Uit de Provincie GRAMMOFOON-VOORDEEL 149. RAP 10 TAZSLAAR 36.— 5. IS BIJ AGENDA i alleen bij;« Sportnieuws BRIDGE VOETBAL CHROESJTSJEF SPREEKT OVER NIEUW-GUINEA TERNEUZEN GROEDE ONGERUSTHEID OVER KERNPROEVEN Nationalistisch Cljina en Buiten-Mongolië Samenzwering in Ecuador ADENAUER VERKLARING VAN SENATOR HUMPHREY STRIJD TEGEN DE ZEE Alle loodsdiensten gestaakt PREMIER DE SCHIPHOL- RUBY GRAMMOFOON Mn ,nS« 10 GRAMMOFOONPLATEN PLATENKOFFER GRAMMOFOON 129— Nü slechts PLATENKOFFER 5.25 10 GRAMMOFOONPLATEN 36— TOTAAL I70.25 QUAY OVER INCIDENT Onlusten in Oran Watersnood in Vietnam REACTIES OP CIIROESJTSJEFS REDE VLIEGTUIG VAN IIAMMARSKJOELD BESCHOTEN? DE GAULLE EN MACMILLAN De Russische premier, Chroesjtsjef, heeft dinsdag in zijn grote rede tot het 22ste con gres van de communistische partij gezegd: „De Nederlandse kolonialisten weigeren hardnek kig het Indonesische volk zijn oude land West-Irian terug te geven". De premier zei dit toen hij over het kolonialisme sprak. Hij zei dat niet mag worden vergeten dat al is het koloniale stelsel ingestort, er nog altijd resten van bestaan. „Vele mil joenen mensen in Azië en Afrika lijden nog altijd onder koloniale slavernij en strijden voor hun bevrijding". Behalve Nederlands Nieuw- Guinea noemde hij Algerië, de Portugese koloniën en Formosa en Okinawa, welke laatste twee nog steeds in de greep der Ame rikanen zijn. Ook zei de premier dat de Amerikanen „tegen de wil van het Cubaanse volk in" hun basis Guantanamo op Cuba bezet houden. RAIFFEISENDAG, INTERNATIONALE SPAARDAG. Sparen is een bezigheid, die ais regel in stilte verloopt. Van tijd tot tijd worden de totaalcij fers bekend gemaakt, die de laat ste jaren met sprongen voor waarts gaan. Maar eens per jaar wordt een uitzondering gemaakt. Dat is tijdens de spaarweek, die zich ontwikkeld heeft rond de Raif- feisen-herdenking, die jaarlijks in vele landen plaats heeft oip, de derde donderdag in de maand oktober. Door het aanbieden van ver rassingen e.d. aan inleggers wordt dan aan het sparen een feestelijk tintje gegeven bij tien duizenden spaarbanken, overal ter wereld. In de verschillende landen dra gen deze banken verschillende namen, maar zij hebben alle de doelstellingen van F. W. Raif- feisen in hun statuten en wel het belangeloos dienen van leden en spaarders. Het werk van Raiffeisen kreeg in 1849 vaste vorm, toen hij zijn eerste onderlinge spaar- en leen bank stichtte. 3ij de TOO Raiffeisenbanken Boerenleenbankenaangesloten bh de Coöperatieve Centrale Raif feisen Bank te Utrecht wordt deze stichting in dankbare her innering gehouden. Ook bij deze banken worden de spaarders op bijzondere wijze verwelkomd tij dens de zich rond de Internatio nale Raiffeisendag ontwikkelde spaarweek. Vergadering Chr. Reisver- eniging „Voorwaarts". J.l. vrijdag hield de Chr. Reis- vereniging „Voorwaarts" haar eerste wintervergadering onder leiding van haar voorzitter, de Sieer Van Duivendijk. (Na de opening volgden enkele mededelingen van de secretaris. Daarna werd een kleurenfilm vertoond, welke de afgelopen zomer tijdens de 8-daagse reis naar het Zwarte Woud door enkele leden werd opgenomen. Hiervan werd volop genoten, in fr bijzonder door degenen, die deze prettige en zeer geslaagde reis zelf hebben medegemaakt. Op veler verzoek werd ook de film van de reis naar Andernach vorig jaar gemaakt, nog eens vertoond. Na de pauze werden de nieu we reisplannen besproken voor het komende jaar. Vervolgens vertoonde de secretaris, de heer Versluys, een serie prachtige dia's, welke ook werden gemaakt op de reis naar het Zwarte Woud. Hén en ander viel zeer in de smaak bij de aanwezigen. De vergadering werd op de gebrui kelijke wijze door de voorzitter gesloten. Voorlopige vaststelling van kandidatenlijst der V. V. D. in West Zeeuws-Vlaanderen. De afdeling West Zeeuws- Vlaanderen van de V.V.D. heeft in hotel „De Drie Koningen" al hier, tijdens een vergadering, die onder voorzitterschap stond van de heer A. Luteijn uit Zuidzande, «ie voorlopige kandidatenlijst voor deze streek, voor leden van aïe Provinciale Staten vastge steld. De kandidaten zijn: 1. W. Xoster, Axel; 2. J. C. Hoftijzer, Schoondijke; 3. Th. P. Cambier, Brcskens; 4. mevr. R. L. H. G. van den HoekMaclaine Font, Groede; 5. J. Barendregt, Oost- burg; 6. A. Luteijn,"Zuidzande en 'i. Joh. Verkruijsse, Schoondijke. WOENSDAG 18 OKTOBER TERNEUZEN: Luxor-Theater, S uur: „Niet iedere groen is een groentje". Bethel", 7.30 uur: Propa- gandavergadering Ver. tot Verzorging van Geestes- en Zenuwzieken in Zeeland Vre derust, afd. Terneuzen. DONDERDAG 19 OKTOBER. 5AS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „De glimlach van een zomernacht" (film). De ongerustheid die is ont staan door de grote Russische kernproeven, is ook in het Euro pese parlement in Straatsburg tot uiting gekomen. De Neder landse afgevaardigde ir. S. A. Posthumus, heeft de kwestie aangesneden, doch ook anderen gaven uiting aan hun bezorgd heid. Prof. Modi, de Italiaanse vice- voorzitter van de „Euratom"- commissie, moest toegeven, dat de wetenschap eigenlijk nog in het duister tast op dit gebied. Zo zijn bijvoorbeeld op dit ogen blik nog niet allte gevolgen van de eerste atoombomontploffing boven Nagasaki en Hirosjima bekend. Ir. Posthumus verklaarde, dat de langzame verhoging van de radioactiviteit in de atmosfeer een langzame vergiftiging van de mensheid betekent. De grote mogendheden hadden dit enige jaren geleden ingezien en de proeven gestaakt, doch nu zijn de Russen eenzijdig weer begon nen en in vele landen stijgt de radioactiviteit in do lucht weer. De Italiaanse christen-demo craat Santero verklaarde aan sluitend hierop, dat de grootst mogelijke waakzaamheid op dit gebied geboden is en dat men maatregelen moest nemen om de gezondheid van de komende generaties te beschermen. Prof. Medi deelde mede, dat „Euratom" de biologische gevol gen van de radioactiviteit aan het bestuderen is, maar dat men nog maar weinig op dit ge bied weet buiten het feit, dat de mens door radioactieve straling beïnvloed kan worden. Overi gens moet men volgens hem zeer voorzichtig zijn en vóór alles voorkomen, dat er een te grote ongerustheid onder de be volking zou ontstaan. De gevol gen van de Russische proeven kon men nog moeilijk overzien, zei hij, omdat te weinig bekend is over het materiaal dat bij die ontploffingen is gebruikt. President Tsjiang Kai Sjek van nationalistisch China heeft besloten „een soepeler houding" aan te nemen wat de eventuele toelating van Buiten-Mongolie tot de Ver. Naties betreft, zo heeft men in welingelichte krin gen te Taipeh vernomen. Het ministerie van Buitenland se Zaken van nationalistisch Chi na had al lang geleden aange drongen op een minder starre houding, maar Tsjiang Kai Sjek had zich daartegen verzet. Hij schijnt van gedachten te zijn ver anderd na een onderhoud met de nationalistisch-Chinese ambassa deur in Washington, die vrijdag voor overleg naar Formosa is teruggeroepen. Worosjilov uit cle gratie. Premier Chroesjtsjef heeft in zijn rede tot het 22ste congres van de communistische partij van de Sowjet-Unie gezegd dat maarschalk Worosjilov, ,die president van de Sowjet-Unie is geweest, tot de anti-partijgroep behoort, die zich tegen de Leni nistische partijlijn heeft verzet. Ook Perwoechin en Saboerov maakten deel uit van de anti- partijgroep. Chroesjtsjef zei namelijk dat de partijlijn is aangevallen door een groep bestaande uit Molo- tov, Kaganowitsj, Worosjilov, Malenkov, Boelganin, Perwoe chin, Saboerov en Sjepilov. Perwoechin is leider van de zware industrie geweest en Sa boerov hoofd van de dienst voop staatsplannen. De politie van Ecuador heeft maandagavond een complot tegen de regering ontdekt. In verband hiermede werden twin tig arrestaties verricht onder ex treem linkse groeperingen. Bij huiszoekingen werden ge weren en mitrailleurs, afkomstig uit communistische landen, in beslag genomen. Volgens de politie had de actie tegen de regering dinsdagavond moeten uitbreken. De samenzwe ring zou tal van vertakkingen hebben, vooral in de provincie Quevedo, waarheen de aanstich ter, luitenant-kolonel Cesar Pare des, is gevlucht. Sowjet-boodschap over Katanga. De Sowjet-Unie heeft dinsdag het opperbevel van de V. N. in Kongo er van beschuldigd, dat het tracht de Veiligheidsraad te passeren en op te treden in strijd met de resoluties van dit orgaan. In een brief van de onder minister van Buitenlandse Za ken, Zorin, aan de voorzitter van de Veiligheidsraad zegt de Sow- j et-regering, dat „kolonialisti sche huurlingen'' in Katanga de macht in handen houden en de hereniging van -dit gebied met de rest van Kongo verhinderen. Volgens het schrijven bestaat er niet de minste verontschuldi ging om niet op te treden vol gens de resoluties van de raad, waarin wordt aangedrongen op „het gebruik van alle middelen" voor de totstandkoming van deze hereniging, en de „onver wijlde evacuatie van alle buiten landse militairen, politieke advi seurs en huurlingen". Dr. Konrad Adenauer heeft dinsdag ten overstaan van de christen-democratische bonds dagfractie verklaard dat hij, in dien door het parlement weer tot regeringsleider gekozen, niet de gehele komende parlementai re periode van vier jaar deze functie zal blijven vervullen. Hij zo.u te gelegenertijd het kanse liersambt ter beschikking stel len. Zijn opvolger moest voldoen de tijd hebben om zich in te wer ken. Adenauer wilde zich echter niet van te voren op een bepaal de termijn vastleggen. De nieu we kanselier moest uit een oog punt van buitenlandse politiek voldoende speelruimte voor zijn werkzaamheid hebben. Minister van Economische Za ken Erhard die algemeen als de eventuele opvolger van Aden auer wordt beschouwd sloot zich bij Adenauers verklaring aan en wees ook een „kanselier schap voor een bepaalde termijn" van de hand. De fractieleider van de CDU, Krone, zei dat de christen-demo craten bij de voortgezette coali tie-onderhandelingen op woens dag met de vrije democraten een kanselierschap-op-termijn zou den afwijzen. Adenauer zei verder dat hij na eventuele herverkiezing als bondskanselier een ontmoeting met de Amerikaanse president zal hebben. De wens daartoe bestond aan beide zijden. President Kennedy wilde ook de briefwisseling voortzetten en hij, Adenauer, zou spoedig op het jongste schrijven van Kennedy antwoorden. Senator Humphrey, plaatsver vangend leider van de democra tische fractie in de Amerikaanse Senaat, heeft maandagavond voor een televisiezender in War schau verklaard dat de Ver. Sta ten het z.g. plan-Rapacki, dat on der meer voorziet in het instel len van een midden-Europees ge bied, „w^aHÖ zich geen kernwa pens zoudén mogen bevinden, „zeer ernstig bestudeert". Toen hem er op gewezen werd dat het Westen dit plan reeds eerdei' had verworpen, antwoord de Humphrey: „Het is door een vorige Amerikaanse regering verworpen. Er is thans een nieu we president, die een nieuwe poli tiek voert en er is een nieuw Amerikaans ontwapeningspro gramma." Omtrent de OderNeise-grens tussen Polen en Duitsland ver klaarde de Amerikaanse demo cratische senator dat dit vraag stuk moest worden behandeld in het kader van een breed en alge meen overleg over Duitsland. PROEF-STUW1NG BIJ HAGESTEYN -mm?' „Eigenlijk zou men ook de Nieuwe Waterweg en de weg naar de Schelde moeten afslui ten. Rotterdam en Antwerpen zouden zeer goed door grote slui- zencomplexen bediend kunnen worden", was maandagavond een opmerking, waarmee prof. ir. inijsse, hoogleraar aan de Tech nische Hogeschool in Delft, schrik bracht aan z'n Rotterdams gehoor van leden van het Kon. Aardrijkskundig Genootschap en liet Rotterdams Natuurkundig Genootschap. Maar de hoogleraar stelde hen weer onmiddellijk ge rust door te verklaren dat dit punt zelfs niet ter sprake is ge komen in de Delta-commissie. Nederland heeft 4000 km aan dijk en kaden. De beschermende gordel tegen zeewater is 700 km lang. Overal is een zeer hoge mate van veiligheid, alleen bij zeer extreme stormvloeden zou het kunnen gebeuren dat enkele dijken het niet kunnen houden. Maar de kans daarop is zó ver schrikkelijk klein eenmaal in de duizend jaar dat het eco nomisch onverantwoordelijk zou zijn de hoogte der dijken daarop af te stemmen. De storm van '53 was de hoogste die men zich sedert eeuwen kon herinneren. Volgens prof. Thijsse zal Neder land in de komende drie a vier eeuwen niet meer dan vier cen timeter dalen ten opzichte van de zeespiegel. Dit punt vormt dus geen probleem voor de dijk- ontwerpers. Prol. Thijsse verwacht dat de inpoldering van het Deltagebied gereed zal zijn vóór het gepro jecteerd tijdstip 1978. Dinsdagavond om tien over zes is als laatste de loodsdienst in de Wielingen gestaakt. Er werkte toen voor de Nederland se kust geen enkele loodsdienst meer, vanwege de harde westei storm. De dienst van rijkswaterstaat is maandag begonnen met proef-stuwen door middel van de nieuwe stuwen bij Hage- steijn in de Lek. Dm 9.00 uur werd de vaart onder de stuwen gesloten en moest het scheep vaartverkeer van de sluizen langs het oomiplex gebruik maken. Even later begonnen de grote stuwdeuren langzaam te dalen totdat te 13.00 uur de deuren gesloten waren. Een van de nuttige effecten van deze proef-stuwing is, dat de stand van de Lek stroomop waarts omhooggebraoht kon worden. Op de foto's zien we de schui ven half (boven) en geheel ge sloten (onder). De minister-president prof. De Quay heeft thans geantwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Goed hart in verband met de gebeur tenissen op het vliegveld Schip hol bij de aankomst van me vr aw Goloeb op 9 oktober 1961. Bij aankomst van mevrouw Goloeb op 9 oktober 1961 op Schiphol waren de nodige maat regelen getroffen om het hoofd te kunnen bieden aan alle voor zienbare omstandigheden, aldus dit antwoord. Gewelddadig optreden van de diplomaten, nog wel in tegen- Advertentie) bouwde versterker in luxe koffer, 4 snelheden, speelt alle platen.Volume- en toonregelaar. 129.- -f r voor 20 I 4 5-toerenplaten. I naar keuze uit onze enorme kollektle Bijzonder moote 4 A ,c laten. uitvoering I i in diverse kleuren. I Noordstrast 21 Terneuzen Telefoon 2361 woordigheid en zelfs onder lei ding van een ambassadeur op het grondgebied van de staat, waar zij geaccrediteerd zijn. tegen ambtenaren in de recht matige uitoefening van hun functie, is dermate in strijd met hetgeen betamelijk is, dat dit redelijkerwijze niet kon worden verwacht. De regering wenste, dat me vrouw Goloeb zich vrijelijk kon uiten omtrent haar wil Neder land al dan niet te verlaten. Zij wenste daarenboven tegenover de Sowjetrussische autoriteiten buiten elke twijfel te stellen, dat van Nederlandse zijde geen druk op haar werd uitgeoefend. Der halve heeft de regering goedge vonden, dat de Sowjetrussische ambassadeur bij het onderhoud met mevrouw Goloeb aanwezig was. Daarbij is er zorgvuldig op toegezien, dat de ambassadeur geen invloed op mevrouw Go loeb on later op de heer Goloeb uitoefende. Onmiddellijk na ontvangst en bestudering van een officieel rapport over het voorgevallene is op 12 oktober 1961 aan de Sowjetrussische ambassade aan zegging gedaan, dat de heren Chibaew en Popow het land vóór zaterdag 14 oktober te mid dernacht hadden te verlaten. Daaraan werd toegevoegd, dat de regering ernstige redenen tot beklag had over het optreden van de ambassadeur en dat daarop te'Moskou bij de Sow- jet-regerlng nader zou worden teruggekomen. Dit is vervolgens geschied in een nota van de Nederlandse ambassade te Moskou aan het ministerie van Buitenlandse Za ken aldaar, waarbij de ambassa deur van de U.S.S.R. persona non grata werd verklaard, aldus het antwoord. Dinsdagochtend hebben zich in de Europese wijk van Oran weer onlusten voorgedaan. Er zouden veel gewonden onder de Mohammedaanse bevolking zijn gevallen. Het uitgaansverbod is vervroegd. De relletjes begonnen naar aanleiding van de begrafenis van een Europeaan, die zaterdag j.l. in Oran door terroristen is ge dood, terwijl hij een kind op raapte, dat gewond temidden van Europese en Mohamme daanse betogers op dé grond lag. Deze moord heeft grote ver ontwaardiging onder de Euro peanen gewekt. De Europese betogers zijn dinsdagochtend een half uur meester van de straat geweest alvorens de politie ingreep. Vele Mohammedanen zijn gemoles teerd. In Parijs zijn dinsdagochtend enkele tientallen Algerijnen aan gehouden. Zij protesteerden massaal tegen de ordemaatrege len die tegen hen zijn genomen, zoals een uitgaansverbod en ver vroegde sluiting van hun café's. Door het buiten de oevers tre den van de Mekong zijn in het westen en zuidwesten van Viet nam verscheidene honderden mensen verdronken, hier en daar zijn de huizen geheel onder wa ter verdwenen. Verwacht wordt, dat het water nog tot 24 oktober zal stijgen. Waarnemers in Londen heb ben gezegd dat Chroesjtsjef, verklaring dat hij er niet op staan, dat dit jaar een vredS verdrag met Duitsland word gesloten, een gunstig teken Zij bevestigt de indruk die me",, te Washington en Londen had na de besprekingen var, Russische minister van Buiten- landse Zaken, Gromiko, in cile twee Westelijke hoofdsteden. Maar zijn verklaring dat d» proeven met kernwapens zullt- doorgaan en hun hoogtepun, zullen bereiken in een proef m een hom van vijftig megae- tegen het einde van de maand zal, naar men te Londen ve- wachtte, wel veroordeeld wor den. In doorgaans welingelicht Russische diplomatieke kringe; in Ocst-Berlijn zei men dat niets de Sowjet-Unie verhindert vót: het einde van dit jaar eej vredesverdrag met Oost-Du,ts- land te sluiten indien het er naar uit zou zien dat er get vruchtbare onderhandelingen zullen worden gehouden. Het Amerikaanse blad „News week" schreef in kringen van Verenigde Naties te hebben ver nomen dat de leden van de co missie van onderzoek in Noord Rhodesië over bewijzen beschit ken dat het vliegtuig waarn Hammarskjoeld is verongel is beschoten. Verscheidene Afrikaanse la&j den overwegen thans er met klem op aan te dringen, dat zaak van Hammarskjoeld's dood uit de doeken wordt gedaan aldus „Newsweek". Het onafhankelijke Franse blad „Le Monde" heeft dinsdaj gemeld, dat president De Gauli wellicht in het begin van de vol gende maand een bezoek aai Londen zal brengen voor be sprekingen met premier Mac- Millan. Naar aanleiding van dit be richt is van officiële zijde ii Londen verklaard, dat de twee regeringsleiders elkaar onge twijfeld zullen ontmoeten, maai dat plaats en datum nog niet zijn vastgesteld. Franse gezag hebbende kringen lieten zich ic gelijke zin uit. PARENCOMPETITIE ZEEUWS-VLAANDEREN NED. BRIDGEBOND HOOFDKLASSE 1. HH Ranschaert-Remery (Sasj 68 123 2. Hr en mw Mulder (Tnz.) 61,5 123.5 3. HH v. d. Poel-IJsebaert Luc.i 57,5 117,5 1 4. Hr en mw De Jong tHulsti 57 103,5 5. HH Al-Cattoir (Sas) 56,5 106,5 i 6. Juff. Jurry-hr Geelen (Tnz.' 51 103 7. HH Meulenberg-Wage (Lui 50 93 8. HH v. Veen-De Smet (Oostb. 47,5 97,5 9. DD v. d. Dries-Maat 46,5 107,5 i 10. HH v. Kerkvoort-Willeit' stein (Luc.) 44 104,5 EERSTE KLASSE 1. HH Pijma-Simpelaar (Luc. 65,5 128 2. HH De Bruijn-Geene (Luc1 65 109 3. Hr en mw Voorhans (Luc.) 63,5 121,5 4. Hr en mw Kruishoop (Tnz. 59 117,5 5. HH Van Antwerpen-Frank (Luc.) 55 90 6. HH De Snoo-Belderok (Oostb 52,5 111 7. Hr en mw Drok (Terneuzc'. 47 100 8. Hr en mw Robijn (Luc.) 47 110 9. HH v. d. Steen-Theunissen (Luc.) 44 95 10. KH Gerrits-Sleeven 40,5 96,5 J TWEEDE KLASSE 1. Hr en mw Denie 52,5 9" 2. HH Belderok-Van Hijfte (Oostb.) 49 92.o 3. DD De Bruijn-Wijne (Lik-' 48,5 88,5 - 4. HH Ouweneel-Dieleman (Oostb.) 43,5 88 5. Hr en mw Sandrini (Luc-) 33,5 71.5 6. Hr en mw Bogaard (Luc.) 33 74 7. DD Willemstein-Van Raak. (Luc.) 32 66 8. Hr en mw v. d. Ouden Lu 32 70,5 FONS VAN WISSEN NIET BESCHIKBAAR Fons van Wissen van afgevoerd van de lijst van gadigden voor een plaats in Nederlands elftal dat zondag in Boedapest tegen Honga™ speelt. Van Wissen is Be seerd en staat zodoende niet beschikking van bon!sc r Schwartz. Hij wordt m de vo lopige selectie niet vervangen

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2