(ken t.ee jes end ENBRUELE enz. im Beëindiging Russische kernproeven op 31 oktober a.s. Vermist meisje vermoord door twee neefjes Lord Home over de internationale toestand Rusland en het Duitse vredesverdrag J Reparatie a. ,i.. EERSTE BLAD I. 2575 Kadio de Koek DE DESASTREUSE GEVOLGEN VAN EEN SUPERBOM Staking in Frankrijk uitgeroepen „THEA" UIT GRONINGEN IN DUITSLAND GELICHT HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER en MAANSTANDEN fbaar stoppen h. Noordstraat 45 Brouweröstr. 4. Si tflg. Frankering bij abonnement: Terneuzen [pirecteur-Hoofdredaeteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 de Gironummer 38150 Abonnementsprijsƒ6,— per kwartaal; I rnaand 2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 per ct. WOENSDAG 18 OKTOBER 1961 17e Jaargang Nr 5424 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. I pel KNEUZEN k o Chroesjtsjef zei op het [partijcongres dat Rusland tot eind oktober zal door gaan met zijn kernproeven. De proeven zullen beëin digd worden met het tot ontploffing brengen van een waterstofbom van 50 mega ton (50 miljoen ton TNT). I Hij zei voorts dat Rusland een kernduikbootvloot bouwt, uitge rust met ballistische raketten en raketten die zelf hun doel op sporen. I Ciiroesjtsjef voegde hieraan toe dat de bom van 100 megaton niet tot ontploffing zal worden gebracht. Wij hebben die bom wel, maar als wij haar zouden laten exploderen, zouden onze eigen ruiten misschien sneuve len, aldus de Russische premier. „Het is te hopen dat wij een dergelijke bom nooit tot ontplof fing hoeven te brengen." De bom van 50 megaton, waar van de Sowjet-leider sprak, heeft een kracht die 2.500 maal zo sterk is als de atoombommen, die in 1945 op Hirosjima en Na gasaki werden gegooid. De kracht van alle bommen die de Amerikaanse en de Britse lucht macht in de tweede wereldoorlog hebben geworpen op Duitsland en de door de Duitsers bezette gebieden, bedroeg nog geen twee miljoen ton of slechts een vijfen twintigste van de kracht van een bom van 50 megaton. Amerikaanse deskundigen me nen- dat een 100-megatonbom branden kan veroorzaken tot op - km afstand van het centrum i van de explosie. Bovendien zou- I den door de enorme hitte stor- I men naar de plaats van de ont- V plotting ontstaan, r Men neemt aan dat de Russen hun zware kernbommen in het Poolgebied tot ontploffing bren gen omdat hier een geringe kans op brand is en sneeuw en ijs een groot deel van de warmte in de atmosfeer kaatsen. Overigens wijst men er ten overvloede op, dat de gevolgen van een lGO-megatonbom niet twee maal zo ernstig zijn als die van een 50-megatonbom. Chroesjtsjef verklaarde dat de imperialisten in de afgelopen maanden moedwillig een gevaar lijke situatie in het centrum van Europa hadden geschapen. Hier door was Rusland gedwongen geweest om maatregelen tot zelf bescherming te nemen. Toch bleef de strijd voor alge mene en algehele ontwapening een hoofdbestanddeel van de buitenlandse politiek van de Sow- jet-Unie. Maar het ging daarbij niet om een eenzijdige ontwape ning, maar om een universele verwerping van wapens als mid del om internationale problemen op te lossen. Chroesjtsjef zei dat oplossing van dringende regionale proble men „nogal belangrijk" kan zijn voor het scheppen van een ge zondere internationale sfeer. Hij noemde in dit verband onder meer de instelling van kernwa- penvrije zönes. Het sluiten van een niet-aanvalsverdrag tussen de landen van de verdragsorga nisatie van Warschau en de Navo-landen en de instelling van „disengagementzönes" tussen de strijdkrachten van de militaire blokken. (Advertentie) Noordstraat 102 - Telefoon 3128 Terneuzen De 7-jarige Klazina Bunscho ten uit Huizen, die sinds zondag middag werd vermist, blijkt te zijn vermoord door twee neefjes. Dinsdagmiddag is het lijkje van liet kind gevonden in een sloot langs de Meent in Huizen. Dit was het resultaat van een grootscheepse speuractie door meer dan 100 rfiiliiairen en poli tiemensen. De beide neefjes, broertjes van 13 en 14 jaar, zijn gistermiddag gearresteerd. Volgens de Amsterdamse offi cier van Justitie mr. H. G. van Everdingen is dit één van de ernstigste misdrijven die ooit in Nederland werd gepleegd, omdat het kinderen betreft. Zondagmiddag omstreeks half twee verliet Klazina Bunschoten, I die in januari 1954 werd gebo- Naar aanleiding van het voor- - --- j—-- genomen plan der Russen om op ren> c'e ouderlijke woning m Hui- „1 i.. u i 1 7ph in crp^plqf-nan van haar 1- 31 oktober als laatste van de serie kernbomontploffingen, een superbom van 50 megaton tot ontbranding te brengen, heeft de Amerikaanse kernfysicus dr. Ralph Lapp in Washington als zijn mening te kennen gegeven, dat de Russen hun superbom met behulp van een raket op een hoogte van 100 mijl (160 km) tot explosie zullen moeten brengen. Zelfs dan zou het voor mensen die in een gebied van 2,5 miljoen km2 wonen, gevaarlijk zijn naar de lucht te kijken, willen zij geen beschadiging van het netvlies op lopen. Volgens dr. Lapp zal de bom een gat slaan van 120 meter diep en 2,5 km breed. Binnen 15 kilo- i meter afstand zullen alle stenen huizen worden vernietigd. Dit zal ook het geval zijn met de houten woningen die binnen 25 km van i het centrum van de explosie zijn gelegen. Binnen 11,5 km zal elk Intron rj «mi,- zen in gezelschap van haar 1- jarige broertje. Na korte tijd kwam het jongetje alleen thuis. Hij kon niet vertellen waar zijn zusje was gebleven. Na enige tijd ongeduldig wachten, besloten de ouders de politie in te schakelen, die zondagavond en maandag de hele dag de buurt heeft afge- 3dcht. Maandag werd een op sporingsbericht verspreid en gis teren werd het speurwerk met behulp van meer dan 100 militai ren voortgezet. Om ongeveer half twee von den de militairen achter een hooimijt bij een binnenweggetje op de Meent een gemeen- schapplijke weide op een af stand van ongeveer 2 km van de ouderlijke woning een brilletje en kindersokjes, die aan Klazi na Bunschoten bleken toe te be horen. In de sloot langs hot weg getje zagen de militairen enig hooi boven het water uitsteken - net waier uitsteKen. gciegen. Binnen 11,5 km zal elk hooizagen zij een kinder levend wezen worden gedood. Tot op 75 km afstand zullen de be- woners van het getroffen gebied tweedegraads-brandwonden op lopen, aldus dr. Lapp. Hij meent dat, afhankelijk van het weer, 25.000 tot 50.000 vier- l-:i wv c/VJ.UUU kante kilometer besmet zal wor den met radio-actieve neerslag. Een bom van 50 megaton kan een stad als New York, Londen of Parijs vernietigen. De directe gevolgen zullen zich tot veertig a vijftig kilometer van het cen trum van de ontploffing uit strekken. Als de Russen een dergelijke bom, wat niet onwaarschijnlijk is. boven het Noordpoolgebied tot ontploffing zullen brengen, zal dit zeker gevolgen voor het weer hebben en tot een niet te ver waarlozen smelting van het ijs in dat gebied leiden. Volgens Amerikaanse deskun digen is de uitwerking van een kernbom van 50 megaton gerin ger dan die van twee bommen van 20 of 25 megaton, die zich reeds lang en in een tamelijk grote hoeveelheid in de Ameri kaanse arsenalen bevinden en die alle superbommenwerpers van het Amerikaanse „strategi sche luchtcommando" kunnen vervoeren. De Amerikaanse deskundigen voegden hieraan toe, dat de er varing heeft aangetoond, dat de grootste kracht v«n een water stofbom ligt omstreeks 15 mega ton. lichaampje. Alleen de voetjes staken bo ven water uit. Meteen werd cle officier van Justitie in Amster dam gealarmeerd, die op zijn beurt de politie-autoriteiten in Den Haag inschakelde. Uit het eerste onderzoek ter plaatse, waarbij het hooi op het lijkje werd weggehaald, werd bet vermoeden reeds bevestigd dat het gevonden lijkje dat van het vermiste kind was. De voetjos van het meisje waren met een dik touw vastgebonden en om hals en handen was wat dunner touw gewikkeld. Het leek op kinderwerk, hetgeen de gerechte- lijk-geneeskundige dr. J. Zelden- rust, die sectie op het stoffelijk overschot verrichtte, later ook bevestigde. Gezien de primitieve, haast kinderlijke wijze waarop de tou wen waren vastgemaakt, kreeg men opeens bijzondere interesse voor twee jongetjes uit Huizen neefjes van Klazientje die zondagnacht stiekem de ouder lijke woning hadden verlaten, een bromfiets hadden gestolen en daarmee de hele nacht in en om Huizen hadden rondgetoerd. Tegen de ochtend werden zij door de politie aangehouden. Deze jongens waren al enkele malen met de kinderrechter in aanraking geweest, zodat mr. H. Ga van Everdingen dinsdagmid dag opdracht gaf de jongens van huis te halen. Zij werden op het politiebureau in Huizen aan de tand gevoeld. Na enige aarzeling bekende de jongste, de 13-jarige Klaas B„ het het meisje te hebben ver moord. Enige tijd later legde ook de 14-jarige Jan en bekentenis af. „We hebben het samen gedaan," verklaarden de jongens, die i.v.m. diefstallen al heel wat keren met de kinderrechter in aanraking kwamen. De oildste vluchtte al eens uit een tehuis voor jongens in Amsterdam („De Vluchtha- ven"), de ander nam de benen uit een Rijksopvoedingsgesticht. Als motief gaven de jongens op dat zij Klazientje allang wilden vermoorden, omdat het meisje de jongens bij de politie zou hebben „verraden" i.v.m. een door hen gepleegde diefstal. De juistheid van dit veihaal heeft de politie nog niet kunnen controleren. Dat zal uit bet nar. re onderzoek moeten blijken. Volgens de verklaringen van de jongens kwamen zij zondag- Sleepboot „Loire ia moeilijkheden De sleepboot „Loire", van L. Smits internationale sleepdienst, op weg met een ,,lake"-bak, de „Harry W. M. Hosfod", is giste ren op ongeveer 35 mijl van Den Helder in het slechte weer dat daar heerste, in moeilijkheden geraakt doordat het niet langer mogelijk was de lege ertsbak in de koers te houden. Het schip heeft geseind dat het de sleep heeft los gegooid waarna de Harry W. M. Hosfod'' voor an ker is gegaan. Later heeft de 1 „Loire" assistentie gekregen van de sleper de „Witte Zee". Als de ankers van de Hosfod zouden houden, zou beter weer worden afgewacht vóór de sleepreis zal worden vervolgd. In de omgeving van Den Hel der heerste gisteren een wind met windkracht negen. KATANGA In Katanga is een nieuwe cri sis in de betrekkingen tussen de Vei Naties en de regering van 'Isjombe ontstaan. Het koit ge leden door deze partijen gesloten „definitieve bestand" wordt niet nageleefd. De uitwisseling van gevange nen, die op grond van de over eenkomst maandagmiddag had moeten geschieden, is niet door gegaan. De V.N.-troepen bezetten nog steeds de openbare gebou wen in Eiisabethstad die zij zaterdag hadden moeten ontrui men. Een woordvoerder van de Ver. Naties heeft in Eiisabethstad meegedeeld, dat de Ver. Naties de bestandsovereenkomst op schort tot Katanga de 190 Ieren, die in Jaaotstad gevangen zijn genomen, uitlevert. Hij zei dat Tsjombe geen réden heeft opge geven voor het niet nakomen van de overeenkomst. Inmiddels heeit Tsjombe op een persconferentie verklaard, dat de Ver. Naties het bestand heeft geschonden door de open bare gebouwen in Eiisabethstad niet te ontrvimen, zoals was ov ereongekome n. ..Wanneer men diplomatie be schouwt als een samenstel van listen, kan zelfs de aangeprezen samenwerking van staten met afwijkende maatschappelijke stelsel de koude oorlog niet overleven aldus heeft de Britse minister B De drie voornaamste vakbon den, de C. G. T. (communisten), C. G. T. C. (R. K.) en „Force Ouvrière" (socialisten) hebben hun leden opgeroepen heden 2 uur te laat op het werk te ver schijnen en 2 uur te vroeg naar huis te gaan. De gedeeltelijke staking is wegens looneisen uit geroepen. Het Franse spoorwegpersoneel zal aan de oproep gehoor geven. Verwacht wordt dat arbeiders der Staatsgas- en elektriciteits fabrieken en het grondpersoneel dor luchtvaartmaatschappij „Air France" eveneens zullen staken. Plaatselijke afdelingen van de C. G. T. en C. G. T. C. hebben gis teren door het hele land stakin gen uitgeroepen, „ter voorberei ding" van de actie van heden. Dinsdagmorgen reed slechts de helft van de Parijse ondergrond se treinen. iDHHu cv-A ken, Lord Home, dinsdag in een toespraak in het Lagerhuis over de internationale toestand ver klaard. Het Lagerhuis en het Hogerhuis zijn, als gemeld een week eerder van hun zomerreces teruggeroepen in verband met de internationale ontwikkelin gen. Lord Home, die dit zei in een aanval op het onverhoedse Sow- jetrussische besluit om de kern wapenproeven te hervatten, ver volgde ,,De Sowjetrussische premier Chroesjtsjef heeft dins- DC vt/i wjjv». geland en de Verenigde Staten, die te Genève met de Russen onderhandelen over een over eenkomst om kernwapenproe ven te verbieden, werden mis leid, evenals de rest van de wereld, doch dat ook net Russi sche volk om de tuin werd ge leid". De minister wees erop dat het Verenigd Koninkrijk bereid is aanstonds een akkoord aan te gaan, waarin de kernwapenproe ven worden verboden. Groot- Brittannië is ook, nu en in de toekomst, bereid onderhande- Unie een kernbom van vijftig megaton tot ontploffing zal brengen. En dit is tevens de eer ste maal, dat het Russische volk iets hoort van het besluit der Sowjets om de kernwapenproe ven te hervatten. Het blijkt dus dat niet slechts Einde van rassenscheiding bij Amerikaanse spoorwegen De negerpredikant Martin Lu ther King heeft na een onder houd met president Kennedy meegedeeld, dat de drie grote spoorwegmaatschappijen in de zuidelijke staten van de Ver. Sta ten besloten hebben voortaan al hun wachtkamers, restaurants en andere openbare gelegenheden open te stellen voor reizigers van alle rassen. middag Klazientje een zwak begaafd kind vlak bij de ouder lijke woning tegen. Ze zagen toen hun kar.s om wraak te nemen. Ze maakten een babbeltje met hun nichtje, boden wat snoepjes aan en lokten het kind mee naar de Meent, een gemeenschappelij ke weide van de erfgooiers. Ze wandelden een heel eind met het kind. Wat er daarna allemaal is gebeurd, zal nog moeten blijken, n ieder geval staat vast, dat het kind reeds zondagmiddag is ver moord. Het lijkje vertoonde enke le kleine verwondingen, hetgeen zou kunnen wijzen op een wor steling die aan de moord is voor afgegaan. Het is ook nog niet bekend of het kind is gewurgd of dat liet door verdrinking om het leven is gekomen. De jongens ontkennen dat zij onzedelijke han delingen met hun nichtje hebben gepleegd. „Een hee] ernstig misdrijf", zei gisteravond de officier van Justi tie mr. H. G. van Everdingen, die het onderzoek leidde. Wat de strafrechtelijke gevolgen voor de jongens zullen zijn. valt nog niet te overzien. „Het is per slot van rekening moor met vooriredach- ten rade", zei mr Ven EVardin-j gi n'verontwaardigd. De jongens rullen in ieder geval voorlopig in het Huis van Bewaring worden ov gesloten. De rechter-commissaris, r ;ci aal belast met kinderzaken, Tra1 mosten uitmaken wat er verder met het tvceetal gaat gebeuren. Chroesjtsjef heeft dins dag op het partijcongres in Moskou verklaard dat de Sowjet-Unie er niet op staat dat het vredesverdrag met Duitsland vóór het einde van het jaar getekend wordt als het Westen bereid is het Duitse vraagstuk op te los sen. Rusland, aldus Chroesjtsjef. heeft geen ultimatum gesteld toen het voorstelde een vredes verdrag met Duitsland te slui ten. En als het Westen zich be reid toont om de Duitse kwestie te regelen, zou hij er niet op aandringen, dat dit verdrag vóór het einde van het jaar getekend wordt. Maar de Russische regering blijft echter wel aandringen op en dat zij bereid zijn om een op lossing op wederzijds aanvaard bare basis te zoeken voor het Duitse vraagstuk en de kwestie- West-Berlijn. Wij van onze kant zijn ook be reid om mèt cle Westelijke mo gendheden via de weg van het overleg te pogen een wederzijds aanvaardbare oplossing te vin den. Maar een vredesverdrag met Duitsland zal er komen mèt of zonder de Westelijke mogend heden. Wij willen de normale econo mische en culturele betrekkingen met Engeland, Frankrijk, Italië, West-Duitsland en andere West- europese landen uitbreiden, aldus Chroesjtsjef. In de afgelopen jaren was er al enige vooruitgang op dit ge bied geboekt, maar het was nu aan het Westen om verbetering hierin te brengen. Wat de be trekkingen met de Verenigde Staten betreft, zei hij dat het blijft echter wel aandringen opi ,"rr~7 een zo spoedig mogelijke oplos- I v?or Washington vooral hierom - - .ging, dat het het idee om ge schillen door oorlog te regelen liet varen en de internationale mene ontwapening en het wil een dergelijk overleg voeren in elke vorm, die voor de Verenig de Staten en de Sowjet-Unie aanvaardbaar zou zijn. Over de toestand in Duits land en Berlijn verklaarde Lord Home„Eén verkeerde stap, een eenmalig falen van het verbin dingsstelsel, ja zelfs een ver keerd begrijpen zou de mogelijk heid van een oorlog in zich kun nen bergen. Het Berlijnse vraagstuk kan ons land in een oorlog betrek ken, omdat de vrijheid van twee en een half miljoen mensen wordt bedreigd. En dit is onaanvaardbaar voor andere volken, die vrij zijn". De minister verklaarde te hopen dat hij en premier Mac- Millan erin geslaagd waren de Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko, hiervan te overtuigen, toen deze kortgeleden in Londen vertoefde en daar besprekingen voerde. Sprekend over de muur van beten, die de communisten op 13 augustus j.l. tussen Oost- en West-Berlijn hebben opgericht, verklaarde Lord Home„De ge schiedenis heeft aangetoond dat prikkeldraad noch betonmuren in staat zijn volken lang geschei den te houden". Aan zijn opmerking, dat diplo matie niet mocht ontaarden in een samenstel van listen, voegde Lord Home nog toe„Ik v.'il niet worden misleid in zaken, waarbij het om vrede of oorlog gaat. Ik zou vorderingen willen ma ken naar een docr onderhande lingen verkregen regeling, waar bij in eik nieuw stadium wordt verzekerd dat de onderdelen van de bereikte overeenstemming op goede grond berusten en door afdoende waarborgen zijn om ringd.". De minister verklaarde dat de vraag, of de Duitsers herenigd zullen worden of gescheiden zul len blijven, door het Duitse volk in een vrije stemming, onder internationaal toezicht, moet i werden beantwoord. Hij deelde mee dat de Britse ambassadeur te Moskou, sir Frank Roberts, voor overleg naar Londen is ontboden. urvx—o o - u sing van het Duitse vraagstuk. Zij is tegen onbepaald uitstel. Wij zullen er niet op staan dat het vredesverdrag vóór 31 december 1961 getekend wordt. Het voor naamste is dat de overblijfselen van dé laatste wereldoorlog door het sluiten van een vredesver drag worden opgeruimd, aldus de Russische premier, want dit is de kern van de zaak. Over het overleg dat Gromiko met de Russische en Amerikaan se- leiders heeft gevoerd, merkte Chroesjtsjef op dat hij de indruk varen betrekkingen baseerde op vreed zame economische concurrentie. Als deze realistische visie het in de Verenigde Staten mocht win nen, dan zou er een grote hin derpaal voor een normale toe stand in de wereld uit de weg zijn geruimd. Wat de Verenigde Naties be treft merkte hij op dat commu- nistisch-China tot deze organisa tie toegelaten moet worden Chroesjtsjef op dat bi] de inaruK i --- =■---■ had gekregen dat de Westelijke: 1 oorts achtte hij het de redelijk mogendheden een zeker begrip 5fe.. oplossing om Tct beide voor de situatie hadden getoond Duitslanden een vredesverdrag i te sluiten en ze dan tot de Ver enigde Naties toe te laten. Hij noemde daarna de voor in re str doelstellingen van de Russische politiek: In de binnenhaven van Bruns- biittelkoog, Duitsland, is het 500 b.r.t. metende Nederlands motorschip „Thea" gelicht dat daar op 6 oktober was gezon ken na een aanvaring met het Britse vrachtschip „joya Mc- Cane". Het met kalk geladen schip, dat na de aanvaring in luttele ogenblikken naar de bodem verdween, en dat elf meter diep lag, werd door de bergingsvaart uigen „Energie" en „Ausdauer" in korte tijd aan de oppervlakte gebracht. De foto toont de „Thea", af komstig uit Groningen, na het lichten in de trossen. Rusland zal vasthouden aan de grondslagen van vreedza me coëxistentie; Het zal voortgaan met de versterking van de eenheid der communistische landen; Het zal een actieve en soepele buitenlandse politiek voeren en daarbij trachten door mid del van onderhandelingen tot oplossing van de wereldpro blemen te komen en de „intri ges en manoeuvres van de oorlogsophitsers ontmaske ren"; Het zal de contacten en sa menwerking met „allen die de wereldvrede verdedigen bevorderen Het zal de solidariteit van de arbeidersklasse versterken en de grootst mogelijk morele en materiële steun geven aan hen, die .vechten om van het imperialistische en kolonia listische juk los te komen of hun onafhankelijkheid willen versterken"; Het zal met kracht zijn pogin gen voortzetten om de handel met alle landen, die deze han del willen, uit te breiden. NU EN DAN BUIEN. Een in betekenis toenemende depressie trok dinsdag met veel regen van het noordwesten uit naar de Duitse Bocht. De depres sie deed de wind langs de kust tot noordwesterstorm aanwakke ren. Vandaag zullen we ons aan de achterkant van de storing be vinden. Met noordwestelijke tot noordelijke winden, die matig tot krachtig, langs de kust aanvan kelijk nog stormachtig tlijven, wordt dan lucht aangevoerd, waarin naast buien opklaringen verwacht worden. De temperatu ren zullen dezelfde zijn als gis teren of iets lager blijven. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot woensdag avond. Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt met nu en dan buien. Matige tot krachtige aan de kust tijdelijk stormach tige wind tussen west en noord. Weinig verandering in tempera tuur. WOENSDAG 18 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 7.46 8.40 Terneuzen 8.21 9.15 Hansweert 9.01 9.55 Walzoorden 9.11 10.05 DONDERDAG 19 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walzoorden v.m. 9.21 9.56 10.36 10.46 n.m. 10.07 10.42 11.22 11.32 ZON- ZON MAAN op onder op onder Okt. 18 7.09 17.41 15.21 19 7.11 17.39 15.56 0.5° 20 7.12 17.37 16.27 2.17

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1