CETAFLE Franse democratie in de knel Binnenlands nieuws Eric de Noorman De laatste slag Renard eist referendum over federatief stelsel in België Landverraad per t.v. Zij zwegen. DE VASTSTELLING VAN MINIMUMPRIJZEN VOOR LANDBOUW PRODUCTEN DE RUSSISCHE DUIKBOOTVLOOT 't is eert Liga-kindje! Krachtige Kost voor het Kind! De veelzijdige voeding. Voor baby. kleuter en schoolgaande jeugd. „Zolang ze in de groei zijn!" Regeiingsgeschenk voor jubilerende N. T. S. Pratt overleden van Ceta-Bever Poging Amerikaans kind van doodstraf te redden Waarschijnlijk is dit een kri tieke week voor wat de Berlijnse crisis betreft. Hierin zal, tijdens de gesprekken, die de ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten en de Sowjef- Unie, Dean Rusk en Andrei Gromyko nog met elkaar zullen hebben, moeten blijken, of Mos kou inderdaad bereid is tot een compromis in de Duitse kwestie, of dat het ter bereiking van zijn doeleinden tot aan de rand van oorlog wil gaan. Een compromis schijnt, zoals wij ook altijd hebben veronder steld, wel in de lucht te hangen. Generaal Clay, de vertegenwoor diger van president Kennedy, in Berlijn, heeft omtrent de aard van dit compromis al wat laten doorschemeren. De Duitsers zijn van zijn uit lating, dat zij rekening zullen moeten houden met de realiteit van het bestaan van twee Duits- landen, geschrokken. Nu, zij zul len in de komende weken en maanden nog wel meer reden tot schrik en zelfs boosheid krijgen. Er zal dezer dagen nog volop ge legenheid zijn, daarop terug te komen. Voor het ogenblik echter is er reden de aandacht weer eens te richten op Frankrijk en Algerije. In de hoofdstad van het om streden „overzeese gebiedsdeel", Algiers, is de bij verstek ter dood veroordeelde generaal Sa lem op twee avonden, alsof hij nog een door de regering en zijn machtsorganen gerespec teerde autoriteit was, op het scherm van detelevisie verschei- nen. Men kan, als men gevoelig is voor een bepaald soort „sporti viteit", deze stunt van het Fran se geheime leger, de O.A.S., mis schien waarderen. Maar aan een werkelijke democraat moet bij hetgeen in Algiers is gebeurd de koude schrik om het hart slaan. In die hoedanigheid kan men slechts tot één conclusie komen de affaire-Dreyfus, nu ruim vijf- en-zeventig jaar geleden, is de enige slag, die de Franse demo cratie ooit aan leger en politie heeft kunnen toebrengen. Men moet eens denken aan de twee processen, die, met de tus sentijd van een jaar, in Frank rijk zijn gehouden. Het zoge naamde barricaden-proces is een succes voor het leger geworden: alle duidelijk schuldige militai ren werden vrijgesproken en er was voor hen geen enkele reden om het niet nog eens te pro beren. De Nederlandse regering hecht groot belang aan de spoedige vaststelling en invoering van de objectieve criteria, die voor de bescherming van de Nederlandse exportbelangen onontbeerlijk worden geacht. Immers, naar Nederlands inzicht wordt op dit ogenblik van minimumprijsrege lingen door verschillende part- nerlanden een te ruim gebruik gemaakt. Dit deelt minister De Quay, minister van Buitenlandse Zaken a.i. mede in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Vrede- iing iP.v.d.A.) inzake het beleid van de regering ten aanzien van de in E.E.G.-verband te volgen procedure met betrekking tot de vaststelling van minimumprijzen voor landbouwprodukten Zowel in de bijeenkomst van het comité van permanente ver tegenwoordigers van 2 augustus J.I. als tijdens daaropvolgende bijeenkomsten is van gedachte gewisseld over de toezending van het gewijzigde voorstel van de E.E.G.-commissie over de vast stelling van minimumprijzen aan het Europese parlement. Aangezien de in het E.E.G.- verdrag voor de vaststelling dezer creteria voorziene termijn reeds ruimschoots is overschre den, is tevens verzocht er bij het parlement op aan te dringen het voorstel zo vroegtijdig in behan deling tc nemen, dat de raad van ministers nog in zijn oktoberzif- ung zo mogelijk een besluit zou ^unnen nemen aldus de minis- Dc Nederlandse regering is van mening, dat door deze han delwijze ten volle rekening is ge houden met de wensen van h-t Europese parlen.ent, terwijl tege lijkertijd het Nederlandse beland in deze zo veel mogelijk is bet vorderd. BESPREKINGEN OVER EEN BRUG OVER HET KANAAL Jules Moch, oud-minister van penbare Werken van Frank rijk, die een actie voert voor de bouw van een brug over het Ka- r aal tussen Calais en Dover ?al cp 4 en 5 oktober te Londen' be- prekingen voeren met de En"el- van Financiën, Sel- vöru y^. en de minister van Hit J6r' °st Marples. Dit is dinsdag meegedeeld door een woordvoerder van de studiemaat L P^'UV00r een Kanaalbrug T" onlanR-s verklaard, dat zijn plan, dat hij door par- v£rènr kapitaal wil iaten uit- oeren, wordt toegejuicht door EeJ™se regering. Hij hoopt de Engelse regering te overtuigen naalhn.c v?rdelen van een Ka" naaibrug boven een Kanaaltun nel Volgens Moch is een brug S]^r duurder, maar zal deze verkeer sneller kunnen ver werken dan een tunnel. Het tweede proces, dat tegen de generaals Challe, Zeiler en consorten, was beter georgani seerd. Het was daarbij niet meer nodig om scandaleuze vrijspra ken tot stand te brengen, men moest slechts vermijden, dat de geheime organisatie van 't leger aan het daglicht kwam. Daar om zwegen zowel de aanklager als de verdachten. Alle waar nemers van het proces hadden de indruk, dat tussen beide par tijen een overeenkomst bestond, om de mond te houden. Challe en Zeiler lieten zich veroor delen, om het leger te redden. Wat echter degenen betreft, van wie men zoveel discretie niet had verwacht en van wie men had aangenomen, dat zij hun neus wellicht zouden voorbij praten deze mensen heeft men voorzichtigheidshalve een voudig niet kunnen vinden. De politie in Algerije, één van de best georganiseerde en uitgerus te ter wereld, heeft de schuil plaatsen van Salan, Godard, Ar- goud, Lachery en Gardes beslist daarom niet kunnen ontdekken, omdat zij daartoe haar redenen en waarschijnlijk zelfs haar be velen had zij het dan ook niet van de regering, dan toch van 't leger of van de politie, waarvan zij zelf deel uitmaakt. Van een democratie, waarin de wetgevende macht zich in een inferieure positie tegenover de uitvoerende macht bevindt en dat is in Frankrijk het geval weet men, dat het er met haar niet al te best voorstaat.Wanneer echter de machtsorganen van de uitvoerende macht, het leger en de politie, een vrijwel onaantast bare macht, arrogantie en immu niteit bezitten, is de situatie, waarin de democratie verkeert, niets minder dan verontrustend. (Nadruk verboden.) De Sowjet-Unie beschikt niet over ballistische projectielen als de Amerikaanse „Polaris", die door een onder de zeespiegel liggende duikboot kunnen wor den gelanceerd, aldus heeft de chef-staf van de Amerikaaanse marine, admiraal George Ander son, op een persconferentie in Washington meegedeeld. Russische duikboten hebben „bepaalde" middelen om raket ten te lanceren, maar het schijnt dat lancering door een onderge doken duikboot onmogelijk is. De tijd die nodig is om aan de oppervlakte te komen en de ra ket gereed te maken om af te vuren kan in sommige gevallen voldoende zijn om de duikboot te vernietigen, aldus admiraal Anderson. DORISCHE BOOG IN LONDEN MOET VERHUIZEN v."" "V .'•...V -* X- 3 - -.■» Er Is heel wat ie doen over de Dorische Boog, welke sinds 1837 het Euston spoorwegstation in Londen een bijzonder cachet ver leent maar welke zal moeten verdwijnen omdat de Britse spoorwegen hebben besloten het station te moderniseren* Slo pen" zeggen de spoorwegen, be houden" zegt de heer John Betje- man van de „Victoria Society", die bovendien wordt gesteund door lord Euston persoonlijk en door het genootschap voor het behoud van oude gebouwen. Er werden gelden ingezameld voor liet behoud van de boog, dat aan vankelijk 190.000 pond sterling zou moeten kosten als de boog moest worden afgebroken en er gens anders weer opgebouwd. Een Canadese firma heeift rlu evenwel aangeboden de boog in één stuk per rail of op rolletjes te verplaatsen \oor 90.000 pond sterlingSlopen zonder meer kost 12.000 pond. DODELIJK ONGEVAL Op de kruising Veenendaalse- wegRijksweg 24 bij de Klomp (gemeente Ede), is zondagavond een bromfietsberijdster, mevr. Eiehhorn uit Ede, door een per sonenauto gegrepen. Zij en haar achtjarig zoontje, dat op de duo zat, werden zwaar gewond naar het Edese ziekenhuis vervoerd, waar het jongetje maandagmor gen is overleden. OVERLEDEN NA ONGEVAL Zaterdagavond omstreeks kwart over zeven zijn op de Utrechtse straatwegi n Hilversum twee personenauto's tegen elkaar gebotst. Bij dit ongeluk is de 68- jarige heer H. E. Swaving uit Blaricum omgekomen. De heer Swaving kwam met zijn auto uit de uitrit van een flatgebouw en verleende geen voorrang aan een van links komende auto. Door de botsing die volgde werd de heer Swaving uit de wagen geslingerd, Hij liep een schedelbasisfractuur en een hersenbloeding op. Maan dagmorgen is hij in de „Rooms Katholieke Ziekenverpleging" 'n Hilversum aan zijn verwondingen bezweken. Zijn echtgenote, die naast hem in de auto zat, liep lichte verwondingen op. AMSTERDAMMER VOOR 27 DUIZEND GULDEN OPGELICHT De 58-jarige Amsterdamse journalist M. F. W. van W. heeft bij de politie aangifte gedaan van oplichting voor een bedrag van 27.000 waarvan een 23- jarige vrouw hem het slacht offer heeft gemaakt. Deze vrouw, de 23-jarige H. B. van K., staat bij de politie bekend als prosti tuee. Zij is spoorloos verdwenen. In 1958 had Van W. deze vrouw leren kennen. Na een tijdje ver liet zij hem en ging naar Ameri ka. Daar is zij met een Ameri kaan getrouwd. Einde juni van dit jaar keerde zij naar Amster dam, naar haar vriend terug. Zij deed hem verhalen over haar on gelukkig huwelijk. Om met Van W. verder te kunnen leven, wil de zij scheiden. Daarvoor was geld nodig. Van W. was bereid haar te helpen. Daartoe heeft hij o.m. een deel van zijn effecten beleend. DODELIJK ONGEVAL De 34-jarige mevr. M. Floor Methorst uit Maartensdijk is zaterdagavond om half elf om het leven gekomen bij een ver keersongeluk op de Wouden- bergseweg te Zeist. De personen auto waarin zij was gezeten en die werd bestuurd door haar echtgenoot, kwam ter hoogte van de uitrit van het herstellings oord „Sonnehaert" in botsing met een trekker met oplegger, waarna de auto over de kop sloeg en in de berm van de weg belandde. De heer W. E. Floor, die zei de combinatie niet opge merkt te hebben, werd in het Zeister ziekenhuis opgenomen. ONTVLUCHTE PSYCHOPAAT GEARRESTEERD De 24-jarige psychopaat C. W.. die donderdagavond j.l. kans zag op het Centraal station te Amsterdam aan zijn bewaker te ontvluchten, is zaterdagmiddag toen hij bij de Utrechtse brug in de hoofdstad stond te liften, door twee wachtmeesters der rijkspolitie gearresteerd. Nog dezelfde middag is de man. in opdracht van het hoofd van het arrondissementsparket te Leeu warden, op transport gesteld naar het huis van bewaring in de Friese hoofdstad. De man stond tussen een groep lifters aan het begin van de rijksweg Amsterdam-Utrecht. Hij werd herkend door twee wachtmeesters van de verkeers- groep Amsterdam der rijkspo litie, die in een patrouillewagen passeerden. Er wordt altijd speciaal op liftende personen gelet. Eerst gaf W.. die als zeer gevaarlijk bekend staat, nog een valse naam op, doch na onder vraging viel hij al spoedig door de mand. Hij was donderdag avond uit Haarlem, waar hij een bezoek aan één van zijn broers had mogen brengen, op De leider van de Waalse volks beweging, Anaré Renard, heeft zaterdag de Belgische regering „uitgedaagd" een referendum te houden over de invoering van een federatief stelsel in België. In een toespraak tijdens de eer ste betoging van zijn beweging de M.P.W. in de mijnstad Marcinelle verklaarde hij er van overtuigd te zijn, dat minstens 70 procent van de Walen voor „ingrijpende hervormingen" in België zijn. Renard zeidfi over de resolutie, die de vorige week door de Waalse socialisten op een con gres in Charleroi is goedgekeurd en waarin eveneens het federa lisme wordt geëist, dat „het aan vaarden van een resolutie niet volstaat, maar dat het op de toe passing aankomt". „Men zegt, dat wij geweld zul len gebruiken om onze doelstel lingen te bereiken", aldus voegde Renard hier aan toe. „Een alge mene staking is echter geen ge weld, zij is nodig in een kapita listische maatschappij". Renard verzekerde zijn toe hoorders, dat hij niets voor zich zelf eist. „Ik wil niet de maker van het federalisme zijn, ik vraag geen mandaat en ik ben geen de terugweg naar Avereest, waar hij verpleegd wordt. Op het Centraal station, waar moest worden overgestapt, zag W„ toen zijn begeleider een bord met vertrektijden raadpleegde, kans om te ontsnappen. De staatssecretaris van Onder wijs, Kunsten en Wetenschap pen, mr. Y. Scholten heeft maan dagmiddag aan de lunch, die werd aangeboden ter gelegen heid van het 10-jarige bestaan van de Nederlandse Televisie Stichting, medegedeeld, dat de regering goedkeuring heeft ver leend voor de bouw van de eer ste definitieve televisie studio ia Hilversum. Dit eerste nieuwe televisiestuuiocomplex zal wor den gebouwd in het omroep- kwartier van Hilversum. Het vergt een investering van onge veer 3,4 miljoen gulden. Het complex zal een grote decor- en montageloods omvatten, alsmede twee studio's elk met een vloer oppervlakte van 600 rn2. Daar naast zullen nog diverse ruim ten worden ingericht alsook een kantine. David Pratt, de Zuidafri- kaanse bQer die vorig jaar een aanslag pleegde op premier Ver woerd en deze ernstig verwond de, heeft zich blijkens een mede deling van het Zuidafrikaanse ministerie van Gezondheid door ophanging van het leven be roofd. Hij werd zondagavond, op zijn 54ste verjaardag, in zijn cel in de zenuwinrichting, waar hij werd verpleegd, dood aangetrof fen. Door de rechtbank waarvoor hij na de aanslag op dr. Ver woerd terecht stond, werd Pratt, die in Engeland geboren werd- ontoerekenbaar verklaard. Pratt had voor zijn rechters verklaard zich enorm opgelucht te voelen na de aanslag op de Zuidafrikaanse premier. Deze laatste bracht als gevolg van verwondingen in het gelaat een maand in een ziekenhuis door en moest later nog een oorope ratie ondergaan. kandidaat. Het enige dat ik wil, is dat het federalisme tot stand komt en ik zal mij daarvoor blij ven inzetten. Het federalisme heeft vaste voet bij de massa gekregen. Er zijn ten nadele van Wallonië te veel vergissingen be gaan". Renard legde er voorts nog de nadruk op, dat hij met federa lisme geen seperatisme bedoelt, doch alleen „eer middel om ge lijkheid te verkrijgen". „Wallonië wil niet uitgeschud worden. Het wil niet dat morgen een Vlaamse meerderheid Wallonië de wet op economisch en cultureel vlak schrijft". De Waals-Vlaamse verhoudin gen werden zaterdag ook ter sprake gebracht door de voor zitter van de Katholieke arbei dersorganisatie in België, A. Cool. De voorzitter van het A.C.V. verklaarde op een con gres in Brussel, dat de „onrust in België over de Vlaams-Waalse verhoudingen te wijten is aan de onbekendheid over de opvattin gen van de regering". „De regering moet klaar en duidelijk zeggen, wat zij op dit gebied wil verwezenlijken", aldus de heer Cool. De Belgische regering heeft toegezegd vóór het einde van dit jaar bij het parlement voorstel len over een zekere mate van decentralisatie in te dienen. De voorzitter van de grootste regeringspartij, de heer Van den Boeynants, heeft zondag op een vergadering van de C.V.P. in Zinnik verklaard, dat „het fede ralisme het einde van België zou betekenen". Hij verklaarde „met voldoe ning" te hebben kennis genomen van de mededelingen van Renard, dat voor het bereiken van de doelstellingen van de M.P.W. geen geweld zal worden gebruikt. „Ik hoop dat deze verklaring op recht gemeend is", voegde hij hier aan toe. 108. Verborgen in het struikge was slaan Erwin, Axe en het groepje mannen dat bij hem geble ven is, met vrees in het hart de ontwikkeling der dingen gade. De tien bewakers hebben de bui dus niet afgewacht en zijn zodra de tweede groep op het toneel ver scheen zo te zien om hen in te sluiten als hazen verdwenen. Maar met een kreet van vreugde storrrft Erwin ineens naar voren als hij in de voorste ruiter zijn eigen vader herkent. Niet zodra heeft Eric het groep je gevangenen ontdekt of hij roept een naast hem rijdende krij ger toe: „Daar, mijn zoon en zijn mannen, maakt hun boeien los..." Een ogenblik later treft een heftig geschreeuw zijn oor en vol schrik ziet hij Safrax temidden der vechtenden van zijn paard storten. Ogenblikkelijk deinzen de Go- thenkrijgers achteruit en de Noor man begrijpt dat dit we] eens een rampzalig en ontijdig einde van het gevecht kon zijn Zijn ogen vinden temidden van het krijgsgewoel de gestalte van de Hunnenaanvoerder. „Volgt mij," roept hij, „wreek Safrax". Als een wervelstorm breekt hij door de Hunnen-gelederen heen en een geweldige houw van zijn zwaard doet de Hunnenaanvoerder uit het zadel tuimelen. „Ten aanval," brult Eric nog maals Maar nog aarzelen de Gothen... Lijui kond alle hout met Teneinde in Amerika al het mogelijke te doen om te bevor deren dat het vonnis zal wor den herzien, waarbij de 15-jarige negerjongen Preston Cobb in de staat Georgia tot de dood op de (elektrische stoel is veroordeeld, zijn gistermiddag twee Neder landers naar New York vertrok ken. „Wij gaan in alle bescheiden heid en zeker niet om in enige vorm kritiek op een rechterlijk vonnis uit te oefenen", aldus mr. B. W. van Houten, vice-presi dent van de rechtbank te Arn hem. „Wat wij hopen te doen geschiedt uit zuiver menselijke overwegingen. Wij menen dat een kind van 15 jaar niet op de elektrische stoel hoort en ho pen daarvan hen te overtuigen, die de terechtstelling kunnen tegenhouden". Wie dat precies zijn is in Nederland nog niet bekend. Mevr. mr. dr. F. T. Diemer Lindeboom, lid van de gem.-raad van Rotterdam, die door het co mité Preston Cobb is aange wezen om samen met mr. Van Houten de reis door Amerika te ondernemen, deelde op Schip hol mede, dat de gouverneur al leen gratie kan verlenen, maar dat hij zich voor zover hier be kend laat voorlichten of leiden door een uit drie leden bestaan de gratie-commissie. Onze land genoten hopen deze Amerikanen te kunnen opzoeken. Ook mevr. Eleanor Roosevelt, weduwe van de vroegere Ameri kaanse president, heeft zich het lot van Preston Cobb, wiens executie midden september reeds een keer is uitgesteld, aan getrokken en heeft op gratie aangedrongen. De jongen is ter dood veroordeeld, omdat hij een 70-jarige blanke boer heeft dood geschoten. In Amsterdam is het het hoofd van de A. H. Gerhard- school (voor moeilijk opvoed bare kinderen), de heer J. van der Molen uit Haarlem, die het initiatief tot redding van Cobb heeft genomen. Het hele perso neel van deze school maakt deel uit van het comité, dat poogt honderdduizend gulden bijeen te brengen voor de actie. Dit geld dient voor de reizen, die de twee deskundigen thans onder nemen, voor telegrammen en voor telefoneren. Er is nog lang niet genoeg bijeen, aldus de heer Van der Molen.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5