NOVITA et K I ?ee Recht en onrecht lout u 7.50 f55. Kerkdiensten Sci rs a pif»? Voorstel tot algemene op 1 juli 1962 Eric de Noorman De laatste slag huurverhoging Pagina 3 cadeaux 7 13 00 Voor de zondag Komt er belastingverlaging voor werkende gehuwde vrouw de 21 oktober 196j Zaterdag 21 oktober ïyoi DE V R IJ E ZEEUW NOORDSTRAAT grote collectie S en VESTJES ALS U MODE ZOEKT s nylons, die en dóórgaan ansluitend zichtig) ■gylon Dus panty en ian-elkaar- en koude- er, geen nodig! euwe noten Almonda, ia en ■-nvlo;ts bij: vanaf ivelier terneuzen 381 cti» au bui*. HOENSON Kolen HOENSON Olie LINCO Olie CODEMAN Olie E. M. JAABSMA liefde en einde. Toen Jezus wist, dat Zijn ure gekomen was, heet) Hü de Zijnen liefgehad tot 't einde. Johannes 13 1. Christus komt met Zijn liefde tot de Zijnen voor het einde te staan. Voor Zijn einde. Dat „einde" staat hier vlak voor de deur. En dat weet Hij. „Jezus wist dat Zijn ure ge komen was." Zijn „ure". Dat is een diep woord. Dat wil zeggen, dal bij Jezus alles op de kiok ging, op de goddelijke klok. Jezus' leven en werken was pre cies getimed. Er heerste geen u illekcur. Hij improviseerde niet. Hij deed de dingen niet als Hij daar zo eens zin in had. Neen, alles verliep naar godde lijk tijdschema. Alles had zijn door de Vader bestemde tijd. Ja, Christus kón die tijd wel laten verlopen. Maar dat deed Hij niet. Hij was in heilige zin: een man van de klok, van Gods klok. Als die klok tijd en uur aanwees, dan stond Hij op. Dan was Hij gehoorzaam. Hij keek naar de klok en zeide: „Staat op, laat ons van hier gaan." En Hij ging Maar hoe gaat het dan met die liefde tot de Zijnen? Wat komt er dan bij en in dat einde van Zijn liefde terecht? Klok en uur zij'1 voor de liefde altijd on aangename dingen. Het einde komt voor de liefde altijd te vroeg. Maar hoe wordt het, als dc klok het uur van het defini tieve einde aanwijst Bij ons mensen is er wel lief de tot aan het einde. Wij heb ben. tot aan onze laatste bewus te ogenblikken toe, onze gelief den om ons heen. Maarin het einde moeten we ze los laten En zij moeten óns los laten, Met haar laatste kracht hief in die februari-ramp die moeder in Stellendam haar kind boven dc golven uit. Maar toen voor haar het einde kwam. kwam ook voor haar liefde het einde. Toen moest ze loslaten. Onze handen kunnen dan niet meer houden. Onze ogen kunnen dan niet meer zien. Onze mond kan dan niet meer spreken. Tot San het einde gaat. Totin het einde kan niet. Dit is dan het ontzaglijke on derscheid tussen onze liefde en Jezus' liefde: Onze liefde is lief de tot aan het einde. Jezus' lief de is liefde tot in het einde. (Uit: „De Slem achter U.") Onze ambassadeur uit Moskou terug Kostbare sleepboot verbeurd - Straks 20 miljoen monden Ook katholieke bezwaren tegen kinderbijslagwet Bij de Tweede Kamer is thans het lang verbeide wetsontwerp in gediend met de fiscale voorziening ten gunste van de werkende vrouw. De staatssecretaris van Financiën stelt voor een derde deel van dc jaarlijkse arbeidsinkomsten van een gehuwde vrouw belastingvrij te laten tot een maximum van 2000. Er wordt een bodem gelegd voor de eerste 500 die niet door de inkomsten belasting zuilen worden getroffen. De in het bedrijf van haar man werkzame gehuwde vrouw zal overeenkomstig worden aangesla gen met dien verstande, dat daarbij een vrijstelling tot een bedrag van 750 per jaar als „normaal" zal worden beschouwd. De staats secretaris stelt tevens een verbeterde regeling van inhouding van loonbelasting op het loon van de gehuwde werkende vrouw voor. De kosten van dit alles voor de schatkist worden begroot op onge veer 50 miljoen gulden per jaar. Dit is reeds het derde voorstel op dit gebied dat in de loop der jaren wordt gedaan. Het is de twee voorafgaande ontwerpen niet gelukt vaste voet te krijgen en wc zullen dus moeten afwachten hoe het met dit nieuwe ontwerp zal gaan. Dat erechter iets gedaan moet worden aan de zware belastingdruk die de gehuwde werken de vrouw nog steeds voelt, is een zaak waarover we het allen eens zijn. Eindelijk dus gerechtigheid. ONZE AMBASSADEUR UIT MOSKOU TERUG. Op last van de Nederlandse regering heeft onze ambassa deur in Moskou, mr. H. A. Helb. de Russische nota die hij in Mos kou had ontvangen, ais onaan vaardbaar teruggezonden. Tevens heeft de Nederlandse regering hem opgedragen zo spoedig mo gelijk naar Nederland terug te keren. Dit verklaarde mr. Helb bij zijn aankomst op Schiphol. Het terugzenden van een nota, zo lichtte hij toe. kan geschie den omdat men dc taal waarin zij is gesteld of de conclusie waarop zij is gebaseerd, onaan vaardbaar acht. Uit niet officiële inlichtingen werd bekend, dat de Russen in de nota op het standpunt ston den dat zonder enigerlei aan merking op de persoon en het gedrag van de Nederlandse am bassadeur voorlopig de diplo matieke betrekkingen tussen bei de landen niet door ambassa deurs. doch door zaakgelastigden dienen te worden onderhouden. Een en ander als gevolg van het incident op Schiphol, dat volgens de Sowjets geweten moet wor- OOST ZEEUWS-V LAAN DEREN zondag 22 oktober. NED. HEKV. kerk. Axel: 10 uur Vic. S. den Elaau- wen 2.30 uur Ds. P. J. Penning*. "Heek: 10 uur Eerw. heer C H. Heijbocr, van Zaamslag; 2.3U uur Ds. W. J. van Meeuwen. (Bed. H. Doop.) Hontenisse: 9.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen, van Hoek. Hulst: 10 uur Ds. R. G. J. Timmers. Philippine: 11 uur Ds. E. E. Stern. Avondmaalsviering. Sas van Gent: 0.30 uur Ds. E. E. Stern. (Avondmaalsviering.) Sluiskil9 uur Ds. J. G. N. Cupé- do; 10.30 uur Ds. J. G. N. Cupé- do. (Viering H. A.) Terneuzen: (Noordstraat) 10 uur Ds. ,T. A. Poelman, (Jeugddienst- Oostdienst)7.30 uur Ds. L. -Spaan van Breskens. 1 Bizon- derc diensl.) Gebouw „Dc Schakel". 9.30 uur: Df. P. A. v. d. Vlugt. Gebouw „Bethel": Geen .Teugd- kerk. Driewegen, 7 uur: Ds. P. A. v. d. Vlugt. Zaamslag: 10 uur en 3 uur Ds. Ph. M. Becht. gereformeerde kerk. Axel: 10 uur en 3 uur Ds. Van Leeuwen. Hoek: 30 uur cn 2.30 uur Ds. A. J. Verbeek. Sas van Gent (zaaltje N"ed. Herv. Kerk), 7 uur Da. W. C. van Hattem, van Terneuzen. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. W. C. van Hattem. Zaamslag: 10 uur en 3 uur Ds. M. den Boer. GERËF. KERK (Vrijgemaakt.) Terneuzen: 9 uur D-, C. Bijl, van Hoek; 4,30 uur Ds. H. Smit. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 UUr en 2.30 uur lcesaienst. GEREF. GEMEENTE (Sjn.). arliJiK UUl' Ss' w- Hage. van Middelburg (Bed. H. Avondm.) -•30 uur Ds. W Hage Terneuzen: (Frans Halslaan)10 n"l'wnuuui 'ces<"ensi7 uur Ds. V Hage, van Middelburg. geref. gemeente. Hoek: 9.30 uur en 2 uur iees. dienst. Terneuzen ,'Vlooswükstraat)- 0 30 uur, 2 uur cn 6 uur leesdiénst. old-geref. gemeente. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. dc Reuver, rooms-katholieke kerk Axel: 7.00 uur en S.30 uur Gele zen H. Mis: 10.00 uur Gezongen H. Mis; 14.00 Lof cn 19.00 uur Gelezen H. Mis. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur: H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur. 9 uur en JO ul?r: H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur: H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur. 8.30 uur en 10.15 uur: H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur 8.30 uur en 10.Ij uur: h. h. Missen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZATERDAG 21 OKTOBER. NE1). HERV. 'KERK. Schoondijkc: 7 uur Avondgebed. ZONDAG Ti OKTOBER. Biervliet: 10 uur Ds. W. S. Even huis. Breskens: 10 uur Ds. L, Spaans. (Gezinsdienst en Bed. H. Doop.) Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Ca te. Grocde: 9.30 uur Cand. W. P. E. van Kooten, Vicaris te Amstel veen. Hoofdplaat: 10 uur Ecrw. lieer H. J. Begeer. Nieuwvliet: 10 uur Ds. Joh. Brezet. Oostburg: 10.30 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen. Retranchement: 9.30 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen, van Oost burg. Schoondijke: 10 uur Ds. P. A. L. Brinkman. Sluis: 9.30 uur Ds. C. Balk. St. Anna ter Muiden11 uur Ds. C. Balk. Waterlandkerk.je: 10 uur Ds. W. Bergsma. (Bed. H. Doop.) IJzendijke: 10 uur Ds. C. v. Evert. Zuidzandc: 10 uur Ds. J. Epgen- daal. WOENSDAG 23 OKTOBER. Oostburg: 7 uur Lit. Avondgebed. (Kerkcentrum.) DONDERDAG 26 OKTOBER. IJzendijke: 3 uur Ds. C. van Evert. (Kerkelijke bevestiging en in zegening van hel huwelijk van Willy Jean de Vries en Sara Maria Hamclink.) Advertentie Sn®l vit d" gre°p vqn dg griep. 90 den aan ontactisch optreden der Nederlandse gezagdragers en een inbreuk op internationale over eenkomsten. Waarschijnlijk is het Neder lands initiatief tot uitwijzing van de Russische ambassadeur en enkele andere diplomaten niet vreemd aan het rode standpunt. SLEEPBOOT „NOORD- HOLLAND"VERBEURD VERKLAARD. De kapitein van de sleepboot „Noord-Holland" en zijn eerste stuurman zijn door de Rechtbank te Djakarta veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De sleep boot „Noord-Holland" werd ver beurd verklaard. Kapitein Edelenbosch zei aan vankelijk van mening te zijn ge weest dat het Griekse schip dat gestrand was en dat hij met zijn sleepboot wilde assisteren, in Indonesische wateren lag. Daar om had hij een vergunning ge vraagd bi.i het Indonesische con sulaat. Doch deze vergunning werd geweigerd. Daarop had hij bij Lloyds in Singapore geïnfor meerd naar dc ligging van het Griekse schip en hier werd op gegeven dat het in internatio naal vrij water lag. Daarom stelde hij pogingen in het werk het gestrande schip te hulp te komen. Door een Indonesisch marincvaartuig werd de „Noord- Holland" aangehouden en opge bracht, zijnde in overtreding en varend als Nederlands schip in verboden Indonesische wateren. De verbeurdverklaring van de sleepboot „Noord-Holland" wordt algemeen beschouwd als zee roof, temeer daar Indonesische autoriteiten duidelijk blijk gaven verheugd te zijn over deze aan winst, aangezien Indonesië een ernstig tekort aan zeeslepers heeft. Het is een typerend staal tje van ongerechtigdheid. TWINTIG MILJOEN NEDERLANDERS, De belangrijke bevolkingstoe. neming in ons land weerspiegelt zich in een globale becijfering van de Rijksdienst voor het Na tionale Plan. dat Nederland in het jaar 2000 waarschijnlijk 13 tot 20 miljoen inwoners zal tel lcn. Volgens vroegere bereke ningen werd aangenomen, dat in 19S0 de bevolking van ons land. die thans ruim 11V2 miljoen be draagt. zou zijn gestegen tot 13'2 miljoen. Maar de jongste ramingen liggen, op grond van de snelle toeneming van de be volking, reeds boven de 14 mil joen in dat jaar. Hiermede doen we onze naam als dichtstbevolkt land van de wereld alle eer aan. Het is ech ter wel zeker, dat wanneer onze bevolking zowat verdubbeld is, wc nog minder ruimte per inwo ner zullen hebben dan reeds heden het geval is, en dat de steden zich behoorlijk zullen moeten uitbreiden. En dan ten koste vande natuur. Ons volk zal in liet jaar 2000 onge twijfeld nog minder recreatie mogelijkheden hebben dan nu. Vermoedelijk trekt dan het Ne derlandse volk met vakantie naar Mars en Venus. HE NOORDOOSTPOLDER BIJ OVERIJSEL. Minister Toxopeus heeft voor gesteld, de in te stellen gemeen te Noordoostpolder voorlopig in te delen bij de provincie Over- ijsel. Deze indeling zal van kracht blijven, zolang nog niet definitief is beslist over de pro vinciale indeling van het nieuwe land in de vroegere Zuiderzee. K.V.P. HEEFT BEZWAREN TEGEN ONTWERP KINDER BIJSLAGWET. Het partijbestuur van de K.V.P. heeft een verklaring gepubliceerd over het gewijzigde wetsontwerp algemene kinderbijslagregeling, waarin het een aantal bezwaren tegen dit ontwerp maakt. Het bestuur heeft waardering voor de poging der regering om de behandeling van de wetsont werpen betreffende de kinderbij slag wederom op gang te bren gen en daarin de kleine zelfstan digen te betrekken. Het acht echter in de eerste plaats de hoogte van de inkomensgrens voor het recht op bijslag voor de eerste twee kinderen van, kleine zelfstandigen onbevredigend en de uitkeringen minimaal. Voorts vindt het de inkomensgrens van ƒ12.000,voor de uitkeringen vanaf liet derde kind om ver schillende redenen eveneens on bevredigend. Tenslotte wordt een belangrijk uitstel van de open bare behandeling met name een uitstel dat niet strikt ver eist wordt voor een deugdelijke behandeling van het wetsont werp ongewenst geacht. Het partijbestuur heeft er daar om bij de Kamerfractie op aan gedrongen, verbeteringen in het wetsontwerp na te streven en te bevorderen dat de behandeling op zo kort mogelijke termijn plaats vindt. (Nadruk verboden.) Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend waarbij een nieuwe algemene huurverhoging, INGAANDE 1 JULI 1962, wordt voorgesteld. Met deze datum wordt afgeweken van liet aanvankelijke voor nemen de huurverhoging op 1 april te doen ingaan. Over de verschuiving van de ingangsdatum merkt de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid op, dat inmiddels een wetsontwerp is ingediend houdende het voorstel om de reeds wet telijk vastgestelde verlaging van inkomsten- en loonbelasting met ingang van 1 juli 1962 te doen ingaan. Hoewel tussen beide maat regelen geen innerlijk verband bestaat, is hij tot de conclusie ge komen, dat het toch zekere voordelen heeft een coördinatie in de tijd tussen deze maatregelen tot stand te brengen. Het wetsontwerp voorziet in 0 een huurverhoging van 10 procent voor de eerste ge- meenteklasse; 0 li procent voor de tweede en derde en 0 12 procent voor de vierde en vijfde klasse. De regering gaat er hierbij van uit. dat er na de thans voorge stelde verhoging in vier jaar tijds nog twee verhogingen van gelijke percentages zouden moe ten volgen, namelijk in 1964 en 1966. Be huurverhoging zal ge paard gaan met een verlaging van de subsidies voor de woning bouw. Over de omvang eh de vorm van een compensatie voor de m Op dc internationale tenloonstel- ing van uitvindingen cn techni sche nieuwigheden, welke vol gende week in de Duitse stad Neurenberg zal worden geopend, zal o.m. dit apparaat te zien zijn, dat volgens de uitvinder dc op lossing betekent voor liet par- keervraagstuk. Natuurlijk ver groot een dergelijke parkeerlift wel het paikecroppervlok. maar het lijkt ons een nieuw probleem als de „bovenste" automobilist wil wegrijden terwijl de tweede auto onder dc lift staat gepar keerd Nieuwe Russische kernproef geregistreerd Het seismologisch instituut van Uppsala heeft vrijdagmid dag meegedeeld dat zijn appara ten vrijdagochtend een kernont ploffing in hel gebied van Nova Zembla hebben geregistreerd. De kracht van deze ontploffing was iets geringer dan die van 10 september en 6 oktober, de twee krachtigste van de huidige serie Russische kernproeven. loontrekkenden is reeds advies gevraagd aan de Stichting van de Arbeid. De overige twee standpunten die in het S. E. R.-advies zijn op genomen acht de regering niet aanvaardbaar. 'Het „eerste standpunt" houdt in, dat huurverhoging en subsi dieverlaging slechts toelaatbaar zijn indien een vaste norm voor het deel van het inkomen, dat aan huur wordt besteed, niet wordt overschreden. Deze norm zou voor woningwetwoningen 15 procent van het gemiddelde netto-arbeidersinkomen zijn voor particuliere woningen 15 procent, vermeerderd met een percentage voor kwaliteitsver schil met woningwetwoningen. De minister acht het echter on juist en onmogelijk voor de ver houding tussen huur en inkomen een algemeen geldende norm vast te stellen. Het volgen van dit standpunt zou bovendien be tekenen. dat de woningbouwsu'o- sidies nog vele jaren zouden moeten worden gehandhaafd, namelijk tot 1979 voor nieuw te bouWen woningwetwoningen in de vijfde gemeenteklasse en tot 1993 in de eerste klasse. Het „derde standpunt" resul teert in twee huurverhogingen in 1962 en 1964, elk van 15 pro cent voor de woningen, gebouwd na 1956 en van 20 procent voor de woningen, gebouwd vóór 1957. Dit systeem beeft het nadeel, dat in een te kort tijdsbestek vrij aanzienlijke huurverhogin gen zouden plaatsvinden met snel opeenvolgende compenserende ioonronden. Dit zou in het hui dige loonbeleid niet aanvaard baar zijn. DE HUURVERHOGING De voorgestelde huurverhoging heeft betrekking op alle wonin gen. met uilzondering van: a) de „vrije sector-woningen"; de huur van deze woningen kan vrij tussen huurder en verhuurder worden overeen gekomen; bi de met een rijkssubsidie vol gens de premieregeling van 1950, 1953, 1957 of 195S ge bouwde woningen, voorzover de huurprijs daarvan tot dus verre niet bij of in verband met een algemene huurver hoging is verhoogd; c) de woningen waarvan de huurprijs op 31 maart 1960, naar gelang van de gemeen teklasse, niet hoger was dan 9. 8, 7. 6, of 5. per week, tenzij de woning, 'vol gens een verklaring van de huuradviescommissie. geen gebreken heeft en er geen achterstand in het onderhoud is. Onder de huurverhoging zul len ook alle .woningwetwoningen vallen. Indien hierdoor bij naoor logse woningwetwoningen uit zonderlijk hoge huren zouden ontstaan, kan de huurverhoging tot een geringer percentage dan hot in de wet vastgestelde wor den teruggebracht. Voor de premie woningen waarvan de huurprijs niet auto matisch zal worden verhoogd kan bij afzonderlijke ministeriële beschikking een verhoging wor den toegestaan, indien de huur beneden peil zou komen te lig gen. Verzoeken daartoe zullen binnen een bepaalde termijn moeten worden ingediend. Het percentage waarmede de huren van bedrijfspanden en an der gebouwd onroerend goed Sclieepsongeluk in Egypte Bij het Egyptische dorp Bel oeis een 50 km ten noord-oos ten van Cairo is in het Ismai- uaKanaal een veerboot gezon ken. Er zouden maar vier men- ongeluk hebben over- niet zijnde een woning ten hoogste mogen worden vermeer derd, zal gelijk zijn aan dat van de huurverhoging voor dc wo ningen. Huurder en verhuurder zullen over dat percentage tot overeenstemming moeten komen. VERKLARING VOOR HET VERVALLEN VAN HUURVERHOGING Ook na de komende huurver hoging zullen huurders van wo ningen. die gebreken vertonen of waarvan de verhuurder het on derhoud heeft verwaarloosd, uo huuradviescommissie kunnen verzoeken om een verklaring, op grond waarvan de huurverhoging van 1 juli 1962 vervalt. Dit ver zoek zal binnen een bepaalde termijn moeten worden inge- diend. De mogelijkheid tot het ver krijgen van een dergelijke ver klaring zal worden uitgebreid tot woningen, die zijn gebouwd vóór 1 juli 1962. Het zal ook mogelijk worden een verklaring te vragen voor een woning, die weliswaar in goede staat verkeert, doch waarbij dit kennelijk het gevolg is van voorzieningen, die de huurder voor zijn rekening heeft getroffen. De huuradviescommissie kan een zodanige beslissing nemen, dat de huurverhoging achter wege blijft, tenzij de verhuurder alsnog de kosten voor zijn reke ning neemt, die voor de verbete ring nodig waren. In het geval dat de huurver hoging op grond van een verkla ring van de huuradviescommis sie is vervallen, zal het mogelijk blijven dat de verhuurder, na de woning in goede staat te hebben gebracht, aan de huuradvies- commissie een verklaring vraagt die hem liet recht geelt de huur te verhogen. Ook de eventueel eer vervallen verklaarde huur verhoging van 1 april 1960 zal dan weer mogen worden toege past. VERDERE BEPALINGEN Bij de huurverhoging van 1 april 1960 is bepaald, dat de huren van vóór 5 mei 1945 ge bouwde woningen niet zouden worden verhoogd, indien die hu ren op 31 maart 1960 naar ge lang van de gemeenteklasse niet hoger waren dan resp. ƒ9. S, ƒ7, ƒ6 en 5 per week. Deze bepaling blijft straks ook voor na 1945 gebouwde woningen van kracht; dc huren van deze woningen blijven dus gehand haafd op die op 31 maart 1960. Het blijft echter ook mogelijk, dat de verhuurder van een det- gelijke woning de huuradvies commissie verzoekt om een ver klaring, dat de woning geen ge breken of onderhoudsachterstand vertoont. Op grond van eer. der gelijke verklaring mag de huur dan worden vernoegd met 20 procent dc huurverhoging van 1 april 1960) en met het percen tage tan dc nieuwe huurverho ging. De verklaringen die destijds zijn afgegeven door dc op 1 april 1960 opgeheven huurcommissies zullen bij het ingaan van «ie huurverhoging vervallen. De huurprijzen van de woningen, waarop deze verklaringen be trekking hadden, zuilen echter niet mogen worden verhoogd dan na toestemming van de minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid. In samenhang met de in de komende jaren toe te passen huurverhogingen zal ook tot ge leidelijke verlaging van de wo- ningbouwsubsidies worden over gegaan. De jaarlijkse bijdrage van nieuw te bouwen woningwet woningen bedraagt thans gemid deld 250. Deze subsidie zal bij iedere huuraanpassing in 1962. 1964 en 1966 met ongeveer 85 worden verlaagd. De bijdrage van de bestaande woningwet woningen zal op overeenkomsti ge wijze worden verminderd. De subsidies voor particuliere woningen zullen worden vermin derd met bedragen die evenredig zijn aan de verlaging van de wo ningwetsubsidies. De premies voor door de eigenaren te be wonen woningen kunnen bij drie opeenvolgende huurverhogingen geleidelijk vervallen. Bij de komende huurverhoging blijft dë zogenaamde toeslag voor eigenwoningbezit ongewij zigd gehandhaafd. Het feit, dat ernaar gestreefd wordt de subsidies geleidelijk te laten afnemen neemt niet weg. dat de regering zich bewust is van haar verplichting woning wetsubsidies te blijven verstrek ken ten behoeve van bepaalde sociaal zwakke bevolkingsgroe pen. 124. Het is nog vroeg in de mor gen als Barac, gezeten op zijn kra kende en schommelende wagen op de oostelijke poort van Aurelia- num toerijdt. „Hé, ouwe Barac," mompelt één der Romeinse schildwachten, ter wijl hij een achteloze blik slaat in de kar. „Jonge, je hebt een ander Daard zie ik." „Wel nee," grijnst Barac, „een beter paard en twee betere knechts. Jaja, en ik heb waarach tig nog geld over, zoveel was het de geëerde Aëtius waard om wat aan de weet te komen over die kerels die hü zoekt." En omstandig verhaalt de koop man wat voor een goede dienst hij de veldheer bewezen heeft. „Dus je hebt persoonlijk met de edele heer Aëtius gesproken," zegt de soldaat vol ontzag. „Pcrsoonlük jawel," liegt Barac zonder blikken of blozen. „Wat zeg ik? Die twee knechten wer den me nog door hem aanbevolen. Zo is het soldaat. Nou laat oude Barac er eens door" en luid schel dend op de 2 slungelende knechts die naar Barac zün zin ken- nelük niet voorzichtig genoeg om springen mot hun paard, rijdt hü zijn wagen de stad binnen. Büna eerbiedig nagegaapt door de sol daat. „Je moet met ze weten om te springen", giechelt Barac eenmaal uit hun gezicht. „Maar Barac ver staat die kunst. Wat zeg ik? Ze eten uit m'n hand, hi-hi. We gaan nu eerst naar de stadsherberg dat doe ik altijd om de keel te spoelen en de laatste nieuwtjes te horen, daar zul je nog een boel van mijn makkers leren kennen..." Hij wendt zich 0111 naar de an dere zijde van de wagen waar Al lan loopt of liever gezegd., liep, want hevig ontsteld kükt Barac wild om zich heen en ook dc Noor man krijgt de schrik van zün leven Allan is verdwenen Nagekomen advertentie Heden werd na een lang durig geduldig gedragen lijden van onze zijde weg genomen onze zeer ge liefde Man. Vader, Zoon, Schoonzoon, Broeder, Zwager en Oom MATTHEUS PHILIPPUS MAAT, Echtgenoot van M. A. Maat—Bliek, in de ouderdom van 50 jaar en 6 maanden. Biervliet: M. A. MAAT—BLIEK MARIJKE Familie MAAT Familie BLIEK Biervliet. 20 okt. *1961 e

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5