Provinciaal nieuws Binnenlands nieuws ZUSTER GRACIA Recalcitrai TERNEUZEN Gevonden voorwerpen TERNEUZEN SLUISKIL HOEK KOEWACHT. RETRANCHEMENT SLUIS ZAAMSLAG De mening van Montgomery. INCIDENT BIJ ELISABETHSTAD MAAKT WESTEL LABOUR Reisindrukken over Nieuw-Guinea. Dinsdag hield voor de Nederï. Ver. van Huisvrouwen afdeling Terneuzen, mevr. G. H. Keijser Hardick, presidente van het hoofdbestuur, in de keurig ge moderniseerde zaal van de heer Maandag, een lezing met dia's over haar reis naar Nieuw-Gui- nea. Zij was met vertegenwoordi gers van pers en vakverenigin gen en nog enkele andere voor aanstaande Nederlanders uitge nodigd de eerste vlucht met de DC 8 van de K. L. M. mee te maken, welke maatschappij in december vorig jaar een lijn dienst op Biak opende. Op boeiende en gezellige wijze vertelde zij van haar indrukken en belevenissen gedurende die reis. Het was haar vooral >e doen de gezinsverhoudingen en tradities onder de Papoea's 1e bestuderen. Dagelijks was zij in de gelegenheid tochten per vlieg tuig naar verschillende gebieden en nederzettingen in Nieuw- Guinea te maken. Met een ander, vervoermiddel is dit niet moge lijk. daar er geen wegen zijn in dit land, dat, behalve Biak - dat. vrij vlak is -. voor het grootste gedeelte uit rotsgebergten be staat en ontoegankelijk is Zij bezocht daar kleuterschooltjes >n vervolgscholen. alsmede een leprakolonie in de buurt van So- rong. Zij bezichtigde een woning van de Arfakkers in de buurt van Manokw^ri. Deze mensen leven in groepen van ongeveer 50 in één grote ruimte, mannen en vrouwen apart. Zij vloog van Hollandia over de Edin burg-rivier naar de Bo- gondini-vallei, een oord. waar men nog nimmer een blanke vrouw had gezien en waar de mensen nog leven als in het stenen tijdperk. In tegenstelling met de bergpapooa's leven kust- papoea's in gezinsverband. Zij, wonen met hun gezin in een huis, leven van de visvangst en zijn minder primitief. Na de pauze illustreerde mevr. Keijzer met mpoie kleurendia's hetgeen zij had verteld. Deze dia's gaven een duidelijk beeld van do mensen en toestanden aldaar. Aan het slot dankte mevr. Ver meulen. mevr. KeijserHardick hartelijk voor1 deze buitengewoon mooie avond. De belangstelling was vrij groot. Revue „Binnenpretjes". De afdeling Terneuzen van de Algemene Nederlandse Gra fische Bond heeft haai' tra ditie van een jaarlijkse stijlvolle uitvoering ook dit jaar voortge zet door het optreden van een revuegezelschap, verzorgd door het theaterbureau"1'' „Anora" ie Amsterdam, onder programma leiding van Frans van Klingeren. Nadat de voorzitter, de heer Van de Haver de talrijke bezoekers, het Concertgebouw was, als steeds bij haar uitvoeringen, ge heel bezet, had verwelkomd -?n in het bijzonder het college van B. en W. met hun dames, ving de revue aan met als eerste nummer: ..Alle begin is moei lijk'' door het ensemble, maar de aanwezigen hebben van dat moei lijke niets bemerkt, want in een zeer vlot tempo werd de uit niet minder dan 19 nummers be staande revue, onder talrijke bij valsbetuigingen van de aanwe zigen, opgevoerd. In deze revue traden op Mitzy Tieland. René van Vooren. Gino Manelli met zijn jongleurnum mers, Tonny Bakkenes, de uc- cordeonvirtuoos, Rita Holstein en Willy Habets met hun popu laire liedjes en sketches. Als schitterend slotnummer volgde: „Weekend in Havanna", dat een langdurig en welverdiend applaus oogstte en een pakkend sluitstuk vormde van deze zeer geslaagde avond. Aan het bureau van politie zijn de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven, die terug te bekomen zijn aan de daarach ter vermelde adressen. Rieten mandje, J. Riemens. Dekkerstr. 41: vlaggenstok met Franse vlag. Van Assche, Noord straat 5; grijs-blauw damespor- temonnaie (met inhoud), Groot- hardt. P. C Hoofdstr. 13; bank biljet van ƒ25. Hemelsoet, Wil- helminaplantsoen 29 (Westdor- pe); groene pet en kinder-rpgen- cape, C. van Dinteren. Nieuwe- diepstr. 63doublé horlogeket ting, C. Wolfert. Donze-Visser- straat 48; wit kinderschoentje, Donze. Noordstr. 75; portemon- naie met inhoud. NaeyeVer- straaten. Noordstr.; rode Swift damesschoen, J. Jansen, Korte Kerkstr. 1wit plastic regen kapje. F. Hofman, le Verbin- dingsstr. 2zinken bak van weeg schaal, Joh. Buijze, Othene D 134; sigarettenaansteker, Kaij- zer. Tholensstr. 2; wit plastic draad. Adrie Minnik. Grenulaan 18; kinderschoentje, Van Gelde ren. Anjerstr. 14; lichtgrijze suède damesschoenen, mevrouw Den Hamer. Axelsestr. 120; gele meisjestrui, Vermaire, Juliana van Stolbergstr 11; zilverbon van ƒ2,50. K. Hofman, le Ver- bindingsstr. 2; blauwe step met gele spatborden, mevr. Van Ac- keren, Irenestr. 3; 8 nieuwe uienzakken, A. Pijpeling. Van Steenbergenlaan 50; 2 zilveren vorkjes en 1 schepje. Klaassen. Lievensstr. 1; dop benzinetank brommer, Douane. Westsluis; polshorloge (Donus), Van der Sneppen. Van Bovenstr. 49; zon nebril (wit montuur) en grijs kinderportemonnaietje, v. d. Lin de. Axelsestr. 18; kinder-toneel- boekje. Damen, Steijn Streuvel- straat 4. Verder zijn op het buerau van politie nog als gevonden aange geven Portefeuille met lesrooster, ceintuur regenjas, bruin-lederen portemonnaie, paar damesglacé handschoenen, step. gevlochten mandje, groen jongensshirt, kin- dcrbril. donkere'trui. bruine por temonnaie. kinderbril (donker montuur), hoorapparaatje, dop benzinetank, staalband, hand schoen. gymschoen en sleutels aan een ring. Aan de politiepost zijn de vol gende voorwerpen als gevonden aangegeven, die terug te beko men zijn aan de daarachter ver melde adressen. Broche. J. Beeldens. Piers- senspolderstr. 19; portemonnaie. Postkantoor; huissleutel. P de Wit, Kanaalweg 107; zonnebril, ring met twee sleutels en een witte handschoen. Politiepost. Veldstr. 7: damesregenjas, Van- hauttem. Liisterplein 3 Café „De Vriendschap" gemoderniseerd. Het bekende café „De Vriend schap". dat wel tot de oudste horecabedrijven in Terneuzen gerekend kan worden en sedert dien reeds eerder volgens de des tijds gestelde eisen werd gemo derniseerd. heeft thans wederom een vernieuwing en daarbij een flinke uitbreiding ondergaan, waardoor onze stad weer een modern café-restaurant er bij heeftgekregen. Dinsdag heeft de heer G. Maan dag zijn zaak officieel geopend met een receptie, die zeer druk bezocht werd. De genodigden hebben deze 'gelegenheid niet la ten voorbijgaan zonder hun be wondering aan de heer Maandag te kennen te hebben gegeven over het vernieuwde bedrijf, dat geheel in moderne stijl is opge trokken en van een fraaie meu bilering en sfeervolle verlichting is voorzien. Door toepassing van geluiddempende roldeuren, kan de zaal desgewenst in twee apar te delen worden gescheiden, zo dat naar gelang van het bezoek steeds een intieme zaal beschik baar is voor verenigingen en feestelijke gelegenheden. De talrijke bloemstukken die de heer Maandag bij de herope ning van zakenrelaties, vereni gingen en vrienden mocht ontvan gen, mogen hem de overtuiging schenken dat zijn ondernemings geest door hen allen wordt ge waardeerd en zal leiden tot ver dere bloei van dit fraai horeca bedrijf. Hulpactie Oost-Duitse Vluch telingenkinderen. In aansluiting op ons bericht over het onderbrengen van Oost- Duitse vluchtelingenkinderen, door de commissie Internationaal Hulpwerk uit de Partij van de Arbeid en het N.V.V.. kunnen wij melden, dat deze actie hier ter plaatse een bevredigend ver loop heeft. Er komt schot in en de voor zitster van de contactcommissie, mevr. Doorns Scheele, zeide ons, dat het verheugend is, dat na één enkele publikatie in de pers zich reeds een bevredigend aan tal pleegouders meldden. Plezie rig in deze kwestie is dus, dat hiervoor tevoren geen adressen werden bezocht. Tot goed begrip diene echter, dat' nog plaatsing wordt gezocht voor een klein aantal kinderen. Wij vermelden daarom nogmaals de contact adressen waar men alle nadere inlichtingen kan bekomen. Deze zijn; mevr. J. F. DoornsSchee le. Kerkhoflaan 26; Th. Hendriks, Bilderdijktsraat 10. en W. van Drieb Zeven Triniteitsstraat 9. Bijeenkomst afd. Terneuzen- Driewegen Nederl. Christen vrouwenbond. Vergadering gemeenteraad De agenda van de vrijdag 27 oktober des namiddags te 7 uur te houden vergadering van de gemeenteraad bevat o.m. de vol gende punten: Vaststellen notulen vergade ring dd. 3 en 11 augustus 1961. Ingekomen stukken. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van: a. ambtenarenregelement; b. arbeidsovereenkomsten verordening. Verzoek van A. J. Waeijhaert, Langestraat 11 om aan te slui ten op het gemeenteriool. Verzoek van het bestuur van de vereniging tot stichting cn instandhouding ener Christelijke school (Dr. Leenhoutstr. 20) in gevolge artikel 72 der lager-on- derwijswet 1920. Schrijven van de N.V. „Pro vinciale Zeeuwsche Electriciteits- Maatschappij" te Middelburg in zake aansluiting onrendabele percelen. Verzoek subsidie ingevolge de premieregeling woningverbete ring- en splitsing van: b. M. Machielsen. Nieuwstraat 4: c. Chr. Klaassen te Terneuzen voor woning C 69. Schrijven van het Bcheer- schap Recreatiegebied Braak man 'inzake vaststellen bouw verordening cn zomerwoning- verordening. VcflBcek van mevr. Hoogstraa- teKoole om eervol ontslag als handwerk onderwijzeres. Benoeming van ëen vakonder- wiizeres. Verzoek van Jac. van Waarde, Willemstraat 20, en F. Tollenaar, Nieuwstraat 2, te Hoek tot het stellen van zekerheid vervat in de -beschikking bevordering eigen-woningbezit. Verzoek tot het Verkrijgen van optie op bouwgrond in het uit breidingsplan in de Oud-Wes- Wnrijkpolder voor de bouw van woningen van: a de wed. Mceusenden Ha mer te Hoek voor de bouw van 2 woningen; b. makelaarskantoor Rouw te Terneuzen voor do bouw van 40 woningen. c. Leenhouts Aannemersbe drijf te Sluis voor de bouw van 20 woningen. (Advertentie) Verzoek van de tentoonstel lingscommissie „Dit maakt Zeeuwsch-Vlaandercn" in 1959 om het batig slot beschikbaar te stellen aan de Ontwikkelings commissie Zecuwsch-Vlaanderen. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het intrekken van het besluit van 29 juni 1.954 tot onbewoonbaar verklaren van woning staande Oud-Vlissingen nummer 13. in verband met ver andering van karakter. Aanbieding gemeente-rekening over de djenst 1960. Idem van de Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg over de dienst 1960. Aanbieding! begroting voor de dienst 1962. Idem van de Ge meentelijke Instelling voor Maat schappelijke Zorg voor de dienst 1S62. Afrekening! verstrekte voor schotten aan dc bijzondere lage re scholen. Voorstel tot wijziging van de begroting voof dc dienst 1961. Reclame huisvuilbelasting. Rondvraag.' Carnaval. Een voorlopige commissie „Carnaval Koewacht" is voor nemens een carnavalsstoet te or ganiseren. Ipdien de commissie de daartoe hodige vergunning van dé burgemeester krijgt, zal er een uitgebreid programma worden samengesteld. De bedoe ling is, iedere wijk of straat en alle verenigingen aan de optocht te laten deelnemen. Gezien de optochten op Konin ginnedag steed? met succes wer den bekroond, hoopt men dat zulks ook niet de carnavalsstoet het geval zal zijn. Kinderpostzegel-actie. De verkoop van kinderpost zegels en -kaarten heeft te Ra- tranchement ƒ211 opgebracht. Goed afgelopen Op de kade werd een zesjarige scholier uit Sint Anna tor Mui den door een Belgische auto aan gereden, toen hij de rijweg met zijn fiets overstak. Met een hoofdwonde werd hij naar dokte.- De Meijer gebracht. Na verbon den te zijn, werd het knaapje naar huis gebracht. Opbrengst collecte. De alhier gehouden huis-aan- huis-collecte voor de reclasse ring heeft opgebracht 98,3-1. Veldmaarschalk Montgomery heeft dinsdag in het Hogerhuis de mening geuit dat het Westen zijn troepen uit Wes-Duitsland zou kunnen terugtrekken „zon der dat de defensieve kracht van de Navo hier ook maar iets onder te lijden zou hebben". Hij voegde hieraan toe.jEen derge lijke terugtrekking zou op ver standige en goed georganiseerde wiize dienen te geschieden". Toen hij uitgesproken was verklaarde Lord Herbert Morri son. die socialistisch minister, var Buitenlandse Zaken is ge- w r st. dat „de argumenten van de heer Montgomery even goed afkomstig konden zijn van leden van do communistische partij". Volgens Montgomery zouden de Russen zich ook terugtrek ken. wanneer de Westerse milii tairen uit de bondsrepubliek zouden vertrekken. Hij meende dat er geen blij vende vrede in de wereld zou zijn. zolang zich nog strijdkrach ten buiten de eigen landsgren zen bevonden. Montgomery zei ook; „Men kan proberen de toestand in een land te verandoren door het uit breken van een opstand aan te moedigen. Dit is, zonder resul taat. in Polen, Hongarije, Oost- Duitsland en Cuba geprobeerd. Maar het is ook mogelijk de regering van het betrokken land te erkennen, om vervolgens de invloed der Westerse democra tie op dit land te laten uitwer ken". TWEE DODEN IHI ERNSTIG VERKEERSONGEVAL. Op de weg tussen Otterlo en Hoenderloo is gistermiddag een vrachtauto met aanhangwagen van Van Wijk's Transportbe drijf uit Doorn geslipt. In de ca bine bevonden zich drie per sonen. Twee daarvan, de 30- jarige E. van Zooien en diens broer de 18-jarige A. van Zoe- len. werden op slag gedood. De bestuurder, de 22-jarige J. H. van Doorn, werd zeer zwaar ge wond; zijn toestand is zorgwek kend. Allen zijn afkomstig uit Doorn. Nadat de vrachtauto door nog onbekende oorzaak op het door de regen gladde wegdek slipte werd links van de weg in het bos een denncboom met een doorsnede van ongeveer 40 cm geramd, ontworteld en door midden gebroken. De vracht auto kantelde en bleef met de wielen omhoog liggen. De zwaar gewonde bestuurder kon meteen uit de vrijwel vernielde kabine bevrijd worden doch om beide slachtoffers te bergen, moest assistentie verleend worden door een militaire takelwagen en dooi de over .snijbranders beschik kende Èdense brandweer. BRAND IN OUD GEBOUW' Woensdagochtend In alle vroeg te heeft een zware binnenbrand gewoed in het pand Oude Delft 197 in Delft, waarin een archi tectenbureau is gevestigd. Het huis staat onder toezicht van „Monupientenzorg" en werd ge restaureerd. Een deel van deze restauratie was pas voltooid en juist in dit gedeelte is de meeste schade aangericht. De brand is vermoedelijk ont staan doordat men dinsdagmid dag in de directiekamer een open vuur heeft gestookt in een haard die in jaren niet was gebruikt. EEN DODE BIJ BOTSING Op de rijksweg to Sittard zijn gisternacht om ongeveer één uur twee personenauto's tegen elkaar gebotst waarbij de bestuurder van de eiie auto, dc 35-jarige heer Ritzen uit Best op slag werf gedood. De bestuurder van de andere auto cje heer K. uit Voe- rendaal werd ernstig gewond in het ziekenhuis te Sittard opge nomen. De heer Ritzen trad op als helderziende en noemde zich professor Cordonie. De Crystal Jewelin Rotterdam DODELIJK ONGEVAL De 84-jarige heer J. van Acht. maai uit Huibergen is gisteren in zijn woonplaats door een mi litaire vrachtauto, een léswagen afkomstig uit Bergen op Zoom gegrepen en tegen een ijzeren hek gedrukt. Hij is Ier plaatse aan de gevolgen overleden. De auto moest afremmen, om dat er kinderen op de weg lie- pen, en is daardoor aan het slip pen geraakt. STORM BRACHT SCHADE IN DELFZIJL Tijdens hel stormweer van gisternacht is grote schade aan gericht in de 150 meter lange. 18 meter brede en 5 meter diepe bouwput op het Haventerrein van Delfzijl. Deze put. gegraven voor kadeverbeteringen, kwam 3 meter onder water te staan De onderbouw van een groot - reeds gemoderniseerd kade vak is ondermijnd en verzakt. Het scheelde weinig, of een kolossale heistelling de groot ste van West-Europa) was it het enorme gat geschoven. Het werk aan de havenmoder nisering is ernstig gestagneerd Rijkswaterstaat stelt. een onder zoek in. MEISJE ONDER VRACHTAUTO In de Nassaulaan te Delft i< i gisterochtend het 10-jarig meis-l je Corma de Groot uit Delf gauw onder een vrachtauto ge raakt en op slag gedood. Del vrachtwagen werd bestuurd I door de 40-jarige A. C. W. uit Zaandam. Hoe het ongeval zich heeft toegedragen, is nog niet bekend, ONTHEEMDE OLIFANTEN Do storm is er de ooi-zaak van geweest, dat de voorstelling van circus Williams, dat zijn tenten op het Haagse Malieveld heeft opgeslagen, dinsdagavond niet doorging. De tent, waarin de 12 olifanten van het circus zijn ge huisvest, is namélijk door de storm in tweeën gescheurd, zodat de olifanten moesten worden on dergebracht in de speeltent. Die werd daardoor uiteraard onbe speelbaar. Er is nu een nieuwe tent voor de olifanten onderweg uit Keulen. KELNER SCHOOT OI' ZIJN VROUW Het gerechtshof in Den Haag heeft woensdag de 38-jarige Rot terdamse kelner J. R. wegens po ging tot moord op zijn vrouw 'die van hem weggelopen was» veroordeeld tot zes jaar gevan genisstraf met aftrek van het voorarrest en terbeschikking stelling van de regering. 1 In de nacht van 23 oktober van het vorige jaar heeft dc keinor in een bar in Rotterdam op zijn daar werkzame echtgenote ge schoten. De vrouw werd niet ge raakt, maar twee bezoekers van de bar liepen bij deze schietpar tij ernstige verwondingen op. In eerste aanleg is de kelner door de rechtbank in Rotterdam oveneens veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en terbeschikking stelling van de regering. I)it is de volkomen ontwrichte brug van de Britse vrachtboot „Chr.vstal Jewel", die op 23 sep tember j.i. in het nieuws kwam door een aanvaring in het Ka- naai met de tanker „British Aviator", en nu in de Rotter damse haven wacht op een plaatsje op eon van dc werven voor herstel van de sehade. Een deel van (1e lading graan is nog aan boord van hel schip. Dinsdagavond kwam de afd. Terneuzen-Driewegen der Ned. Christenvrouwenbond in haar maandelijkse vergadering bijeen. Deze avond werd geopend door- de nieuwe presidente mevr. Var. Heuvelen met het zingen van Ps 65 vers 3. waarna ze voorgin in gebed. Het Schriftgedeelte was uit Openbaring 22 en de meditatie hieraansluitend „Onze getuigenis in het Jicht van Jezus' wederkomst". Na de verwelkoming door de presidente werd het huishoud 2- lijk gedeelte afgewerkt. Na de pauze werd het woord verleend aan mej. wika A. M. Lako van Hedenesse, die'aan de hand van enkele dia's het ver blijf op Hedenesse liet zien. Dat deze lezing door de leden zeer gewaardeerd werd. bleek uit het feit, dat toen wika Lako, de N. C. V. B. Terneuzen-Drie wegen uitnodigde volgende zo mer een dag de gast te zijn op Hedenesse, zij door alle aanwe zige leden werd toegejuicht .;n allen toezegden er aan deel te nemen. Na het zingen van Gez. 120 vers 1 en 3 werd deze prachtige avond door wika Lako gesloten met dankgebed. door MARGUERITE LEES 60) (Nadruk verboden.) .Ben je wel in orde?" vroeg nachtzuster bezorgd. „Waar siaat de cognac?" „Ja, natuurlijk bon ik in or de." Met bevende hand streek Gracia over haar gezicht; span de zij zich tot het uiterste in om haar eigen zorgen naar de ach tergrond te dringen, zoals zij al tijd had gedaan. „Je had me eer der moeten waarschuwen." ..Dat heb ik gedaan. Maar ik hoorde, dat je laat was thuisge komen en sliep, zodat ik het niet over mijn hart kon verkrijgen je uit bed te halenEr was in elk geval niets aan de hand voor vier of vijf uur. Toen be gon een van de kleintjes te hui len van pijn door koliek en de temperatuur begon merkbaar op te lopen. Wij zijn vlug langs alle bedden gegaan en ontdek ten. dat twee babies al diarrhee hadden en braakten, zodat we wisten hoe de zaken stonden." Gracia rechtte haar schouders. ..Het was heel goed. dat je dl'. Halcott zou gauw mogelijk hebt laten komen. Wil jij rapport uitbrengen aan de directrice, of zal ik het doen?" Toen haar geest helder werd, zette zij zich schrap legen alle eisen, die aan haar handigheid, kunde en geduld gesteld zouden worden. Dr. Halcott zou terug komen met zijn assistent. Zij zouden bij allen, de staf en de patiënten, proeven nemen en deze onder de microscoop onder zoeken om de bacil te vinden, die voor deze uitbarsting ver antwoordelijk was. Alles, wat door de kinderen gebruikt werd. vooral de gereedschappen in de melkkamer en de keuken, zou den zorgvuldig onderzocht wor den en men zou monsters van het voedsel nemen, dat mogelijk de infectie verspreid had. De di rectrice en de geneesheer-direc teur zouden zeker ook komen; want een epidemie van dit soort was iets. waar elk ziekenhuis bang voor was en het was veel gevaarlijker onder babies en jon ge kinderen, dan onder volwas senen. De nachtzuster voerde enige telefoongesprekken en hielp Gracia een klinisch overzicht te maken, toen ging zij naar bed. uitgeput door het geloop en alarm van de vroege ochtend uren. „Waaraan hebben wij dit ver diend?" vroeg zuster Wawte que rulant. toen Gracia haastig 'naar staf bijeen riep. „Ik ben ervan overtuigd, dat niemand voor zichtiger kan zijp dan wij. Hoe wel er altijd een sufferd is, die alles wat je haar vertelt, direct vergeet." En zij staarde naar de leerlingen, die bleek en ver schrikt bij elkaar stonden. Zuster Mawte vond het moei lijk de hoofdzuster vanochtend onder ogen te komen en zij was heimelijk blij over deze inbreuk op de normale gang van zaken en een excuus te vinden om te kankeren en haar gespannen zenuwen te ontlasten. Zij keek vooral boosaardig naar Lucy Armitragc, waar zij altijd de pik op scheen te hebben, als er iets verkeerd ging. „Iemand heeft vergeten haar handen te wassen, let op mijn woorden, zuster. Of anders zijn de zuigflessen niet goed gesteri liseerd" Zuster Gracia zei-rustig: „Het is vroeg genoeg iemand de schuld te geven als we de be smettende bacil vinden, zuster! Er zijn nog andere mogelijk heden behalve een onvoorzich tigheid. de hygiëne betreffende. Misschien moeten we het zoe ken bij de toevoerbron van de levensmiddelen misschien hebben we bedorven melk ge had en ik weet, dat eieren ook wel eens een besmetting kunnen doorgeven. Of misschien heeft een van de moeders, die een kind komt voeden en daardoor toe-1 gang tot de keuken heeft, de be smetting verspreidiemand, die misschien kort geicden inge wandsstoornissen hoeft gehad, of misschien een „bacillendra ger", die anderen kan besmet ten zonder zelf symptomen te vertonen." Zij keek naar de ernstige ge zichten. „Hot is het werk van de dok ter en de virolog om dat uit te zoeken. Het is aan ons elk kind zo goed mogelijke aandacht te geven, als het ziek wordt en te voorkomen, dat het zich ver spreidt. We weten natuurlijk nog niet hoe ernstig het is, maar er schijnen toch al drie geval len te zijn; misschien zullen er in de volgende paar uur nog meer komen. Misschien sluit de dokter de afdeling voor ieder een misschien worden we hier geïsoleerd en blijven we in strenge quarataine tot hij twee of zelfs drie negatieve proeven met elke patiënt heeft gedaan, als bewijs, dat de moeilijkheden onder de knie zijn. Of misschien staat hij toe. dat we ons vrij be wegen, zolang een strikte hy giëne gehandhaafd wordt." Zij gaf elk lid van de staf een speciale taak in wat een krijgs plan leek tegen een heimelijke en dodelijke vijand. Zodra zij iets tastbaars te doen hadden, raakten de meisjes dat gevoel van panische schrik kwijt en gingen vlug aan het werk. tWordt vervolgd.) Inbeslaglegging „Noord-Holland' opgeschort Een opdracht tot confiskstis van de Nederlandse zeesleepboot „Noord-Holland" is opgeschort hangende een beroep, zo hebben Indonesische juridische autori teiten meegedeeld. Zij zeiden dat de twee veroordeelde Nederlan ders nog niet formeel in bèroe] waren gegaan. Kapitein Edelenbosch en eer ste stuurman Meyer werden maandag veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf met aftrek omdat zij zonder vergun ning in de Indonesische wateren hebben gevaren. De regering ge lastte ook inbeslagneming—van het schip. Beide Nederlanders gaven maandag te kennen dat zij van plan waren in beroep te gaan tegen de inbeslagneming van de sleepboot. In een gevecht tussen lede" van dc Baloebastam en Katati- gaanse gendarmes bij Elisabrft- stad zijn woensdag tien genda'- mes en zes Baloebaleden gedood Het incident ontstond toen jonge Baloeba, die in het. grote vluchtelingenkamp bij de Katan- gaanse hoofdstad zijn onderge bracht, hout wilden gaan hakken in een staatsbos. Katangaanse gendarmes die dit trachtten 1e verhinderen openden het vuur. waardoor een Baloebavrouv werd gedood. Daarop kwamen de Baloeba in groten getale op zetten. Zij omsingelden h-t groepje van tien gendarmes en maakten hen met grote messen en andere wapens af. De jonge Baloeba wisten f ontkomen. De Katangaanse poli tie en een Zweeds dotachomeni van de Verenigde Naties begon nen een zuiveringsactie die enke le uren duurden. De omgeving van het kamp waarin 30.000 Ba- Donderdag 19 oletobe Er is. helaas, enige twijfel mogelijk, of het Westen het pijt, dat het bij het zoeken eon onderhandelingsbasis m< Russen over Berlijn cn het hele Duitse vraagstuk heeft kregen, wel verstandig za bruiken. Het is er immers begonnen, de rest van de w een demonstratie van verd heid te geven. De Gaulle, die daar al tild mee had gedreigd, heef vooroverleg van de vier Westelijke landen, dat deze met besprekingen der expei Londen zou beginnen, get- tleerd. De Amerikanen Britten, zo had De Gaulle klaard, maken veel te veel 1 zij tonen een al te grote ne om met de Russen te gaat derhandelcn en zij lopen dooi het risico tot ongew I concessies te worden verlei Een geërgerd Washingtc „on even geërgerd Londen I ben daarop besloten de be I kingen in do Britse hoof I nier tc laten doorgaan. Da I misschien niet de bedoeling I De Gaulle, maar men ka m-iipen. dat de bondgenoti weinig v°or gevoelden tegenstribbelende Franse gaan praten. Er moet nu eerst eens voor worden ge: aldus menen Amerikane Britten, dat het overleg t de Westelijke geallieerde eensgezindheid verloopt. GEVAARLIJK PLAN Natuurlijk heeft de president zijn redenen yo nogal recalc'tranto houdin hij aanneemt. Eén daar\ dat hij liet scheppen va geneutraliseerde zóne in M Europa teen plan. dat in ington en Londen wordt ov gen en dat. naar men moe nemen. Moskou niet onwel lig zou ziin) uitermate gev acht, omdat de Russen ov veel groter achterland be ken dan het Westen. Bov kan het communistische eventuele troepenbeweging heim houden, iets dat het eratischo Westen mot zijl nieuwsorganen niet kan. In de opvatting van De mag van een neutraliserir centraal Europa slechts zijn, wanneer het Duits bleem bevredigend is op dat wil /eggen door een 1 ging op democratische be Overigens staat De Gau deze mening in Frankr alleen. Guy Mollet, de lei. Franse socialisten, ver zondag in een rede: „Als land binnen vijf jaar niet enigd. gaan wij naar een oorlog toe. Een door ons gesteld Duitsland zal z Rusland verbinden. Wij dan een herhaling van li Ribbentrop-Molotnw. dat tief het huidige militair-j evenwicht in ons nadoel breken". Het Engelse parler voor de Labourpartij t Greenwood zal zich bij ki °zingen van een par kandidaat stellen voor van de Labourpartij. loebavluchtelingen wonen, werd door Katangaanse militairen en politiemannen. alsmede dom eenheden van de Verenigde Na- tics afgezet Dit is de „Vintokril", ee men nieuw t\pe Kussisi kopter met twee rotors propellers aan de vleug, ontworpen door de Ru; Kamof. De laagste sn 15 tot 25 kilometer hetgeen uniek mag wo noemd, de hoogste sn 366 km per uur. DAM MAAR SCHi De Westberlijners, die augustus hun familie Berlijn niet meer het nen opzoeken, hebbe het schrijven van b hel /enden van pak zo hebben Westberli, functionarissen dinsc lijn gezegd. Iedere dt 24.000 pakjes uit We naar Oost-Duitslant den, wat alleen in c vóór Kerstmis 1960 evenaard. Dagelijks bovendien 80.000 te brieven uit West-Be Oost-Duitsland gezot

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2