Binnenlands nieuws Incidenten aan Berlijnse zónegrens Brand in Delden Gezamenlijk schoolverzuim m Woensdag 11 oktober 1961 en dinsdagen INVOER VETTE KALVEREN IN ITALIë STOPGEZET Administrateur stal effecten ZEELIEDEN IN DE STILLE OCEAAN GERED Beursoverzicht 11 oktober Igfij M DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 vanat donderdag 19 met extra toering. Tortpaleis te Antwer- neuzen Garage telefoon 2134. en bij de Agenten. aanvraag. dingend aanbe- tren. DE DIREKTEUR. ■rzorgen wij ge tot uitge- 100 zitplaat- GRATIS tot is, eventueel terecht. 1 OOR TACHTIG GULDEN AVONTUUR De Rotterdamse politie heeft maandagmiddag twee jongens van 7 en 12 jaar aangehouden, die sinds verleden week woens dag vermist werden. De jongens werden naar een politiebureau gebracht, waar zij vertelden hoe zij er toe gekomen waren hun ouderlijk huis te verlaten. Zij bekenden dat zij in een woning te Dordrecht waren binnenge drongen en daar een doosje met tachtig gulden hadden gestolen. Met deze tachtig gulden hadden dj het avontuur gezocht. Ze waren op de trein gestapt om in Rotterdam hun buit te gaan verteren. Met het geld hadden dj wel raad geweten. Allerlei snoeperijtjes hadden zij er voor gekocht en bovendien hadden zij talloze ritten met de tram ge maakt. De nachten hadden zij doorgebracht in portieken en in aanbouw zijnde gebouwen. De jongens zijn overgegeven aan de kinderpolitie te Dordrecht. ONTSNAPTE JONGEN AANGEHOUDEN Dankzij een snuffelend hondje is maandag in de struiken bij het Veluwepicin in Den Haag een 16-jarige jongen gevonden, die daar lag te slapen. Hij bleek ontsnapt te zijn uit een jongens internaat in Maarsbergen. De i eigenaar van het hondje, die het dier aan het uitlaten was. waar schuwde de politie. Deze hield de jongen aan. Bij fouillering bleek de vluch teling ƒ150 op zak. te hebben. Dit was voor de politie aanlei ding hem eens aan de tand te voelen. Hij bekende, dat hij zaterdagavond had ingebroken in een huis, tevens kantoor, op de begraafplaats „Westduin" in Den Haag. Hij had daar 180 bemachtigd. NOG EEN DODE NA BUSONGELUK Het ongeval, dat maandag morgen op de Rhederweg in Bel- lingwolde is gebeurd met een busje met acht arbeiders op weg naar Duitsland, heelt nog een slachtoffer geëist. In bet Rooms- Katholieke ziekenhuis in Win schoten is maandagavond over leden de 62-jarige heer J. H. Jager uit Nieuw Scheemda. Bij de botsing was de 51-jarige H. Grooten uit Scheemda op slag dood. Twee van de gewonden liggen nog in 't ziekenhuis. Hun toestand is nog zeer ernstig. BROMFIETSER DOOK TREIN GEGREPEN Gistermiddag omstreeks 15.30 uur is de 59-jarige landbouwer D. J. Freriks uit Sinderen (gem. Wischop een onbewaakte over weg in Aalten gegrepen door de trein van Winterswijk naar Arn hem. Dp man was op slag dood. Binnen enkele dagen zal deze overweg met knipperlichten be veiligd worden. MAN OVERBOORD GESLAGEN Dinsdagmorgen vroeg is van de vissersboot „Zwerver DZ 26" uit Delfzijl een man overboord geslagen. Het schip, een houten kotter groot 196 b.r.t., is maan dagmiddag uitgevaren om tong te vissen op 6 mijl ten noorden van Norderney. Het schip is eigendom van de heer A. Kant uit Delfzijl. De bemanning bestaat uit 2 personen, de heer Kant en zijn 16-jarige knecht, welke laatste is verdronken. ECHTPAAR BI J AANRIJDING OM HET LEVEN GEKOMEN De Ensehedése arts E. J. van Blommestein en zijn echtgenote win maandagavond het slacht offer geworden van een aanrij ding. Nabij de oude molen in de rijksweg Deventer-Holten was do vertegenwoordiger Van L uit Apeldoorn, rijdend in de rich ting Deventer, genoodzaakt plot seling te remmen voor een vóór hem rijdende bulldozer. Hij raak stuur kwijt, waarop do auto te gen een halte-paaltje van een buslijn botste en daarna naar links schoot, waarbij de auto van ee uit de richting Deventer ko mende arts Van Blommestein gegrepen werd. De heer en mevr. Van Blom mestein werden vrijwel op slag gedood. Het echtpaar laat vier kinderen aehter. Do beide auto's werden onher stelbaar beschadigd. De heer Van L. liep verwondingen op aan noofd en elleboog. In Italië is zondag een mini mum-prijsregeling ingegaan die, naar wij van het ministerie van 1-andbouw en Visserij in Den Haag vernemen, ln de praktijk neerkomt op een invoerverbod voor Nederlandse vette kalveren. Aan de Nederlandse landbouw- attaché in Rome is nu opgedra gen. bij de Italiaanse regering aan te dringen op nieuwe invoer- mogelijkheden. GEVAARLIJKE BRAND De Rotterdamse brandweer heelt maandagavond nog juist op tijd een brand met een vrij gevaarlijk karakter kunnen be dwingen. die was uitgebroken m een meubelfabriekje in Jte.volk rijke en oude stadsdeel Croos- WIHet eerste alarm werd ooi twee minuten over half tien ge geven en twee minuten late. was de eerste brandweerwagen al in de smalle Van Reijnstraat. waar het fabriekje is gevestigd. Kort daarop verschenen nog twee wagens en twee blusgroepen, waot de brand liet zich ernstig aanzien. Zij woedde namelijk in de met celluloselakken gevulde spuitinrichting aan de achter- zijde van het pand» vlak naast eén .doorsmeerinrichttng voor auto's, en er was bovendien ge vaar dat zij door de zoldering zou gaan naar de étage, waar de eigenaar van het fabriekje woont. Zover is het gelukkig niet ge komen. Juist op het kritieke mo ment van uitbrëidihg konden de brandweerlieden, die waren uit gerust met persluchtmaskers en nevelspuiten, de vlammen into men. Dat was precies 23 minuten na de eerste melding WEDDENSCHAP Een 'pluim veehandelaar uit Kootwijkerbroek. gemeente-Bar neveldi. dc 27-jarige heer J. Veld huizen, heeft in deinacht vgn. vnj- dag op zaterdag een vreemde weddenschap gewonnen. w®®1; door hij 200 rijker werd. Met een twaalftal vrienden had hij namelijk gewed, dat hij 's avbnds met een kinderwagen van Koot wijkerbroek naar Amersfoort zou lopen, een afstand km. Zou hij voor de voigende morgen op de varkensmaikt dc ..Keistad" arriveren, dan zou hij f 200 hebben verdiend Gaf bij uiiderweg om welke voden (Sk op, dan zou hij 200 moeten hf Maar' de Kootwijkerbroekse vrijgezel heeft gewonnen. Des nachts om kwart voor eén airi- veerde hij op de afgesproken plaats, waardoor hij acht gulden per km had verdiend. Per taxi werd de winnaar met zijn kindei - wagen weer naar Kootwijker- broek gebracht. Drie auto's hadden de route ge- controleerd. Men had de heer Veldhuizen één korte rustpauze toegestaan. Die nam hti bp ken nissen in Achterveld. De vreemde nachtelijke wandeling leidde tan Kootwijkerbroek via Barneveld nn Achterveld naar Amersfoort. Vrijdagavond om hall acht gin„ do vrij gezette kippenkoopman (Veldhuizen weegt ruim zw pond) bij een garagebedrijf in zijn woonplaats van stait, uitge leide gedaan door-een groot, deel van de Kootwijkerbroekse jeugd en een aantal supporters, hij w andelde door de duisternis alsol zijn leven er van afhing. KINDEREN SPEELDEN MET VUUR. De slaapkamer van de familie H Bos aan de Nennestraat drie hoog in Amsterdam-West is maandagmorgen geheel uitge brand. De rest van de etage woning liep brand- en wat- schade op. De brand is ontstaan doordat twee kinderen van het echtpaar Bos (vier en zes jaar) een vuurtje wilden stoken in de siaapkamerkast. De enkele kranten die zij heten ontvlam men vonden voedsel in het hout werk. waardoor in korte tnd dg kamer in lichtelaaie stond. De brandweer bedwong het vuur met |twee stralen. ZEILJACHT IN MOEILIJKHEDEN Het zeiljacht ..Zilverkruis'' van de Koninklijke Marine-Jachtclub in Den Helder is zondagmiddag op de Noordzee in moeilijkheden geraakt. Met gescheurde zeilen is het op sleeptouw genomen door de marine sleepboot „Her cules". Beide schepen zijn maan dagmorgen omstreeks half negen in Den Helder aangekomen. Het jacht „Zilverkruis" is za terdagmorgen met acht andere jachten uit Den Helder vertrok ken om »p de Noordzee aan de door de Kon. Marine Jachtclub uitgeschreven najaarswedstrijden deel te nemen. Zondagmiddag kreeg het schip dwars voor Ter schelling tijdens slecht weer moeilijkheden met de zeilen. De marine sleepboot „Hercules", die de schepen tijdens de wedstrijd vergezelde, verleende assistentie. GEZOCHTE DUITSER IN NIJMEGEN AANGEHOUDEN In Nijmegen is maandag de 32-jarige Duitser P. R. aanga- houden, die reeds lange tijd door de Nederlandse en de Duitse po litie werd gezocht. De man is overgebracht naar Amsterdam. Ongeveer vijf maanden gele den was dg Duitser plotseling uit Amsterdam, waar hij als ho telbediende werkzaam was, ver dwenen. De man was met de auto v=m een andere Duitser naar Eind hoven vertrokken, waar hij een bedrag van 365 gulden van zijn werkgever moest afgeven. Van deze reis was hij evenwel niet teruggekeerd. Hij wordt derhal ve verdacht van autodiefstal en verduistering van die 365 gul den. Enige tijd geleden werd de Duitser aangehouden in Frank rijk wegens onrechtmatige grens overschrijding. Zijn uitlevering werd echter niet verzocht. Op welke wijze hij ons land is binnengekomen is de politie niet bekend. In Duitsland werd hij gezocht wegens verduiste ring en oplichting. MAN VERDRONKEN Dinsdagmiddag omstreeks half vier is in de Stadiongracht te Amsterdam verdronken de 63- jarige C. D. den Hartog uit de Aalsmeerderweg. Op een onge lukkig ogenblik yiel 'n rol tegen zijn been, hij verloor zijn even wicht en geraakte te water. De politie wist hem wel na een kwartier op te dreggen doch met terstond toegepaste kunstmati ge ademhaling en toediening van zuurstof vermocht men niet |,de levensgeesten op te wekken. STRAATROOF Zondagmiddag is nen vrouw, de op de fietsiin do Haagse wijk Zorgvlied teed, van haar tas be roofd. De las, die aan de baga gedrager v/as gebonden, bevatte slechts enkele guldens. De vrouw stelde direct een passerende wandelaar van het gebeurde op de hoogte. Deze zou een niap op een bromfiets gezien hebben, die aan de beschrijving van de vrouw beantwoordde. De Haagse poli tie heeft inmiddeis een oproeit doen uitgaan in de hoop, dat de wandelaar zich zal melden. Zoals bekend heeft de Haagse politie vorige week een man aangehouden, die heeft bekend in de afgelopen twee jaar hon derd gevallen 'van straatroof té hebben gepleegd. BRAND IN BINNENVAAR. TUIG DOOR SCHULD De reeherchegroep van de rijkspolitie te water in Amster dam heeft dinsdagmiddag pro ces-verbaal opgemaakt tegen de 46-jarige havenarbeider J. J. uit Dokkum, door wiens schuld gisterochtend brand is ontstaan in - de lading van het binnen vaartuig ..Windhorst". Het vuur kon spoedig worden geblust. De schade viel nogal mee. De „Windhorst"' lag op de -Ja- vakadc langszij het zeeschip „Congokust'1 voor het overne men van een lading palmpitten. De havenarbeider rookte tegen de uitdrukkelijke voorschriften in tijdens het werken een siga retje, waardoor de hoogst brand gevaarlijke palmpitten vlam vat ten. Met brandslangen van de „Congokust" werd het vuur ge blust. Een deel van de 100 balen palmpitten die reeds in het bin nenvaartuig waren overgesla gen, ging verloren. BEJAARDE VROUW OMGEKOMEN In de nacht van vrijdag op za terdag is de Sl-iarige alleenwo nende weduwe T. BroerKrijgs man te Klaaswaal om het leven gekomen. Zij is 's nachts door het bed in de bedstede gezakt en in de kelder terechtgekomen. Bij deze val heeft zij haar nek ge broken. Buren hebben zaterdag familieleden van de vrauw ge waarschuwd. Bij een onderzoek vond men de vrouw in de kelder van haar v/oning. ALKMAARS ONTZET GEVIERD Met een driedaags feest heeft Alkmaar dit weekeinde het ont zet van Alkmaar in 1573 her dacht. De feestelijkheden waren reeds vrijdagavond begonnen met een lampionoptocht voor de jeugd, een taptoe en een recep tie ten stadhuize van het be stuur van de 8-oktobervereni- ging „Alkmaar Ontzet", die haar honderdjarig bestaan vierde. Zaterdag vormden een gecos- tumeerde jeugdoptocht en een drumbandfestival de hoofdscho tel van de feestelijkheden. 's Avonds werd in de Grote Kerk door de Alkmaarse orato riumvereniging het oratorium „Judds Maccabaus uitgevoerd, welk concert door '3000 belang stellenden werd bijgewoond. Nadat zondag het ontzet in alle kerken was herdacht, volg de maandag de officiële herden king in het „Victoriapark", waar de burgemeester van Alk maar, mr. H. J. Wijtema, een herdenkingsrede hield. 's Middags trok een grote his torische optocht door Alkmaars straten. Deze gal een aanschou welijk beeld van de „veranderin gen in de laatste honderd jaar. Met een taptoe van de mari nierskapel van de koninklijke marine en een vuurwerk werd dit driedaagse feest besloten. INCIDENT ROND RUSSISCHE VROUW OP SCHIPHOL Zo ging maandagavond om 10 uur de Russische vrouw, mevr. Golub, vergezeld van dé Russi sche ambassadeur, de heer P. K. Ponomarenko, op weg naar het vliegtuig, dat haar naar Moskou zou terugbrengen, terwijl haar echtgenoot in Nederland 'achter bleef. KIND BIJ AANRIJDING GEDOOD Gisteravond" is het 6-jarig jon getje Ben Seheiuit bij het over steken op de fiets van een weg te Nieuwleusen (Ov.) door een hem tegemoet komende auto, be stuurd door de heer G. E. uit Nieuwleusen, aangereden en op slag gedood. De Amsterdamse politie heeft vorige week, zoals gemeld, aan gehouden de 28-jarige admini strateur A. J. W. uit de'hoofd stad. die eind september te Apel doorn een woning was binnen gedrongen en daar een paar kistjes met effecten zou hebben gestolen. Aanvankelijk werd ge dacht. dat de waarde van deze effecten een bedrag van ongeveer 11.000 vertegenwoordigden. Thans is gebleken, dat het hier De fabriek „Servo" in Ambt Delden aan de Goorsestraat is in de nacht van maandag op dins dag geteisterd door een ernstige brand die een schade van enige tonnen heeft aangericht. De brand woedde in een ge heel nieuwe afdeling van de fa- bliek waar siccatieven voor de bereiding van lak en vernis worden gemaakt. Deze afdeling, die de modernste van haar soort ter wereld wordt genoemd, was De Oestduitse grenspolitie heeft zondag vier Westberlijnse jon gemannen en vier Oostberlijnse jenge meisje aangehouden, dié p beerden van Opst-Bevlijn in '-'■"est-Berlijn binnen' te komen. Toen het achttal trach.ttcL_.de sectorgrens te overschrij.dën, openden de Oostduitse politie het vuur. De Westberlijnse politie neemt aan dat de vier jongelie den zaterdag naar Oost-Berlijn zijn gegaan om bun verloofden mee terug naar West-Bcrlijnte nemen. Ook aan de grens tussen West- Berlijn en Oost-Duitsland heeft zich zondag een incident voorge daan. Vier jonge Westbe lijr.ers die nabij de grens in een bos lie pen. werden door leden van de I Oostduitse politie geroepen. Deze vroegen bun hen behulpzaam te zijn bij het ontvluchten. Toen de '-■'.'cstbevliiners bij .de grens wa ren. gingen de politiemannen tot de aanval over. Zij zetten de vluchtende jongemannen tot op twintig meter op Wqstberlijns gebied 11a en voerden 2 van hen over de grens Oost-Duitsland 1. ;nrien. Ook bij 'dit optreden schoot de Oostduitse poli) ie. Burgemeester Willy v Erandt van West-Eerlijn heeft; tiidens een persconferentie meegedeeld, dat de Westberlijnse politie voortaan niet lijdelijk zal olijven toekijken als de Oostduitse po litic Westberlijners neerschiet. Dc mogelijkheid wordt onder zocht de Westberlijnse politie met andere wapens uit te rus ten dan de revolvers én knup pels, die zij op het ogenblik bij de patrouillering langs de grens tussen West- en Oost-Berli.in draagt. Het is echter Jiiet het Plan in haar bewapening spec- t.'<< ulaire veranderingen aan te brengen, a'rius Brandt. Een blijkbaar aangeschoten Westberlijner avond in de buurt van de prik keldraadversperring tussen Oost en West-Berlijn. Hij uitte, vol gens ooggetuigen, enige verwen singen aan het adres van een op wacht staande Oostduitse poli tieman. Deze sjchoot hem daarop in de arm. waarna hij door ver scheidene Vopo's door het prik keldraad werd getrokken. De Westberlilier kreeg handboeien om en werd in een vrachtauto weggevoerd. Op een andere plaats langs de prikkeldraadversperring dwon gen Oostduitse politiemannen 3 Wèstberlijners, die zich in d° buurt van de versperring be vonden. onder bedreiging met revolvers zicp op Oostduits ge bied te begeven, waarna ook zij werden weggevoerd. Dit ge schiedde voordat de Westberlijn se politie kon ingrijpen. Ongeveer 2500 Westberlijners hebben zaterdag een plechtig heid bijgewoond, waarbij West berlijnse jongelingen een zwart herdenkir.gskruis oprichtten aan de Westberlijnse oever van de rivier de Spree. Nabij deze jolaats zijn, als ge meld, vrijdag j.l. twee Oostber- iijners om het leven gekomen, die zwemmend de vrijheid tracht ten te bereiken. Eén hunner werd door Oostduitse politie in het water doodgeschoten. De an dere werd niet getroffen. Hij stierf van uitputting toen hij de Westberlijnse oever had bereikt. De drie weggevoerde Westber lijners zijn later weer op vrije voeten gesteld. De ouders van een aantal kin deren maandag 30. gisteren nog 24), dat de nieuwe, in septem ber geopende Alberi Plesman- school in de stadswijk Malbur- ger-West van Arnhem bezoekt, houden deze. kinderen thuis omdat zij het oversteken van het „De Moncnyplein" in de drukke rijksweg ArnhemNij megen te gevaarlijk vinden voor de jeugd. M/t het Arnhemse gemeente bestuur hebben de betrokken ouders deze zaak al eerder be sproken. Zij vinden thans dat aan hun eisen, ondanks door de gemeente gedane toezeggingen, niet is voldaan. Zij willen 'net risico dat hun kinderen lopen bii het over steken van de drukke rijksweg niet. langer nemen, zo zeggen -ij. Processen-verbaal wegens het kwam zatérdag- 1 ongeoorloofd schoolverzuim zijn tot. dusver nog niet opgemaakt. Het gemeentebestuur wil deze zaak niet op de spits drijven, al moet natuurlijk de leerplichtwet gehandhaafd blijven. De overplaatsing van de be trokken leerlingen naar de nieu we openbare lagere school in Malburger-West was nodig om dat de in Malburger-Oost be staande openbare lagere scho len te overbevolkt, waren. Het bezwaar van de betrokken ouders richt zich niet tegen de nieuwe school of het school hoofd, maar uitsluitend tegen het feit. dat de kinderen de drukke rijksweg moeten over steken. De ouders achten hier onder meer de aanwezigheid van twee politieagenten nodig, in af wachting van het tot stand ko men van het nieuwe viaduct, dat hier is geprojecteerd en waar voor een bedrag van 2 miljoen gulden is uitgetrokken. kort tevoren in bedrijf gesteld. De brand werd omstreeks half elf ontdekt door de nachtwaker, die onmiddellijk groot alarm sloeg waarop de moderne be drijfsbrandweer in het geweer kwam. De brandweer van Stad en Ambt Delden waren snel ter plaatse, maar toen bleek dat de brand een zeer ernstige vorm aannam, werd ook de brandweer van Hengelo te hulp geroepen die spoedig met drie wagen* aan de blussing deelnam. In totaal waren toen twintig spuiten in actie. Doordat kerosine in brahd ge raakte. ontstonden telkens gro te steekvlammen. Enkele arppa- raten ontploften. De bedrijfsbrandweer waar van de moderne installatie twee v eken geleden gereed kwam, heeft er veel toe bijgedragen dat het vuur zo snel. bestreden kon worden. De bedrijfsleider, de heer J. H. Kruithof, heeft met behulp van omwonenden, een wagon met aethelytene-oxyde die voor het gebouw stond, kunnen weg rijden, waardoor het gevaar van een grote ramp kon worden voorkomen. Over de oorzaak van de brand, die op een veertien meter hoge verdieping uitbrak, is nog niets bekend. De directie heeft meegedeeld dat het minstens een jaar zal duren voordat de geteisterde af deling weer hersteld zal zijn. Over de brand, bij de N.V. chemische fabriek Servo te Del den, wordt nader medegedeeld, dat deze zich heeft beperkt 1ot een gedeelte van een gebouw van het fabriekscomplex. Het laat zich aanzien dal een en ander vrijwel geen gevolgen zal hebben voor de produktie. Het bedrijf was tegen brand schade verzekerd, aldus W. A. Scholten. Foxhol N.V. van wie de N.V. chemische fabriek Ser vo een dochteronderneming is. MET TRACTOR TE WATER Maandagmiddag is de 50-jarige R. Bork uit Middenmeer die met een tractor werkzaamheden ver richtte op het landbouwbedrijf van de heer H. J. Meijer te Mid denmeer, met de tractor een sloot ingereden. De politie heeft later op de middag liet stoffelijk overschot van de heer Bork, die gehuwd ->n vader van drie kinderen wasv op- gedregd. ging om een bedrag van rond 30.000. De administrateur liep op 22 september ('s morgens om 11 uur) in de Parkenbuurt en kwam daarbij ook langs het huis van mevr. L. S., waar de deur op een kier stond. Hij is naar binnen, gestapt en is naar boven gegaan, waar hij een speurtocht heeft ondernomen. In de slaapkamer vond hij een portemonnaie nfiet een hedrag var 30. Deze eigen de hij zich toe. Daarna ontdekte hij in een kast twee geldkistjes. Zorgvuldig wikkelde hij deze in een handdoek en heeft daarna ongestoord het huis verlaten. De dienstbode, die in de keuken bezig was, merkte hem niet op. W. is toen teruggekeerd naar Amsterdam en heeft daar de geldkistjes geïnspecteerd. Hij verkocht enkele van de effecten, die hij ih de kistjes had aange troffen. Deze verkoop leverde hem een bedrag van ongeveer ƒ4300 op. waarvan hij een vro lijk leventje leidde. Er werden kleren gekocht en een pick-up met (kostbare) pla ten. drank, sigaren en andere artikelen werden gekocht. De man heeft zich vervolgens in een hotel te Amsterdam geïnstalleerd en nodigde een aantal vrienden uit om met hem de bloemetjes buiten te zetten. Dit kostte uiteraard '/eel geld en het gevolg was, dat W. genoodzaakt was nog eens een effect te verkopen. Hierdoor liep hij tegen de lamp. De Amsterdamse politie arres teerde hem en bracht tem terug n%ar Apeldoorn, waar hij inmid dels bekend heeft de inbraak en diefstal te hebben gepleegd. Hij is opgesloten in het bureau van I, politie en wordt binnenkort voor 'de officier van Justitie te Zut- phen geleid. Hefschroefviiegtuigen van hot Amerikaanse vliegdekschip „Princeton'' hebben maandag vierenzeventig" opvarenden ge red van het Libanese schip „Sjeik" en het Amerikaanse schip „Pioneer Muse" die nabij het eiland Kitadaito Djima in de Stille Oceaan op een rif zijn ge lopen. De kapitein en de hoofd machinist van de „Sjeik" zijn omgekomen. Later is gemeld dat de ..Pio neer Muse" in tweeën is gebro ken. Gezagvoerder Williams en twee andere bemanningsleden zijn op het eiland Kitadaito Dji ma achtergebleven, in de hoop dat hun schip nog geborgen zal kunnen worden. De overige op varenden zijn, als gemeld, door hefschroefviiegtuigen san het' Amerikaanse vliegdekschip „Princeton" van boord gehaald.' i~ Tn een staalfabriek te Gary, in de Amerikaanse staat Indiana heeft dinsdag een man amok gemaakt. Hij schoot vier men sen dood en verwondde drie andere. UNILEVERS en PHILIPS WILLIG De internationale waarden hebben dinsdagmiddag een zeer vaste tot willige stemming te zien gegeven. Vooral Unilevers en Philips trokken flinke belang stelling. waardoor forse koers winsten werden behaald. Ook Kon. Olies deden wederom van zich spreken. AKU's konden zeer goed meekomen na een lagere opening. Hoogovens openden praktisch onveranderd. Ip vrij wel alle hoeken was dehandel levendig. De vaste tendentie op het Dam rak van maandag voor de inter nationale waarden werd door New York gretig overgenomen. Daardoor kon de telefonische avondhandel in Amsterdam zich maandag verdef" optrekken. De arbitrage liet zich toen geducht gelden door koopopdrachten voor Amerikaanse rekening, speciaal voor Unilevers en aan delen Kon. Olie. Ook Philips ont moette ruime belangstelling. Er ontstond een zeer vaste stem ming voor genoemde hoofd fondsen waardoor als hoogste koers maandagavond voor Uni lever werd genoteerd 826, voor Kon. Olies 117.80 en voor Phi lips 1012. AKU's werden op het hoogste niveau veranderd op 404 en Hoogovens op 825. Dins dagmorgen werd deze vaste stemming verder voortgezet bij een ruime handel. Be officiële beurs deed er gistermiddag nog een schepje bovenop. Unilevers zetten de koersstijging verder voort van 832 op de opening tot 838 latei" op de middag. De vori ge siotkoers voor dit fonds was SIS1:. Philips, wilde niet achter blijven en liep op van 1020 tot 1031, waardoor de elektro-aan- delen een koerswinst behaalden van circa dertig punten. Kon. Olies verbeterden bijna drie gul den tot 118,40. Deze stukken noteerden boven pariteit New York. AKU's vast op 406, na 402. Hoogovens stelden weder om teleur en zakten na een ope ning op 818 in tot 811 (818%). De vaste stemming van dins dagmiddag ging wederom uit van certificaten Unilever, waar voor Amerika belangstelling blijft tonen in verband met de aanstaande introductie van dit fonds op de Newyorkse beurs. Het is een lange tijd zepr stil ge weest op het Damrak. Door de internationale politieke onzeker heden heeft men de laatste we ken eerder verkocht (Jan ge kocht. Hierdoor is veel geld vrijgekomen. Dinsdag achtte men blijkbaar de tijd gekomen om met kooporders in de markt te stappen. Mede door deze vraag, waartegenover te weinig aanbod stond, weiden forse koerswinsten geregistreerd. Cultures vrijwel onveranderd. In de scheepvaarthoek was het gedurende de gehele beursduur rustig met een prijshoudende stemming zonder meer. De Staatsfondsenmarkt werd verrast met een bericht, dat op 20 oktober a.s. de inschrijving wordt opengesteld op ƒ50 min 4 procent 30-jarige obligaties Bank voor Nederlandse Gemeen ten tegen 98% procent. Deze lening zal, volgens de beurs, zeer zeker slagen. De stemming op de Staatsfondsenmarkt was prak tisch gelijk aan die van maan dag n.l. prijshoudend. De lokale afdelingen gaven merendeels koersverbeteringen te zien met weinig handel. Claims Key en Kramer wer den onveranderd op 540 gead viseerd. Die van de Twentsche Kabel tegen een adviesprijs van 2050 tot 2100, tegen maandag ƒ2100. Intern, conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel enz. Algemeen Beursindices 6/10 9/10 10/10 544.24 546.36 557,24 365.15 368.29 369.43 192.12 193.01 192.79 228.57 229.77 229.77 163.59 163.49 163.75 398.35 400.25 405.66 Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier geldend in Am sterdam op heden luiden: Engelse pond 10.09—10.19 Amerikaanse dollar 3.57%3.S1% Canadese dollar 3.473.52 Franse frank (100) 72.4072.90 Belg. frank (100) 7.21%—7.26% Duitse Mark (100 90.00—90.50 Zweedse kr. (100 69.15—70.15 Zwitserse fr. (lOOi 83.3083.80 Italiaanse lire (10.000) 57.50—59.50 Deense kroon (100 51.8052.80 Noorse kroon (100) 49.7550.75 Oostenrijkse Schilling (1Ó0) 13.90—14.00 Portugese escudo (100) 12.60—12.75 Spaanse peseta (100 gr. ooup.) 5.92%—6.07% Nabeurskoersen A.K.U.: 405 gb—407 slot 407 (407%) Kon. Olie: 117.40—118.20 slot 118.20 (118.10) Philips: 1030—1040 slot 1040 (1032) Unilever; 839844 gb slot 843 (838) Hoogovens: 822—823 gb slot 822 .(817)

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 7