MARTINEZ grote ókow ^Wloókou Ontwerpresolutie in de Ver. Naties De radio-activiteit boven Nederland (jood will Noodweer in Italië mensenlevens eist Fa VAN DEN HEMEL ZON- en MAANSTANDEN „Zóne des doods" wordt steeds langer en breder Voor miljoenen schade Radio de Koek HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER «"raakerin; by abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactieadres: Noordstraat 55—57 Administratie-adresSmidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: G,— per kwartaal; per maand 2,—: per week 4S ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZE ZATERDAG 21 OKTOBER 1961 17e Jaargang Nr 5427 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek Kleine Advertenties fgéén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De openingsrede van Chroesjtsjef op liet 22ste congres van de Sowjetrussische communistische partij heeft, ondanks haar enorme duur, weinig nieuws gebracht. Dat de Russische leider zijn dreige ment om vóór het einde vati het jaar een afzonderlijk vredesver drag met Oost-Duitsland te sluiten, introk, kan, na alles wat er aan was voorafgegaan, nog moeilijk een verrassing heten. Even min was zijn verklaring, dat de Sowjet-Unie haar huidige reeks proeven met kernwapens op 31 oktober zal beëindigen met het tot explosie brengen van een waterstofbom van 50 megaton, bijzonder opzienbarend. Het was immers toch al duidelijk, dat de serie proef nemingen haar einde naderde. Een verzoenend gebaar behoeft men er ook niet in te zien; wanneer de Russische technici en militairen een nieuwe test nodig achten, kan Chroesjtsjef daartoe op ieder gewenst moment toestemming geven. Van dc rede in haar geheel kan worden gezegd, dat zij gematigd was Natuurlijk ontbrak de ge bruikelijke grootspraak over de militaire kracht van de Sowjet- L'nie, haar verrichtingen op het gebied v.<n de ruimtevaart en baar .ooruitgang op economisch gebied niet. Daartegenover gaat dan, althans volgens Chroesjt sjef. het verval der kapitalisti sche landen onherroepelijk voort. Men had in het propagandisti sche kader, waarin de rede werd gehouden, ook moeilijk andere uitspraken kunnen verwachten. Maar daarnaast herhaalde Chroesjtsjef toch, dat tegen woordig oorlogen tussen de sta ten kunnen worden vermeden en dat er vooruitzichten bestaan om voor geruime tijd oen toe stand te bereiken van vreedzaam naast elkaar leven een opvat ting. waarvoor nu ook de Chine s'- communistische partij schijnt te zijn gezwicht. SLECHTS „SHOW" Natuurlijk mag men er niet op rekenen, dat op het congres over dergelijke theorieën een ernstig debat zal worden gehouden. Naar buiten zijn de communistische partijcongressen niet veel meer dan grandioze „shows" en voor- het 22ste congres geldt dit nog meer dan voor de vroegere. In het verleden immers werd per 6000 partijleden een gedelegeer de naar het congres afgevaar digd; nu geschiedt dit naar Chroesjtsjefs wil, door iedere 2000 leden. Aldus zijn er 5000 gedelegeerden op het congres, een prachtig gezelschap om op tijd geestdriftig te juichen en handen te klappen, maar niet om op serieuze wijze belangrijke zaken te bespreken.. Werkelijke beslissingen moeten worden genomen achter de schermen en deze zullen, volgens de „Kremlinoloog" Richard Lo- wenthal, vooral op twee gebieden liggen: de persoonlijke samen stelling van dc leidende partij- organen en de politiek tegenover de neutralistisch-nationalistische regiems van het type Nasser. MEER MUTATIES Voor wat de bezetting der hoogste posten onder Chroesjt sjef betreft, heeft Lowenthal cr onlangs in een in de „New York Herald Tribune" verschenen ar- Advrrlontic de sigaar waarmee 'n jongeman zich meer „mans" voeltl PERLAS-14 cent «en lekker 'ichf sigaartje. 1 elefonisch weerbericht voor dc bouwvakken Op het laatste winterseizoen werd het telefonische weerbe richt voor de bouwvakken 112.500 maal beluisterd. Het dag gemiddelde bedroeg hierbij 883 aanvragen, zo deelt het mini sterie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid mede. Van 1 november a.s. tot 1 april 1962 kunnen deze speciale weer berichten voor de bouwvakken weer telefonisch beluisterd wor den. De telefoonnummers van het telefoonnet Utrecht (net nummer 030) zijn voor de vier rayons waarin het land is ver deeld. ongewijzigd gebleven. Het rayonkaartje en verdere bijzon derheden over de bouwweerbe- richten zijn opgenomen in een 1 ouwblad dat op aanvraag gra tis beschikbaar wordt gesteld door het ministerie van Volks huisvesting en Bouwnijverheid, Van Alkemadelaan 85 te Den Haag. Inlichtingen over de weertoe- "*and in een voorbije periode nen in het algemeen schrifte- ;ik bij het K.N.M.I. te De Bilt worden aangevraagd. Zij worden tegen vergoeding van kosten verstrekt. tike] op gewezen, dat de perso neelswisseling op het hoogste niveau in het afgelopen jaar, zij het ook zonder bloedvergieten, drastischer en omvangrijker is geweest dan onder de bloedigste „uitleveringen" van Stalin. Daarom mag worden veronder steld. dat in het nieuwe centrale comité, dat officieel door de ge- gedclegeerden wordt gekozen (maar op wie zij moesten stem men, is hun al lang door de plaat selijke partij-secretaris medege deeld) vele nieuwe gezichten zullen verschijnen en dat zich zelfs aan de top van de pyramide, in het partij-presidium en in het secretariaat, veranderingen zul len voltrekken. Als resultaat daarvan zal wel Frol Koslow als de machtigste man na Chroesjt sjef en dus als diens waarschijn lijke opvolger te voorschijn tre den. Overigens schijnen Chroesjt sjefs onbloedige „zuiveringen" economische en geen politieke tegenstellingen als oorzaak te hebben. Bekend is, dat reeds weggezuiverde partijleiders als Kiritsjenko en Arjstow weinig vertrouwen hebben in Chroesjt sjefs agrarische hervormingen, die zojuist in Kazakstan op een gedeeltelijke mislukking zijn uit gelopen. BREUK 5IET CHIN A GELIJMD? Wat dc vaststelling van de po litiek tegenover de zogenaamde neutralistische landen aangaat een zaak, die buiten het con gres om door cfe Russen met hun buitenlandse gasten moet wor den geregeld op dit punt schijnt de dramatische breuk van verleden jaar tussen Moskou en Peking wel te zijn gelijmd, voor al door concessies van Russische zijde. Als gevolg daarvan is Tito nu meer dan ooit uit de gratie en regiems als die van Nhsser en Soekarno, die in hun buiten landse politiek „anti-imperialis tisch" zijn, maar binnen de eigen grenzen de communisten vervol gen. zullen thans niet zo vast meer op economische en militai re steun van de Sowjet-Unie mo gen rekenen. In tegenstelling met Tito immers gelooft Mao Tsje-Toeng, dat dergelijke re giems zijn voorbestemd om „reactionair" te worden. Wordt, achter de schermen, de Chinese zienswijze werkelijk aanvaard, dan zou dit zeer goed de belangrijkste gebeurtenis van de huidige communistische sa menkomst in Moskou kunnen zijn. (Nadruk verboden.) (Adv.) AUTO-RIJLESSEN AUTO-VERHUUR BUREAU RIJBEWIJSVERNIEUWING BURG. GEILLSTRAAT 10 TERNEUZEN Antwerpse politie treedt op tegen jeugdmisdaad Een in augustus door de Ant werpse politie begonnen aktie tegen de jeugdmisdaad in cte Belgische havenstad heeft tot resultaat gehad, dat ongeveer 120 diefstallen zijn opgehelderd en meer dan 100 zedenmisdrijven aan het licht zijn gekomen. De zedenpolitie heeft de afgelopen weken meer dan 170 verhoren afgenomen meer dan 100 on dervraagden waren minderjari gen en acht arrestaties ver richt. Een groot aantal processen- verbaal is opgemaakt tegen de jongens en meisjes, van wie een aantal hun identiteitskaart had vervalst om voor ouder voor te doen dan zij waren. De lijst van misdaden waaraan zij zich heb ben schuldig gemaakt is indruk wekkend. Behalve winkeldief stallen en vandalisme komen op de lijst voor aanslagen op min derjarige meisjes, afpersing, verkoop van wapens versprei ding van pornografische blaad jes en het aanzetten tot dron kenschap. De Antwerpse politie ging enkele maanden geleden tot een aktie tegen dc ..nozems" over, nadat steeds grotere groepen bepaalde delen van de stad on veilig maakten. Zes landen hebben in de po litieke commissie van de V. N. een ontwerpresolutie opgesteld waarin zij de algemene vergade ring van de V. N. verzoeken een beroep te doen op de Sowjet Unie haar voornemen een 50 megaton-kernbom tot ontplof fing te brengen te laten varen. Treinongeluk in India kost 27 mensen het leven 27 mensen zijn vrijdagmorgen vroeg om het leven gekomen toen de locomotief en zeven wa gons van een sneltrein op 200 km van Calcutta uit de rails liepen. Ongeveer 100 passagiers werden gewond. Twee treinen met geneesmiddelen zijn op weg naar de plaats van de ramp. Naar aanleiding van de reeks kernexplosies in de afgelopen weken en in verband met de door premier Chroesjtsjef aan gekondigde kernbomontploffing, heeft het A. N. P. aan het mini sterie van Sociale Zaken en Volksgezondheid gevraagd in hoeverre deze kernproeven scha delijk moeten worden geacht voor de volksgezondheid in Nederland. Een woordvoerder van het mi nisterie heeft in antwoord daar op het volgende medegedeeld ..Tengevolge van de recente proefexplosies van kernwapens in de atmosfeer sedert 1 septem ber 1961. is ook in Nederland een duidelijke toeneming van do kunstmatige radio-activiteit in de lucht en in de neerslag ge constateerd. Het is niet waarschijnlijk, dat de thans in ons land waargeno men verhoogde radio-activiteit in de lucht aanwijsbare schade aan de volksgezondheid zal toe brengen. Het niveau van dc radio-acti viteit in de lucht bedraagt niet meer dan enkele procenten van de natuurlijke in de lucht voor komende radio-activiteit. Het voortdurend in de atmo sfeer brengen van nieuwe radio actieve splijtingsprodukten bij aanhoudende proefexplosies zal op den duur het radio-activi teitsgehalte in de bodem, het ge was en het voedsel doen stijgen, waardoor de gezondheid van de mens in gevaar kan komen. De afstand tot de plaats van de explosie en dc ongelijkmatige verspreiding van het radio-actie ve stof, dat met de neerslag het aardoppervlak bereikt, kunnen er toe leiden, dat op sommige plaatsen in de wereld dc grens van het toelaatbare eerder wordt bereikt. Een belangrijk gedeelte van de bij de zware kernexplosies vrijkomende radio-activiteit vindt zijn weg in de stratosfeer. Dit verklaart, dat momenteel de radio-activiteit in de hogere luchtlagen aanmerkelijk groter is dan aan het aardoppervlak. Dc stratosferische radio-acti viteit komt pas in de loop van enkele jaren geleidelijk weer op de aarabodem terecht. Indien de thans lopende proef explosies op dit ogenblik zouden worden gestaakt, moet dan ook met een nog enkele jaren aan houden van de radio-activiteit in de lucht, het water, de bo dem en het voedsel rekening worden gehouden. Waarnemingen in de jaren 1958 t/m 1961 hebben aange toond, dat in het voorjaar door een grotere uitwisseling tussen de stratosfeer en de lagere lucht lagen een toeneming van de radio-actieve neerslag moet wor den verwacht. Het is duidelijk, dat een ex plosie van een kernbom van 50 megaton opnieuw een belang rijke verhoging van de radio activiteit in de atmosfeer met alle daaraan verbonden gevol gen ook ten aanzien van de volksgezondheid met zich zal brengen. De ontwikkeling terzake wordt uiteraard met grote aandacht gevolgd. Er is ook in internationaal verband een regelmatig over leg over maatregelen en voor zieningen met betrekking tot de te verwachten gevolgen van de toeneming van de radio-activi teit". Aldus de woordvoerder van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. RADIO-ACTIVITEIT BOVEN BELGIE Het Belgische ministerie van Volksgezondheid heeft medege deeld. dat de graad van radio activiteit van de lucht thans een tiende bedraagt van hetgeen de bevolking „totaal en voor het gehele leven" kan verdragen. Dit betekent, dat er voor de be- Belgisch militair bij oefeningen gedood Bij legeroefeningen in de om geving van Verviers is vrijdag een Belgische militaire vracht auto geslipt en omgeslagen. Eén van de 26 militairen in de truck werd dodelijk gewond. Twee van hen liepen inwendige kneu zingen op en moesten naar een hospitaal worden overgebracht. Verscheidene militairen liepen lichte verwondingen op. voiking geen enkel gevaar dreigt, aldus een communiqué, dat vrij dag is verstrekt. Er wordt nog aan toegevoegd, dat de in België vastgestelde radio-activiteit dezelfde is als die welke eind 1958 en april 1959 werd vastgesteld. Advertentie B1NNENVERINGBED he: beste bed ooit gemaakt 1 SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector De zes landen zijn Canada. IJs land, Denemarken. Japan, Noor wegen en Zweden. Denemarken stelde later for meel voor dat de resolutie on middellijk behandeld zal wor den als een dringende aange legenheid en absolute voorrang zal hebben. In de ontwerpresolutie wordt o.m. gezegd, dat de algemene vergadering met grote bezorgd heid kennis heeft genomen van het Russische voornemen vóór het einde van deze maand een kernbom van 50 megaton tot ontploffing te brengen. Met het oog op de sterk verhoogde na delige uitwerking van een der gelijke explosie op de gezond heid en het welzijn van de wereldbevolking doet de assem blee een ernstig beroep op de regering van de Sowjet-Unie dit voornemen te laten varen, aldus het ontwerp. De Indiase afgevaardigde, de minister van Defensie Menon, diende in dc commissie een ge wijzigde Indiase ontwerp-resolu- te in waarin een algeheel verbod van kernproeven wordt gedaan, samen te werken bij het opstel len van een internationale over- fabrieken Zevenbergen DE WESTDUITSE REGERINGSVORMING Vrijdag is te Bonn van welin gelichte zijde vernomen dat de Westduitse christen-democrati sche partij (regeringspartij en de partij der vrije democraten ermede hebben ingestemd een coalitieregering te vormen, die zal worden geleid door bonds kanselier dr. Konrad Adenauer. De overeenkomst moet nog door de parlementaire fracties der twee partijen worden goed gekeurd. Van dezelfde, welingelichte zijde wordt nog vernomen dat Adenauer de leiding der vrije democratische partij een brief zal schrijven over de vraag, hoe lang hij als bondskanselier zal aanblijven. Do bondskanselier wilde echter geen bijzonderheden mededelen over hetgeen hij zal schrijven. Noodweer in Italië heeft negen mensenlevens geëist. Het gebied van Ragusa in Zuidoost-Sicilië werd donderdagnacht geteisterd door een wervelwind, die grote verwoestingen aanrichtte. Vijf mensen kwamen hier om het leven, vele werden gewond. De schade wordt geschat op rond 6 miljoen gulden. Het zuiden van het vasteland werd donderdag getroffen door overstromingen na zware stormen. Vier mensen kwamen om. De hevige regenval in Italië gedurende dc laatste twee dagen heeft tot dusver twee slachtoffers geëist, terwijl grote materiële schade werd aangericht. Het meest bedreigde gebied is dat waarin de stad Benevent ge legen is, ongeveer 70 kilometer ten noordoosten van Napels, waai- de rivier de Sebeto buiten haar oevers is getreden. Het water staat tot aan de eerste verdieping der woonhuizen. Een kindje van acht maanden is ver dronken. De bewoners der onder water staande huizen worden door reddingsploegen geëva cueerd. Ten zuidwesten van Benevent zijn verscheidene bruggen inge stort. Het spoorwegverkeer tus sen Benevent en Salerno is ver broken, evenals het telefoon- en telegraafverkeer. In Amalfi, twintig kilometer ten noordwesten van Salerno, is een Duitse toeriste verdronken. Zij werd met haar metgezel, met wie zij op een weg langs de kust liep te wandelen, door een golf in zee gespoeld. Als gevolg van een waterhoos zijn tussen Giarratananen Chia- ramonte. nabij Ragusa, veertig huizen vernield. Hierbij zijn vijf mensen om het leven gekomen. eenkomst, waarin zij zich ver plichten geen kernproeven te nemen. De Deense afgevaardigde, Haekkerup. zei o.m. dat hij niet inging op de achtergronden van „de beweerde angst van de Sow jet-Unie voor agressie" en op de vraag of deze angst gebaseerd is op de werkelijkheid of op in beelding. „Ik wil er slechts op wijzen, dat een dergelijke vrees nooit de proefneming met een dergelijke monsterbom recht vaardigt", aldus Haekkerup. We weten allen dat de Sowjet-Unie bij machte is om indien zij dit wenst de meest verwoestende wapenen te gebruiken, doch wij behoeven hier geeh bewijs van. zo zei hij verder. Het is dringend noodzakelijk dat. de V. N. de Sowjet-Unie verzoekt deze ex plosie niet te laten geschieden, aldus de Deense afgevaardigde. 'n de buurt van Mecklenburg werken vele leden van de West- Duitse Volkpolizei hard aan het vrijmaken van een „zöne des doods", langs het ijzeren gor dijn. De foto geeft een beeld van de. werkzaamheden, waarbij o.m. gebruik wordt gemaakt van een trekker met een eg. Advertentie Noordstraat 102 - Telefoon 31U Terneuzen Volkslied en vlag van Ned. Nieuw-Guinea ..Het is vandaag een histori sche datum", aldus Nicolaas Jouwe, één der vier initiatief nemers uit de Nieuw-Guinea raad na een bijeenkomst van de Papoea-raadsleden met een groot aantal vooraanstaande autochtonen, toen naar zijn in drukken werd gevraagd over een besloten vergadering. Een manifest werd ondertekend en vlag en volkslied werden aan vaard. Het lied „Hai tanahku Papoea" van ds. Kijne werd tot het na tionale volkslied gekozen en de vlag bestaat uit een rode baan op eenderde der vlagbreedte met in het. midden ervan een witte vijfpuntige ster, het rechter 1 weederde gedeelte wordt ingeno men door horizontale banen af wisselend blauw en wit. Op de bijeenkomst werd voorts het nationale wapen, door Jouwe ontworpen, aanvaard. Dit stolt een gestyleerde kroonduit voor met afhangende nationale vlag op borst en lijf. en beneden de spreuk ..Banjak dalam satu (Verscheidenheid in eenheid). De heer Jouwe deelde later mee dat de Nieuw-Guinearaad hierin mogelijk nog verandering zal aanbrengen door dc bannier met spreuk elders neer te zet ten en dc klauwen van de kroon- duif zes pijlen en bogen te laten vasthouden die de zes huidige residenties en de door Jouwe ge dachte zes toekomstige provin cies van Nieuw-Guinea symboli seren. Na de aanvaarding van het wapen verhieven alle aanwezi gen zich. terwijl de ontroering zich zichtbaar meester maakte van de aanwezigen las de voor zitter van het comité, Inury, het manifest voor, waarin het ver langen van het volk van Nieuw- Guinea uitgesproken om; a) met ingang van 1 november 1961 een eigen vlag van Pa- poea-Barat te doen wapperen naast de Nederlandse vlag; b) het volkslied „Hai tanakhu Papua" te doen weerklinken naast het Wilhelmus; c) dat voor het vaderland de naam „Papoea Barat" (West- Papoea) wordt vastgesteld en d) dat de naam van het volk Papoea zal zijn. Het manifest werd door de vergadering met algemene stem men aanvaard en door alle aan wezigen ondertekend. MEER ZON. Een depressie, die ons de afge lopen dagen veel bewolking bracht, trok naar Ierland weg. Over Zuid-Duitsiand verplaatste zich intussen oen rug van hoge- druk naar het Noordzeegebied. Bij overwegend matige wind uit richtingen tussen zuid en zuid oost zal vandaag daarom lucht worden aangevoerd, waarin op de meeste plaatsen droog weer en nu en dan opklaringen wor den verwacht. De temperaturen, blijven daar bij dezelfde als vrijdag ot iets hogere. medegedeeld doeir het K. N. M. I„ geldig tot hedenavond. Meer zon. Opklaringen en op .de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind tussen zuid en oost. Dezelfde temperaturen als giste ren of iets hogere. ZONDAG 22 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walzoorden v.m. 0.08 0.43 1.23 1.33 n.iïi. 72.27 1.02 1,42 1.52 MAANDAG 23 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.57 1.32 2.12 2.22 n.m. 1.12 1.47 2.27 2.37 ZATERDAG 21 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walzoorden v.m. 11.25 0A0 0.50 n.m. 11.42 12.17 12.57 1,07 ZON MAAN op onder op onder Okt. 19 7.11 17.39 15.56 0.59 20 7.12 17.37 16.27 2.17 21 7.14 17.34 16.55 3.37 22 7.16 17.32 17.22 4.57 23 7.18 17.30 17.49 6.18 24 7.19 17.28 18.18 7.36 25 7.21 17.26 IS.50 8.53

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1