I m i&i-j Provinciaal nieuws :rste Eric de Noorman De laatste slag In Frankrijk neemt Algerijns terrorisme nog steeds toe Pracht handen AGENDA BEURSO VERZICHT mM dit jaar reeds meer dan 500 doden Lezers die schrijven Barrière van prikkeldraad tussen Oost en West Eerste hulp per televisie „VOOR HET KIND DOOR HET KIND" Zaterdag 7 oktober 1961 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 x voor het slapen drinkt? Allereerst x taak van „beste ir dezelfde melk kalmte aan hart >r u dieper slaapt, ter "werkt, meer telk voor 't slapen arnemelk) om met PEP aan 't werk ivelbureau Rijswijk (Z.N.) t i: I 'X WK v 'v, De „Organisation Speciale ontbonden ■(van onze Farijse correspondent) Het Algerijnse terrorisme in 'frankrijk is nog steeds even actief. Jaar in jaar uit breidt het zich uit en maakt meer slacht offers. Ir. I960 teldg. men 1117 aanvallen, aie 570 doden en on geveer 740 gewonden opeisten. Dit jaar zijn er tot en met augus tus reeds 9S0 aanslagen ge pleegd. Het aantal doden be draagt al meer dan 500 en het aantal gewonden 800. De meeste slachtoffers zijn Algerijnen: dit jaar zelfs 460 van de 500 dode lijke gevallen. RIVALITEIT M.N.A. - F.L.N. De meeste dezer aanslagen worden nog steeds veroorzaakt door de rivaliteit tussen dc I Lis en de MNA. De MN A is een minder belangrijke Algerijnse partij, die minder fanatiek en iets pro-Franser is dan de FLN. In de departementen van net noorden zijn dc Messalisten (leden van MNAl het sterkst. De aanslagen zijn daar ook vee!- vuldiger dan in de andere stre ken van Fiankrijk. Ook Algerij nen. die in Frankrijk wonen en vaak bij geen van beide partijen zijn aangesloten, maar alleen hun jaarlijkse bijdrage voor dc Alge rijnse vrijheidsoorlog aan het ..Nationalistische Front"' niet willen betalen, worden neergeko geld, evenals bijzonder gevaar Jjjke tegenstanders van de FLN. Ook de Fransen blijven niet gespaard. Na een periode van betrekkelijke rust tijdens de on derhandelingen van Lugria wor den de aanslagen op burgers en politiemacht weer talrijker. Men merkt zeifs een ongewone sterke loename, die schijnt samen te vallen met de vervanging van Ferhat-Abbas door Ben Khcdda als hoofd van de Algerijnse re gering in ballingschap. Onder de BESCHULDIGING VAN TSJOMBE President Tsjombe van Katan ga heelt' donderdagavond tijdens een persconferentie gezegd dat de Verenigde Naties voordeel uit de wapenstilstand om zich in deze periode voor te bereiden op een hernieuwde aanval op Ka- tanga. De president beschuldig de de Verenigde Naties voorts van inbreuk op de wapenstil standsovereenkomst door troe penbewegingen in de buurt van liet postkantoor van Elizabeth- stad. De Verenigde Naties doen alles om liet nationale Kongolese Vger le steunen bij een invasie in Katanga, zo verklaarde Tsjombe. Onlusten in Elisabethstad. In een kamp voor Baloeba- vluchtelingen, even buiten Eli sabethstad, is het donderdag avond tot gevechten tussen kampbewoners en Zweedse V.N.- militairen gekomen. Enkele Ba- loeba's werden gedood en enige tientallen liepen verwondingen op. De gevechten begonnen toen een crocp van honderden Baloe- ba's een Zweedse wachtpost met tokken en fietskettingen aan- iel en de man ernstig verwond de. Daarna begaf de groep zich naar de kampementen van de 250 Zweedse militairen die met dc bewaking van en handhaving der orde in het kamp zijn be last. De soldaten moesten het vuur openen om de Balocba's van zich af te houden. Vrijdagochtend, nadat de regens dc verhitte gemoederen haaden bekoeld, doorzochten dq soldaten het kamp. Honderden primitieve wapens als fietsket tingen. stokken, knotsen, bijlen en messen werden in beslag ge nomen. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Honderden mensen zijn dage lijks het slachtoffer van ver keers- en bedrijfsongevallen, ver drinking, zonnesteek, verbloedin gen enz. enz. Ontijdige en ondeskundige hulp verlening zijn er de oorzaak van dat zeer vele kostbare levens ver loren gaan. Blijvende invaliditeit kan oor zaak zijn van het ondeskundig verlenen van eerste hulp. In onze sterk uitbreidende stad met. haar (helaas! talrijke ver keersongevallen, zijn nog te wei nig E. H. B. O.'ers. Wat een genoegdoening is het iemand té hebben kunnen redden van de dood of verminking. Dames en heren, sluit U aan bij onze E. H. B. O. om de helpen de hand te bieden aan de lijdende en in nood verkerende mensheid. Wij roepen U van harte een welkom toe. AFDELING TERNEUZEN van het NED. ROODE KRUIS slachtoffers bevinden zich amb tenaren, die verplicht waren voor de FLN onpopulaire maat regelen te nemen, en officieren en manschappen van de politie macht. Sinds 4 jaar kwamen 61 politiemannen op deze wijze om het leven, terwijl 84 ernstig werden gewond. Het aantal gedode burgers is nog hoger: in 1960 twee en twin tig en voor dc acht eerste maan den van 1961 reeds 31. Sommigen weiden louter toevallig gedood, geraakt door een verloren kogel: anderen omdat zij de aanvallers achtervolgden Ook vrouwen, echtgenoten of vriendinnen van leden van de FLN of MNA, wor den soms opzettelijk vermoord. TERRORISTISCH APPARAAT ONTBONDEN De O. S. Organisation Spe ciale!. die vroeger de grootste en meeste aanslagen in Frankrijk voor haar rekening nam, be staat thans niet meer.. Deze or ganisatie vvas niet afhankelijk van de regionale besturen van de FLN. Waarschijnlijk stond zij onder de directe leiding van de .Federation de France", het ovcrkoepelingsorgaan van de FLN voor Frankrijk. Deze orga nisatie opereerde volledig buiten het kader van de willaya's en genoot een grote autonomie. Een te grote autonomie zelfs, want naar de zin van de leiders van het Nationalistisch Front begon de O. S. te machtig te worden. Daarom werd zij ontbonden. Haar leden zijn ondergebracht en opnieuw verdeeld in kleine ..stootgroepen", die nu recht streeks afhankelijk zijn van de regionale besturen van de willa ya's. Hierdoor zijn de terroristen ook minder kwetsbaar geworden. En het is nu voor de Franse autoriteiten nog moeilijker dan vroeger om ze op te sporen. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd. staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip ver meld. Verenigde Staten van Ameri ka: s.s. ..Noordam" il2 10)Ar gentinië: s.s. ..Mendoza" (9/10); Australië: s.s. „Iberia" (10 10): Brits-Oost-Afrika: m.s. „Yalou" (9/10i; Canada: m.s. ..Lucsefiell" (9 lOi en s.s. ..Rijndam (12/10); Chili: m.s. Palamedes" (11/10); Indonesië: m.s. ..Aulomedon" 10/101Ned. Antillen: m.s. „Otta" (9,10); Nieuw-Zeeland: m.s. ..Tungus" (9/10); Surina me: m.s. ..Oranjestad" ill 10). Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakket ten geven de postkantoren. Hamea-CeSèl Tube 95 ct ZATERDAG 7 OKTOBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: ..Der Czardas-König". -- Concertgebouw, 8 uur: „De zoon van de rode piraat" AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: ..Wapens voor Mexico" ZAAMSLAG: Sportterrein, 4 uur: Zaamslag 2Tern. Boys 2. ZONDAG 8 OKTOBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 2 uur: „De zoon van de rode piraat"; 4.30 en 8 uur: „Der Czavdaz-König". Concertgebouw, 8 uur: „De zoon van de rode piraat". Terrein Zuidersportpark. 2 uur: TerneuzenUno Animo. AXEL: Het Centrum, .3.43 uur: „Wapens voor Mexico"; 8 uur: „Misdaad na schooltijd". f SM' WWE& De 0°stduitse volkspolitie heeft op de grens met het Westber- lijnse distriet Reinickendorf in het noorden van Berlijn een bar rière, van prikkeldraad, aange legd. Uit de foto blijkt wel, dat het vrijwel onmogelijk i« door de ^rsperringen heen te dringen. Radio-Boedapest meldt, dat de Hongaarse dienstplichtigen, die deze herfst hun twee jaar dienstplicht hebben vervuld, tot nader order onder de wapenen zullen moeten blijven. TERNEUZEN Uitstekend openingsstuk van de Z. V. U. De Zeeuwse Volksuniverstiteit heeft gisteravond in het Concert gebouw voor Zeeuws-Vlaanderen het seizoen geopend met een blij spel van Curt Goetz „Ingeborg". Het was al jaren geleden dat er voor een voorstelling, door de Z. V. U. verzorgd, zoveel belang stelling was. Heel jammer overi gens, want wie regelmatig kennis neemt van de aktiviteiten van de Z. V. U., weet op welk hoog peil deze staan. Het Concertgebouw was zo goed als uitverkocht en voor hen, die voor de eerste maal een avond van de Z. V. U. bij woonden. zal het ongetwijfeld een reden zijn zich als lid op te geven. Dit was ook de wens van de voorzitter van de afdeling Terneuzen, de heer R. Slot, die oen kort openingswoord sprak. Curt Goetz schreef dit blijspel op een geheel andere wijze dan normaal verwacht wordt. Hij bouwde zijn woordenspel op een eeuwenoud gegeven: één vrouw en twee mannen. Gewoonlijk wordt dit een dra ma, maar Goetz draaide alles om en kwam tot een blijspel waaraan gisteravond de bezoekers zeer veel plezier hebben beleefd. Ina van Faassen als Ingeborg, Fien de la Mar in de rol van tan te Ottilie, Cor van Rijn als de echtgenoot en Ton van Duinho ven als de minnaar, hebben het stuk zeer luchtig op het toneel gebracht en er precies die lichte toets aan weten te geven die dit stuk behoefde. De kleine rol van Jo v. d. Ven als huisknecht, gaf er zo mogelijk riog meer kleur en fleur aan. De vertaling was van J- W. Hofstra en Jan Retèl voerde er de regie over. De décors van Lou Steenbergen waren bijzonder ge- slaagd en het lichteffect was uit muntend. Voor de opening van het sei zoen had de Z. V. U. geen betere keuze kunnen doen. Hope lijk blijft de belangstelling voor hetgeen nog gebracht wordt even groot. Kanaal van Terneuzen. Scheepvaartverkeer over de .maand september. ZEEVAART Aan- B.R.T. tal Geschut opvaart 221 275.725 Geschut afvaart 213 252.587 Gelost of geladen te: Terneuzen 22 _9.790 Terneuzen rede 9 71.533 Sluiskil 10 28.932 Sas van Gent 4 4.631 IJZENDIJKE Dierendag O. L. school. Ter gelegenheid van Dierendag werd door en voor de leerlingen van de openbare lagere school alhier een dierententoonstelling gehouden. De animo was zeer groot en de jury. bestaande uit mej. J. Sanderse, mevr. Dekken- berg en ds. C. van Evert, had dan ook de grootste moeite om uit de vele dieren het best ver zorgde exemplaar uit te kiezen. Uiteindelijk werden de volgende prijzen toegekend: lc pr. Stientje Bakker (poes); 2e pr. Piet v. d. Broeke (twee duiven).3e pr. Willy Hubregtsen (kanarie); 4e pr. Jenny en Kees Verplanke (hond). De schoolmarmollen kregen van de jury een eervolle vermel ding. Benoemd. Tot onderwijzer aan de R. K. lagere school te Schoondijke is met ingang van 1 oktober be noemd onze plaatsgenoot de heer J. Marteijn te IJzendijke. BINNENVAART Opvaart Ton Aan tal Motorschepen 1574 610.622 Sleepschepen 201 225.720 Sleepboten, enz. 359 8.884 Afvaart: Motorschepen 1652 642.824 Sleepschepcn 198 227.595 Sleepboten, enz. 336 7.372 Gelost of geladen te: Terneuzen 184 64.888 Terneuzen rede 33 53.689 Sluiskil 189 141.922 Sas van Gent 139 40.135 Axel Sassing 25 5.771 Gemeentelijke badinrichting. De gemeentelijke badinrichting werd in de afgelopen maand september door 2509. personen bezocht. De maand daarvoor be droeg dat aantal 1908. CLINGE Benoemd tot dijkgraaf. Bij koninklijk besluit is be noemd tot dijkgraaf van de Pros- perpolder i Nederlands gedeelte) de heer P. V. M. Vercauteren te Clinge. SLUISKIL Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van de politie post. Veldstraat 7, zijn als ge vonden aangegeven dc volgende voorwerpen, welke terug te be komen zijn aan de daarachter vermelde adressen: Portemonnaie. Postkantoor; broche, .T. Beejdens, Pierssens- polderstr. 19; zonnebril, ring met twee sleutels en witte dames handschoen, Politiepost. Veldstr. 7; huissleutel, P. de Wit, Ka- naalweg 107 en damesregenjas, Vanhauttem, Lijsterplein 3. OP MARS NAAR DE 25 MILJOEN. Dinsdag a.s., klokslag twaalf uur, zullen weer duizenden jon gens en meisjes uit de hoogste klassen van de lagere scholen als een zwerm nijvere bijtjes neerstrijken vóór zo goed als alle voordeuren in Nederland. De vraag „Wilt u kinderpostzegels bestellen?" zal weer klinken in het Fries, het Limburgs, het Zeeuws en het Amsterdams. „Door het kind voor het kind", ook in 1961. De kinderpostzegel actie wordt dit jaar voor de 35ste maal gehouden. Op 13 november 'zullen de plaatselijke comité's starten met de kinderpostzegel verkoop. Sinds 1924 in de oor log moest de actie enkele malen .worden overgeslagen hebben de kinderpostzegels en -kaarten in totaal 22 miljoen gulden,opge bracht. Dove, blinde, debiele, moeilijk opvoedbare, spastische en op welke andere wijze dan ook gehandicapte kinderen hebben hun deel gekregen van deze totaalopbrengst, zonder onder scheid des persons en zonder dat verschil werd gemaakt naar reli gie of politieke overtuiging. In dit jubileumjaar hoopt men de 25 miljoen vol te maken. Er wordt wel eens gevraagd, of dat geld, nu de overheid op sociaal gebied zoveel subsidies verstrekt, nog wel nodig is. Maar, om met mgr. dis. J. C. van Overbeek. directeur van het R. K. Doof- stommeninstituut te St. Michiels gestel, te spreken, er zijn nog talloze noden die niet met over heidsgelden kunnen worden ge lenigd. Van de opbrengst van de kin- derpostzegeiactie 1960. die niet minder dan twee en een half mil joen gulden bedroeg, isjMf deel besteed aan zogenaam» -..grote projekten". Bij de sta#* sten de kinderpostzegelactie werd uitslui tend hulp verleend op basis van het aantal verpleegdagen. Meer, en meer is echter gebleken, dat voor nieuwbouw, research en uit breidingen van bestaandie tehui zen en inrichtingen enorme be dragen ineens nodig zijin, die on mogelijk uit particuliere.tamidde- ten gefinancierd kunnen worden. Deze keer is bijvoorbeeld twee ton uitgereikt aan de Rooms- Katholieke en Protestantse in stellingen voor dove en slecht horende kinderen. Nederlands motorschip gezonken Het 500 ton metende Neder landse motorschip ..Thea" is vrijdag in de binnenhaven van Brunsbüttelkoog in aanvaring gekomen met het ruim 11.500 ton metende Britse schip „Joya McCance". De „Thea" is gezonken. Het verkeer in het Kanaal wordt hierdoor echter niet belemmerd. De ..Thea", die eigendom is van de Groningse rederij H. Ol- denburg en R. Siersema, was met een lading.kali op weg van Wismar naar Londen. De bemanning van de „Thea" werd gered. Het, Britse schip kon zijn reis vervolgen. Mikojan in Berlijn De eerste vice-premier van de Sowjet-Unie. Mikojan. is vrijdag met een Russische delegatie in Oost-Berlijn aangekomen om deel te nemen aan de viering van het 12-jarig bestaan van de volksrepubliek. Hij zei bij aan komst, dat Oost-Duitsland en de Sowjet-Unie samen van mening zijn, dat „de tijd geko men is om definitief een streep onder de tweede wereldoorlog te zetten". In Frankrijk is televisie-appnra- timr ontwikkeld voor eerste hulp bii ongelukken. Het komt voor hij verkeersongelukken, dat de Geneeskundige Dienst niet met een ter plaatse is. Dank zjj de televisie-apparatuur wordt het nu mogelijk, dat de politie aan de ziekenhuisarts om raad vraagt. Via het beeldscherm tracht de arts dan zijn diagnose te stellen. VASTE MARKT Het Damrak heeft gistermid dag de vaste stemming van de vorige dagen voor de hoofdfond sen verder kunnen voortzetten. Het werd hierbij gesteund door de hogere koersen waarmede Wall Street donderdag sloot bij toenemende handel. De omzet in Amsterdam was als gevolg van het naderende weekeinde rustig. De handel nam in het laatste beurshalfuur toe, speci aal voor aandelen AKU en die van Kon. Olie. De oliehoek trok de meeste belangstelling. Het publiek was ook gisteren met kooporders voor deze aandelen in de markt. Daartegenover wil de de arbitrage (New York) op hogere prijzen wel een stukje afstoten. De vraag in deze hoek was in de meerderheid met als gevolg dat de koers steeg van ƒ114.20 tot ƒ114.80. De vorige slotkoers was f 113.00. De olie aandelen noteerden ruim boven pariteit New York. Donderdag bereikte het fonds de hoogste omzel met nominaal 273.000. Direct na aandelen Kon. Olie moeten die van AKU genoemd worden. Na een aanvankelijk rustige handel op 393 nam de belangstelling steeds toe. Het publiek kwam aanhoudend met kooporders waardoor de rayon- aandelen de vier maal pari-koers bereikten. Het fonds boekte een koerswinst van circa 13 punten vergeleken met het vorige slot. De (vaste stemming werd hoofd zakelijk toegeschreven aan de gepubliceerde gunstige vooruit zichten voor de Amerikaanse dochter van het AKU-concern de „American Enka". Philips bleef bij de vaste stemming voor de hoofdfondsen ten achter en —as op 997 prijshoudend zonder meer. Unilevers deden weer van zich spreken met een koers winst van 5 punten op 795. Hoog ovens herstelden zich tot 837 na een opening op 832 (833>,~). Op het verhoogde niveau kwam er voor enkele hoofdfondsen wat buitenlands aanbod los dat ech ter zeer goed werd opgenomen. Vergeleken met de slotkoers van vorige week vrijdag boekte AKU deze beursweek een koerswinst van circa 27 punten. Philips 10, Unilever 24 en Hoogovens 5 pun ten hoger. Kon. Olies stegen deze week circa 7 gulden ofwel 35 punten op de oude omreke ningsbasis. Scheepvaarten goed prijshou dend met als uitschieter aan delen Kon. Boot, die een paar punten hoger in de markt lagen. Van de leidende cultures noteer den Amsterdam Rubbers IVj punt hoger. De staatsfondsen waren iets vriendelijker. De stemming op de overige beles- gingsmarkt was prijshoudend met. weinig zaken. In de lokale afdelingen was de handel gering. De koersen be wogen zich merendeels boven het vorige slotniveau. Aandelen ..Hellingman" werden hoger ge adviseerd op het onveranderde dividend over 1960 van 9' 3 pet en de gunstige dividendvooruit zichten voor 1961. De eerste ver- handeldag van claims Key en Kramer bracht een adviesprijs van ƒ550 (theoretische waarde 557,50), neerkomende op 365 procent vöör -de nieuwe aan- 'delen. Certificaten „Lockheed" kregeneen advièskoers op 47'-i 'dollar (46 dollar). Beursindices 4/10 5/10 6/10 112. Met een laatste blik op de onbekende dode. verlaten Eric en zijn metgezellen het slagveld, waarna krijgers beginnen de ge vallenen te begraven Inmiddels hebben Erwin's man nen hun makkers, die dieper het woud waren ingevlucht, opge spoord en teruggebracht en met de krijgers van Safrax en Allan's Herulen hebben ze nu een flinke troep krijgsvolk bij elkaar, consta teert de Noorman tevreden De verliezen die Safrax geleden heeft vallen gelukkig mee en na de buitgemaakte paarden, wapens en andere uitrustingsstukken ver deeld te hebben maakt men zich gereed te vertrekken, als Eric op eens een paar kleine struiken, aan de rand van het slagveld, vreemd ziet bewegen Gevolgd dor de anderen storm! hij er heen en hij knikt grimmig. als hij zijn vermoeden bevestigd zietEen zwaargewonde Hun poogde zich nog uit de voeten le maken. De kerel heft bij zijn nadering trillend zijn boog maar mist de kracht, om deze te spannen en loert hen, gelaten zijn lot afwach tende, aan Eén blik overtuigt Eric, dat dë ongelukkige het niet lang meer maken zalFluks geeft hij de stervende enkele slokken uit zijn waterkruikje. „Vergeving." hijgt de Hun. nau welijks verstaanbaar, „vergeving, dat ik sterven moet. oh Khan want nimmer zal ik U thans deze weldaad kunnen belonen „Toch wel," zegt de Noorman snel, „zeg mij. wie was de vreem deling, die Uw troep vergezelde? Waar kwam h(j vandaan?" De nomade staart hem even aan, als of de vragen niet tot hem door dringen Dan, zich tot het uiterste in spannende, stamelt hij: „G-Gabur... uit Aureliaa-ahZrin stem sterft weg en zwijgend wijkt de Noorman achteruit. De dood heeft 's mans lippen voor goed gesloten Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel, enz. Algemeen 5/10 531.54 540.31 544.24 360.53 361.95 365.15 190.57 191.02 192.12 228.57 229.26 228.57 162.34 162.34 163.59 390.98 395.54 398 35 Nabeurskocrsen AKU: 402—407 (399: Kon. Olie: 115.30—115.60 (115.40) Philips: 995—998 Unilever794805 gl Hoogovens (994) (792) 838 Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden Engelse pond 10.09—10.10, Ca nadese dollar 3.473.52, Ameri kaanse dollar 3.57' 3—3.61', Bel gische frank (100) 7.21' 3—7.26' Franse frank (100) 72.4072.90. Italiaanse lire 10.000 57.50— 59.50. Duitse mark (100 90.00— 90.50, Zweedse kroon (100) 39.1570.15, Zwitserse frank (100) 83.30—83.80, Deense kroon (100) 51.8052.80, Noorse kroon (100) 49.75—50.75, Oostenrijkse schilling (100) 13.90—14.00, Por tugese escudo (100) 12.60—12.75, Spaanse peseta (100. gr. coup.) 5.92', a—6.07'. 3,

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5