Dit de Provincie lekker en gezond Eric de Noorman De laatste slag Gouden feest van de Cokesfabriek VOETBAL Tal van onderscheidingen bij het Leider van de oppositie tegen Salazar in Portugal gearresteerd Minister-President Lefèvre tegen het federalisme in Belg SCHERPE AANVAL OP DE EISEN VAN DF WAALSE SOCIALISTEN TERNEUZEN N. V. V.-VERKLARING OVER BERLIJNSE KWESTIE AGENDA Promotie- en degrada' regeling amateurvoet 1.961—1962 Europa-cup finale defiw in Amsterdam Tijdens een maandag in den gehouden bestuursver?' ring van de Europese v" unie is de finale van het t nooi om de Europese toe beker voor nationale kamp'0*, definitief toegewezen aan sterdam. De eindstrijd zal mei, op een nog nader te be datum, worden gespeeld. Schotland versloeg Ir. IH. Marvin benoemd tot Ridder in het Legioen van Eer Gisternamiddag had in de be drijfskantine van de Association Cooperative Zélandaise de Carbo nisation de feestelijke bijeenkomst plaats ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan dezer fabriek. Naast de Franse en Nederlandse leden van de raad van bestuur, hun president baron Jean Seil- lièrre, de directie en staf-directie, afgevaardigden uit het bedrijf en ondernemingsraad waren even eens aanwezig de burgemeesters mr. H. Rijpstra (Terneuzen), R. A. J. den Boer (Sas van Gent), A. J. M. Kesbeke (Zuiddorpe) en wethouder Martelaere <West- dorpe). Na een welkomstgroet gesproken door directeur A. Julien was het de personeelschef de heer A. Fer- mont die wederkerig namens het voltallig personeel een woord van verwelkoming uitsprak. Hij zeide door de komst van de hoge Franse gasten verrast en blij te zijn. Spreker bracht dank aan de directie, die het bedrijf tot grote bloei heeft gebracht. Onderscheidingen. Hierna werden door de burge meesters uit omliggende gemeen ten de versierselen op de borst gespeld van hen, die door H. M. de Koningin waren onderschei den. Burgemeester Rijpstra uit Ter- neuzen zeide, dat de couranten zeer uitvoerig melding van het heuglijk jubileum hadden ge maakt, doch was tevens verheugd dat ook de persoonlijke kant aan dacht had gekregen en het Hare Majesteit de Koningin had be haagd verschillende onderschei dingen te verlenen. Uit handen van Terneuzens bur gemeester ontvingen de heren L. Bracke (surveillant ovens), L. van Aerde gepensioneerd oven-arbei der), C. J. Schelstraete (gepen sioneerd portier) en L. Tazelaer (machinist centrale) de ere-me- dailles verbonden aan de orde van Oranje Nassau, resp. één zilve ren en drie bronzen. De burgemeester van Sas van Gent verklaarde eveneens niet met lege handen gekomen te zijn en overhandigde de eremedaille in brons aan de heer D. Mareels (ar- .■'jeider watertorens). De heer Oudenaerde, gepensio neerd arbeider uit de benzol-afde ling, werd door de burgemeester van Zuiddorpe de heer A. J. M. Kesbeke, de bronzen medaille ver bonden aan de orde van Oranje Nassau opgespeld, terwijl boten- losser A. v. d. Velde zich een zelf de onderscheiding zag opgespeld door wethouder Martelaere van Westdorpe. Directeur A. Julien stak de vreugde om de aan zijn personeel verleende onderscheidingen ook niet onder stoelen of banken al vond de uiting hiervan plaats in de discrete overhandiging van de bijbehorende „enveloppe". Het daarop klinkend Wilhelmus werd staande aangehoord, waar na een eredronk werd geserveerd. Schilderij voor de president van de raad van beheer De heer P. Scheele (secretaris van de ondernemingsraad) richtte zich in het Nederlands (later ver taald door de heer H. Brakman in het Frans) tot de president, baron Seillière, en de leden van de raad van bestuur namens alle werk nemers. Spreker zeide dat een bedrag door de werknemers was Baron Seillière spelt de hoge onderscheiding van het Legioen van Eer op de borst van de hoofdingenieur P. H. Marvin kwaamheid. Als tolk van de raad van bestuur hoopte spreker dat de heer De Broeck, indien de gezond heid dit toelaat, nog lang aan de A.C.Z. verbonden zal blijven. De raad van bestuur is altijd ver vuld geweest van dankbaarheid en waardering en zo was het de presi dent een genoegen ook op mate riële wijze'de dankbaarheid tot uit drukking te kunnen brengen, het geen geschiedde in de aanbeiding van een gouden horloge. Hierna dankte de heer C. H. de Broeck de president ontroerd voor directeur Julien, zijn medewerkers en het personeel. Zich tot de aanwezige burge meesters richtend sprak de presi dent een woord van dank voor de uitgereikte onderscheidingen aan het personeel en de wijze waarop men de belangrijkheid ervan heeft begrepen. Om zich vanuit Parijs Zeeland en in het bijzonder Sluiskil te her inneren behoeft spreker geen en kel stoffelijk blijk, maar het trof spreker des te meer dat hem een meer tastbaar bewijs van waar- algemene dienst de heer P. H. Marvin de hoge onderscheiding van het Legioen van Eer (Cheva lier de la Légion d'Honneur) op de borst speldde. Baron Seillière noemde het een bijzonder aangename taak dit te kunnen doen bij de enige Frans man in het Sluiskilse bedrijf, en die, aldus spreker, ter plaatse gro te carrière heeft gemaakt; er moeilijke jaren heeft gekend vóór, tijdens en na de oorlogen, maar op wie de directie bij de wederopbouw kon vertrouwen. Ir. Marvin vertegenwoordigde, aldus de president, Frankrijk een beetje en heeft kans gezien de Nederlandse en Franse geest aan een te binden. Het is mede om al deze verdiensten dat de preshident van de raad van beheer deze hoog ste onderscheiding met grote eer bied en voldoening op de borst van de heer Marvin speldde. Met de ridderslag en de gebrui kelijke Franse eregroet was de heer Marvin opgenomen als ridder in het Legioen van Eer. Voor de derde maal deze middag weerklonk het Franse volkslied, de Marseillaise. De heer Marvin haalde in zijn dankwoord oude herinneringen op, wist zich nog het tijdstip van trein- aankomst tientallen jaren terug te herinneren en schetste de grote gastvrijheid waarmede de heer De Broeck hem ontving. De heer ing. J. van Altena sloot de rij sprekers op deze feestelijke jubileum-bijeenkomst en zeide dat de Zeeuws-Vlaamse industrie, wat sociale voorzieningen betreft, ge rust kan wedijveren met industrie- en van Nederlandse origine. Zo kende de A. C. Z. vóór de oorlog onder meer enkele sociale voorzie ningen welke naderhand pas elders werden getroffen. Spreker zeide dat er in de pers toch wel een misverstand moet Een der leiders van de oppositie togen Salazar, Adao e Silva, is maandag gearresteerd, aldus is in kringen van de Portugese oppositie vernomen. Adao e Silva was van plan zich kandidaat te stellen voor de verkiezingen die in november zullen worden ge houden. Hij had vrijdag, met andere voormannen van de oppositie, een verzoekschrift aan de minis terraad ondertekend waarin werd gevraagd de kandidaten van de oppositie in de verkiezingscam pagne dezelfde faciliteiten te laten genieten als de kandidaten van de nationale unie de partij van Salazar. De leden van de oppositie die wegens het tekenen van 't „pro gramma voor democratisering van de republiek zijn gearres teerd „dienen volgens het ver zoekschrift in vrijheid te worden gesteld, en alle partijen moeten gelijkelijk zijn vertegenwoordigd in de commissies die zijn belast met het tellen van de stemmen. Adao e Silva was ook een der ondertekenaars van het „pro gramma voor democratisering van de republiek", waarvan ver scheidene ondertekenaars zich reeds in arrest bevinden. Een hunnerechter," Eduardo de Fi- gueredo, is onlangs voorwaarde lijk in vrijheid gesteld. De zeven gedecoreerden verenigd aan tafel Van links naar rechts: D. Mareels, L. van Aerde, C. J. Schelstraete, A. van de Velde, L. Bracke, L. Tazelaer en Oudenaerde dering in de vorm van het schil derij was overhandigd. Gouden sieraad Hjj is gegroeid en niet verouderd, zoals ook de „cokes" groeide en niet verouderde, zo vervolgde ba ron Seillière, zich daarbij richtend tot de heer C. H. de Broeck, die het heuglijk feit herdacht 50 volle jaren aan het bedrijf verbonden te zijn. De president van de raad van beheer noemde de jubilaris een voorbeeld van toewijding en be- Baron Seillière werd namens het personeel een schilderij van Raymond Kimpe aangeboden de woorden van lof welke bij zijn gouden jubileum tot hem waren gericht. Spreker betuigde zijn dank voor het ontvangen geschenk, dat hij beschouwde als de concrete uit drukking van gevoelens en sympa thie. 50 dienstjaren betekenen, aldus de gouden jubilaris, een lange pe riode in het leven van een mens. Voor mij echter zijn deze jaren snel voorbij gegaan, omdat ik steeds een echte voldoening heb gevonden in het verrichten van mijn dagelijkse werkzaamheden, dank zij het grote vertrouwen dat mijn superieuren in mij hebben ge steld en de loyale en trouwe mede werking welke ik voortdurend heb mogen ondervinden van het admi nistratief en technisch personeel. Mijnheer de president, zo besloot de heer De Broeck, ik eindig met U een aangename jubileumviering toe te wensen, en hoop dat deze heuglijke dag teveng een nieuwe periode van voorspoed voor de A. C. Z. en haar personeel mag in luiden. Na een lang leve de A. C. Z. te hebben uitgeroepen, klonk ter ere van de gouden jubilaris vanwege zijn nationaliteit het Belgische volkslied. Hoge onderscheiding voor de hoofdingenieur P. H. Marvin I Haast voelbaar was de stilte toen baron Seillière namens de Franse republiek de hoofdingenieur in bestaan als deze spreekt over de evolutie die de vestigingen van Nederlandse industriëlen in de ka naalzone teweegbrengen. Hij bracht naar voren dat het het Franse A. C.Z.-initiatief was dat de industriële ontwikkeling in de ka naalzone op gang heeft gebracht en dat het licht van de Nederland se industrieën eerst zeer recent op de kanaalzone is gaan schijnen. Met een slotwoord van de presi dent van de raad van beheer ein digde deze bijeenkomst. Feeëriek waterfestijn Als sluitstuk van deze dag had in de avonduren op het terrein van de A. C. Z. een feeëriek waterfestijn plaats, waaraan medewerking werd verleend door de bedrijfs brandweer van de A. C. Z., de be drijfsbrandweer van het St Elisa beth ziekenhuis en het brandweer corps van Sluiskil. De fabriekssleepboot Gert-Jan lag gepavoiseerd en in volle ver lichting aan de kade voor de fabriekspoort. Gekleurde schijn werpers gaven de hoge stralen der brandweercorpsen een fantastisch en telkens wisselend kleurenspel, dat werd bijgewoond door de raad van bestuur en de directieleden met hun dames, terwijl ook hon derden en honderden bewoners van Sluiskil en omgeving genoten van dit waterfestijn, dat te kwart voor negen aanving en ongeveer een uur duurde. KUNSTDIEFSTAL TE PALERMO Uit een villa in de buitenwij ken van Palermo (Sicilië) zijn 23 schilderijen, antiek zilverwerk en keramiek ter waarde van on geveer drie miljoen gulden ge stolen. Bij de schilderijen zijn werken van Titian, Van Dyck en andere meesters. De diefstal is vermoedelijk za terdagavond gepleegd. De eige naar bemerkte de diefstal toen hij maandag thuiskwam. De eigenaar schat de waarde van het gestolene op 1,2 miljoen gulden. Er is ook een doek van Rembrandt bij. Volgens de politie moeten de dieven kenners geweest zijn. Zij hebben de schilderijen uit de lijst gesneden. Andere doeken hebben zij ongemoeid gelaten. De Belgische eerste minister, Tli. Lefèvre, heelt maandagavond in Antwerpen een scherpe aanval gedaan op de eisen van de Waal se socialisten voor liet invoeren van een federaal stelsel in Bel- Sprekend op een vergadering van de nationale confederatie van politieke gevangenen vroeg ce Belgische premier zich af, „of het federalisme in België niet Je nieuwe vorm van onverdraag zaamheid wordt, die zo veel ram pen heeft veroorzaakt in de Westeuropese geschiedenis". „Zou door alle problemen te herleiden tot een verhouding tus sen Vlamingen en Walen het federalisme geen stuiptrekking zijn van het nationalisme, dat sedert de tweede wereldoorlog in Europa zo'n genadeslag heeft ge- sing zou betekenen van alle moei- lisme komt immers in feite neer denkenden geen rekening moet houden: een absoluut lisme in het zuiden en eer, r klerikalisme in het noT' wordt daarmee in het lev roepen". In zijn rede, getiteld „H,., op de tweesprong", uitte l/ zijn bezorgdheid over de tivistische sfeer", die ree,"' in België heerst. De - daarvan, zei hij, is het i. „sentimentskwesties jare- ae voorrang hebben geliad de echte problemen". Doelende op het congres de Waalse socialisten van afgelopen weekeinde beta, Belgische eerste minister, leen de parlementaire dei tie het land zal kunnen ..De federalisten zijn blind, het feit, dat de econom splitsing, van België slechts arming kan betekenen voor wel Vlaanderen als voor lonië". Lefèvre vroeg zich voort of „de opstokers" er zich bewust zijn, dat „zij met dé" gische staat spelen en me toekomst van de Waalse Vlaamse gemeenschappen en met de toekomst van ieder op het zodanig inrichten van de gebieden, dat men met de anders- on® De Belgische minister-p; dent bestreed tenslotte, dat zelfstandig Wallonië de o sing zou betekenen van ale lijkheden, die de Walen onde den. „Slechts op nationaal kan een politiek van herstel den gevoerd. Een streekonai keiijkhefd zou de vraagst slechts vergroten". „Het land bevindt zich in morele crisis" aldus besloot fèvre; „Befgië moet meer dacht besteden aan de toek dan aan het ver-leden. Het g van de staat moet worden stevigd. Daartoe zijn nodig grip en moed bii het pari de regering en de openbare nie" Brandje Gistermiddag te 12 uur klonk het brandalarm voor een brand je dat in het Noorderdok was uitgebroken op een .schip dat door het personeel van de N.V. „Seheldeveem" nagenoeg reeds geheel was gesloopt. De oorzaak van deze brand waren de vonken van een snij brander die olie en andere vet ten op de bodem, van het schip hadden doen vlam vatten. De brandweer, die met twee wagens was uitgerukt, was het brandje gauw meester. De brand had praetisch geen schade aangericht. Het bestuur van het N.V.V. heeft de volgende verklaring ge publiceerd „Het bestuur van het Neder lands Verbond van Vakvereni gingen heeft met grote bezorgd heid de recente gebeurtenissen rondom de afsluiting van een gedeelte van de stad Berlijn ge volgd. Het N.V.V.-bestuur heeft er behoefte aan zich aan te sluiten bij die organisaties en persoon lijkheden, die zich inmiddels reeds teg-en de jongste dwang maatregelen van de communis tische autoriteiten hebben uit gesproken. Het acht de door deze maatregelen geschapen si tuatie in flagante strijd met de rechten van de mens, waardoor vrede en vrijheid worden be dreigd en de spanningen in de wereld worden vergroot. Het N.V.V.-bestuur moet helaas vast stellen, dht deze spanningen ver der zijn toegenomen door de hervatting van proeven met kernwapens. Het is ach er van bewust, dat een vakbeweging op democrati sche grondslag zijn werk slechts kan verrichten, indien de hand having van de democratische vrijheid: is gegarandeerd. Het N.V.V.-bestuur dringt er met kleaa bij de regeringen van de vrije landen in de wereld en bij de regering van Nederland in het bijzonder op aan alle daartoe geëigende middelen aan te wenden om vrede en vrijheid te verzekeren". De plaatselijke fanfare luisterde dit avondfeest op en liet daarbij ter ere van de hoge gasten o.m. horen de Marseillaise, de Braban- gonne en het Wilhelmus. Tot laat in de avond heerste er in de horeca-hedrijven een gezelli ge drukte. ARBEIDER OMGEKOMEN De 42-jarige,arbeider H. Spin uit Onno (gemeente Steenwij- kerwold) is bij werkzaamheden onder Nijeveen door een riool buis, die uit een takel schoot, getroffen. Het slachtoffer, ge huwd. en vader van drie kinde ren overleed ter plaatse. 19 cent per rol bijeengebracht om oen blijvende herinnering aan deze dag te kun nen aanbieden. Het betrof een schelpen étagère van de bekende Middelburgse (Belgisch-Vlaamse) kunstschilder Raymond Kimpe Een in het Frans gesproken woord van baron Seillière, namens de raad van beheer, werd met Parijse charme en souplesse tot uiting gebracht. De president van de raad van beheer was verheugd ook thans weer eens in Sluiskil te zijn en noemde dit heuglijk bestaan een feestdag waarbij de zon ook met ontbrak, die toch mede de vreugde Sn het hart brengt. Spreker betuigde zijn dank aan WOENSDAG 27 SEPT. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 u.: De zigeunerin van Gra nada. DONDERDAG 28 SEPT. TERNEUZEN: Gemeentehuis, 14.00 uur: Openbare vergade ring van de R.aad van Bestuur Afvalwaterleiding Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen. Zaal Leger des Heils, 3 u.: Opening Bazar. 103. Dodelijk ongerust haasten Eric en Allan zich naar de plek waar de lange Sakser met een somber gezicht tussen de struiken zit en de Noorman schrikt als hij ziet dat zijn makker gewond is. „Ja, ja," gromt Svein, „ze had den me bijna te pakken." Wie ze," vraagt Eric. „Hebben de Romei nen „Die laffe boeven beweerden dat Aëtius een gesprek met ko ning Merwig en zijn hoofdman nen wilde," vertelt Svein. „Dat geloofden we; waarom ook niet. Dus vertrokken ze met de koning en een paar van zijn edelen. De volgende dag laat kwamen tien van die Romeinen terug en begonnen te smoezen met een paar Franken. Ik vertrouwde het niet want ze loerden steeds naar Erwin en mij en Axe. Erwin ging er op af hoe wel wjj het hem afraadden en werd meteen gegrepen en toen viel een hele drom Frankenkrjj- gers op ons Noren en Herulen aan. Ik sloeg flink om hij heen en omdat het tegen zo een over macht toch niet te redden viel maakte ik dat ik wegkwam toen ik de kans kreeg." Zwijgend hebben Eric en Allan toegeluisterd en dan knikt de Noorman langzaam. „Ik begrijp het," mompelt hij. „De Romein heeft Merwig gegijzeld en natuur lijk gedreigd hem te zullen doden als de Franken ons niet uitlever den." „Maar waarom," stoot Svein uit. „Om ons over te dragen aan Alilla," is het grimmige antwoord. „Daarmee hoopt die dwaze Aëtius de vriendschap met Attilla te kun nen behouden." Er valt een stilte. „In ieder ge val staan wij er mooi voor," zucht Svein dan. „Bij de Franken behoe ven we niet meer aan te kloppen, de Romeinen maken jacht op ons, de Hunnen maken jacht op ons..." „Vogelvrijen zijn alleen bij vogel vrijen veilig," gromt Eric pein zend. „Ik ken een stelletje dat er net zo voor staat en ik wil wel eens weten wat deze nieuwe vriendschap met heer Safrax waard is DISTRICT ZUID I 2e klasse De kampioenen van de klasse A en B spelen een competitie om 1 plaats in 4 klasse. De nummers laats: de 2e klasse A en B degtife automatisch naar de 3e Derdé klasse De kampioenen van de 3e se A tot en met D spelen een hele competitie om drie plaa in de 2e klasse. De nun laatst van de 3e klasse A tot met D degraderen automa naar de 4e klasse. 4e klasse De kampioenen vande 4e se A, B, C en D spelen in groep een gehele competitie drie plaatsen in de 3e klasse kampioenen van de 4e klas-: F, G en H spelen eveneens in groep eert gehele competitie drie plaatsen in de 3e klasse nummers laatst van de 4e 1 A tot en. met H degraderen a matisch naar de Afdelingen Promotie Afdelingen De promotie van de Afdeli Noord-Brabant en Zeeland de 4e klasse KNVB wordt regeld in overleg met het bestuur Afdelingen. Reserve 2e klasse De kampioenen van de re. 2e klasse A en B spelen een hele competitie om één de reserve le klasse. De n mers laatst van de reserv klasse A en B degraderen matisch naar de reserve 3e se. Promotie Afdelingen De promotie van de Af de Noord-Brabant en Zeeland de reserve 3e klasse va nd-' VB wordt geregeld in 0& met de Afdelingen. Tsjecho-Slowakije: 3— Het Schotse elftal heeft dag in Hampden Park in gow met 3—2 gewonnen Tsjecho-Slowakije. Bij van deze wedstrijd, die wer speeld voor de voorronde het wereldkampioenschap bal, was de stand gelijk Tsjecho-Slowakije kan neer het de twee resterend strijden teben de Ierse *nj- wint nog gelijk komen Schotten, die uitgespeeld en in vier wedstrijden z«s ten verzamelden. De stand in groep 8 'UiCi; Schotland 4 3 0 1 6 Tsj .-Slowakije 2 1 0 1 r Ierse Vrijstaat IDf' 2 0 0 2 0

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2