Provinciaal nieuws Martinez VELPON he ZUSTER GRACIA Drink Voor de zonda* KERKDIENSTEN Gemeenteraad van Sas van Gent AGENDA Zondagdiensten de enige echte Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 2-3 september lQf TERNEUZEN Vergadering Gemeenteraad. In de a.s. donderdag des avonds te 7 uur te houden vergadering van de gemeenteraad komen o.m. de volgende punten in behande ling: Ingekomen stukken. Voorstel van B. en W. tot her benoeming van de leden van de commissie van advies als bedoeld in artikel 8 van de Woonruimte- wet" 1947. Idem tot verkoop van een per ceel grond in de Coegorspolder. Idem tot wijziging van het ver zekerd bedrag bij de Fraude Risi co Onderlinge van Gemeenten. Idem tot het verlenen van een voorschot op de vergoeding per leerling der R.K. v.g.l.o.-school te Sluiskil en tot verlaging van het t.b.v. de v.g.l.o.-klassen der R. K. lagere school te Sluiskil vastge stelde vergoedingbedrag. Idem tot het verlenen van medewerking ex artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 t.b.v. 'het bestuur van de R. K. v.g.l.o.- School te Sluiskil. Idem tot het verlenen van een vergoeding en een voorschot op de vergoeding voor het vakonder wijs der R. K. v.g.l.o.-school te Sluiskil. Benoeming* De heer A. J. Uytdewilligen. chef op het post- en telegraaf kantoor alhier, is met ingang ,van 1 oktober a.s. benoemd tot directeur van het post- en tele graafkantoor te Delden Overijs sel). OOST ZEEUWS-VLAANDEREN ZONDAG 24 SEPTEMBER. NED. HERV. KERK Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings: 2.30 uur Vic. S. den Blaauwen. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. Hontenisse: 9 uur Ds. R. G. J. Timmers, van Hulst. (Bed. H. Doop.) Hulst: 10.30 uur Ds. R. G. J. Timmers. Philippine: 11 uur Ds. E. E. Stern. Sas van Gent: 9.30 uur Ds. E. E. Stern. Sluiskil: 9 uur en 10.30 uur Ds. J. G. N. Cupédo. (Terneuzen: (Noordstraat) 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt; 3 uur geen dienst: 7.30 uur Ds. B. Zoodsma van Nieuwdorp. (Bijzondere dienst.) Onderwerp: „Welvaart en Welzijn". Gebouw „De Schakel": 9.30 uur Ds. J. Scholten. Gebouw „Bethel": 10 uur jeugd- kerk. Driewegen: 7 uur Ds. J. Schol ten. Zaamslag: 10 uur Ds. Ph. M. Becht (Bed. H. Doop); 3 uur Ds. Ph. M. Becht. GEREFORMEERDE KERK. Axel: 10 uur en 3 uur Ds. Van Leeuwen. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. A. J. Verbeek, Sas van Gent (zaalije Ned. Herv. kerk) 7 uur: Ds, A. .T. Verbeek. Terneuzen: 10 uur en 4.30 uur Ds. J. F. Mantz, van Rozenburg. Zaamslag: 10 uur en 3 uur Ds. M. den Boei". GEREF. KERK (Vrijgemaakt.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. C. Bijl. Terneuzen: 10.30 uur en 3 uur: Ds. H. Smit. Gebouw „Bethei". Samenkomst om 7 uur Ds. Nie- wöhner, Vrij Evang. predikant te Wemeldinge. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds.fL. Kleisen, van Utrecht. GEREF. GEMEENTE (Syn.). Terneuzen: (Frans Halslaan)10 uur en 3 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. Hoek: 9.30 uur en 2 uur lees dienst. Terneuzen: (Vlooswijkstraat)9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Dienst des Woords. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Axel7.00 uur en 8.30 uur Gele zen H. Mis; 10.00 uur Gezongen H. Mis; 14.00 Lof en 19.00 uur Gelezen H. Mis. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur: H. H, Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur: H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur: H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur. 8.30 uur en 10.15 uur: H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10.15 uur: H. H. Missen. WEST ZEi;i;WS-VLAANDEREN ZONDAG 24 SEPTEMBER. N'ED. HERV. KERK. Biervliet: 9.30 uur Ds. W. S. Even huis. Bteskens: 10 uur Ds. L. Spaans. (Bed. H. Doop; VoorbeiH. A.) Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 9.30 uur Mr. C. B. Pos thumus Meyjes, van Rotterdam. Hoofdplaat9.30 uur Eerw. heer H. J. Begeer. Nieuwvliot: 10 uur Ds. Joh. Brezet Oostburg: 10 uur Ds. W. S, Hugo van Dalen. (Bloemendienst.) Retranchement14.3(1 uur Ds. S. Tijmstra. (Afscheid.) Schoondijke: 9.30 uur Ds. P. A. L. Brinkman. (Bed. H. Doop.) Sluis: 9.30 uur Eerw. heer Van Kranenburg. St. Anna ter Muiden: 11 u. Eerw. heer Van Kranenburg. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendiike: 9.30 uur Ds. C. van Evert Zuidzande: 9.30 uur Ds. ,1. Eügen- daal. (Viering H. Avondmaal.) WOENSDAG 27 SEPTEMBER. Oosthurg: 7 uur Lit Avondgebed. (Kerkcentrum.) AXEL Vergadering gemeenteraad. In de op a.s. dinsdag des na middags te 7 uur te houden ver gadering van de gemeenteraad komen o.m. de volgende punten in behandeling. Ingekomen stukken en mede delingen. Mededelingen: B. en W. delen in antwoord op de in do raadsvergadering van 1 aug. 1961 gestelde vragen mede: a. Vraag van de lieer C. van Bendegom om te bevorderen dat de noordelijke zijkant van de Ka naalkade (tussen de Crijnssen- straat en dc De Ruyterstraat i verbeterd wordt: Terzake is over leg gepleegd met de Rijkswater staat. Het ligt in de bedoeling voor de a.s. winter een trottoir te leggen vanaf café Vlaming tot aan de Crijnssènstraat. Het werk zal worden uitgevoerd dooi de Rijkswaterstaat. Voor teke ning van de gemeente komen de nieuwe materialen. b. Vraag van de heer C. van Bendegem om verbeteringen aan te brengen aan het wegdek van het oude gedeelte van de Nassau- straat: De ergste putten zijn in middels gelicht en een klein ge deelte is herstraat. Door deze provisorische voorzieningen is de wateroverlast zoveel mogelijk on dervangen. c. Vraag van de heer K. Ha melink om aandacht te schenken aan de belangen van de voetbal vereniging „Axel": In dit ver band verwijzen wij naar de een- en andermaal door ons college gegeven verzekering, dat wij ernst maken met de indertijd aan deze vereniging gedane beloften. d. Vraag van de beer D. J. Oggel of de bomen in het plant soen Joost de Moorstraat/Ban- kertstraat voldoende gesnoeid worden: Deze bomen worden re gelmatig, onder supervisie van Staatsbosbeheer gesnoeid. Dit najaar zijn wij weer aan een grote snoeibeurt toe. Dat er tij dens de storm in juli takken zijn uitgewaaid wijst niet op verwaar lozing van het onderhoud. Toen zijn immers in deze gemeente in totaal 150 bomen afgeknapt en meerdere tientallen bomen be schadigd. e. Vraag van de heer E. A. Maas om de voor de gemeente lijke diensten nodige artikelen te betrekken van de beschuttende werkplaats te TerneuzenTot op heden werden regelmatig goede ren betrokken van het landelijke verkoopkantoor van artikelen welke door geestelijk en/of licha melijk misdeelden zijn vervaar digd. Aan de desbetreffende functionarissen is door ons op dracht gegeven de daartoe ge- eigende artikelen voortaan van de beschuttende werkplaats te betrekken. f. Vragen van de heren D. J. Oggel en P. J. van Bendegem1 naar de mogelijkheid van opho ging van het nieuwe aangelegde sportveld ter voorkoming van wateroverlast: Behalve hetgeen door de voorzitter reeds in de raadsvergadering van 1 aug. j.l. werd geantwoord delen wij u het volgende mede: Wij zijn van oordeel dat het huidige peil van het. veld goed is en achten daar om, zoals reeds werd uiteengezet, wijziging hiervan niet opportuun. Ophoging met goede grond zou bovendien, bij een verhoging met 20 cm, de aanvoer en egalisering van ongeveer 10.000 x 0.20 2000 m3 vergen. De kosten hier van zijn te ramen op 2000 x ƒ5 10.000. Het opnieuw in zaaien zou ongeveer 1000 a 1500 kosten. Bij het aanbrengen van een laag goede grond op zandgrond wordt meestal de capillaire wer king van de grond verstoord. Opspuiten van grond, afkomstig van de kanaalverbreding, zou verhoudingsgewijs voor een hoe veelheid xan 2000 tot 5000 m3 zeer hoge kosten meebrengen, terwijl liet nog zeer twijeflachtig is of de op te spuiten grond van goede kwaliteit is. g. Vraag van de heer P. J. van Bendegem om meer aan het onderhoud van de straten te doen: Voor zover de gemeente begroting voor 1961 het toelaat, wordt aan het onderhoud zoveel mogelijk gedaan. In de gemeen tebegroting voor 1962 zullen de nodige voorstellen worden ge daan om tot een uitgebreider on derhoud te komen. Overige mededelingen: a. In verband met de reorga nisatie van de B. B. zijn de B- kringen West Zecuws-Vlaande- ren en Oost Zeeuws-Vlaanderen en de A-gemeente Terneuzen met "ingang van 1 september 1961 sa mengevoegd tot één A-kring, ge naamd Zeeland C. De nieuwe kringraad is samen gesteld uit de burgemeesters der samenwerkende gemeenten. Voorzitter van de nieuwe kring- raad is de lieer mr. H. Rijpstra, burgemeester van Terneuzen. Tot hoofd van de nieuwe kring (HBBi is benoemd de heer W. I. Catsman. voorheen KIIBB van de B-kring W. Zeeuws-Vlaanderen. b. Bij besluit van 29 augustus 1961 is de heer A. J. Schieman te Axel benoemd tot tijdelijk on derwijzer aan de openbare lagere school, ingaande 28 aug. 1961. c. Bij besluit van 16 aug. 1961 is mevr. L. Gerrits Jamar te Axel benoemd tot tijdelijk on derwijzeres aan de openbare la gere school, ingaande 1 okt. 1961. d. Bij besluit van 12 sept. 1961 is M. Witte, O 56 te Axel, aangesteld tot leerling-straat maker bij gemeentewerken, in gaande 1 sept. 1961. e. Bij besluit van 8 aug. 1961 is aan H. A. Koekkoek te Axel overeenkomstig diens ontslag verleend als hulpstraat- maker bij gemeentewerken, in gaande 7 aug. 1961. f. Bij besuit van 19 sept. 1961 is M. Maas, Dijkstraat 10 te Zaamslag (Othene), benoemd tot fitter bij het gasbedrijf te Ter neuzen. op een proeftijd van een jaar, ingaande 1 okt. 1961. g. Aan de Ned. Heide Maat schappij is opdracht gegeven om de aanleg van een 2e sportveld in het recreatiegebied zo snel mo gelijk ter hand te nemen. Voorstel tot wijziging van het raadsbesluit dd. 30 mei 1961. tot verkoop van bouwgrond aan C. J. Michielsen te Axel. Voorstel tot het benoemen van een ambtenaar van de burger lijke stand. Voorstel tot het garanderen van een hypothecaire geldlening voor de aankoop van een woning. Voorstel tot aanvulling raads besluit 30 mei 1961 tot aankoop van panden van S. J. J. Wijna te Axel i.v.m. sanering Oudewijk. Voorstel om akkoord te gaan met de nieuwe regeling voor de autovergoeding voor de burge meester. Voorstel tot het aankopen van de woning c.a. Sassing P 33 van Wed. A. P. Jansen. Voorstel tot het intrekken van hei raadsbesluit dd. 30-7-1959 tot verkoop van bouwgrond aan de Staat der Nederlanden. Voorstel tot het verlenen van een éénmalige bijdrage aan het Verbond voor Veilig Verkeer. Voorstel tot verkoop van 4 per celen bouwgrond aan dc Beatrix- straat aan P. J. Goedhals, J. M. Picavet, M. A. van Acker en R. Stcuthamer. Voorstel tot het kopen van de woning Oudewijk 85 te Axel. Voorstel tot het verhuren van het sportterrein in het recreatie gebied aan de voetbalvereniging „A.Z.V.V." te Axel, welk sport veld thans bespeelbaar is. Voorstel tot het vaststellen van de 8e wijziging van de gemeente begroting voor 1961. Vergadering Plattelands vrouwen. De afdeling Axel van de Bond van Plattelandsvrouwen opende het nieuwe seizoen met een bij eenkomst in de „Stadsherberg". De presidente, mevr. Dekker - Becu, zei dat de vereniging het winterseizoen wenste te openen met een lezing over de opvoeding van de jeugd. Voor de behande ling van dit onderwerp was uit genodigd mevr. De MoorRing- nolda uit Bilthoven. Spreekster had als titel van haar onderwerp gekozen: „Zoals de ouden zongen, piepen de jon gen niet". In een zeer belangwekkende causerie legde zij het accent op het probleem van opvoeding van de vroegere jeugd en die van tegenwoordig. Het was een boeiende middag voor de dames en mevr. Dekker- Becu betuigde de spreekster, mede namens de aanwezige dames, hartelijk dank voor de door allen met belangstelling ge volgde rede. STOPPELDIJK Atelier uitgebreid. Het confectie-atelier van de fa. Meijerink. dat in oktober 1959 werd geopend, heeft thans een zodanige uitbreiding onder gaan dat de bedrijfsruimte is verdubbeld. Het atelier biedt thans werk aan ruim honderd meisjes. Met de bouw van de textielfabriek is eveneens een aanvang gemaakt. Zelfbedieningswinkel geopent. Het dorpsbeeld is de laatste jaren heel wat verfraaid, onder meer door de uitbreiding en mo dernisering van de handeldrijven de middenstand, waardoor een betere service en groter assorti ment voor do clientèle verkre gen is. Het nieuwste op dit gebied is de fraai ingerichte zelfbedieningswinkel, die de heer F. Serrarens donderdag onder grote belangstelling voor het pu bliek heeft geopend. Dinsdagavond kwam do Sasse raad voor dc eerste maal na de zomervakanties bijeen. De voorzitter memoreerde liet feit, dat het juist 17 jaar geleden was dat bü het invallen van de duisternis Sas van Gent dooi de Canadezen werd bevrijd. Ook wilde hij het overlijden herdenken van de secretaris-generaal van de UNO. Dag Hammarskjoeld, die ziin leven in dienst had gesteld van de mens heid. Bjj de ingekomen stukken be vond zich een schrijven van G.S. betreffende de z.g. autovergoeriing voor de burgemeester. De voorzitter merkte op, dat hij geen auto bezit. Het college van B. en W. was hel overigens mei de zienswijze van G. S. eens en advi seerde de raad in dezelfde geest te handelen. De heer Colsen wees er op, dat in de brief woi dt gesteld dat vóór 1 septemebr j.l. had moeten wor den bericht of de raad op- of aanmerkingen had op dit ontwerp. Het is nu uitgerekend 19 septem ber: zodoende kan de raad zijn ge luid niet meer laten horen. Hij cis- te dat onderwerpen als deze, die aan een tijdslimiet gebonden zijn, ook werkelijk vóór die tijd door de raad worden behandeld. De \oorzilter antwoordde dat wegens de vakanties de raad niet bijeen is geweest. Hiermede werd rekening gehouden met de wens van de raad in de maand augustus geen vergadering te beleggen in dien zulks niet per se noodzakelijk 'de sigaar waarin u de goede oude tijd terugvindt! Kent u HONNEUR al? 'n Sigaar van klasse voor...3lctl ZATERDAG 23 SEPT. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De Bacchanalen van Raspoetin". Concertgebouw, 8 uur: „De Indiaanse vrouwenroof'. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „G. I. Blues". ZAAMSLAG: Sportterrein, 4 uur: Zaamslag II—S.V.D. II. ZONDAG 24 SEPTEMBER TERNEUZEN: Luxor-Theater, 2 uur: ,.De Indiaanse vrou wenroof"; 4.30 en 8 uur: „De Bacchanalen van Raspoetin". Concertgebouw. 8 uur: „Dc Indiaanse vrouwenroof'. AXEL: Het Centrum. 3.45 u.: „G. I. Blues"; 8 uur: „Ik heb gezondigd". Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waarge nomen door dokter K. J. Hoving. Axelsestraat 27. tel. 2445. Apotheek geopend: Hamann, Noordstraat 69, tel. 2060. Zondagdienst Kruisverenigin gen: Groene Kruis en Wit-Gele Kruis: zuster E. A. H. de Vries. Scheldekade 62. tel. 3262. Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen voor Axel, Sas van Gent en Zaamslag waargenomen door dierenarts T. van Roon, Westkade 119a, Sas van Gent, tel. 01158588. Ook de heer Dc Maaijrr kon zijn goedkeuring niet hechten aan deze wijze van behandelen. De heer Dc Uroff was het met de vorige sprekers eens. Hij vond de tijdspanne van drie maanden dat de raad niei bijeen is geweest, te lang. De lieer Do Rijk informeerde in dit verband, of de wijk Zandstraat tol oen kerkdorp wordt gerekend, zoals in de b'riet vermeld staat. Dit bleek inderdaad het geval te zijn. De heer De Meijer zou het prac- tischer vinden G. S. te verzoeken in het vervolg bij dergelijke onder werpen me: dc vakantieperiode van half juli tot eind augustus rekening ie houden. Een volgend punt was de kwes tie van de toekomstige gedupeer den bij de uitbreiding van de ka- naaiwerken. Bij vorige gelegenhe den heeft de raad de wens te ken nen gegeven dat deze mensen in de allereerste plaats geholpen zouden moeten worden voor 't verkrijgen van 'n ander perceeltje grond. De meeste bewoners hebben nu hun keus gemaakt en de raadsleden hebben inzage kunnen nemen van hun wensen. De meeste bewoners willen echter wachten lot zij defi nitief weten waar zij aan toe zijn wat betreft de hoogte van hun ver goeding. De raad ging met deze ziens wijze akkoord. In verband hier mede werd een eerste uanv.raa van de firma gebr. Claeyssens op bepaalde percelen aan de Westdam ter zijde gelegd. Zonder hoofdelijke stemming werd voorlopig vastgesteld ingevol ge art. 35ter, te lid. der L.O.-wet 1920 van de werkelijke uitgaven voor bet openbaar lager onderwijs over 1960. Hoewel niet ter zake, informeer de de heer De Meijer in dit ver band waarom tweemaal een oproeit werd geplaatst voor een nieuw schoolhoofd der o. 1. school. Het bleek dat het schoolhoofd de heer Van Maurik zijn ontslagaan vrage eerst had ingetrokken en daarna weer had verzocht deze toch doorgang te laten vinden. Nog binnen de wettelijke termijn noemde de v oorzitter het voorstel tot partiële herziening 1961 van het uitbreidingsplan. Dc heer Colsen vónd dal dit nog al simplistisch werd medegedeeld. De raad bleef niets anders over dan het voorstel van B. en W. te volgen, hoewel diverse bezwaar- schriflen een degelijke studie nood zakelijk maken en in de korte tijd spanne da) de stukken Ier inzage liggen, is dit niet mogelijk. Hij had zich al afgevraagd wat we als raadsleden hier zitten te doen. Een partiële herziening is een belang rijk iets en men moet volledig ver trouwen kunnen hebben in de sledebouwkundige en volgens de spreker heeft de stedebouw- kundige dit vertrouwen be schaamd. Hoe kan een sledebouw kundige het in zijn hoofd balen om industriegrond als landbouwgrond om te vormen en meerdere dingen in deze geest. Spreker zag gaarne dat dit voorstel werd verdaagd. De heer De Meijer was het vol komen met de heer Colsen eens en zou zelfs nog verder willen gaan. Een gemeente als Sas van Gent drijft op, haar industrie en .moet deze zoveel mógelijk ter wille zijn. Volgens hem zou de stede- bouwkundige eerst de industrie moeten raadplegen en met hun wensen zoveel mogelijk rekening dienen te houden. Hij zag in de nu gevolgde procedure niets anders dan een onnodig laten oplopen van de onkosten door steeds maar nieu we tekeningen te moeten laten ma ken en volgens spreker zijn deze heren niet goedkoop. De heer De Grolf was het in gro te trekken eens met de vorige spre kers, maar zou toch niet gaarne zien dat de industrie de gemeente dwingt. De voorzitter repliceerde dat hij deze voorstellen niet eerder ter ta fel kon brengen alvorens het ge heel rond was. Desondanks meenden de meeste raadsleden dat de tijd van voorbe- voor mensen die kwaliteit verlangen reiding voor hen veel te kort is ge weest. Besloten werd het voorstel te verdagen tot hoogstens 3 maanden met de toezegging dat de raad op zeer korte termijn een bespreking zal hebben mei de stedebouwkun- digc. Bij de behandeling van de 2e par tiële herziening uitbreidingsplan Zandstraat bleek dat 3 bezwaar schriften waren binnengekomen, waarvan 2 ontvankelijk weiden verklaard. In dit verhand vroeg de heer De Rijk zich af wai de sledebouwkun dige heeft doen leiden om een stuk grond dat al meer dan 15 jaar voor hel R.K. kerkbestuur geresterveerd is voor het eventueel stichten van een pastorie of school, nu ineens te gaan voorbestemmen voor woning- nouw. Na liet bezwaarschrift van het kerkbestuur werd de oude be stemming weer goedgekeurd. Aangezien sedert 1953 geen schoolgeld vooi- openbaar lager onderwijs verschuldigd is, was de verordening op de heffing van schoolgeld voor de afzonderlijke cursus in de Franse taal overbodig. Z.h.si. word deze verordening in- gcti okken. Op voorstel van B. en W. werd afwijzend beschikt op een verzoek schrift om subsidie van het Fruit- toeltproef.bedrijf Zeeuws-Vlaande ren te Philippine. Aan het hoofdbestuur van het Verbond voor Veilig Verkeer te Utrecht werd een subsidie ver teend van 25 ineens voor het ver bouwingsfonds van het Verbond voor Veilig Verkeer. Aan de schuttersvereniging „De Zeeuwse Schutters" in de Zand straal werd een subsidie verleend van 200 voor reparatie van de gaaipers dor vereniging. Aan do sporl- en ontspannings vereniging „Corn Boys" werd toe slemming verleend tot het speel- klaar maken van liet 2e speelter rein en lot het bijplaatsen van een tweede kleedkamer, terwijl de raad dc daarvoor benodigde gelden be schikbaar stelde. De leden van Corn Bcys zullen zelf de werk zaamheden uitvoeren. De heer De Groff heeft angst dat het wel eens verkeerd uil zou kun nen draaien, zodat men uiteindelijk duurder uitkomt. Zoals destijds besloten zal men in hel vervolg die gronden kunnen aankopen, waarvoor een exploita tieplan bestaat. Zoals ook voor erf pachten is vastgesteld heeft men een concept gemaakt dat algemene regelen inhoudt die aan de nota riële akte vastgehecht kunnen wor den. De raad ging hiermede akkoord. Aangezien G. S. hun goedkeuring hebben onthouden aan het. raads besluit van 8 maart 1961 werd de uitgifte van gemeentegrond in erf pacht aan mej. G. de Vis ingetrok ken. Hel toewijzen van de grond was strijdig met dc bestemming die aan die gronden gegeven was. Met een wijziging in het uitbrei dingsplan kan misschien t.z.t. aan de wensen van mej. De Vis worden tegemoet gekomen. Aan de heer F. J. A. Marqquinie werd grond in erfpacht aan de hoek RozenlaanParklaan gewei gerd. Aan de lieer J. J. van Moorlen werd met ingang van 1 jan. 1961 grond in erfpacht gegeven in het uitbreidingsplan West tegen een canon van f 0,45 per m2. Hieraan vastgekoppeld werd een aanvrage van de heer G. E. van Steenberge voor de bouw van 21 huurkoapwoningen. Het college van B. en W. beve len aan eenprocedure te volgen die de heer Van Steenberge in staat zou stelfén om pasierfpaeht te gaan betalen zodra vast staat dat hij de woningen kan gaan rea liseren, t.w. wanneer de premie zal worden toegekend, en dan nog met een marge van 6 maanden. Diverse raadsleden, o.a. de heren Colsen en De Groff, zijn het niet geheel eens met, de te volgen pro cedure. Zou men de grond direct in erfpacht geven dan zou dit na l'i tot 2 jaar kostprijsverhogend wer ken in de aankoopsom van de .be woners in spé en dit zou men wil len voorkomen. De heer De Meijer vroeg zich af waarom het hier zo stroef moot lopen. In andere gemeenten zit men toch ook met dezelfde proble men en daar wordt aan huurkoop gedaan. Men moet er voor waken dat men de bouwers afschrikt. B. en W. zullen thans nagaan, of er een verbeterd systeem gevondpn kan worden door inlichtingen in te winnen. De gebr? Vlaeyssens en C. C. Mullaert krijgen grond in erfpacht voor het bouwen van gara ges, terwijl de P.Z.E.M. een per ceeltje krijgt toegewezen voor het bouwen van een transformator huisje. Ei werd f 16.500 gevoteerd voor de uitbreiding van de openbare ver lichting in het exploitatieplan West (slotphase). De heer De Meijer merkte op, dat men uil de offerte niet kan op- ïrit'XT UTTTI' i.' ma. EEN WITTE STEEN „En Ik zal hem een steen geven." door MARGUERITE LEES 38) Nadruk verboden, voor korte bezoeken: cn dan nog Hij had zich bijna als 'n idioot gedragen! De manier waarop zij haar lippen geweigerd had. hem haar koele wang had toegekeerd om te kussen, maakte hem van één ding zeker: zij had vanmid dag geen ontmoeting met een minnaar gehad. „Neon." zei hij tot zichzelf, toen hij vermoeid de trap opklom naar zijn vrij- gezellenkamers. „er was geen man in het leven van zuster Gra- cia." Zij was zuiver, 'ongerept, toegewijd. Hij zag weer die ver moeide ogen, het bloesemachti ge, bleke gezicht, de bevende glimlach. Er was iets in haar. wat haat- buiten het bereik van elke man bracht. En aangezien hij met handen en voeten aan Martine Delamere gebonden was. lag er een zekere bittere troost in die gedachte! „Er is ncoit een rustig moment in de kinderafdeling!" dacht zus ter Gracia de volgende morgen, toen zij een vraag aan de tele foon beantwoordde, terwijl Jac kie aan haar knieën hing. Met die rondhollende kinderen cn de verzoek moeders, die in en uit liepen miss Franks met haar kleine weelstoeltjes en de onderwijze res. die geregeld les kwam geven aan de enkele langdurige pa tiënten. kon zij de zaak nooit keurig in orde krijgen voor be langrijke bezoekers, bijvoorbeeld de directrice of een consulteren de geneesheer, zoals de andere hoofdzusters. Zuster Armitage kwam aan hollen en begon Jackie van haar prachtig schone schort af te plukken. Hij worstelde en brul de. „Mag ik hem 'n snoepje geven, zuster?" smeekte Lucy adem loos. „De directrice is in aan tocht." „Ja. ik geloof, dat een snoepje dan gerechtvaardigd is," zei Gra cia, haar hand over dc hoorn van de telefoon. Haar ogen twin kelden. „Een flinke grote, vind ik." Iemand had de kinderafdeling begiftigd met een zevenponds- blik met zuurballen en zij waren zó groot en kleverig, dat het on mogelijk was voor een kind er op te zuigen en tegelijk te hui len. „O. cn veeg die kapotte krijtjes op, wilt U zuster? Stop al die rommel maar in de prullemand. We zullen het straks wel uitzoe ken." Zuster Gracia wendde zich wee.r tot de telefoon en bracht het gesprek haastig tot 'n eind. Lucy ruimde op alsof haar leven ervan afhing. Het amuseerde Gracia te ontdekken, dat het meisje uitkeek naar de bezoeken van de directrice door ieder ander gevreesd als naar de aflossing van de wacht voor Buckingham Palace Geduren de het laatste jaar had zij zoveel teleurstellingen en ontmoedigin gen gahad: zij had ontdekt, dat zij zo ontzettend veel moest leren en het zo moeilijk gevon den stafzuster Mawte tevreden te stellen, maar als de directrice haar koninklijke tocht maakte door de afdelingen, dan kwam alle waardigheid en traditie, waarvan zij gedroomd had vóór zij leerlinge werd. terug, zodat zij weer besefte, dat zij uitein delijk in het prachtig beroep ge accepteerd zou worden En dan besloot zij hartstochtelijk zich niet te laten ontmoedigen en op een dag „net als zuster Gracia" te zijn, die haar ideaal was van een goede verpleegster. Het was een krankzinnige och tend geweest. Men had het gips verband verwijderd van Patsy's gebroken been en het bloedende been en het bloedende kind was nog steeds gevaarlijk en moest elke minuut in het oog gehouden worden; en er waren allerlei kleine moeilijkheden geweest. Maar niemand kon dat raden, als men zuster Gracia glim lachend en kwiek naar de lift zag gaan met haar prachtige houding, om de directrice en haar assistente te verwelkomen. Zij praatte e'en ogenblik over al gemene dingen en toen begon de tocht door de beide lange zalen. De directrice glimlachte vrien delijk tegen de staf en maakte een praatje met de kinderen, die zij kende. Zij maakte suggesties en „Asmat," de onderdirectrice, werd geroepen, die later terug zou komen om te zien, of de or ders werden opgevolgd, waarbij zij dan in de sluis gluurde, kas ten opende, rondneusde in de melkkamer om te controleren of de zuigflessen goed gesteriliseerd werden en de rest. Maar er was geen gejacht tijdens deze korte, waardige visite; alles ging statig en zonder haast. Lucy had al heel gauw ont dekt, dat ceintuurs en kapjes de rang van de staf aanduiden. Hoe kleiner het kapje, hoe hoger in rang! De leerlingen droegen kap jes van zakdoeken in de nek sa- mengeboden, bij hun gestreepte jurken. De stafzusters hadden speciale ceintuurs en droegen 'n stijf puntig kapje. Zuster was in het donkerblauw met een klein organdie mutsje, afgezet met 'n smal kantje De kap van de di rectrice was slechts een nieman- dalletje, dat statig op haar grijze haar was bevestigd en zij droeg een grijze japon en zag er altijd zeer vorstelijk uit. (Wordt vervolgd) wit-. I Wie overwint ontvangt Christus een witte steen. u Het beeld van „de witte tifl is ontleend aan de antieke ,x' spraak, waarbij de rechte,I bruik maakte van witte en te stenen. Wit betekende w, spraak, zwart betekende vem deling. Hel ontvangen va- witte steen, waarop de naan, de aangeklaagde werd go ven, was voor die man 1. wijs, dat hij vrijuit kon ga.' Als Christus, dc opperrev ons nu deze witte steen srh». L dan wil dat 7-eggen dat Chris 1 ons de innerlijke zekerheid p*L dat wij voor het gericht ul vrijgesproken zijn. Die steèj!| de subjectieve, persoonlijke v,l eigening van de objectieve v.| spraak. Het is dus wat wij .1 innerlijk aan hebben. Het i«',l rust, de bevrijding, de op], I ting, die wij mogen geniet,,! God heft ons het schuldige hoo 1 omhoog en wij durven van I weeromstuit ook het hoofd r>| hoog heffen. Door het begrip „steen" wonJ dan verder de stoerh/id. de flint! heid, de hardheid u ft gedrukt zijn ook inderdaad onze iiint I lijke gevoelens. Wij laten orT niet meer door de aanklacht va I de duivel en door de beschu]r I ging van ons eigen geweten ]-| de hoek der minderwaardighe: 1 trappen. Als Christus ons vr I gemaakt en met Zijn bloed «T gewassen heeft, zullen en dc I ven we het ook te zijn. Ja, m I deze witte steen der vrijspraa. door het bloed des kruises di I ven we zelfs God onder de ott-l komen. We hebben vrijmoedig^! tot God." We durven, in het o],1 besef dat we vrijgesproken >1 gerechtvaardigd zijn, leven enrf durven we ook sterven. Wc ht den niet onszelf of iets van otj zelf in de hand. We houden f witte steen, die Christus ons a in de hand. We kijken er ge' geld naar. We weten aan en u deze steen dat het „goed ligt" God. Wij verzekeren onze hal ten voor Hem. „Wij dan, gerechtvaardigd tiil het geloof, hebben vrede mei God." Het is een sterk en rusti:| en blijmoedig leven, het level met de witte steen in de hanci.1 (Uit: „Dc Stem achter U.") BOUWPLATEN plakt u met Ceta-Bever maken welke soort ar mature a r len worden gebruikt; er wordt leen naar een nummer verwen. Men zou in het vervolg toch I een afbeelding bij de otferte kun-l nen voegen? In de Zandstraat zal men in toekomst gaan aanvangen met hel aanbrengen van riolering en hef dempen van sloten In eerste in- L stantie was aan dc provincie gel vraagd deze voorzieningen te tra-I fen, maar het college wees zulksI van de hand, terwijl er geen b'-l zwaar bestond dat de gemeente he: I zelf ter hand nam. Kqjidvr&aj De heer De Bruiin drong er nog-1 maals op aan om tegen het a I winterseizoen een voldoende ven-1 tilatie in het badhuis aan te breit- f gen. L De heer De Groff haakte hierf; I in met het verzoek de afscheidie-1 gen tussen de douche-cellen te ver-1 beteren, waardoor het niet nreerI mogelijk zal zijn om onprettige er-1 varingen op te doen wegens heil over de muurtjes heen kijken. I Spreker drong nogmaals aan I eenzijdig parkeerverbod in d'l Noordweststraat, Ooststraat ei| Zuidstraat. Voor de zoveelste maal infor-L meerde de heer Stouthamer naa: de toestand op de Prinsenkadc. Er heeft, volgens de wethoudffl van Openbare Werken, een onder-I houd met Rijkswaterstaat plaat.'I gehad. Deze dienst heeft toestem-1 niing gegeven om de nodige voor-I zieningen te treffen in aansluitin: op de werkzaamheden die men mo-l mentee] uitvoert op het Ur „eiland". 1 De heer De McRer laakte i' langzame afwerking van de werk' zaamheden aan de riolering en be «trating op het z.g. eiland. F vroeg zich af hoe het straks root gaan in de periode van de biet» campagne. De wethouder van Opent»' W erken deelde mede dat men dens de campagne de werkzaam' den zal stoppen. De heer De Meijer vroeg hor*' stond met de verlichting Wests'- vanaf Poelstraat tot glasfabri'- Het blijkt te liggen aan de laf?' levertermijn van materialen. De heer De Meijer zou gaa"1' een parkeerverbod zien voor be"' zijden in de Stationsstraat, van'- het café „De Rooien Oedt" tot de hoek aan de Westkade 'f1'8 Rfinvaart/hotel ..De la Bourse"' De heer Van Asschp informeer^ naar de afwateringen van brandgangen. De wethouder antwoordde dat er op zeer korte termijn tegels ril len worden gelegd. Ook de afsluiting van het pk'"' tje achter het badhuis kwam nog maals ter sprake. Men zal daar een poort pl'a'' sen. De heer Bockstael informeeid' naar de bestemming van de open bare lagere school. In deze school wordt momentee les gegeven door de huishoud school en er wordt een lokaal m reserve gehouden voor de S-S- Jongensschool. De heer De Rijk brak een laf' voor een bushalte, bijv. aan het oude tramstation. De voorzitter deelde mede. nat hij deze kwestie reeds met Z.V.T.M. heeft besproken, maar ni de huidige dienstregeling kan extra tijd ingelast worden om e een halte in Sas van Gent M) een halte in Sas van nemen. Alle raadsleden waren van m ning dat dit antwoord geen i houdt en drongen er op aan dat voorzitter voet bij stuk zal hou® De heer De Maaijer bracht enkele slotenkwesties in de bu van de z.g. Witte wttk ter waarna dè voorzitter de verga ring sloot. De cokesfabriek te Si' deiikt woensdag 27 s bestaan. De directeuren van staalbedrijven, die een ineensloegen om na am van een cokesfabriek i naar Gent te komen, h zien welk een vlucht d jaar zou nemen. Het hoofddoel was cokt produceren voor de leden .Franse coöperatie, waarbi. plaats van vestiging uiter gunstig was gekozen nabij grootscheepvaartkanaal en de splitsing van twee spoorl (TernauzenMechelen en neuzenGent) Er moest evenwel aar allesbeheersende voorws worden voldaan: toepassing het bepaalde in het Nederlt Belgische verdrag van 1867 de maatschappij Mechelen- neuzen een uniformtarief toepassen over de gehele 1 van het traject. Xonder deze uitdrukkelijk' zegging zou het vvaarsch rT" is i H V-V.". De woning waarom! nimmer fot de vestiging vt grootindustrie te Sluiskil men zijn en zou de kana nooit geworden zijn wat ze Het begin van Zeeuws-' derens industrialisatie wei legd op vruchtbare land grond. Bijgaande opnam het heden ten dage nog z de ingangspoort van de fabriek. Sluiskil genoot dc eer i het eerste cokesbedrijf in 1 land te zien verrijzen. HONGEROPR lie Katangaanse polit vrijdag in Elisabethsti menigte van verschcide derden leden van de Ka met geweerkolven en uiteengeslagen. De stï waren uit het grote vlu genkamp van de Ver. Nt fietsen naar het centrum stad gegaan op zoek naa sel. zij waren begonnen te plunderen, toen de p< actie kwam. In het vluchtelingcnka; nen ongeveer 30.(KK) mei zeer behoeftige omstandig Er werden verscheid restaties verricht. Vele stt verklaarden dat zij, naar ('•aren gekomen om vo< kopen, dat.in het vlucht kamp zeer schaars.is. In Elisabethstad waren c -iitend de winkelsyvoor h weer open na'de'strijd tu t N.-troepen en Kata Langzamerhand keerde male leven terug. In de raiddag dreig

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2