t U iedereen! Amerikaans bladen over het geval-Goloeb Eric de Noorman De laatste slag Royco m* ...en alléén ROYCO heeft ze wonderlijk vers en natuurlijk van smaak!; DE VRIJE ZEEUW ekker is! BINNENLANDS NIEUWS t Australië verwerpt beschuldiging SCHERVEN soepen O O Vriesdrogen een sensationele verbetering, die alleen ROYCO voor zijn soepen toepast. Groenten en vlees werden vroeger door hete lucht gedroogd. Nu worden ze eerst bevroren. Pas daarna wordt al het water eraan onttrokken. Nooit eerder bleven smaak, kleur en geur zo volmaakt bewaard. Kijk maar eens, proef maar eens. ROYCO houdt de natuur voor U vast. Verras Uw gezin vooral eens met: Royco groentesoep vriesvers met frisse zomergroenten Royeo champignonsoep vriesvers met schijfjes champignon Royco tomaten-groentesoep vriesvers met geurige zomergroenten Royco kippesoep vriesvers met blanke stukjes kip Royco kerriesoep vriesvers met stukjes vlees - Donderdag 12 oktober 1961 IE VLAG CT enkhuizen weekt bromfietsen In de laatst gehouden ver gadering van ae gemeenteraad p Enkhuizen hebben de vroede aderen van deze gemeente van redachten gewisseld over een aantal verkeersmaatregelen, tot het nemen waarvan door het college van B. en w. diverse voorstellen bij de raad waren ingediend. Eén van de behandelde voor dellen behelsde het in één rich- ung gesloten verklaren voor bromfietsen van de hoofdstraat en wel gedurende de zaterdagen en de zondagen van 15.00 tot '3 00 uur en op de werkdagen van 19.00 tot 23.00 uur. De raad besloot hiertoe en ging zelfs een stapje verder: de Hoofdstraat al gedurende deze uren in beide richtingen voor bromfietsen ge goten zijn. De stemverhouding was: acht stemmen vóór en -even stemmen tegen. verkeersongeval Dinsdagavond is in IJsseistein een verkeersongeluk gebeurd, waarbij de vertegenwoordiger E. van S. uit Utrecht om het leven is gekomen. Voor een garage in IJsseistein --tond een veewagen van het ex peditiebedrijf G. Borst uit Lo- pik geparkeerd. Door nog onop gehelderde oorzaak vloog een personenauto, komende uit de Achting Benschop, onder de stilstaande veewagen. Daarbij werd de bestuurder, de heer S.. op slag gedood. TWEE DODEN BIJ VERKEERSONGELUK IN SASSENHEIM De bestuurder van een per sonenauto en diens echtgenote -ijn dinsdagavond laat in de ge meente Sassenheim omgekomen doordat hun auto met grote snelheid tegen het achtereinde van een trailer botste. Het onge luk gebeurde op de Rijksstraat weg. De twee slachtoffers waren op slag dood. De chauffeur van de trailer bleef ongedeerd. ANTOON CDOLEN UIT TREIN GEVALLEN IP Ot i) arme :henkt om t vorm. n andere briek ;n. nelk eii n onder- meling. De bekende Nederlandse let- c erkundigc, de 64-jarige Antoon Coolen is woensdagmiddag om streeks één uur tussen Gelder- malsen en Waardenburg, zonde dat iemand het gemerkt heeft, uit de trein gevallen. De trein heeft op dit traject eon snelheid van ruim 110 km. De schrijver moet van de spoorweghelling ge vallen zijn, en is in de berm te recht gekomen, waar hij het be- wustzjfe verloor. Omstreeks vier l/iïr 's micfaags is hij weer tot bewustzijn gekomen en heeft kans gezien strompelend de boerderij van de landbouwer Van Steenis in Waardenburg te be reiken. De landbouwer riep onmiddel lijk de hulp in van de Waarden- hurgse arts dr. H. J. F. Zijlker, die o.m. een lichte hersenschud ding en een schouderfraktuur bij het slachtoffer constateerde. In de woning van dr. Zijlker werd de heer Coolen verbonden, waarna hij later per auto naar zijn woning in Waalre werd ge voerd. Uit een voorlopige reconstruc tie van het ongeval blijkt, dat de heer Coolen op weg was van Amsterdam naar z'n woonplaats. Hij reed in dc trein van Amster dam naar Eindhoven. Volgens zijn ietwat verwarde verklaring begaf hij zich omstreeks één uur naar het toilet. Hij voelde toen tocht op het balkon, maar kon niet meer met zekerheid zeggen, of het portier of het raampje van het portier open stond. Het enige, wat hij zich kan herinneren was, dat hij in dc berm naast de spoorbaan tot bewustzijn kwajn en dat hij een lange weg had afgelegd naar de boerderij van de heer Van Stee nis. ZWIJNTJESJAGER NA UIT- ZITTEN VAN STRAF OPNIEUW AANGEHOUDEN. iHctisdagmnrsen is 0p verzoek van de Amsterdamse politic in de strafgevangenis te Alkmaar aangehouden de 23-jartee han delaar W. S R uit Amsterdam, die juist gisteren zijn straf we gens het stelen van een rijwiel had uitgezeten maar thans ver dacht wordt van het plegen van nog minstens dertig rijwieldief stallen in de hoofdstad. Hij zal daar voor de officier van Justi tie worden geleid. MIJNWERKER Russische motortorpedoboten voor Indonesië Dc Russische marine-stafchef, admiraal S. G. Gorskov, heeft woensdag tien motortorpedo boten aan Indonesië aangeboden. Deze boten hebben een snelheid van 15 knopen en zijn uitgerust met een 85 mm kanon en twee machinegeweren. Admiraal Gofsjkov zei later op een persconferentie dat Indo nesië een eilandengebied is dat een sterke vloot nodig heeft. De ontwikkeling van de Indo nesische marine gaat in goed tempo vooruit en dc Russen ver schaffen hulp daarbij, zei hij. Singapore eist onafhankelijkheid De premier van Singapore, Lee Koean Yew, heeft tijdens een persconferentie verklaard, dat Engeland spoedig zal moeten be sluiten onafhankelijkheid te geven aan Singapore en Brits Borneo, wil het niet in botsing komen met de communistische expansionistische doelstellingen. Malaya, Singapore en Brits- Borneo zullen tegen juni 1963 gereed zijn zich met elkaar te verenigen, aldus de premier. finse zeeman VERDRONKEN Het lijk van een man dat 8 ok tober j.l. in de Amsterdamse ha ven bij het Stecnen Hoofd were! gevonden, is woensdag door de rijkspolitie te water geïdentifi ceerd ais van de 26-jarige onge huwde Finse zeeman K. H. Lii- matainen uit de plaats Pertteli De man bleek reeds geruime tijd vermist te worden aan boord van het Finse schip ,,Dorine" dat bij de Amsterdamse Droog dok Mij. gemeerd ligt. De poli tie neemt aan dat de zeeman door onbekendheid met de om geving te water is geraakt. Het stoffelijk overschot is dinsdag onder toezicht van de politie op de Oosterbegraafplaats ter aar de besteld. De Australische premier. Ro bert Menzies. heeft in een rede tot het Australische Huis van Afgevaardigden de Russische besehuldiging, dat Australië de bevolking van Nieuw-Guinea tot ..ernstige armoede" had ge bracht, schandelijk genoemd. Woensdagochtend vroeg is op de rotonde van het verkeersplein Oudenrijn bij Utrecljt een trek ker met oplegger gekanteld, waarbij de lading van de wagen 17 ton lege flessen voor een groot deel in scherven ver anderde. De Utrechtse politie had een stevige karwei aan liet schoon vegen van het wegdek Er deden zieh geen persoonlijke ongelukken voor. Premier Menzies zei. dat hij er niet aan twijfelde, dat de Sow- jet-afgevaardigde die deze be schuldiging jn de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties had uitgesproken, wist, dat ze schandelijk was. ..Dit is een on derdeel van de Russische propa ganda", zei Menzies. „De Russen willen het feit verhelen, dat zij zelf vrije volken hebben onderworpen. Door vriie volken, die onderontwikkelde volken naar zelfbeschikking lei den, te beschuldigen hopen zij hun eigen handelingen te ver bergen", zo voegde hij er aan toe. Premier Menzies verklaarde lenslotte, dat Australië meer hulp had verleend aan onderont wikkelde volken dan de Sowjet- Unie ooit gedaan had. Amerikaans commentaar op verklaring van Tjen ji De woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, Lincoln White, jieeft naar aanleiding van het vraaggesprek dat de Chines- minister van Buitenlandse Za ken, maarschalk Tsjcn Ji. met directeur Walton Cole van lie! persbureau Reutor heeft gehad, verklaard de indruk te h-w- - dat de leider van de buitenland se politiek van communistisch China niets nieuws heeft ge zegd. De maarschalk had zijns in ziens alleen maar herhaald', dat Peking bereid tot onderhande lingen met de V. S. is. mits de Amerikanen daartoe liet initia tief nemen en instemmen met de door China gestelde voor waarden. Het Amerikaanse blad „New York Times" schreef vyoensdag naar aanleiding van hot verzoek cm asiól van de Russische schei kundige ir. Goloeb in Nederland, dat si bijna gec-n dag voorbij gaat zonder een nieuw, tragisch bericht over de vlucht van bur gers van communistische staten uit hun geboorteland. Het totaal aanial loopt in do miljoenen. „En uit Nederland komt nu het vreemde verhaal van Alesk- sei Goloeb. een Russische ge leerde wiens besluit niet terug' te gaan tenslotte leidde tot het bizarre schouwspel waarbij de Sowjet-ambassadeur handge meen raakte met Nederlandse plitiemannen en door èèn van hen werd geslagen in een vechtpartij over Golosbs vrouw. Volgende week zal premier Chroesjtsjef het woord, voeren op het 22ste congres van de communistische partij van de Sowjet-Unie en hoog opgeven van de vorderingen van de com munistische wereld en een schit terend beeld van haar toekomst schilderen. Het is niet realis tisch te verwachten dat hij maar één alinea zal wijden aan de redenen waarom zovelen van zijn onderdanen aandrang voe len de wijk te nemen. „Maar voor ons in de vrije wereld. d;e dagelijks kennis kunnen nemen van de zeer grote risico's die ge wone mannen en vrouwen gaar ne nemen om te kunnen ont snappen. getuigen deze vluchten op welsprekender manier dan alle woorden en statistieken van Chroesjtsjef, de waarheid van het leven onder het communis me" aldus de „New York Times". De „New York Mirror" schreef dat, hel een prachtig gezicht meet zijn geweest om te zien hoe maandagavond een Neder landse politieman de Russische ambassadeur Ponomarenko pre- cies op diens neus sloeg. .En het moet nog meer vo'docning heb ben gegeven te hebben gezien dat premier Jan E. d- Quay de ambassadeur met de rode neus dadelijk op zijn bureau ontbood cn hem de mantel uitveegde". „Ponomarenko en negen an dere Russen hadden een aam-a! gedaan op een Nederlandse pc liiiepost cn de echtgenote van een Sowjet-viuchteling gevat. Het was een daad van geweld pleging. terreur en verachting van de Nederlandse soevereini teit". „De Nederlanders namen het niet. Hoera, bravo, huide en ge lukwensen". De „New York Mirror" schreef voorts: „Maar hoe zou het zijn gegaan als het incident zich hier had afgespeeld? Dat vragen wij ons af. Wij hebben heimelijk het idee dat de verontschuidi gingen van do andere kant zou den komen". SPIONAGE De voormalige tweede secreta ris van de Amerikaanse ambas sade in Warschau, Irvin C. Star- beek, die terechtstaat op beschul diging van bel overhandigen van geheime documenten aan Pooise men. heeft tegenover liet ciaal.,vervangend hoofd van de inlichtingendienst van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, generaal Charles W. Lyons, verklaard nat hij enige documenten heeft overhandigd en andere van buiten leerde en daarna mondeling overbracht. Starbeck verklaarde dat hij voor de Poolse inlichtingen dienst was gaan werken nadat de Poolse politie hem gechanteerd had met een foto. genomen ter wijl hij in bed iag met een 22- jarig Pools meisje, Ursula Di- schei', aldus Lyons. Slarbock had hem gezegd dat hij dacht met de Polen te kunnen samen werken zonder de ambassade ernstig in gevaar te brengen. De Polen bleven echter op belang rijker informaties aandringen. PIERROT NIET IN BEROEP GEGAAN kort. En niemand had eigenlijk an der? verwacht. „Dan zullen wij u vergezellen", zegt Eric. Eén dei- kriigers staat zijn paai d aan do Frankenkoning af en zaI met Merwigs me: gezel naar do troep terugkeren, zodat men daar niet in ongerustheid verkeert over het lange uitblijven. Even later gaat de kleine ruiter schare in galop noordwaarts. Allen beseffen het grote risico dat ze ne men. want zouden ze een troep Hunnen ontmoeten dan is er geen ontkomen meer aan. Maar om Mei wig alleen te la ten gaan kever niet bij Eric en zijn makkers op. Ze houden zich zovéél mogelijk in de beschutting van de bossen. „Ach. wie weet hoe het alle maal meevalt." bromt Svein, „len slotte is er zo wat een heei leger voor nodig om dat grote Franken- kamp aan te vallen „Dat leger is er dan," is Erics grimmige antwoord, weinige ogenblikken daarna, wanneer ze over een lop van een beboste hel ling komen. Zwijgend wijst hij naar beneden waar een dicht opeen gedrongen groepje Franken mannen, vrou wen en kinderen haastig dooi de vallei trekken, als vluchten zij, vooi een vreesaanjagend onmen selijk kwaad. De Nederlandse zakenman J. Pierrot, die door een Oostduitse rechtbank is veroordeeld tot drte en een half jaar gevangenisstraf wegens pogingen om een vrouw uit Oost-Berlijn te smokkelen, is de enige van de vorige maand in Oost-Beriijn gezamenlijk ge vonniste 2es buitenlanders, dis geen beroep tegen zijn vonnis heeft aangetekend. Dit heeft n functionaris van het Oostduitse ministerie van justitie dinsdag meegedeeld. De andere vijf buitenlanders, die met Pierrot terechtgestaan hebben, namelijk twee Amerika nen, twee studenten uit de Ver enigde Arabische Republiek en een Britse tuinder, zijn allen n beroep gegaan, aldus de Oost duitse functionaris. Zij worden verooi-deeld tot gevangenisstraf fen variërend van 18 maanden tot drie jaar v oor pogingen om Oostduitsers uit Berlijn te smok kelen. verongelukt 31-jarige mijnwerker H. Hstmen uit Merum-Herten is woensdagmorgen omstreeks half negen tijdens werkzaamheden op 'Taatsmijn ..Emma" verongelukt. Hij kwam ondergronds onder vallend gesteente en is vrijwel onmiddellijk aan zijn verwondin gen overleden. Het slachtoffer "as gehuwd en vader van drie kinderen. jongeman onder tractor geraakt en overleden De 19-jarige Roelof Rozema uit Dantumawoude (gemeente Dantumadecl (Fr.), is woens dagmiddag verongelukt, doordat fc door hem bestuurde land- bouwtractor. waarachter een met mest geladen wagen was gespannen, over hem heen kan telde. De jongeman werd ern stig gewond en overleed kort daarop 116. Bleek en zwijgend staren de mannen" naar de flarden donk'ere rook die nog boven de heuvels han gen. „Wat wilt gij heer Merwig, te rugkeren naar de troep of" met een hoofdknik in de richting van de rook „daraheen". wendt Eric zich tot de Frankenkoning. „Het laatste", is het antwoord

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5