Om het secretariaat-generaalschap der Ver. Naties Tsjou valt de Sowjet-Unie aan Mislukte staatsgreep in Bolivia Stakingen in Parijs lekker en gezond W eeroverzicht «Eigen Haard» Pro en contra T. V.-distributie België VRIJDAG 20 OKTOBER 1961 17e Jaargang Nr 5426 MINISTER VELDKAMP OVER DE KINDER BIJSLAGREGELING MR. J. A. BERGER OVERLEDEN DELTACOMMISSIE VISSERIJSCHAP VERENIGDE STATEN BLIJVEN TEGEN TOELATING VAN PEKING NEDERLANDER IN BERLIJN GEARRESTEERD AMERIKANEN IN FRANKRIJK 0 Schilderijendiefstal WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DE VERKIEZINGEN IN ZUID-AFRIKA ZO KAN HET OOK NOG Koningin ontvangt ambassadeur Helb A.O.W.-PREMIE VERHOOGD NOBELPRIJS VOOR GENEESKUNDE TOEGEKEND frankerine bii abonnement: Tem«u*«* Pirecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswai Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentiepriis per mm 16 et; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek Kleine Advertenties f géén handels advertenties)5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Tnzonding advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Donderdag is New York van diplomatieke zijde vernomen dat de Ver. Staten en de Sowjet- l'nie het volstrekt oneens zijn over de benoeming van een secretaris-generaal der Ver. Na- tics voor de nog onvervulde neriode van Hammarskjoelds imbtstermijn. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid dr. G. J. M. Veldkamp heeft donderdag in de slotzitting van de studiedagen van de Nederlandse Rooms-Ka- tholieke middenstandsbond ge houden in hotel Erica te Berg en Dal bij Nijmegen) opgemerkt dat een van de moeilijke zaken, waarvoor hij op het ogenblik ge steld is. de totstandkoming van een algemene kinderbijslagrege ling betreft. In wezen is deze regeling, aldus minister Veldkamp, een kinderbijslagregeling voor zelf standigen. De minister stelde dat hij zeer goed weet hoe een ideale rege ling op dit punt er zou moeten uitzien. Wat een kinderbijslag- regeling betreft zijn er in ons volk belangrijke tegenstellingen. He taak van de politicus daarin is te zoeken naar wat onder be paalde omstandigheden bereik baar is. Wie het onderste uit de kan u il hebben, aldus de minister, krijgt het lid op de neus. Hij wil niet graag dat lid op zijn neus krijgen: niet omdat hij daardoo 'i.jn neus zou kunnen beschadi gen. maar omdat dan een kin Irrbijslagregeling voor zelfstan- ligen in gevaar zou kunnen ko men. De minister merkte verder op jat door onderling overleg in cIc -taten-Generaal hier en daar wét wat verder met betrekking tot de regeling kan worden be reikt. „Wat ik heb voorgesteld", al dus dr. Veldkamp, „is naar mijn inzicht in grote trekken haalbaar. Men moet zich de haalbaarheid bij deze soort zaken afvragen. In de politiek moet men trachten langs de weg van het bereikbare datgene te verwerkelijken wat uit het oogpunt van algemeen belang wenselijk is". Gemeld wordt dat de Verenig de Staten nu hun voorlopige in stemming met het voorstel, om een waarnemende secretaris generaal door de Veiligheidsraad te doen aanwijzen, hebben terug genomen. Het wordt waarschijnlijk ge acht dat de Ver. Staten thans deze zaak aan het oordeel van de algemene vergadering waar geen recht van veto heerst zullen onderwerpen. Het bovenstaande was het voornaamste resultaat van de jongste ontmoeting tussen Ste venson, permanent Amerikaans vertegenwoordiger bij de Ver. Naties en de Sowjetrussische on derminister van Buitenlandse Zaken, Zorin. Wanneer de aanwijzing van een fungerend secretaris-gene raal inderdaad aan de algemene vergadering zal worden overge laten, betekent dit automatisch de uitschakeling van de kandi datuur van de Birmaan Oc Thant voor deze post. Oe Thant, die zowel voor de Ver. Staten als voor de Sowjet-Unie aanvaard baar zou zijn, heeft namelijk uit drukkelijk verklaard zijn kandi datuur slechts te zullen handha ven, indien deze twee grootste mogendheden het eens zouden zijn over alle voorwaarden voor zijn benoeming. Aanwijzing van een waarne mende secretaris-generaal door de algemene vergadering zou bij een gewone meerderheid van stemmen kunnen geschieden. Men acht het in dat geval niet uitgesloten dat de Ier F H. Bo- land, gewezen voorzitter van dc Assemblee, voor het vervullen van deze functie zal worden aangewezen. Vdvcrtentie Op 66-jarige leeftijd is woens dag ten huize van zijn schoon zoon in Uithuizen overleden mr. J. A. Berger, oud-voorzitter van het college van rijksbemidde laars. De heer Berger heeft deze functie op 1 januari van dit jaar neergelegd. De heer Berger is zijn loop baan begonnen als ambtenaar bij het N.V.V. Na vervolgens chef de buerau bij dc Raad van Arbeid te Middelburg te zijn ge weest, werd hij voorzitter van de Raad van Arbeid te Gronin gen. In juli 1945 werd hij be noemd tot rijksbemiddelaar. Hij werd na de bevrijding aange steld als beheerder van de ..Deutsche Krankenkasse für die Niederlande" en was voorts vertegenwoordiger van het be stuur der Vereniging van Raden van Arbeid in de raad voor her stel van arbeidsgeschiktheid. Tijdens de bezetting was de heer Berger genoodzaakt onder te duiken. Van die gelegenheid maakte hij gebruik zijn studiën in de rechten te voltooien, zodat hij na de bevrijding het docto raal examen kon afleggen. Op 14 oktober 1946 werd hij be noemd tot voorzitter van het college van rijksbemiddelaars. Sinds 1956 was hij ook voorzit ter van de Sociale Verrekenings- raad. Bij zijn pensionering als voor zitter van het college benoemde H. M. de Koningin hem tot com mandeur in de Orde van Oranje- Nassau. Advertentie Verkrijgbaar bij: SPORTHANDEL Noordstraat 76 Terneuzen De minister-president van China, Tsjou En-Lai, heeft don derdag in een toespraak te Mos kou de houding van de Sowjet- Unie jegens Albanië afgekeurd. Hij was er in het bijzonder op tegen dat Albanië aan de kaak is gesteld. Tsjou stelde voor geschillen tussen landen van het socialisti sche kamp voortaan niet meer opcnlijk te behandelen „omdat deze manier van doen niet Marx- sistisch is." Deze meningsverschillen moe ten met geduld cn in een geest van samenwerking worden op gelost. Hij zei dat alle socialistische landen, Albanië inbegrepen, eens gezind zijn. m In de op 25 oktober te houden vergadering van het Visserij schap zal een voorstel worden behandeld tot oprichting van pen Deltacommissie van dit schap. Voorgesteld wordt deze com missie te doen bestaan uit drie vertegenwoordigers van de Zeeuwse visserij-organisatie „Ze- vibel", twee vertegenwoordigers, voorgedragen door de Neder landse Vissersbond, en twee ver tegenwoordigers. voorgedragen door de werknemers-organisa ties. De commissie zal nauw con tact moeten onderhouden en moeten overleggen enerzijds met net bedrijfsleven en anderzijds ™®tde re§ering en haar advies- de nadruk van activiteiten van de commis- vnnr d -gen - y de gevolgen vl®se.riJ van de Delta vorken in Zuid-Holland en Zee- J*'21) zich ook bezig hou den met visserijproblemen in verband met werken zoals de indijking van de Lauwerszee de verzwaring van de dijken' bii Den Oever. Harlingen enz President Kennedy heeft don derdag in een verklaring; gezegd, dat de Verenigde Staten gekant blijven tegen toelating \an com- munistisch-China tot de Verenig de Naties. Hij herhaalde dat zijn regering in de volkerenorganisa tie nationalistisch-China volledig zal steunen. ,.Dc perschef van het Witte Huis, Salinger, gaf deze verkla- 1 ng uit naar aanleiding van een vraag van een journalist, die u ïldc weten of er enige verande ring was gekomen in de Ameri kaanse politiek ten aanzien van Peking. De correspondent zei dat men in de Verenigde Naties en in Amerika geneigd is te menen, dat het onderzoeken van de mo gelijkheid om betrekkingen met liet communistische Buiten-Mon- golie aan te knopen, wijst in de richting van een verzachting van Amerikaanse houding ten aan- zien van de toelating van Peking tot de Verenigde Naties. DEMONSTRATIES IN PARIJS Evenals dinsdagavond is het ook woensdagavond in Parijs tot de monstraties gekomen san Alge rijnen, die o.m. protesteerden tegen de voor hen ingestelde avondklok. De foto toont een groep demon stranten in de buurt an de Parijse opera. De Oostberlijnse politie heeft deze maand de 52-jarige Neder lander dr. Kurt Goldstaub bij de sectorovergang aan de Friedrich- strasse gearresteerd, zo heeft het anti-communistische infor matiebureau West woensdag in West-Berlijn bekendgemaakt. Het bureau zegt dat dr. Gold staub, die sinds 1951 in West- Berlijn werkzaam is, ccn ver jaardagscadeau naar vrienden in Oost-Berlijn wilde brengen. Goldstaub, een jood. die tijdens de oorlog vier jaar in een con centratiekamp heeft gezeten, werd op 2 oktober bij de con trolepost aan dc sectorgrens aan gehouden na een uur lang on dervraagd te zijn. De Nederlandse consul-gene raal in Berlijn, A. Millenaar, kon geen inlichtingen verstrek ken over de verblijfplaats van dr. Goldstaub. De Ver. Staten zal de luchtba sis Chaumont in Oost-Frankrijk weer in gebruik nemen, zo heeft dc inlichtingendienst van de Amerikaanse luchtmacht dins dag in Parijs bekendgemaakt. Twaalfhonderd man personeel zal er voor het eind van het jaar worden gestationeerd. Welke vliegtuigen er gebruikt zullen worden werd niet bekend gemaakt. De basis Chaumont is één van de bases die werden gesloten toen de Ver. Staten dc F100 jachtbommenwerpers uit Frankrijk terugtrokken. Deze vliegtuigen kunnen atoombom men vervoeren. De Franse rege ring wilde destijds geen Ameri kaanse atoombommenwerpers in Frankrijk toestaan wanneer Frankrijk er geen medezeggen schap over zou krijgen. Volgens een communiqué van liet ministerie van Binnenlandse Zaken in La Paz is woensdag in Bolivia een poging tot een staatsgreep gedaan, die op niets uitliep. Een groep samenzweerder0 aldus het communiqué, onde leiding van José Nunez Rosales. van wie het merendeel had deel genomen aan de contra-revolu tie van 21 juli 1946. begaf zich met een tiental vrachtauto's naar de kazerne van Viacha, een plaas op 30 km van La Paz. Zij hadden gedacht de militai ren van dit garnizoen te kunnen bewegen naar de hoofdstad op te trekken, maar zij werden daarentegen voor een groot deel door de militairen aangehouden. De weinige samenzweerders die wisten te ontkomen, verzamel den zich later in het stadsplant- soen. Daar werden zij echter vrijwel allen door militairen en politiemannen gearresteerd. José Nunez Rosales pleegde zelf moord door zich een kogel door het hoofd te schieten. Onder de documenten die bij leden van de groep werden ge vonden, bevond zich een pro clamatie die na de machtsover name via de radio had moeten worden voorgelezen en waarin de samenzweerders hun op treden rechtvaardigden en een beroep deden op dc tegenstan ders van de huidige regering. Bij de opstandige beweging van 1946 werd een einde ge maakt aan het bewind van de toenmalige regeringspartij, die sindsdien evenwel weer aan de macht is gekomen. Bolivia wordt geregeerd door een Senaat en een Huis van Af gevaardigden met een president aan het hoofd van de republiek. Het huidige staatshoofd, dr. Vic tor Paz Estensoro, werd in juni van het vorige jaar herkozen voor een termijn van vier jaar. In juni van dit jaar bood hij zijn ontslag aan teneinde een oplossing te vinden voor de ar beidsgeschillen, doch hem werd :ocht aan te blijven. Dc strijd pro- en contra de in- I voering van TV-distributie in België duurt onverminderd voort en heeft er al toe geleid, dat de vóór het einde van dit jaar in het vooruitzicht gestelde beslis sing van de Belgische regering minstens enkele maanden is uit gesteld. Na dc heftige campagne in een deel van de Belgische ners teccn dc plannen van de Belgische minister voor de P.T.T., Busieau, hoeft ook dc Belgische minister van Middenstandszaken, De Clcrcq, stelling genomen te gen liet invoeren van een TV- distributienet. Zijn voornaamste bezwaar is gericht tegen het feitelijke monopolie, dat de (par ticuliere) maatschappij voor de exploitatie van liet net zou krij gen voor de lëvering van de aan het distributiesysteem aange paste ontvangtoestellen. „De be langen van duizenden midden standers staan op het spél", zei de minister dezer dagen bij de opening van een nieuwe fabriek van TV-apparaten in België en hij liet doorschemeren, dat hij de strijd tegen de plannen van col lega-minister Busieau tot het uiterste zou voortzetten. Minister De Clercq schijnt daarbij ver zekerd te zijn van de steun van zijn collega's van Economische Zaken en van Onderwijs en Kui tuur. Zoals de zaken thans staan heeft 'men het verstandiger ge acht de agenda van de Belgische ministerraad niet met nog een omstreden onderwerp te belas ten en voorlopig het in ontwerp klaar ligende koninklijk besluit voor de invoering van TV-distri butie maar in de „ijskast" te de poneren in afwachting van de resultaten der besprekingen, die tussen alle belanghebbenden aan de gang zijn. Behalve de belangen van de Belgische TV-industrie en de middenstand blijken er ook tech nische bezwaren van gemeente besturen in het geding te zijn gebracht. Voor het voorgestelde TV-distributienet zouden door de maatschappij, die de concessie heeft aangevraagd (en bestaat uit Belgische radio-distributie firma's, een Belgische en een Engelse industriële groep) ka bels moeten worden aangelegd van drie centimeter dik. Tenslotte richten de bezwaren zich tegen dc hoge kosten van TV-distributie. Uitgerekend is, dat een abonnee moer dan 5.000 frank per jaar zou moeten be talen (30 gulden per maand) voor de aansluiting, het (specia le) ontvangsttoestel en het offi ciële kijkgeld, zonder dat het toestel eigendom wordt. President Kennedy is volgens hem „een trouweloze man en een avonturier die plaatselijke oorlogen en een atoomoorlog voorbereidt". Verder zei Tsjou dat het Chi nese volk de maatregelen van de Sowjet-regering op het gebied van de buitenlandse politiek steunt. Deze maatregelen strek ken tot vermindering van de in ternationale spanning, tot alge mene ontwapening, tot invoering van de beginselen van het vreed zaam naast elkaar bestaan en, in de laatste tijd. tot versterking van de defensie. Volgens de Chinese premier blijft er oorlogsgevaar bestaan, zoiang het kapitalisme betsaat. „Het Amerikaanse imperialisme is de ergste vijand van dc vrede", aldus Tsjou. Het nieuwe plan van de com munistische partij van dc Sow jet-Unie noemde hij een groots plan voor de opbouw van het communisme. Do ervaring heeft, zei hij, de juistheid bewezen van de conclu sies waartoe men is gekomen op de conferenties van vertegen woordigers van communistische partijen die in 1957 en 1960 wer den gehouden. Het is volgens hem de inter nationale plicht van alle com munisten de eenheid en de sa menhang van de internationale communistische beweging te ver dedigen. „De volkeren van China en de Sowjet-Unie zijn sedert lang verbonden door een hechte vriendschap. Deze vriendschap zal door de eeuwen blijven be staan zoals het water door de eeuwen door de Jangtse en de Wolga zal blijven vloeien", aldus Tsjou. Tsjou beschuldigde Washing ton ervan de voornaamste oor logsaanstoker te zijn en zei gro tere eenheid tussen do commu nistische landen, met inbegrip van Albanië, te verlangen. Tsjou zei dat twisten tussen twee pav- tijen geen van beiden iets op leveren. Het openbaar maken hiervan is geen Marxistische handelwijze. Advertentie Stakingen van spoorwegper soneel en arbeiders in gas- en elektriciteitsbedrijven in Parijs hebben woensdag een complete chaos veroorzaakt. De stad ver toonde weer het beeld van Pa- rijzenaars die wandelend of lif tend probeerden hun werk te bereiken. Door het uitvallen van de elektriciteit kon de metro, de ondergrondse spoorweg, niet rij den. Doordat velen nu per auto naar kantoor of fabriek gingen ontstonden bij de toegangswegen enorme verkeersopstoppingen, waarbij nog kwam dat de ver keerslichten niet werkten. Vele provinciesteden kwamen zonder elektriciteit. Er is in grote mate aan de stakingsoproep der bonden ge volg gegeven, die hiermee grie ven over het achterblijven van de lonen van arbeiders bij open bare nutsbedrijven bij de stij gende kosten van levensonder houd. kenbaar willen maken. De vakbonden hadden het spoorwegpersoneel in Parijs ver zocht twee uur te laat ophun 19 cent per rei werk te komen en twee uur vroeger naar huis te gaan. Een oproep tot beperkte actie was gedaan aan personeel bij elek- triciteits- en gasbedrijven. Men vreest vertraging in het vertrek van vliegtuigen van de luchthavens Orly en Le Bourget, aangezien men verwacht dat hef. grondpersoneel aan de staking zal deelnemen. Bij een kunsthandel in Milaan zijn in de loop van de nacht van woensdag op donderdag schilde rijen ter waarde van ongeveer 200.000 gulden gestolen, meldt het Italiaanse persbureau Ansa. Volgens de secretaris van de kunsthandel zijn er drie doeken gestolen. ONBESTENDIG. Een depressie, die woensdag over de Noordzee naar de Duitse Bocht trok, verplaatste zich gis teren aanvankelijk over ons land in zuidelijke richting, maar keerde gisteravond weer terug. Ook vandaag zal deze depressie, die intussen wel in betekenis af neemt, het weer in ons land be heersen. Het blijft daardoor on bestendig weer met verander lijke bewolking en plaatselijk enkele buien en hier of daar mist. De wind wordt verander- medegedeeld door het K.N.M.I. geldig tot vrijdagavond. Onbestendig. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind, op de meeste plaatsen uit westelijke richtin gen. Weinig verandering in tem neratuur. lijk zwak tot matig. De tempe- aturen blijven op hetzelfde niveau. VRIJDAG 20 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 10.43 11.18 Terneuzen 11.18 11.53 Hansweert 11.58 12.33 Walzoorden 0.08 12.43 ZATERDAG 21 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 11.25 11.42 Terneuzen 12.17 Hansweert 0.40 12.57 Walzoorden 0.50 1.07 ZON MAAN op onder op onder Okt. 19 7.11 17.39 15.56 0.59 20 7.12 17.37 16.27 2.17 21 7.14 17.34 16.55 3.37 22 7.16 17.32 17.22 4.57 23 7.18 17.30 17.49 6.18 Volgens de tot dusver bekende uitslagen van de woensdag ge houden parlementsverkiezingen in Zuid-Afrika heeft de nationale partij van premier Verwoerd weer de absolute meerderheid ge kregen. Een 54-jarige vrouwelijke dok ter in Oost-Eerlijn is er woens dag op opzienbarende manier in geslaagd naar de Franse sector te vluchten. Twee familieleden van 62 en 78 jaar nam zij mee Terwijl een der vrouwen een Oostberlijnse dienstdoende poli tieman aan de praat hield, knip te de dokter het prikkeldraad achter haar tuin, die aan dc Franse sector grenst, door. De drie vrouwen gingen toen in de garage van de dokter in dc auto zitten en reden in volle vaart .West-Berlijn binnen, twin tig meter verder. Dc Oostduitse politieman was te verrast om te schieten, aldus de Westduitse politie. De Oostduitse politie heeft woensdag een traangasbom. op Westberlijns gebied gegooid toen een bus met 30 toeristen stopte en de toeristen op het dak van de bus klommen om beter in Oost-Berliin te kunnen kiikeq. Naar het A.N.P. verneemt, zal H. M. de Koningin vandaag am bassadeur mr. H. A. Helb, die za terdag uit Moskou in Nederland is teruggekeerd, in audiëntie ont vangen. Zoals bekend, had de Russische regering de heer Helb vrijdag verzocht de Sowjet-Unie zo spoe dig mogelijk te verlaten. Het premiepercentage ingevol ge de A.O.W. en de A.W.W. teza men is met 0.25 procent verhoogd tot 7 procent. De minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid heeft zijn goedkeuring ver leend aan een besluit van de so ciale verzekeringsbank, waarbij het premie-percentage ingevolge de A.O.W. is vastgesteld op 5,75 procent en dat ingevolge de A.W.W. ongewijzegd op 1,25 pro cent. Het nieuwe premie-percen tage zal met ingang van volgend jaar van toepassing zijn. George von Bekesy, een uit Hongarije afkomstige natuurkun dige die nu aan de Havard-univer siteit in de Vterenigde Staten werkt, heeft de Nobelprijs voor geneeskunde gekregeen. De prijs voor dit jaar is 250.232 Zweedse kronen circa 175.00C gulden) groot. De prijs is aan prof. Von Be kesy toegekend' wegens zijn on derzoekingen op het gebied van het stimuleren van de cochlea, het mechanisme waardoor ge luidsgolven in het oor worden omgezet in zenuwimpulsen voor de hersenen. De hoogleraar begon zijn loop baan als ingenieur, gespeciali seerd in verbindingstechnieken. Later interesseerde hij zich voor fysiologische akoestiek. De ont dekking waarvoor hij de Nobel prijs heeft gekregen, deed hii aan het eind van iaren twintig.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1