Opstand van Syrische officieren in de V. A. R. Russisch plan voor internationale ontspanning ZON- en MAANSTANDEN HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1961 17e Jaargang Nr 5408 Einde van opstand Rede van Minister Luns door Papoea's met instemming ontvangen HET AMERIKAANSE LEGER IN WEST-DUITSLAND GEEN INDONESISCHE GOEDEREN MEER NAAR NEDERLAND Als het Westen bereid is De troepen in Duitsland OOSTDUITSE BESCHULDIGING Subandrio maandag naar New York In verband met rede van minister Luns NIXON IN 1964 GEEN KANDIDAAT voor PRESIDENTSCHAP mnkertog bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sands Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adresSmidswal Telefoon 2073 ftlronummer 38150 Abonnementsprijs6,— per kwartaal; pel maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. VerscHjjnt dagelijks Uitgeefster N.V. v"/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 et; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel* advertenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meet 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adréa Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. NASSER: DEZE STAATSGREEP IS ERNSTIGER DAN DE SUEZCR1SIS Syrische strijdkrachten hebben meegedeeld donderdagochtend de macht in Syrië in handen te heb. ben genomen. President Nasser van de Ver enigde Arabische Republiek Egypte en Syrië noemde deze staatsgreep een ernstiger ge beurtenis dan de Suezcrisis van 1956, Net een stem waaruil emotie bleek zei Nasser in een radio- toespraak dat hij de Verenigde Arabische Republiek nooit zal ontbinden. Hij heeft alle troepen van het eerste icgcr in Syrië be vel gegeven op te rukken naar Damascus. De opstandelingen hebben in ?cn uitzending van de radio van Damasjus gezegd dat bij de staatsgreep niemand is gedood of gewond. De opstand is gericht legen ..de dwingelandij en de jorruptie'' van het huidige rz *imt\ Volgens do opstandelingen reeft de ministei van Oorlog van de Verenigde Arabische Repu bliek. maarschalk Amer, don derdag met de leiders van de opstand gesproken en begrip ge toond voor hun streven. Hij zou bevelen hebben gegeven die strekken tot verwerkelijking van hun doelen. Bericnten uit Amman maken melding van de gevangenneming van maarschalk Amer en andere officieren. Sedert de radiozender van Damascus het nieuws van cfe op stand meldde, is er geen direct contact meer met Damascus ge weest. Tijdens een uitzending van radio-Damascus werd een stem geboord die zei dat het hoofd kwartier van Aleppo in het noorden van Syi ië Nasser steunt. Daarna hoorde men „Nasser, Nasser" roepen. Dit geschiedde tijdens het voorlezen van een communiqué van de opstandelingen waarin wordt gezegd dat hun optreden een georganiseerde revolutio naire beweging is. die wordt ge leid door het Arabische volk in Syrië en Egypte en wordt ge steund door het leger in beide delen van de Verenigde Arabi sche Republiek. Door net beleid van een cor rupte kliek uitbuiters en tiran nen zijn andere Arabische lan den huiverig geworden voor de Arabische eenheid, aldus radio- Damascus. Radio-Damascus heeft donder dag in het begin van de mid dag gemeld dat de revolte van eeti greep Syrische officieren is afgelopen. ^->e -tender kondigde zich weer aan als de radiozender van de Verenigde Arabische Republiek te Damascus. Dit geschiedde tien uur na hél begin van de revolte. In het desbetreffende commu nique wordt gezegd dat de op perbevelhebber van de V.A.R., maarschalk Amer. en de leiders van de opstand overeenstemming hebben bereikt. Amer heeft be loofd dadelijk maatregelen te nemen om tegemoet te komen aan de eisen van de Syrische officieren. Radio-Damascus heelt omge roepen dat maarschalk Amer is teruggekomen van zijn beloften aan de Syrische officieren, die de opstand hebben geleid. De maar schalk is uit Damascus naar Cairo vertrokken. Dit heeft ertoe geleid dat de leiders van de opstand htm ver klaring, dat de toestand in Sy rië weer normaal is geworden, hebben herroepen. De „hoge revolutionaire Ara bische leiding der strijdkrachten" heeft thans voor Damascus cn de voornaamste andere Syrische steden een uitgaansverbod afge kondigd, dat geldt van zonson dergang tot zonsopgang. Het leger heeft opdracht gekregen erop toe te zien dat het uitgaans verbod strikt wordt nageleefd. Alle openbare bijeenkomsten zijn verboden. In uitzendingen van radio- Damaseus, die in Cairo, na de toespraak van president Nasser, zijn opgevangen, wordt medege deeld dat alle Syrische havens cn vliegvelden zijn gesloten. Waarnemers te Cairo menen dat de revolutie is ontstaan door het aftreden van kolonel Sarradj als vice-president van de Verenig de Arabische Republiek. Men meent dat zich mogelijk aanhan gers van de kolonel onder de leiders van de opstand bevinden. Radio-Damascus heeft een be roep gedaan op alle Syrische militairen in Kongo om onver wijld naar hun eenheden in Syrië terug te keren. Radio-Damascus meldt dat auto's, die vlees en meel vervoe ren, vrijelijk in de nacht mogen rondrijden. Het nachtelijk uit gaansverbod is op deze voertui gen niet van toepassing. Donderdag, tegen liet einde van de middag, was de Syrische op stand vooral een ..oorlog der ra dio-omroepen" geworden, waarbij radio-Cairo voor president Nas ser in het strijdperk trad, terwijl radio-Damascus het standpunt en de mededelingen der opstan delingen weergaf. Radio-Cairo herhaalde onop houdelijk de oproep tot eenheid, die president Nasser in zijn eer ste toespraak had gedaan. Maar ook op Syrisch gebied bevindt zich een radio-station, dat de zaak van Nasser is toe gedaan, namelijk dat te Aleppo, in liet noorden des lands. Radio-Damascus verklaarde op een gegeven ogenblik dat „het ge hele Syrische volk achter de op stand staat". Radio-AIeppo rea geerde hierop onmiddellijk met het uitzenden van .betuigingen van trouw uit het noorden af komstig van woestijnstammen, scholieren en leraren van scho len in Aleppo, werknemers in de haven Latakia, enz. Ruwweg kan worden gezegd, dat de noordelijke helft ran Sy rië Nasser trouw is gebleven, terwijl de zuidelijke helft door de opstandelingen wordt beheerst. De scheidingslijn loopt ongeveer ran de Middellandse Zee-haven Tartoes, over Homs en Palmyra naar het aan de grens met Irak gelegen Aboe Kemal. De voornaamste Syrische troe pen zijn in het gebied van Aleppo gelegen. Waarnemers menen dat dit feit in het begin van de mid dag van donderdag het sluiten van de inmiddels herroepen wapenstilstand heeft verge makkelijkt. De toestand in geheel Syrië is nog kalm. Ex- heeft zich nog geen enkele vijandelijkheid voor gedaan. Deze toestand zal even wel op slag veranderen wanneer Nasser zou besluiten vliegtuigen te zenden om de opstandelingen aan te vailen, hetgeen gepaard zou kunnen gaan met het aan land zetten van troepen in de Noord-Syrische haven Latakia. die dan opdracht zouden krijgen ..Damascus te bevrijden van de opstandige eenheden, die het thans bezetten". Waarnemers achten het zeer waarschijnlijk dat Nasser hiertoe zal overgaan. Radio-Cairo meldt dat Nasser het ontslag heeft gelast van zes leger-officiercn die deel hebben genomen aan de Syrische op stand. Volgens radio-Damascus heeft liet garnizoen van Aleppo zich bij de opstand aangesloten. Ra dio-Cairo deelde echter mee dat Aleppo en Latakia in handen van regeringsgetrouwe troepen zijn. Diplomatieke waarnemens in Londen beschouwen de situatie in Aleppo als zijnde van beslis send belang voor het welslagen van de revolte. Aleppo, even groot als Damascus beide steden hebben ca. 450.000 inwo ners is het zakencentrum van Syrië. Aleppo is bovendien een bolwerk van het eerste leger. Turkije heeft de grens met Syrië gesloten. Radio-Aleppo is thans in han den van de rebellen. Het tweede opleidingscentrum, het 20ste re giment tanks en de 5e pantser brigade hebben zich aan de zijde van dc opstandelingen geschaard, aldus hoetf het radiostation mee gedeeld. De stadscommandant van Aleppo heeft verklaard dat hij de situatie in de stad meester is en orders van Damascus afwacht. Hij heeft een uitgaansverbod af gekondigd. Functionarissen in Washing ton hebben donderdag gezegd dat de Amerikaanse eenheden in West-Duitsland waarschijnlijk binnen vijf maanden volledig zullen zijn uitgerust met gepant serde wagens voor het vervoer van infanterie. Deze nieuwe wa gens kunnen even snel opruk ken als snelle tank-eenheden, volgens officiële schatting zul len er ongeveer tweeduizend van nodig zijn om de 3de. 3ste en -aste mfanterie-divisies er van te voorzien. De verscheping van dit laatste model, de M-113 is he«e»? begonnen en het leger neeft de vervaardiging ervan doen bespoedigen. De wagens zijn geheel gepantserd, ook aan de bovenkant om volledige be- fnew1"?2 te geven tesèn de iucm ,k van zware explosies. He! bekend dat de Sowjet- Unif veel divisies heeft ge mechaniseerd In de kringen van de meest vooraanstaande Papoea's is de rede van minister Luns voor de Verenigde Naties en het voor stel toi internationalisatie van Westelijk Nieuw-Guinea. met grote nstemming ontvangen. Woensdagavond heeft een aan tal hunner het (met champagne) gevulde glas opgeheven voor het uitbrengen van een toast op mi nister Luns, oj) de 1.1. S. en op de N. N. S.. dat zijn de interna tionalisten (waarmede thans de Nederlanders worden bedoeld) en de nationalisten, de Papoea's. Het 'lid van de Nieuw-Guinea- raad Womsiwor noemde het in dienen van het plan een wijs en verstandig besluit van de Neder landse regering, die hiermede dc toekomstige ontwikkeling van Nieuw-Guinea veilig stelt. Hij zeide. zeer onder de indruk te zijn gekomen van het plan, dat hij iets noemde, wat geen andere beherende mogendheid ter we reld, in het bijzonder in het hui dige wereldbestel, heeft durven doen. Nederland lost hiermede zijn belofte aan het volk van Nieuw-Guinea tot het uiterste in op een wijze, die boven alle lof is verheven". De lieer Jouwe noemde het een moedig plan, waar hij zich geheel achter stelt, omdat hier door de ontwikkeling van Nieuw- Guinea kan geschieden in een rustige sfeer, waarnaar alle Pa poea's verlangden. Door dit voor nemen heeft Nederland, dat eer der wellicht als kolonialist is ge brandmerkt, het gehele beeld voor de wereld veranderd. Jouwe zcide, in dit verband on willekeurig te moeten denkon aan Koning Willem II die in 1848, toen een zijner medewer kers verbluft de vraag stelde of hij Thorbecke met een nieuwe regering zou belasten, sprak: Ik ben in één avend van conserva tief, liberaal geworden. Nu zijn de Nederlanders van kolonialis ten. internationalisten gewoi-- den. Radio-Cairo meldde ongeveer tegelijkertijd dat in Damascus en Aleppo démonstraties ten gun ste van president Nasser zijn ge houden. NIEUWE VERKLARING VAN NASSER. ..Ik kan het Syrische volk. dat zijn toegewijdheid aan de begin selen van de EgyptischSyrische eenheid heeft bewezen, niet in de steek laten", aldus president Nasser in een toespraak, die hij donderdagavond voor radio- Cairo hield. Hij vervolgde: ..Maai-sehalk Amer heeft geen enkele overeen komst mot de opstandelingen van Damascus gesloten. Wij zul len nimmer instemmen met com promissen of halve maatregelen". Nasser verzekerde dat ,.de grote meerderheid van het Syri sche leger trouw is gebleven aan de beginselen van de Arabische eenheid". Hij verzocht alle bur gers en militairen van de V.A.R. „hun plicht te vervullen". De president vroeg de opstan delingen „hun geweten te raad plegen en zich bewust te worden van de verantwoordelijkheid voor hun daden". (Zie verder pag. 7. Ie kolom.) De kernproeven De Kussen hebben woensdag avond bij de algemene vergade ring der Verenigde Naties een program van acht punten inge diend, gericht op international' ontspanning en versterking van hel onderlinge vertrouwen lussen de landen. De Russen willen: 1. Bevriezing tan de begrotin gen voor militai.e doeleindei. 2. Stopzetting van de oorlogs propaganda. 3. Afzien van het gebruik van kernwapens. 4. Sluiting van een met-aan valsverdrag tussen de NAVO- landen en de landen-leden van de verdi'agsorganisatie van Warschau. De Indonesische regering heeft stappen ondernomen om de ver scheping van goederen uit In donesië naar Nederland door tussenkomst van buitenlandse afnemers stop le zetten Dinsdag j.l. heeft het Indo nesische deviezeninstituut een nieuwe order uitgegeven „bij wijze van voortzetting van de maatregelen van de Indonesi sche regering om alle betrek kingen met Nederland te ver breken". In df. order wordt ge zegd. dat het instituut geen deviezenhanael zal voeren waarbij de eerste koper „in Londen, Antwerpen, Hambux-g of andere steden" de goederen opnieuw verkoopt aan Neder landse afnemers. Deze maat regel is met terugwerkende kracht vanaf 1 januari 19B1 geldig. Terugti-ekking van de troe pen, die zich op buitenlands grondgebied bevinden. Maatregelen tegen verdere verspreiding van kernwapens. Instelling van kernwapen- vrije zones en Maatregelen om het gevaar van een onverwachte aanval te verminderen. Al deze voorstellen zijn al eer der cioor de Sowjet-Unie inge diend. Men verwacht dat Je Russen later een ontwerpresolu tie zullen indienen, 'waarin deze voorstellen zijn vexwat. In de toelichting op de punten zeggen de Russen onder meer, dat men. zo het Westen nu niet bereid is om met de Sowjet- Unie de verplichting op zich te nemen onvoorwaardelijk van het gebruik van kernwapens af te zien, bij wijze van inleidende stap kan overeenkomen niet de eerste te zijn die kernwapens gebruikt. Wat de inkrimping van de buitenlandse troepen in Duits land betreft, wordt in het me morandum opgemerkt, dat deze met een derde of een ander overeengekomen deel ingekrom pen kunnen v/orden. De vermin dering moet echter onder een doeltreffend toezicht geschieden. De Russen waarschuwen er nog maals voor dat verstrekking van kernwapens aan West-Duits- iand ernstige tegenmaatregelen van de Sowjet-Unie en haar bondgenoten tengevolge zal heb ben. De Russen zeggen voorts, dat men Afrika gemakkelijk tot kernwapenvrije zone kan mak-en. In Centraal-Europa kan men een begin maken met de instelling van een dergelijke zone. Wat 'net voorkomen van een onverwachte aanval betreft me nen de Russen, dat contiolepos- ten bij spoorwegknooppunten, grote havens en op grote wegen een belangrijke rol kunnen ver vullen. Tegelijkertijd met het Sowjet- Russische memorandum voor in ternationale ontspanning heeft de Sowjet-Russische delegatie bij de Ver. Naties bij de algemene vergadering een aide mémoire over het stopzetten der kern proeven ingediend. Hierin wordt voorgesteld dit vraagstuk met dat van de ontwapening te ver binden. Voorts wordt er kritiek in geleverd op het Engels Ame rikaanse plan dat bij de Verenig de Naties onder de titel: ..Drin gende noodzaak van een akkoord over het verbod van proeven met kernwapens" is ingediend. Dit plan wordt een poging genoemd om „zich van de V. N. te bedie nen" om zich de mogelijkheid van „ongehinderde voortzetting van de voorbereidingen voor een atoomoorlog" voor te behouden. VERLOOFD PRINSELIJK PAAR IN ATHENE NAAR THEATER Prinses Sophia van Griekenland (midden) en Prins Juan Carloo, de zoon van de. Spaanse troon pretendent, die zich inet de, prin ses heeft verloofd, hebben in Athene een pianorecital van de beroemde pianist George The- inelis bijgewoond. Natuurlijk was er grote belangstelling van de zijde van de pers, hetgeen door de prinses vrolijk werd opge nomen, maar door de prins ken nelijk niet werd gewaardeerd. Links op de foto prinses Irene, en kroonprins Constantijn van Grie kenland, die geamuseerd toezien, terwijl hun verloofde zuster door de fotografen „onder vuur" wordt genomen. Moderne Akkertjes verlossen U sneller, veiliger en prettlgervan uw PWH' want het zijn Instant cachets met 4-voudig werkend micropoeder Een woordvoerder van het Oostduitse ministerie van Buiten landse Zaken heeft donderdag het per helicopter overbrengen van zeven Oostduitsers uit de Westberiijnse enclave Steinstüc- ken „een misdadige schending van ons luchtruim" door de Ver. Staten genoemd. Steinstücken is een lapje Wes telijk grondgebied op ongeveer twee km afstand van de Ameri kaanse sectorgrens, dat door Oostduits grondgebied wordt af gesneden. Het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat minister Subandrio maandag naar New York zal vei-trekken om de lei ding op zich te nemen van de Indonesische delegatie in de al gemene vergadering der V. N. Volgens recente berichten te Djakarta zou Indonesië een nieuwe stap bij de Verenigde Na ties voorbereiden in de kwestie Nieuw-Guinea. Een woordvoer der van het ministerie wilde deze berichten niet bevestigen, doch zeide wel, dat de reis van Subandrio „van grote betekenis" kan zijn in verband met de rede van minister Luns over het in ternationaliseren van de kwestie. Volgens welingelichte kringen te Djakarta zou na „de gunstige reactie" van verschillende leden der Verenigde Naties op de rede van mr. Luns. Indonesië thans een bijdrage willen leveren om de impasse in de kwestie Nieuw- Guinea te doorbreken. Wel zou Indonesië zijn verzet tegen het beginsel van zelfbeschikking voor de bevolking van Nieuw- Guinea niet opgeven, maar Su bandrio zou waarschijnlijk vol gende week in een rede voor de Verenigde Naties met een com promis-voorste) komen. Ais voorwaarde zou hij daarbij dan stellen, dat de Verenigde Naties gedurende een beperkt tijdsver loop het beheer op zich zal ne men, waarna W. Nieuw-Guinea aan Indonesië dient te worden overgedragen. Volgens deze welingelichte kringen zou dë Indonesische re gering een V. N.-beheeisperiode van maximaa; twee jai'en voor ogen staan. Ex-vice-president Rich. Nixon, die als republikeins kandidaat bij de presidentsverkiezingen in no vember van het vorig jaar werd verslagen door Kennedy, heeft woensdagavond op een perscon ferentie in Los Angelos ver klaard. dat hij zich in 1964 niet kandidaat zal laten stellen voor de presidentsverkiezingen, maar wel het volgende jaar zal din gen naar de posten van gouver neur van Californië. Nixon zei: „Ik heb twee be sluiten bekend te maken. Ik zal in 1964 geen kandidaat zijn voor het presidentschap. In 1962 zal ik mij echter wel kandidaat laten stellen voor het gouverneur- schap van Californië. Hij noemde de huidige gouverneur van Cali fornië. de democraat Edmund Brown, „een beminnelijk mens, maar een prutser", die niet in staal is „zijn vuile boel op te ruimen, waarvoor hij minstens gedeeltelijk verantwoordelijk is." HULDE AAN DAG IIAMMARSKJOELD Zweden heeft donderdag hulde gebracht aan wijlen secretaris generaal Hammarskjoeld van de Verenigde Naties in een plechtig heid op het vliegveld van Stock holm, waar de stoffelijke resten van Hammarskjoeld en negen anderen, die met hem zijn omge komen. arriveerden. Koning Gustaafs persoonlijke vertegenwoordiger legde kran sen op de 10 kisten. Een half uur lang trokken vertegenwoor digers van Zweedse organisaties langs de kisten en brachten een bloemenhulde totdat de lijkbaren met bloemen overdekt waren. Ook de ambassadeurs van Cana da. Ierland, de V. S. en de con sul-generaal van Haïti legden kransen op de kisten van land genoten. Verder werden er kran sen gelegd door vertegenwoordi gers van bet Rode Kruis, de V. N.-vereniging en het Joodse Wereldcongres. Na de plechtigheid werd Ham- marskjoelds kist per auto naar Upsala gereden. Leden van Hammarskjoelds familie zaten in de volgauto's. Velen langs de 72 kilometer lange route betuig den hun hulde. In de kathedraal van Upsala zullen studenten van de univer siteit van Upsala een erewacht ivormen bij de baar van Ham marskjoeld tot de begrafenis op beden. Tot middernacht is -de kathedraal open gebleven om het publiek in de gelegenheid te stel len de overleden secretaris-gene raal der V. N. hulde te brengen. ZON MAAN op onder op onder Sept. 29 6.36 18.24 21.33 12.24 30 6.38 1S.21 22.16 13.25 IETS KOELER Een randstoring vanfeen. om vangrijk lagedrukgebied op de oc-aan ontwikkelde zichJals een kleine actieve depressie én trok over de Ierse.Zee ep Schotland naar het noorden.. Zeveroor zaakte in ons land eenipverma- tige zuidelijke luchtstroming, waarmee warme lucht'werd aan gevoerd. De temperaturen waren donderdagmiddag dan ook ver boven normaal en stegen'tot 23 a 25 graden. Om de depressie stroomtjkoe- lere lucht naar Engeland "en ,de Noordzee. Het front, dat deze lucht begrenst zal plaatselijk enkele buien veroorzaken, waar van sommigen met onweer ge paard zullen gaan. De wind ruimt, naar zuidwestelijke richting, zo dat de temperaturen iets lager worden. Een nieuwe diepe de pressie op de oceaan trekt naar Ierland en zal zaterdag waar schijnlijk de wind in ons land weer meer zuidelijk doen wor den. medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt, geldig tot hedenavond. Iets lagere temperaturen Vei-anderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Overwe gend matige zuidwestelijke-wind Iets lagere temperaturen dar gisteren. ZATERDAG 30 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 5.42 5.58 Terneuzen 6.17 6,a3 Hansweert 6.57 7 13 Walzoorden 7.07 7.23

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1