Ruslands kernproeven Drie vrije boerderijen van boeren" verkocht Binnenlands nieuws Schelde-Rijnverbinding ZUSTER GRACIA de mee Verenigde West- en O Algerië proclameert 1 nov. tot „Nationale Dag" Sportnieuw! VOETBAL Pagina 2u DE VRIJK ZEEUW Vrijdag 13 oktober 1961 /rijdag 13 oktober 1961 Gevaar voor het Westen, gevaar voor de mensheid DE BEVOLKING VAN NEDERLAND PRODUCTSCHAP VOOR VEE EN VLEES Steun voor Britse regering inzake onderhandelingen met zes MEER DAN TWINTIG RUSSISCHE KERNPROEVEN NICARAGUA EN CUBA SPANJAARDEN GEARRESTEERD OLIEBESPREKINGEN IN IRAK MISLUKT Russische admiraal acht Indonesië in staat Nieuw-Guinea te veroveren I „Muiterij" in Belgische gevangenis Belgische straaljager vei'ongelukt BUSIA OVER GIIANA GREWE IN BONN Weer een Russische kernoutploffiug Moulijn en Bouwmee, „buiten spel'' De Sowjet-Unie heeft, sinds zij eenzijdig het moratorium op het nemen van proeven met kern wapens beëindigde, thans een twintigtal waterstofbommen jn de atmosfeer tot explosie ge bracht. De ene helft daarvan was van licht, de andere helft van zwaar kaliber. Uiteraard heeft het feit, dat de Russen bezig zijn de hoeveelheid radio-actief vergif in de lucht snel te vermeerderen, overal ter wereld onrust gewekt... behalve in de Sowjet-Unie zelve. Dat is niet. omdat de Russen zoveel koelbloediger of onverschilliger tegenover de gevaren van een radio-actieve vergiftiging staan dan de andere volken. Het is al leen maar een gevolg van het feit, dat de heer Chroesjtsjof het nog niet nodig heeft geoor deeld, zijn eigen landgenoten van de Russische proefnemingen op de hoogte te brengen Inmiddels heeft de Canadese minister van Buitenlandse Za ken, die in New York de Alge mene Vergadering der Verenigde Naties bijwoont, verklaard, dat sinds de hervatting van de Rus sische kernproeven, de radio activiteit van de atmosfeer boven Toronto verduizendvoudigd is. ONS VOORTBESTAAN BEDREIGD. De leider van de delegatie van Pakistan heeft gewaarschuwd, dat een voortzetting van deze proeven „het vooitbestaan van het menselijke leven op aarde" bedreigt. Maai Moskou houdt voor dit alles de oren gesloten en zet zijn proefnemingen voort, tot de huidige serie, waartoe in het geheim al lang geleden moet zijn besloten, voltooid zal zijn. De Russen hebben daar haast mee dat bewijst de omstan digheid, dat zij zo ongeveer om de twee dagen een proef nemen. Die haast is verklaarbaar. Zo dra deze reeks .proeven zal zijn afgesloten, kan Chroesjtsjof op nieuw de vredelievende mensen vriend spelen, en zicli bereid verklaren tot het aanvaarden van weer een tijdelijk verbod op het nemen van kernproeven, mits natuurlijk ook de andere atoommogendheden dit doen. TWEE VLIEGEN Op die manier kan het Kremlin twee vliegen in één klap slaan: het kan de slechte indruk, die het bij de neutralen heeft gemaakt, weer enigszins goedmaken en tevens kan het trachten de Ame rikanen, die wellicht proeven zullen moeten nemen, om de In de eerste acht maanden van dit jaar bedroeg volgens op gave van het C.B.S. het aantal huwelijken in Nederland 58.111 tegen 58.299 in de eerste acht maanden van 1960. Het aantal levendgeborenen steeg in dc ge noemde periode van 162.038 in 1960 tot 167.267 in 1961. terwijl het aantal overledenen daalde van 58.974 tot 57.782. Voorts trad er een daling in van het aantal emigranten van 40.012 in 1960 tot 32.104 in 1961 en steeg het aan tal immigranten van 25.943 tot 33.022. Het aantal inwoners van Nederland bedroeg op 1 septem ber j.l. 11.665.786. Tijdens een gisteren in Utrecht gehouden vergadering van het Produktschap voor Vee en Vlees, heeft de voorzitter, de heer Joh. de Veer, medegedeeld, dat Italië plotseling de invoer van alle soorten vlees heeft verboden. Dit betekent dat onze export van vette kalveren naar Ilalië ernstig w ordt gedupeerd. Alleen al in dit jaar werden fuim 100.000 vette kalveren naar dit land geëxpor teerd. De heer De Veer zei niet te kunnen geloren. dat het Neder landse vetkalfsvlees dat een luxeartikel is - de markt in Italië zou verstoren. Naar aan leiding van de Italiaanse maat- regcl merkte hij voorts op, dat men weer eens kan zien in welke mate men op de E.E.G.- bepalingen kan bouwen. De heer De Veer deelde mee, dat op het ogenblik van regeringszijde al het mogelijke wordt gedaan ver andering in de ernstige situatie te brengen. De heer J- P. van der Stoel zei op het standpunt te staan, dat deze kwestie op hoog niveau behandeld dient te wor den. Hij zou graag zien. dat de Nederlandse minister van Land bouw en Visserij zich zou ver staan met zijn Italiaanse collega. .Ook de heer Van der Stoel is van oordeel, dat het zonder voor afgaande waarschuwing afge kondigde verbod een grote slag is voor de Nederlandse export. Men besloot de overnameprijs van de bacon voor Engeland te handhaven op f 2,15 per kilo. De heer- De Veer deelde mee dat de slachtveemarkt in de afgelopen twee weken een bevredigend ver loop heeft gehad. thans mogelijkerwijs op de Rus sen verkregen achterstand in te lopen, de handen te binden. Hun propagandisten kunnen daarbij het argument gebruiken, dat de Verenigde Staten geen recht heb ben om nieuwe proeven te nemen, omdat zij er in totaal aanzienlijk meer hebben genomen dan de Sowjet-Unie. De gevaren van een dergelijke Russische taktiek voor het Wes ten mogen niet worden onder schat. Kondigt Moskou inder daad binnenkort aan, dat het zijn proefnemingen staakt, 'dan zal het de Amerikanen, gezien de tegenstand die in de rest van de wereld tegen de kernproeven be staat, om propagandistische re denen moeilijk vallen, dit voor beeld niet te volgen. Dat echter zou een hachelijk besluit zijn, want er is "geen enkele garantie, dat Moskou niet opnieuw de tijd van een moratorium, zal gebrui ken om de volgende serie proef nemingen voor te bereiden, zo als het immers ditmaal heeft ge daan. (Nadruk verboden.) De politiek van de Britse re gering ten aanzien van de Euro pese Economische Gemeenschap heeft donderdag de steun gekre gen van het jaarlijkse congres der conservatieve partij, dat in Brighton wordt gehouden. Na een controversieel debat hebben de 4000 afgevaardigden met overgrote meerderheid een resolutie goedgekeurd, waari.i wordt verklaard dat er zo spoe dig mogelijk onderhandeld moet worden over een vorm van nau wer samengaan met de gemeen schappelijke markt. Doch dat moet in overeenstemming zijn met de Britse verplichtingen ten aanzien van het gemenebest, de Europeso vrijhandelsassociatie en de Britse landbouw. De afgevaardigden, die war me instemming betuigden met redevoeringen van de lord groot zegelbewaarder Edward Heath en de secretaris voor gemene bestbetrekkingen Duncan San dys. verwierpen voorts met gro te meerderheid een amendement van de vroegere minister fir Derek Walker-Smith, waann van de regering een duidelijke verklaring werd geëist dat zij geen voorstellen zou aanvaarden die neerkomen op afstand van soevereiniteit. 59 In het paleis van justitie te Assen zijn donderdagochtend drie van de zeven boerderijen verkocht van de zgn. vrije boe ren die hebben geweigerd hun verplichtingen jegens het Land bouwschap na te komen. De be drijven die zijn verkocht z.ijn van K. Hartman. D. van der Sleen en B. Nijmeijer, allen te Hoilandscheveld. Deze percelen zijn op de inzet blijven staan. Ze werden resp. op 17.000 gulden, 70.500 gulden en 9000 gulden door het Land bouwschap ingezet. Ter rechts zitting, die geleid werd door de president van de arrondisse mentsrechtbank te Assen, mr. A. Maassen, is niet geboden. De boerderijen van B. Mar tens, B. van der Weide en J. Wachtmeester, allen te Elim en die van de gebroeders Redder te HoOgeveen werden niet ver kocht. Juist vóór de executie kwam het bericht af dat een actie-comité bestaande uit „Vrije Boeren", had verklaard aan de verplichtingen van deze boeven te zullen vbldoen. Procureur in deze zaak was mr. C. H. Stadig uit Hoogeveen die optrad namens de voorzitter van het Landbouwschap de heer A. W. Biewenga. Van een massaal optrekken naar Assen en de aangekondigd" demonstratie is weinig terecht gekomen. Wel was de gehele gemeente politie geconsigneerd en ver sterkt met rijkspolitie. De wegen naar het paleis van justitie waren voor het motor- verkeer gesloten. Na de rechts zitting zijn de boeren naar Hoo geveen vertrokken waar zij een nabespreking hadden. Van de zijde van het Land bouwschap werd desgevraagd meegedeeld dat het nog niet be kend is wat het Landbouwschap met de boerderijen gaat doen. Men herinnerde er overigens aan dat het vonnis nog niet defi nitief is. Waarschijnlijk zullen de be trokken boeren rustig op de boerderijen blijven mits zij pacht betalen, zo deelde men verder mee. Ook is het denkbaar, dat het Landbouwschap de boeren het aanbod zal doen dat zij de boerderijen terug kunnen krijgen voor het bedrag dat het Land bouwschap er voor heeft be taald, uiteraard, zo zei men, met aftrek van de kosten die het Landbouwschap voor deze pro cedure heeft moeten maken. Het bestuur zal zich over de nieuwe ontwikkelingen nog moe ten beraden. Het Witte Huis te Washington heeft woensdagavond meege deeld dat geheime Amerikaanse apparaten meer Russische kern ontploffingen in de dampkring hebben geregistreerd dan de 19 explosies waarvan de Ameri kaanse commissie voor atoom energie melding heeft gemaakt. Het Witte Huis gaf deze ver klaring uit nadat president Ken nedy op zijn persconferentie had gezegd dat de Russen meer dan twintig proeven in de damp kring hebben genomen. De perschef van het Witte Huis. Salinger, wilde niet zeggen van hoeveel Russische kernproe ven de Amerikaanse autoriteiten weten. Wel zei hij dat er tot dus ver maar melding was gemaakt van negentien kernexplosies om geen bijzonderheden te" onthul len over de methoden van regi stratie van Russische proeven. Perzisch staatsiebezoek aan Frankrijk De sjah van Perzië en zijn ge malin Farah brengen een vier daags staatsieb"zoek aan Frank rijk. Tijdens het bezoek aan een kin derspeelplaats raakte keizerin Farah vertederd door een neger meisje. Orlando Buitrago. hoofd der afdeling perszaken van het pre sidentiële bureau van Nicaragua, heeft woensdag j.l. in dc hoofd stad Managua meegedeeld dat een door Cuba geïnspireerde samenzwering is ontdekt, die ten doel had een Cubaanse inval in Nicaragua, met steun van aan hangers in het land zelf van de Cubaanse leider Fidel Castro, mogelijk te maken. Volgens Buitrago voorzag het plan „dat geheel en al door de Cubaanse regering is opgesteld, die ook de uitvoering ervan zou bekostigen", onder meer in sabo tagedaden te Managua, te plegen door leden van de „vaderlands lievende Nicaraguaanse jeugd' een organisatie die in het leven is geroepen door een voormalige Cubaanse ambassadeur te Ma nagua. De Franse politie heeft don derdag een twaalftal Spanjaar den gearresteerd en een aantal documenten in beslag genomen. Deze maatregelen zijn volgens de politie genomen ..in het be lang van de veiligheid van de Staat". Woensdagavond is de Spaanse republikeinse generaal Valentin Gonzales „El Campesino" door een magistraat beschuldigd van verboden wapenbezit. Het besluit van de Franse staatsrederij voor de binnen vaart. de „Communaute de Na vigation Francaise Rheane", om volledig over te schakelen op de duwvaart, is volgens het Bel gische blad „Het Laatste Nieuws" de oorzaak van een nieuwe stroming bij de Antwe p- se havenautoriteiten om zo spoe dig mogelijk over te gaan tot de „kleine" verbetering van de Schelde-Rijnverbinding. zoals wordt gesuggereerd in het kort geleden gesloten akkoord tussen de Kamers van Koophandel van Antwerpen en Rotterdam. Als gevolg van de moeilijk heden, die op de huidige verbin ding van Antwerpen naar de Rijn worden ondervonden de sluis bij Hansweert is de duw vaart op de Scheldeeen zeld zaamheid, aldus het blad. Het Franse staal en de potas uit de Elzas vormen een belangrijk aandeel in de goederenomzet in dc Antwerpse haven. „Het gaat nu niet meer om een iets lan gere afstand, maar om de ge schiktheid van de vaarweg voor een transportmiddel, dat bij uit stek is voorbestemd voor het vervoer van massa-goederen". Alhoewel nog geen enkele be slissing is genomen, zou vol gens het blad in Antwerpen reeds worden gedacht aan het verlenen van voorrang aan een beperkte verbetering van de Schelde-Rijnverbinding boven de uitvoering van uitbreidings werkzaamheden aan de Ant werpse haven, daar uit financiële overwegingen de gelijktijdige aanpak niet mogelijk is. INBRAAK Onbekende inBrekers hebben woensdagavond kans gezien een magazijn van V. en D. in Rot terdam binnen te komen. Zij stalen er horloges, wekkers, een keukenklok, ballpoints, vulpen nen en twee verrekijkers, met een totale waarde van 1400. JONGENS BEROOFDEN OUDE VROUW De politie te Nijmegen heeft vier jongens in de leeftijd van S tot 14 jaar aangehouden we gens beroving van een 73-jari- ge vrouw nabij de Heilige Land stichting. De knapen werden op signalement in Nijmegen her kend door een opperwachtmees ter van de rijkspolitie, die de ge meentepolitie waarschuwde. De jongens, die woensdagavond :n de duisternis de bejaarde voet gangster een portemonnaie had den ontnomen, bleken de buit, een bedrag van veertig gulden, al grotendeels te hebben ver snoept. DODELIJK VERKEERSONGELUK Op de weg door Jonkerbos in Nijmegen is woensdag een 13- jarige jongen F. Peereboom ge grepen door een hem achterop komende bestelauto. Hij is hier bij zó ernstig gewond, dat hij in de nacht van woensdag op donderdag in een ziekenhuis is overleden. De botsing gebeurde toen de jongen met zijn fiets op de rijbaan keerde. HAGENAAR IN SCHIEDAM VERONGELUKT De 49-jarige classificeerder J. J. Zuidwijk uit Den Haag is door nog onbekende oorzaak om het leven gekomen tijdens werk zaamheden in het ketelhuis van de N.V. Tankercleaning te Schie dam. Een collega trof hem dood aan in het ketelhuis, toen hij de heer Zuidwijk kwam aflossen. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. De arbeidsin spectie stelt een onderzoek in. DODELIJK VERKEERSONGELUK Donderdagmiddag tegen half 3 is de 14-jarige Maria Meinderink uit de Linaeusstraat te Amster dam door een verkeersongeval om het leven gekomen. Het meisje dat naast haar vriendin- netje in de Linnaeusstraat ter hoogte van de Vrolijkstraat fiet ste werd op een tot nog toe on bekende wijze door een vracht auto gegrepen. Het slachtoffer tje werd naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis overgebracht. Bij aankomst daar bleek hgt meisje te zijn overleden. SCHILDER VERONGELUKT De 53-jarige schilder A. J. A. Stout uit Schiedam is woensdag morgen om het leven gekomen bij een bedrijfsongeval op do werf van de scheepsbouwmaat schappij „Nieuwe Waterweg" te Schiedam. De man was met een collega bezig met schilderwerk zaamheden. De mannen stonden hiervoor in een ijzeren bak, die aan een hijskraan langs het schip hing. Door een defect in de hijskraan viel de bak plotseling 4'i meter omlaag het water in. Het hijsblok schoot omhoog, brak van de kabel, stortte naar beneden, waar het de schedel van de heer Stout, die in het water lag, raakte. De arbeids inspectie stelt een onderzoek in. SCHIPPER EN ZOON VERDRONKEN De 35-.iarige schipper van het m.s. Bertha". Herman Veld man. en diens 5-jarige zoon Jan Veldman, uit Hasselt, zijn woens dag in de Rijn bij Ludwigshaven (Duitsland) verdronken. Het knaapje was spelender wijs te water geraakt. De vader, die ziin zoonlje nasprong, kwam evenals het kind om het leven. Het hoofdkantoor van de Iran Petroleum Company heeft don derdagmiddag een mededeli^ gepubliceerd, waarin o.a. wordt gezegd, dat de premier van Irak woensdagavond na afloop van een bos| reking van vijf uur m« de onderhandelaars van de maat schappij had verklaard, dat tip onderhandelingen niet langt;, voortgezet zouden worden. Rii „deelde de onderhandelaars mc<lc dat hij wetgevende maatregelen had voorbereid, welke de werk. zaamheden van de Iraq Pctro leurn Company, de Basrah Pot>o leum Company en de Mosul IV troleum Company /ouden beper I ken. Nadat de besprekingen woent dag geruime tijd hadden geduurd deed de premier wat hij noemde een laatste voorstel. De voor naamste bepalingen daarvan vi-j. ren. dat de maatschappijen elk 90 procent van hun respectieve concessiegebieden zouden op geven, en dat de maatschappij voor hun tegenwoordige produk tiewerkzaamheden nieuwe voor waarden zouden toestaan, welk» gunstiger voor de regering zo». I den zijn dan de huidige halt on I half regeling. Ook verlangde d»l premier, dat de maatschappijn! voor gchieden buiten die waa l produkticworkzaamheden worl den verricht en buiten de aangpf toonde reserves, nieuwe regelirl gen zouden goedkeuren, waartoe! ook een aandelendeelneming var) de regering zou moeten behoren Toen de maatschappijen mee I deelden, dat deze voorwaarde: onmogelijk aanvaard kondei I worden, verklaarde de premie: dat de onderhandelingen geëin I digd waren, aldus het communi f qué. De opperbevelhebber van dfl Russische marine, admiraal S G Gorchkov. is donderdag ui' Djakarta naar Moskou vertrok ken. Hij heeft een officieel be- zoek van tien dagen aan Indo nesië gebracht. Admiraal Gorchkov verklaar de vóór zijn vertrek aan de pers dat de Indonesische strijdkrach ten in staat zijn Westelijk Nieuw-Guinea op Nederland te heroveren. Tijdens zijn verblijf heeft de Russische admiraal aar: de Indonesische marine tien motor-torpedoboten overgedra gen. die Indonesië heeft gekocht I van Rusland. door MARGUERITE LEES 55) Nadruk verboden. „De hemel helpt hen. die zich zelf helpen", dacht Olive Mawte cynisch. Je bereikte in deze wereld niets, zonder er moeite voor te doen. Er waren tijden, waarop je het lot een handje moest helpen. Dit. besloot zij, was zo'n gelegenheid. Haar ogen keken boosaardig over haar gaasmasker heen. Bijna koorts achtig begon zij aan de enorme lijst, die Gracia op de een of andere manier afwerkte tussen haar avondmaaltijd en het ogen blik. waarop zij de dijnst over gaf aan de nachtstaf. Zij viel over haar eigen voe ten. Zij sloeg verschillende din gen over, die zuster Gracia in geen geval verwaarloosd zou hebben, wierp een blik op het „logboek" en de lijst van opera ties voor morgen, lekende voor de slaapmiddelen en deed de medicijnkast weer op slot, zei haastig goedennacht tegen de kinderen, zonder hen een voor een in te stoppen, zoals zuster Gracia gedaan zou hebben. De avond was koel en helder. Er woei een herfstwind, een hij deed de bladeren van de bo men op het grasveld vallen met een geluid als van vogelvleugels. De droge bladeren lagen in een dikke laag op het pad. Olive Mawte had gewacht, tot dc nachtzuster was gearriveerd en had rondgehangen tot de dag en nachtstaf gewisseld had. Toen zij dacht, dat de kust vei lig was. trok zij haar jas om zich heen, ging naar beneden met de automatische lift en liep door de zijdeur. De koude wind deed haar een beetje huiveren na de warme zalen. Haar hart bonsde als een heen en weer slaande deur. Zij had tijd gevon den dik en onwennig een laag poeder óp haar neus te doen. Het was te wit en er kwam een blauwachtige tint doorheen. Ook haar lippenstift was een ver keerde kleur en deed de boerse plekken op haar gezicht purper schijnen. Het resultaat was gro tesk en zielig. Zij hield zich voor. dat dit het ogenblik was, waarop de roman tiek in haar leven zou komen. Maar zij liep niet trots en blij als een vrouw, die haar minnaar zal ontmoeten. Zij ging als een dief en haar stappen klonken aankondiging van de winter, en gedempt op de droge bladeren. David Halcott was aan het eind van zijn krachten. Een man kon slechts een bepaalde hoe veelheid verdragen en deze laat ste weken had Martine zijn leven tot een hel gemaakt. Dat klonk melodramatisch, maar er was geen ander woord voor. Hij voelde zich verplicht al zijn beschikbare tijd bij haar door te brengen, maar hij begon deze bezoeken te vrezen en kwam ervan terug zo zenuwach tig gespannen en zo diep ter neergeslagen over de toekomst, dat hij op een schaduw van zichzelf begon te lijken. Hij wist. dat Martine haar ver pleegsters het leven zuur maak te met haar grillen en nukken. Zij was niet te voldoen, zij volg de orders niet op en vroeg om de gekste dingen. Dan. in een andere stemming, overlaadde zij de een of andere zuster met kostbare geschenken, die het meisje bijna niet durfde aan te nemen maar niet kon weige ren uit angst de dochter van Lucas J. Deiamere te beledigen. Op deze manier gaf Martine een gewatteerde satijnen housecoat weg. omdat de kleur haar plot seling niet meer beviel; en een avondtasje met een kostbare, met juwelen bezette sluiting. De tijdschriften, bloemen, fruit, langspeelplaten van Nan èn Brian en andere vrienden wer den met overdreven dankbetui gingen ontvangen en terzijde ge gooid. zodra de gever verdwenen was. „Tk haal het. als een invalide behandeld te worden!", raasde zij. „Als iemand me nog eens druiven of perziken stuurt, gooi ik ze het raam uit". Haar moeder, die al 'jaren leed onder haar eigenzinnige dochter en half bang voor haar was. stelde voorzichtig voor: ..Waar om stuur jc ze niet naar dc kin derafdeling? Dat zou David aar dig vinden". „O. ja. ik veronderstel, dat ik eraan zal moeten denken, wat David aardig zou vinden". „Ja natuurlijk, lieverd", zei mevrouw Deiamere met een zekere heftigheid. ,.En geen meisje zou een attenter verloof de kunnen hebben. Je vader en ik zijn ontroerd door de zorg, die hij voor je heeft. Deze kwes tie heeft hem een klap gegeven, hij ziet er ouder uit. Hij zal het altijd op zijn geweten hebben", „O. ga weg." Martine bedekte haar mismaakte gezicht met haar handen en gaf zich over aan een hartstochtelijke huilbui. Zij deed. of zij zich niets van het ongeluk kon herinneren, maar zij had het al die tijd ge weten. Zij wist heel goed, dat zij het alleen aan haarzelf tc wijten had. Zij had te veel gedronken. Zij was niet dronken, maar ..aangeschoten" zoals zij het noemde en zij had getracht een dronkenmansscèno te maken... En het was waanzin te doen, wat zij gedaan had in een snelle auto op een weg, die glad was van de regen... (Wordt vervolgd.) De voorlopige regering van de republiek Algerië heeft besloten de 1ste november te proclame ren tot „nationale dag" voor on afhankelijkheid door onmiddel lijke onderhandelingen met Frankrijk. In kringen van de regering in ballingschap -is vernomen dat de dag internationaal zal worden gevierd. Men weigerde echter iets over de organisatie mee te delen. Het ministerie van Voorlich ting van de voorlopige regering heeft een verklaring van minis ter Yazid gepubliceerd, waarin hij zich uitspreekt voor de on middellijke aanvang van serieuze onderhandelingen. Wij hebben reeds enige tijd kennis genomen van officiële Franse verklaringen die door alle waarnemers worden beschouwd als stappen in de rich ting van een oplossing. Maar verklaringen alleen zijn niet voldoende. Zij moeten ter discussie worden gesteld, aldus Yazid. De Algerijnse regering in bal lingschap zal echter geen onder handelingen voeren wanneer niet Een 15 veroordeelden in de ge vangenis in de Belgische plaats Oudenaarde zijn woensdag in op stand gekomen omdat zij zo als zij zeiden te weinig eten kregen. Nadat alle pogingen van het personeel om hen te be wegen na het „luchten" naar de cellen terug te keren waren mis lukt. werd een beroep gedaan op de gendarmerie. Intussen richt ten de muiters met behulp van talels en banken een versperring op de binnenplaats van de gevan genis op. Hoewel zij zich had den ..gewapend" met stukken meubilairv slaagden vijf rijks wachters er zonder veel moeilijk heden in de gevangenen tot in keer te brengen. Eén van de gen darmes werd licht aan het been gewond. Enkele ruiten sneuvel den. De aanstokers werden naar de gevangenis in Gent overge bracht. Ook buiten de gevangenis trok de opstand veel aandacht, door dat een jeugdige gevangene van i.2 jaar op het dak van de gevan genis had weten te klimmen en daar voor vele voorbijgangers zichtbaar was. Donderdagmiddag is een straal jager van de Belgische lucht macht nabij de luchtmachtbasis te Florenp.es verongelukt. De piloot kwam om het leven. Het toestel, een F-4S-F, stortte neer bij hef uitvoeren van lan- dingsoefenen. Het kwam op drie kilometer van de basis terecht. vooral overeenstemming is be reikt ovpr de territoriale begren zing van Algerië. Wanneer Frankrijk de territoriale on schendbaarheid van Algerië, daarbij inbegrepen de Sahara niet erkent is een akkoord onmo gelijk. Minister Yazid noemde het van het allergrootste belang dat do vijf ministers die in Frankrijk gevangen zitten in de onderhan delingen worden betrokken. Hun vrijlating zou bovendien een po sitieve bijdrage aan de vrede in Algerië zijn. De piratenzender van liet rechts-extremistischc „geheime leger" de O.A.S., is donderdag voor de vierde achtereenvolgende dag in de lucht geweest. De om roeper prees de bevolking van de wijk van Algiers waar dinsdag ten tijde van de uitzending een razzia werd gehouden voor haar „opmerkelijke moed en koelbloe digheid". De politie heeft meegedeeld, dat bij de razzia vier deserteurs uit het Vreemdelingenlegioen zijn gearresteerd en een hoeveelheid wapens en springstoffen in be slag is genomen. Een der arres tanten is de Zuidslaaf Dovcar, de leider van de groep die 31 mei de commissaris van politie Roger Gavoury vermoordde. Bij het opsporen van de zender werd donderdag ook gebruik ge maakt van helikopters. Geduren de de tien minuten dat ..radio- France" zoals de O.A.S.-zender zich noemt, in de lucht was hin gen 5 helikopters boven de stad- Ook woensdag werd weer een razzia gehouden in een bepaald stadsdeel. Dc politie bad assis tentie van troepen met pantser wagens. Dr. Busia. die momenteel ee" bezoek brengt aan Engeland n» zijn functies van professor in de sociologie aan het internationale instituut voor sociale studies Den Haag cn professor in de sociologie en Afrikaanse cultuur in Leiden te hebben neergelegd- heeft woensdagavond voor de Eritse radio verklaard dat hi.l niet van mening is det de her ziening van het Ghanese kabi net „veroorzaakt is door een ideologie". „Men moet de Gha nese regering beoordelen naar wat zij doet", zei hij. „Alles wat ik kan zeggen is dat president Kwame Nkroemah steeds meer macht krijgt". Dr. Busia is een voormalige Ghanese oppositieleider. In ant woord op vragen van een B.B.C.- cerrespondent zei hij daf hij niet van plan is onmiddellijk naar Ghana terug te keren. Hij acht dat niet verstandig. „Mijn colle ga's zijn opgesloten. Ik ben of zeker van dat ik zou worden ge arresteerd. Er is geen reden mij op vrije voeten te laten". Een -fijne wand mooi bruin leer i op het voorblat wreef een brede met gesp. mode CM DE MODE OP DE VOET TE De Westduitse ambassade In de Verenigde Staten, pn Wilhelm Grewe, is donderdag Bonn aangekomen om met minister van Buitenlandse Z ken, Heinrich von Brentano, spreken over onderhandeling lussen Oost en West over Bi lijn. Hij zal tijdens zijn verb ook kanselier Adenauer ontme ten. Volgens onbevestigde bericht verwacht men in d" Ver. Stat een verandering in de Westdl se buitenlandse politiek. De o u-spondent van „Die Welt" Washington schrijft dat men de V. S. van mening is. dat De Sowjet-Unie heeft don< dagochtend weer 'een kernex rie in de atmosfeer tot stand bracht. De kracht van dc ploffing was van geringe middelmatige sterkte, aldus 'door dc Amerikaanse commi voor do atoomenergie mei «lei'ld. Het is de twintigste Russis kernproef die door de commi ^officieel is gemeld. Hij zou "nomen zijn in de omgeving SemipaUinsk, in Khazakstan De Feijenoord-spolers Moulijn en Frans Bouwme hebben het bestuur van de Nederlandse Voetbal Bond nitief laten weten dat zij d- van het Nederlandse elftal Boedapest niet per vlie wensen te maken. Het K.N. hertuur heett zich hierna maals over deze kwestie don cn staat op het stam dat het bondsbestuur uitr mot welk vervoermiddel b terlands wordt gereisd. A zien Bouwmeester en M de reis naar de Hongaarse h stad waarop 22 oktobe de ontmoeting Hongarije-I land wordt gespeeld nie de andere leden van de in een charter-vliegtuig maken, zullen zij niet w opgesteld voor dc wet tegen de Hongaren. Theoretisch is er nog eer ne kans dat beide speler .cdachten zullen veran "'och in K.N.V.B.-kringen men dat niet waarschijnlij Cor Veldhoen, die oor e'i.ik evenmin per vli ilde reizen, is gistermorj zi. n beslissing teruggekom

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2