Provinciaal nieuws Oost- en West-Berlijn AGENDA De achtergrond van de gebeurtenissen in Afrika ZUSTER GRACIA BURGERLIJKE STAND LOOP DER BEVOLK® TERNEUZEN AXEL BIERVLIET. OOSTBURG SLUISKIL ZAAMSLAG ZUIDZANDE De kunstdiefstal in New York. N.O.V.-COMMISSIE VOOR VERLENGING LEERPLICHT DR. SOEBANDRIO OVER NIEUW-GUINEA Chroesjtsjov hervat vakantie SPIONAGE Sluitingsdag van de kermis. De laatste dag van de Terneu- zense kermis is bijzonder druk geweest, mede door het fraaie najaarsweer. Reeds in de namiddag was het druk op de Markt en in de ver schillende vermaaksetablissemen- ten. Ook in de straten heerste een gezellige en bijna feestelijke stemming. Tegen de avond kwamen niet alleen de Terneuzenaren eens naar de Markt om een kijkje re nemen, maar van heinde en ver, kwamen zeer velen in Terneu- zen hun vermaak zoeken. De kermisexploitanten hebben dan ook die laatste avond zeer goede zaken gedaan, maar niet minder vele café's, waar men vrijwel niet meer in of uit kon en tenslotte de palingverkopers, die in minder dan geen tijd hun voorraden kwijt waren, wat zich manifesteerde in de prijzen. In verband met de kanaalwer- ken moest de traditionele ker- misschieting van de handboog maatschappij ,,De Westerschel- de" dit jaar achterwege blijven. Verkeersongeval. Zaterdagavond te half negen reed de heer J. F. C., wonende te Sluiskil (Strodorpe) op zijn mo tor huiswaarts, toen hij, naar hij verklaarde, op de Industrie weg ter hoogte van de garage van v. d. Peijl Verbrugge door een hem achteropkomende auto, die onbekend is gebleven, werd aangereden. Door de schok verloor hij de macht over zijn stuur en, na eerst enige langs de weg staande paal tjes te hebben geramd, in een omheining van prikkeldraad terecht kwam en daarbij lichte verwondingen opliep, terwijl zijn kleren gehavend werden. Na van de schrik bekomen te zijn, besteeg hij zijn motorrijwiel weer, doch kort daarop viel de motor stil, waarop hij genood zaakt was te wachten tot er hulp kwam opdagen. Deze kwam na enige tijd door een bevriende mo torrijder, die C. naar zijn woning vervoerde. Na ingeroepen geneeskundige hulp werd C.. die een shock had opgelopen, naar het St. Elisabeth - ziekenhuis te Sluiskil overge bracht. Geen voorrang verleend. Vrijdagmiddag om ongeveer -3 uur kwam de bromfietser F. de B. door de J. de Moorstraat gere den in de richting Crijnssen- straat. Bij de kruising met de De Ruyterstraat gaf hij geen voor rang aan een auto, welke in de richting van de Polenstraat reed. Er volgde een botsing waarbij zich geen persoonlijke on gelukken voordeden, maar wel veel materiële schade was. Bromfietser verongelukt. Zaterdagavond, even na het middernachtelijk uur. kwamen in de Lange Dreef (de verbin dingsweg tussen Beoosten-Blij en Bokkendijk) twee bromfietsers, die elkaar door de zeer dik ke mist niet hadden gezien, met elkaar in botsing. Het waren F. van A. en S. D„ beiden woonachtig in het noord oostelijke deel van Axel. D. bekwam slechts lichte ver wondingen, maar v. A. had zulke zware verwondingen opgelopen, dat hij het leven verloor. .Dokter Boor, die de eerste hulp verleende, liet hem naar het zie kenhuis te Sluiskil vervoeren. Bij aankomst bleek het slachtoffer reeds te zijn overleden. pe ongelukkige, die ongehuwd was, was een goede bekende in het organisatieleven van de Boe- renjeugd. Hij is enkele jaren be stuurslid en voorzitter van da Landbouw Jongeren Gemeen schap geweest. In het organiseren van de jaar lijkse contactavonden van de L. J. G. en Z. P. M. had hij altijd een groot aandeel. Ook in de sport, in het bijzon der de ijsclub „Het Sluusje" had zijn warme belangstelling. Vergadering Vrouwenbond N. V. V. In het Hervormd jeugdgebouw kwam de afdeling Biervliet van de Vrouwenbond N. V. V. bijeen, oncier leiding van de presidente. Besloten werd, cl* federatie West Zeeuws-Vlaanderen voor te stellen nog een najaarsreis te or- gaiiiseren. In een tussentijdse vakature in het bestuur door het bedan ken van mevr. A. den Decker- Engels, werd voorzien door de verkiezing van mevr. M. Mareels- Mïchielsen. MAANDAG 25 SEPTEMBER TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „De bachanalen van Raspoetin". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Ik heb gezondigd". DINSDAG 26 SEPTEMBER TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De zigeunerin van Granada". Lokaal Bethel, 7.30 uur: Evangelisatiesamenkomst. Besloten werd deze winter, in dien mogelijk, weer een kinder feest te organiseren. Tijdens de pauze werd koffie geserveerd, terwijl na de pauze een kleurenstrip werd vertoond over Kopenhage. De presidente gaf hierbij een uiteenzetting over de studiereis naar Denemarken. Vergadering West Zeeuws- Vlaamse Bestuurdersbond. Zaterdagmiddag had een ver gadering plaats van de Bestuur dersbond West Zeeuws-Vlaande ren. De heer A. v. d. Velde uit Schoondijke sprak een kort be groetingswoord tot de aanwezi gen. De agenda was bedoeld om de aandacht van de bestuurders va.i de bij de Bestuurdersbond aange sloten afdelingen te vragen voor 'iet komende winterprogrammi. Een kindervoorstelling zal wor den gegeven op 11 nov. a.s. te Breskens. Het bejaardenrapport van het N. V. V. werd door de distrikts- bestuurder, de heer C. Hoek, be sproken. In de toekomst zal het V. V. V. meer dan voorheen aan dacht besteden aan het vraagstuk van de oudere leden. Voorts zul len een aantal ontwikkelings avonden gehouden worden, en wel te Breskens. Voor het kader zal op 27 januari 1962 een wer kersbijeenkomst gehouden wor den in het Luxor-theater te Ter- neuzen. Gezien de toekomstige ontwikkeling, welke in Zeeuws- Vlaanderen te verwachten is, werd de mogelijkheid besproken om te komen tot een Algemene Stichting voor Gezinsverzorging in Zeeuws-Vlaanderen. Voorts besprak de heer C. Hoek uitvoerig het programmaplan van het N. V. V. voor de komende winter, en de ontwikkeling van de industrialisatie in Zeeland. Er komen voor de werkgele genheid meer mogelijkheden, en binnen niet al te lange tijd zal de Zeeuwse bevolkingsaanwas in eigen provincie werk kunnen krijgen. Ook de N. V. V. Streek- eommissie is thans ingesteld, en deze zal zich vooral bezig hou den met de maatschappelijke be geleiding o.m. met de gezinsver zorging etc. Nadat de heer C. Hoek een kort overzicht had gegeven van de wereldpolitiek, werd deze ge animeerde bijeenkomst door de voorzitter gesloten. Ernstig verkeersongeval. Gisteravond omstreeks kwart over acht kwam de z.g. „Breda- bus" naar Sluiskil, toen ter hoog te van de Baron Hypolite d'Hou- ardlaan de ongeveer 40-jarige C. de W., wonende alhier uit rich ting van de brug naderde en vlak vóór de bus de rijweg over stak om naar zijn woning te rij den. Toen hij de bus bemerkte, reed hij weer terug naar rechts, twij felde weer en week toen vervol gens weer naar links uit. Hoewel de chauffeur van de bus alles in het werk stelde om hem te ontwijken, gelukte zulks niet. Onmiddellijk werd de ambulan ce-auto van het St. Elizabeth-zie- kenhuis ontboden, waarna dok ter Wegchelaar het slachtoffer, die niet alleen een hersenschud ding, maar ook inwendige kneu zingen en vermoedelijk een beenbreuk had opgelopen, in het ziekenhuis medische hulp ver leende en de chirurg dr. De Haas liet ontbieden. De toestand van de ongelukki ge moet ernstig worden geacht. Uitstapje „De Volharding". Zaterdag heeft onze plaatse lijke harmonie „De Volharding" deelgenomen aan een te Wiense (België) gehouden festival, waar aan niet minder dan 40 gezel schappen hebben deelgenomen. Tijdens het défilé mocht „De Volharding" veel bijvalsbetuigin gen van het talrijke publiek in ontvangst nemen! iHet is voor ons corps weer een prettig uitstapje geworden. Jam mer dat in de avonduren de mist weer kwam opzetten, zodat eerst in de late avonduren „De Volhar ding" behouden in Zaamslag ar riveerde. 100-jarig: bestaan herdacht De te Zuidzande gevestigde „Onderlinge Brandwaarborg Maatschappij (E>e Oude) van Zuidzande" heeft vrijdag aldaar op waardige wijze het feit van haar 100-jarig bestaan herdacht. De herdenking begon met het houden van (vanzelfsprekend) de 100e algemene vergadering, wel ke werd gehouden in de zaal van hotel „De Roode Leeuw". De voorzitter van de Brand waarborg Maatschappij, de heer M. J. Verbrugge, hield na zijn openingswoord een herdenkings rede, waarin tot uiting kwam het wel en wee der Maatschappij in de afgelopen 100 jaar. Het pad van deze thans nog bloeiende On derlinge, welke thans een leden tal heeft van 330 en een totaal verzekerd bedrag van 16.864.750, is niet altijd over rozen gegaan, getuige het feit dat in 1896 een aantal leden zich van de Maat schappij afscheidde en een ande re Onderlinge vormde, „de Nieu we" genaamd. Inmiddels zijn echter de strub belingen uit de oude tijd al weer lang vergeten en de verstandhou ding en samenwerking tussen de „Oude" en de „Nieuwe" Brand waarborg is zeer goed, waarvan de lieer iz. van Cruijningen uit Zuidzande, die het woord voerde namens de „Nieuwe", dan ook in zijn toespraak getuigde. Namens het gemeentebestuur van Zuidzande werd het woord gevoerd door burgemeester H. P. Everwijn, die er op wees dat hij binnen het tijdsverloop van één jaar, deze middag voor de tweede maal een vereniging met haar 100-jarig bestaan kon gelukwen sen in zijn gemeente. Als blijk van waardering overhandigde spieker aan de voorzitter van de Brandwaarborg Maatschappij een met houtsnijwerk versierde voor zittershamer. Na het afwerken van enkele huishoudelijke zaken begaven de vele aanwezigen zich vervolgens naar het gemeente-terrein aan de Kamerikstraat, waar de vrijwilli ge brandweer van Zuidzande een demonstratie zou geven. Ook hier werd nog eens de oude en de nieuwe toestand uitgebeeld, want op een sein van de burge meester begon de klok te luiden en na enige ogenblikken wach ten verscheen een door bejaarde oud-brandweerlieden getrokken handspuit, die tot opdracht kre gen een op het terrein opgebouw de schuur welke door bliksemin slag was getroffen, te blussen. Ondanks de pogingen van de oude garde, die tussen de bedrijven door even tijd namen voor het nuttigen van „een biertje", mocht het hun niet gelukken om de brand te blussen en alles ver dween dan ook jammerlijk in het verzengende vuur. Na dit stukje oude tijd ontstond in een tweede schuur eveneens brand en door sirene-geloei werd voor de bestrijding hiervan de tegenwoordige brandweer opge roepen, die zeer spoedig met hun moderne materiaal ter plaatse was en met droogblusapparaten in een korte tijd de brand in een benzine-opslagpdaats meester was. Onder grote hilariteit werd door de reddingsploeg vervolgens uit de schuur „een mens" en „een koe" gered en kon deze schuur voor verdere uitbreiding van de brand worden behouden. Na deze goed geslaagde demon stratie zaten de deelnemers en genodigden verder nog aan bij 'n koffiemaaltijd, na afloop waar van de koninklijke muziekvereni ging „Veronica" de jubilerende vereniging een serenade bracht. Als sluitstuk van het program ma werd tenslotte in het Ledel- theater in Oostburg nog een cabaretvoorstelling gegeven. In de conferentiezaal van de „Unilever" in Rotterdam is dezer dagen een bijeenkomst gehouden van de contactgroep exportdes kundigen, tijdens welke onder an deren de heer A. G. Aukes, direc teur van het „Afrika Instituut", gesproken heeft over de achter grond van de gebeurtenissen in Afrika. De heer Aukes begon zijn in leiding met vast te stellen, dat de koloniale periode voorbij is. Voor de Afrikaan betekent dit, dat hij bij de opbouw van een eigen staat, van figurant hoofdrolspe ler geworden is. Daarvoor ont breken hem overigens vrijwel ge heel alle ervaring, alle kennis, alle financiële middelen en het personeel. De heer Aukes schet ste Afrika in het bijzonder tro pisch Afrika, waarover hij voor namelijk sprak -als een gebied met een in het algemeen vlijtige en in het begin politiek niet ge organiseerde bevolking. De sa menwerking, zo zei hij, tussen de beherende mogendheden en de Afrikanen was vooral in de eerste naoorlogse jaren zeer goed, maar Leerplichtverlenging is drin gend noodzakelijk, omdat onze steeds ingewikkelder wordende samenleving een betere voorbe reiding van de jonge mens op zijn levenstaak vraagt. Deze ver lenging is in het algemeen pas mogelijk indien en voorzover de ouders in het algemeen de nood zaak van verder onderwijs voor hun kinderen gevoelen. Een be langrijk middel om deze nood zaak te onderstrepen is het tref fen van maatregelen via de ar beidswetgeving. Dit is een van de conclusies van een door het hoofdbestuur van de Nederlandse Onderwij zers Vereniging (N.O.V.) inge stelde commissie, die een op dracht van de algemene verga dering van deze organisatie een studie heeft gemaakt van de pro blemen, die samenhangen met een verlenging van de leerplicht tot 16 jaar en het invoeren van een partiële leerplicht tot 18 jaar. Wat betreft het partiële onderwijs heeft de commissie, die voorstandster is van een vol ledige (negen-jarige) leerplicht tot 15 jaar, zich beperkt tot een voorlopige terreinverkenning. Zij heeft de N.O.V. aanbevolen zich blijvend intensief bezig te hou den met de problematiek van het verplichte partieel onder wijs. Het rapport van de N.O.V.- commissie zal worden behandeld oo de algemene vergadering van de Nederlandse Onderwijs Ver eniging, die eind december in Amsterdam zal worden gehou den. In het rapport wordt gecon cludeerd dat geijverd dient te worden voor het zo snel mogelijk vastleggen van een streefdatum voor het invoeren van een vol ledige leerplicht tot 15 jaar. In verband hiermede is nodig: al gehele invoering van een drie jarige L.T.S., invoering van een drie-jarig nijverheidsonderwijs voor meisjes, invoering van een drei-jarig V.G.L.O. dat zich ont wikkelt in de richting van het lager economisch en administra tief onderwijs en verdere invoe ring van vormen van individueel beroepsonderwijs voor jongens en meisjes in het verband van het nijverheidsonderwijs en het bij zonder lager onderwijs. De N.O.V.-commissie is van mening dat zolang voor een aantal 14- jarigen dispensatie van de vol ledige leerplicht van 15 jaar moet worden gegeven, voor deze jeugdigen een twee-jarige par tiële leerplicht moet gelden. Ten aanzien van het invoeren van een volledige leerplicht tot 16 jaar (10-jarige leerplicht) con stateert de commissie op dit ogenblik dat het wetsontwerp op het voortgezet onderwijs op on gedwongen wijze aansluit bij een volledige leerplicht tot 15 jaar en onvoldoende mogelijkheden biedt voor de invoering van een vol ledige leerplicht. MET WILD ZWIJN IN BOTSING Zittende op zijn bromfiets is de heer B. Mouw, postdirecteur te Elspeet, in de omgeving van dat dorp, in botsing gekomen met een wild zwijn, dat de weg over stak. Hij werd door een inwoner van Nunspeet bewusteloos gevon. den. De heer M. is in zorgwek kende toestand naar het de Boer- haave-ziekenhuis in Harderwijk overgebracht. De F.B.I. heeft vier New Yor kers gearresteerd die worden verdacht van diefstal van een aantal kostbare kunstwerken uit een vrachtauto. Onder hen is de chauffeur van de vrachtauto, die de werken van een douaneloods naar de geadresseerde vervoerde. De kunstwerken zijn terugge vonden in het pakhuis van een vervoersonderneming, bij wie een der arrestanten, eveneens een vrachtautochauffeur, in dienst was. Het zijn o.m. „twee vrouwen op veranda" van Ed ward Munch (prijs 25.000 dollar), twee beeldhouwwerken van Hen ry Moore en een sculptuur van Picasso (vrouwenhoofd) met een waarde van 5.000 dollar. De chauffeur had de politie verteld dat hij was overmeesterd en gedwongen naar Brooklyn te rijden, waar de kunstwerken in een andere vrachtwagen werden overgeladen. De politie ontdekte echter enkele tegenstrijdigheden in zijn verhaal. De politie heeft donderdag avond in Los Angeles vier ge stolen schilderijen ter waarde van 670.000 dollar teruggevon den. Zij stonden in de garage van iemand die bekend heeft de doeken te hebben gestolen om de aandacht op zich te vestigen. Het zijn twee Picassos, een Modigliani en een Afro Basal- della. De stukken zijn 10 sep tember uit de villa van de in dustrieel Bright ontvreemd. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soeban- drio, heeft vrijdag volgens het Indonesische persbureau „Anta- ra" verklaard, dat overdracht van Westelijk Nieuw-Guinea aan Indonesië reeds zeker is. „Antara" deelde mede dat het in Rome een vraaggesprek had gehad met dr. Soebandrio die na de conferentie van Belgrado en besprekingen met president Kennedy en premier Chroesjt- sjef op weg naar huis was. Minister Soebandrio zei dat de enige kwestie was wat voor be trekkingen er tussen Indonesië en Nederland zouden zijn nadat de overdracht was geschied. Hij zei dat ,,de Nederlandse pogingen om het kolonialisme voort te zetten door verdeling van het Indonesische gebied onder het voorwendsel van „zelfbeschikking", slechts de regeling van het geschil zouden belemmeren. Dergelijke Nederlandse pogin- gsn in het gebied van Westelijk Nieuw-Guinea zouden vergeefs blijken te zijn. Zolang Indonesische republi keinen in Nieuw-Guinea wor den verdrukt, verbannen en ge vangen gezet kan Indonesië Nederland niet geloven dat deze laatste oprecht verlangt de zaak te regelen", aldus dr. Soeban drio volgens „Antara". veranderde op slag toen het na tionalisme ook in Afrika zijn in trede deed. E>e nationale bewustwording keerde zich in eerste aanleg te gen het Westen. De oorspronke lijk op Eurof.es? leest geschoeide politieke partijen hebben plaats moeten maken voor Afrikaanse partijen. In het algemeen zijn de ze politieke partijen de uiting van het verlangen van de Alrikaan om zich te onderwerpen aan de autoriteit van het stamhoofd, dat nu weliswaar een moderne aan spreektitel draagt, maar dat in wezen niet anders is dan de Afri kaan, die wij in de geschiedenis hebben leren kennen. In verband met de staatkundi ge ontwikkeling bracht de heer Aukes het Pact van Berlijn van 1885 in herinnering, waarbij de grenzen in Afrika zeer willekeu rig werden vastgesteld. De be hoefte aan nationale eenheid wordt sterk gevoeld en de sterk ste politieke partij in een land is geneigd zichzelf als de staat te beschouwen. Van een oppositie in onze democratische zin is dan ook geen sprake. Wanneer men in Afrika van democratie spreekt, dan wordt daarmee bedoeld het overleg binnen de regerende poli tieke partij. Vanzelfsprekend, aldus spreker, vertoont het politiek denken in de Afrikaanse landen grote affini teit met dat van het politiek den ken in het Oostblok. Ook de eco nomische opbouw van de jonge staten, die het aan alles ont breekt om zich economisch te maken en vooral ook om Jr als onafhankelijke staat teL haven, vertoont veel gehaT' met die van de landen iï i J Oosten De jonge Afrikaanse i den zoeken de kortste weg n v"oor- verhoging van het welvaarn en zijn daarbij geneigd de - beelden van Rusland en het k dige Rode China te volgen hulpverlening aan de ontwik lingsgebieden ter sprake, lingsgebieden te rsprake. aan onderontwikkelde gebi^11 iets geheel anders moet ziih liefdadigheid. Het gaat er v het Westen om, deze jon-»,. i°°: Her» v b l Hij stelde met nadruk, dat hu], """ede djj 'o# den te helpen economisch sic.3 te worden en dat kan allee» r beuren door het verschafte- kapitaal en „know how". Do vestering in de ontwikkeling bieden creëert het Westen 1 zichzelf grotere afzetgebied,', terwijl het door zijn hulp de legenheid biedt om meer gn'- stoffen te produceren voorde reldmarkt. De Westerse hulp-, lening is helaas echter maar weinig gecoördineerd en het sulfaat is, dat er verwarrin° staat over de wijze waarop het doel waartoe de jonge lande- zo effectief mogelijk gehojv kunnen worden. Ook Nederla- zo meende hij, kan hier een gr,,', bijdrage leveren. Maar ook" ons land geldt, dat er in het de ken over de hulpverlening nv klaarheid moet worden gebrar- opdat de manier waarop de h gegeven1 zal kunnen worden doe iedereen wordt begrepen en o aanvaard. Tevoren had de heer W i, Comte, voorzitter van de contac groep, een uiteenzetting gegevc- van de bedoelingen en de we! wijze van deze organisatie. Van gewoonlijk welingelichte zijde te Moskou wordt vernomen, dat premier Chroesjtsjov zijn va kantie aan de Zwarte Zee heeft hervat. Hij was naar de hoofdstad teruggekomen ter gelegenheid van het officiële bezoek van Neh- roe en voor andere ambsbezig- heden. Naar verluidt is hij vrijdag weer naar het zuiden vertrokken. Hij is van plan daar te blijven tot kort voor liet partijcongres, dat op 17 oktober begint. Het Milanese blad „La Notte" zegt uit betrouwbare bron te hebben vernomen, dat enige spionnen zijn gearresteerd, die foto's van geheime stukken van het Euratom-atoomcentrum te Ispra in Italië aan de Sowjet- Unie leverden. Onder de gear resteerden zou zich een jonge Oostduitse vrouw bevinden. De Oostduitse politie Is zondag begonnen met de ontruiming van woningen aan de Bernauer Stras- se. vlak aan de grens tussen de Franse sector en Oost-Berlijn, waar vele Oostduitsers naar W.- Berlijn zijn uitgeweken door uit ramen te springen. Volgens de Westberlijnse poli tie zijn schildwachten bij de acn- deuren van deze huizen ge plaatst. Desondanks is toch nog een vrouw uit een raam op de tweede verdieping van één. der huizen gesprongen en ernstig gewond op de straat gevallen, die bij West-Berlijn hoort. Zij is naar een Westberlijns ziekenhuis vervoerd. Haar echtgenoot, die klaarblijkelijk ook uit het raam wilde springen, werd door de Oostduitse politie, die het huis was binnengegaan, nog juist ge grepen. Ook een lid van de ont ruimingsploeg is uit een raam gesprongen, aldus een medede ling van de Westberlijnse politie. Ook op een andere plaats is een vrouw erin geslaagd W. Berlijn te bereiken. Westber lijnse brandweerlieden zagen de bejaarde vrouw aan het raam van de 2de verdieping van een huis in O.-Berlijn. Zij hielden een vangzeil gereed om de vrouw op te vangen. Deze gooide eerst haar kat naar beneden en liet zich toen uit het raam zakken. Op dat ogenblik stormde een Oost- berlijnse politieman haar ka mer binnen en greep haar bij de polsen. Een jonge West- berlijner klom bij de gevel naar boven en trok aan de enkels van dè vrouw. D-ï Oostberlijner moest loslaten en de vrouw viel op het West berlijnse plaveisel. Honderden menserr waren zon dag bezig met het ontruimen van de Oostduitse huizen aan de sec torgrens. Zeker tachtig vracht auto's stonden in de omgeving klaar om de inboedels weg te brengen. Een Oostberlijnse poli- door MARGUERITE LEE8 39) (Nadruk verboden.) knik en glimlach verder te gaan. De kleine processie begon. En Lucy, hoewel zij niets anders deed dan Jackie de mond stop pen met een enorme zuurbal, en de fiets opdraaien om Patsy zoet te houden voelde zich vol ver rukking een onderdeel van het ritueel geen onhandige suf ferd, zoals zuster Mawte haar zo vaak had laten voelen. Toen de inspectie afgelopen was, bleef de directrice valk bij haar staan, geamuseerd door de opdraaibare clown. „Dit is Patsy," mompelde zus ter Gracia. „Zij heeft een rech terbeenbreuk. Het gipsverband is er vanmorgen afgegaan. „En zij leert het verkeer, zoals ik zie," zei de directrice. Bij de rand van het nachtkastje stopte de speelgoeddriewielcr, maakte een snorrend geluid en nam een andere richting. „Wat een goed idee! Dit is werkelijk pracht- speelgoed." Lucy straalde en bewaarde de lof om deze aan Jim Sanders door te geven. „Zijn de röntgenfoto's bevre digend?" vroeg de directrice, klaar om met een vriendelijke „We hebben ze nog niet gezien. Er is wel eens een beetje ver traging. „Zij zijn overstelpt met werk in de röntgenafdeling," viel de onderdirectrice bij. „En we ra ken onze radiographen op de meest verontrustende manier kwijt!" „Toch," zei de directrice, „ge loof ik niet, dat zij kunnen treu zelen, als dr. Halcott de foto's gauw nodig heeft." Het verhaal van die bliksem snelle rit vanaf het vliegveld met het slangenserum was door het gehele ziekenhuis gegaan. „De president van de Raad, de heer Delamere, heeft grote plan nen om de röntgenafdeling uit te breiden," ging de directrice verder. „Ik geloof, dat dr. Hal cott met hem gepraat heeft." Zij glimlachte verheven en veelbe tekenend. „Een zeer gelukkige romance, voor het ziekenhuis." De onderdirectrice bleef ach ter om de lade van een nacht kastje te inspecteren. Daardoor waren de directrice en de hoofd zuster even alleen. De directrice dempte haar stem en zei: „On der de gegeven omstandigheden, zuster, zou het erg jammer zijn de Delameres te beledigen." „Beledigen....?" haperde zus ter Gracia, die erg bleek werd. De directrice sprak nu- op zach te, snelle toon. ,U weet, hoe ik over uw werk denk, zuster. En het komt bijna nooit voor, dat ik 'n klacht krijg over de kinderafdeling.... Maai de heer Delamere nam mij ter zijde vanmorgen na een verga dering van de Raad van Beheer en liet een scherpe opmerking vallen, dat zijn dochter, die na tuurlijk een speciale belangstel ling koestert voor deze afdeling sinds haar verloving met dr. Ilaleott, zeer hooghartig behan deld is." Zuster Gracia bleef doodstil staan, haar bleekheid maakte plaats voor een langzame pijn lijke blos. „Hij maakte het natuurlijk wel duidelijk, dat hij niet wenste, dat er disciplinaire maatregelen getroffen zouden worden en ik laat het aan U over, zuster, er voor te zorgen, dat als juffrouw Delamere opbelt, zij in de toe komst niet twintig minuten aan de lijn moet wachten en dan met een botte onbeleefde boodschap wordt afgepoeierd." „Wel," hijgde Gracia, ,;het is waar, dat zij opbelde op een ogenblik, waarop ik met een pa tiënt bezig was en werkelijk niet kon komen. Maar ik weet zeker, dat zij geen twintig minuten heeft gewacht noch, dat zij 'n onbeleefde boodschap kreeg." De directrice keek haar aan. „Ik ook," zei ze droog. „Maar dat is de lezing van juffrouw De lamere.. Er is 'n ernstiger klacht. Het schijnt, dat zij niet bedankt is voor de zeer gulle gift van een poppenhuis." Gracia keek ontzet. Zij zei eenvoudig: „Ik ben bang. dat ik daar schuld aan heb. Dr. I-Ialcott was hier toen 't poppenhuis kwam en ik hoop te dat hij onze dank zou over brengen." „Ik neem aan, dat hij niets ge zegd heeft, onder twijfel hebben zij belangrijker dingen te bespre ken, als zij samen zijn!" Gracia's gezicht vertrok pijn lijk en zij ging haastig verder: „Eovendien heb ik de oudere kinderen gevraagd kleine be dankbriefjes te schrijven en die te versieren met tekeningen van hot poppenhuis. Het was mijn bodceling deze te sturen met een begeleidende brief. Toen kwam dit geval van bloeding en alles stend op zijn kop, zodat ik vrees dat ik het vergeten heb." Zij keek verwilderd rond. „Ik weet dat de brieven veilig opgeborgen zijn." Maar vlakbij, bij het bedje van Patsy, moest Lucy Armitage wel leder woord horen. Zij brandde v9n schaamte en ellende, in de wetenschap, dat de moeizaam gekrabbelde briefjes en de uit bundige tekeningen tussen de rommel zaten die zij in de prul lenmand had gepropt, toen de directrice naderde. (Wordt vervolgd.) tiecommandant heeft meegedw dat de woningen van degen» van wie de politie zeker weet zij vluchtelingen hebben geho'. pen, worden ontruimd. Veie Westberlijners stond aan de sectorgrens en weerkaa sten het zonlicht in de kijke-, van Oostberlijnse politie-age- ten die West-Berlijn verkende- Men heeft gezien dat de poi! tie in Oost-Berlijn een bejaa:-. man en een jong meisje heef- opgebracht. DRINGENDE FAMILIE AANGELEGENHEID Een 28-jarige gevangene - in Keulen heelt verleden - week op erewoord 2 dagen - verlof gekregen om, wat- hij noemde, een dringende - familiekwestie te regelen. Nadat hij z'n vrouw zó'n- pak slaag had gegeven dat zij in een ziekenhuis moest - worden opgenomen, heelt - de- mart zich weer bij de ge- - vangenis gemeld, zo deelt - de politie mede. TERNEUZEN. Geboorten. 13 sept. Ronald, i van Peter Bode en Christina X Verstraten (won. te Axel). Rel Armand Margaretha, z. van Doe. nicus H. Mobach en Iris Briqus Klaassenstraat 3>. 18 sept. Me nique Johanna Marguerite, d. van Willem A. de Ridder en Maria Th E. De Rop (Lange Kerkstraat 11' Peter Leendert, z. van Maartend Klou-wers en Tanneke de Zwarl Hendrikstr. 2). 19 sept. Alexai- der Levinus, z. van Salomon Meer- tens en Alexandra Scheweljo»? (Narcisstr. 11). Pierre Alfons, i van Leonardus Rietjens en Ge:- maine Saman (won. te Koewacht' Huw.-aangiften14 sept. Koot? Donze (van Sas van Gent), 27 jrn. en Maria R. Compiet, 22 j., 20 sept. Jan G. Krijger, 38 j., P en Johanna V. Hamerlinck, 24 geh. gew. Hmv.-voltrekkingen: 21 se Jan D. P. C. Dieleman (van Hoef 27 j., en Lydia J. Faas, 25 j. Overlijden. 15 sept. Mast? Donze, 74 j., echtg. van Izaak iï de Sande. 17 sept. Maria J. Roo, 55 j., echtg. van Richart' Kockuijt (won. te Dendermon? 20 sept. Petrus de Witte, 80 j. f- gew. met Julma L. Rooms a' te Zuiddorpe). TERNEUZEN. In de afgelopen week heN* zich in deze gemeente gevesft"' E. E. M. Slock, Nwe Kerkstr. 1' van Sas van Gent; L. J. L P' Vooren, Nwe Kerkstr. 17, van ten en Leur; A. J. D'Hont, I laan 48, van Groede; J. H. van Schoor, Zeven Tri'niteitstraat van Weert; E. M. Nieuwlaat, P te Kerkstr. 19, van Roosendaal G. Salomons, Irenestraat 22. v®" Haarlemmermeer; J. K. Da** Grenulaan 13, van Nieuwer-A stel. Vertrokken: L. J. Maliep1' Steenkamplaan 2a, naar Dirksla J. A. P. de Feijter, Oudelandse**" 16, naar Hulst; J. van deR';. Nieuwstraat 14, naar Hongk° J. J. Visser, Scheldekade 58, n Leiden; W. Passchier, NieuvW' 41, naar Apeldoorn; D. W. E gers, Nieuwstraat 41, naar w doorn; Wed. A. M. v. Troosi Kalle, Spoorstraat 12, naar doorn; Wed. /i. -- burg; H. B. Brom, Leeuwenlas- 21, naar Leiden.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2