Kentucky's best! Douwe Egberts M In Kongo kan elk moment een burgeroorlog uitbreken O. E. E. S.-rapport over Benelux ZWARE SHAG Radio en Televisie Nederlands Nieuw-Guinea en de rede van minister Luns 't Is lekker roken van f Overigens zou het in dat geval best eens zo kunnen zijn, dat de Katangese van een koude kermis thuiskomen. Want hun „over winning" op de Verenigde Na ties was vooral een gevolg van het feit, dat zij, dank zij de blan ke piloten die Tsjombe in dienst heeft, de luehtruimte beheer sten. Daarmee is het echter af gelopen, want de Verenigde Na ties hebben inmiddels uit de Verenigde Staten, Zweden en Ethiopië straaljagers en trans porttoestellen ontvangen. ONZE ECONOMIE IN DE GROND GEZOND Telefoontarieven voor het grensverkeer met Duitsland gewijzigd k in handij astic tabaksza Altijd soepel en vers tot de laatste draad! DE HULPVERLENING IN HET AFGELOPEN SEIZOEN; DOOR DE A.N.W.B. KONGO LAOS De ooievaars trekken naar het zuiden WOENSDAG 4 OKTOBER 1961 17e Jaargang Nr 5412 i Reeds enige tijd rusten in Katanga de wapens. Dat mag bijna een wonder heten, want het explosieve materiaal voor nieu we gewapende conflicten iigt er torenhoog opgestapeld. Het is natuurlijk niet zo, dat van de in ternationale troepen behoeft te worden gevreesd, dat zij een einde zullen maken aan het met Tsjombe gesloten bestand. Wel echter is het mogelijk, dat de Katangaanse strijdkrachten op de soldaten van de Verenigde Naties gaan schieten en dan zijn de poppen er opnieuw aan het dansen. Of Jat echter de overmoedige Katanganen zal afschrikken? Hun verhouding met de Ghurkas van het Indische contingent wordt snel slechter. En in Kongo is het helaas, dat zelfs lieden, die elkaar vandaag nog omar men, elkaar morgen de keel af snijden. GEEN COMPROMIS MEER Veel dreigender echter dan een nieuwe botsing met de blauw helmen is een botsing tussen de Katanganen en de strijdkrachten van de centrale regering van Werkgeve rsorgaa n „In de vloed van cijfers, die de rijksbegroting heeft gegeven, hebben wij er met instemming van kennis genomen dat de re gering nu een datum heeft aan gegeven waarop de verlaging van de loon- en inkomstenbelas ting zal worden doorgevoerd. Het is een teken dat ondanks de gevaren, die bezworen dienen te worden, onze economie in de grond gezond is", aldus de „Nederlandse Industrie", het or gaan van 't Verbond van Neder landse Werkgevers, in zijn num mer van 1 oktober. Het blad vervolgt: „Het ver heugt ons bovendien, dat de re gering nu eindelijk met de daad bewijst wat vriendelijker ge stemd te zijn ten opzichte van de werkende gehuwde vrouw en haar fiscaal tegemoet wil ko men. Het is te hopen, dat deze fiscale tegemoetkoming ook be reikt wat zij o.m. beoogt: een bijdrage tot verlichting van de arbeidsmarkt. Minder opgewekt zijn wij over het feit, dat de vennootschapsbelasting pas op 1 januari 1983 omlaag zal gaan en dan niet met vier, maar met twee punten. De verklaring van de regering, dat een en ander verband houdt met de stijging van dc militaire lasten, en dat zij daaroe geen andere financie ringsmiddelen kan aanwijzen kunnen wij niet beoordelen, al ztjn ook wij er ten volle van overtuigd, dat. zoals de situatie m de wereld thans is, de vrede het beste wordt gediend door een sterk Westen, dat in staat is de huidige communistische chantagepolitiek te weerstaan Wij vertrouwen dat de regering in de loop van 1962 zal blijven nagaan of niet in verband met de feitelijke ontwikkeling van de conjunctuur alsnog de mogelijk heid ontstaat haar aanvankelijk voornemen ten aanzien van c'e vennootschapsbelasting tot i itvoering te brengen. Met genoegen hebben wij vxirts gelezen, dat meer gelden ter beschikking zijn gekomen vo ir onderwijs en verbetering van dc infrastructuur. Wanneer wij de staatsstukken m hun geheel overzien, dan kun nen wij zeggen, dat de regering ongetwijfeld de moed heeft ge had de dingen bij hun naam te noemen, ook de onaangename. Zij heeft haar beleid uitvoerig gedocumenteerd en is erin ge slaagd het inzicht te verschaffen dat noodzakelijk is om een oor deel over dat beleid te vormen Wij kunnen dat beleid in het al gemeen onderschrijven. Het komt nu aan op de uitvoering daarvan aldus de „Nederlandse Industrie". Adoela. Ook daarbij speelt, aan de ene zijde, de overmoedigheid der Katanganen een rol. Het Katangaanse regiem ge looft, dat het bestand, waartoe het de Verenigde Naties min of meer heeft gedwongen, zijn po sitie aanzienlijk heeft versterkt. Het treedt bijzonder zelfverze kerd op, is minder geneigd tot een compromis en vormt daarom meer dan ooit een obstakel op de weg naar een algemene Kon golese overeenkomst. En dat terwijl Tsjombe onder sterke druk staat om tot onder handelingen over te gaan, en hij in feit hoogstens de steun van de regering van Noord-Rhodesië ge niet. KANS VOOR GIZENGA Aan de andere kant heeft het falen van de Verenigde Naties in Kongo de door de communis ten gesteunde Gizenga en zijn aanhang de gelegenheid geboden, er bij de gematigde Adoela op aan te dringen, een leger tegen Katanga in het veld te sturen. Gebeurt dat, dan is de burger oorlog in Kongo een feit en le vert deze geen snelle successen op voor de centrale regering, dan zijn de dagen van Adoela geteld en die voor Gizenga gekomen. Een regering-Gizenga echter zou de deuren van Kongo even wijd voor Moskou openzetten, als Loemoemba dit een jaar geleden deed. Natuurlijk zcu het goed zijn, indien de algemene vergadering van de Verenigde Naties het commando dei Verenigde Na ties in Kongo, door Moskou en sommige neutralisten aangeval len omdat het een bestand met Tsjombe sloot en door enige Europese naties veroordeeld om dat het de strijd begon, een nieu we opdracht gaf en bovendien de middelen om deze ook naar be horen uit te voeren. Helaas ech ter is de kwestie van een nieuw mandaat totaal afhankelijk van de strijd tussen Oost en West over het soort leiding, dat de Verenigde Naties onder de op volger van Hammarskjoeld die nen te hebben. (Nadruk verboden.) Om de tarieven voor telefoon gesprekken in het grensverkeer met Duitsland gelijk te trekken met die van het telefonische grensverkeer met België zijn de eerstgenoemde als volgt vastge steld grensverkeer zóne a 0,60 per drie minuten (of gedeelte van drie minuten); grensverkeer zóne b ƒ0.90 per drie minuten (of gedeelte van drie minuten). Voor de toepassing van de ta rieven in het grensverkeer met Duitsland is met ingang van 1 oktober 1961 bepalend de hemels breed gemeten afstand tussen de meetpunten van de Neder landse en de Duitse telefoonsec toren, waartoe de desbetreffen de netten behoren. Aldus een publikatie in de Staatscourant. De O.E.E.S. constateert in een in juli j.l. door haar economisch comité goedgekeurd en thans ge publiceerd rapport over de econo mische toestand in de Benelux- landen, dat de ontwikkeling van de economische toestand in Nederland ten zeerste bevredi gend is. Sedert het midden van 1958 is de expansie bijzonder snel en de industriële produktie, die in de tweede helft van 1960 niet was gegroeid, zal over 1961 waar schijnlijk weer een stijging te zien geven. Ondanks de stijging van lonen en inkomens en de groeiende druk op de arbeids markt werd daarbij de interne stabiliteit strikt gehandhaafd. Wegens de snelle bevolkings groei is er in Nederland dringen de behoefte aan economische ex pansie en een al te abrupte ver traging van het expansietempo moet daarom worden voorkomen. In het bijzonder zou een belang rijke vermindering van het aan tal werkuren per week slecht te pas komen. Er moet voorts wor den gestreefd naar een groter gebruik van buitenlandse arbeids krachten, hetgeen vermoedelijk wordt vergemakkelijkt door de revaluatie van de gulden. De zeer omvangrijke investeringen, die in I960 zijn voltooid, zullen vermoe delijk de mogelijkheid van ver groting der produktiviteit in een aantal sectoren verruimen. Alles dient in het werk te worden ge steld om deze mogelijkheid ten volle te benutten. De aanpassing van de vraag aan de beperkte expansiemoge lijkheden blijft een moeilijke zaak en sprekend over de restrictieve politiek van de Nederlandse rege ring merkt de O.E.E.S. op, dat handhaving van een regoureuze politiek noodzakelijk is om de stabiliteit te bewaren. De O.E.E.S. acht het bemoedigend te kunnen opmerken, dat de Nederlandse regering deze politiek op het juiste ogenblik weet te nuan ceren. Aangaande de druk van de be volkingsgroei meent de O.E.E.S., dat een zekere mate van emigra tie ongetwijfeld op de lange duur verlichting zal brengen. Neder land zal echter hoofdzakelijk door ontwikkeling van zijn economie het vraagstuk, dat de bevolkings groei stelt, hebben op te lossen. De revaluatie van de gulden zal waarschijnlijk slechts in be trekkelijk geringe mate de daling van het overschot op de lopende rekening van de betalingsbalans accentueren. Het voornaamste voordeel van de revaluatie is de verbetering van de pariteit tus sen de prijzen in Nederland en het buitenland. In 1960 en 1961 is het de offi ciële politiek geweest toe te laten dat de interne vraag de produk- tiemogelijkheden enigszins over trof, hetgeen 'n voortschrijdende vermindering van het overschot op de betalingsbalans tot resul taat had. Deze gedragslijn draagt doelmatig bij tot herstel van het evenwicht van de betalingsbalans en kan slechts worden goedge keurd, aldus de O.E.E.S. De economische expansie in België zal zich volgens de O.E.E.S. dit jaar in een trager tempo vol- -trekken dan in 1960 het geval was. Zij hangt hoofdzakelijk af van de ontwikkeling van de par ticuliere investeringen en van de export, die sedert februari 1961 enig herstel te zien geven. Het begrotingstekort zal kleiner wor den en de vlottende schuld in bui tenlandse valuta wordt geconso lideerd. De handel tussen de Benelux- landen bleef toenemen, al steeg de uitvoer van België en Luxem burg naar Nederland sneller dan de goederenstroom in tegenover gestelde richting. De handel van Benelux met de E.E.G.-landen nam over het geheel genomen sneller toe dan de handel met de E.V.A.-landen. V C Van elke twintig Nederlandse gezinnen die hun vakantie met een eigen vervoermiddel bui tenlands doorbrengen, krijgt er één met ernstige pech te kam pen. Tot deze conclusie komt de A.N.W.B., nu de stand is opge maakt van de hulp, die de toe ristenbond in het afgelopen reis- seizoen aan zijn leden verleende. Ruim 110.000 Nederlanders stelde zich in het bezit van een internationale reis- en krediet brief, een document waarmee de A.N.W.B. zijn leden helpt die in het buitenland in moeilijk heden raken. Ruim 5.600 van hen deden in enigerlei vorm een beroep op de hulpdiensten van de bond. De repatriëringswagens haal den 351 in het buitenland veron gelukte auto's terug, waarbij de vervoerskosten geheel voor reke ning van de A.N.W.B. kwamen. De auto's van de A.N.W.B.-repa- triëringsdienst legden daarbij gezamenlijk een afstand af van 395.000 km: een afstand die lan ger is dan die van een trip naar de maan. JONGETJE VERONGELUKT Het 3-jarige zoontje van de fa milie Kersten is gistermiddag op de Hallinxweg in Numans- dorp verongelukt. Het jongetje reed mee in een jeep. Onder het rijden is hij eruit gevallen en onder de wielen van een achter de jeep voortgetrokken wagen geraakt. Hij was op slag dood. DONDERDAG 5 OKTOBER HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 7.50 Dag opening; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Gr.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Morgenwij ding; 10.00 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Kookpraatje; 11.15 Gram.; 11.45 Lezing; 12.00 Dansmuz.; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Meded. en gram.; 13.25 Beursber.; 13.30 Lichte muz. 14.00 Gr.; 14.30 Voor de vrouw; 15.05 Metropole ork.15.30 Voor dracht; 15.45 Kamerork. en sol.; 16.15 Gevar. progr.16.50 Gr.; 17.30 Voor de jeugd; 18.00 Nws; 18.15 Lichte muz.; 18.30 Sport- praatje; 18.35 Gesproken brief; 18.40 Lichte muz.; 19.00 Voor de kleuters; 19.05 Hoorspel; 20.00 Nws; 20.05 Noordhollands fil- harm. ork. en soliste; 22.10 Gr.; 22.30 Nws en meded.; 22.45 Act.; 23.00 Sportact.; 23.10 Discotaria; 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.15 Gram.; 7.30 Voor de jeugd; 7.45 Morgengeb. en overweging; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de huisvr.; 9.40 Schoolradio; 10.00 Gram.; 10.15 Morgendienst, 10.45 Gram.; 11.00 Voor de zie ken; 11.45 Gewijde muz.; 12.00 Middagklok; 12.04 Gram.; 12.25 Voor de boeren; 12.35 Land- en tuinb. meded.; 12.38 Gram.; 12.50 Act.; 13.00 Nws; 13.15 Platen- nws; 13.25 Lichte muz.; 14.00 Blaasork.; 14.30 Omr. ork.; 15.35 Gram.; 16.00 Bijbeloverd.16.20 Pianorecital; 16.40 Vocaal ens.; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gr.; 17.40 Beursber.; 17.45 Lichte mu ziek; 18.15 Sportrubriek18.30 Huismuz.; 18.50 Lezing; 19.00 Troepen van de centrale Kon golese regering rukken op naar de grens van Katanga, aldus hebben functionarissen van de Verenigde Naties in Leopoldstad volgens het Belgische persagent schap „Inbel" verklaard. In Eli- sabethstad worden deze troe penbewegingen beschouwd als een poging om druk uit te oefe nen op president Tsjombe. Troepen die thans Katanga zou den binnenrukken zouden als gevolg van het natte seizoen met grote moeilijkheden te kampen hebben. De „Nieuw-Guinea Koerier" schreef over de rede van minis ter Luns m de Ver. Naties: Nederland heeft zijn reeds ge ruime tijd verwachte aanbod aan de U.N.O. gedaan om Nieuw- Guinea te internationaliseren. De voorstellen van minister Luns kunnen primair worden gezien als een poging om de Neder landse belangen veilig te stellen het belang van Nederland dan gedefinieerd als een verminde ring van zijn internationale ver antwoordelijkheid -waarbij tevens wordt getracht om net Nieuw-Guinese belang niet aan het Nederlandse op te offeren. Nederland probeert dit twee ledige doel te bereiken door als het ware de rol te spelen van een klein jongetje, dat door de grote jongens in zijn klas wordt geplaagd, en dat nu probeert de sympathie van de groten te win nen door een „onzelfzuchtig" ge baar te maken. Nieuw-Guinea komt hier zelf nauwelijks meer aan te pas, want het is zo „klein" dat het door vele van de „groten" nog geheel over het hoofd wordt gezien. Het zou nu kunnen reageren met uitingen van woede die het kenmerk van de machteloze zijn, en het zou kunnen herhalen dat het niet van Nederland geschei den wil worden, maar aan de situatie dat er nu belangrijke be slissingen over dit land kunnen worden genomen zonder dat de wil van Nieuw-Guinea daar nog veel invloed op heeft, verandert dit weinig. Intussen wordt hiermee op nieuw aangetoond, dat het pro bleem Nieuw-Guinea een geheel ander karakter zou hebben als het vermogen van dit land om zijn eigen belangen te behartigen groter zou zijn Dit punt is van belang, omdat nog lang niet vaststaat, dat de voorstellen van minister Luns door de assemblee zullen worden aanvaard. Het sthaat wel vast, dat Indo nesië zich met hand en tand tegen een internationalisatie van Nieuw-Guinea zal verzetten, en infiltratie van de laatste dagen kan dan ook hoewel zij geen succes had mede worden op gevat als een poging om de Una er van te doordringen, in welk een wespennest ze zich steekt als ze zich tegen de wil van In donesië met het bestuur over Nieuw-Guinea belast. En de Uno heeft al zoveel te stellen met het Kongolese wes pennest. Er breekt waarschijnlijk nu een periode aan van internatio naal touwtrekken om Nieuw- Guinea, waarin Nederland zal trachten een zo onopvallend mo gelijke rol te spelen en zal pro- te komen. beren verantwoordelijkheden af te wentelen op de Westelijke bondgenoten, met name op Ame rika en Autsralië. Meer dan ooit zullen deze landen nu voor de noodzaak komen te staan kleur te bekennen. De keuze die zij moeten maken is verre van-ge makkelijk. Zij zullen moeten be slissen of de veiligstelling van het betrekkelijk kleine Nieuwe- Guinea hun de woede van Indo nesië waard is. In deze betrekkelijk labiele internationale situatie zal Nieuw-Guinea zijn waarde als bondgenoot zo hoog mogelijk moeten opvoeren. Daarom juist is het zo jammer, dat men de militaire weerbaarheid van da Papoea-bevolking zo laat is gaan opbouwen. In de komende maan den zou daar echter nog veel aan kunnen gebeuren. Het mislukken van de Indo nesische infiltratie is in dit op zicht een stimulans om niet 'e wanhopen. Het is ook jammer, dat Nieuw- Guinea bij deze weerbaarmaking nog zozeer afhankelijk is van Nederland, want de belangen van lopen niet parallel meer. Nieuw-Guinea en Nederland Voor de in Nieuw-Guinea werkzame Nederlanders is nu een periode van afwachten aan gebroken. Zo er uit Nieuw-Gui nea initiatiever. ontplooid moe ten worden, dan dienen deze meer dan ooit van de Papoea's Nws en weerber.; 19.10 Praatje; 19.15 Gram.; 19.30 Radiokrant; 19.50 Pol. lezing; 20.00 Gevar. progr.; 22.30 Nws; 22.40 Avond overdenking; 22.55 Boekbespr.; 23.00 Tenor en piano; 23.30 Lezing; 23.5524.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws; 12.02 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.35 Amus. muz.; 12.50 Beurs ber.; 13.00 Nws; 13.15 Kamer- muz.; 14.00 Schoolradio; 16.00 Beursber.; 16.06 Franse les; 16.21 Kamermuz.; 17.00 Nws; 17.15 Voor de kind.; 18.15 Gr.; 18.20 Voor de sold.; 18.50 Sport- kron.; 19.00 Nws; 19.40 Gram.; 19.50 Vrije politieke tribune; 20.00 Voor de vrouw; 21.00 Viool recital; 21.30 Klankb.; 21.50 Gi taarspel; 22.15 Gram.; 22 55 23.00 Nws. Televisieprogramma's. NED. T.V.: 20.00 Journ.; 20.20 Filmprogr.; 20.40 Kunstrubriek; 21.10 De vuurproef, toneelstuk. VL. BELG. T.V.19.00 Voor de jeugd; 19.30 Sportkron.; 20.00 De situatie in Laos is beter dan zij sinds het uitbreken van de vijandelijkheden is geweest, aldus heeft de Amerikaanse rei zende ambassadeur, Averell Har- riman, maandag bij terugkeer in Washington verklaard. Harriman heeft de afgelopen tien dagen een bezoek aan Zuidoost-Azië gebracht. Terwijl in Laos geen der par tijen hervatting van de gevech ten schijnt te willen is de toe stand in Zuid-Vietnam „volko men verschillend en bijzonder gevaarlijk". Groepen communistische guer- rilleros ter sterkte van een batal jon worden uit Noord-Vietnam georganiseerd en gesteund, aldus Harriman. De voorraden gaan via Zuid-Laos naar Zuid-Viet nam. Harriman zal de minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk, verslag uitbrengen van zijn reis. Nws en wecroverz.20.25 Het manneke; 20 30 Speelfilm; 22.15 Kroniek over de vrijetijdsbe steding; 23.00 Nws. De ooievaars trekken weer naar warme streken. Op weg naar Afrika nemen (le dieren onder weg wel eens een rustpauze. Maar de badgasten in Marseille waren wel erg verwonderd, toen. er plotseling een vluelit ooievaars neerstreek. De vogels rustten een uurtje uit en vervolgden hun weg. Op de foto staat een ooievaar doodgemoedereerd uit te rusten tussen badgasten.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5