak, werd gegrepen door een passe rende personenwagen. Het kind was op slag dood. 128. Met een laatste blik om zich heen glipt Eric de Noorman in de schaduw achter dc pila ren van een der huizen dichter bij, terwijl hij inmiddels een ge schikte manier zoekt om Sangi- banus' huis binnen te komen. Het grote balcon aan de voor zijde lijkt hem de beste moge lijkheid daartoe. Juist staat hij op het punt de smalle straat over te steken om zich in de schaduw van de poort te verber gen, als hij zachte voetstappen hoort en weinige ogenblikken later sjokt een armelijk geklede man met een groot pak op de rug voorbijen op hetzelfde moment bemerkt Eric een bewe ging boven op het balcon.... Een stille gedaante blikt snel over de rand. om vrijwel ogen blikkelijk weer weg te duiken... en de late wandelaar kijkt niet op of om en verdwijnt in een smalle zijstraat ,,Jc moest eens weten, hoe dankbaar ik jc ben, vriend," mompelt de Noorman grimmig. „Als jij niet voorbij gekomen was, was ik lelijk in dit valletje gelopen. Op de een of andere manier wist Sangibanus dus, dat er iets zou gaan gebeuren. Dat is een streep door onze reke ning Even geruisloos als hij geko men is. maakt Eric zich weer uit de voeten, maar nauwelijks is hij voorbij de hoek of twee ge daanten springen hem op de nek. EEN BETREKKELIJKE WAARDE. Aan de andere kant heeft Ste venson gedreigd, dat de Verenig de Staten hun proeven met kern bommen in de atmosfeer zullen hervatten, indien er geen alge meen verbod op dergelijke proef nemingen wordt bereikt. Dat de Russen daartoe zullen willen medewerken, nadat zij hun hui dige reeks proeven hebben vol tooid, is bepaald niet denkbeel dig. Zonder een waterdichte con trole echter kan zo'n overeen komst niet meer dan een betrek kelijke waarde hebben. Ook dit maal immers heeft Moskou het moratorium eenzijdig verbroken. Het kan dit een tweede keer doen. Waar het op aankomt, is, of de Russische leiders werke lijk bereid zijn. in de „vreed zame concurrentie", waarin zij volgens hun beweringen met de vrije wereld willen leven, af te zien van het element van terreur en schrikaanjaging. Zo heel ver heeft dat hen in de laatste jaren ook niet gebracht. Natuurlijk zit het Westen in Berlijn wat in dc klem, maar het handhaaft er zijn positie nog steeds taai, hoewel Chrocsjtsjof reeds in 1958 zijn eerste ultima tum stelde. In Afrika hebben dc communisten niet veel voet aan de grond gekregen. In Cuba be haalden zij een succesje en in Azië is dc communistische drei ging in grote gebieden nog steeds sterk. Maar al met al is Chroesjtsjef op dit 22ste partij congres gelukkig niet in staat te snoeven op werkelijke grote overwinningen in de koude oor log. (Nadruk verboden.) In het Amerikaanse blad New York Daily News werd woens dag over de Russische kernproe ven gezegd, dat de Amerikaanse regering hierdoor een eind- weegs gedreven is naar de standpunten van Frankrijk en West-Duitsland, volgens welke het Westen niet het initiatief voor onderhandelingen met dc Sowjet-Unie moet nemen. Vol gens het blad is de Amerikaanse regering thans bereid te wach ten tot dc Russen met een voor stel komen dat een basis voor redelijke onderhandelingen vormt. Respect voor de wereld opinie is goed, aldus hftfblack mameer zijn grenzen. Dezs^renS Wordt bereikt en overschreden' wanneer onafhankelijkheid, vrij heid en geluk van een grote na tie wordt bedreigd door een mee dogenloze en onverzoenlijke vijand. De Daily News wenst met het oog hierop hervatting van Amerikaanse kernproeven in de atmosfeer. De New York Times mccni. dat indien de V. S. dc ongeluk kige beslissing moeten nemen dc proeven met kernwapens te her vatton. de verantwoordelijkheid en de schuld op de Sowjet-Unie rusten. De huidige combinatie van talrijke Russische kernproe ven en Russische vorderingen op het gebied van raketbestrijding, veroorzaak enorme druk op pre sident Kennedy om onze boven grondse kernproeven te hervat ten, aldus het blad. De Japanse Tweede Kamer heeft woensdagmorgen met zeer grote meerderheid een resolutie goedgekeurd waarin de hervat ting van de kernwapenproeven wordt veroordeeld en in het bij zonder de ontploffing van een Russische superkernbom. Na de stemming gaven alle leden van de socialistische frac tie zich naar de Russische am bassade om een protestbrief aan premier Chroestjef te overhan digen. Bovendien heeft de Japan." minister van Buitenlandse Z» ken mondeling bij de RussiscM diplomatieke vertegenwoordig1 geprotesteerd en gezegd, dat J»; pan zich het recht voorbehoud op het indienen van eisen tot schadevergoeding. Landbouwprijsindexcijfer september 1961 Volgens een mededeling van het Centraal Bureau voor de statistiek bedroeg het algemeen landbouwprijsindexcijfer in sep tember 100, waarmee het, even als in augustus (99), op hetzelf de niveau lag als een jaar ge leden. Het groepsindexcijfer voor akkerbouwprodukten steeg met 10 punten tot 111, voornamelijk als gevolg van hogere prijzen voor granen en consumptie-aard appelen. In september I960 was het indexcijfer 104. Het groepsindexcijfer voor tie veehouderijprodukten liep terug van 98 tot 97, in hoofdzaak door lagere prijzen voor varkensvlees en eieren. Ten opzichte van vel leden jaar bedroeg de daling punten. Het indexcijfer voor de kosten factoren bleef onveranderd op 149, hetgeen 5 punten hoger is dan in september 1960. Rei INH LriHEIHcow R. J. HEINZ COMP/ modem vlot chic Drie wel ii kiezen Lekkere VERSE t Van Steenbergen! •f-:":-:»:--:"»»:-:-'»» TE FOOP gemerkl Plëtrain-fokzeug geb. 17-6-'61 en 6-8-'6 P. A. P. DIELEMA' Zaamslag - Tel. 01153

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 4