p. SANDE Congres in Moskou levert het Westen tijdwinst in Berlijn Het congres van de Russische communistische partij Gaitskells visie op de internationale toestand Weero verzicht België staakt bijdrage voor V.N.- optreden in Kongo 1500 Algerijnen in Frankrijk worden uitgewezen en schenen riSCHE OPEDIE DELEN DONDERDAG 19 OKTOBER 1961 17e Jaargang Nr 5425 Terug naar de „stabiele koude oorlog ZWEEDS SCHIP GESTRAND AMERIKAANS BEROEP OP DE SOWJET-UNIE Motortreiler in nood Evacuatie uit „zóne des doods" gaat voort Mr. A. B. Roosjen in ziekenhuis opgenomen INDONESISCHE TANKBOOT ONTPLOFT De Ver. Staten verwerpen het plan-Rapacki HET WEER HOOGWATER WEERBERICHT Z0N- MAANSTANDEN Incidenten in Algerië. De „Intrepide' in moeilijkheden Minister Spaak naar de Verenigde Naties. l rins" in 18 delen en Ie ..Algemene Winkler n 1 Supplement is vijf delen verschenen. hoofdredactie van nk, Amsterdam, en .issens, Brussel 'rins redactie, met 100 deskundigen nd ebied. :len formaat 26 x 17 en ca. 4000 blz. artikelen en tref- iorafgegaan door een ompendium met een etenswaardigheden, die jiker regelmatig nodig hem in hoge mate zul- ren. In het alfabetische groot aantal belang- voerige artikelen over erwerpen. die is gedrukt op fraai •achinaal kunstdruk door de platen en foto's t desbetreffende onder- n worden geplaatst en icnheid tussen tekst en at. W.P. zal, naar verhou- omvang, de rijkst ge- encyclopedie worden iet Nederlandse taalge- schenen 1 al bevatten: enige dui- iaal voor deze encyclo- ikte foto's en tekenin- ndkaarten en kaartjes, zes kleuren, te zamen e ATLAS vormend; ca. platen in kleuren; uil-page zwartwit-pla- eciale, zeer instructieve ut unieke, getekende TERNEUZEN irdwerk in voorraad en re inlichtingen of een beschouwde tijdvak >::e'"eI agroeid. de landsdelen buiten ten lopen het Zuiden en 'den en het Zuidwesten blP en hoger uit; de groei entegen iets beneden de In het Westen des la' it zich een belangrijket v iving af tussen de rf„rnei et overige Westende g' de randstad blijft achter raamde verloop; die van ige (in hoofdzaak „it. Westen gaat daar boven de bevolkingsgroei m bt Westen van 56.600 i( kwamen slechts 30.500 pet voor rekening van itad en 26.400 of 46,1J rekening van het t'ie ten". Dit laatste pereeh -5e dens de afgelopen henj )de snel gestegen en beoi 1960 het dubbele van dai de randstad treft de Se^j. van de grote steden n, Ii de centrumgemee e daartegenover een s dkkeling van de r .e„ nten van het overige ery /an de agglomeratie A —heuvelrug. roei s van frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 4S ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie f 2,40. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties 1 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Het ziet er naar uit, dat het rumoer om Berlijn, in de laatste twee weken al iets verminderd, in de komende maanden nog zwakker zal worden. De Russi sche minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, is in Moskou teruggekeerd, na in New York, Washington en Londen dc hem opgedragen taak met vaardig heid te hebben volbracht. Die taak bestond in geen geval uit het aanbieden of accepteren van aanbiedingen de heer Gromyko heeft nooit in de posi tie verkeerd, kwesties als die om Berlijn en Duitsland te kunnen regelen. Dat kan slechts Chrocsjtsjef zelf doen. Gromyko had tot opdracht de wereld er v an te overtuigen, dat onderhan delingen ook volgens de mening van het Kremlin mogelijk en wenselijk Zijn. En tegelijk moest lui trachten, iets van de slechte indruk, die het oprichten van de betonnen muur in Berlijn en Chroesjtsjefs rondslingeren met Omstreeks drie uur in dc nacht van dinsdag op woensdag is het Z»eedse schip ..Vibekc Christen- >en" bij de Rottummerplaat aan de grond gelopen. Do reddingsboot „Insulinde" is uitgevaren om hulp te bieden. Do 1369 ton metende ..Vibcke Christensen" was van Dordrecht op weg naar Emdcn. Om ongeveer half vier is gis termiddag op Schiermonnikoo; teruggekeerd de open motorsloep ..Willem Horsman" die gister nacht was uitgevaren naar het Zweedse schip. De opvarenden van de ..Willem Horsman" zijn met de sloep tot vlakbij de Zweed kunnen komen, waarna zij zich te voet naar het schip, dat „hoog" op de plaat zit, hebben begeven. De Nederlandse redders waren blijkbaar niet wel kom: een tot hun aankomst van boord afhangende touwladder werd ingehaald. Eén der opvaren den van de „Vibeke Christensen" gaf te kennen dat hulp en assi stentie niet nodig waren. De reddingsboot „Insulinde", die ook gisternacht was uitgeva ren naar het Zweedse schip, maar averij heeft opgelopen, zal - - naar wordt vernomen naar Delfzijl gaan voor herstel. De Zweed heeft thans assi stentie ingeroepen van de Duitse deepboot „Atlas", die zich in de buurt bevindt, om zodra de vloed zou opkomen een poging te wa gen het schip vlot te trekken. De wind is wat teruggelopen en ook de lucht is enigszins opgeklaard, zodat er een goede kans is dat men daarin zal slagen. Wat betreft de aanvaring van de reddingsboot „Insulinde" met een baggervaartuig werd gemeld, dat dc „insulinde" naar een werf is gebracht. Het zal een geheel nieuwe voorsteven krijgen. ultimata hadden gemaakt, weg te nemen. Kortom, de Russische minister vertelde aan een ieder, die maar naar hem wilde luiste ren, dat de wereld is terugge keerd tot de oude, vertrouwde on stabiele koude oorlog. PAUZE VOOR CONGRES We weten dus nu. dat en we citeren hier Gromyko „alles door dc verantwoordelijke regeringen moet worden gedaan om een botsing te voorkomen en voor de grote problemen vreed zame oplossingen te vinden". Wat dat nu voor Berlijn en Duitsland moet betekenen, is ar niet bij gezegd en veel wijst er op, dat Chrocsjtsjef daar ook geen bijzondere haast meer mee heeft. Uiteraard zal dc zo duidelijk door de Russische heerser ge wenste pauze vprband houden met het 22ste congres van de Sowjet-communistische partij, dat zojuist in Moskou is geopend. Dit congres eist zonder twijfel Chroesjtsjefs volle aandacht. Het belangrijkste punt van de agenda zijn de agrarische her vormingen. die Chroesjtsjefs .grootspraak, dat de Sowjet-Unie binnen afzienbare tijd de Ver enigde Staten economisch zal in halen en zelfs voorbijstreven, waar moeten maken. GUNSTIG VOORUITZICHT Natuurlijk zullen er ook rede voeringen over Duitsland wor den gehouden en die zullen zeker agressief zijn. Maar het heeft er toch minstens dc schijn van, dat Chroesjtsjefs prestige in de communistische wereld niet meer zo afhankelijk is van de verove ring van Berlijn. En zouden cle Stalinisten, die waarlijk nog niet uitgestorven zijn, Chrocsjtsjef verwijten, dat hij in de buiten landse politiek te „zacht" op treedt. dan kan hij verwijzen naar de „flinkheid" waarmee hij de Russische kernwapens beproeft en de atmosfeer radio-actief ver giftigt. Als Chroesjtsjefs positie in het Kremlin tamelijk veilig is, mag worden verwacht, dat de wereld enig respijt zal krijgen. Voor Chroesjtsjef kan er immers niets belangrijkers zijn dan het slagen van zijn economische plannen. Dat vereist een betrek kelijke rust, ook buiten de eigen grenzen. Voor het Westen moet men hopen, dat het de verkre gen tijdwinst wijs zal gebruiken. (Nadruk verboden.) De Verenigde Staten hebben' een beroep op de Sowjet-Unie gedaan, af te zien van een proef met een kernbom van 50 mega ton. In een verklaring van het Witte Huis wordt gezegd dat Amerika sinds 1957 in staat is dergelijke bommen te vervaardi gen. maar dat zij niet van essen tieel belang zijn voor de Ameri kaanse defensie. De proef „kan slechts voor een niet door de Sowjetleiders genoemd politiek doel dienen". De Amerikaanse regering meent dat de mensen in de gehele wereld zich bij het verzoek, de proef niet te nemen, zullen aansluiten. Een proef met een 50 mega- tonbom kan tot geen legitieme doeleinden dienen. De hoeveel heid radio-actieve neerslag van de proefnemingen van de afge lopen weken zal slechts toe nemen. aldus de verklaring van het Witte Huis. Omstreeks half elf woensdag avond heeft dc schipper van de IJmuidensc motortreiler IJ. 32 „Elic Chcnevicre" gemeld, dat het schip een lek heelt. Dit schip bevindt zich in zwaar stormweer ter hoogte van de Ne derlandse kust, ongeveer 200 mijl ten noorden van IJmuiden, op de Noordzee. De treiler was onderweg van de visgronden naar IJmuiden, Het schip, dat eigendom is van de rederij „Dc Marezaten" te IJmuiden, meet 319 ton en werd in 1944 gebouwd. De schipper meldde, dat via een lek in de buurt van het vliegwiel van de hoofdmotor water in de machinekamer van het schip binnendrong. Er stond omstreeks half elf ongeveer anderhalve meter wa ter in de machinekamer. De hoofdmotor van de IJ. 32 moest worden gestopt. De schipper van de Helderse treiler „Michiel'' heeft kwart vóór twaalf aan Scheveningen- Radio meegedeeld, dat ook de lichtinstallatie aan boord van de IJ. 32 is uitgevallen. Het schip kan nu vermoedelijk ook niet meer zenden, daar het na half twaalf niet meer is gehoord. De laatste mededeling, die cle schipper van de „Michiel" van de IJ. 32 ontving, luidde dat de ma chinekamer geheel vol water stond, tot het dek aan toe. Dc Russische premier, Chroesjt-, sjef, heelt woensdag in zijn ver slag van het partijprogram op het 22ste congres van de com munistische partij van de Sow jet-Unie gezegd dat in de komen de tien jaar de Russen een einde moeten maken aan de woning nood. Aan het einde van het tweede tiental jaren van het pro gram zal elk gezin een geriefe lijke woning hebben. In de eerste tien jaar zal een werkdag van zes uur of een werkweek van 35 uur worden ingevoerd voor de meeste wer kers, in de tweede tien een werk week van dertig uur. Over twintig jaar zal ruim 75 procent van de kosten van on derhoud en onderwijs van kin deren uit openbare middelen worden betaald. Dokterskosten zullen dan niet meer verschul digd zijn. De Sowjet-Unie zal een voor beeld zijn voor de werkers in de kapitalistische landen, maar hij voegde eraan toe dat het niet schadelijk voor de Russen zal zijn te leren van wat de verstge- vorderde kapitalistische landen hebben bereikt. Het nieuwe partijprogram houdt de ontwikkeling in van de dictatuur van het proletariaat De Belgische regering heeft tie Verenigde Naties medegedeeld dat België zijn financiële bijdrage voor liet V. N.-optredeii in Kon go „tijdelijk" staakt. De inhoud van de brief van de Belgische minister van Buiten landse Zaken, Spaak, aan de Verenigde Naties is woensdag bekendgemaakt door de Belgi sche onderminister van Finan ciën. Tielemans, tijdens een ver gadering van de commissie voor financiën uit de Belgische senaat. Het besluit van de Belgische regering werd in de senaatcom missie medegedeeld nadat door enkele senatoren van de twee regeringspartijen de C.V.P. en de socialistische partij was aangedrongen op intrekking van een aanvullende begrotingspost van 61 miljoen frank bijna 4.5 miljoen gulden bestemd voor de Belgische bijdrage aan de kosten van de V. N.-operaties in Kongo. Het voorstel van de senatoren om de Belgische bij drage definitief in te trekken, werd na de modedeling van mi nister Tielemans niet ingetrok ken en zal de volgende week na- Hugh Gaitskell, dc leider der Britse socialistische oppositie, verklaarde dinsdag in het Lager huis het te betreuren dat pre sident De Gaulle zelfs weigerde in te stemmen met een bijeen komst van Westerse deskundi gen, die deze week over Berlijn hadden moeten beraadslagen. „Het schijnt dat de Franse pre sident van mening is dat, alhoe wel het Westen over dit vraag stuk moet onderhandelen, het hierin niet het initiatief moet nemen. Maar het volgen van een dergelijke poliitick kan er toe leiden dat het Westen tcnslottte onder zeer ongunstige omstan digheden zal moeten onderhan delen. Generaal De Gaulle heeft vele bewonderenswaardige eigen schappen. Hij is bijzonder moe dig en in bepaalde opzichten moeten wij de wijze, waarop hij aan moejlijke situaties het hoofd weet (e bieden, bewonderen. Doch ik geloof niet dat onver zoenlijkheid van de aard de V. S., Engeland en West-Duitsland aangenomen, dat de bonds- r.c_ ubliek hiermede zou instem- r" 1 moet weerhouden van althans een niet-officieel over leg met de Russen. Ik heb veel achting voor de Franse president, maar niette min meen ik dat hem niet mag worden toegestaan te dicteren, hoe het Westen in deze meet handeicn". aldus Gaitskell. Gaitskel had kritiek op dc op merking, die premier MacMillan tegenover verslaggevers had ge maakt. toen deze hem enige tijd geleden in zijn vakantieverblijf in Schotland hadden opgezocht. Dc eerste minister had toen ver klaard: „Er komt geen oorlog over Berlijn". Dit was een gevaarlijke, voor tweeërlei uitleg vatbare opmer king, die verstandige en verant woordelijke mannen moeten ver mijden. Zij kan zowel onderhan- lingen als overgave betekenen. Dergelijke uitlatingen .verwek ken wantrouwen bij onze bond genoten in die zin, dat zij eraan gaan twijfelen of wij onze bond genootschappelijke verplichtin gen zullen nakomen. Dergelijke verklaringen, ook als zij afkomstig zijn van lager geplaatste personen, kunnen 'n aanmoediging voor de Sowjet- Unie betekenen om het risico van een eenzijdig optreden te aanvaarden", aldus de leider der Rrilse socialistische oppositie. der met minister Spaak worden besproken. Minister Tielemans deelde voorts nog mede, dat tussen de Verenigde Naties en de Belgische regering overeenstemming was bereikt over het bedrag, dat de wereldorganisatie zou betalen voor het in Kongo door de V. N. overgenomen Belgische mate rieel. Een commissie van het Belgische ministerie van Lands verdediging en van de Ver. Na ties hadden dit bedrag bepaald op 600 miljoen Belgische frank, plus een vergoeding van 75 mil joen frank voor dienstenver lening. Vijftien procent van dit bedrag zou voor eind 1960 wor den betaald. Wijlen secretaris generaal Hammarskjoeld ver minderde echter dit bedrag tot in totaal 265 miljoen frank (on geveer 19 miljoen gulden), waar van de Ver. Naties tot dusverre slechts ruim 8.5 miljoen frank heeft voldaan. Minister Spaak heeft na de vorige week reeds in de Belgi sche senaat in antwoord op een interpellatie verklaard, dat het „nog niet vaststond" dat België een verdere bijdrage zou leveren voor de financiering van de V.N-. operaties in Kongo. Hij deelde ondermeer mede dat dit ook zou afhangen van de vraag, of de Verenigde Naties de „discrimine rende politiek" bij het aanwer ven van Belgisch personeel zou voortzetten. Ook in de Belgische pers is aangedrongen op het stopzetten van de Belgische bijdrage aan de Verenigde Naties voor Kongo. naar „een staat van het gehele' volk". De overwinning van het socialisme is, naar de ervaring heeft geleerd, alleen maar moge lijk door de dictatuur van hot proletariaat, maar voor dc op bouw van het communisme is dc dictatuur van het proletariaat niet langer een vereiste. De staat zal, aldus Chroesjt sjef. langzaam verdwijnen, een klassiek Marxistisch doel. Maar lang na de overwinning van de eerste fase van het communisme zal de staat nog' blijven bestaan. De verdwijning van de staat zal een langdurig proces zijn. Dit kan alleen gebeuren nadat in de Sowjet-Unie een ontwikkelde communistische gemeenschap is opgebouwd en het socialisme in de internationale arena de over winning heeft behaald. Dan is de staat niet meer nodig. Thans zijn er 2,6 miljoen leer lingen op inrichtingen voor ge vorderd onderwijs. Volgens het program moeten het er in 1980 acht miljoen zijn. Na er op te hebben gewezen dat het de eervolle en vader landslievende plicht van de ge leerden is er voor te zorgen dat de Sowjet-wetenschap op alle be langrijke terreinen vooraanstaat, werd het congres verdaagd. Het was toen één uur Nederlandse tijd. Volgens Chroesjtsjef is het nationalisme het gevaarlijkste politieke ideologische wapen van „de internationale reactie tegen de eenheid van de socialistische landen." Zolang de kapitalistische lan den dat noodzakelijk maken, „zullen wij ervoor zorgen dat on ze strijdkrachten de modernste wapens hebben voor de verdedi ging van ons land'". Het verster ken van de verdediging van de Sowjet-Unie en van de kracht van de Sowjet-strijdkraehten is de belangrijkste taak van het Russische volk. Chroesjtsjef zei dat de Sovjet. Unie de kracht van dc „imperia listen" niet onderschat. „Wij weten dat het imperialisme nog altijd sterk is. De mogelijkheid dat de imperialisten een nieuwe oorlog ontketenen kan niet uit gesloten worden geacht." Chroesjtsjefs rede, waarin hij verslag uitbracht over het partii- program. hccff zes uur geduurd. Het congres werd daarop tot van daag verdaagd. Dan zal Koz- lov. lid van het presidium van het centrale comité van de par tij, spreken over wijzigingen van de statuten van de partij. Mr. A. B. Roosjen, voorzitter van de N. C. R. V. en lid van de A. R.-fractie van de Tweede Ka mer, is verneemt het ANP zondag j.l. opgenomen in de Ned. Herv. Diaconessen inrichting aan de Overtoom te Amsterdam) In Bclawan, de haven van Medan op Noord-Sumatra, is woensdag een Indonesische tankboot ontploft. Vier van »le opvarenden worden vermist en twaalf liepen verwondingen op. Het vaartuig is gezonken. Het Deense vrachtschip „Emi- lie Maersk" van 4.305 ton raakte door de explosie in brand en zonk eveneens. Volgens een woordvoerder van de Indonesi sche marine is geen melding ge maakt van persoonlijke ongeluk ken aan boord van dit schip. Bij de betogingen, dinsdag-- avond in Parijs, door rond 20.000 Algerijnen gehouden, zijn vol gens de Franse politie 2 Mos lims om het leven gekomen. 55 gewonde Mohammedanen bevin den zich in diverse ziekenhui zen. 10.000 Algerijnen worden nog steeds door de politie vast gehouden. Een tiental politie mannen is gewond, maar geen van hen is door een kogel ge troffen. De boulevards, waar de beto gingen zijn gehouden, lagen woensdagmorgen bezaaid met glas. Het Elysée en andere stra tegische punten in de stad wor den streng bewaakt. De politie patrouilles zijn versterkt. Later deelde de politie mee dat ruim 11.500 betogers zijn ge arresteerd en naar de twee sportstadions in de buitenwijken en politiebureaus zijn gebracht. Volgens de politieverklaring zijn 64 betogers en 4 politiemannen gewond. Officieel is in Parijs meege deeld. dat de betogingen nog een dode hebben geëist. Een 30-jari- ge Europeaan is in het zieken huis gestorven. De twee andere doden zijn Mohammedanen. Rond 1.500 man politie zijn naar Parijs gestuurd ter verster king van de politietroepen al daar. De Franse regering heeft gis teren besloten 1.500 van de rond 25.000 Algerijnen, die dinsdag avond in Parijs betoogd hebben, uit te wijzen. Zij zullen binnen 48 uur naar AJgerië moeten te rugkeren. Men is er in Parijs bang voor dat het F. L. N. wraak zal gaan nemen op de Parijse politic en kleine groepen Algerijnen tot aanvallen op de politie zal aan zetten. De Oostberlijnse autoriteiten laten de volkspolizej voortgaan met het leeghalen van alle wo ningen in een brede strook aan de oostelijke zijde san de door Berlijn opgetrokken beruchte muur. Foto: In de Wolliner Strasse in Oost-Berlijn worden vrachtwa gens volgeladen met eigendom men van mensen die gedwongen zijn te verhuizen. Vopo's zien er op toe dat alles ordelijk verloopt. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dinsdag verklaard gekant te zijn tegen de communistische voor stellen om in midden-Europa een gebied aan te geven, waarin zich geen kernwapens zouden mogen bevinden. Lincoln White, de woordvoer der van het ministerie, verklaar de dat dergelijke plannen ten doel hebben de Noordatlantische verdragsorganisatie uiteen te doen vallen. De woordvoerder zei dit in een commentaar op een persbericht uit Warschau, waarin was ge meld dat Hubert Humphrey, plaatsvervangend leider der democratische fractie in de Ame rikaanse Senaat, in een televisie uitzending te Warschau had ver klaard dat de Ver. Staten „ern stige aandacht" schenken aan het z.g. plan-Rapacki, dat onder meer voorziet in het instellen van een kernwapenvrije zóne in midden- Europa. „Het ministerie heeft geen be richten ontvangen over hetgeen senator Humphrey te Warschau in een televisie-uitzending zou hebben verklaard. Doch de Ver. Staten hebben hun politiek van verzet tegen de voorstellen, die verschillende malen door leden van het Sowjet-blok zijn gedaan om in midden-Europa kernwa penvrije gebieden aan te wijzen, niet gewijzigd. Deze voorstellen hebben duide lijk ten doel de NAVO te ver zwakken en uiteindelijk te ver nietigen. Zij voorzien verder in regelingen, welke ten nadele zou den zijn van de Westduitse bonds republiek, die een gelijkberech tigd en volwaardig NAVO-lid is", aldus de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken, Lincoln White. VRIJ KOUD. Een depressie, die woensdag boven de Duitse Bocht tot stil stand was gekomen, deed de noordwesterstorm langs onze kust aanhouden. De over de Noordzee aangevoerde lucht was tamelijk koud en bracht vrij veel regen mee. Intussen neemt de depressie in betekenis af en ver plaatst zich langzaam in zuide lijke richting. In verband daarmee neemt de windkracht langzaam iets af en blijft de wind in de noordhoek, terwijl de aanvoer van vrij koude lucht ook vandaag voortduurt. DONDERDAG 19 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walzoorden VRIJDAG 20 Breskens Terneuzen Hansweert Walzoorden v.m. 9.21 9.56 10.36 10.46 n.m 10.07 10.42 11.22 11.32 OKTOBER v.m. n.m 10.43 11.18 11.58 0.08 Er wordt half- tot zwaar be wolkt weer met nu en dan buien verwacht. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot donderdagavond. Vrij koud. Half tot zwaar bewolkt weer met nu en dan buien. Matige tot krachtige, langs de kust aanvan kelijk nog stormachtige wind tussen noord en noordoost. Vrij. koud. ZON MAAN op onder op onder Okt. 19 7.11 17.39 15.56 0.59 20 7.12 17.37 16.27 2.17 21 7.14 17.34 16.55 3.37 Opstandelingen hebben dins dagavond bij Blida in Algerië een Franse militaire wagen in een hinderlaag laten lopen en de vier inzittenden om het leven ge bracht, zo is van Franse militaire zijde meegedeeld. Woensdagmorgen is het weer tot incidenten gekomen in het centrum van Orqn. Jonge Euro peanen wierpen onder meer de bestelauto van een Mohamme daanse vishandelaar omver en staken hem in brand. Later opende de veiligheids politie het vuur om vechtende Mohammedanen en Europeanen in de buitenwijken van Oran uit een te drijven. Twee Europeanen en één Mohammedaan werden gewond. Eerder was reeds te Oran een Europeaan door een Mohamme daan doodgeschoten. Op een an dere plaats schoot een Moham medaan met een machinepistool op een auto. Twee Europese in zittenden, een man en een vrouw, werden gewond. Bij de ongeregeldheden in het centrum van de stad werden drie Mohammedanen gewond. Behalve bij de incidenten van dinsdag in Oran, die zes mensen levens hebben geëist zijn dinsdag en in de nacht van dinsdag op woensdag zeven mensen bij aan slagen in Algerië omgekomen. 11.18 11.53 12.33 12.43 Het 500 ton metende Neder landse schip „Intrepide" heeft woensdagavond geseind dat het ondgr de Engelse zuidwestkust in moeilijkheden verkeert. De machine is defect en zware zeeën slaan over het schip. Later seinde het schip dat de machine langzaam loopt. Het schip zette koers naar Lizard. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, zal op 16 november naar New York vertrekken ter bijwoning van de algemene vergadering van de Verenigde Naties. Spaak zou reeds de vorige maand een deel van de algemene vergadering hebben bijgewoond. Dit voornemen werd echter door kruist door zijn bespreking n Moskou met premiertChroesjt- sjef. 1 t l I

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1