Antwoord van de heer Schürmann op rede van Subandrio Golub wil wetenschap in vrijheid uitoefenen De toetreding van Engeland tot de Europese Economische Gemeenschap Gromyko in Londen Weero verzicht „Izwestia" kritiseert Zjoekov WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN Radio de Koek Heath hield persconferentie HOOGWATER fr&nkering bij abonnement: Terneurea Directeur-Hoofdredacteur I."Van de Sande Eedactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adresSmidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per ïnaand ƒ2,—; per week 48 et. Losse nrs 9 et DE VRIJ WOENSDAG 11 OKTOBER 1961 17e Jaargang Nr 5418 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Adverténtieprüs per mm 16 c-t; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek Kleine Advertenties géén handels- advertenties)5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De permanente vertegenwoor diger tan Nederland bij de Ver. Naties, mr. C. W. A. Schürmann, heeft na Subandrio's rede van maandag in de algemene verga dering gezegd bet te betreuren dat lndonesié zo gauw en zonder \erdere studie „een negatieve houding" jegens het Nederlandse plan heeft aangenomen. V. S. erkennen Syrische regering De Verenigde Staten hebben de nieuwe Syrische regering offi cieel erkend, aldus heeft het - Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken bekendgemaakt. De woordvoerder van het Sta te Department heeft gezegd, dat de nieuwe Syrische regering is mpegedeeld, dat de V. S. haar consulaat-generaal in Damascus tot ambassade willen verheffen. Koerdenpartij in Irak ontbonden De Koerdistaanse democrati sche partij onder leiding van Moestafa Barzani, die ook de leider geweest zou zijn van de mislukte Koerdenopstand van vorige maand in Noord-Irak, is officieel ontbonden. Een recht bank in Bagdad heeft voorts Je confiscatie gelast van alle eigen dommen van de partij. Waar Barzani zich bevindt is nog steeds niet bekend. Hij zou rewond en „ondergedoken" zijn. Geen Amerikaanse troepen naar Zuid-Vietnam De Verenigde Staten hebben niet besloten'troepen naar Zuid- Vtetnani te zenden, zo heeft een woorrtvoerdéi \an het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Washington dinsdag gezegd. Hij voegde er aan toe dat de regering van Zuid-Vietnam niet om troepen gevraagd heeft. ..De Vietnamese regering verzekert ons dat zij vertrouwt dat het in staat is de huidige communisti- che aanvallen met de door de V'. S. overgedragen materiële hulp en npleidingsdiensten kan weerstaan". Ook Oost duit.se dienstplichtigen zwaaien nog niet af ..Tass" meldt, dat ook de Oost- duitse regering thans heeft be sloten bepaalde categorieën dienstplichtige officieren, onder officieren en manschappen, die in de herfst met groot verlof ouden gaan. voor een periode tot zes maanden onder de wape nen te houden. Communistische functionaris sen doen reeds maandenlang moeite de Oostduitse dienstplich tigen te bewegen om vrijwillig na hun diensttijd van twee jaar door te dienen. Dat men dit :iu 1 erplieht heeft gesteld wordt in V ost-Berlijn als het bewijs op gevat. dat do miliciens geweigerd hebben gevolg te geven aan het op hen gedane beroep. Hit wordt ook bevestigd door een mededeling van de Oost- i-Uutse minister van Defensie, generaal Hoffman, dat ..slechts enkele honderden" dienstplichti- - "n ermede hadden ingestemd na afloop van hun verplichte diensttijd nog vrijwillig onder de waoenen te blijven. Het Westberlijnso inlichtin- hurcau ..West" schat de sterkte van het Oostduitse leger na de nieuwe maatregel op 160.000 tot 170.000 man. GUBA EN DE VERENIGDE STATEN woordvoerder van he' Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft do ubaan.se beschuldiging dat de l erpnigdé Staten een nieuwe invasie op Cuba voorbereiden ..volkomen ongegrond en be lachelijk" genoemd. De Cubaanse onderminister van Buitcalandse Zaken Carlos Dlivares verklaarde maandag avond in Havanna dat de Ver enigde Staten een invasie op C uba voorbereiden. Het Cu baanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft een witboek gepubliceerd waarin bijzonder heden worden gegeven van trai ningskampen in de Ver. Staten v aar de invasiestrijdmacht zou worden opgeleid. De C.I.A.. de Amerikaanse geheime diens mu plannen hebben voor „agres sie op grote schaal". Cuba stelt de C.I.A. verant- antwoordelijk voor de mislukte nvasie van april. De heer Schürmann zei dat Nederland dikwijls heeft voorge steld het Internationale Gerechts hof zich te laten uitspreken over de Indonesische stelling dat Nederlands Nieuw-Guinea deel uitmaakt van Indonesië. Nederland is daar nog altijd toe bereid. Indien d.c Indonesische stelling dat de bevolking van Nederlands Nieuw-Guinea van mening is dat zij deel van Indonesië uitmaakt, juist is, kan zulks uit een volkstemming blijken. Indien In donesië dit eerlijk meent, dient het een kans het te bewijzen met instemming te begroeten. Verder zei de heer Schürmann dat indien de bevolking van Nieuw-Guinea besluit zich bij Indonesië te voegen, Nederland zich daar niet tegen zal verzet ten. Om die reden is het onjuist te zeggen dat er „anti-Indonesi sche" geest achter het Neder landse plan schuil gaat. De heer Schürmann drong er bij Indonesië op aan het plan nog eens te bestuderen. Hij zei dat de Nederlandse voorstellen volledig in overeen stemming zijn met het handvest van de Verenigde Naties en niet als onaanvaardbaar voor Indo nesië mogen worden beschouwd. De voorstellen zijn in het be lang van de Papoea-bevolking. Dr. Subandrio heeft een aan tal „ongerechtvaardigde en on plezierige dingen" over Neder land gezegd, aldus mr. Schür mann. die eraan toevoegde oe Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken niet te willen volgen op deze weg, ook al is Indonesië zo ver gegaan dat het een aantal infiltraties van ge wapende mannen in Nieuw-Gui nea heeft georganiseerd. De heei' Schürmann kondigde aan dat hij later uitvoeriger op Subandrio's verklaring zal in gaan. De Nederlandse regering heeft niet méér gedaan dan enkeie plannen ingediend. Volledige be handeling van de voorstellen dient achterwege te blijven tot dat de Nederlandse ontwerp resolutie door de Algemene Ver gadering in behandeling wordt genomen, aldus de heer Schür mann. De heer Schürmann zei verder dat steeds weer in de Verenigde Naties is gezegd dat een beslis sing over opneming van een gebied in een ander land- pas kan word engenomen nadat dat gebied onafhankelijk is gewor den. Overdracht van een niet- DE SOWJET-UNIE EN HET KOLONIALISME De Sowjet-Unie heeft dinsdag bij de algemene vergadering der V. N. een ontwerp-resolutie inge diend, waarin er op wordt aange drongen uiterlijk eind 1962 „het kolonialisme in al zijn vormen en verschijningen definitief en onvoorwaardelijk te liquideren". Een „Troika-commissie" zou er op moeten toezien dat dit ge beurt. In de inleiding op de ontwerp resolutie beschuldigt de Sowjet- Unie leden van de V. N. die be- heerschaps- en andere niet-zell- besturende gebieden besturen, er van dat zij zich niet houden aan de verklaring inzake het verle nen van onafhankelijkheid aan koloniale gebieden, die vorig jaar door de algemene vergadering werd aanvaard. De voorgestelde commissie zou op de volgende zitting van de al gemene vergadering rapport over haar bevindingen moeten uit brengen. zelfregerend gebied door het be sturende land aan een ander land :s ontoelaatbaar en in strijd met de geest en de letter van het handvest. Indonesië is kennelijk niet tegen de instelling van een ge zagsorgaan van de Verenigde Naties dat ln de overgangstijd de macht in handen zal krijgen. Dr. Subandrio heeft niet gespro ken over het Nederlandse aan bod jaarlijks ongeveer dertig miljoen dollar per jaar bij te dragen tot de ontwikkeling van het gebied. „Kan iemand daar tegen zijn?" Ook zei de Nederlandse ver tegenwoordiger dat de Neder landse voorscellen worden ge steund door 97 procent van de parlementsleden in Den Haag, die van de oppositiepartijen in cluis. HOOG WATER IN VENETIE Tengevolge van zware regenval is een deel van Venetië blank komen te staan: de overstro ming, welke haast ieder jaar met traditionele nauwkeurigheid een deel van de toch al schaarse stra len in de Dog en.stad onder wa ter zet. Voor een deel heeft men de moeilijkheden bestreden door liet plaatsen van schragen met plan kiers voor het overige past ieder zich zo goed on zo kwaad als liet kan aan bjj de omstan digheden, welke de aangeboren Italiaanse hoffelijkheid goede mogelijkheden bieden. Advertentie HEDEN ONDERHOUD SOEBANDRIO-RUSK De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soeban- drio, zal donderdag om 15.00 uur (Ned. tijd) op het ..State Department" een onderhoud hebben met zijn Amerikaanse ambtgenoot, Dean Rusk. Dit heeft de Indonesische am bassade in Washington meege deeld. Een woordvoerder zei aan te nemen dat een deel van het onderhoud gewijd zou zijn aan de kwestie-Nieuw-Guinea. Functionarissen in Washing ton zeiden dat de Ver. Staten van mening zijn dat beide lan den tot een oplossing moeten komen, indien mogelijk. Minister Soebandrio zal één dag in Washington verblijven. Noordstraat 102 - Telefoua 31M Xerneuzen OVERSTROMINGEN IN ZUID-VIETNAM In een provincie van Zuid- Vietnam zijn een tachtigtal men sen verdronken door overstro mingen. die een gevolg zijn van het buiten de oevers treden van de rivier de Mekong. Het Zuid-Vietnamese persbu reau meldt, dat 56 D can het bouwland van de provincie is on dergelopen en dat de rijstoogst is verwoest. Het Sowjet-regeringsorgaan „Izwestia" heeft felle kritiek ge leverd op maarschalk Georgi Zjoekov. die ervan wordt be schuldigd de militaire ontwikke ling in de Sowjet-Unie te hebben vertraagd. In een artikel van een corres pondent die een atoomduikboot heeft bezocht wordt gezegd, dat zelfs ..in militaire kringen" ver keerde opvattingen heersen over de rol van de duikboot. Zjoekov zou hebben gedacht dat de ma rine „een fossiel" was, „slechts geschikt voor parades op feest dagen". raketten zouden waarde loos zijn en het aangewezen wa pen was en is de bajonet. De „Izwestia" prees Chroes.it- sjof. die ..persoonlijk tussenbeide kwam" en die thans „door alle zeelui de vader van de atoom boot wordt genoemd." Het is waarschijnlijk de eerste maal dat de maarschalk, die thans bij Moskou woont en zijn DE RUSSISCHE ATOOMDUIKBOTEN De Russische atoomduikboot is een ruim gebouwd vaartuig, waarin zelfs de langste opvaren de rechtop kan lopen, zo meldt het Sowjet-regeringsorgaan „Iz westia". Volgens een verslag gever van dit blad. die een oefen- reis met een dergelijk schip heeft gemaakt, kan men elkaar in de gangen gemakkelijk passe ren. Ook de verblijven voor de bemanningsleden zijn ruim en comfortabel ingericht. Tenslotte bericht de verslaggever van Iz westia. dat de Russische atoom duikboten een grote hoeveelheid water aan boord hebben, zodat het niet meer voorkomt, dat de opvarenden zich weken niet kun nen wassen. Ik had al heel lang het plan om in het buitenland politiek asiel te vragen, omdat ik in Rus land mijn wetenschappelijke ar beid niet in vrijheid kan ver richten." Dit heeft de 35-jarige Russi sche chemicus Alexsej Golub als motief voor zijn verzoek om po litiek asiel aan de Amsterdamse vreemdelingenpolitie laten we ten. „Ik kreeg in Rusland de kans niet om mij uit te leven in mijn wetenschappelijke hobby" voegde hij eraan toe. Al geruime tijd hield Golub zich tezamen met zijn vrouw bezig met een wetenschappelijke studie van de mogelijkheid om strontium aan het menselijk lichaam tc onttrekken. De Rus sische autoriteiten gaven hem evenwel geen verlof deze studie in het laboratorium te verrich ten. Zo rijpte bij Golub het plan naar het buitenland te verdwij nen. Hij kreeg daartoe al eerder de kans, omdat hij reeds enkele malen als Russisch vertegen woordiger wetenschappelijke congressen in het buitenland heeft bijgewoond. In zijn gebrek kige Duits heeft Golub de vreem delingenpolitie verteld dat hij over zijn plan om politiek asiel te vragen nimmer met zijn vrouw heeft gesproken. Dit is waar schijnlijk dan ook de achtergrond van de menselijke tragedie die zich maandag op Schiphol heeft afgespeeld: een totaal verraste vrouw. De vreemdelingenpolitie begint woensdag met het ver hoor van de Rus. die nog steeds diep onder de indruk is van het geen maandag op Schiphol is voorgevallen. Men hoopt dan met behulp van een Russische tolk ook de levensloop van de nog jonge Russische geleerde te kunnen nagaan. mémoires schrijft, in hel open baar wordt beschuldigd van po gingen om de militaire ontwikke ling van de Sowjet-Unie te ver tragen. De Russische atoomduikboten hebben een bijzondei gevarieerde bewapening, aldus dc „Izwestia". „Zi.i zijn voorzien van raketten met atoomspringkoppen voor doelen op grote afstand en ge vleugelde raketten voor diverse doelen. Zij zijn bovendien uitge rust met verschillende soorten torpedo's magnetische, zelf'oe- sturende en andere voor aan vallen op duikboten en aan de doelstellingen oppervlakte varende schepen". wil raken; De Britse onderminister van Buitenlandse Zaken, Edward Heath, heeft dinsdag in Parijs verklaard, dat „Engeland het in het belang van alle betrokkenen acht, dat de onderhandelingen over de Britse toetreding tot de Europese Gemeenschappen zul len slagen". Na zijn verklaring tijdens het eerste officiële overleg met de zes E.E.G.-landen en met de Euro pese commissie in het Franse ministerie van Buitenlandse Za ken betoogde Heath op een pers conferentie. dat „de huidige in ternationale omstandigheden dc bijdrage tot de eenheid van Euro pa meer en meer noodzakelijk maken". Heath verklaarde voorts dat: 1) Engeland alleen „techni sche" wijzigingen van het Ver drag van Rome wenst, die ver band houden met de interne gang van zaken en niet aan de van het verdrag De Sowjet-minister van Buiten landse Zaken Gromyko is dins dagmorgen uit de Verenigde Sta ten in Londen aangekomen voor informele besprekingen met zijn Britse ambtgenoot Lord Home over de kwesties Berlijn en Duits land en andere onderwerpen. De Russische minister, die de vorige week in Washington een gesprek heeft gehad met presi dent Kennedy, deelde over het verloop daarvan o.m. mede de indruk te hebben, dat president Kennedy de kwestie Duitsland wat wij de kwestie van het Duit se vredesverdrag noemen, aldus Gromyko als het belangrijkste en meest acute probleem van dit ogenblik beschouwt. Het gesprek is echter niet beslissend geweest. Wél zei Gromyko positief te kun nen zeggen, dat de mogelijkheid van een vreedzame regeling aan wezig is. doch dat niet alles van de Sowjet-Unie afhangt. Alle mogendheden, en in de eerste plaats de regeringen van de gro te mogendheden en van die in Europa, moeten alles doen om het gevaar van een militaire botsing te voorkomen, aldus Gro myko verder. Op een vraag of hij meende dat het Westen en Rusland het zelfde bedoelen als zij het heb ben over West-Berlijn als vrije stad, antwoordde Gromyko soms te geloven, dat de definitie daar van niet altijd juist wordt begre pen. Het zou een onafhankelijk geheel zijn, met behoorlijke waar borgen. En één van de garanten zal de Sowjet-Unie zijn. Gromyko zei verder nog de Amerikaanse staatslieden te heb ben gezegd, dat een vreedzame regeling van het Duitse vraag stuk mogelijk is op een manier die voor alle betrokken landen aanvaardbaar is. Op een vraag of Engeland mo gelijk als bemiddelaar in de kwes tie Berlijn zal optreden, ant woordde Gromyko zulks niet te willen zeggen, omdat Engeland als één der grote mogendheden een der ii rlêze kwestie betrok ken landen is. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko heeft gisteren premier MacMil- lan van' Engeland een boodschap van premier Chroesjtsjof over handigd, zo wordt van gezagheb bende zijde in Londen meege deeld. Gromyko heeft een uur en drie Wartier met MacMillan gespro ken. Het onderhoud was geheel aan Berlijn gewijd. Naar van Britse zijde verluidt, is de kans op succesvolle onderhandelingen tussen Oost en West er niet gro ter door geworden. Na afloop van het onderhoud zei Gromyko dat MacMillan en hij „een zeer interessant en nut tig gesprek hadden gehad over de vraagstukken, waarbij belde regeringen belang hebben". Natuurlijk hebben wij van ge dachten gewisseld over het Duit se vraagstuk, zoals u dit in het Westen noemt, of liever de kwes tie van het vredesverdrag met Duitsland, zoals wij dit probleem nauwkeuriger omschrijven, al dus Gromyko. Na mijn onderhoud met Mac Millan, zo zei de Rus. en mijn gesprekken met Amerikaanse staatslieden, heb ik do indruk gekregen, dat men steeds beter gaat beegrijpen. dat alles door alle verantwoordelijke regerin gen en in de eerste plaats door de regeringen van de grote mo gendheden gedaan moet worden om een botsing te vermijden en een vreedzame oplossing te vin den voor alle belangrijke vraag stukken. Ik ben dan ook van mening dat elk nuttig gesprek een stap voorwaarts is. hoewel het soms moeilijk is om op een schaaltje af te wegen hoeveel meter wij vooruit zijn gekomen, zo besloot de Rus. Later is vernpmen dat de bood schap van Chroes.jtsjef voor Mac- millan een mondelinge was. De Rusische premier liet slechts zijn persoonlijke groeten overbren gen. De Britse minister van Buiten landse Zaken. Home. heeft zijn Rusisclft> collega dinsdagavond een diner aangeboden 21 de gemeenschappelijke doel stellingen onderschrijft, zoals deze in het verdrag zijn neerge legd: 31 samen met de zes E.E.G.- landen wil zoeken naar oplossin gen voor de drie kernproblemen die door een Brits lidmaatschap ontstaan: het gemenebest, de landbouw en de verhouding tot de E. V. A.-landen. Heath zeide op de persconfe rentie in antwoord op vragen te verwachten, dat dc komende on derhandelingen „verscheidene maanden" in beslag zullen nemen. Engeland verwacht daar bij niet. dat de E.E.G. de san de gang zijnde werkzaamheden ver traagt. „Wij willen integendeel trachten de vooruitgang te vol gen". Op de inleidende conferentie, die onder voorzitterschap stond van de Duitse minister van Eco nomische Zaken. Erhard, ver klaarde Heath, dat een oplossing moet worden gevonden voor drie problemen, te wetende gemene- besthandel. de Britse landbouw en de Europese vrijhandelsasso ciatie. Deze problemen kunnen het voorwerp uitmaken van pro-' tocollen, zonder dat wijzigingen moeten worden gebracht in de artikelen van het verdrag, zoals dit vandaag van kracht is. Heath betoogde verder, dat de landen van de E.E.G. de Britse zienswijze inzake de waarde en de betekenis van het gemenebest voor het algemeen welzijn en de stabiliteit van de wereld dienen bij te treden. Over de landbouw merkte hij op, dat niet alleen de essentiële gemenebestbelangen gevrijwaard dienen te worden, tegelijk wordt ook het probleem van de Britse landbouw gesteld. Het Verenigd Koninkrijk is be reid met de zes deel te nemen aan een gezamenlijke landbouw politiek. Dit werpt echter^moei lijk heden van praktische aard op. Het systeem van overheidssteun voor de landbouw, dat in Enge land wordt gevolgd, verschilt aanzienlijk van dat van de zes. zodat het Verenigd Koninkrijk in gezamenlijk overleg met de zes moet onderzoeken op welke wij ze de essentiële belangen van de Britse land- en tuinbouw het best kunnen worden beveiligd. Heath merkte voorts op, dat het Ver enigd Koninkrijk een ..billijke" tijd moet worden gegund om het in staat te stellen de gewenste wijzigingen uit te voeren. Over dc Europese vrijhandels associatie zei Heath, dat hef al tijd dc Blitse zienswijze is ge weest. dat de huidige verdeling van West-Europa in twee econo mische kampen zo vlug mogelijk moet worden beëindigd. De E. V. A-landen menen dat elk lid voor zichzelf de mogelijkheid moet bestuderen om een vorm voor ppp directe band met de Gemeen schap uit te werken. De E.V.A. landen moeten dan ook in staat worden gesteld om gezamenlijk en op hezolfde ogenblik deel te nemen aan een geïnteresseerde Europese markt. Heath verklaarde voorts, dat het Ver. Koninkrijk bereid is de algemene structuur van het ge zamenlijk buitentarief van de Gemeenschap te onderschrijven, waarbij echter bepaalde punten voor een speciale behandeling in aanmerking moeten worden ge bracht. Wat de-Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal en „Eura tom" betreft is Engeland bereid na het officiële toetreden tot de E.E.G. over het lidmaatschap van deze beide Gemeenschappen te onderhandelen. Advertentie AANHOUDEND ZACHT Het K. M. I. deelt mede: Een gebied van hoge luchtdruk strekt zich uit van Frankrijk naar midden-Rusland. Langs de flank hiervan komt een zuid westelijke stroming voor, waar mee zachte lucht uit de omge ving van de Golf van Biscaje naar West-Europa en Scandina vië wordt getransporteerd. In ons lancl liepen de middag- ïemperaturen op tot 10 a 22 graden, terwijl in Frankrijk maxima van omstreeks 25 gra den werden gemeten. WOENSDAG 11 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walzoorden v.m. 2.36 3.11 3.51 4.01 n.m. 2.47 3.22 4.02 4.12 DONDERDAG 12 OKTOBER Breskens 3.08 3.22 Terneuzen 3.43 3.57 Hansweert 4.23 4.37 Walzoorden 4.33 4.47 De westelijke begrenzing van de zachte lucht strekt zich uit van de kust van Noorwegen naar Oost-Engeland en beweegt zich zeer langzaam in de richting ven ons land. Op de nadering hiervan zal later de bewolking in hat Westen toenemen, maar regen van betekenis wordt niet ver wacht. medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt. geldig tot hedenavond. Zuidelijke wind Droog weer met veranderlijke bewolking, zwakke tot matige, aan de kusl latei krachtige zui delijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar. ZON MAAN op onder op onder Okt. 11 6.57 17.56 8.27 19.05 12 6.58 17.54 9.36 19 "4 13 7,00 17.32 10.44 20 07 14 7.02 17.30 11.51 20.48

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1