EN Provinciaal nieuws niDBENS end Radio en Televisie ZUSTER GRACIA Plastic Regenkleding 29 september 196} Vrijdag 29 september 1961 PER zer 6.50 ibak 95 essen istoel X c Pagina Ir. VAN DE KERK Directeur-Generaal van de Rijkswaterstaat In Terneuzen TERNEUZEN SAS VAN GENT. STOPPELDIJK ZAAMSLAG DEMONSTRATIES IN ALGERIE KOMEND PROCES TEGEN DE TWEE NEDERLANDSE TOERISTEN REIDON EN DE JAGER TE MOSKOU KRITIEK VAN MOLLET OP DE GAULLE Waarom zou U nat of koud worden DE VRIJE ZEEUW 1 In bruin of zwart leder "Elaita"-sluiting, 27.00 r. 7»! lil AZIJN UZEN - TEL. 2476 :hroomd indvat NU ntie j NU ij 'AAL de NU 40 'ICEERDE BUIS sitting NU 9.90 Vi X 0 c 0 m O r 2 m Met ingang van 1 november J!)61 zal ir. A. G. Maris in de functie van directeur-generaal van de Rijkswaterstaat worden opgevolgd door ir J. van de Kerk*. De nieuwe directeur-generaal werd geboren op 30 december 1910. Hij behaalde eerst het di ploma middelbaar technische 1 sc.hcol afdeling weg- en water bouwkunde. Bij verdere studie behaalde hij daarna in 1936 met lol liet diploma van civiel-inge- nieur aan de Technische Hoge school te Delft. Van 1 april 1936 tot juli 1937 was ir. Van de Kerk werkzaam als ingenieur bij het laborato rium voor grondmechanica te Delft. Met ingang van laatstge noemde datum trad hij in dienst als ingenieur van de Rijkswater- slaat. Aanvankelijk was hij toe gevoegd aan het hoofd van het arrondissement Noordzeekanaal van de directie Noord-Holland en belast met werkzaamheden ter voorbereiding en uitvoering van de bouw van de tunnels te Vel- sen en van anaere kunstwerken. Met deze zelfde taak was hij be last van 16 november 1940 tot 16 november 1945 bij het toenmalige district tunnelbouw Velsen. Met ingang van 16 november 1945 werd ir. V an de hork be last met de dienst in het ar rondissement Terneuzen van de directie Zeeland. Dit arrondissement omvat alle watersehapswerken in Zeeuws- Vlaanderen als daar zijn bel ka naal van Terneuzen met zijn slui zen, havens, bruggen en verdere kunstwerken, de zeeweringen bij Terneuzen, de Rijkswateiicidin- gen met de kunstwerken, de iiavrn van Breskens, de Perkpol- derhavcn, de Rijkswegen enz. Toen Ir. Van de Kerk in Ter neuzen kwam waren alleen nog maar voorlopige herstellingen aan dc toegebrachte oorlogs schade verricht. Met grote ener gie vatte hij de definitieve her stellingen aan. Ondanks schaarste aan materi alen wist hij in weinig jaren de oorlogsschade te herstellen en dit op opn zodanige wijze, dat de herstellingen tevens verbeterin gen waren. Er werden bruggen gebouwd en wegen aangelegd of verbeterd, die berekend waren op het moderne verkeer. De veerhavens werden verbe terd en plannen gemaakt voor verdere uitbreiding. De verrui ming van het kanaal en het bou wen van nieuwe sluizen werd onder het oog gezien. Maatrege len werden beraamd om verbete ring aan te brengen in de dooi de oorlog ontstane noodtoestand van het waterschap het Vrije van Sluis. In die periode kwam met in gang van 1 juli 1948 een be vordering tot hoofdingenieur en met ingang van 1 mei 1951 zijn bevordering tot hoofd ingenieur A. Hoewel deze zware taak op zijn schouders rustte, nam hij deel aan het culturele en kerke lijk leven. Medelevend lid van de Ned. Hervormde Kerk werd de heer Van de Kerk reeds spoedig na zijn komst in Terneuzen notabele der Hervormde Gemeen te te Terneuzen, welke functie hij waarnam tot zijn vertrek in juli 1952. Ook had Ir. Van de Kerk een open oog voor de natuur. Veel beplantingen liet hij aanbrengen, die een genot zijn voor de natuur minnaars. Door zijn eenvoud van karakter en zijn grote belangstelling voor Zeeuws-Vlaanderen en de bewo ners verwierf hij zich een plaats in het hart van allen, die onze streek liefhebben. Op 1 juli 1952 werd de heer Van de Kerk gesteld onder de bevelen van de hoofdingenieur- directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Bruggen. Hij was aldaar werkzaam als chef van de afdeling betonconstructies. Op 1 januari 1953 werd de heer Van de Kerk bevorderd tot hoofdingenieur voor bijzondere diensten. Na aanvankelijk met ingang van 1 juli 1954 als plaats vervangend hoofd van de afde ling A i waterhuishouding, water, kering en landaanwinning) van de directie van de Waterstaat te zijn benoemd volgde, op 1 juni 1956 de benoeming tot hoofd van die afdeling in de rang van hoofdingenieur-directeur. Nederland kan zich gelukkig prijzen da* een man met een der gelijke werkkracht, grote kennis en geestesgaven benoemd is tot Direetpur-Generaal van de Rijks waterstaat. DE REEUWSE COLLECTE. Ondei1 de vele collecten was voor ieder jaar een beroep wordt gedaan op de vrijgevigheid van de bevolking neemt de Zeeuwse Collecte een vaste plaats in. Met steeds groter sympathie wordt deze collecte door de inwoners ontvangen, omdat zo langzamer hand iedereen weet, dat de baten hiervan geheel ten goede komen aan inwoners der eigen provin cie en dit dus een doel is dat tot de Zeeuwe bevolking spreekt. Het dagelijks bestuur van de Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk heeft in overleg met het Provin ciaal Bestuur van de Ned. Fede ratie voor Vrouwelijke Vrijwil lige Hulpverlening in Zeeland besloten de opbrengst van de Zeeuwse Collecte 1961 te bestem men voor: 1. polio, en spastische kinderen; 2. vacantie huisvrou wen, terwijl ook dit jaar weer 18 van de plaatselijke netto- opbrengst ter beschikking wordt gesteld voor plaatselijk maat schappelijk werk. De zorg voor polio-patiëntjes beoogt, het bestrijden van kin derverlamming en haar gevol gen; de zorg voor spastische kin deren richt zich op kinderen die gehandicapt zijn doordat ze niet op normale wijze hun spierstelsel beheersen. Wat de vacantieweken huis vrouwen betreft, ondanks het jaar 150 vrouwen uit alle delen van Zeeland van een heerlijke vacantieweek konden gemeten, ontvingen toch velen het teleurstellende bericht, dat ze niet geplaatst konden worden. bovengenoemd aantal hevonden zich 11 vrouwen uit Terneuzen. De collecte zal plaats vinden tan 2 t/m 7 oktober a.s. en ge durende die week zuilen de leden van de bij de V.V.H. aangeslo- ten vrouwenorganisaties weer met hun collectebussen uitzwer men over onze hele provincie en trachten de zozeer benodigde Solden voor beide genoemde doeleinden in te zamelen. Gemeenteraad. In de gisteravond gehouden vergadering van de gemeente raad was wegens ziekte afwezig de heer A. Jansen. Na opening van de vergadering door de Voorzitter sprak deze de hoop uit dat de heer Jansen spoedig hersteld, zal zijn. De notulen van de vorige ver gadering wedden ongewijzigd vastgesteld, terwijl alle inge komen stukken overeenkomstig het voorstel van B. en W. voor kennisgeving werden aange nomen. Alvorens tot benoeming van leden van de commissie van ad vies als bedoeld in artikel 8 van de Woonruimtewet 1947 over te gaan informeerde de heer De Feijter naar een overzicht van het aantal woningzoekenden met crmelding van de door hen ver langde woning. Wethouder De Vos antwoordde dat liet wel heel moeilijk is om [lit overzicht te verstrekken. Er moeten vele woningen worden toegewezen aan personen die nog niet zijn ingeschreven, doch die om economische redenen in deze gemeente moeten wonen. Een overzicht van het aantal wonin gen zal aan de leden worden verstrekt. Bij de hierna volgende stem ming werden herbenoemd in Kamer I (kom) de heren A. 'O. van Driel, J. Eeckelaar, J. Fraan. je, D. M. Ollebek en J. H. Rijn berg. In Kamer II (Sluiskill de he ren h. A. Brakman. J. Compiet, M. A. Duine, D. M. Ollebek en J. h. Rijnberg. Zonder bespreking of hoofdelij ke stemming werd overeenkom stig de desbetreffende voorstel len van B. en W. besloten: tot verkoop van een perceel grond in de Coegorspolder; tot wijziging van het verzekerd bedrag bij de Fraude Risico On derlinge van Gemeenten; tot het verlenen van een voor schot op de vergoeding per leer ling der R. K. v. g. 1. o.-school te Sluiskil en tot verlaging van het ten behoeve van de v. g. 1. o.-klas- sen der R. K. lagere school te Sluiskil vastgestelde vergoedings bedrag; tot het verlenen van medewer king ex artikel 72 der Lager On derwijswet 1920 ten behoeve van het bestuur van de R. K. v. g. 1. o.-school te Sluiskil en tot het verlenen van een ver goeding en een voorschot op de vergoeding voor het vakonder wijs der R- K. v. g. 1. o.-school te Sluiskil. Bij de hierop volgende rond vraag informeerde de heer Van Langevelde naar het stamriool in de Zuidlandpolder. Wethouder De Vos antwoord de. dat hierover reeds gerappor teerd is aan het college van B. en W. De raad zal hierover worden ingelicht. De heer Fijn van Draat vroeg de voorzitter de Waterleiding Maatschappij opnieuw te verzoe ken de fluodering van het drink water in overweging te nemen. Nadat de Voorzitter zulks had toegezegd, werd de vergadering, die slechts 10 minuten duurde en wel de kortste zal zijn, die in Terneuzens raadzaal zal zijn ge houden, door de Voorzitter ge sloten. Vergadering Afvalwaterlei ding Kanaalzone Zeeuws- Vlaanderen. Na zijn welkomstwoord aan de Raad van Bestuur van de Afval waterleiding Kanaalzone Zeeuws- Vlaanderen die gisteren in open bare vergadering in de raadszaal bijeenkwam, gaf de voorzitter de heer G. H. E. M. van Waes een uitvoerige verklaring om te gemoet te komen aan wat hij noemde ..het prijzenswaardig on geduld" wat verscheidene leden van de Raad van Bestuur demon streerden t.o.v. het lange uitblij ven van een openbare vergade ring. Uit deze verklaring bleek wel, dat het dagelijks bestuur vele malen heeft vergaderd en het tot zijn primaire taak rekent, de „medespelenden" in dit project op zo efficiënt mogelijke wijze te benaderen. Er zijn heel wat informaties ingewonnen bij Rijks waterstaat. de ministeries van Economische en Binnenlandse Zaken en andere instanties die bij dit project betrokken zijn. Deze waren mede nodig om alle vragen, die ongetwijfeld ook in deze vergadering zouden worden gesteld, op de best mogelijke wij ze te kunnen beantwoorden. De Afvalwaterleiding Kanaal zone Zeeuws-Vlaanderen bevindt zich nog in het stadium van on derhandelingen en een belangrijk punt is op welke wijze de meest redelijke verhouding in verschil lende gemeenten kan worden be reikt. Hoewel de Raad van Bestuur publiciteit geenszins schuwt, zal het wel eens nodig zijn en dit ook op deze bijeenkomst dat men een gedeelte der besprekin gen in besloten zitting voert. Dit te meer, omdat het dagelijks be stuur van mening is, dat het de leden van de raad van bestuur alle inlichtingen dient te geven en het hoe en waarom men tot bepaalde cijfers gekomen is. Het dagelijks bestuur had om tot hét uitschrijven van een ge motiveerde vergadering van de raad te komen, heel wat voorbe reidend werk te verzetten. De openbaarheid zal binnen niet al te lange tijd voor de volle 100 9r komen. In verband met dit laatste noemen wij een voor stel van de heer K. van Dijke, hetwelk met algemene stemmen werd aanvaard, om, wanneer de onderhandelingspositie zover ge vorderd is, ,dat deze aan open baarheid prijs kan worden ge geven, een persconferentie te be leggen. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van Ged. Staten waarin gevraagd wordt, de kosten die op de be groting van het publiekrechte lijk orgaan uitgetrokken zijn voor het secretariaat onder de verzamelpost a 5000 te speci ficeren. Het ingenieursbureau Witte- veen—Bos, dat liet project voor de Afvalwaterleiding ontworpen heeft, was op deze vergadering vertegenwoordigd door ir. Bos, die de technische mérites van het plan besprak en verschillende vragen beantwoordde. Op de vraag, hoe het bureau aan de prognose kwam waarop het zijn cijfers had gebaseerd, antwoordde deze, dat het project streng is aangepast aan do ont wikkeling in de Kanaalzone en dat de cijfers van de vijf deel nemende gemeenten zijn gehan teerd. Het project is ontworpen zoals redelijk voor een verre toe komst mogelijk is. Verhoudingsgewijs is momen teel de totale investeringsbijdra ge van het Rijk hoog te noemen. Tenslotte verklaarde de raad zich met de tekening en omschrij ving van het project als basis voor uitgangspunt, accoord. Het voorstel tot het aanvra gen van de nodige vergunningen aan Rijkswaterstaat ondervond geen enkel bezwaar. Het punt, waarvoor de verga dering in besloten zitting over ging, betrof de financiële méri tes van het project, t.w., een voorstel tot het indienen van een aanvrage om subsidie van de Rijksoverheid in de uit te voeren werken. Voorbereidingen voor Sasse carnaval in volle gang. Dinsdagavond j.l. is het be stuur van de Stichting Sasse Car naval voor de eerste maal bijeen geweest teneinde een aanvang te maken met het organiseren van carnavalsfeesten. Dat het be stuur grote plannen heeft, kwam on deze eerste vergadering tot uiting. Eén van de eerste dingen die het bestuur o.l.v. haar vice-voor- zitter heeft gedaan is het benoe men van een pers- en propagan- da-commissie, die tot taak zal hebben, als subcommissie van de Stichting de hele reclame-cam pagne te organiseren en te lei den, uiteraard onder de super visie van het bestuur. Benoemd. Tot onderwijzeres aan de R.K. lagere school te St. Jansteen is benoemd mej. M. Uitterhoeve, alhier. Gouden bruiloft. Dinsdag 3 oktober a.s. viert het echtpaar J. F. de Poorter Vink zijn gouden bruiloft. De feestdag zal worden begonnen met een H. Mis uit dankbaar heid in de parochiekerk. Het gouden bruidspaar zal op zijn tocht naar de kerk door bruidjes worden begeleid. Na de receptie, die van twee tot vier uur wordt gehouden, zal het buurtcomité het echtpaar een geschenk aan bieden. Via een kollekte in de kom van het dorp en te Pauluspolder, de vroegere woonwijk van het gouden paar, heeft het comité de nodige gelden bijeengebracht. Het feest wordt 's avonds beslo ten met een bal in café Compiet, dat gratis toegankelijk is. Alle café's mogen op die avond tot twaalf uur geopend zijn en het comité hoopt, dat heel het dorp dit feest gezellig zal meevieren. Veilig Verkeers-maatregelen. Gisteren zijn de werkzaam heden geëindigd aan liet verbete ren en vernieuwen in de kom der gemeente voor oversteek plaatsen voor voetgangers. Over de drukke voorrangsweg met zijn kruispunten, is dit een grote verbetering voor het vei lig verkeer. Verscheidene Europese extre misten, die in de voorstad Bab- El-Oued van Algiers demon streerden voor een Frans Aige- rië. zijn donderdag gewond door dat een bus door een barricade reed die zij hadden opgericht. Bij botsingen tussen de veilig heidstroepen en rechtse betogers werd nog een aantal mensen ge wond. De demonstranten gaven gehoor aan een oproep van de verboden organisatie het gehei me leger (O. A. S.). De incidenten in de voorstad, een arbsidersdistrict, duurden niet lang. In Oran sloten de veiligheids troepen het centrum van de stad met barricades af en leidden het verkeer om met het doel pogin gen om opstoppingen te veroor zaken. te verhinderen. Franse functionarissen deel den mee dat maandagavond in Algiers veertien politiemannen werden gewond doordat Euro peanen tijdens een demonstratie op hen. schoten. Algerijnse opstandelingen heb ben woensdag René Sprang, de Europese waarnemende burge meester van Boufarik en zijn 20- jarige zoon Gerard ontvoerd en vermoord, aldus heeft de politie van Algiers donderdag bekend gemaakt. In Sidi-Bel-Abbes. waar het vreemdelingenlegioen zijn hoofd kwartier heeft, zijn donderdag enkele honderden jonge betogers door de politie uiteengejaagd. De O.A.S. heeft voor maandag ochtend een algemene staking van een half uur afgekondigd, enkele uren voordat generaal De Gaulle zijn rede voor radio en televisie houdt. Beschuldigd van spionage Donderdag is te Moskou van officiële zijde medegedeeld dat dc dertigjarige Evert Reidon en de 25-jarige Lou de Jager op vier en vijf oktober a.s. in Kiev. op beschuldiging van spionage, terecht zullen staan. De leider van de Franse socia listische partij, Guy Mollet, heeft donderdag een heftige aanval ge daan op de huidige regering en op generaal De Ganllë wegens wat hij noemde diens fouten bij de buitenlandse politiek en het behandelen van de toestand in Algerië. Mollet noemde de regering „schijnbaar de sterkste sinds 50 jaar, in feite de zwakste." Hij oefende kritiek op wat hij noemde Frankrijks „persoon lijke" atoompolitiek, zijn houding tegenover de opbouw van Euro pa en het vasthouden aan een uitsluitend nationaal commando over de zeestrijdkrachten. Hij zei niet te geloven dat ge neraal De Gaulle veranderingen in de politiek wil aanbrengen. Het is echter niet juist te zeg gen dat De Gaulle zijn politiek nooit gewijzigd heeft wanneer sterke druk daartoe op hem werd uitgeoefend. Over de organisatie van het geheime leger O. A.S. zei MollPt niet van mening te zijn dat de leiders daarvan „nog langer dro men Parijs met machtsmiddelen te veroveren". „Zij kunnen niet langer op het leger rekenen. Ik denk echter dat zij door het do den van De Gaulle verwarring willen stichten en daarna het leger tot tussenkomst willen dwingen om de orde te herstel len". De twee Nederlandse toeristen zijn 20 augustus j.l. in de Oekraine gearresteerd, terwijl zij zich op een autoreis bevonden. In de officiële Russische verkla ring over hun arrestatie is ge zegd dat zij militaire installaties hadden gefotografeerd. Ook zou den zij hebben toegegeven dat zij een opdracht van de Neder landse inlichtingendienst vervul den, die hen zou hebben opge dragen voor de NAVO in cle Sowjet-Unie te spioneren. Het bureau voor perszaken van het Sowjet-ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft de buiten landse correspondenten in Mos kou uitgenodigd het proces bij te wonen. De Sowjetrussischo regering heeft 22 dezer bij de Nederland se autoriteiten geprotesteerd te gen „het verlenen van spionage- opdrachten aan Nederlandse toe risten". Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken heeft in antwoord op vraag over de twee Nederlandse arres tanten in de Sowjet-Unie meege deeld dat de tijdelijk zaakgelas tigde te Moskou op 27 september j.l. voor de vijfde maal bij het Russische ministerie van Bui tenlandse Zaken bezwaar heeft gemaakt 'tegen het nog steeds niet toelaten van een vertegen woordiger van de Nederlandse ambassade bij de arrestant L. de Jager en E. C. Reydon. Op uit drukkelijke vraag van Neder landse zijde of nu tenminste rechtsbijstand voor De Jager en Reydon verzekerd was, werd van Russische zijde een ontwijkend antwoord gegeven. Reydon an De Jager bevinden zich volgens mededelingen van Russische zijde reeds sinds 20 augustus j.l. in hechtenis. Inmiddels is uit pers berichten uit Moskou gebleken, dat de twee Nederlanders op 4 en 5 oktober a.s. te Kiev terecht zullen staan. Hieromtrent werd de Nederlandse regering niet in gelicht. Wij hebben een grote sortering Rubberwaterlaarzen - Deense Schoenklompen Rubbersloffen - Rubberklompen Plastic schoenen HANDELSONDERNEMING Westkolkstraat 40 Telefoon 2272 TERNEUZEN LEGEROEF EN IN GEN IN DUITSLAND Enige weken geleden heeft de minister van Defensie, in ver band met de internationale situatie, de oefeningen voor de vierde divisie en de lichte briga de in La Courtine tot nader or der opgeschort. In overleg met de comman dant van de noordelijke leger groep en de overige daarbij be trokken instanties is thans ge regeld, aldus heeft de legervoor- lichtingsdienst meegedeeld, dat deze onderdelen voor het hou den van oefeningen in groter verband in oktober gebruik kun nen maken van de oefentereinen Bergen/Hohne in West-Duits- land. De vierde divisie zal naar Hohne gaan in twee gedeelten, die elk ongeveer twee weken daar zullen verblijven. In het begin van de volgende week vertrekken de vaste kamp staf en de onderdelen die met de voorbereiding van het ver blijf belast zijn; enige dagen later volgen de eerste gevechts eenheden. Ofschoon gebruik zal worden gemaakt van de gebou wen en andere vaste faciliteiten van de oefenterreinen, zullen de oefenende onderdelen van de vierde divisie voor het meren deel bivakkeren. De tot. het legerkorps behorende lichte bri gade in hoofdzaak bestaande uit twee verkenningsbataljons zal eveneens in Hohne oefenen en legeren. Aangezien deze on derdelen wellicht langer aldaar zullen blijven, zullen deze zoveel mogelijk in vaste gebouwen wor den gehuisvest. Voor het personeel van deze brigade zal een verlofregeling worden vastgesteld, die Is aan gepast aan de duur van het ver blijf buitenslands. De gedachten gaan daarbij uit naar eens in de zes weken vier dagen verlof, de reisdagen niet inbegrepen. ZATERDAG 30 SEPTEMBER HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.23 Gr.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gram. (om 9.35 9.40 waterst.); 10.00 Lezing; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gevar. progr.; 12.00 Gram.; 12.30 Land en tuinb. meded.12.33 Ham mondorgel en zang; 13.00 Nws; 13.15 VARA-varia; 13.20 Gram.; 14.10 Fries kabaret; 14.40 Har- monie-ork.; 15.00 Gram.; 16.40 Boekbespr.17.00 Jazzmuz. met comm.; 17.30 Weekjourn.; 18.00 Nws en comm.; 18.20 Lichte mu ziek met comm.; 19.00 Act. op kunstgebied; 19.30 Gespr.; 19.55 Lezing; 20.00 Nws; 20.05 Gram.; 20.15 Lichte muz.; 20.45 Grand Gala du Disque 1961; 21.25 Soc. comm.; 21.40 Sportuitz.22.00 Grand Gala du Disque (verv.); 23.15 Nws; 23.25 Cabaret; 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.15 Gewijde muz.; 7.30 Gram.; 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 10.00 Voor de kleu ters; 10.15 Gram.; 10.30 Gram.; A •k door MARGUERITE LEES 42) Nadruk verboden. Hij liet die gedachte haastig varen. Hij vroeg zich af, wat Gracia in haar vrije tijd uit voerde. Naar do televisie kijken in de gemeenschappelijke zitka mer van de zusters? Wandelen? Badminton of tennis spelen? Zij moest er eens uit. En dat, dacht hij met een steek van jaloezie, was waarschijnlijk iets, waar een andere man al voor zorgde. Wel, het was gebeurd ten goede of ten kwade, dacht Gra cia, toen zij terugkwam, net op tijd om toezicht te houden op het thesuurtje van de kinderen. Zij had het formulier voor Richard's adoptie door de Medways: gete kend. Het was als het onder tekenen van haar eigen dood vonnis; want als zij vooruitzag, leek alles leeg en doelloos. Er zou nooit meer een heerlijke vakantie in Devon zijn, voor hen samen, blij als vogels.Zij zou nooit meer voelen hoe Richard haar armen om haar hals sloeg en haar stijf vasthield, om lachend haar gezicht af te zoe nen en zich dan slaperig in haar armen te nestelen. De gedachte aan haar verlies was als een visgraat, die in haar keel bleef steken. Zij moest haar best doen zich te beheersen; zich te herinneren hoe gelukkig Richard altijd geweest was bij de Medways, wat een gezellige drukke familie het was, daar in die heerlijke gezonde lucht van Devon. Zij kon altijd weer de heerlijke herinnering aan haar baby beleven, wanneer zij maar wilde; maar zou zij wensen, dat kleine Richard op herinneringen leefde? V/at de lege toekomst betreft: zij zou elke stuiver, die zij kon missen, sparen en een spaar boekje nemen op de naam van Richard, regelmatig geld weg zetten, zodat er een appeltje voor de dorst zou zijn als hij op groeide, iets om hem te steunen bij zijn beroepskeuze. Zij voelde zich beter, toen zij dit besloten had. De uiterste zuinigheid zou een vreugde betekenen als het voor Richard was. „Zelf mijn haar doen," dacht 7-Ü, in plaats van de afspraak, die zij bij de kapper had willen maken. En zij zou haar oude winterjas opknap pen, zodat zelfs de scherpe ogen van zuster Mawte hem niet zou den herkennen! En hoe kon haar leven doel loos zijn als de zièke kinderen haar elke dag en de gehele dag nodig hadden? De verpleegsters liepen nu haastig rond, legden stapels slabbetjes op de bedden van de kinderen en verzamelden andere van de lage theetafeltjes. Toen kwam de rinkelende wagen met bekers melk, de bergjes brood met boter, de „pudding" van vruchten en custard en de cho colade cake, op het gezicht waar van er kreten van verrukking opgingen, want die was bij allen zeer geliefd. Toen zij door de zaal liep, zag zij zuster Mawte, die een meningsverschil had met een kleuter, die in het ziekenhuis was na zware ingewandstoornis sen. Hij weigerde de voorge schreven pap, die zij in zijn mond probeerde te krijgen. Voor zo'n klein ventje was zijn hou ding zo vastbesloten, dacht Gra cia geamuseerd, dat hij voor grote dingen bestemd moest zijn als hij groot was! Hij klemde zijn handen om de rand van zijn bedje en hield zijn mond stijf dicht. Hij keek naar en door zus ter Mawte heen met een onbe wogen, onverzoenlijke onver schilligheid. Zuster Mawte voelde, dat hij haar voor gek zette. Zij had hem graag een flinke draai om zijn orgn gegeven; maar dat was een methode, waar zuster Gracia niets van wilde horen. „Eet een lepeltje voor Rood kapje," beval zuster Mawte, die aldoor de lepel tegen zijn mond duwde en vergeefs probeerde de vrolijke, overredende toon van de zuster na te doen. „Eén lepel tje maar voor het mannetje in de maan, Robbie. Nou, dan één voor het koetje-boe, dan ben je een zoete jongen." Ellendige last post zeiden haar ogen. Gracia had moeite niet te lachen. Zij zei ernstig: „Robbie heeft zo'n last van zijn buikje gehad, dat hij zich niet kan voorstellen dat je voor je plezier eet!.Het geeft na tuurlijk niets, of hij het opeet of niet. Misschien heeft hij meer honger als over twee uur zijn volgende maaltijd komt... Maar zou het niet leuk zijn een tover woord te zeggen en deze witte pap roze te maken? En wat denk je ervna je melk door een rietje op te drinken, net als de grote jongens?" Zij liet Robbie z'n ogen dicht doen, terwijl zij haar toverdrup- pel frambozenessence erin deed. Toen duwde zij hem een lepel in zijn hand en liet het verder aan hem over. „Natuurlijk, als we er tijd aan kunnen verknoeienprotes teerde zustei- Mawte hoofd schuddend. Zuster Gracia merkte vriende lijk op, dat het minder tijd kost te dc „pudding" roze te kleuren dan in een onwillgie mond te krijgen! En toen zustetr Mawte weer protesteerde, dat het kind niet met een lepel kon omgaan en een smeerboel zou maken van zichzelf en van het bed, gaf zij dat glimlachend toe. (Wordt vervolgd.) 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gr.; 12.00 Middagklok; 12.04 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.:, 12.33 Gram.; 12.50 Act.; 13.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Lichte muz.; 13.50 Voor de jeugd; 14.00 Gram.; 14.10 Franse les; 14.30 Voor de jeugd; 15.30 Gr.; 16.00 Gregoriaanse zang; 16.30 Gram.; 16.50 Amateurs- progr.; 17.20 Sportact.17.30 Lichte muz.; 18.00 Kunstkron.; 18.30 Gr.; 18.45 Vragenbeantw.; 19.00 Nws; 19.10 Act.; 19.25 Ama- teursprogr.; 19.50 Lezing; 2Q.00 Omr. ork. en solist; 21.00 Lezing, 21.10 Klankb.; 21.40 Gram.; 22.25 Boekbespr.; 22.30 Nws; 22.40 Jaarcongres van de Nederlandse Pax-Christi-beweging te Hilver sum; 23.00 Muzik. lezing; 23.55— 24.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws; 12.02 Lichte muz.; 12.30 Weer- ber.; 12.35 Lichte muz.; 13.0C Nws; 13.15 Voor de teenagers; 14.00 Gram.; 15.00 Operette; 15.30 Omr. ork.; 16.00 Theater- kron.; 16.20 Gram.; 17.00 Nws; 17.15 Negro-spirituals17.45 En gelse les; 18.00 Orgelrecital; 18.30 Voor de sold.; 19.00 Nws; 19.30 Gevar. muz.; 20.00 Caba ret; 21.10 Gram.; 22.00 Nws; 22.15 Verz. progr.; 23.00 Nws; 23.05 Amus. ork.; 23.30 Lichte muz.; 23.55—24.00 Nws. Televisieprogramma's. NED. T.V.: 17.00—17.30 Voor de kind.; 20.00 Journ. en weer- overz.; 20.20 Film; 20.45 Grand Gal-a du Disque 1961; 21.25 De- tectivespel; 22.0023.00 Grand Gala du Disque (verv.). VL. BELG. T.V.: 17.00—18.00 Voor de jeugd; 19.00 Poppen- film; 19.20 Tekenfilm; 19.30 Weekjourn.; 20.00 Nws en weer- overz.; 20.25 Het manneke; 20.30 T.V.-feuill.; 20.55 Eurovisie; Fes tival van het Italiaanse lied; 22.30 Gevar. progr.; 22.55 Nws. TELEVISIEZENDTIJD WORDT IN 1962 WEER UITGEBREID De minister van Onderwijs, K. en W. deelt in zijn begroting mede, dat het in,de bedoeling ligt de zendtijd per, 1 oktober 1962 op 30 uren per-week te stellen riper 1 oktober 1961 is de zendtijd 26 uur per week). POLITIEK OP DE TELEVISIE Minister Cals deelt in zijn be groting voor 1962 mede, dat het in de bedoeling ligt, aan de poli tieke partijen, die bij de radio de beschikking over zendtijd heb ben, per 1 januari 1962 ook zend tijd ter beschikking te stellen voor televisieuitzendingen.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5