Hoff NOVITA anzcmnasa Positie van Nederland in kwestie over Nieuw Guinea internationaal versterkt Interpellatie-Bakker over liet incident-mevrouw Golub Weeroverzicht feesten Van de R©e 1 /lonopole" Sjaals Süilio de Koek HOOGWATER ZON- ei MAANSTANDEN WEERBERICHT Nobelprijswinnaar Loethoeli kkeling. genheia 'krijgen. okt. a.s. /enhage, enz. verzorgen wij pvoudige tot uitge- ruim 100 zitplaat- staat GRATIS tot aan huis, eventueel tij ons terecht. \AT. Tel. 2482 irdfauteuil iMEUBEL K met solide tafel rOEL - TEL. 01154-235 PLAAT g zacht, zeldzaam i! Verkade borstplaat: rfijnde fondant! laken 42 ctp. 100 g. cka en Gember 43 ct. oom 50 ct. het is Verkade! Horlogemaker - Juwelier Nieuwstraat 14 Terneuzen Telefoon 01150 - 22»4 ALS U MODE ZOEKT mnkering bfl abonnement: Terneuzea Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactieadres: Noordstraat 55—37 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. VRIJE ZE WOENSDAG 25 OKTOBER 1961 17e Jaargang Nr 5430 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen citejiuerpiiis per mm ie ct; minimum per idvertentie 2.40. Rubriek Kleine Advertenties géén handels- idvertenties)5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. MINISTER LUNS TERUG UIT NEW YORK Geen sprake van komende onderhandelingen met Indonesië Bij zijn terugkomst uit New York heeft de minister van Bui tenlandse Zaken, mr J. M. A. H. Luns, dinsdagochtend op Schip hol verklaard: „Hoe ook de ver dere ontwikkeling in de kwestie over Nieuw-Guinea zal zijn, in ieder geval is de positie van Nederland dankzij het door Ne derland aan de Verenigde Naties voorgelegde plan reeds thans internationaal versterkt". Gevraagd naar het bericht vol gens hetwelk hij in New York een gesprek over Nieuw-Guinea zou hebben gevoerd met enkele hoge Indonesische functionaris sen, zei de minister zijn commen taar te willen beperken tot de opmerking: „In tegenstelling tot andere hoofdsteden waar diplo matieke missies zijn, is het in New York niet gebruikelijk dat leden van delegaties sociaal en anderszins ook contacten heb ben met delegaties van landen waarmee de betrekkingen ver broken zijn". Te betreuren Desgevraagd zei minister Luns voorts de contacten die de groep Rykens met de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, dr Soebandrio heeft gehad te be treuren. ..Het resultaat dient be paald de Nederlandse zaak niet. Ik zou er op willen wijzen dat de heer Rijkens evenals de heer Schdltens die vroeger bij de Ko ninklijke een functie heeft be kleed niet voor het zakenleven als zodanig spreken. De hoofd directie heeft de Nederlandse regering dan ook laten weten 1at zij zich van haar oud-mede werker geheel distancieert". Geen onderhandelingen Nogmaals gepolst over het ge sprek dat hij met de Indonesi sche functionarissen in New York zou hebben gehad zei de minister dat er „geen sprake is van komende onderhandelingen met Indonesië". „Is de tijd voor een bilateraal gesprek dan voorbij?" vroeg een der verslaggevers. „Centraal staat bij de Neder landse regering een bonafide uit oefening van het zelfbeschik kingsrecht der Papoea's", aldus minister Luns, ,,en wanneer u zich de uitlatingen herinnert van de leidende Indonesiërs, dan kunt u eigenlijk zelf uw gevolgtrek kingen maken. Dc Nederlandse legering zal ei niet in toestem men dat in oen proces achter de facade-van het zelfbeschikkings recht het gebied aan Indonesië wordt afgestaan. Best aanknopingspunt Dc kwestie Nieuw-Guinea zal oi er een drietal weken in de al gemene vergadering der Ver enigde Naties worden besproken en minister Luns hoopt daar uiteraard bij aanwezig te zijn. Uit de eerste reacties die zijn binnengekomen en minister Luns legde er de nadruk op dat het nog steeds eerste reacties betreft want ..the proof of the pudding is in the eating" blijkt dat het door Nederland genomen initiatief ten volle gerechtvaar digd is geweest. Dc goodwill die Nederland erdoor heeft verkre gen was volgens de minister zeer groot. De resolutie valt onder het dekolonisetiepunt, „dat door al onze vrienden als het beste aanknopingspunt wordt be schouwd". De minister wenste zich niet te begeven in speculaties over de loop van de komende debat ten. Of verschillende delegaties, zoals dr Soebandrio heeft gezegd, iater over iet Indonesische ini tiatief tot beëindiging van het huidige bestuur in Westelijk Nieuw-Guinea van gedachten zijn veranderd wist minister Luns niet. Er was hem daarvan niets ter ore gekomen. Wel hadden zijn Amerikaanse ambtgenoten alle begrip en waardering over het Nederland se initiatief tegen hem geuit. Tenslotte bracht dc minister zelf nog enkele andere punten dah Nieuw-Guinea ter sprake. Hij vertelde dat de Verenigde Naties nog altijd zeer onder de indruk zijn van de dood van Hammars- kjoeld en dat binnenkort waar schijnlijk een nieuwe secretaris generaal zal worden gekozen. Hij betwijfelde of de organisatie daarmee versterkt uit de nieuwe constructie zal komen. Een „zeer indringend" gesprek had hij over dc crisis rond Ber lijn gevoerd met zijn Russische ambtgenoot Gromyko. ..Reden tot optimisme is er bepaald niet", meende de heer Luns. In antwoord op de vraag waar om Nederland voor de motie tegen Zqid-Afrika heeft gestemd zei hij: „De Nederlandse rege ring heeft reeds bij vorige ge legenheden de apartheidspolitiek afgewezen en daarin past ook een afwijzing van liet standpunt van de heer Louw". Hij bevestig de dat er 'n kort overleg met oe Surinaamse en Antilliaanse dele gaties was geweest voor men tot stemming overging. De minister valt Buitenlandse Zaken, mr. M. A. H. Luns, is dinsdagochtend op Schiphol teruggekeerd uit New York. Foto: Minister Luns tijdens de persconferentie, waar hij onder meer verklaarde, dat hoe ook de kwestie Nieuw-Guinea zal zijn, de positie van Nederland in ieder geval dankzij liet door Neder land aan de V. N. voorgelegde plan internationaal is versterkt. Noordstraat 102 - Tr etoon 31M Terneuzea Drie arbeiders op bouwwerk omgekomen In Apeldoorn zijn dinsdagmid dag drie mensen om het leven gekomen bij werkzaamheden aan de bejaardenflat De Arends- burglit. Arbeiders waren bezig met het afbreken van een schacht voor een werklift. Vier van hen waren met de lift tot het hoog ste punt van deze schacht opge stegen toen vermoedelijk plot seling een kabel is gebroken. De lift stortte ongeveer 45 meter naar beneden. Eén van de arbeiders de 24- .iarige S. M. Christiaansen uit Rotterdam, oen lichtmonteur, slaagde er tijdens de val in uit de lift te springen. Hij bleef in de steiger hangen en werd door collega's in veiligheid ge bracht. De 39-jarige opperman W. Wij- cherse uit Zeist, dc 56-jarige op perman H. van der Berg uit De Bilt en de 49-jarige timmerman W. Philipsen uit Apeldoorn stort ten naar beneden. Zij zijn kort na het ongeluk overleden. DE VER. STATEN EN DE DUITSE KWESTIE De Westduitse ambassadeur in Washington. Grewe, heeft dins dag in het Witte Huis drie kwar tier met president Kennedy ge sproken over de houding van dc regering te Bonn in de Berlijnse crisis. Grewe overhandigde Kennedy een brief van bondskanselier Adenauer. Over de inhoud ervan wilde de ambassadeur de pers niets mededelen. De brief is het antwoord op een boodschap van Kennedy. De ambassadeur zei na afloop van zijn gesprek met de Ameri kaanse president dat hij na zijn overleg te Bonn en dit gesprek met Kennedy de indruk heeft dat dé vooruitzichten op een vreedzame regeling van de Ber lijnse crisis beter zijn geworden. Hij waarschuwde echter voor een te groot optimisme. Hij zei voorts dat de regering te Bonn niet tegen de verken nende besprekingen met de Sow- jet-Unie is. Het Witte Huis heeft bekend gemaakt dat de Franse ambas sadeur, Alphand, de president maandagavond een brief van president De Gaulle heeft over handigd. Volgens Alphand had hij met de president over het Duitse en Berlijnse vraagstuk gesproken. TWEEDE KAMER. In de gistermiddag gehouden vergadering van de Tweede Ka mer heeft de heer Bakker (CPN) de regering geïnterpelleerd in verband niet het incident rondom mevrouw Golub op Schiphol. Hij vraagt of deze Sowjet-bur- ger Golub, nadat hij zich in han den stelde van cie politie, als arrestant is behandeld en of hem 's nachts das en veters zijn ont nomen. Ook vraagt de heer Bakker of de heer Golub zich eerder met de Amerikaanse diplomatieke vertegenwoordiging in verbin ding stelde. Voorts informeert hij of de politie op 8 oktober de pas van mevr. Golub tegen haar wil in handen hield alsook of op 9 okt. 's morgens vanwege het ministe rie van Buitenlandse Zaken is meegedeeld, dat deze pas bij ver trek van mevr. Golub zonder moeilijkheden zou worden over handigd. De heer Bakker vraagt of het juist is, dat ambtenaren van marechaussee en B. V.D. onder leiding van adjudant Veltman gepoogd hebben mevr. Golub op Schiphol af tc zonderen van de begeleidende Russische ambassa deur en leden van zijn personeel. Hij wil weten of adjudant Velt man met toestemming van aan wezige superieuren handtaste lijk is opgetreden tegen deze di- DE RADIO-ACTIEVE NEERSLAG Dr. Ralph Lapp, een Ameri kaans deskundige op het gebied van kernenergie, heeft maandag tegenover verslaggevers ver klaard, dat de eerder gedane uit spraak van een hoge functiona ris van de Amerikaanse gezond heidsdienst dat Rusland zelf het grootste deel van de radio actieve neerslag, veroorzaakt door de kernexplosie van maan dag zou krijgen, onjuist is. De breedtegraad van de plaats der ontploffing in aanmerking ne mende, zullen de Ver. Staten het grootste deel van de radio actieve neerslag krijgen, aldus dr. Lopp. AF EN TOE REGEN Een depressie, die via Schot land naar het noorden is getrok ken. was er de oorzaak van dat gisteren met zuidelijke winden Zachte lucht over ons land WOENSDAG 25 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 2.19 2.33 Terneuzen 2.54 3.08 Hansweert 3.34 3.48 Walzoorden 3.44 3.58 DONDERDAG 26 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walzoorden v.m. 3.00 3.35 1.15 1.25 n.m. .3.16 3.51 4.31 4.41 ZON op Okt. 25 7.21. 26 7.23 27 7.25 28 7.27 29 7.28 MAAN 1S.50 8.53 19.26 10.05 20.07 li.li 20.54 12.10 stroomde. Het bij de depressie behorende front bracht vooral 's avonds flinke regenval. Dit front verplaatste zich langzaam in oostelijke richting, maar de beweging ervar. wordt vertraagd doordat er zich boven de Golf van Biscaye een nieuwe golfvormige storing aan ontwikkelde. Het ziet er naar uit dat deze vandaag dicht langs of over ons land zal trekken. Èr moet daarom worden verwacht dat er veel bewolking za] zijn, terwijl er nu en dan re gen zal vallen. Pas later op de dag zijn enkele opklaringen mo gelijk. Er blijft tamelijk veel wind. terwijl de temperaturen de zelfde zullen zijn als dinsdag of iets lager. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zuidwestelijke wind Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen, later mogelijk enkele verspreide opklaringen. Matige tot krachtige en aan de kust weer tot hard toenemende wind tussen zuid en zuidwest. Dezelfde middagtemperaturen als gisteren of iets lagere. De Zuidafrikaansc minister van Binnenlandse Zaken, De Klerk, heeft maandag verslag gevers, die hem vroegen of aan de Nobelprijswinnaar voor de vrede, Loethoeli. een uitreis visum zal worden verleend om zijn prijs in ontvangst te nemen, geantwoord, dat hij dit nog moet bestuderen en er nu nog niets over kon meedelen. Andere Zuid afrikaansc ministers en ook de leider van de oppositie, De Vil- liers Graaf, weigerden commen taar te leveren. Het blad van de nationale par tij „Die Burger" schreef in een commentaar dat het merendeel der blanke Zuidafrikanen sterk verbaasd zullen zijn te vernemen dat Loethoeli dc Nobelprijs voor de vrede is verleend. Wij zien hier weinig reden voor, aldus het blad. De Zuidafrikaanse negerleider Loethoeli moet binnen dertig dagen zijn Nobelprijs van onge veer 45.550 pond sterling 1158.000 gulden) geheel aan Zuid-Afrika overmaken krachtens de Zuid afrikaanse deviezenvoorschrif- ten, aldus is dinsdag in Johan nesburg vernomen. Als cfe prijs niet aan Zuid- Afrika wordt afgedragen kan dit leiden tot inbeslagneming van het hele bedrag, een boete van maximaal 5.000 pond sterling en gevangenisstraf van ten hoogste 5 jaar. GERUCHTEN OVER GAGARIN Twee onofficiële verklaringen over de ruimtevaarder majoor Gagarin die in een ziekenhuis is opgenomen, zijn maandag in Moskou gehoord. Volgens de één zou Gagarin zijn hoofd bij het zwemmen nebben verwond- De andere ver klaring luidt dat Gagarin een hoofdwond heeft opgelopen bij turnoefeningen aan de brug Aangenomen wordt dat hij in zen ziekenhuis te Moskou ligt. PRINSES MARGRIET NAAR MONTPELLIER VERTROKKEN •"ndagavontl is H. K. H. Prin Margriet met een vliegtuig van de K. L. M. van Schiphol naar Parijs vertrokken, uitge leide gedaan door H. M. Konin gin Juliana. De Prinses reisde naar Montpellier in Frankrijk, waar zij aan de universiteit gaat studeren. Foto: Voorafgegaan door H. M. de Koningin begeeft de Prinses zich in het vliegtuig om voor het vertrek afscheid te nemen. Relletjes in La Paz Bij relletjes in La Paz (Boli via) zijn maandag vier mensen omgekomen en veertig gewond. De ongeregeldheden braken uit tijdens een protestbetoging tegen verhoging van de benzineprijs en van dé tarieven van het open baar vervoer, aldus is dinsdag uit La Paz vernomen. plomaten en later gezegd zou hebben „dat hij er ook een paar bewusteloos had kunnen slaan." De heer Bakker zegt. dat de marechaussee uitdrukkelijk dooi ambassadepersoneel gewaar- schuwe! werd, dat men zich aan do Sowjet-ambassadeur vergreep. Tenslotte vraagt hij naar ver antwoordelijkheden, naai een verscherping van het conflict door dc uitwijzingen en naar ver slechtering van dc onderlinge verhouding. Hij wil weten of de legering schuldigen zal straffen en met name de adjudant van de marechaussee Veltman uit zijn functie zal ontzetten. In zijn inleiding tot de vragen zegt de lieer Bakker onder meer, dat hij regering en volk ernstig ?/il waarschuwen tegen inciden ten ais deze. „Zo'n incident be hoort bij een politiek om de in ternationale spanning tot het uiterste op te voeren. Hij hoort bij oorlogshitsing tegen de Sow- )et-Unie, bij Berlijn en bij de brochures van minister Toxo- peus. Daarbij komt de campagne tegen de C.P.N. om mede daar door „ons volk in het ooriogs- gareel te jagen". De heer Bakker meent, dat het gebeurde ons volk „dichter bij de frontlijn brengt, terwijl wij het grootste belang hebben bij „strikte neutraliteit". De heer Golub wordt door de interpellant „nauwelijks interes sant" genoemd. „Indien Golub merkt, dat de vrijheid onder Shell en Philips niet zo groot is, als onder het socialisme, dan krijgen we er een spijtoptant bij", aldus de heer Bakker; die het „lichamelijk bewerken van een ambassadeur" een „provoca tie van mammoetformaat" noemt. Hij zegt voorts: „Nederland was het laatste land om de Sow- jet-Unie te erkennen en is het eerste om de boel in het honderd te gooien". Nederland is gebruikt „als overijverige dienaar van buitenlandse mogendheden, van West-Duitsland, van revanchis- ten en kanonnenkoningen", al dus de communistische afgevaar digde. De minister van Justitie, de heer Beerman, antwoordt, dat de zaak-Golufr hier te lande en el ders opschudding wekte. Hij merkt op, dat hot menselijke drama de interpellant kennelijk onberoerd laat. Minister Beerman gaat vervol gens de historie van de asyl- aanvrage na. Eerst heeft tiet echtpaar zich bij het gesloten Amerikaanse consulaat gemeld. De heer Golub heeft zich nadien met de politie in verbinding ge steld. Mevrouw Golub werd on der hoede van de Russische am bassadeur gesteld. Deze gang van zaken tekent de merkwaar dige spanning in de Sowjet-Unie, dat men de vrijheid van uitreis, zoals in het westen, mist. Dit is een groot goed. Er was geen kwestie van me vrouw Golub asyl opdringen. Asy) wordt verleend, aldus de minister. Gezien de ontwikke ling was het een minimumeis voor zekerheid, dat mevrouw Golub vrijelijk Nederland wilde verlaten, dat haar dit bij terug- gave van haar pas werd ge vraagd. De marechaussee kreeg hiertoe opdracht. Deze gang van zaken werd doorbroken door het ongebruikelijk optreden van de Russische diplomatieke missie Dc minister schildert de „geës corteerde" aankomst van mevr. Golub op Schiphol. De ambas- sadeur had geen enkele reden noch het recht om in te grijpen op het moment, dat Nederlandse ambtenaren mevr. Golub wilden spreken om haar het paspoort te geven. De minister merkt op. dat de Sowiet-ambassade ruim van mankracht was voorzien om mevr. Golub een escorte van 12 man mee te geven. De minister ontkent, dat de heer Golub voor zijn asyï-aan- vrage met de Amerikaanse diplo matieke missie contact heeft ge had. De minister bevestigt in grote lijnen de reeds in deze kwestie afgelegde officiële verklaringen. Hij zegt te menen, dat bij het stompen in de buik, trappen tegen de benen en slagen in het gezicht geen beroep op diploma tieke status kan worden gedaan. Dank zij hun immuniteit zijn deze heren niet wegens wederspannig- heid vervolgd. Minister Beerman ontzenuwt vervolgens een aantal bewerin gen van dc heer Bakker omtrent vermeende pressie op de lieer en mevrouw Golub. De Nederlandse ambtenaren hebben een prijzenswaardige zelfbeheersing getoond. De leden van de Sowjet-ambassade heb ben de aan de ambtenaren op gedragen taak en procedure ern stig gestoord. Het optreden vajj dc diploma ten en het gestelde tijdens een persconferentie van de Sowjet- ambassade jegens Nederland gaf alle aanleiding tot de uitwijzin gen. De Russische ambassadeur had zeker het recht zijn landge note te begeleiden, maar niet om Nederlandse ambtenaren in het uitoefenen van hun taken te storen of deze uitoefening te ver* hinderen. Ontkend wordt, dat de Neder landse ambassadeur in Moskou, de lieer Helb, zich op Schiphol gt tovend over do heer Ponotna- renko heeft uitgelaten. „Indien", zo zegt de minister „de verhouding tussen Neder, land en Rusland verslechterd is, dan is dit niet de wens van de regering, maar uitsluitend te wijten aan onaanvaardbaar per soonlijk optreden van Russische diplomaten. De adjudant Velt man, noch een ander, zullen wor den gestraft. De heren Bakker (CPNGen! PSP nm' Van der Veen vragen "°S Cnige detail' De minister merkt nog od dat de mogelijkheid niet uitgesloten was, dat mevr. Golub haar man zou willen volgen. Vandaar de vpr^t a door dc diplomaten verstoorde, procedure. Het schoe pen van een minimumwaarbor was de plicht van de regering" 11 ijziging Wegenverkeerswet m,In ,,de vergadering van de lueede Kamer is dinsdagmid dag aan de orde gesteld het wets ontwerp, houdende wijziging van de Wegenverkeerswet. Door de voorgestelde wijziging wordt de mogelijkheid geopend inciden tele maximumsnelheden voor bepaalde wegen vast tc stolen rtëia Zi geschieden bij minister ?™e. beschikking. Daartoe zal het derde lid van artikel 7 van de Wegenverkeerswet in dier voege worden gewijzigd dat „nadere regelen omtrent maxi mumsnelheden kunnen worden gesteld bij of krachtens het We genverkeersreglement". Naar de minister van Verkeer en Waterstaat in de memorie van toelichting heeft meege deeld, %t het in zijn voornemen een wijziging van het Wegen verkeersreglement te bevorde ren, waarbij wordt bepaaid, dat le„ bovoeSd is maxi mumsnelheden vast te stellen voor wegen buiten bebouwde kommen, ter plaatse waar door btjzondere omstandigheden de weg naar voldoet aan, in ver band met het daarvan gebruik makende verkeer, te stellen re delijke eisen. De heer De Ruiter <CH) meent, dat liet wenselijk zou zijn voor bepaalde wegen minimumsnel heden vast te stellen. Hij kan met het wetsontwerp akkoord gaan als de minister hem duidelijk maakt dat er geen tijdrovende procedure nodig is voor het vaststellen van maxi mumsnelheden op provinciale of gemeentewegen. Mevr. Kuiper—-Struyk (VVD) is van mening, dat als er maxi mumsnelheden op weekends zou den worden vastgesteld er ook minimumsnelheden moeten wor den voorgeschreven. Zij vraagt wat de resultaten van dergelijke maatregelen in ons omringende landen zijn. H.i. zouden bepaal de bevoegdheden aan gedepu teerde staten moeten worden ®e- delegeerd. De heer Boninier (Arb.) merkt o.a. op, dat hij zeer ernstige ar gumenten heeft gelezen voor een algemene maximumsnelheid op de buitenwegen, maar argu menten daartegen heeft hij nooit ontdekt. Als de minister uitbreiding van het Wegenver- J keersreglement wil bevorderen moet dat z.i. betekenen dat hij voor vaststelling van maximum snelheid is. Twijfel daaromtrent moet worden weggenomen. De minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Korthals, merkt op, dat ais een bepaalde maximumsnelheid wordt vastge steld ze goed gecontroleerd moet kunnen worden. Het wetsontwerp wil de mo gelijkheid scheppen, dat de mi nister maximumsnelhe'den kan instellen voor speciale tijden als weekends en vakantieperioden om de nodige ervaring'op te doen. Het bekijken van de kwestie van minimumsneiheden betekent volgens de minister niet, dat er vertraging ten aanzien der maxi mumsnelheid zal optreden. Het wetsontwerp beoogt proeven te kunnen nemen. Het is dus een eerste stap op dit gebied. Spr. verklaart niet afwijzend te staan tegen maximumsnelheden, maar hij wil eerst ervaring opdoen. Het vraagstuk van minimum sneiheden blijft in studie. Dat zai geen vertraging voor de kwestie der maximumsneiheden meebrengen. Het wetsontwerp wordt hier na z. h. s. aangenomen.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1