Provinciaal nieuws Binnenlands nieuws ZUSTER GRACIA sportief chic Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 20 oktober 1961 ;0 oktober 196 TERNEUZEN AXEL GOES ZAAMSLAG DE JONGSTE RUSSISCHE NOTA'S AAN HET WESTEN KATANGA BELGISCHE TROEPEN PARAAT IN BOEROENDI Canadees protest geweigerd DAMESMODEHUIS TERNEUZEN Nieuw niiddel om olie en vetten te verwijderen Filmoperateurs met traangas Bestookt Een groep cameralieden van film en televisie, die vanaf Westberlijns gebied opnamen wilden maken van de ontrui ming van huizen in Oost-Berüjn. werd door de Oostberlijnse grenswachten woensdagmiddag met traangasbommen bestookt. Kwestie Laos geregeld HONORERING MEDEWERKERS VAN ALGEMENE ZIEKENFONDSEN RADIO-ACTIEVE NEERSLAG protesten tegen de 50-MEGATON bo.^ BEMANNINC TERUI DE VERK1EZINC IN TURKIJE Vrijdag Verk eersbotsing. Gistermiddag omstreeks kwart over twee had in de Westkolk- straat ter hoogte van de parkeer plaats waarbij een bestelwagen en een personenauto waren be trokken. De heer W. C. B. uit Axel reed met zijn Opel-bestelwagen in de richting Dijkstraat, toen de be stuurder van een Opel-personen- auto, de heer M. van A. uit Mid delburg. uit andere richting ko mend, de bestelwagen te laat be merkte, toen hij met zijn auto naar links uitweek om de par keerplaats op te rijden. Bij de daarop volgende botsing werden beide auto's aanzienlijk beschadigd. Kookdemonstratie P- Z. E. >1. Ondanks het zeer slechte weer kon dinsdagavond de heer J- de Lange namens de P. Z. E. M. een vrij groot aantal belangstellende dames in „Het Centrum" ver welkomen. Zij waren ervan getuige hoe de dames R. Lansu en H. Quist op huitengewoon vaardige wijze, in een minimum van tijd op efficiën te wijze een complete maaltijd met vóór- en nagerecht bereid den. Tussendoor werden nog in een ultra moderne oven diverse soorten gebak bereid. In de pauze werd een kopje koffie met een versnapering aan geboden en hierna konden de da mes nog genieten van een leuke film: „Volg die vrouw", waarin o.a. optraden Kees Brussen, M. Verstraete en Bueno de Mesqui- ta. Vacature Bioscoopcommissie. In de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer J. de Ruijter, werd ingevolge art. 18 der Bioscoopwet voorzien door de benoeming van de heer C. van Bendegem. Vergadering A. 15. C. Onder voorzitterschap van de heer P- Scheele, secretaris van de afdeling Axel der A. B. C. <N. V.V.l kwam deze afdeling bijeen om enkele actuele vraagstukken te bespreken. De heer Scheele deelde in zijn openingsrede aan de, ondanks het zeer slechte weer, goede bezochte vergadering mede. dat de voor zitter, de heer D. Broekhoven, in verband met zijn huwelijk thans te Sluiskil woont en daardoor geen lid meer van de afdeling kan zijn,, zodat te zijner tijd in deze vacature moet worden voor zien. De heer F. Drabbe. districtbe stuurder. hield hierna een inlei ding over de stand van zaken be treffende de 45-urige werkweek en ook omtrent de C. A. O-, wel ke in april 1962 afloopt. Deze inleiding werd gevolgd door vele vragen van de zijde der leden, waaruit algemeen te con stateren viel, dat de ontwikkeling van de arbeidsvoorwaarden in de kanaalzone met intense belang stelling door de werknemers wordt gevolgd. Ook de werkwijze van de on dernemingsraden werd bespro ken. Naast de critiek. die alge meen is waar te nemen, werd toch wel waardering uitgespro ken voor de leden-werknemers, die hierin zitting hebben. De vergadering had begrip voor het groeiproces, dat nu een maal met zulk een instelling moet doorgemaakt worden en het vertrouwen werd uitgesproken, dat men de nodige verbeteringen ook zal kunnen waarnemen. Het burgemeesterschap. De waarnemend burgemees ter van Goes. dr. J. W. Noote boom. heeft de gemeenteraad medegedeeld, dat hij de tijd ge komen acht zijn functie neer te leggen. Hij zal de Commissaris der Koningin in Zeeland jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. ver zoeken hem van zijn ambt to ontheffen met ingang van 16 no vember a.s. De burgemeester heeft tegen over de raad verklaard, dat het in het belang van de gemeente is. dat spoedig wordt terugge gaan naar normale verhoudin gen. Naar de burgemeester meende, zijn deze verhoudingen thans weer hersteld. „Om deze reden heb ik zelf het initiatief genomen om ontslag te vragen uit mijn funktie van waar nemend burgemeester". Dr. Nooteboom werd vorig jaar oktober belast met de waar neming van het burgemeester schap te Goes, nadat burge meester H. K. Michaëlis van de minister van Binnenlandse Za ken opdracht had gekregen zijn taak te Goes als burgemeester als beëindigd te beschouwen. Overleden int aanrijding In het ziekenhuis „Oostwal" alhier is gistermorgen overleden de 68-jarige mevrouw J. Meeuw- se—Eggebeen uit Woiphaarts- dijk. Zij is daar woensdagavond ernstig gewond opgenomen. Mevrouw Meeuwse was aan gereden door een personenauto. Samen met haar echtgenoot stak zij plotseling de rijksweg bij Goes over, vlak naast een ter plaatse aanwezige oversteek plaats voor voetgangers. Zij werd gegrepen door een auto. Haar man kwam met de schrik vrij. Vergadering „Pro lïege". Woensdagavond vergaderde on der voorzitterschap van de heer C. H. Heijboer, het comité dat dit voorjaar gevormd is om de be langen van „Pro Rege" en haar afdeling Zaamslag, te bevorde ren. Het punt van de agenda was de voorbereiding van de propa- ganda-filmavond, die in de maand november te Zaamslag en het Veer gehouden zal worden en gratis toegankelijk zal zijn. Te vens zal de kleurenfilm „Prinses Beatrix naar de West" vertoond worden. Het comité verwacht dat ook in Zaamslag deze propaganda-actie zal slagen. Zoals men weet is ..Pro Rege" de landelijke vereni ging welke o.a. de Prot. Chr. mi litaire tehuizen verzorgt. Nadat een en ander uitvoerig was besproken, sloot de heer Heijboer deze vergadering met dankgebed. Joseph Reap, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft donderdag te Washington op een persconferentie verklaard dat de jongste, woensdag j.l. aan de Westerse verbondenen over handigde Sowjetrussische no ta's. niets anders zijn dan een herhaling van hetgeen in Russi sche nota's van 2 september j.l.. die handelen over de luchtwegen naar Berlijn, is vermeld. Hij voegde hieraan toe dat de V. S. hun standpunt ten deze bij vele gelegenheden duidelijk uit een hadden gezet. Het laatst was dit geschied in de Amerikaanse nota, die 8 september j.l. te Mos kou werd overhandigd In deze nota verwierp Amerika de be wering in de Sowjetrussische nota van 2 september, dat de luchtwegen tussen West-Duits- land en West-Berlijn werden ge bruikt voor het overbrengen van spionnen, saboteurs en vergel dingszoekers'". De overeenkomst tot staken van het vuren in Katanga, ge tckend door Khiari en Tsjon.be. zal niet van kracht worden voordat zij in de Verenigde Na ties in New York is geratifi ceerd. Dit is door de functiona rissen van de V. N. in Elisabeth- stad en öc Katangaanse regering besloten. Waarschijnlijk zal de overeenkomst vandaag worden geratificeerd. De komende 48 uur wordt een status quo aange houden. Op verzoek van de regering van Boeroendi hebben de daar gesta tioneerde Belgische troepen een aantal veiligheidsmaatregelen ge troffen, aldus werd donderdag in Bruseel vernomen. Woensdag werd bekend, dat de regering van Boeroendi de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties op de hoogte heeft gesteld van voorbereidingen in het ge bied van nieuwe aanslagen op po litieke leiders en een staatsgreep. Vorige week werd prins Rwaga- sore, de minister-president, het slachtoffer van een aanslag. De militaire voorzorgmaatrege len bestaan onder meer uit de <"herming van de leden van de "pvende vergadering en van regering. DODELI JK ONGEVAL Gistermiddag is de 34-jarige J. van der Heijden uit Sneek met een personenauto, welke hij voornemens was te kopen, te Deersum geslipt en hierna tegen een boom gebotst. De heer Van der Heijden, die contact-ambte naar bij het departement van Sociale Zaken was, gehuwd en vader van een kind, was op slag dood. De mede-inzittende, de 23- jarige G. Piso uit Leeuwarden, die werkzaam was bij het ga ragebedrijf, waar H. de auto wilde kopen, werd in zwaar ge wonde toestand in een zieken huis opgenomen. JONGETJE LIT TREIN GEVALLEN. De 6-jarige Otto van dgr Veen uit Maassluis is vanmiddag uit een rijdende trein op het perron uit Maassluis is gistermiddag uit de met twee oudere zusjes, die hem uit het oog hadden verloren. De jongen heeft waarschijnlijk de portieren te vroeg open willen doen. De trein reed na zijn val nog 70 meter door. De jongen is met een hersenschudding naar een ziekenhuis gebracht. TWEE MILITAIREN GEDOOD DOOR HANDGRANAAT Donderdagmorgen om onge veer half tien is op de handgra- naatbaan, gelegen op de Ruc- phense Heide een ongeval ge beurd dat twee militairen het leven heeft gekost. De slachtoffers zijn de 28-jari- ge eerste luitenant W. A. W. van Dooremaal, gehuwd, gewoond hebbend in Breda en de 19-jari- ge dienstplichtige soldaat J. Maas uit Groede. Beiden behoor den tot het korps commando troepen. Hoe het ongeluk zich precies heeft toegedragen is niet be kend. De militairen moesten stuk voor stuk een granaat werpen. Toen soldaat Maas aan de beurt was begaf hij zich samen met de instructeur naar de plaats vanwaar de granaten worden geworpen. De achterblijvenden hoorden een explosie en toen er daarna niemand van achter het muurtje vandaan kwam, zijn zij gaan kijken wat er gebeurd kon zijn. Ze vonden de luitenant en de soldaat dood. Het werpen met scherpe hand- granaterj is een deel van de voortgezette opleiding van de commando's. STORM VERHINDERT HUWELIJK DOOR ELEKTRISCHE STROOM GEDOOD Donderdagmiddag is de 24- jarige ongehuwde stukadoor H. W. Otten uit Schinnen, die aan het werk was in de kelder van de nieuwbouw van de Konink lijke Nederlandse Papierfabriek te Maastricht, bij het verplaat sen van een steiger door elektri sche stroom gedood. Het onge luk gebeurde toen het slacht offer met drie mede-arbeiders een ijzeren stellage verplaatste en één van de buizen door het gewicht van de steiger door de rubber bekleding van een 220 volt kabel met iooplamp drong en met de stroomdraad in aan raking kwam. De drie mede-arbeiders konden zich bevrijden van de onder stroom staande steiger, do 24- jarige Otten niet meer. Hoewel de stroom spoedig werd afgesio- en, bleek de jongeman te zijn overleden. De Arbeidsinspectie zal een nader onderzoek naar de omstandigheden van het onge val instellen. OUDE MAN OMGEKOMEN. De 83-jarige heer P. Konijn, die dinsdagmiddag in Purmerend met zijn fiets tegen een truck met oplegger opreed en daarbij ernstig werd gewond, is donder dagmiddag in het ziekenhuis te Purmerend aan zijn verwondin gen bezweken. Het slachtoffer was gehuwd. De Russische ambassade in Ottawa heeft woensdagavond geweigerd de Canadese protest nota tegen de aangekondigde Russische proef met een vijftig megaton-kernbom in ontvangst te nemen, zo heeft volgens het Canadese persbureau de premier van Canada, John Diefenbaker. meegedeeld. De ambassade weigerde de nota te accepteren op grond van het feit dat de kwestie van deze kernbomexplosie een Russische binnenlandse aangelegenheid is. Niet alleen de laatste Parijse snufjes, zoals dit costuumpje met zijn mo dieuze afgeschuinde rok en tricot col, doch ook de meer klassieke modellen wachten bij ons op Uw keuze! Elegant of spor tief van snit, de verschei denheidvan onze collec tie zal U zekerverrassenl Rotterdamse haven-, gemeen te- en politie-autoriteiten zagen woensdagmiddag toe hoe op ..hun" drukke rivier, de Nieuwe Maas. 200 liter olie werd uitge stort. Hoewel „olie op de gol ven" altijd een zorgelijk ver schijnsel betreft, hadden zij hiertoe toch toestemming ge geven. Kennelijk vol vertrouwen in de demonstratie die plaats ging vindende introductie voor Nederland van een nieuw che misch produkt dat oliën en vet ten verwijdert. Van een boot af werd hel be smeurde watervlak hiermee be spoten en gereinigd. Daarna volgden schoonmaakdemonstra- ties van een tanklichter, een dieselmotor en het straatdek. Twee Engelse ingenieurs ga ven toelichting op deze (Engel se) vinding. Het is een tensio- actieve vloeistof die de eigen schap bezt 200 maal zijn eigen volume aan olie te emulgeren. Niet alleen wordt de vloeistof in Engeland (en ook reeds in enkele andere landengebruikt op scheepvaart- en industrieëel terrein. Ook werden er met succes door olie bevuilde stranden mee schoongemaakt en redt de British Royal Society of Prevention of Cruelty to Ani mals er vogels mee, die levens gevaarlijk zijn „beplakt" met olie of teer. Een Westberlijnse politieman werd door één dezer bommen licht gewond. Prins Soevanna Phoema heeft woensdag na een veertig minu ten durend gesprek met koning Savang Vatthana van Laos ver klaard dat de kwestie Laos defi nitief geregeld is. Het onderhoud vond plaats in het koninklijk paleis te Locang Prabang. Prins Soevanna toonde zich zeer voldaan. Hij schijnt de vor ming van een coalitieregering, waarmee hij officieel door de koning belast is, nog slechts als een kwestie van formaliteit te beschouwen. Soevanna zei con tact op te zullen nemen met prins Boen Oem en prins Soe- phannoevong voor een eindover- eenkomst. Wanneer de regering Werkelijk gevormd is zal prins Eoem Oem zijn ontslag indienen. Prins Soevanna zei te hopen dat alles binnen een week geregeld zal zijn. Donderdag is hij naai de Vlakte der Kruiken vertrok ken voor een nieuwe bijeen komst der drie prinsen =Q=. door MARGUERITE LEES „Dat loopt fout", zei Roel Kuil, lichtwachter op het vuurschip Terschellingerbank. „Daar gaat mijn trouwdag". Roel Kuil zou gisteren (donder dag 19 oktober) in het huwe lijksbootje stappen met mejuf frouw Ursula de Ruyter uit Oude Schild op Texel. Dins dag zou het aflossingsvaartuig hem van het vuurschip naar de wal brengen. 4 uur varen. Maar door de woeste zee moest het schip binnengaats blijven. Het was niet verant woord langszij van het licht schip te komen. Het bruidje op Texel gaf de moed niet op. Ze probeerde een hefschroefvliegtuig te charte ren maar wegens de vele an tennes en andere obstakels die aan een lichtschip verbonden zitten kon ook dit communi catiemiddel niet worden inge schakeld. Er zit nu niets anders op dan een rustige zee af te wach ten Voorlopig hebben ze de trouw dag nu vastgesteld op 24 ok tober. 61) Nadruk verboden. De drie doktoren waren terug, druk bezig met propjes watten en voedselmonsters, zij lieten verschillende melkbussen weg halen en ondervroegen elke verpleegster over kort geleden ziekteverschijnselen met „inge wandstoornissen". Toen staken zuster Gracia. dr. Halcott en de directrice de hoofden bij elkaar over een volledige reorganisatie van het gehele blok. Voorlopig werden er schotten gezet om een klein zaaltje af te scheiden, dat „zuiver" werd gehouden voor moeders met zuigelingen, die doktershulp nodig hadden en dringende gevallen, zoals ver nauwing van de maagingang, die onmiddellijk geopereerd moes ten worden. Terwijl zij deze maatregelen bespraken hoopte Gracia, dat de crisis haar weer nader tot David had gebracht, dat alle misver standen en barrières opgeruimd waren, zodat het weer was als in de oude dagen van hun pret tige samenwerking. Hij gaf haar een vel papier, waaroo hij speciale opdrachten had genoteerd om de zaal te ontsmetten. Hun handen raakten elkaar bij toeval en hij trok de zijne haastig, met een blos terug. Zijn manier van doen was plot seling gedwongen en zij zag, dat zij zich vergist had: de barrière was er nog steeds. Het trof haar in haar hart. dat hij zo volkomen veranderd was ten opzichte van haar. Wat had zij gezegd of ge daan om hem te beledigen? Wat had hij bedoeld, toen hij woe dend zei: „Doe geen moeite. Zus ter Mawte heeft je al veront schuldigd!" Zij zou het wel te weten ko men; maar op dit ogenblik werd haar aandacht door ontelbare dingen in beslag genomen. Kost bare levens hingen van haat- waakzaamheid af en het ont smetten van de zaal moest ge beuren zelfs vóór zij de uitslag van het laboratorium vernomen hadden. Zij stelde haar tweede staf- zuster en twee leerlingen aan in de „zuivere" zaal. Daar zouden zij hun maaltijden krijgen en geen gebruik maken van de keu ken. of in aanraking komen met de rest van de staL Lucy Armi- tage was een van de meisjes, die zij hiervoor had uitgekozen. Het was een verantwoording en zij was vol vertrouwen, dat het meisje zou tonen wat zij waard was. In geen geval mocht de nieuwe zaal besmet worden. Zij liet de directrice uit. bege rig even met haar over Richard te >§preken. Toen zij het bordje met „Geen toegang" op de draai deuren hing. kwam er weer wanhoop in haar op. Zij moest met haar staf geïsoleerd worden. Zij mocht Richard niet bezoeken om geen besmetting over te brengen naar de afdeling, waar Mack een strijd zonder pardon voerde tegen binnendringende hacillqn, als St. George met de draak. En telefonisch naar nieuws vragen was niet hetzelf de als daar bij Richards bedje te zitten, terwijl zij zijn hand vasthield, het leven en de kracht in hem terug trachtte te bren gen, voor hem bad De slafzuster, die bezig was haar „zuivere" zaal op orde te brengen, stuurde Lucp Armitage om te vrgaen wat zij met het beddengoed moesten doen: mee nemen, zoveel zij nodig hadden, of een voorraadje apart leggen? En moesten de babies op de nor male manier gewassen worden? Het meisje kwam haastig aan met iets gewichtigs in haar hou ding. en bleef plotseling staan toen zij zag. dat de directrice er nog was. Zij hoorde zuster Gra cia op gekwelde toon zeggen: „U weet niet wat het betekent, na zo lang van mijn kleine jon gen gescheiden te zijn geweest, hem nu in de steek te moeten laten, nu hij me het meest nodig heeft?" „O, kom nou," zei de direc trice op vaste, redelijke toon. ,.U bent aldoor zo verstandig geweest. Die Richard van u is in uitstekende handen." Zij had haar eigen vooroordeel terzijde moeten zetten, toen zij Mack, die een uitstekende verpleger was geweest op de mannenafdeling, ce leiding gaf van die speciale zaal, en zij had er nooit spijt van gehad. Zij bedacht nu, dat de mannelijke zuster hetzelfde gevecht om erkenning moest leveren als een vrouw in alle an dere beroepen, met behulp van zijn eigen verdiensten en zij was er trots op volkomen eerlijk te zijn. ..Ja", herhaalde zi.i op vaste toon. „in uitstekende han den." „Ik weet het. directrice, maar. „U hebt hier twee babies en een kleuter, gevaarlijk ziek met gr.stro-enteritis. Ik vrees, dat het daarbij niet zal blijven.... Heeft uw eigen kleine jongen u meer nodig?" Gracia boog haar hoofd. Zij draaide zich snel om en ging de lange zaal in. terwi.il het bordje „Verboden toegang" heen en weer slingerde. Lucy Ermitage stond haar na te staren, alsof zij een geest had gezien. (Wordt vervolgd.) De Ziekenfondsraad deelt mede zijn goedkeuring te heb ben verleend aan de overeen komsten, gesloten tussen de or ganisaties van ziekenfondsen enerzijds en die der huisartsen, specialisten, apothekers en heil- gymnast-masseurs anderzijds. De overeenkomsten betreffen de honorering van genoemde medewerkers voor hulp aan zie kenfondsverzekerden voor het jaar 1962. Het honorarium der huisart sen is voor de eerste 2.000 op zijn naam ingeschreven ver zekerden verhoogd van 12,85 tot 13.76 per verzekerde per jaar. Voor alle volgende ver zekerden van 9.45 tot 10.12 Voorts is voor apotheekhouder, de huisartsen het honorarium voor de door hen verleende far maceutische hulp verhoogd var. 4,55 tot 4,76 per verzekerd» per jaar. De specialistentarieven wor den gedeeltelijk met 6 pet, ge deeltelijk met 4 pet verhoogd. Het apothekershonorarium wordt verhoogd van ƒ2.54 tc; ƒ3.10 per verzekerde per jaa de kostenvergoeding per ve: zekerde van ƒ1.08 tot ƒ1,10 eil de vergoeding per verrichtin: (aflevering) van rond ƒ0.48 to rond 0,50. De vergooding voor behande ling door de heilgymnast-mas- seur te zijnen huize wordt var. ƒ2,90 op ƒ3,10 gebracht en voo: behandeling ten huize van de| patiënt van 4,25 tot 4,55. In de overeenkomst tussen fondsenorganisaties en tanöan sen is vooralsnog voor 1962 geeii wijziging betreffende de hono rering gekomen. Deze valt eerst in de loop van 1962 te verwach ten. Overigens is in de thans ge wijzigde overeenkomsten een voorbehoud gemaakt ten aan zien van de consequenties der in 1962 te verwachten huurver hoging op de honoraria. De hoge uitgaven der alge mene ziekenfondsen als gevolg van de thans goedgekeurde over eenkomsten werden in totaal begroot op ruim 17 miljoen gul den. Hiervan komt bij 13,5 mil joen gulden ten laste van de wettelijke verzekering (verplich te en bejaardenverzekering te zamen). Noorwegen heeft donderdag ..een sterke stijging" va'/fïïë"ra-1 dio-actieve neerslag tëh'gevotg: van de Russische kernproeven in het Poolgebied gemeld. Ver wacht wordt dat op Chroe-sjt- sjef door het Noorse parlement een beroep zal worden gedaan de proeven te staken. Ook in andere wereldsteden is men bezorgd over de voorgeno men proef met de 50 megaton- bom. Noorwegen en Japan zijn van plan levensmiddelenvoorra- den te beschermen wanneer de radio-activiteit op een gevaarlijk peil komt. De Noorse minister van So ciale Zaken. Olav Bruvik. zei donderdag in het parlement dat na de nu genomen proeven de neerslag komende lente en zo mer ongeveer even groot zou zijn als na de proeven in 1958. Wanneer de 50 megaton-bom tot ontploffing wordt gebracht zal de neerslag aanmerkelijk hoger worden dan toen. In Kopenhagen is aan de Sow jetrussische ambassade een pro: test tegen de ..cynische" proe ven overhandigd. In Tokio wordt van regerings zijde overleg gepleegd met de meteorologische dienst over mo gelijke maatregelen tegen radio actieve neerslag van de bom. Premier Nehroe zei donderdag in New Delhi dat ..geen enkele omstandigheid het voortzetten der proeven rechtvaardigt". INSLUIPERS GEARRESTEERD De Maastrichtse recherche heeft vier jongemannen, de 17-jarige fabrieksarbeiders J. W. M. en I» F- en de 16-jarige arbeiders M :3. en A. J. aangehouden, die zicS in dc laatste weken aan 25 in sluipingen in woningen hebber- schuldig gemaakt. Zij drongen v.a openstaande of niet afgeslo ten deuren binnen en haddc het uitsluitend voorzien op ge'd Dc totale buit bedroeg ongeveer 500 gulden. In een woning nameo zij een geldkistje, waarin ef|1 spaarbankboekje zat met een tegoed van 1700 gulden, weg. maar deze inleg hebben zij '"p'1 niet durven verzilveren. Zij heb ben het geldkistje in de Jeker gegooid. De vier jongens brach ten ook een bezoek aan de St. Lambertuskerk, waar zij een of ferblok lichtten, verder aan een melkinrichting, waar zij na geld te hebben gestolen, zich ook te goed deden aan limonade, ten slotte ook nog aan een school in de Herbenusstraat, waar zij u'' de jassen van de leerlingen klei nere geldbedragen stalen. Dl' sommige plaatsen zijn de jonge mannen zelfs na een gelukte in sluiping tot drie a vier keei teruggegaan. De knapen hadden nog nooit iets met dc politie te maken gehad. Zij hadden bij hun aanhouding al het gestolen geld opgemaakt aan sigaretten- sneep. drank e.d. Zij zijn aan de officier van Justitie voorgeleid- Een lid van het Amerikaan Muis van Afgevaardigden, Pi Inski, heeft woensdag er bij p ,ident Kennedy schriftelijk aangedrongen andere landen te nodigen de Sow jet-Unie e ulimatum tc stellen, waai| wordt gezegd dat de zaak voor algemene vergadering zal word gebracht, wanneer Moskou plannen voor de proef mei c 50 megaton kernhom uitvoert. Volgens de in Washington v schijnende ..Evening Star" wil de Verenigde Staten dc werd mening achter deze oproep a Rusland mobiliseren. De voormalige Engelse mij ter-president carl Attlee heeft 1 zegd dat de 50 megatonbom leen is bedoeld om het Wes schrik aan te jagen. ChroesG moet rekening houden met /eer sterke anti-oorlogsgevoel en het streven naar ontwapeni die hij zelf in Rusland heeft schapen, aldus Attlee. 62-Labour-parlmentsledcn hen de Sowjetrussische amba deur in Londen een brief o handigd waarin geprotestd uordt tegen het voornemen' bom tot ontploffing te brenf In Stockholm zijn woensc avond ongeveer dertig monl vóór de Sowjet-ambassade 1 straat gaan zitten uit pro tegen „de bom". Toen de po dc ambassade afzette gingeil en eindje verder zitten, c weigerden gehoor te geven het bevel zich te verwijderen boden echter geen tegenst I toen de politie hen wegdroeg, dat het verkeer werd gchindc k Zweden heeft woensdag ii algemene vergadering der nigdc Naties een beroep oi Sowjet-Unie gedaan het voc men tot de proef te herzien dat dc radio-aetieve neersla I Zw eden sterk verhoogd is. De sleepboot „Noord-Holl van dc N. V. Bureau Wijsm uit IJmuidcn. die de Indo sche regering thans verb wensen te verklaren, is het1 jaar ook in de territoriale v ren van Indonesië geweest in dc buurt van Palemban gestrande Panamese vraeh ..Metropolitan'' los te trekk Dit vertelde gisterochtenc Zeegers. die destijds de< maakte van de bemanning e gisterochtend op Schiphol wezig was, loon daar zijn gero makkers uit Singapoi rugkeerden. Na vele ma; afwezigheid en na tot slot 6 weken door de Indonc: autoriteiten te zijn vastgehc konden zij op de luchthavei deüik weer hun familielede heizen. Verleden jaar echter h kapitein voor dc tocht na „Metropolitan" bij dc Ind schc consul in Singapore - voren vergunning aangev en gekregen. Ook toen m; de Indonesiërs het de Holland" niet gemakkelijk de vergunning was slecht: I dag en in die korte tijd 1 sleepboot weinig uitricht Palembang haalde de k; dus een definitieve vergur De „Noord-Holland" zelf geschip van Bureau Wijsi is al enige jaren niet m Nederland geweest, Dil heeft de boot voornamelijk dekschepen van Amerik Japan gesleept vóór zij september (op de thuisroi IJmuidcn) bij pogingen c gestrande Griekse schip glos Tsavliris" vlot tc trek de Riouw-archipel door i donesischc marinevaartuij gepraaid. De Indonesisch( ring beschuldigde er de k en de stuurman van onwc Indonesische wateren tc z nongevaren. Men had er c geen vergunning voor vraagd, doch bij het proce de kapitein en dc stuurm klaarde een lid van de ning de vorige week d; mot had geweten, dat 'de boot binnen territoriale sische wateren lag. Maandag j.l. wei-den 1 pn stuurman tot 2 maap vangenisstraf met aftrek deeld. Zij zullen begin nc hun vrijheid terugkrijgcr Intuson is nog niet Wijsmuller de „Noord-I definitief verloren heel kapitein en stuurman he het proces tegen dc of verbeurdverklaring hogei De officieuze uitslag verkiezingen die zondag kije zijn gehouden is al partij voor de rechtvaar Senaat 70 zetels. Kamer gevaardigden 160, repu volkspartij 35 en 170. i boerenpartij 16 en 25 Nieuw-Turkije-partij 29 Generaal Gursel en mité voor nationale een voorstanders van een tijen-regering. De natioi renpartij wenst echter i enkele coalitie deel te n wil een „constructieve o voeren. Ook de partij rechtvaardigheid is te vier-partijen-kabinet ge de Nieuw-Turkije-partij republikeinse volkspari laten weten dat zij r niet zal deelnemen aar gering.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2