Ijs om Berlijn smelt Uitvaartdienst voor Hammarskjoeld Syrische regering gevormd ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1961 17e Jaargang Nr 5409 Radio de Koek Aantal Nederlandse opvarenden van „Noord-Holland op Poelau San,boe ontsnapt NEHROE AAN AANSLAG ONTSNAPT De gebeurtenissen in Syrië tfiHnlwiSS PAS OP VOOR VALSE GOUDEN VIJFJES GROTE TROEPENMACHT CENTRALE REGERING AAN KATANGAANSE GRENZEN DE OPVOLGING VAN HAMMARSKJOELD Vluchteling!, nstroom van Roeanda naar Oeganda HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN ftankerin* t>ö abonnement: Temeuisn Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5357 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; pe» maand ƒ2,—: per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v'/h Firma P. J. van 0e Sande te Terneuzen Advertentieprijs oer mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handele advertenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Tnzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. In de schaduw van Kennedy'j rede in de Verenigde Naties is het rumoer rond de vei klaring, die generaal Lucius Clay, ver tegenwoordiger van de Ameii- haanse president in Berlijn, over een mogelijke de-facto erken ning van Oost-Duitsland door de Westelijke geallieerden zou heb ben afgelegd, spoedig bedaard. Dat is ook het beste. Want zelfs, indien Clay's woorden onjuist zijn weergegeven, zoals hij heeft gezegd, is toch het bestaan van twee Duiislanden een onweerleg baar feit. En waarom zou men verzwijgen wat een ie^er- cl'e geen oogkleppen voor heeft, kan zien? Zeker, voor de Duitsers is het niet aangenaam om te horen, dat een illusie waarin zij jaren lang hebben geleefd namelijk, dal de Hereniging van hun land binnen afzienbare tijd mogelijk zou zijn overboord dient ie worden gezet. En evenmin is het prettig voor hen èn voor de Amerikanen er. andere volken van het Westelijk bondgenoot schap. lat er bc-paalde concessies aan het Russische standpunt zul len moeten worden gedaan. West-Bcrlijn ligt nu eenmaal in Oost-Duitsland en om het te be reiken moet men Oostduits ge bied passeren. Dat is. zoals de Londensc ..Daily Express" met recht opmerkt, geen zaak van politiek, maar van geografie. erkenning van feiten Overigens gaat het niet eens om echte concessies, maar ook al om de erkenning van een reeds lang bestaande situatie: de con trole op de toegangswegen >ot West-Berlijn wordt al sinds 1919 in negen van de tien gevallen door Oostduitsers uitgeoefend. Wanneer men derhalve uitgaar van de toéstand, zoals deze al jaren is, kan e?n overkomst met rie Russen, die de vrijheid van de Westberiijncrs en de onbelem merde toegang tot hun garan deert in ruil voor een feitelijke niet een juridische erken ning van Óost-Duitsland, zo'n slechte zaak niet zijn. En in geen geval is het nodig, een dergelijke erkenning var. de werkelijkheid een ..München" te noemen, zoals door een deel van de Amerikaan se pers is geschied. Inderdaad heeft het er op het ogenblik alle schijn van. dat een accoord volgens de hierboven aangegeven lijnen in het ver schiet ligt. de ondertekening Zo is thans bekend geworden, dat de ministers van Buitenland se Zaken der Westelijke grote vier op hun recente bijeenkomst in Washington een de-facto er kenning van Oost-Duitsland in overweging hebben genomen vooropgesteld, dat deze niet zou zijn onderworpen aan vernede rende voorwaarden ten aanzien van de controle op het verkeer mei West-Berlijn. Daarnaast kwam, aan de voor avond van Kennedy's rede. do verklaring van senator Hum phrey, die een zekere bevestiging inhield van de aan Clay in de mond gelegde woorden. Verder is' er het rapport van Spaak over zijn gesprek in het Kremlin, vol gens hetwelk Chroesjtsjef van zijn kant zich ook inschikkelijker zou hebben getoond en onder meer zou hebben verklaard, dat hij er niet op staat, zijn vredes verdrag met Oost-Duitsland nog voor het einde van dit jaar ce tekenen. Komen er onderhandelingen met het Westen, dan zou de:e ondertekening tot na de afloop van die conferentie kunnen wachten. Dat geeft zowel West als Oost wat meer tijd en die is zeker nodig, indien het en dat zou ook de wens van Chroesjt sjef zijn komt tot een bespre king van een groter aantal vraagstukken dan slechts die van Duitsland en Berlijn. op een keerpunt Tenslotte is de kans niet uit gesloten, dat Chroesjtsjef zelf naar New York komt. om per soonlijk te antwoorden op Je rede. die Kennedy maandag heeft gehouden. En dan zouden de lei ders van de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie elkaar wel moe ten ontmoeten onder omstandig heden, die men het begin van een nieuwe topconferentie zou mo gen noemen. Er is dus ir. ieder geval wel reden, om te geloven, dat men op het ogenblik staat voor een keerpunt in de Berlijnse crisis, die een wereldomvattende crisis is. Op een paradijselijke toestand van vrede mag men daarbij he laas nog beslist niet hopen, wel echter op een vermindering van liet oorlogsgevaar. (Nadruk verboden.) Jfoorditraat 102 Telefoon 3XM Terneuzen Zeven leden van 'de beman ning van de Nederlandse sleep boot „Noord-Holland" zijn van het eiland Poeiau Samboe ont vlucht, zo is in Singapore ver nomen. De Indonesische autoriteiten hadden de sleepboot op 1 sep tember aangehouden. Een woordvoerder van het In donesische consulaat-generaal zei dat de ontvluchting tien dagen geleden was geschied en dat werd aangenomen dat de ontvluchten naar Singapore waren gegaan. De Nederlandse waarnemend iconsul-generaal, S. Hettinga, wilde het bericht niet bevesti gen. Het immigratie departement in Singapore weigerde commen taar. De heer Arthur Wijsmuller .heeft bevestigd dat zeven be manningsleden van de sleepboot ..Noord-Holland" van Poelau Samboe ontvlucht zijn. Zij zijn per schip uit Singapore naar Nederland vertrokken. Premier Neliroe van India Is vrijdag aan een aanslag ont snapt. Vóór een slation van Nieuw Delhi onlplofle een zelf vervaardigde bom, kort nadat de eerstc-minister per auto de pleit was gepasseerd Een politieman en vijf voorbij gangers werden met verwondin gen naar een ziekenhuis over gebracht. De politie gaf geen verdere in lichtingen. Nehroe was op weg naar huis na een tentoonstel ling ter herdenking van Ghandi's geboortedag te hebben geopend. De bom explodeerde vijf mi nuten, nadat Nehroe was voorbij gereden. De helse machine ont plofte in de diukke hoofdstraat in het hart van het oude Delhi. De politie begon direct een grootscheepse jacht op de daders van de aanslag. Verscheidene mensen zouden al zijn onder vraagd. Bomdeskundigen ver zamelden stukken van de bom. De politieman werd aan de arm gewond. De vijf voorbijgan gers liepen brandwonden op. De premier had kort tevoren op de genoemde tentoonstelling een beroep op de Sikh-leider Tara Singh gedaan om zijn „vasten tot de dood" ter verkrijging van een afzonderlijke staat van Poendja- bi-sprekenden op te geven. Neh roe zei dat vasten niet in een de mocratie thuishoort. Zijn rege ring heeft geweigerd een com missie in te stellen voor het on derzoeken van de eisen van de Sikhs. Voor een leuk TRUITJE of VEST even kijken bij „EIGEN HAARD" U slaagt zeker. „EIGEN HAARD" noordstraat 76 terneuzen tel. 2533 Amerika verwerpt Russische plan voor opvolging Hammarskjoeld Amerika heeft het Russische voorstel, het secretariaat van de Ver. Naties te vormen uit vier personen, van dehand gewezen, aldus is in New York vernomen. De Amerikaanse afgevaardig de. Stevenson, heeft zijn Russi sche ambtgenoot Zorin meege deeld dat het voorstel drie on- der-secretarissen-genaal af komstig uit resp. het Westen, de communistische landen en de niet-gebonden landen onder een voorzitter te laten werken, politieke tegenstellingen in het -ecreariaat zou brengen en aaar- rm voor de Ver. Staten onaan vaardbaar is. Dr Marnoen Koczbari heeft een Syrische regering gevormd, meldde gisteren radio-Damas cus. Hij is zeif premier, minister inn Buitenlandse Zaken en mi nister van Defew ie. Dr Koczbari staat bekend als gematigd rechts. Het is geen extremist. Radio-Ammar. meldt dat Jor danië de nieuwe Syrische rege ring al heeft erkend. Het hoofdkwartier van de re volutie heaft bekendgemaakt dat er in Syric! vrije verkiezin gen zullen worden gehouden, zo dra de toestand dat toelaat. De ministerraad heeft de be voegdheid in do overgangstijd bij besluit te regeren. Na de verkie zingen zullen deze besluiten van dc regering ter goedkeuring bij het parlement moeten worden ingediend. Radio-Damascus heeft gemeld dat president Nasser een strijd macht van 120 man tegen Syrië heeft uitgezonden, maar deze eenheid werd onderschept en gaf zich over zonder (lal er bloed had gevloeid. De zender meldde niet waar of wanneer dit is gebeurd. (Zoals bekend, had de radio eerder gemeld dat nabij Latakie paraehutisen waren geland die echter onschadelijk waren ge maakt. Het aantal van de para chutisten werd niet meegedeeld maar een commentator zei dat Nasser denkt Syrië te kunnen veroveren met 200 man). De radiozender van Cairo heeft zonder commentaar melding ge maakt van de vorming van de re gering van Koczbari en van de Jordaanse erkenning ervan. Diplomatieke waarnemers (e Lenden hebben gezegd dat de erkenning van (1e regering van Koczbari kan betekenen dat de opstand in Syrië een internatio nale crisis wordt. Tot nu toe hebben Cairo en Damascus niet over steun van het buitenland gerept maar de opstand een binnenlandse kwes tie genoemd. Jordanië zal er nu van worden beschuldigd de op stand te helpen terwijl de com munistische wereld de opstand waarschijnlijk zal toeschrijven aan „het Westelijke imperialis me". Britse ambtenaren hebben als hun oordeel uitgesproken dat het uiteenvallen van de V. A. R. al leen maar tot verslechtering van de toestand en tot grotere ver warring in de Arabische wereld kan leiden. Zi| vrezen dat een zwak Syrië bloot zal staan aan communistische penetratie. Radio-Damascus beeft gemeld dat in de afgelopen 24 uur tvv»e groepen Egyptische valscherm- militairen in Syrië zijn geland. Tweehonderd der parachutisten werden gedood. De 120 andere gaven zich over. Het radio-station gaf hiermede een nadere toelichting op zijn eerdere bericht dat in de nacht van donderdag op vrijdag twee honderd Egyptische valschermers in dc omgeving van de Noord- syrische haven Latakia waren geland en vernietigd. Volgens radio-Damascus had president Nasser ook 120 man valschermtroepcn per vliegtuig naar Syrië gezonden. Deze para chutisten hadden zich echter direct na de landing overgegeven. Radio-Damascus heeft vrijdag gebedsdiensten in de moskoe van Oemawi, in Damascus, uitgezon den. Tijdens deze diensten wer den toespraken gehouden, waar in steun werd gegeven aan Je Syrische revolutionaire beweging en het nieuwe Syrische bewind. De sprekers deden een beroep op het Syrische volk om „niet toe te staan dat verraders en vreem delingen omkoperij in Syrië doen wortel schieten". Zij vielen president Nasser aan wegens het voeren van een onevenwichtige buitenlandse po litiek, ,.nu eens Westers gezind, dan weer met een linke inslag, waarbij steun wordt verleend aan de communistische staten". „Een dergelijke polhiek is volkomen in strijd met de beginselen van de Islam", aldus de leiders van dc gebedsdiensten in de Damas- ceense moskee van Oemawi. Zij beschreven president Nasser ook als „een duivel en geen Moham medaan". Radio-Damascus meldde ook dat in alle Syrische steden en dorpen betoogd is voor het wel slagen van de Syrische revolu tie. De betogers riepen leuzen tegen ..Nasser en de heersers in Cairo". Meer dan 2000 personen heb ben vrijdagmiddag in de grote Gotische kathedraal van Upp sala de uitvaartdienst voor Dag Hammarskjoeld bijgewoond. De kathedraal, de grootste in Scandinavië, dateert van de 14e eeuw en biedt normaal plaats voor 1700 mensen. In hei koor gedeelte waren extra stoelen ge plaatst. Onder de aanwezigen bevon den zich koning Gustaaf en ko ningin Louise en andere leden van de koninklijke familie, leden van de familie van Hammars kjoeld. Mongi Slim, voorzitter van de algemene vergadering der Ver. Naties. Lyndon Johnson, vice-president der V. S„ en ver tegenwoordigers van het corps diplomatique en de Zweedse re gering. onder wie premier Erlan- der. Nederland werd vertegen woordigd door mr. J. Visser, am bassadeur in Stockholm. In het midden van het koor. onderaan de trappen naar het hoofdaltaar, stond de kist die op een enigszins verhoogde baar stond en bedekt was met de blauw-gele vlag van Zweden. Op de kist lag een enkele boeket bloemen. Er omheen lagen kran sen, vele van landen. Vóór de kist lag een grote krans van de Ver. Naties, ABDEL H \KIM AM ER SPOORLOOS P Maarschalk Abdel Hakini Amer, vice-president van de V. A. R. (in uniform), die volgens dc laat ste bericblcn onvindbaar zou zijn. wordt hier op liet vliegveld van Alniaza in Syrië, waarheen hij is gevlogen om de opstand (e bestrijden, verwelkomd door vice-president Kamal Addin Hoessein (midden, niet gestreepte das). BiNNENVERINGBED (iet beste bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBE D met versterkte middensector fabr ieken Zevcnberjen De centrale recherche Amster dam heeft uit verscheidene delen van ons land meldingen ontvan gen over personen die pogen valse gouden vijfjes aan de man te brengen. Zij waarschuwt het publiek mede om het gevaar zich aan een misdrijf schuldig te maken. Van deze valse gouden mun ten is de ran I grover geribbeld en de beeldenaar minder scherp gesneden dan van de echte. De vertegenwoordiger van de Verenigde Naties in Katanga, O'Brien, heeft bekendgemaakt, dat een aanzienlijke tiroepen- macht van het leger der centrale Kongolese regering is samenge trokken aan de noordelijke gren zen van Katanga. O'Brien weidde niet uit over het aantal samengetrokken troe pen van het nationale leger noch over de plaatsen waar zij samen getrokken zijn. Hij zei alleen, dat de Verenigde Naties niet bij het transpor t van de troepen betrok ken zijn geweest. De 81-jarige voormalige aarts bisschop van Zweden, mgr. Er- iing Eidem. een goed vriend van de familie Hammarskjoeld, sprak de lijkrede uit. Hij bracht hulde aan de overledene die hij een trouw zoon van zijn vaderland en een toegewijd dienaar van de gehele mensheid noemde. Zijn preek had tot onderwerp het be lang van het helpen van de me demens. Nadat de Zweedse operazange res Elisabeth Söderström Han dels „Ik weet dat mijn Verlosser leeft" had gezongen werd het stoffelijk overschot de kerk uit gedragen pn geplaatst in een ko ninklijke koets, getrokken door vier paarden, wier tuig met zil ver beslagen was. Voor de kerk stonden zestien soldaten van de Ver. Naties in uniform en bajo net op het geweer. De stoet volgde een route van bijna een kilometer door volle straten naar de stadsbegraaf- Dlaats waar de Hammarskjoelds hun familiegraf hebben. De me nigte stond al van 's morgens vroeg voor de kathedraal en in de straten die de stoet zou vol gen. Aan het graf zong een koor van studenten in Latijns een Zweeds gezang. Dr. Eidem zegen de de kist toen deze langzaam in het graf daalde. De korte plech tigheid was voorbij. Een tiental landen uit alle we relddelen, w.o. Noorwegen, Ar gentinië, Ierland, Mexico en Ni geria zullen maandag in de Al gemene Vergadering van de Ver. Naties een ontwerp-resolutie in dienen die beoogt een college van vijf onder-secretarissen-generaal te benoemen. Deze secretarissen- generaal zouden afkomstig moe ten zijn uit de Ver. Staten, het communistische blok. Afrika, Azië en Latijns Amerika, aldus is van doorgaans goed ingelich te zijde in New York vernomen. Dit college zou een voorzitter moeten kiezen die, zonder dat hij overigens de titel van secre taris-generaal a.i. zou ontvan gen, het college zou moeten lei den en zijn werkzaamheden coördineren. De Amerikaanse afgevaardig de bij de Ver. Naties. Stevenson, zou zich gunstig over het voor stel hebben uitgelaten. De reactie van de Sowjet-Unie is nog niet bekend, maar men neemt aan, gezien het grote ver zet waarop het Trioka-plan is gestuit, dat deze niet sterk af keurend zal zijn. LAATSTE GROET AAN HAMMARSKJOELD Vele inwoners van Zweden heb ben donderdag' een laatste groet gebracht aan Dag Hammars- k.joeld door langs de baar vau de overleden secretaris-generaal van (Ie Verenigde Naties in de kathedraal vail Uppsala te defileren. In de afgelopen week zijn on geveer 6000 vluchtelingen, on der wie enkeie gewonden, i-i Oeganda aangekomen. Zij had den de vlucht genomen in ver band met gevechten tussen stammen in Roeanda. aldus is donderdag in een verklaring van de regering van Oeganda ge zegd. Volgens nadere berichten heb ben nog duizenden vluchtelingen zich verzameld aan de grens tussen Roeanda en Oeganda. IETS HOGERE TEMPERATUREN Ten westen van Ierland wordt een diepe depressie aangetrof fen. Deze is met koude lucht ge vuld, maar de begrenzing van de koude lucht beweegt maar in langzaam tempo over de Britse eilanden naar het oosten. Over Frankrijk wordt daarentegen met zuidelijke winden weer wat warmere lucht aangevoerd. Deze warmere lucht zal ons land van daag bereiken, maar vermoede lijk zal deze lucht in de loop van de dag ook weer verdreven wor den. Een en ander zal met wat regen of enkele buien gepaard gaan. De zuidelijke wind wordt matig, aan de kust later vrij krachtig. Overdag zullen de temperaturen dus iets hoger worden. medegedeeld door het.K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Iets hogere temperaturen Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen of enkele buien. Zwakke tot matige, aan de kust later vrij krachtige, zui delijke wind. Iets hogeretempe raturen. ZONDAG 1 OKTOBER v.m. n. m.' Breskens 6.24 6.54 Terneuzen 6.59 7.29 Hansweert 7.39 8.09 Walzoorden 7.49 8.19 MAANDAG 2 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 7.18 8.01 Terneuzen 7.53 8.36 Hansweert S.33 9.16 Walzoorden 8.43 9.26 DINSDAG 3 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 8.36 9.27 Terneuzen 9.11 10.02 Hansweert 9.51 10.42 Walzoorden .0.01 10.52 ZON MAAN op onder op 'onder Sept. i 29 6.36 18.24 21.33 12.24 Okt. 1 6.40 18.19 23.05 14.19 2 6.41 18.17 23.59 15.05 3 6.43 18.14 15.44 4 6.45 18.12 0.56 16.17'

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1