ers interessante voorlichtings avond neppen STAATSMIJNEN-IN LIMBURG FUTURE Vlaamse betoging in Brussel Raket met baan om naaldjes in de aarde werken wonen - welvaart ook voor u FA BLO >mmodore ■HTE y^f Demonstraties te Algiers KLQ0STERB41SEMI HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN ISCN BES/RE* Geen dag langer vreemdeling in eigen hoofdstad -1 oktober Ho 1 NEUZEN rden. sling. nheid ijgen. kt. a.s. phage, TERNEUZEN Telefoon 3257 oordstraat 51-5S Voermande Pauw Frankering bij abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 23 OKTOBER 1961 17e Jaargang Nr 5428 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Brussel heeft zondag één I gevreesd en met oog waarop in Dl (Brussel in totaal 2.500 man poii- Zljn grootste laamse j tje_ en rijkswachttroepen waren gemobiliseerd, was echter geen sprake. Een oproep van een Waals aktiekomité om de gordij nen te sluiten en vlaggen halfstok te hangen, was niet merkbaar opgevolgd. Wél waren op enkele hoofdwegen naar Brussel in de nacht van zaterdag op zondag spijkers gestrooid. Langs de rou te van de betoging stonden en kele duizenden Vlamingen. De Franssprekende Brusselaars had den kennelijk op deze zonnige middag het centrum gemeden. Na de officiële ontbinding van de betoging kwam het in de stad tot scheld- en vechtpartijen, hoofdzakelijk tussen studenten De politie kon juist op tijd voor komen, dat het tot een veld slag" kwam op het bordes van het beursgebouw. Waalse stu denten hadden na het vertrek van de Vlaamse autoriteiten de trappen in bezit genomen. Zij moesten echter zwichten voor de overmacht van hun Vlaamse collega's, die het bordes „stor menderhand" heroverden. Ook elders in het Brusselse centrum moest de politie ingre pen om vechtenden te scheiden. Enkele tientallen belhamels wer den opgebracht. In het memorandum aan eer ste minister Lefèvre heeft het Vlaamse aktiekomité o.m. de vol gende eisen geformuleerd: Vastlegging van de taalgrens in België en afschaffing van cle talentelling; Volledige tweetaligheid van het Brusselse bestuur en het op nemen van vijftig procent Vla mingen daarin; Voorrang voor de Vlaanmse economische expansie; Splitsing van het ministerie van Onderwijs en Culturele Za ken in een Vlaamse en Waalse afdeling; van betogingen uit zijn geschie denis meegemaakt. „Een triomfdag v oor het een drachtig en bewust gewor den Vlaanderen", verklaar de het Vlaamse aktiekomi té na afloop van de „mars op Brussel", waarbij vol gens op gegevens van de politie gebaseerde en door hetkomité bekend gemaak te schattingen tegen de 100.000 Vlamingen uit alle delen van België naar de hoofdstad waren gekomen om kracht bij te zetten aan hun eisen. Twee en een half uur lang trokken door het voor alle ver keer afgesloten centrum van Brussel de betogers, de Vlaamse leeuwenvlag en spandoeken meevoerend, waarop de Vlaamse wensen stonden vermeld. „De betoging betekent, dat de Vlamingen geen dag langer vreemdelingen willen blijven in de eigen hoofdstad, noch tweede rangs burgers in België. Zij luidt de opgang in naar volle dige ontvoogding van een bewust geworden volk, dat vastbesloten is alle maatregelen, van econo mische, culturele en politieke aard, af te dwingen, die vereist worden voor een integrale men selijke ontplooiing", aldus luidde een memorandum, dat tijdens de betoging op het kabinet van eer ste minister Theo Lefèvre -die zelf niet aanwezig was om het in ontvangst te nemen werd overhandigd. De spandoeken, die in de be toging werden meegedragen, spraken duidelijke taal. „Tegen verfransing en broodroof", luid de het door zes dragers meege-, voerde gigantisch bord, waarmee de stoet werd geopend. „Solda ten: 67 procent Vlamingen en 33 procent Walen, officieren 35 procent Vlamingen en 65 pro cent Walen", Vlaamse generaals: nul", luidde een ander. „Op 100 werklozen 70 Vlamingen" en „Eerbied voor de Vlaamse kui tuur", waren de opschriften van verdere door het aktiekomiié verstrekte spandoeken. Deze waren echter door de betogers zelf aangevuld, als: „Onze leeuw siddert van woede", „Eet meer Walen", „Kongo vrij, wanneer wij?" en „Al is ons landje nog zo klein, het kan beter in twee stukken zijn" werden eveneens in dé stoet meegedragen. De meest gehoorde uitroep was „Brussel Vlaams", dat ge scandeerd met fluitsignalen uit duizenden kelen klonk. Het centrum van de betoging was het beursgebouw in Brus sel. Op het bordes sloegen een vijftigtal Vlaamse parlements leden en enkele honderden bur gemeesters (650 Belgische ge meenten hadden officieel hun steun aan de betoging toege zegd), gemeenteraadsleden en le den van de provinciale raden, de stoet gade. Onder hen waren geen Vlaamse socialisten en libe ralen. Beide partijen hadden een afwijzend standpunt tegenover de „mars op Brussel" ingeno men. Het beursgebouw was ook het middelpunt van de kleine tegen- demonstraties, die in de omge ving vooral door Franstalige stu denten van de Brusselse univer siteit op touw werden gezet. Aan vankelijk bleef het bij uitroepen als „Bruwxelles francais" en het zingen van de Marseillaise, maar al spoedig kwam het tot vecht- na-'tiien op kleine schaal, toen zij trachtten met voetzoekers wan orde in de stoet te brengen, de oranje-wit-blauwe prinsenvlag gen van enkele Vlaamse vereni gingen met het brengen van de Hitler-groet salueerden en de be togers van zijstraten uit met eieren en stokken bekogelden. De uit 500 man bestaande orde dienst van het Vlaamse aktie komité, later geassisteerd door politie in overvalwagens, beperk ten de incidenten al spoedig tot een minimum. Volgens officiële cijfers werden tijdens d'e beto ging twee politiemannen en twee burgers licht gewond. Een klein aantal onruststokers werd aan gehouden. Ven een tegenaktie op grote schaal zoals aanvankelijk was vandaag in de Belgische geschie denis heeft de Vlaamse beweging naar de doorbraak geleid", werd op de persconferentie na afloop van de „mars op Brussel" ver klaard. „Telkens als dat nodig mocht zijn komen wij in Brussel terug, en dan dubbel zo talrijk." Vliegtuigongeluk bij Keulen. Zes mensen zijn zondag omge komen doordat de sportvliegtui- gen waarin zij boven de Keulse voorstad Höhenhaus vlogen, met elkaar in botsing kwamen en neerstortten. Een van de toestel len kwam op een akker, het an- de,'o in een tuin terecht. In de omgeving stonden huizen, die L hier ge, n schade kregen. 13e botsing geschiedde op on geveer 250 meter hoogte. Advertentie toonaangevend voor moderne coiffures. de betere toiletartikelen, par fumerie, cosmetica, blijvende verwijdering van overtollige haargroei. De Amerikanen hebben zater dag een Midas-raket gelanceerd, die een wolk van 350 miljoen kleine koperen naaldjes in een baan om de aarde brengt. De wolk moet dienen voor het terug kaatsen van radiogolven. Geleerden van diverse landen hebben zich tegen dit plan verzet omdat zij vrezen dat de naaldjes het radio-astronomisch onderzoek Alleen Nederlands onderwijs in Vlaanderen. Over het federalisme wordt in het memorandum niet gespro ken. Het Vlaamse aktikomité heeft in deze kwestie geen stel ling genomen. „Het unieke gebeuren van cf reumatiek? Flink wrijven met Kloosiorbalsem, die diep in de weefsels dringt. Heilzame, diepwerkènde verzacht en verlicht aan doeningen van huid en spieren. Huisapotheek in 1 potje IqUU TH GROTE SCHADE IN ITALIË De schade die het noodweer van de afgelopen twee dagen in het zuiden van Italië en op Sici lië heeft aangericht, wordt ge raamd op ongeveer 240 miljoen gulden. Meer dan tweeduizend mensen zijn dakloos geworden. Uitgestrekte gebieden staan nog onder water en op tal van punten zijn de verbindingen verbroken. In Ragusa, waar volgens eer dere berichten zeven mensen zijn omgekomen, wordt nog ge zocht naar mogelijke andere slachtoffers. ïn talrijke steden en dorpen in Algerië is zondag gedemon streerd voor vrijlating van Ben Bella, de vice-premier van de Al gerijnse regering in ballingschap, die vijf jaar geleden door de Fransen werd gevangen geno men. Vrouwen en kinderen trok ken, met de groen-witte vlag van liet bevrijdingsfront voorop, door de straten van Saint Arnaud, Ain lliila en Batna. In andere steden waren de Al gerijnse winkels gesloten. In Se- tif hebben ook de buschauffeurs liet werk neergelegd. De Europese wijken van de steden in Algerie werden door een grote macht politie, veilig heidstroepen en militairen be waakt. De minister van Voorlichting in de Algerijnse regering in bal lingschap, Jazid, heeft op een persconierentie in Tunis ver klaard, dat op 1 november de monstraties voor een onafhanke lijk Algerië zullen worden gehou den. Deze betogingen zullen een vreedzaam karakter dragen. Zij zijn in geen enlrt) opzicht gericht tegen de Europese bevolking van Algerië. Ja-zid verklaarde dat Parijs sinds de Duitse bezetting niet zul ke massale arrestaties heeft ge kend ais de afgelopen week. In totaal zouden 50 Algerijnen zijn gedood en zouden nog honderden demonstranten worden vermist. In Franse regeringskringen heeft men zondag gezegd dat de vooruitzichten over een grond slag voor vrede in Algerië en een vreedzaam naast elkaar bestaan van de Mohammedaanse en de Europese bevolkingsgroep in Al gerië verbeterd zijn. Dit was de eactie op Jazids persconferentie. Men baseerde dit standpunt op Jazids opmerking over 'n vrucht bare samenwerking van de twee bevolkingsgroepen in een onaf hankelijk Algerië en op de mede delingen dat op 1 november geen acties tegen Europeanen zullen worden ondernomen. Te Parijs wordt aangenomen dat sedert Ben Khedda de leiding van de Algerijnse opstandelingen regering op zich heeft genomen, het contact tussen de Franse re gering en de opstandelingen is blijven bestaan, hoewel men dit officieel steeds heeft ontkend. Waarschijnlijk is Rome daarbij de plaats van het overleg. In kringen die nauwe betrek kingen met president De Gaulle onderhouden is gezegd dat de grootste hinderpaal voor een ak koord de vrees van de opstande lingen is, dat bij overeenstem ming het geheime leger onder lei ding van ex-generaal Salan tot een gewapende opstand zal over gaan, wat bloedvergieten op gro te schaal tengevolge zal hebben. Een aantal vooraanstaande Fran sen meent daarom dat het vóór alles noodzakelijk is de kracht van het geheime leger te breken. ARRESTATIE IN ALGIERS De politie van Algiers heeft één van de meest gevreesde moordenaars van de O.A.S., het geheime leger, gearesteerd. Het is een gedeserteerde Zuidslavi- sche sergeant van het vreemde lingenlegioen, Albert Dovecar ge heten. Hij zou de dood van een 30-tai mensen op zijn geweten hebben. Dit is meegedeeld door het bureau van de algemeen ge delegeerde in Algiers. zullen belemmeren als zij zich in de ruimte verspreiden. De wetenschappelijke raadge ver van president Kenndy, dr Je rome Wiesner, heeft ondanks de kritiek toestemming gegeven het plan uit te voeren. Als men hierna een tweede gordel naaldjes in de ruimte kan brengen, zo wordt in officiële Amerikaanse kring verklaard, zal er radioverkeer over de ge hele wereld mogelijk zijn op golf lengten die tot nu toe niet voor lange-afstandsverkeer te gebrui ken waren. Op ongeveer 3.300 km hoogte is de Mlidasraket volgens plan be gonnen de naaldjes in de ruimte los te laten. Het zal naar ver wachting nog verscheidene dagen duren alvorens men door middel van radar kan vaststellen of de verspreiding van de naaldjes naar wens is verlopen. Sir Bernard Lovell, directeur van de radiotelescoop te Jodrell Bank in Engeland, is weinig in genomen met de lancering. „Het is naar mijn mening een vlek op het Amerikaanse program voor ruimte-onderzoek", zei hij. Hij vreest dat de Sowjet-Unie deze Amerikaanse operatie zal gebrui ken om haar eigen besmetting van de atmosfeer te rechtvaardi gen. Volgens de Britse geleerde gaat het niet om een wetenschappelijk experiment maar om een verbe tering van de militaire verbindin gen. De ,,'Prawda", het orgaan van de communistische partij van de Sowjet-Unie, heeft kritiek ge leverd op het Amerikaans pro ject, een wolk van 350 miljoen koperen naaldjes in een baan om de aarde te brengen ter wille van communicatie-doeleinden. Onder de kop „De Verenigde Staten bevuilen de wereldruimte" herinnert het blad aan het pro test dat de president van de Sow- jet-academie van Wetenschappen, Keldish, de Amerikaanse lege ring heeft gezonden. Volgens Kel dish is „West-Ford" een anti-we tenschappelijk experiment, dat gevaarlijke consequenties kan hebben voor de ruimtevaart". In het grote geheel van bedrijven van de Staatsmijnen voltrekken zich belangrijke ontwikkelingen. De helft van de totale kolenpreduktie bij de Staatsmijnen wordt al geheel mechanisch gewonnen. Die moderne techniek verandert de aard van het werk ondergronds, schept nieuwe kansen op interessante arbeid. Nieuwe kansen ook voor U! Bij de ondergrondse bedrijven zijn thans plaatsingsmogelijkheden voor flinke mannen van 18-35 jaar. Wilt u meer weten over de plaatsings-mogelijkheden, de Ionen, sociale voorzie ningen, huisvesting, de vakopleiding, promotiekansen, kom dan naar de over het werk bij de ondergrondse bedrijven van de Staatsmijnen in Limburg. Neem gerust uw vrouw of verloofde mee. ÏI. M. VAN ASSCHE v/h Lunchroom Koene, NODRDSTRAAT 5a, TERNEUZEN 24 oktober - aanvang 10.30 uur. ARBEIDSBUREAU, STEENSTRAAT 7. HULST 25 oktober - aanvang 19.00 uur. ==- Kunl u de voorlichtingsavond niot bijwonen, zend dan uw adres naar: lig Staatsmijnen in Limburg - afd. Personeel - Heerlen. U krijgt dan alle inlichtingen thuis! Italiaans passagiersschip in brand. Ongeveer driehonderd passa giers, allen uit Venezuela, hebben te St George's op het West-Indi sche eiland Grenada het Italiaan sc passagiersschip „Bianca C" verlaten nadat een zware brand aan boord van het schip was uit gebroken. Het 18.472 ton metende schip lag te St George's om emigran ten voor Groot-Brittannië aan boord te nemen. Ook de bemanning heeft het schip verlaten. De brand heeft zeer grote schade aangericht. De bemanning bestond uit 311 personen. Er waren 362 passa giers aan boord. Eén beman ningslid wordt vermist. Tien zijn m een ziekenhuis opgenomen. De oorzaak van de brand, die in de machinekamer is uitgebro ken, is nog niet bekend. Nederlands echtpaar in in Frankrijk verongelukt. Een Nederlands echtpaar, de heer en mevr. J. Doornbos-Vis- scher uit Wassenaar, zijn bij Brignoles in Zuid-Frankrijk ver ongelukt toen hun auto met een andere wagen in botsing kwam Mevr. D. werd bij dit verkeers ongeluk gedood en haar echtge noot zwaar gewond. De bestuur der van de andere auto, een Fransman, liet bij de botsing ook het leven. Verklaring P. v. d. A. Naar aanleiding van acht ver gaderingen waarop de interna tionale politieke situatie werd besproken, bijgewoond door en kele duizenden kaderleden van in zaterdag gehouden in Amsterdam, Arhem, Assen Lmdhoven, Goes, Leeuwarden, Rotterdam en Zwolle, heeft de A- de volgende verklaring uitgegeven: De Partij van de Arbeid spreekt naar verontwaardiging uit over de hervatting van de proefexplo sies met atoombommen door de Sowjet-Unie, ondanks haar vroe gere belofte van de Sowjetrussi- sche regering dat zij nooit als eerste deze proeven zou her vatten. Zowel ter voorkoming van een nieuwe kernbewape ningswedloop als ter voorkoming van een verdere vergiftiging van de atmosfeer, verlangt de P v d. A. met de meeste nadruk vari de Sowjetrussische regering, dat zij zal ingaan op het Amerikaan se aanbod tot het afsluiten van een verdrag, binnen een maand, =?.,rw!rf/I1RVe' gecontroleerde stopzetting van alle kernexplo sies in de atmosfeer en dat zii zal afzien van het afschuwelijke en door niets te rechtvaardigen voornemen tot het tot ontploffing brengen van een 50 mgt bom. De Partij van de Arbeid doet een be- i oep op alle vredelievende groe peringen in Nederland en daar buiten zich tot het uiterste in te spannen om de Sowjetrussische regering van haar heilloze voor nemens af te brengen. Deze ver klaring zal ter kennis worden ge bracht van de vergadering der Verenigde Naties en de Russi sche regering". Dr. Mr. W. Hugenholz onderscheiden. Dr mr W. Hugenholz, die za terdag in Utrecht afscheid heeft genomen als voorzitter van de Dederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren, is door H. M. de Koningin benoemd tot ridder in de orde van de Neder landse Leeuw. Hij kreeg deze on derscheiding voor zijn grote ver diensten op het gebied van cfe dierenbescherming en vooral ook voor het omvangrijke voorberei dende werk dat hij heeft verricht voor de onlangs tot stand geko men dierenwet. De burgemeester van Utrecht, jhr mr C. J. A. de Ranitz, deed op de afscheidsbijeenkomst mede deling van de onderscheiding. Hij overhandigde dr Hugenholz ook de hierbij behorende versierselen. De president en de kameeldrijver De langste „trek", in het leven van een Pakistaanse kameeldrij ver, Bashir Ahmad, is vrijdag be kroond met een persoonlijk on derhoud met de president van de Verenigde Staten. De kameel drijver maakt een reis door de Verenigde Staten op uitnodiging van vice-president Johnson, die hem tijdens diens bezoek aan Kcatsii in mei dit aanbod deed. President Kennedy schudde Bashir Ahmad de hand en trok zich met hem terug voor een on derhoud. dat vijf minuten duur de. Toen verslaggevers hem vroegen wat hij hierover aan zijn buren in Karatsji zou vertel len, antwoordde Ahmad: „Ik zal vertellen, dat ik de man van de wereld heb ontmoet". DEZELFDE TEMPERATUREN Tijdens het weekeinde bevond ons land zich aan de rand van de invloedssfeer van een omvangrijk hogedrukgebied, waarvan het centrum boven Rusland is gele gen. Tijdens zonnige perioden steeg het kwik zondag in het noorden van het land tot 12, in het zuidoosten tot 15 graden. Inmiddels is over Ierland een zeer actieve depressie getrokken waarvan de koers thans echter noordelijk is geworden. Het bij behorende koufront zal vandaag n de loop van de dag het westen van het land bereiken. Er moet daarom vrij veel bewolking vvor- ien verwacht en voornamelijk in iet westen ook plaatselijk regen. Vóór het front staan tamelijk sterke zuidelijke winden die ech ter in de loop van de dag weer zullen afnemen. De temperaturen zullen niet veel veranderen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zuidelijke wind Half tot zwaar bewolkt met voornamelijk in hoofdzaak in het westen van het land plaatselijk regen. Matige tot krachtige, langs de kust tijdelijk harde tot stormachtige zuidelijke wind. On geveer dezelfde middagtempera- turen. MAANDAG 23 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 0.57 1.12 Terneuzen 1.32 1.47 Hansweert 2.12 2.27 Walsoorden 2.22 2.37 DINSDAG 24 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 1.35 1.52 Terneuzen 2.10 2.27 Hansweert 2.50 3.07 Walzoorden 3.00 3.17 ZON MAAN op onder op onder Okt. 23 7.18 17.30 17.49 6.18 24 7.19 17.28 18.18 7.36 k is S it it •n IA 't, ie »n r- el

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1