Vonnis in Djakarta Voortzetting Westelijk overleg „Katanga gebonden Centrale regering vrij Hevige gevechten op West-Java De prijs voor huisbrandolie PRACHTBUTS DINSDAG 17 OKTOBER 1961 17e Jaargang Nr 5423 Zeesleepboot „Noord-Holland" in 'beslag genomen Zweedse marine beschermt Oostduitse vluchtelingen K.V.P. OVER KINDERBIJSLAG DE OPVOLGING VAN HAMMARSKJOELD Soekarno voor operatie naar Wenen BENZINEPRIJS IN BELGIE WEDEROM VERLAAGD Officier van Justitie Maastricht CANADESE ONTWERP RESOLUTIE OVER RADIO-ACTIEVE NEERSLAG Het Noorden lange tijd zonder elektriciteit MINISTER LUNS OVER KWESTIE-GOLOEB HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER Weer 48-urige werkweek in Sowjet-Unie ZON- en MAANSTANDEN en Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. j. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek Kleine Advertenties 'géén handels advertenties): 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De gezagvoerder en de eerste taal. De volle rechtszaal werd bewaakt door civiele stuurman van de sleepboot „Noord-Holland" zijn maandag in Djakarta ieder tot twee maan den gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank heeft inbeslag neming van de sleepboot gelast. Het voorarrest sinds 2 septem ber wordt in mindering van de straftijd gebracht. De veroordeelden zijn gezag voerder O. Edelenbosch, 35 jaar, en eerste stuurman W. H. Meyer, 39 jaar. De uitspraak is gedaan dooi de districtsrechtbank in Djakar ta. Ten laste wordt gelegd, dat de sleepboot zonder vergunning in de Indonesische wateren heeft gevaren. De beklaagden hebben ver klaard zich niet schuldig te ach ten. Rechter Marah Agus zei te hebben bevonden, dat de officia- ren van de „Noord-Holland" wis ten dat zij de territoria" - wate ren van Indonesië schonden. Tot hun verdediging voerden de beklaagden aan dat de Griek se vrachtboot die zij te hulp kwamen, zich naar hun mening in Indonesisch water bevond, maar dat informaties uit Neder land en Singapore zulks niet be vestigden. De Griek, de „Georgios l Tsavliris", was vastgelopen bij I het eiland Nipah van de Riouw- archipel, ten zuiden van Singa pore. De sleepboot is eerst naar het eiland Samboe en later naar Dja karta opgebracht door de Indo nesische marine. Zeven opvaren den wisten naar Singapore te ontsnappen achttien zijn later door de Indonesiërs vrijgelaten en naar Singapore gestuurd. Slechts de gezagvoerder en de eerste stuurman werden gevan gen gehouden. Een woordvoerder van de In donesische marine heeft maan dag ontkend dat d'e „Noord-Hol land'' al een andere naam zou hebben gekregen en door de In donesiërs in gebruik zou zijn ge nomen. Openbare aanklager dr. Imam Rahardjo zei dat de openhartig heid van de beklaagden aanlei ding had kunnen zijn de over treding te vergoelijken als er niet het feit was geweest dat zij zelf meenden in Indonesisch water te zijn. Voorts had de kapitein van het Griekse schip hen meege deeld, dat hij niet onmiddellijk hulp nodig had. Beklaagden namen de uit spraak rustig op. Het proces is gevoerd in de Indonesische en de Nederlandse en militaire politie, met geweren en pistolen bewapend. De rechter deelde de beklaag den mee dat zij desgewenst bij president Soekarno tegen het vonnis in beroep kunnen gaan. De beklaagden hebben te ken nen gegeven, dat zij in beroep zullen gaan tegen het besluit van de rechtbank om de sleep boot „Noord-Holland" in beslag te nemen. COMMENTAAR FA. WIJSMULLER De directie van N. V. Bureau Wijsmuller in IJmuiden heeft maandag naar aanleiding van de uitspraak door het gerechtshof in Djakarta tot verbeurdverkla ring van haar diesel-elektrische zeesleepboot „Noord-Holland" meegedeeld', dat dit 548 ton grote en 2.600 ipk sterke schip tegen molest is verzekerd, maar dat nog niet precies bekend is, of dit ook voor de verbeurdverklaring van het schip geldt. De directie wenst zich verder van iedar commentaar te onthouden tot na de terugkeer van kapitein O. Edelenbosch en eerste stuurman W. H. Meyer in Nederland, daar alle feiten omtrent de aanhou ding en het proces de directie uitsluitend uit verslagen van persbureaus bekend zijn. De sleepboot, die een waarde heeft van 2,5 tot 3 miljoen gul den, is het vlaggescinp van de Wijsmuller-vloot. Het werd in 1943 in de Verenigde Staten ge bouwd en in 1947 aangekocht. De sleepboot heeft in haar dienst voor de Nederlandse maatschap pij zeer vele en lange sleepreizen met alle mogelijke drijvende ob jecten over de gehele wereld volbracht. De laatste twee jaar was het schip n!°t meer in IJmuiden en bestonden deze rei zen uit het verslepen van vijf vliegdekschepen van Amerikaan se havens naar sloopwerven in Japan en Hongkong, het ver slepen van drie tankboten van Singapore naar Hongkong en het vlot brengen van een gestrand schip op de kust van Sumatra. Een vaartuig van de Zweedse kustwacht zal een vissersboot, waarmee een Oostduits gezin vorige week naar Zweden is uit geweken, naar West-Duitsland begeleiden om er zeker van te zijn, -dat het scheepje niet door de Oostduitsers wordt opge bracht. Het tijdstip van vertrek uit Zweden wordt geheim ge houden. De uitgewekenen zijn een 84-jarige visser met zoon, schoondochter en een nicht. Het partijbestuur van de K. V. P. heeft een verklaring gepubli ceerd, inzake het gewijzigde wetsontwerp algemene kinder bijslagregeling, waarin het een aantal bezwaren tegen dit ont werp maakt. Het bestuur heeft waardering voor de poging der regering om de behandeling van de wetsont werpen betreffende de kinder bijslag wederom op gang te brengen en met daarin de kleine zelfstandigen te betrekken, maar het acht in de eerste plaats de hoogte van de inkomensgrens voor het recht op bijslag voor de eerste twee kinderen van kleine zelfstandigen onbevredi gend en de uitkeringen mini maal. Voorts vindt het -de in komensgrens van ƒ12.000 voor de uitkeringen vanaf het derde kind om verschillende, waaron der ernstige redenen, eveneens onbevredigend. Ten slotte wordt een belangrijk uitstel van de openbare behandeling met name een uitstel, -dat niet strikt vereist wordt voor een deugde lijke behandeling van het wets ontwerp ongewenst geacht. Het partijbestuur heeft er dan ook bij de Katholieke Tweede Kamer-fractie op aangedrongen, aldus de verklaring, verbeterin gen in het wetsontwerp met kracht na te streven en te be vorderen, dat de behandeling op zo kort mogelijke termijn plaats vindt. Ook de Nederlandse Katho lieke Middenstandsbond heeft tegen het ontwerp bezwaren ge uit. In zijn blad „Stuwing" wordt met name de inkomens grens .onverkoopbaar' genoemd. De Amerikaanse afgevaardigde bij de Ver. Naties, Stevenson, heeft in een toespraak tot de in ter-Amerikaanse persvereniging verklaard, dat de voorlopige maatregelen om de opvolging van Hammarskjoeld te regelen zeer wel van permanente aard kunnen blijken te zijn. „Daarom zal alles dat het doeltreffende optreden en de integriteit van het secretariaat-generaal in ge vaar kan br engen een eerste stap op het hellende pad naar een debating club zonder verantwoor delijkheid en bevoegdheden zijn", aldus Stevenson. De Amerikaanse regering meent dat door de benoeming van één secretaris-generaal en vijf onder-secretarissen een even redige geografische vertegen woordiging voor de zes belang rijkste gebieden kan worden be reikt. Zij meent dat pogingen, voordat de benoeming van een secretaris-generaal een feit is, diens betrekkingen met zijn on dergeschikten vast te leggen, strijdig met het handvest is. „Er zijn bepaalde leden van de Verenigde Naties die er juist naar streven de volkerenorgani satie een debating-club te maken, en die met bezorgdheid het ont staan van een krachtig interna tionaal bureau gadeslaan, dat een obstakel voer hun roofzuch tig eigenbelang kan zijn", aldus Stevenson. Het overleg der ambassadeurs van de vier Westelijke mogend heden over de kwestie-Berlijn zal worden voortgezet met zo danige versterkingen van de groep als de deelnemende lan den elk voor zich wenselijk ach ten, aldus heeft de woordvoer der van het Amerikaanse mini sterie van Buitenlandse Zaken, White, maandag op de dagelijk se persconferentie meegedeeld. Hij zei dat de ambassadeurs maandagmiddag opnieuw zou den vergaderen onder voorzit terschap van de onderminister voor Europese aangelegenheden van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Kohier. De woordvoerder zei dat de berichten volgens welke een bijeenkomst in Londen tussen Engelse, Amerikaanse, Franse en Westduitse functionarissen definitief was overeengekomen, niet juist waren. „Het was slechts één van een aantal mo gelijkheden die door de groep ambassadeurs verleden week zijn besproken". Het overleg tussen de ambas sadeurs in Washington, dat nu reeds enige tijd geregeld wordt gehouden, heeft ten doel de ont wikkelingen in de crisis om Ber lijn te bespreken en te trachten een gemeenschappelijk Weste lijk standpunt ten aanzien van verdere maatregelen hierbij te bereiken. De woordvoerder deelde mee dat de Amerikaanse ambassa deur in de Sowjet-Unie, Llewel lyn Thompson, die de laatste week in Washington is geweest voor besprekingen met presi dent Kennedy, deze week zal blijven om het overleg tussen de ambassadeurs bij te wonen. Eerder was bekendgemaakt dat Thompson op tijd naar Mos kou zou terugkeren om de ope ning van het communistische partijcongres bij te wonen. De Amerikaanse ambassadeur in Bonn, Walter Dowling, die eveneens voor overleg over de Berlijnse crisis in Washington is geweest, zal vandaag naar de Westduitse hoofdstad terug keren, aldus White. Het is voor West-Duitsland betrekkelijk onbelangrijk hoe het Westelijk overleg over Ber lijn zal worden voortgezet, doch West-Duitsland wil wel worden geraadpleegd, aldus een woord voerder van het Westduitse mi nisterie van Buitenlandse Zaken Khiari: 9 ••99 President Soekarno zal don derdag naar Wenen vertrekken waar hij op advies van zijn art sen geopereerd zal worden. Vol gens welingelichte kringen had hij begin vorige week nierklach ten. Hij was toen in Djakarta teruggekeerd na de Poolse presi dent, Zawadski, op een reis door Java en Bali te hebben verge zeld. Hij mocht echter zijn werkzaamheden hervatten. De aard van -de ziekte van president Soekarno is niet be kend. Men weet slechts dat een spoedige operatie door de chi rurgen werd aanbevolen. In een bekendmaking van het pr-identiële paleis werd gezegd da' Soekarno naar Wenen gaat waar men de diagnose zal op maken en de president zal be handelen. Gezegd werd dat de president reeds enige tijd last heeft van zijn nieren en dat hij galstenen heeft. In november 1S58 was reeds geopperd dat hij zich in het buitenland zou laten behandelen maar op zijn vijf goodwill-reizen sedertdien naar verschillende landen „had hij geen gelegenheid daartoe (en was hij ook niet bereid) naar het ziekenhuis te gaan". In het communiqué van het paleis werd gezegd dat de art sen van president Soekarno hem hadden aangeraden enkele galsteentjes te laten verwijderen. De president zal twee weken in Wenen verblijven. Op West-Java zijn Indonesi sche infanterie- en artillerie eenheden, ondersteund door de luchtmacht, in zware gevechten geraakt met troepen van de op standige Daroel-Islambeweging. De Indonesische regering wil een definitief einde maken aan de activiteit van de Daroel Islam, nu deze beweging het amnestie aanbod van Soekarno, dat vijf oktober is verlopen, kennelijk van de hand heeft gewezen. De Daroel Islam, die d'e vestiging van een Mohammedaanse theo cratische staat in Indonesië wenst, wordt door het Indonesi sche leger als het voornaamste vraagstuk beschouwd. Op Midden-Sumatra en Noord- Celebes hebben duizenden op standelingen zich overgegeven Voor de derde keer dit jaar zijn maandag de benzineprijzen in België zij het gering ver laagd. De gewone benzine gaat 1.4 cent per liter goedkoper wor den en kost nu 52 cent. De prijs van de superbenzine is met 0.7 cent per liter verlaagd en be draagt nu 56 cent. Van de Westeuropese landen is België echter nog steeds na Frankrijk en Italië het duurste benzineland. De belasting op de gewone benzine bedraagt bijna 38 cent per liter, tegen ruim 27 cent per liter in Nederland. Sinds de laatste verhoging van de benzinebelasting in België in oktober 1959 ruim zeven cent per liter) is het verbruik ondanks dé grote uitbreiding van het wa genpark met ongeveer 100.000 eenheden met bijna één procent gedaald. 'Normaal zou het ge bruik met vijf tot zes procent moeten zijn toegenomen. Afge zien van de steeds zuiniger rij dende personenauto's wordt deze ontwikkeling toegeschreven aan de hoge benzineprijs, veroor zaakt door het hoge belasting percentage. en de leiders van de Daroel Islam op Zuid-Celebes zouden voorzichtige toenaderingen heb ben gedaan, maar de leiders o.p West-Java en Noord-Sumatra hebben niets van zich laten ho ren. Volgens Indonesische rege ringskringen is de activiteit van de opstandelingen op West-Java toegenomen. Zij zouden patrouil les in hinderlagen hebben gelokt en dorpen hebben geplunderd en verbrand. Kranten hebben mel ding gemaakt van meer dan 150 doden als gevolg van deze over vallen en hinderlagen. De Indonesische regering heeft inmiddels bekendgemaakt, dat twee personen zijn terechtgesteld wegens sabotage aan een spoor weg op West-Java en het laten ontsporen van een treinstel. Vol gens berichten uit Soerabaja zijn er aanwijzingen dat een ontspo ring in het begin van deze maand waarbij vier man van het spoor wegpersoneel en twee passagiers werden gedood, ook het gevolg is geweest van sabotage. Het Indonesische leger heeft bekendgemaakt, dat een voor malige waarnemend president van Indonesië, Asaat, die sinds 1958 deelnam aan de opstand tegen het bewind van Soekarno, zich heeft overgegeven. De Tunesiër Khiari, hoofd van werkzaamheden op burger lijk gebied, die de V. N. in Kon go verrichten, heeft maandag te Leopoldstad gezegd van mening te zijn dat de bestandsovereen komst, die h' met president Tsjombe van Katanga heeft ge tekend, de positie van de cen trale Kongolese regering in Leopoldstad heeft versterkt. „De centrale regering is niet gebonden door de (vrijdag j.l.) gesloten overeenkomst. Het staat haar vrij het initiatief te nemen tot een hereniging van Katanga. De Katangaanse auto riteiten hebben daarentegen veel van hun vrijheid van handelen verloren", aldus Khiari. Hij voegde hieraan toe„De centrale regering kan zich ten volle voorbereiden voor een mi litaire actie tegen Katanga. Zij kan haar strijdkrachten tot de tanden bewapenen, indien zij dat wenst. Aan de andere kant kan Ka tanga zich niet voor een strijd voorbereiden, daar de V. N. de aanvoer van versterkingen kun nen beletten. Katanga heeft er mee ingestemd de huidige sterk te van zijn garnizoenen niet uit te breiden. En de Katangaanse marechaussee, die een binnen landse politiemacht vormt, is niet in staat oorlog te voeren", aldus de V. N.-vertegenwoordi- ger Khiari. President Tsjombe van Ka tanga heeft de autoriteiten der V. N. in Katanga gewaarschuwd voor eventuele schendingen van de bestandsovereenkomst tussen Katanga en de V. N„ zo meldt het semi-officiële Belgische pers- Bij Kon. Besluit van 5 oktober Is benoemd tot officier van Ju stitie in het arrondissement Maastrichtmr. Ph. M. Schen- kenberg van Mierop, thans sub stituut-officier van Justitie in het arrondissement Middelburg. bureau Inbel uit Elisabethstad. Tsjombe zou op een perscon ferentie gezegd hebben dat het Katangaanse volk weer naar de wapens zal grijpen zo het be stand geschonden mocht wor den. Hij zou voorts ontkend heb ben dat er nog steeds Europese officieren bij de Katangaanse gendarmerie dienen. Blijkens een door hem uitge geven communiqué is premier Adoela van de centrale Kongo lese regering er bang voor dat de verdere actie van de V. N. in Kongo bedreigd wordt door de uitvoering van de bestan-dsover- eenkomst tussen Katanga en de V. N. In kringen van de V. N. zei men dat de leiders van de vol kerenorganisatie in Kongo deze bezorgdheid zullen trachten weg te nemen. Een woordvoerder van de V. N. verklaarde, dat men ver wacht dat Tsjombe binnenkort een paar afgezanten naar Leo poldstad zal sturen om daar met Adoela te praten over de positie van Katanga in de republiek Kongo. zich tegen het denkbeeld van tussentijdse overeenkomsten voor een korte termijn, omdat volgens hem hieruit nieuwe on enigheden en spanningen kun nen ontstaan. Het Westelijke verschil van mening over ver dere viermogendhedenbesprekin- gen moet zo spoedig mogelijk warden opgelost, aldus Brandt. Over de brief van Kennedy aan Adenauer van j.l. zaterdag, wordt in regeringskringen in Bonn gezegd dat Kennedy hier in verzekerd heeft dat er geen radicale wijziging in de Ameri kaanse politiek ten aanzien van Berlijn zal komen. Een regerings woordvoerder deelde mee dat de bondskanselier „zeer tevreden" was met deze brief. Canada heeft maandag in de speciale politieke commissie van de Ver. Naties een ontwerp-reso- lutie ingediend, waarin de we reldorganisatie voor weerkunde op een maandag in Bonn gehou- gevraagd wordt in de huidige den persconferentie. Hij maakte ---" deze opmerking naar aanleiding van de Franse regering aan het Westelijk overleg dat deze week in Londen zou worden gehou den, deel te nemen. De federale weerrapporten metingen van radio-activiteit in de lucht op te nemen. Het ontwerp, dat mede- ondertekend is door 21 landen, waaronder Japan, Noorwegen, Denemarken en Argentinië, regering hecht waarde aan het vraagt voorts een uitspraak van feit dat het zo spoedig mogelijk j de assemblée waarin deze haar haar inzichten bekend kan ma- „diepe bezorgdheid" over de ken, zo zei de woordvoerder, die recente verhoging van de radio- het voorts eens was met een j activiteit uitspreekt en verzoekt vragensteller die opperde, dat de wetenschappelijke V.N.-com- de werkgroep van de vier- j v'ar| missie inzake de gevolgen van radio-activiteit zo spoedig moge lijk een nieuw verslag over het stralingsgevaar in te dienen. De Canadese afgevaardigde Tremblay zei o.m. dat de radio activiteit in Canada met spron gen is gestegen na de hervatting dat er geen datum is bepaald!™" in de atmos- voor de terugkeer van de West- P hevniiHn'c» duitse ambassadeur, Grewe, vn^oiio aLiooirt naar Washington Volgons sre- I van alle landen gedeeld. De uil- werking van radio-actieve stra- wconhjk betrouwbare kringen jjng ;s nog jang niet mogendheden, die regelmatig in Washington over Berlijn en Duitsland vergadert, thans de kwestie van het niveau waarop het overleg zal worden voortge zet, moet regelen. De woordvoerder zei verder. in Bonn heeft de Westduitse re gering er bij Frankrijk op aan gedrongen zich niet terug te trekken uit het Westelijk over leg. Men is van mening dat president De Gaulle's verlangen naar een krachtige en oprechte Westerse houding tegenover de Sowjet-Unie meer dan ooit in het Westelijke overleg naar voren gebracht dient te worden. Op een bijeenkomst met so ciaal-democratische partij-be stuurders heeft de burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, maandag in Bonn gezegd dat de V. S. niet bereid zijn voor West- Berlijn een viermogendheden- status te aanvaarden, nadat de Sowjet-Unie aan deze status voor geheel Berlijn een einde heeft gemaakt. Brandt verzette Naar wij van welingelichte zijde vernemen werd met ingang van gisteren de prijsberekening voor de levering van huisbrand olie gewijzigd. Ons land was tot dusverre verdeeld in twee zones, waartussen een prijsverschil be stond van 20 cent per 100 liter in verband met de verschillen in transportkosten. Dit verschil houdt op te bestaan, zowel voor levering aan particulieren als voor de indusrie, openbare in stellingen e.d. Voor particulieren in het gehele land bedraagt de prijs voor huisbrandolie I van 16 oktober af 12,per 100 liter netto, en voor huisbrandolie II 11,20 per 100 liter netto, onaf hankelijk van woonplaats en tankgrootte. Nader wordt door het A.N.P. ter voorkoming van misver stand meegedeeld, dat de gewij zigde prijsberekening uitsluitend betrekking heeft op de levering van huisbrandolie. Dit is een aan dieselolie verwant produkt, dat gebruikt wordt in stookin- stallaties van centrale verwar mingen. In oliehaarden daaren tegen gebruikt men haardolie, ook genaamd lichtpetroleum. Hierop heeft de gewijzigde prijs berekening in het geheel geen betrekking. De gewijzigde prijsberekening komt er dus op neer, dat er nu geen zóneonderscheid meer be staat. Voor het gehele land zijn de prijzen niet meer afhankelijk van woonplaats en tankgrootte. Maandagmorgen om kwart vóór negen is een storing ont staan in de elektriciteitsvoorzie ning in het noorden. Het gehele noorden zat zonder stroom. Ook in een gedeelte van Overijssel, vooral in Twenthe, viel de elek triciteit uit. De gevolgen waren het duide lijkst bij de Nederlandse Spoor wegen. Treinen bleven staan. Knipperlichten werkten niet meer en op de stations wachtten vele reizigers op het herstel van het spoorwegverkeer, om ca. half elf was de storing verhol pen. De storing is het gevolg ge- Advertentie) Beits zelf uw meubelen van Ceta-Bever Minister Luns heeft over de kwestie-Goloeb gezegd het te be treuren dat in een geval waar zo duidelijk leden van de Russi sche ambassade de wettelijke regelen van het land waar zij is geaccrediteerd, hebben geschon den. de Russische regering ge meend heeft hieraan consequen ties te moeten verbinden. Hij neemt aan dat door deze ver gaande maatregelen van Russi sche zijde de zaak voorlopig is gesloten. De minister verklaarde dat het nog te vroeg is om te zeggen wanneer tot benoeming van een nieuwe ambassadeur in weest van een overbelasting van het koppelnet. Hierover is be kend, dat in de loop van de nacht een kleine reparatie is uitge voerd aan machine drie van de centrale Harculo in Overijssel. Van deze machine waren enige sleepringen doorgebrand. Toen de machine te Harculo maandag morgen weer in bedrijf werd ge steld bleek de vraag naar stroom groter dan de capaciteit (moge lijk als gevolg van het manke ment te Groningen). Er werd daarna overgeschakeld op het koppelnet NijmegenDeventer, maar ook dat werd toen overbe last, zodat de verbinding automa tisch uitviel. Hierdoor kwamen ondermeer Hengelo en Leeuwar den zonder stroom te zitten. Vanuit het westen reden de treinen tot Zwolle en Apeldoorn. Doordat er nog een geringe span ning stond op de bovenleiding konden enkele treinen rijden op het traject MeppelZwolle. Alleen de treinen, die niet van eiectrische stroom afhankelijk zijn, zoals de zogenaamde Blau we Engels, reden nog op de baan vakken, waar de lichtseinen niet elektrisch werden bediend. bekend. Het is zeer verontrus tend, dat de inlichtingen over de graad van radio-acriviteit zeer onvoldoende zijn. In grote delen van de wereld worden hierover geen gegevens bijgehouden, zo zei Tremblay. Verzameling en distributie van dergelijke gege vens door de weerkundige orga nisatie, een afdeling van de Ver. Naties met 102 lidstaten, zou er toe kunnen bijdragen de publie ke opinie in de wereld waakzaam te houden voor een van de ern stigste problemen van onze tijd, aldus de Canadese afgevaar digde. m;eer wind. Een hogedrukgebied, waarvan het centrum ten zuidwesten van Ierland aankwam, breidde maan dag zijn invloed ook over het Noordzeegebied uit. Het bracht ons bij matige tot vrij krachtige winden bewolkt weer met op enkele plaatsen wat regen. Jn het zeegebied ten zuiden van IJsland was intussen een storing aangekomen, die in vrij snel tempo naar de Noordzee zal trekken. Deze zal dinsdag bij ons de westelijke wind tot krachtig an langs de kust tot hard doen toenemen. Het blijft bewolkt weer met enkele buien, terwijl de tempera turen dezelfde waarden als gis teren of iets lagere zullen aan nemen. medegedeeld door het K. N. M. I. geldig tot dinsdagavond. meer wind. Bewolkt weer met plaatselijk enige buien. Matige tot krach tige langs de kust tijdelijk harde westelijke wind. Dezelfde tempe raturen als gisteren of iets lage re. DINSDAG 17 OKTOBER In de Sowjet-Unie is de dage lijkse arbeidsduur van 6 a 7 uur verhoogd tot acht uur, hetgeen een herinvoering van de 48-urige werkweek betekent. Dit is vol gens een maandag in Brussel verschenen publikatie van het Internationale Verbond van Vrije Vakverènigingen door Sowjet- russischc vakbonden bekendge maakt. Het I.V.V.V. herinnert eraan, dat Chroesjtsjef vorig jaar reeds een 6-urige werkdag had toegezegd. Begin 1961 stelde .hij zelfs de invoering van de Moskou zal worden overgegaan vijfurige arbeidsdag in het voor- en wie dit zal zijn. I uitzicht. Breskens Terneuzen Hanswee rt Walzoorden v.m. 6.34 7.09 7.49 7.59 n.m. 7.19 7.54 8.34 8.44 WOENSDAG 18 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 7.46 8.40 Terneuzen 8.21 9.15 Hansweert 9.01 9.55 Walzoorden 9.11 10.05 ZON MAAN op onder op onder Okt. 17 7.07 17.43 14.40 23.44 18 7.09 17.41 15.21 19 7.11 17.39 15.56 0.59 20 7.12 17.37 16.27 2.17

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1