KENNEDY'S BELEID Tussen KORVEN en MANDEN h Radio en Televisie Ernstige kritiek van K. R. O.-voorzitter op N. T. S. Is- •Ljji fe - v/'~: BEURSO VERZICHT DINSDAG 26 SEPTEMBER 1961 17e Jaargang Nr 5405 PROCES TEGEN NEDERLANDSE IMMIGRANT Proces tegen Nederlander, Amerikanen en Engelsman in Oost-Berlijn gesprek over ontwapening te rome Een bijenmarkt met een geschiedenis van 500 jaar KONING KIGERI AANGEHOUDEN VRIJE In de „New York Times" van -andag schreef James Reston Mat president Kennedy, als ge- \lg van de kwestie Berlijn en de 'sis in de Verenigde Naties, et gehele buitenlandse beleid linde r de loep neemt. Niet alleen de betrekkingen et de Sowjet-Unie, maar ook met de bondgenoten, de niet- •ebondcn landen, d» Verenigde Naties en de republikeinse oppo sitie zijn in een kritiek stadium ekomen. De eerste acht maan- en van zijn presidentschap heeft Kennedy getracht met deze %achten tot een vergelijk te Wm, maar de resultaten zijn Keurstellend geweest. De „cri- |sis Berlijn en de Verenigde Na- Aes hebben een hernieuwd on- Jerzoek naar ^e juistheid van De Nederlandse immigrant W C. van der T. is maandag voor een rechtbank in Sydney ver schenen. Hij zou aanspraken op verzekeringen hebben vervalst. De openbare aanklager ver klaarde dat 30 tegen Van der T. ingebrachte beschuldigingen, die betrekking hebben op een be drag van in totaal 2000 Australi sche ponden, nader onderzocht worden. De 39-jarige Van der T., die kantoorbediende van beroep is, werd volgens de openbare aan klager in oktober 1958 voor de eerste maal gearresteerd. Hij wist echter te ontsnappen en ging naar Nederland terug. De Nederlandse regering wilde hem i echter niet uitleveren omdat hij Nederlander was, aldus de open bare aanklager. Van der T. ging daarna naar Engeland om de fa milie van zijn vrouw te bezoe ken. De openbare aanklager zei L dat hij daar door rechercheurs I van Scotland Yard werd gear- I resteerd en aan Australië uitge- I leverd. Het proces is verdaagd tot 28 september. Maandagochtend is in Oost- Berlijn het proces begonnen tegen een Nederlander, twee Amerikanen en een Engelsman, die beschuldigd worden van po gingen om vrouwen uit Oost-Ber lijn naar het Westen te smokke len. De Nederlander is de 50-jarige heer J. P. M. Pierrot. „In het belang van de staat" worden, op een verslaggever van het officiële Oostduitse pers bureau A.D.N., na, geen journa listen bij het proces toegelaten. Men verwacht dat het proces twee dagen zal duren. Tegelijk met de vier genoem den staan nog twee personen te recht. Het is niet bekend waar- 1 van zij beschuldigd worden. Ook I hun nationaliteit is nog onbe kend. De zes beklaagden worden bij gestaan door drie verdedigers. Vooraanstaande politici en I journalisten uit Oost en West zijn maandag in Rome bijeenge komen om van gedachten te wis selen over ontwapening, de Duit se kwestie en andere internatio nale problemen. Tot de deelnemers behoort Chroesjtsjofs schoonzoon Alexej Adjoebej, hoofdredacteur van „Izwestja", De conferentie zal waarschijn lijk woensdag eindigen. Met een waterfiets Het Kanaal over T"wee Belgen uit de badplaats jw Panne zijn er in geslaagd •nut Kanaal met een waterfiets over te steken. Donderdagavond vt rtrok Luc van Malderen en zijn vriend Paul Mohammed Omar om half twaalf uit De Panne. Na oen aanvankelijk voorspoedige tocht kwamen zij in moeilijk heden onder de Engelse kust. ■Ai verloren daarbij het enige na- ïgatiemiddel dat zij bij zich had den: een kompas. V rijdagmiddag om half drie wisten zij toch Dover te bereiken. Hoewel de afstand in vogelvlucht tussen De Panne en Dover niet meer dan 86 km is, hadden zij in de 15 uren een afstand van 110 km afgelegd. Zaterdagavond zijn zij aan boord van een Belgisch vissers vaartuig dat hen op de 'tocht had begeleid, naar België terugge keerd. Het volgend jaar willen zij de oversteek heen en terug met hun waterfiets maken. het beleid noodzakelijk gemaakt", aldus Reston. f Vermindering van het gevaar van oorlog door misrekening is van het allergrootste belang, en wanneer dit is bereikt zijn de vooruitzichten op serieuze onder handelingen over Berlijn en Duitsland, ontwapening en proe ven met kernwapens beter. Kennedy kreeg in Wenen de indruk dat Chroesjtsjef niet be reid was tot redelijke besprekin gen van hetgeen waarover wel en waarover niet kon worden onder handeld. De Sowjetpremier had volgens Kennedy de indruk dat de Ver enigde Staten, en vooral hun bondgenoten, geen oorlog om Duitsland zouden voeren, en dat de Sowjet-Unie door 'n haar ge wenste regeling kan afdwingen. De Amerikaanse regering is thans van oordeel dat eerst over de begrenzing, bewapening en betrekkingen van Oost-Duitsland kan worden gesproken wanneer de Sowjetregering ervan over tuigd is dat de Verenigde Staten eerder een oorleg zullen voeren dan een aantasting van d'e vrij heid van West-Berlijn en de in tegriteit van de NAVO te ge dogen. De bondgenoten van de Ver enigde Staten waren weliswaar gekant tegen uitbreiding van het communistische machtsgebied, „maar Parijs noch Londen waren enthousiast toen bleek dat zij zich opofferingen zouden moeten getroosten om meer divisies in Duitsland te legeren of een eco nomische blokkade van de com munistische landen af te kon digen". Kennedy vertrouwde op meer samenwerking met De Gaulle nadat hij in mei een bezoek aan Parijs had gebracht, maar deze samenwerking is de laatste maanden juist verminderd, aldus Reston. „Weliswaar heeft de Engelse regering in de Berlijnse crisis een krachtiger standpunt inge- nomen dan vele jaren het geval zingen gehouden. is geweest, maar de steeds ster ker wordende pacifistische ge voelens in Engeland hebben in Washington enige twijfel doen rijzen aan de doelstellingen van de Britse politiek". verslaggever). Kennedy s ervaringen met de niet-gebonden landen zijn bijzon- VEENENDAAL (P P) - Met zachte stralen overgiet een der ontgoochelend geweest, mo- gouden zonnetje het grasland achter café-restaurant „De Bijen- gelijk omdat hij het president- korf" te Veenendaal. Langs de kant van de weg staat een groot ItemdeaidJaaiisrtischëTeivvacht!nI aantal auto's geparkeerd en onwillekeurig vraagt men zich af gen van de kort geleden onaf- wa' hier te doen is. Wie de moeite neemt het grasland naast het hankelijk geworden staten van café te betreden, stapt in de wereld van imkers en bijen. Daar Afrika en Azië". staan ze in lange rijen, de blonde korven en de houten kasten De houding van de niet-gebon- me^ ^un voikem Hier wordt de jaarlijkse Veenendaalse bijen den landen op de conferentie van Belgrado, „waar zij weinig be- mark^ gehouden, een markt met een Europese reputatie en een langstelling toonden voor zelf- geschiedenis van niet minder dan omstreeks 500 jaar. beschikkingsrecht voor de Duit sers, en voorzichtig gematigd minder imkers, maar waren in hun reactie op het Rus- steeds meer amateurs sische besluit, proeven met kern wapens te hervatten", was een russen de korven en kasten dren- ontgoocheling voor Kennedy. Het 'elen de imkers, de bijenkap over was voor de president aanleiding het hoofd, de pijp tussen de lippen, in de wet op de buitenlandse Met kennersblik monsteren ze de hulpverlening te stimuleren dat volkjes. Er wordt druk zaken ge- bij het verstrekken van hulp daan. Zo gaat het reeds jaren lang. rekening zal worden gehouden Dikwijls kwamen hier reeds de va- met de politieke bindingen van ders of de grootvaders van de im- het ontvangende land, aldus Res- kers die nu deze markt bezoeken. De kennis van alles wat met d- bijen te maken heeft, wordt van vader op zoon overgeleverd. Maar het zijn niet alleen de boeren die wij hier ontmoeten Langs de kant van de weg stopt een grote Amerikaanse wagen. Het De afgezette vorst van Roean- portier 7waait open en een dame da, koning Kigeri de Vijfde, is on heer stappen uit. "lij keurig ge- zondagochtend vroeg zijn vroe-kleed in een licht grijs zomer-ak en ger koninkrijk binnengekomen dj even fleurig met een modieus en drie uur na aankomst in de hoedje op. Voordat het portier wordt hoofdstad, Kigali, in hechtenis dichtgeslagen pakt de man van de genomen. Dit is maandagoch- achterbank twee bijenkappen. Hij tend gemeld door het christen- zwaait er een over het hoofd en zijn democratische Belgische blad echtgenote laat het masker zachtjes „La Cité", dat doorgaans goed is 'ver haar hoed glijden, terwijl ze ingelicht over Afrikaanse aange- ziCh ko et spleg m Iak van de legenheden. De koning was uit aut0 inmiddels stcckt de, man e<f eigen beweging naar het buiten- aa"f> samen wandelen ze de land gegaan. bijenmarkt op. In Roeanda, de helft van het Even later, wanneer de keuring Belgische beheerschapsgebied door de jury achter de rug is. Roeanda-Oeroendi, werden giste- zitten we even te praten met de heer ren de eerste algemene verkie- ton. W. Huibers secretaris van de Vee nendaalse bijenmarkt. De heer Huibers kent de markt als geen ander en hij weet ons er heel wat van te vertellen. Imkers trokken naar de v*luwe Het valt te betwijfelen of de markt werkelijk 500 jaar oud is, want men beschikt o-ver te weinig geschiedkun dige gegevens om dit met zekerheid vast te stellen. Vast staat echter, dat dit niet veel zal schelen en op zo'n leeftijd van omstreeks vijfhonderd jaar kijkt men niet op enkele tientallen jrwn De Veenendaalse bijenmarkt is na tuurlijk gegroeid. De Betuwse boeren die bijen hielden trokken honderden jaren geleden in de volle zomer met hun volken naar de rand van de Veluwe, om hun bijen de heide te laten bezoeken. In de omgeving van Veenendaal zetten ze zich ^eer en zo kwam het, dat vele imkers hier elkaar ontmoetten. Er ontstond een levendige ruilhandel, ook met wol van de heideschapen. Een ondernemend man stichtte hier in het Veenendaalse de Veluwe- zoom een herberg, die de rake naam kreeg van „De Bijenkorf". Dit werd het trefpunt voor de bijen houders. Aanvankelijk trof men el- O De korven en kasten staan rij aan ry. De kopers monsteren en handelen. De nieuw benoemde voorzitter van de K.R.O., mr. H. W. van Doorn, heeft op een maandag in Hilversum gehouden persconfe rentie van deze omroep, ernstige kritiek geuit op de structuur van de Nederlandse Televisie Stich ting. Ook de produkties van de jour- naaldienst van de N.T.S. onder wierp de heer Van Doorn aan een kritische beschouwing, waar bij hij opmerkte dat de journaal- redactie te weinig actueel nieuws brengt. Mr. Van Doorn noemde de structuur van de N.T.S. geen grootse verworvenheid. Hij toon de zich een voorstander van coördinatie en samenwerking evenwel in gepaste mate. Dit samen optreden zou, naar zijn mening, betekenender kunnen zijn als de vraag wat en hoeveel aan de vrijwillige samenwerking van de omroeporganisaties werd overgelaten. De N.T.S., aldus mr. Van Doorn, wordt een steeds groter gebouw waarin de omroeporga nisaties ergens op de derde éta ge een bescheiden plaatsje is toe dacht. Het wordt de hoogste tijd aldus de K.R.O.-voorzitter, dat men zich in de regeringskringen bezint over de organisatie van radio en televisie. Men dient bin nen afzienbare tijd daden te stel len, zo zei hij, en er meer besef voor te tonen dat de televisie een zaak is die grote vaart moet hebben en van enorme culturele betekenis is voor ons volk. De financiële mogelijkheden van de televisie noemde hij bij zonder schraal. Er zijn aanwij zingen te over, aldus mr. Van Dom, dat men in regeringskrin gen onvoldoende begrip heeft voor de vaart die de televisie no dig heeft. Hij acht het onjuist dat de N.T.S. door de staat bemoederd wordt. Hij pleitte voor een zui vere vrijwillige samenwerking en wees de staatsbemoeiing in de N.T.S. met klem van de hand. Mr. Van Doorn noemde het de hoogste tijd dat meer aandacht wordt besteed aan de opleiding van radio- en T.V.-medewerkers. Als men hieraan geen grotere aandacht besteedt, dan ziet de toekomst van de Nederlandse te levisie er bijzonder somber uit: aldus mr. Van Doorn, die voorts uitzending van televisiemedewer kers naar het buitenland van grote betekenis acht voor hun ontwikkeling. Met betrekking tot de produk ties van het N.T.S.-joumaal zei hij dat hem de actualiteit van bepaalde onderwerpen vaak ont ging, terwijl daarnaast belang rijke gebeurtenissen niet aan de orde komen. Ook is er, volgens hem, een wanverhouding tussen 't binnen- en buitenlands nieuws, met name het regionale, komt niet aan zijn trek. De redactie van het journaal doet vaak din gen die niet „des journaals" zijn, aldus mr. Van Doorn, die zich tenslotte afvroeg welke normen de N.T.S.-redactie aan het nieuws stelt. Teveel worden er onbelangrijke filmpjes getoond inplaats van actualiteiten, zo zei hij. - Wanneer een korf wordt om gekeerd, zien we duizenden byen krioelen, het volkje bouwt aan zijn raten en vliegt uit ook, al staat het op de markt. kaar bijna de gehele maanden juli en augustus. Later werd het alleen juli om tenslotte via enkele weke af te zakken tpt enkele dagen om te eindigen zoals nu, in slechts één dag per jaar. Sterft de imker uit Er zijn tijden geweest, die de heer Huibers zich nog goed herinnert, dat er op zo'n marktdag niet minder dan ongeveer 2000 korven en kas ten stonden. De laatste jaren draait het zo om de 300 tot 500. hetgeen heel wat minder is, ook al is het om te zien nog heel wat. Want wanneer wij even later met onze gastheer over de markt lopen, zien we de korven, en kasten rijen aan rijen staan. De secretaris faetreurt dat het aan tal imkers minder wordt. Hij ziet het niet alleen aan de aanvoer op de jaarlijke markt, maar het is een algemeen waarneembaar verschijn sel. Daar staat echter een verheugend feit tegenover en wel dat veel meer mensen uit liefhebberij bijen gaan houden. Duidelijk treedt dit aan de dag, wanneer onze gastheer vertelt, dat de imkersvereniging Amsterdam de grootste van Nederland is. De le den zijn echt niet allemaal mensen die buiten wonen. Er zijn er genoeg die hun bijen houden op een volks tuintje of zelfs wel midden in de stad. Bijen houden wordt meer en meer de laatste jaren een liefhebberij, ook voor stadsmensen, zoals ze ook wel kippen, konijnen en vogels hou den. Dan zijn er nog meer mensen met grote tuinen zoals veel villabe woners in het Gooi en elders in Ne derland, die volop in de gelegenheid zijn om voor de aardigheid bijen te houden. Ook deze mensen bezoeken de Veenendaalse bijenmarkt, want hier kunnen zij heel geschikt een nieuwe korf of kast aanschaffen met een kostelijke inhoud. Hoge kwaliteit Over het algemeen kan de kwali- teat die op deze markt wordt aange- (Nadruk verboden) voerd, de toets der kritiek goed door staan. Dat is ook de mening van de jury, die juist voor ons praatje de korven had bekeken en de be schikbaar gestelde prijzen had uitge reikt. „Wat ko6t nu zo'n korf met een zwerm willen wij weten. „Dat is moeilijk te zeggen," meent de heer Huibers, „want het is zo als alles op een markt een kwestie van vraag en aanbod. Maar op het ogenblik hebt u voor ongeveer een vijftien gulden al iets aardigs. Een pracht korf met een veelbelovend jong, gezond volkje kost zo ongevaer twintig tot vijfentwintig gulden. Met de kasten ligt de zar.l- wat anders, omdat men bij de koop van een kast ook de gehele houten kast met inventaris erbij koopt De prijs van een kast varieert van om streeks veertig tot zeventig gulden, waarbij 't natuurlijk niet op vijf gul den te zeggen valt." 50.000 byen in één kast Natuurlijk willen wij ook wel eens weten hoe het keuren van de kasten en korven eigenlijk in zijn werk gaat. Daar weet keurmeester Blom uit Rhenen het een en ander van te vertellen. Men weeg' de korf op de hand zodat men kan voelen of die zwaar is. Dan gaat het ook nog om het binnenwerk. De raten moeten jong en fris van uiterlijk zijn. er moeten weinig darrence'en zijn en veel jong broed. Hoe meei een korf dit ideaal benadert, hoe beter hij is. Het zelfde geldt voor een kast. Een bijenvolk telt vele tienduizen den bijen, ook dit is niet precies te zeggen, maar een volk van zo'n 50.000 stuks is heel normaal. Gezien de groeiende belangstelling in de liefhebberskringen, meent men dat het houden van bijen nu wel op een andere basis zal komen te staan, maar dat 'iet imkeren toch als zodanig zal blijven leven. Ook voor de 500 jaar oude markt van Veenendaal ziet de toekomst er niet somber uit. De hoofdredacteur van het N.T.S.-journaal, de heer Carel Enklaar, verklaarde tegenover het A.N.P. geen commentaar op deze mededelingen te hebben. Zoals bekend zal hem op 11 ok tober namens het Prins Bern- hardfonds de televisieprijs 1961 voor de geleverde journaalpro- dukties worden uitgereikt. De voorzitter van de N.T.S., mr. E. Schuttenhelm, deelde het A.N.P. desgevraagd mede, dat van de zijde van de K.R.Ó. of van de heer Van Doorn noch in het bestuur, noch in de raad van beheer of de programma-com missie deze zaken ooit aan de or de zijn gesteld. Naar aanleiding van de opmer king van de structuur van de N.T.S. en haar verhouding tot de overheid zei mr. Schuttenhelm, reeds voornemens te zijn deze zaken in zijn herdenkingsrede ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de N.T.S. op 2 okto ber aan de orde te stellen. TOPPUNT VAN SCHOTSE ZUINIGHEID Over de bijna spreekwoorde lijke zuinigheid van de Schotten, doen heel wat verhalen de ron de. Of ze op waarheid berusten is meestal niet te controleren. Als feit heeft de Amsterdamse politie in ieder geval geconsta teerd, dat de Schotten op het terrein van de misdaad ook zui nig kunnen zijn. Dit werkelijke verhaal gaat over drie Schotse zeelieden, die samen op een da mesfiets reden toen ze in Am sterdam-Noord werden aange houden. Het bleek dat ze de fiets in de Beethovenstraat hadden gestolen om naar hun schip, dat in dok ligt, terug te keren. „Een taxi vonden we te duur'' vertel den de zuinige Schotten die een beetje „zuinig" keken toen ze te voet en ieder met een proces-ver baai op zak hun reis naar het schip konden vervolgen. STRAALJAGER NEERGESTORT. Maandagmiddag om ongeveer kwart over drie is een vliegtuig van het type F102 Delta Dag ger dat op de basis Soesterberg was gestationeerd, in de lucht onklaar geraakt en neergestort. De vlieger, eerste luitenant J. R. Martin, heeft op een hoogte van 24.000 voet op 25 km afstand ten N.W. van Soesterberg zijn mar chine met de schietstoel verlaten. Hij is ongedeerd in de Vinkeveen- se plassen terecht gekomen. Het toestel stortte neer bij Ze venhoven. De helm van de vlie ger en de schietstoel kwamen bij Mijdrecht neer. De vlieger behoorde tot het op Soesterberg gestationneerde Amerikaanse 32-ste squadron. De enige schade welke het neer gestorte toestel heeft aangericht is die aan een hooiberg. Daar werd namelijk de kap van afge rukt. WOENSDAG 27 SEPTEMBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.23 Gr.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gram.; 10.00 School radio; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gram.; 11.30 Cabaret; 12.00 Orgel en zang; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Voor het platteland, lezing; 12.38 Lichte muz.; 13.00 Nws; 13.15 Tentoon stellingsagenda; 13.20 Lichte mu ziek; 13.45 Van Ioarus tot X 15, lezing; 14.00 Gram.; 14.45 Volks liedjes en -dansen; 15.00 Moeder ziek, wat nu?, toespr.15.10 Voor de jeugd; 17.00 Gr.; 17.25 Lichte muz.; 17.50 Regeringsuitz.; 18.00 Nws en comm.; 18.20 Act.; 18.30 Lichte muz.; 19.00 Voor de kin deren; 19.10 Gram.; 19.20 Vara- varia en gram.; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Prome nade ork.; 20.30 Die vent heeft gezeten, hoorspel; 22.30 Nieuws; 22.40 Pianorecital; 23.20 Licht progr.; 23.40 Orgelsp.; 23.55 Nws. HILVERSUM II7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.30 Gewijde mua; 7.50 Meditatie; 8.00 Nieuws; 8.15 Radiokrant; 8.35 en 8.50 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.35 Gram.; 9.40 Voor de vrouw; 10.10 Gr.; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gr.; 10.50 Pionier van 't leven, hoor spel; 12.00 Lichte muziek; 12.20 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Gram.; 12.37 Kerkdienst; 13.00 Nieuws; 13.15 Lichte muz.; 13.40 Aïda, opera; 15.10 Gram.; 15.30 Kamermuz.; 16.00 V. d. jeugd; 17.20 Gr.; 17.40 Beursber.; i7.45 Gram.; 18.00 Dameskoor; 18.20 Lezing; 18.35 Zangrecital; 19.00 Nws; 19.20 Gram.; 19.30 Radio krant; 19.50 Lichte muz.; 20.10 Holland festival 1961Orkest en koor; 21.15 De Nederlandse ge loofsbelijdenis, lezing; 21.35 Mili tair ork.; 22.00 Vocaal ens.; 22.30 Nws; 22.40 Avondoverdenking; 22.55 Platennieuws; 23.55 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nieuws; 12.02 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.35 Gram.; 12.50 Beursberich ten; 13.00 Nws; 13.15 Gr.; 14.00 Ork. en koren; 16.00 Beursber.; 16.06 Engelse les; 16.21 Gr.; 17.00 Nws; 17.15 Uit ons schatkistje; 17.20 Voordr.; 17.25 Gram.; 17.50 Boekbespr.; 18.00 Amus. muz.; 18.10 Lekenmoraal en filosofie; 18.30 Voor de soldaten; 18.50 Gram.; 19.00 Nws; 19.30 Gram.; 20.00 Klankbeeld; 20.15 Festival van LuikKamermuz., in de pau ze: Pianorecital; 22.00 Nieuws; 22.15 Pedagogisch praatje; 22.25 Koorzang; 22.55 Nws; 23.00 Voor de zeelieden. Televisieprogramma's. NED. TV17.00 Voor de kinde ren; 17.30—17.40 Jeugdjournaal; 20.00 Journ. en weeroverz.20.20 Memo; 20.30 Filmprogr.; 20.55 Pas geperst; 21.25 Eénakter; 21.45 Interview met Andrès Se- qouira; 22.10 Dagsluiting. VL. BELG. TV17.00—18.00 V. d. jeugd; 19.00 TV-feuill.; 19.30 Automobilistenkron.20.00 Nws; 20.25 Het manneke20.30 Feuill. 21.45 Film; 23.15 Nieuws. LICHT VERDEELDE STEMMING Het Damrak heeft maandag de nieuwe beursweek ingezet met een licht verdeelde stemming voor de internationale waarden. Er werden weinig zaken tot stand gebracht. Over het alge meen genomen gaf men er de voorkeur aan een afwachtende houding aan te nemen. De arbi trage kon internationaal niet tot zaken komen. De zwakke stem ming, waarmede het Damrak de vorige beursweek heeft afgeslo ten, werd maandag niet verder voortgezet. De internationale po litieke spanningen ten aanzien van Berlijn en Oost-Duitsland, zijn reeds eerder in de koersen van de aandelen op de Westduit- se beurzen verdisconteerd. De koersen gaven er maandag weinig verandering te zien ten opzichte van de voorgaande slot- koersen. Wallstreet stond vrijdag lichtelijk onder druk, als gevolg van de internationale politieke spanningen. De Nederlandse hoofdfondsen noteerden er la ger. Hierop reageerde Amster dam toen met afbrokkelende koersen voor de hoofdfondsen. De prijzen van de niet officiële ochtendhandel van maandag ga ven weinig verandering te zien met die van de slotkoersen van vrijdag. Maandagmiddag gaf de markt het zelfde beeld te zien. AKU een half puntje hoger bij de opening op 388 "2. Later op de middag werd 387 gedaan. Phi lips nauwelijks prijshoudend op 987. Unilevers min twee puntjes bij een notering op 761. Hoog ovens kwamen zeer goed voor de dag met een koerswinst van vier punten p 868V2. Aandelen Kon. Olie werden min 2,25 interim dividend 1961 verhandeld op 107,20, tegen 109,80 cum inte rim dividend vrijdag j.l. Op de inhoud van het gepubli ceerde bericht over het aanvra- sèance van betaling, werd door gen door de assurantie maat schappij „Brandaris" om sur- de beurs niet meer gereageerd. Aandelen van de maatschappij Nederland noteerden in de scheepvaartsector een puntje la ger op 178. K.P.M. min twee puntjes op 157. Aandelen Van Nievelt prijshoudend terwijl die van Van Ommeren twee punten hoger op 327 in de markt lagen. De omzetten in de scheepvaart afdeling waren gering. De leiden de cultures werden volkomen ge negeerd. Certificaten Deli wer den een halve gulden hoger op 147 geadviseerd, daarentegen werden aandelen Amsterdam Rubber bijna een punt lager op 10714 verhandeld. Ook in de staatsfondsenhoek was de acti viteit minimaal en de stemming iets zwakker. In de lokale afdelingen werd Zwanenberg-Organon tien pun ten hoger op 940 geadviseerd op de tot nu toe gunstige gang van zaken in het nieuwe boekjaar. Claims converteerbare obligaties Berghuizer Papier werden iets lager op 195200 geadviseerd. Beursindices 21/9 22/9 25/9 Intern, conc. 539.40 537.28 535.92 Industrie 357.78 358.05 358.39 Scheepvaart 190.35 190.57 190.79 Banken 227.88 228.06 228.23 Handel enz. 161.03 161.82 161.66 Algemeen 393.78 392.98 392.43 Nabeurskoersen A.K.U.: slot (38514 Kon. Olie: 107.10Ï107.50 slot 10740 (107.30 ex ƒ3,25 interim dividend 1961) Philips: 982—985 slot 982 (98714) Unilever: 757 g.b. (760%) Hogovens: (866) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier zijn wederom ongewijzigd gebleven.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5