10.000 Belgen werken in Nederland Ontsnapte schepelingen van Noord-Holland" in Nederland Eric de Noorman De laatste slag Pagina 7 Wervingscampagne wordt niet goed gevoerd kunnen er nog tienduizenden worden gevonden Paarlemoeren-koning niet zijn koningin op Schiphol Straatrover na twee jaar gegrepen HET AANTAL - TV-TOESTELLEN Oostduitsc diplomaat moet Kongo verlaten FIDËL CASTRO GAAT BUREAUCRATIE TE LIJF MAURETANIE EN BU1TEN-MONGOLIE Psychopaat na schietpartij aangehouden INDONESIË Radio en Televisie Donderdag 5 oktober 1961 DE VRIJE ZEEUW (Van onze Antwerpse correspondent. Vele Belgen hebben dezer da gen hun ogen uitgewreven toen 7e in hun ochtendbladen lazen, dat.er al een tientuizend van hun in Nederland werken. De bladen ontleenden deze gegevens aan ren studie van het Vlaams Eco nomisch Verbond, dat in het bij zonder handelde over het zoge naamde Benelux middengebied. Hieronder verstaan we de Ne derlandse provincies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg en de; Belgische provincies Antwer pen. Limburg en enkele arron dissementen, Maastricht en Eindhoven slokken de meeste Belgische werknemers op, resp. 2369 en 3366. In Breda werken er een kleine 900, in Tilburg 700, in Geleen 550 en in Zeeland 1515. De vraag naar Belgische arbeiders blijft echter niet be perkt tot Brabant. Zeeland en Limburg. Ook Zuid-Holland, Gelderland en Utrecht kwamen inmiddels „op de markt" en in tal van gezellige, Belgische sta- I minees is tegenwoordig het ge sprek van de dag „werken in Ne derland". Zo vieien we binnen in „De Nieuwe Hoek" te Antwerpen, w'dar een vijftiger het dreunen de geluid van de juke box over stemde met_zijn lofuitingen over Nederland. Hij werkt al geruime tijd in... Alblasserdam op een kabelfabriek, verdient minder dan dè'arbeiders in België, maar wil toch" niet terug. Niettemin moet deze brave man dagelijks vier- üu"r reizen. Waarom hij in Nederland werkt? „Ik ben 48 jaar. meneer en op mijn leeftijd kunt ge hier niet meer aan de slag. Als we hier blijven zijn we veroordeeld om de rest van onze levensdagen te doppen." NEDERLANDSE PATROONS MENSELIJKER? Hij zei er bij: „En al £18 ik-rnorgrn aa dag werk? in Antwerpen kunnen krijgen dan nam ik het nog niet. De. Nederlandse patroons zijn menselijker; ge hebt er het ge voel, dat ge meetelt enze kunnenvan de kaaskoppen zeggen wat ze willen, maar... er heerst geest. Ik werk er graag mee." ziekenhuizen en psychiatrische inrichtingen regelmatig annon ces om Belgsche leerling-ver pleegsters te werven. En dit hoorden we op vele plaatsen. Er is inderdaad een onderscheid in behandeling van de werkman, oen duidelijk on derscheid. Momenteel kan men in de meeste Belgische dagbla den grote, dure advertenties lezen, waarin Nederlandse onder nemingen om Belgisch personeel smeken. Het zijn niet alleen de Nederlandse Spoorwegen, die hier zoeken, maar ook machine fabrieken uit Breda, bedrijven uit Tilburg, Helmond, Eindho ven, zelfs uit Rotterdam. Daar naast plaatsen de Nederlandse Ert in dit opzicht moet ons van het hart, dat in vele gevallen de annonces niet juist zijn afge steld op de Belgische mentali teit. Ook ontbreekt vaak de mon delinge voorlichting ter plgatse. Indien hierin zou kunnen wor den voorzien verwachten we, dat nog enkele tienduizenden Belgen de weg naar Nederland zullen vinden, waarmee in feite alle partijen zijn gediend. Bovendien is er niets zo bevorderlijk voor de Beneluxgedachte: de Belg. die in Nederland werkt ziet ons heel anders veelgunstiger) dan de Belg, die onze landgenoten in Antwerpen ziet „padvinderen". LOONVERSCHILLE ,V. Ten dele wordt de invoer van Belgische werknemers afgeremd door de toonverschillen. Er is vooral mondelinge voorlichting nodig om duidelijk te maken dat, deze verschillen ten dele worden gecompenseerd door. andere voordelen. Niettemin zal het uitermate moeilijk bljjven om vanuit België eerste-rangs jonge De even luxeu'o als speciale ontvangstkamer voor zeer be langrijke gasten op Schiphol is dinsdagmiddag geopend voor twee ras-echte Londensc Cock neys, nazaten van de Engelse straatventers, uit wier midden eeuwen geleden de beroemde I Pearly king and parley queen" I zt.in voortgesproten. Londen kent enkele tientallen van deze „paarlemoeren konin gen. koninginnen, prinsen en prinsessen". Zij zijn te herken- nen aan hun onvervalste Cock ney-accont en aan hun met tien duizenden paarlemoeren knoon- trL rSTVCtG kledir|g. Per dis trict komt, maar eén paarlemoe- ren koningsfamilie voor. In som mige districten zijn ze reeds uit. gestorv en. Dinsdagmiddag waren het Fred (68 jaar) en Mary (70 iaan T'isloy uit Southwark. die „o Schiphol de aandacht trokken lankzq bun opmerkelijke kleditw Het echtpaar Tinslev draagt 48 jaar lang de paarlemoer ere-titel en is volgend jaar .',0 .laar getrouwd. Voor de eerste maal maakte het thans een bui tenlandse reis, want afgezien van de minder prettige tijd die Fred Tinsley als soldaat tijdens rl< eerste wereldoorlog in Frankrijt en België doorbracht, waren gnen van de twee echtelieden onjt meer huiten Engeland geweest Al dankten de reis aan de Cana dian Pacific Ai;lines en de Hud son Bay Company in Vancouver die samen een Lnndense week 'n V ancouver organiseren en daar bij de .pearlies" als parade- m hoppn te gebruiken. Met het he-grip ..pearlies" hangt dat van liefdadigheid nauw samen. De trëtiitie van deze on gekroonde koniiigen is nu een maal dat zij zich levenslang in spannen om voor liefdadige doe! einden geld in te zamelen De rmslevs zijh dan ook bijzonder hedreven in hot collecteren. Vol gens de geruchten hebben ij tijdens lun leven bijna een half miljoen gulden ingezameld. Het grootste deel van dat geld is be steed aan behoeftige ouden van uageiL vaklieden aan te trekken. Die vinden ook in hun eigen land wel emplooi. Maar boven de veertig wordt het moeilijker. Vooral deze categorie kijkt al verlan gend naar het noorden. Voorlopig is niet te voorzien, dat onze zuiderburen werk vin den voor hun 100.000 werkzoe kenden. Evenmin is te voorzien, dat Nederland geen arbeiders meer nodig heeft. Vandaar, dat het zélfs wenselijk is om deze kwestie ernstig te bekijken met 't oog op de toekomst. Dan dient o.a. het vervoer van de Belgische arbeiders onze aandacht, in dat opzicht is er nog veel te verbete ren. Bovendien, zoals .reeds ge zegd, de mondelinge voorlichting moet in België worden gegeven. Wellicht valt te bekijken of de (Belgische) douane geen oogje wil sluiten als de arbeiders des avonds een pondje boter mee nemen of een kilo biefstuk. WIÉ WEI. EN WIE NIET? Gezien de situatie op de Bel gische arbeidsmarkt zal-het in het algemeen moeilijk zijn om bijvoorbeeld typistes aan te trekken, metselaars, dokwerkers, technici enz. Deze groepen vin den in hun eigen land gemakke lijk werk tegen aanzienlijk ho ger loon. Half geschoolde fabrieksarbei ders daarentegen kan men hier wel vinden, leraren eveneens om van leerling-verpleegsters niet eens te spreken. Steeds meer Belgische leer ling-verpleegsters doen tegen woordig hun opleiding in Neder land. En de meisjes bevallen uit stekend. Maar het is nog beslist niet tot. de massa doorgedrongen hoe prettig en aangenaam de leerling-verpleegsters het in Ne derland hebben. Om dit te bereiken zouden de Nederlandse ziekenhuizen en dito psychiatrische inrichtingen moe ten samenwerken teneinde op deze wijze te komen tot een dui delijke en juiste voorlichting. Na meer dan twee jaar speu ren. is de Haagse politie er maandag in geslaagd de dader aan te houden van een groot aantal straatroven, die zich de afgelopen twee jaar in Den Haag, Voorburg en Rijswijk heb ben voorgedaan. Het is de 22- jarige schilder J. B. uit Den Haag. die, zoals hij het zelf bij zijn bekentenis uitdrukte, „tai- straatrovcn op zijn naam heeft staan". Hij maakte er een gewoonte van mei een bromfiets, een'wiel- rijdster te passeren en in het voorbijgaan een tas van het stuur of de bagagedrager te rukken. Als'gevolg van de snel heid, waarmede de berovingen' plaats vonden en omdat de be trokkenen meestal moeite ge noeg. hadden om niet te vallen, was een duidelijk signalement nooit te verkrijgen. Dat ook een vaag signalement Op 1 oktober waren er bij de dienst Luister- en Kijkgelden 966.727 televisietoestellen geregi streerd tegen 950.223 op 1 sep tember j.l. In de eerste negen maanden van 1961 was de stij ging 8n groter dan in de over eenkomstige periode van 1960: In bet eerste kwartaal van 1961 bedroeg deze stijging 20.2 °r>; in het tweede kwarlaal slechts 2%. De stijging in het derde kwartaal bleef met 6,6ten achter bij die van 19.60. De ver moedelijke oorzaak hiérvan kan o m. gezocht worden in het ont breken van een groot evenement als bijv. de vorig jaar gehouden Olympische Spelen. Verwacht mag worden, dat de miljoenste T.V.-ontvanger om streeks half november geregi streerd zal worden. noodlottig kart zijn. heeft 3. maandag ondervonden. In de Drebbelstraat in Den Haag. werd door een bromfietser een poging gedaan een fietsend meisje haar tas te ontrukken. De poging mis lukte en het meisje vertelde direct na thuiskomst het ge beurde. waarop haar vader on middellijk de politie heeft inge licht. Nog geen kwartier later hiel- Ien twee rechercheurs op korte afstand van de Drebbelstraat een bromfietser aan die aan het op gegeven signalement beant woordde. Hij werd meegenomen naar het politiebureau en ge ïdentificeerd als B. J. bij. fouil lering bleek hij enkele voorwer pen bij zich tc hebben, die op ',8 september bij- een straatroof te Rijswijk werden buitgemaakt. Tientallen van straatroven af komstige voorwerpeh werden bij huiszoeking in de woning van 3. aangetroffen. Hij viel na korte tijd door de mand en vertelde de dader te zijn geweest van een groot aantal, van deze berovin gen. Enkele -malen had hij hulp gehad van de 24-iarige machine bankwerker J. K„ die eveneens is aangehouden. Het Kongolese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een Oostduitse diplomaat, Manfred Bamber, gelast binnen 48 uur het land te verlaten. Het minis terie dreigde de functionaris met geweld te zullen verwijderen als hij aan het bevel geen gevolg geeft. Vorige week vrijdag verzocht de Kongolese legering voor rle eerste maal Bamber en de vroe gere Oostduitsc gezant, in Stan- leystad, Boettger, te vertrekken nadat zij had bekendgemaakt geen diplomatieke betrekkingen met Oost-Duitsiand te willen on derhouden. De woordvoerder van het Kon golese ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde dins dagmorgen tegenpver journalis ten. dat Bamber getracht had een mondelinge) nota te overhan digen waarin verklaard werd dat Boettger is teruggeroepen door zijn regering om verslag uit Je brengen er. maandagavond Leopoldstad had verlaten. De woordvoerder had echter geweigerd de nota te accepteren en Bamber meegedeeld dat hij met geweld zou worden verwij derd als hij niet binnen 48 uur het land zou hebben verlaten. VEE-IMPORT IN CONFLICT MET VRIJE ZATERDAG. De import van levend slacht vee in Nederland ondervindt op het ogenblik belangrijke moei lijkheden door de invoering van de vrije zaterdag voor rijksamb tenaren. 'De Rijksveeartsen- ijkundige Dienst heeft namelijk besloten noch het op zaterdag noch het op zondag ingevoerde vee te keuren. De import loopt in hoofdzaak via de havens van Rotterdam, Amserdam. Maassluis en Sche- veningen, c.q. via Oldenzaal voorzover het transport over land geschiedt. Het is vaak on vermijdelijk dat de schepen op zaterdag of zondag aankomen; zo wordt o.m. de grote veemarkt in Dublin op woensdag gehou den en de schepen hebben van daar twee dagen nodig om Rot terdam of Maassluis te bereiken. Met name door de dierenbe scherming in de inspectie Rot terdam is er bij herhaling tegen geprotesteerd dat het vee óf ge durende het weekeinde in de ruimen van de schepen moet blijven, zoals in Maassluis ge beurt, óf één of twee dagen in een geïmproviseerde kraal op de kade van de Merwehaven in Rotterdam moet staan. In de ruimen is onvoldoende ventilatie als de schepen nie.t varen, ook het voederen e.d. wordt dan een probleem. En in dc geïmprovi seerde kraal zijn de beesten blootgesteld aan de niet zelden ongunstige weersomstandig heden. Zowel bij het abattoir van Den Haag als dat van Rotter dam zijn goede stallen, waar heen de beesten onmiddellijk na hun lossing gebracht zouden kunnen worden. Maar vóór dat kan geschieden, moeten zij eerst gekeurd worden. Deze keuring is een vereiste om de Neder landse veestapel te vrijwaren van besmettelijke ziekten, aldus werd van de zijde van de dieren bescherming gezegd. De Cubaanse premier, Fidel Castro, is maandagavond in een bijeenkomst van bankemployees de bureaucratie en haar „zot heden" te lijf gegaan. Onder het personeel van het bankwezen heerst grote ontevredenheid en de premier gaf toe dat ook van de revolutie kan worden gezegd dat in vele gevallen „de weg naar de hel met goede voor nemens was geplaveid". Na de nationalisatie van het bank wezen kregen de banken met een overvloed van werk te kam pen. terwijl het personeel ver minderde; bij andere instellin gen worden daarentegen ambte naren voor niets-doen betaald. Als verder voorbeeld noemde Castro de indiscrete vragenlijs ten, die de werknemers moeten invullen en waarbij zij niet min der dan 18 foto's van allerlei for maat moeten overleggen. Hier door ontstaat ongerustheid en angst onder de arbeiders. Castro noemde de bureaucra tie één der ondeugden van het kapitalisme, die niets met het socialisme te maken hebben, en drong er bij de werkgevers op aan het contact met de massa te onderhouden om alle bureau cratie en willekeur, die zich nog steeds voordoen, uit de weg te ruimen. 99 De zeven ontsnapte opvarenden van de sleepboot „Noord-Holland" die op l september j.l. door de Indonesische niarino werd aan gehouden, zijn gisterochtend in alle vroegte in ons land aange komen. Dinsdag waren zij met een Ita liaans passagiersschip in Genua gearriveerd. Vandaar zijn zij met de Holland-Italië express naar Nederland gereisd. Tijdens de treinreis werden de ontsnapte schepelingen vergezeld van een vertegenwoordiger van de direc tie van het bureau Wijsmuller, die er voor zorgde, dat de zeven zeelieden geen énkel contact kre gen met journalisten. In Arn hem, waai- de trein om half ne gen arriveerde, stond de heer Ar thur Wijsmuller zijn employé's op te wachten. Daar verlieten de mannen, die allen slechts gekleed waren in een dunne broek en een overhemd, de trein. In een hotel in Arnhem deden zij de heer Wijsmuller verslag van hun erva ring. De Veiligheidsraad is het maandagavond voor de tweede maal niet eens kunnen worden over de toelating van Mauretanië en Buiten-Mongolië tot de Ver enigde Naties. De Sowjet-afgevaardigde Zo- rin bleef bij zijn opvatting dat eerst de aanvrage van Buiten- Mongolië in behandeling moest worden genomen. Sléchts als geen der permanente leden van de raad van zijn vetorecht ge bruik zou maken in dit geval, zou de Sowjet-Unie afzien van haar recht van veto bij de toe lating van Mauretanië. Ver wacht mag echter worden dat nationalistisch China zich tegen de toelating van Buiten-Mongo lië zal verzetten. Het voorstel van de Liberiaan se afgevaardigde om het debat tot nader order op te schorten, werd na de uiteenzetting van Zorin zonder moeilijkheden aan genomen. Men hoopt dat de grote mogendheden er alsnog in zullen slagen, voor de kwestie een oplossing te vinden. Nadat de heer Wijsmuller een korte bespreking met de schepe lingen had gehouden, heeft hij het spreekverbod opgeheven. Al lereerst verklaarde hij zelf ver heugd te zijn, „dat thans in ieder geval een gedeelte van de beman ning terug is". De heer Wijsmul ler sprak de hoop uit, dat ook de overigen zeer spoedig in Neder land zouden arriveren. Daarop kwamen de verhalen van de zeven ontsnapten los. Vol gens het reisplan zou de „Noord- Holland" naar Colombo gaan. maar toen man in de buurt van Indonesië voer. trachtte men. zo als bekend, hulp te verlenen aan een in nood verkerend Grieks schip. Toen kwam plotseling een Indonesische patrouille langszij en werd de kapitein onmiddellijk van boord gehaald, zo vertelde matroos Versteegh. Na de aanhouding en de over brenging van de „Noord-Holland" naar het eiland Samboe in de Riouw-archipel hebben de beman ningsleden geen contact meer ge- bad met de officieren. Al gauw rijpte bij hen het planom een ontsnappinspoging te wagen. Op de middag van dè zesde septem ber kreeg dit plan definitieve vormen en 's avonds was alles in gereedheid gebracht voor de ont vluchting. Nagenoeg alle leden van de be manning (uitgezonderd de afge scheiden officieren) stonden klaar om per rubbervlot of mo torsloep te verdwijnen. Op het laatste moment echter durfden een aantal zeelieden het avontuur niet meer aan, zodat tenslotte slechts zeven van hen het plan doorzetten. Eerst vertrokken de matrozen J. C. M. Handgraaf (19), W. C. Middelkoop (28i en R. Versteegh (23) met een lekke sloep, die ze onderweg herhaalde lijk moesten dichten. „Toen de stroming zó zwaar werd, dat we er haast niet meer tegenop kon den, dachten we er aan om terug te keren, maar we bleven elkaar moed inspreken en kwamen na een uitputtende tocht van 12 uur in Singapore aan", zo vertelde Middelkoop. De vier andere ontsnapten, die 's nachts om twee uur met de motorsloep waren vertrokken, chef-runner M. Pronk (47). koks maat R. Basjes (17), dekjongen A. Hartenhof (17) en matroos A. M. Florie (17). waren daar in middels al aangekomen. Ze had den de motorvlet te water gelaten en waren, net als de anderen, eerst zachtjes met hun handen peddelend, tussen twee Indonesi- Na een wilde achtervolging, waarbij enkele schoten werden gelost, hebben twee inspecteurs van de Amsterdamse centrale recherche in de nacht van dins dag op woensdag omstreeks drie uur de 30-jarige psychopaat H. B. E. aangehouden. Hij werd sinds enige tijd verpleegd in het psychopatenasiol Avereest. Van een proefverlof in Breda 'keerde hij vorige week niet terug. Mid den in de nacht zagen de twee inspecteurs op het FrecTeriks- plein een personenauto staan, die eind vorige week uit een garage in Almelo was gestolen. Toen de door E. bestuurde auto (er zaten nog een andere man en een vrouw in) wegreed, volgde de politieauto. Voer een automatiek in de Utrechtsestraat, waar E. stopte, probeerde een van de in specteurs de man aan te houden. Na een worsteling slaagde de man erin zich met vprlies van z'n trui los te rukken. De politie man bracht hem nog we! ten val, maar E. krabbelde gauw over eind en koos het hazenpad. Een van de rechercheurs rende hem via het Rembrandtsplein, het Thorbeckeplein en de Heren gracht achterna. Er werden en- hele schoten gelost. Op de Heren gracht werd de vluchteling door een van de drie politieauto's, rtto inmiddels assistentie waren ko men verlenen, klem gereden, doch opnieuw slaagde de man erin een uitweg to vinden. Hij sprong over de politieauto heen en rende weg hi de richting van het Thorbeckeplein. Opnieuw werden twee schoten gelost. Een ervan kwam terecht in de knie Van E., waardoor hij neerviel. Hij werd onder bewaking ter obser vatie naar het Binnengasthuis gebracht. De schotwond bleek niet gevaarlijk te zijn. De psy chopaat heeft bekend de auto te hebben gestolen. Hij zal op transport worden gesteld naar Almelo. Een organisatie die zegt de „federale republiek Indonesië" te vertegenwoordigen, heeft maan dag in een telegram aan de voor zitter van de algemene vergade ring der Verenigde Naties het verzoek gedaan dat de Verenigde Naties toezicht houden op' vrije verkiezingen in geheel Indonesië. Zij veroordeelt de „dictatuur" en het „neo-kolonialisme" van president Soekarno. Voorts wordt verklaard dat de „federale republiek Indonesië, een de facto regering die een deel van Indonesië (Noord-Sumatra, Noord-, Midden- en Zuid-Cele- bes) onder haar controle heeft" het herstel eist van het „heilige recht van zelfbestuur". Djakarta legt zijn Javaanse kolonialisme op aan meer dan een dozijn na tionaliteiten van Indonesië, aldus het telegram. sche mitrailleurschepen doorge varen, terwijl het geschut drei gend op hen gericht was. Eenmaal in Singapore overtrof hun vreugde over het welslagen van de tocht de uitputting van de doorgestane moeilijkheden. De ontsnapten zijn vol lof, zowel over de behandeling door de In donesische marine op Samboe als over de hulp die zij in Singapore hebben ontvangen van de K.P.M. en de Nederlandse consul. Ze waren teleurgesteld toen zij in Singapore vernamen, dat de N.V. Bureau Wijsmuller hen „wegens desertie en diefstal van een vlet" ontslagen had. Maar na het gesprek, dat ze gisterochtend hebben gevoerd met de heer Wijsmuller, zeiden ze, dat ze al le vertrouwen hadden in de maat schappij". De heer Wijsmuller heeft toegezegd, de hele kwestie te bespreken, zodra de inmiddels vrijgelaten bemanningsleden uit Indonesië ook in Nederland zijn teruggekeerd. Chef-runner Pronk, die gedu rende de thuisreis als oudste de leiding heeft gehad, zei, dat hii in zijn lange zeemansleven al veel heeft meegemaakt. „Maar dit was een buitenmodel geval, hoe wel wat wij gedaan hebben eigen lijk heel normaal is". Zijn collega's verklaarden bang te zijn geweest dat ze naar Djakarta zouden worden overge bracht. Dat was volgens hen de voornaamste reden voor hun ont snapping. „En nu zo gauw mogelijk naar huis", zei Handgraaf. nadat enige journalisten hun vragen hadden gesteld. Hij vertolkte de gedach ten van allen, die na de zware tocht van Indonesië naar Singa pore op een Italiaans passagiers schip dagenlang spaghetti en ma caroni hadden moeten eten, het geen ze bijna net zo erg vonden als de ontsnappingstocht zelf. Met auto's vertrokken de zeelie den naar hun woonplaatsen, de meesten naar IJmuiden, waar uitgelaten familieleden hen met open armen zouden ontvangen. 110. Er blijkt gelukkig geen reden voor droefenis te zijn, want op rle groep krijgers toetredende, hoort Erie een zachl gegrinnik en toi zün grote opluchting ziel- bij Safrax met een onverschillige grijns rechtop zitten... ..Gij züt me er eentje", gromt de Gothenhoofdman, die echter on danks ziin luchtige toon vrij ernstig gewond isgunt een ander niet een eerlijke wraakneming; want als ik goed begrepen heb, was die Hunnenaanvoerder al dood. vóór ik goed en wel de grond raakte „Ge zijt er dus goed afgekomen, gelukkig", glimlacht de Noorman. „Dank. Safrax. .Te bent een ke rel.. en legen kérels speel ik geen komedie... Je weet nu, wie mijn metgezel was... Ik zelf ben de vest. der Noren-, ..Als ik het niet dacht", zucht Safrax, Eric de hand toestekend. „Nou. we zijn met z'n ajlen een mooi stelletje opgejaagde landlo pers, héhéhé. Daar kan Attilla nog plezier van beleven. E& omdat ik hem dal plezier graag gun. hoef je niet benauwd te 'zijn. dat oude Sa frax zich de mindere zal tonnen van de eerste de beste Hun die hem als doelwit voor zün pijlen ge bruikt.»." Safrax komt langzaam overeind en geholpen door de Noorman overziet hij het slagveld- Geen Hun heeft deze strijd overleefd. Ge havend, bebloed en in lopipen ge- ktoed, maar voorzien van besté wapens voegen Erwin en Axe zich bij hen. „Ik heb een deel van mijn man nen de bossen ingestuurd, want er zijn er nog verscheidene zoek, die gevlucht waren, toen ze al die eh Hunnen zagen naderen. Die tien Romeinen hebben ook de benen genomen zegt de Noorse prins. „Jammer..." „Daar gaan we nu zeker achter aan". gromt Svein hoopvol, „dat was 't plan, Noorman..." Maar de Noorman luistert niet Gespannen slaat hij Allan de He- ruli op het slagveld gade, die met enkele van zün krügers over een der gevallenen op het slagveld ge bogen staat en hem nu wenkt... VRIJDAG 6 OKTOBER HILVERSUM I; 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.20 Gr.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gr.; 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio; 10.00 Lezing; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Voor de kind.; 11.15 Fluit en clavecimbel; 11.40 Orgelspel; -12.00 Trompet met ritmische begeleiding; 12.20 Re- geringsuitz.12.30 Land- en tuin- bouw-meded.12.33 Sport en prognose; 12.50 Pianospel; 13.00 Nws; 13.15 Meded en gram.; 13.25 Beursber.; 13.30 Kinder- koor; 13.50 Voordr.; 14.10 Kla- rinet-ens.; 14.35 Gevar. progr.; 16.00 Muz. lezing; 16.30 Voor de zieken; 17,00 Voor de jeugd; 17.50 Act.; 18.00 Nws; 18.15 Pol. lezing; 18.25 Lichte muz.: 18.50 Praatje; 19.00 Voor de kleuters; 19.10 Kinderkoor; 19.30 Klankb.; 19.45 Boekbespr.19.50 VPRO- nws; 20.05 Klankb'.; 20.50 Lezing, 21.00 Spaanse zigeunermuziek; 21.20 Slauerhoff-herdenking; 21.50 Lichte muz.; 22.15 Buitenl. weekoverzicht; 22.30 Nws; 22.40 Gespr.; 23.00 Soc. nws in Espe ranto; 23.10 Gram.; 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.30 Gewijde muz.: 7.50 Meditatie; 8.00 Nws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.35 Gram.; 9.40 Voor de huisvr.: 10.10 Gram.; 10.15 Morgendienst; 10.45 Piano recital; 11.15 Voor de oudere luisteraars; 12.00 Amus. muz.; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Koorzang; 12.53 Gram. of act.; 13.00 Nws; 13.15 Metropole- ork. en klein koor met solist; 13.55 Gram.; 14.05 Schoolradio; 14.25 Opera (gr.); 15.40 Gram.; 15.50 Volksmuz.; 16.15 Wenken voor de tuin; 16.30 Pianotrio; 17.00 Voordr.: 17.20 Gram.; 17.40 Beursber.; 17.45 Gram.; 18.00 Jeugdkoor; 18.20 De hangmat; 18.50 Regeringsuitz.; 19.00 Nws en weerber.19.10 Praatje; 19.15 Gram.; 19.30 Radiokrant; 19.50 Gewijde muz.; 20.20 Gevar. pro gram; 21.20 Lichte muz.; 21.40 Bijbelquiz; 22.00 Kerkorgelconc., 22.30 Nws; 22.40 Lezingen: 23.00 Radiophilharm ork, en solist; 23.55—24.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws; 12.02 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.35 Gram.; 12.50 Beursber.; 13.00 Nws; 13,.15 Gram. 14.00 Schoolradio; 15.45 Kamermuz.; 16.00 Beursber.; 16.06 Operette- muz.17.00 Nws; 17.15 Lichte muz.; 17.45 Duitse les; 18.00 Vlaamse liederen; 18.10 Voordr., 18.20 Voor de sold.; 18.50 Sport- kron.; 19.00 Nieuws, corr. uit Nederland en toneplkron.; 19.45 Kron. voor de Bond der grote Gezinnen; 20.00 Ork. conc.21.45 Liederen; 22.00 Nws; 22.15 Jazz muz.; 22.5523.00 Nws. Televisieprogramma's NED. T.V.20.00 Journ. en weeroverz.; 20.20 T.V.-kroniek 20.50 Ballet; 21.25 De andere, detectivespel22.00 Documen taire film. VL, BELG. T.V.19.00 Gast- progr.; 19.30 Voor de vrouw; 20.00 Nws; 20.25 Het manneke; 20.30 T.V.-spel; 22.00 Filmkron. 22.45 Film; 23.10 Nw».

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 7