Sloot Frankrijk reeds een verdrag met Alg ene Ontvluchtingen uit Oost-Duitsland PLATEN SPELERS RADIO de BUCK De drie oktoberviering in Leiden Algemene politieke beschouwingen in Tweede Kamer over de rijksbegroting WOENSDAG 4 OKTOBER 1961 17e Jaargang Nr 5412 EERSTE BLAD De vei bindingen tussen een vrije stad Berlijn en de buitenwereld fiadio de Koek Geding tegen kapitein van de «Noord-Holland» te Djakarta Antony Armstrong-Jones graaf De algemene vergadering der V. N. FRANSEN ONTRUIMDEN STAD BIZERTA DE „SEVEN SEAS" DE „VREDESMARS" HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5^—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,- per kwartaal; pa maand ƒ2,— per week 48 ct. Losse nrs 9 ct Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel» advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. O In sommige politieke kringen in de Franse hoofdstad gelooft men dat president De Gaulle een geheime afspraak heeft gemaakt met de Algerijnse opstandelin genleider Ben Khedda over een in de nabije toekomst te houden referendum over zelfbeschikking in Algerië. Van officiële zijde weigerde men commentaar te leveren op -deze geruchten, doch in nauw met de regering verbon den kringen geloofde men dat er minstens reeds besprekingen zijn begonnen. Als een ander teken, dat er enige overeenstemming tussen de Franse regering en de Alge rijnse opstandelingen is, ziet men de uitlating die president Bourguiba van Tunesië maandag deed. Deze verklaarde zich n.l. optimistisch over een beëindi ging van de oorlog in Algerië. Ook de Europeanen in Algerië geloven dat een overeenkomst zo goed als voltooid is, waar voor zij de uitlatingen met be trekking tot Algerië in de maan dagavond door generaal De Gaulle uitgesproken rede als be wijs aanvoeren. Volgens sommige berichten zou de Algerijnse nationale op standelingenbeweging generaal De Gaulles plan voor een tijde lijk overgangsbewind in Algerië niet tegenwerken. Zij zou ech ter niet bereid zijn in dit tijde lijk bewind deel te nemen. REAGTTE ÏN ALGIERS OP TOESPRAAK VAN DE GAULLE De eerste reactie van de Euro pese inwoners van Algiers op do radio-toespraak van De Gaulle was er een van opluchting, dat de rede weinig nieuws bevatte. Velen spraken er hun verba zing over uit, dat de president niets had gezegd over de Sahara. Een Fianse waarnemer ver klaarde: .De gemiddelde Euro peaan in Algiers is bevreesd voor zijn toekomst in dit land. Zijn houding 7.al niet veranderen, zo lang hij niet het onwederlegbare bewijs in handen heeft, dat ook hij een plaats zal hebben in een onafhankelijk Algerië. En in ,1e toespraak van De Gaulle was een dergelijk bewijs niet te vinden De enige uitwendige reactie, die de autoriteiten in Algerië verwachten, is een mogelijke toe neming van het aantal aanslagen met plastiekbonimen. Een dergelijke bom is in Al giers, een half uur nadat De Gaulle was uitgesproken, ont ploft. In een Westduits grensdorpje bij Duderstadt hebben zich maan dagnacht geheel onverwacht 16 gezinnen, bestaande uit 17 man nen, 15 vrouwen en 23 kinderen, gemeld. Zjj hadden de tocht uit Oost- Duitsland gemaakt met een kar met rubberbanden om de wielen, die werd getrokken door paarden met lappen om de hoeven; dit om zo weinig mogelijk lawaai te maken. Voorop liepen de jonge man nen. Daarna volgde een andere groep. Zij hielden een touw vast om de weg niet kwijt te raken in de duisternis. In de kar zaten de kinderen, een 89-jarige vrouw en een vrouw in verwachting. Rondom hen had men meubels en andere goederen opgestapeld om hen te beschermen tegen kogels. De grens in dit gebied wordt gevormd door een omgeploegd stuk land. Er is geen muur of schutting. De gezinnen hadden besloten te vluchten toen zij hoorden dat zij zouden worden gedeporteerd om te werken op collectieve boerderijen. Een Oostberlijnse arbeider slaagde er dinsdagmorgen in met een kraanwagen door de beton- muur tussen Oost-Berlijn en de Amerikaanse sector te rijden. Hoewel hij tijdens zijn vlucht oortdurend met automatische wapens werd beschoten, kwam hij ongedeerd in de Amerikaan se sector aan. Voorts wisten nog zeven Oost duitsers en Oostberlijners dins dagmorgen vroeg naar West-Ber- lijn te vluchten. Het orgaan van het Oostduitse ministerie van Buitenlandse Za ken „Aussenpolitische Korres- pondenz" bevat een artikel waar in het heet, dat Oost-Duitsland Sf A?rl!eer van een vrije stad west Berlijn met de buitenwereld niet zo maar zal toelaten, maar tegen betaling installaties en uit rustingen voor een „snel en vlot vei keer" ter beschikking zal stel len. In overeenkomsten over het vei keer met West-Berlijn zouden alle optredende vraagstukken door „preciese voorschriften" ge regeld kunnen worden. Volgens het blad van het Oost- duitse ministerie van Buiten landse Zaken moeten omvang en vorm van de samenwerking tussen Oost-Duitsland en de auto- nteiten van de vrije stad bijtijds bepaald worden om werkelijke voorwaarden voor het uit de weg luimen van moeilijkheden te scheppen. Handhaving Amerikaanse bases in Engeland Vier bases van de Amerikaan se luchtmacht in Engeland, die eerlang zouden worden opge heven, zullen voor onbepaalde tijd gehandhaafd blijven, zo is in Londen officieel meegedeeld. Tenslotte heeft een 23-jarige technicus maandag in Trelieborg in Zuid-Zweden politiek asiel ge vraagd. Hij was met een Oost. duitse veerboot na.Saveden ge komen. Twee mannen en twee vrou wen, die met een personenauto nabij Huchhoeh. in Oost-Duits land, de slagboom die de grens naar Beieren versperde, in volle vaart hadden doorbroken, zagen hun vlucht naar de vrijheid op het laatste moment mislukken, toen de auto omsloeg en zij zelf zwaar gewond raakten. Zij wer den door de Oostduitse volks- politie naar een ziekenhuis over gebracht. Noordstraat 102 - Telefoon 3128 Terneuzen Verkeersslraalvliegtuigen in moeilijkheden Een DC-8 straalvliegtuig van de Italiaanse maatschappij Alita lia is maandagavond bij een lan ding op het New Yorkse vlieg veld Idlowild tijdens zware regenval van de rolbaan afge raakt. Alle 140 inzittenden bleven ongedeerd. Het toestel werd licht beschadigd. Tezelfdertijd moest een straal vliegtuig van de -Western Air lines van het type Boeing-707 een noodlanding op de luchtbasis Edwards in Californië- maken. De gezagvoerder -bemerkte jlat het hydraulische, stelsel haperde. Het toestel dat van Mexico-stad op weg was naar Los Angeles, kwam go«d aan de grond. De 75 inzittenden bleven ongedeerd. Bemanning icordt vrijgelaten De Indonesische marine heeft dinsdag bekend gemaakt, dat de gezagvoerder en de eerste stuur man van de „Noord-Holland" terecht zullen staan wegens het binnenvaren van de wateren van Indonesië zonder vergunning. De woordvoerder van de marine, Soedomo, deelde mede, dat de „Noord-Holland" thans te Dja karta ligt. De 18 overige leden van de bemanning zullen, aldus deze woordvoerder, worden terugge zonden naar Singapore. De „Noord-Holland", die te Singapore was gestationeerd, kwam Degin september in wat dë Indonesiërs Indonesishce wate ren beschouwen, om hulp te bie den aan een gestrand Grieks vrachtschip. Het schip werd toen opgebracht naai het Indonesische eiland Pulau Samboe. Antony Armstrong-Jones, de echtgenoot van prinses Margaret van Engeland, heeft van konin gin Elizabeth de titel graaf van Snowdon gekregen. Prinses Mar garet voert voortaan de tite) gravin van Snowdon. Haar kind zal, als het een jongen is, burg graaf Linley worden genoemd en als het een meisje is lady Armstrong-J ones. De gezagvoerder van de „Noord-Holland" is de heer E. Edelenbosch, 35 jaar oud en wo nende in IJmuirïen. Eerste stuur man is de 40-jarige heer W. H. Meijer, wonende in Veendam. Arrestatie in Tsjaad Ahmed Kotoko, de 43-jarige voorzitter van het parlement van Tsjaad (een voormalig Frans gebied in equatoriaal Afrika) is gearresteerd en uitgewezen naar de republiek Kameroen omdat hij de president van die repu bliek, Frangois Tambalbye, zou hebben getracht te vermoorden, Kotoko is geboortig uit Kame roen. Hij zou de regering daar omver hebben willen werpen. RUIME KEUZE UIT DIVERSE MERKEN H00RDSTR. 84-86" TEtl 01150-2573 TERMEUZEN Eenmaal in het jaar is Leiden (liaar inwonertal) de vijfde stad van het land. De sleutelstad, die gewoonlijk ongeveer 100.000 in woners telt, omvat dan 200.000 feestgangers, die het ontzet van gens traditie is samengesteld, zij het dat verschillende onderdelen iets royaler waren opgezet dan andere jaren. In het Van der Werfpark weerklonk weer koraalmuziek De aanvoerder van de „Water geuzen", Boisot, overhandigt burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot „wittebrood en haring". Leiden op 3 oktober 1574 vieren. Dit jaar heeft de viering van het ontzet nog een extra feeste lijk tintje, omdat de 3 oktober vereniging, die de festiviteiten organiseert, dit jaar 75 jaar be staat. Toch wilde de ware feeststem ming dinsdagochtend nog niet goed uit de verf komen, als ge volg van het miezerige weer. In de heel vroege ochtend werd, zoals gebruikelijk, de reveille ge blazen op het bordes van het stadhuis. Dat was het begin van het programma, dat geheel vol- en in het Waaggebouw werden broden en haringen uitgedeeld aan meer dan tienduizend perso nen. De geuzen hielden weer hun triomfantelijke intocht langs de zelfde route als bijna vier eeuwen geleden. Verder was er in de ochtend uren een grote parade, waaraan meer dan drieduizend man van de drie strijdmachtonderdelen deelnamen. Dank zij de mede werking van de minister van Defensie was deze parade een evenement zoals dat zelden wordt gezien. De Koninklijke Marinierskapel, de Koninklijke Militaire Kapel en do Koninklijke Luchtmachtkapei, alle in ceremonieel tenue, zetten aan het militaire vertoon luister bij. Een bijzonder onderdeel was de compagnie mariniers in vóór oorlogs blauw tenue. Voorts liep er ook een luid toegejuichte af deling van de studentenweerbaar heid „Pro Patria" mee. In de middaguren trok een historische jubileumoptocht door de Leidse straten, welke gewijd was aan het Landjuweel van 1956. De Tweede Kamer heeft gister middag 'n aanrang gemaakt niet de algemene politieke beschou wingen over de rijksbegroting voor het dienstjaar 1962. De algemene beschouwingen werden begonnen door de heer Burger (ArD.). Opmerkend, dat de Suwjet-Unie de proefexplosies van atoombommen heeft hervat, betoogt hij, dat Rusland specu leert op angst, het Russische machtsvertoon draait nu om Ber lijn. Het niet standhouden door het Westen geeft z.i. de vrije hand aan de Sowjet-Unie. •Spreker verklaart redelijke en ook onredelijke voorstellen van communistische landen te willen overwegen, als die weg niet het misverstand doet ontstaan dat wij ons laten terugdringen. De heer Burger betreurt het, dat in deze omstandigheden de secreta ris-generaal der Ver. Naties, Dag Hammerskjoeld, moet worden ge mist. Hij zegt het jammer te vin den, dat er in deze omstandig heden een kabinet is dat alles mist wat stijl heet. Spreker zegt, dat geen na-oor- logs kabinet de arbeidsvrede zo heeft verstoord als het huidige. Het heeft geen gelegenheid laten lopen om ae vakbeweging te on dermijnen. De heer Burger verwijt het kabinet, dat de hand niet is ge houden aan het gecorrigeerde woningbouwprogramma, dat de Kamer in april is voorgelegd. De zaak is het kabinet volkomen uit de hand gelopen. Twee andere tekortkomingen van het kabinet betreffen naar sprekers oordeel de defensie en het Nieuw-Guinea-beleid. Spreker zegt het beleid van Defensie r.iet te begrijpen. Hij weigert ertoe mede te werken voor de verbouwing van een krui ser 50 miljoen beschikbaar te stellen. Te dezer zake dient hij een motie in. De sociale positie der bejaar den zegt de heer Burger onvol doende te aeliten. Hij dient een motie in waarin voorstellen wor den gevraagd tot verhoging van de A.O.W. met 50 procent, in etappes te bereiken. De Partij van de Arbeid is be reid de conjuncturele moeilijk heden om te komen tot een betere kinderbijslagverzekering te accepteren. Als de K.V.P. daar toe niet bereid is, is dat haar zaak, maar dan moet zij niet zeg gen, dat de P.v.d.A. verbetering tegenhoudt. Als de best moge lijke kinderbijslagregeling de eindstreep niet haalt zal dat de schuld zijn van de K.V.P. Vervolgens komt de heer Bur ger te spreken over de kwestie Nieuw-Guinea. Spreker verklaart weinig heil te zien in een enga gement tussen Nederland en het indonesië van Soekarno. Ten aanzien van het Nieuw- Guineabeleid zijn er naar spre kers inzicht vier noodzakelijk heden. Nederland mag zich niet onttrekken aan uitspraken in zake zelfbeschikking. De souve reiniteit kan niet worden over gedragen zonder dat er betrouw bare waarborgen zijn voor de zelfbeschikking. Een internatio nale interimfase is geboden. Ter wille van het zelfbeschikkings- fceginsel moet Nederland de nodi ge gelden en ambtenaren be schikbaar stellen, los van de vraag wie het gezag verwerft. De heer Van der Veen P.S.P. acht verontrustend de wijze waarop de regering de interna tionale situatie analyseert en denkt te behandelen. De kwestie Berlijn uitvoerig besprekend zegt spreker het beschamend te ach ten, dat Nederland Amerika en Adenauer ondersteunt. Onver draaglijk noemt hij het, dat Nederland voortdurend vooruit is bij het nemen van maatrege len, die de koude orlog verscher pen. Verdeling van Duitsland is naar sprekers inzicht de enige oplossing. Z.i. ten onrechte kiest de regering voor de NAVO-con- c-eptie. De Nieuw-Guinea-kwestie aan roerende zegt spreker, dat de term zelfbeschikkingsrecht niet past od Nieuw-Guinea. Naar zijn opvatting behoort Nieuw-Guinea bij Indonesië. Hij is van oordeel, dat de Ver. Naties de Nederlandse voorstel len moeten verwerpen. Men moet z.i. komen tot directe onderhan delingen met de enige partner, die daarvoor in aanmerking komt: Indonesië. De heer De Groot (C.P.N.l zegt, dat er in Nederland onge rustheid heerst over de interna tionale toestand en de militaire maatregelen. De Nederlandse maatregelen zijn nog erger geworden door het verzenden van een circulaire door het departement van Bin nenlandse Zaken met wenken voor zelfbescherming. Dat ver zenden betekent, dat de regering van plan is ons land aan atoom bombardementen bloot te stellen. Het is naar sprekers oordeel het kweken van een oorlogsstem ming. De moties van de heer Burger kwalificeert hij als waardeloze vodjes papier. Nadat de heer De Groot zijn rede heeft beëindigd, merkt de Voorzitter op, dat de spreker de opperbevelhebber van het West- duitse leger oorlogsmisdadiger heeft genoemd. Hij verzoekt de heer De Groot dat woord terug te nemen. Wanneer het niet on der de parlementaire onschend baarheid was gebruikt zou het een misdrijf opleveren. De heer De Groot (C.P.N.) weigert het woord terug te nemen. De Voorzitter verklaart, dat hij het woord dan zal laten schrap pen. Wanneer de heer De Groot nog iets in het midden wil bren gen roept de voorzitter hem tot de orde en ontneemt hem het woord. De heer Bruins Slot (A.R.) be tuigt zijn instemming met de duidelijke, besliste en beheerste beschouwing in de troonrede over de internationale situatie. Wat Berlijn aangaat zegt hij het goed te vinden, dat deze kwestie uit het vlak van de Duit se binnenlandse politiek is ge trokken. Het voorstel tot international! satie van het beleid over Nieuw- Guinea toont, dat de regering be reid is nieuwe wegen te gaan. De heer Bruins Slot noemt het voorstel oen voorstel van allure. Er blijft één moeilijkheid over, het conflict tussen Indonesië en Nederland over Nieuw-Guinea, De zwakte van het voorstel is, dat het geen wezenlijke oplossing van het conflict geeft. De heer 'Bruins Slot is van mening, dat afgetast moet wor den of er voor een gesprek moge lijkheden zijn. De heer Oud (V.V.D.) geeft te kennen, dat hij over het alge meen kan instemmen met wat in de troonrede wordt gezegd over het buitenlandse beleid. Komende tot de kwestie Nieuw- Guinea zegt hij, dat de zelfbe schikking vanaf de aanvang het middelpunt is geweest. In dit verband geeft hij een uitvoerige historische uiteenzetting. De stel ling, dat het zelfbeschikkings recht achteraf is uitgevochten, is z.i. onhoudbaar. Het huidige kabinet heeft de zaak met energie aangepakt. Hij betreurt het, dat nog steeds niet op een aanvaardbare basis een gesprek met Indonesië mogelijk is. Op het ogenblik ziet hij geen enkele mogelijkheid voor een gesprek. Wat de wijziging der kinderbij slagverzekering aangaat ver klaart spreker, dat naar zijn aan vankelijk oordeel in menig op zicht aan zijn bezwaren is tege moetgekomen. Een definitief oor deel behoudt hij zich voor. Te half zes brak de heer Oud zijn rede af. De Voorzitter schorst hierop de vergadering De Canadese minister van Bui tenlandse Zaken, Green, heeft dinsdag in de algemene vergade ring der V. N. een internationaal regiem voor geheel Berlijn voor gesteld. De V. N. zouden met de uitvoering ervan belast moeten worden. Dit voorstel was be doeld als een mogelijke oplos sing van de crisis in Duitsland. Green zei verder, dat de alge mene vergadering middelen moet vinden om de verantwoor delijke landen te dwingen, op te houden met kernwapenproeven. Hij gewaagde van een aanzien lijke stijging van de radioactivi- De Franse strijdkrachten heb ben de ontruiming van het door hen in juli bezette stadsdeel van Bizerta dinsdag voltooid. Met deze ontruiming was in het af gelopen weekeinde begonnen, na tussen Tunesië en Frankrijk be reikte overeenstemming dat de Franse troepen zich zouden te rugtrekken op de stellingen die zij vóór de gevechtshandelingen van juli innamen. De directeur van het reisbu reau „Seven Seas" in Australië, A. B., is door een rechtbank in Melbourne tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het vervalsen van belas tingcertificaten. Hij had voor deze papieren de naam gebruikt van een Nederlander, die bij een bezoek aan het reisbureau daar zijn paspoort had achtergelaten. Tijdens de zitting werd ver klaard dat B. getracht had op deze wijze een bewijs van geen belastingschuld in handen te krijgen, zodat hij het land zou kunnen verlaten. Zijn eigen pas poort had hij met het oog op het onderzoek door de Justitie naar de financiële transacties van zijn reisbureau moeten in- leyeren. B. zit op het ogenblik in voorarrest hangende het onderzoek naar de verdwijning van geld. B. ontkende schuld. 29 Jonge „Vredeswandelaars", die van San Francisco uit een „anti-kernbommars'' maken, zijn dinsdag in Moskou aangekomen. Zij zullen op het Rode Plein défileren en op spandoeken ge schreven leuzen voor algehele ontwapening roet zich dragen. Zij hebben een onderhoud aan gevraagd met premier Chroesjt- sjef, doch hun werd meegedeeld dat deze op het ogenblik niet in de Russische hoofdstad verblijft. Vóór de demonstranten in Moskou aankwamen richtten zij tot de soldaten, die een munitie fabriek bewaakten, een verzoek tot het burgerleven erug te keren. De hen begeleidende militie liet deze demonstratie toe. teit boven Canadese plaatsen die was gemeten na de jongste Rus sische kernproeven. De Canadese minister drong aan op een spoedige tussentijdse regeling van de kwesiie der op volging van Hammarskjocld en op uitbreiding van de Veilig-- heidsraad en andere .V. N.-licha- men op een ..billijke vertegen woordiging" van alle gebieden to verkrijgen. Weer sverbeter ing. Een kleine storing in de hoge re luchtlagen, die langzaam over ons land naar het noorden trok, ging vergezeld van een bewol- kingsgebied dat even groter dan Nederland en een regengebied dat juist iets kleiner dan ons land was. In de middag nam de activi teit ervan toe, en ontwikkelden zich onweders, voornamelijk bo ven het noorden van het land. Deze ontlastten zich ter plaatse, Hier en daar zijn dan ook grote regenhoeveelheden gevallen. Rondom ons land heerst nog steeds zonnig en warm nazomer- weer met maximum temperatu ren van 17 tot 20 graden, zoals in Duitsland en Frankrijk. De opklaringen breidden zich tot over Zeeland uit, waar in Vlis- singen het kwik tot 18 graden opliep, tegen 14 graden in het noorden van Nederland. Het laat zich aanzien dat de storing langzaam verder naar het noorden zal trekken. De kans dat het vandaag aanmer kelijk beter weer zal zijn, is dan ook vrij groot. medegedeeld door het K. N. M. I„ geldig tot hedenavond. Hogere middagteniperaturen In de ochtend nog op vele plaat sen mist of laaghangende bewol king, maar in de middag flinke zonnige perioden. Weinig wind en hogere middagteniperaturen dan gisteren. WOENSDAG 4 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 10.04 10.46 Terneuzen 10.39 11.21 Hansweert 11.19 12.01 Walzoorden 11.29 12.11 DONDERDAG 5 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 11.19 11.25 Terneuzen 11.54 Hansweert 0.34 12.40 Walzoorden 0.44 12.50 ZON op onder Okt. 4 6.45 18.12 5 6.46 18.10 6 6.48 18.08 MAAN op onder 0.56 16.17 1.57 16.45 2.59 17.10

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1