che iaalzaak tandaert TRUI bruele r MUL K?^?Dampo DE SANDE Amerikaans-Russische besprekingen Brits verkeersvliegtuig in Frankrijk verongelukt Weeroverzicht Het nieuwe ontwerp Kinderbijslagverzekering HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN 'ANDENBRUELE Sowjet'voorstellen bevatten geen basis voor onderhandelingen premier: Decentralisatie van bestuur TEAAT 32 - TEL. 2213 'ONDS LEVERANCIER llllllllllilllllllllllllllluiiiiiiiiumiiiiiiiHiiniiiMiinniiiimmm^ tot betere merken in mo- en. 3or a] uw gezinsleden wolsoorten. altijd iets aparts. NOORDSTRAAT 45 TERNEUZEN edige (kosteloze) op volgt benoeming tot t (max. sal. 547 Jromotiemogelij kheid 'tkoming in pension- mogelijk mondeling of schrif- enboseh, Maastricht, eter, Gas- en Waterfitter TERNEUZEN Tel. 30b» Frankering bij abonnement: Terneuzen pirecteur-Hoofdredaeteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 I Gironummer 38150 [Abonnementsprijs: ƒ6,- per kwartaal; per Imaand ƒ2,— per week 48 ct. Losse nrs 9 et. DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 9 OKTOBER 1961 17e Jaargang Nr 5416 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie f 2 40. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1.10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het rnaandagnummer: zaterdags 10 uur. In welingelichte kringen te Washington heeft men over het onderhoud van president Ken nedy en de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gro- jniko eezegd de indruk te heb ben °eleid tot een belangrijke toenadering. Aangenomen wordt dat Kennedy en Gromiko behal ve over Duitsland ook over de I opvolging van Dag Hammars- kjoeld als secretaris-generaal van de Ver. Naties hebben ge sproken. In genoemde kringen heeft men voorts gezegd dat een po sitief punt van de Amerikaans- Russische besprekingen de har telijk en dikwijls vriendschap pelijke sfeer is gëweest. Gromi ko heeft in de gesprekken die hij met Kennedy en de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, heeft gehad nooit een ultimatum gesield. De twee Amerikanen kregen van Gromi ko enige aanwijzingen over de mogelijkheden van onderhande lingen. Minister Gromiko keert heden naar Moskou terug. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft zaterdag te Washington in een elevisiegesprek met mevr. Eleanor Roosevelt verklaard dat het Amerikaans-Russische over leg van de laatste tijd in welge meende en opbouwende geest is gevoerd, docj, dat het nog te vroeg is om iets over het resul taat ervan te kunnen zeggen. De minister, die sprak over de drie bijeenkomsten, die hij te New York met zijn Sowjetrussi- sche ambtgenoot Gromyko heeft President Westduitse Bundesbank f waarschuwt tegen inflatie Be president van de Westduit se Bundesbank. Blessing, heeft vrijdag in een toespraak tot de Westtduitse coöperatieve vereni ging er ernsig voor gewaar schuwd, dat discipline en een gevoel van verantwoordelijkheid van het grootste belang zijn om een naderbij sluipende inflatie te voorkomen en de prijzen en lonen laag te houden. ,,Onze economische bedrijvig heid zal slechts op haar nogegehad en over de besprekingen pei! voortduren indien de prij- van twee uur, die de Rus vrijdag- zen en lonen niet blijven stij gen", aldus Blessing. Hij voegde er aan toe, dat het grote devie- zenoverschot dat West-Duitsland 'de afgelopen jaren heeft ver worven in een veel kortere tijd zou kunnen verdwijnen als de ionen en prijzen ieder jaar aan- zienlijk stijgen. Maatregelen tegen Sowjet-ambassade in Uruguay De regering van Uruguay heeft besloten, dat het aantal functio- L narissen van de Sowjet-ambas- sade moet worden verminderd en in verhouding moet staan tot dat van de andere Europese am bassades. Voorts zullen Sowjet-diploma- ten een speciale vergunning moeten hebben om zich verder dan 40 km buiten de hoofdstad te begeven. De grensgebieden zullen voor hen verboden zijn en hun bagage en post zullen onderhevig zijn aan controle door de douane en de posterijen. Franse activisten in Spanje aangehouden. Zeventien Franse rechtse ex tremisten, onder wie Joseph Or tiz en Pièrre Lagailiarde, zijn in het weekeinde in Spanje aange houden, op verzoek van de Fran se autoriteiten, zo is in welinge lichte kringen in Madrid verno men. Ortiz was wegens zijn aandeel in de opstand van januari 1960 in Algiers bij verstek ter dood veroordeeld en Lagailiarde tot tien jaar dwangarbeid. Het is nog niet bekend of de ..ultra's" op vrije voeten zullen worden gesteld'. In Parijs rekent men niet op uitlevering maar wordt aangenomen dat de Spaan se regering de extremisten in het vervolg goed in het oog zal hou den. Indonesië en Nieuw-Guinea De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken dr. Suban- tlZlKett afgekondigd dat hij vandaag m de algemene vergade ring van de Verenigde Naties op nieuw het standpunt van zijn re gering zal uiteenzetten, volgens hetwelk Westelijk Nieuw-Guinea een deel van Indonesië is. „Wij zullen nooit terugkomen van ons standpunt dat West- Irian een deel van Indonesië is" zo verklaarde hij tegenover een' Amerikaanse journalist ..Wij hebben de 700.000 inwo ners van West-Irian beloofd dat zn. wanneer zij zich bij ons he'o- b( n aangesloten, volledig recht op zelfbeschikking binnen hun grenzen krijgen, dat is zelf be.- stuur. De vrijheid van spreken en de vrijheid te leven, zoals zii zelf willen en zich naar vermogen te ontwikkelen." Indonesië heeft geen belang stelling voor Nederlandse plan nen die beogen West-Irian het recht van zelfbeschikking te ge ven op een zodanige wijze dat het los van Indonesië komt De Nederlanders hebben er in 1950 in toegestemd de kwestie West-Irian binnen een jaar te regelen, aldus minister Suban- drio. „Thans leven wij in 1961 en het probleem is nog niet op gelost. Indonesië zal er krachtig op aandringen dat binnen de kortst mogelijke tijd een passen de oplossing wordt gevonden 34 DODEN Een Brits verkeersvliegtuig met 31 vakantiegangers aan boord is in de nacht van vrijdag ap zaterdag op veertig km van Perpignan in zuidwest-Frankrijk in een bebost bergterrein veron gelukt. Het neergestorte toestel was een Douglas DC-3 van de Engel se luchtvaartmaatschappij „Der by Aviation". Het toestel was uit Londen ver trokken op weg naar de Costa Brava in Spanje en had om één uur in de nacht te Perpignan moeten aankomen. Na een radio boodschap om half één, toen het toestel boven Toulouse vloog, hoorde men niets meer van het vliegtuig. Er bevonden zich geen Neder landers aan boord van het veron gelukte vliegtuig. avond j.I. met president Kenne dy heeft gevoerd, zei, dat het overleg niet kon worden opgevat als onderhandelingen in de ge bruikelijke zin van het woord. „De Amerikaanse regering meent dat opzet en inhoud der Sowjetrussische voorstellen geen basis voor onderhandelingen vormen", aldus Rusk, die hier mee het eerst officiële Ameri kaanse commentaar op het ge voerd' Amerikaans-Russische overleg gaf. De Westduitse ambassadeur in Washington, Wilhelm Grewe, heeft zondag in een vraagge sprek voor de Amerikaanse tele visie verklaard, dat het resul taat van het gesprek tussen pre- dent Kennedy en Gromyko zijns inziens gezien moet worden als een „stap terug" wanneer men dit gesprek vergelijkt met het daarvóór gehouden oriënterend overleg over Berlijn tussen de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie. Grewe vond het verontrustend dat deze gesprekken negatiever zijn geëindigd dan zij begonnen zijn. Hij was niet gemachtigd| om ook maar iets te zeggen over de inhoud van het gesprek tus sen Kennedy en Gromyko. Hij had echter uit artikelen in de pers opgemaakt dat men nu niet bepaald optimistisch was ,over de uitslag van dit gesprek. En hij had dezelfde mening. Grewe iegdë er de nadruk op, dat de verkennende besprekin gen met de Sowjet-Unie tot nu toe geen enkele basis had opge leverd voor zinvolle onderhande lingen. Zondag is bij het aanbreken van de dag uit het plaatsje Ver- net-les-Bains bij Perpignan een reddingsploeg vertrokken om de lijken te bergen. De ploeg be stond uit gendarmes, parachutis ten, brandweerlieden en andere specialisten. Zij vertrokken met jeeps naar een schuilhut, die on geveer een uur klimmen verwij derd is van het wrak van de Brit se Dakota. Het wrak van het toe stel ligt ongeveer 2000 m hoog op de Canigou, de hoogste top van de oostelijke Pyreneeën. De 34 in zittenden waren 30 Britse passa giers (onder wie 21 vrouwen), een Duitse koerier en een be manning van drie. De lijken zijn naar Parades in de Franse Pyreeneeën overge bracht en zullen naar verwach ting heden naar Londen worden gevlogen. Persconferentie met nieuwe opperbevelhebber van het leger in Syrië. De nieuwe opperbevelhebber van het Syrische leger, gene raal Aal Abdoel Karim Zahre- deen (links), die is benoemd na de opstand tegen 't regiem van Nasser en het uittreden van zijn land uit de V. A. R., leest hier op zijn eerste pers conferentie in Damascus een besluit van het nieuwe bewind voor. Rechts op deze foto Moestafa Baroedi, de nieuwe Syrische minister van Voor lichting. toonaangevend voor moderne coiffures. de betere toiletartikelen, par fumerie, cosmetica.^ blijvende verwijdering van overtollige haargroei. Voorlopig opvolger van Dag Hammarskjoeld Dit is Birma's permanente afgevaardigde bij de V.N., Oe Thant, van wie bijna zeker moet worden aangenomen dat hij de „voorlopige" opvolger zal worden van de in Katanga verongelukte algemeen secre taris-generaal van de V'. N„ Dag Hammarskjoeld. Soevanna Phoema wordt premier van Laos. De drie Laotiaanse prinsen hebben zondag in Hin Heup, in Laos, besloten dat de neutralis- tische leider prins Soevanna Phoema premier van de toekom stige Laotiaanse voorlopige re gering dient te zijn. Soevanna Phoema deelde dit mee op een persconferentie die ook werd bijgewoond door zijn Iinksgezinde halfbroer prins Soevannoe Phong en de huidige rechtse premier prins Boen Oem. De laatste zal koning Sa- vang Watthana verslag uitbren gen van het overleg. Daarna zou Soevanna Phoema zelf naar de koninklijke hoofdstad Loeang Prabang gaan om officieel te worden benoemd tot kabinets formateur. De nieuwe regering zal een coalitie zijn. De prinsen zullen spoedig op een nader te bepalen datum en plaats weer bijeenkomen. De drie delegaties zullen in middels hun besprekingen over de „enkele onopgeloste kwesties" voortzetten. De coalitieregering zal zestien leden tellen, de premier en vice- president zullen ook ministeries beheren. De overstromingen in India. De overstromingen in de In dische staat Bihar hebben tot nu toe aan een kleine zeshonderd mensen het leven gekost. De overstromingen ontstonden na dat er in 48 uur tijds ongeveer 63 centimeter regen was geval len. De rivieren Ganges, Kioel en de Harihar zijn buiten hun oevers getreden en veroorzaken overstromingen in Patna cn i i andere districten in Noord-Oost- India. De nieuwe voorstellen voor een algemene kinderbijslagverzeke ring zijn nu ingediend bij de Tweede Kamer. Zoals bekend is de minister aan enkele bezwaren, eertijds naar voren gebracht, te gemoet gekomen. In het kort komt het voorstel hierop neer: a) Voor de werknemers zal er niets veranderen, de 'premie wordt door de werkgever betaald en de werknemers behouden de bijslag van het eerste kind af. b) Zelfstandigen met een in komen tot 12.000 per jaar ont vangen kinderbijslag van het derde kind af. Voor gezinnen met meer dan drie kinderen wordt de loongrens een beetje hoger gelegd. c) Kleine zelfstandigen met een inkomen tot 3500 per jaar ontvangen kinderbijslag voor de helft voor het eerste en tweede kind. Indien liet inkomen van 3500 tot 3700 bedraagt, ont vangen zij de halve bijslag voor het tweede kind. De bijslag voor deze groep wordt betaald door het rijk. d) Ongehuwde zelfstandige vrouwen boven 45 jaar zullen vrijgesteld worden van premie betaling. e) Voor kinderen in de leeftijd van 16 tot 27 jaar, die voor meer dan de helft invalide zijn, wordt eveneens kinderbijslag uitbetaald. f. Er komt waarschijnlijk een overgangsmaatregel voor grote gezinnen, om de overgang op de grens van 12.000 een beetje soepeler te maken. De minister denkt dit te kun nen oplossen door de volgende bepaling: Wie een inkomen heeft van ƒ12.000 tot ƒ12.255,84 ont vangt kinderbijslag van het vier de kind af. Bij een inkomen van 12.255,85 tot 12.602,16 van het vijfde kind af. Bij een inkomen van 12.602,17 tot 12.948,48 van het zesde kind af. Een in komen van 12.948,49 tot ƒ13.338,48 geeft recht op bijslag van het zevende kind af. enz. Het inkomen over het vorige jaar is bepalend, omdat het, bij de zelfstandigen niet mogelijk is, het inkomen over het lopende jaar precies op te geven. De zelfstandigen die een inko men hebben van minder dan 67,28 per week zullen de halve kinderbijslag kunnen ontvangen, gerekend van het eerste kind af. Wie tussen dit bedrag en ƒ71,16 per week a.an inkomen heeft, krijgt de halve kinderbijslag van het tweede kind af en wie meer dan 71,16 inkomen heeft, krijgt pas van het derde kind af de bij slag. Voor het vei krijgen van de kinderbijslag zal een premie moeten worden betaald en wel van ongeveer 2 c/c van ten hoogste 8250 inkomen, dezelfde grens dus als die welke geldt voor de A.O.W. en A.W.W. Maximaal zal deze premie voor de kinderbijslagverzekering dus 165 per jaar gaan bedragen. Wij wijzen er tenslotte nog op, dat de behandeling van dit wets ontwerp pas zal kunnen plaats vinden na de algemene politieke beschouwingen, zodat het hoogst twijfelachtig is of de nieuwe re geling (mocht deze worden aan genomen) reeds op 1 januari 1962 kan worden ingevoerd. (Nadruk verboden.) Nieuwe Russische raket Radio-Moskou heeft zaterdag gemeld dat de Sowjet-Unie een nieuw type raket in de Grote Oceaan neeft gelanceerd. Volgens radio-Moskou is de meertrapsraket neergekomen in het doelgebied in het midden van de Grote Oceaan. De lancering was geheel naar wens verlopen. De thans afgevuurde raket had een afstand van meer dan 12.000 km afgelegd. „Walen en Vlamingen zijn thans concurrenten, omdat in België te weinig wordt geïnves teerd. In de eerstkomende tien jaar moet 't Belgische volk zich een grote inspanning getroosten om op Europees niveau te ko men. De Belgische boom kan groeien en bloeien. Zaag hem in twee of drie stukken en hij zal dood gaan". Deze woorden heeft, de Belgische minister-president, Th. Lofrèvre, in Charleroi ge sproken op een vergadering van het partijbestuur van de C.V.P. Lefrèvre wees op hetgeen na de oorlog in andere Europese lan den, met name in Nederland en Frankrijk, is tot stand gebracht en vroeg zich af of de Belgen zich in de toekomst de bijnaam van „Petits Beiges" moeten aan meten, twijfelend aan de toe komst van hun eigen land. Na te hebben aangekondigd, dat de Belgische regering een wetsontwerp gereed heeft voor de oprichting van een nationale en regionale investeringsmaat schappij, die risico-dragend ka pitaal zullen verstrekken aan zich uitbreidende en nieuwe on dernemingen ontvouwde hij een uit vier punten bestaand rege ringsprogramma om „een einde te maken aan de overdreven cenlralisatie van de administra tieve, economische en culturele diensten in Brussel". „Wanneer dit plan zal zijn uitgevoerd" aldus de Belgische minister-president doelende op het door de Waalse socialis ten en enkele Vlaamse groe peringen geëiste referendum over een federatief stelsel in België „dan zal de weg vrij zijn vcor een dialoog' over de De nieuwe liberale partij in België. België's nieuwe partij voor vrijheid en vooruitgang, tot dus ver liberale partij geheten, heeft zondag Omer van Audenhove, voormalig 'liberaal leider, tot voorzitter gekozen. Partijfunctionarissen verklaar den te verwachten dat een aantal onafhankelijken, Katholieke con servatieven en enige socialisten zich bij de nieuwe partij zuilen aansluiten. De heer Van Audenhove zei zondag dat de nieuwe partij ge kant is tegen het federalisme dat de extremisten van de Vlaams-sprekende Katholieken in het noorden en de Frans-spre kende Walen in het zuiden eisen. Het probleem van de betrekkin gen tussen deze twee gebieden zou door decentralisatie kunnen worden opgelost. Onrust in Algiers. Mohammedaanse verzetsstrij ders hebben zondag in Oran een Europeaan van zijn fiets ge sleurd, daarna doodgeschoten en zijn lijk in brand gestoken na liet met benzine overgoten te hebben. Door 21 explosies in Algiers en 10 in Oran is in de loop van liet weekeinde voorts zware scha de toegebracht aan huizen, win kels en auto's. Volgens de politie hebben Europese extremisten in Algerië in de laatste veertien dagen van september gemiddeld 28 aansla gen en overvallen per dag ge pleegd. Hierbij kwamen 8 men sen om het leven en werden er 90 gewond. hervorming van de Belgische in stellingen met hei oog op de eisen, die oen moderne staat stelt, de integratie in de Euro pese gemeenschappen en de consolidatie van de twee volks gemeenschappen van ons land". Premier Lefrèvre vatte het be treffende regeringsprogramma als volgt samen 1. De spoedige deconcentra tie en decentralisatie van de overheidsdiensten en instellin gen. 2. Het wijzigen van de wet om een regionale economische politiek mogelijk te maken en de aanpassing daaraan van het nationale planbureau (de eerste plannen voor streekontwikke- ling zullen binnenkort gereed komen). 3. Plet verlenen van een „waarachtige" culturele autono mie aan Vlaanderen en Wallo nië, o.m. door een snelle split sing van het ministerie van Na tionale opvoeding en cultuur. 4. Vastlegging van de „taal grens' in België, zodat verschui vingen ten gunste van het Frans of het Vlaams in geografisch cpzicht niet meer mogelijk zul len zijn. In zijn rede, die tot titel droeg „De toestand van het land bij de opening van het parlemen taire jaar" besprak Lcvèvre ook internationale vraagstukken. Over de kwestie-Berlijn ver klaarde hij, dat „het Westen blijk dient te geven van realis me en dat het niet ten koste van alles een na-oorlogse toestand, die essentieel voorlopig is, mag willen bestendigen". Do Belgische premier voegde hier onmiddellijk aan toe, dat 't doel van de vrije wereld moet zijn Berlijn solide waarborgen'" te verschaffen. „Kan men deze waarborgen echter verkrijgen zonder de tegenprestatie in de vorm van een erkenning in zeke re vorm van de feitelijke toe stand in Oost-Duitsland?" Het recente bezoek van minis ter Spaak aan Moskou noemde Levrèvre, de uitdrukking van de Belgische wil om zijn positieve bijdrage te leveren tot het na der tot elkaar brengen van de standpunten". Sprekende over de politieke instabiliteit van Afrika en de crisis in de Ver. Naties oefende Levrèvre voorts kritiek op „de koppige wil van het Sowjet-blok zich het recht voor te behouden internationale acties te verhin deren". Omvang Belgische strijdkrachten verminderd. De Belgische ministerraad heeft besloten de omvang van de Belgische strijdkrachten in 1962 met bijna 13.Ö0D man te vermin deren. De totale sterkte zal niet hoger mogen zijn dan 115.428 man, van wie 65.772 beroepsmili tairen. Dit betekent een vermin dering wat betreft de dienstplich tigen van 7.538 man en wat het beroepspersoneel betreft van 5.500 man. De omvang van de Belgische strijdkrachten is de laatste jaren reeds geleidelijk afgenomen. In 1954 waren er nog ongeveer 180.000 man onder de wapenen. De maatregel heeft vrijdag de goedkeuring gekregen in de Bel gische ministerraad en dient nog ie worden bekrachtigd door het parlement. O.A.S.-leden gearresteerd. Vrijdag en zaterdag zijn in Al giers zeven leden van het rechts- extremistische „geheime leger", de O, A. S„ gearresteerd, aldus is officieel meegedeeld. Vier wordt het plaatsen van kneedbommen ten laste gelegd en één desertie uit de Franse strijdkrachten. Twee zouden als verbindingsman zijn opgetreden. Advertentie OPKLARINGEN De depressie-activiteit heeft zich gedurende de afgelopen da gen over het westelijke deel van het Europese continent uitge breid. Als gevolg hiervan werd koelere lucht aangevoerd, waar van de voorste begrenzing zich zondagmiddag uitstrekte van de kust van Noorwegen via Berlijn naar de Adriatische Zee. In ons land ging de weerom slag over het algemeen met slechts weinig neerslag gepaard, MAANDAG 9 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walzoorden v.m. 1.39 2.14 2.54 3.04 n.m. 1.47 2.22 3.02 3.12 DINSDAG 10 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walzoorden v.m. 2.08 2.43 3.23 3.33 in tegenstelling met Duitsland waar 5 tot 10 mm werd gemeten. Uit het westen nadert een rug van hoge luchtdruk, zodat heden meer opklaringen kunnen wor den verwacht, terwijl de middag- temperaturen waarschijnlijk tot iets hogere waarden zullen op lopen. medegedeeld door het K.N.M.iT. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zuidwestelijke \yind Opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Matige tot krachti ge wind tussen west en zuid. De zelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. ZON MAAN El op ender op onder n.m. Okt. 2.15 9 6.53 18.01 6.13 18.17 2.50 10 6.55 17.58 7.19 18.40 3.30 11 6.57 17.56 8.27 19.05 3.40 12 6.58 17.54 9.36 19.34

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1