Provinciaal nieuws Oostduits wetsontwerp Eric de Noorman De laatste slag De Gaulle wil afstand doen van volmachten BINNENLANDS NIEUWS SPORTNIEUWS VOETBAL TERNEUZEN SAS VAN GENT ZAAMSLAG IJZENDIJKE TERDOOD- VEROORDELINGEN IN ZUID-KOREA ONTRUIMING VAN OOSTBERLIJNSE WONINGEN BEGONNEN SCHEEPSONGEVALLEN IN INDONESIË GRIEKS ZAKENKABINET Russische kernproef BONN HOUDT DIENSTPLICHTIGEN ONDER DE WAPENEN DE SUIKERBIETEN CAMPAGNE ADOELA OVER DE TOESTAND .DE SPORTTOTO NOORD-BEVELAND ALS „VOLLEMELKGEBIED" GEHANDHAAFD Het bestuur van het Produkt- schap voor Zuivel heeft in zijn gisteren gehouden vergadering besloten Noord-Beveland als vvielpad liggende steen de macht over haar stuur en kwam op het rijwielpad ten val, terwijl mej. M. in de naast het rijwielpad liggen de sloot terecht kwam. Dokter Van Breda Vriesman, die vlug ter plaatse was, liet de duo-passagiere, die een hersen- ..vollemelkgebied" te handhaven, schudding had opgelopen, met doch voortaan in financieel en administratief opzicht op de zelfde manier te behandelen als de „vollemelkgebieden" Marken en Vlieland, De vraag was gerezen of, nu Marken en Noord-Beveland uit hun isolement zijn verlost, de uitzonderingspositie die deze ge bieden ten aanzien van de con- sumptiemelkvoorziening in nemen nog langer gerechtvaar digd was, dan wel dat de invoe ring van de melkstandaardisatie daar moest worden overwogen. Tegen dit voornemen waren be zwaren geuit door het kringbe- stuur Noord-Beveland van de Zeeuwse Melkfederatie, dat wees op de na standaardisatie te ver wachten lagere geldelijke op brengt van de melk en op de hoge aanvoerkosten van de melk van de boerenbedrijven naar de buiten Noord-Beveland gelegen zuivelfabrieken. Bloemen op bevrijdingsdag. Gistermorgen heeft burgemees ter mr. H. Rijpstra een witte- en oranjebloemenkrans, gesierd met rood-wit-blauwe linten, neerge legd bij het monument aan de Westsluis ter herdenking van de bevrijding van Terneuzen door de Polen op 20 september 1944. Koninklijke onderscheiding. de ambulanceauto naar het Ju lianaziekenhuis vervoeren, terwijl mej. De F., die verwondingen aan het hoofd en linkerarm had, door de arts naar het ziekenhuis werd gebracht. Na aldaar verbonden te zijn kon mej. De F. naar huis worden gebracht. De bromfiets was zwaar be schadigd. Jubileum. Maandag 25 september a.s. zal de heer C. L. de Maaijer, 25 jaar lid zijn van de Gemeentelijke In stelling voor Sociale Zorg, voor heen het Burgerlijk Armbestuur van de gemeente Sas van Gent. Tevens is het in deze maand 30 jaar geleden, dat de heer De Maaijer zijn intrede deed in de raad van de gemeente Sas van Gent voor de R. K.-fractie. In een gecombineerde bijeen komst van de leden van de ge meentelijke instelling voor socia le zorg en de leden van de ge meenteraad zal de heer De Maaijer hulde gebracht worden voor de diensten bewezen aan de gemeenschap van Sas van Gent. Deze bijeenkomst zal worden ge houden ten stadhuize op maan dag 25 september a.s. des avonds om 19.30 uur. schudding op en moest naar het ziekenhuis te Oostburg worden overgebracht. Roode Kruis kollekte. De alhier gehouden huis aan huiskollekte ten bate van het Nederlandse Roode Kruis heeft 954,85 opgebracht. Dinsdag j.I. herdacht de heer A. Bedet, schipper van het mo- torbeunschip .Madeleine' van de N. V. Transport Mij ..Terneuzen" alhier de dag, waarop hij, 40 jaar geleden bij genoemde maatschap pij in dienst is getreden. Naar aanleiding van dit feit had er eergisteren, in tegen woordigheid van de jubilaris, zijn echtgenote, de directeur van deze vennootschap en genodigden, op haar kantoor een korte plechtig heid plaats. De directeur, de heer J. G. van der Peijl, gaf, na een korte toe spraak, hét woord aan de heer mr. H. Rijpstra, burgemeester der gemeente Terneuzen. Deze wenste de heer Bedet hartelijk geluk met dit bijzondere jubi leum: enerzijds voor de werk gever, bij het feit, dat hij de ju bilaris zo'n lange reeks jaren aan zijn bedrijf heeft weten te binden en anderzijds voor de werknemer bij het voorrecht, dat hem de krachten en de gelegenheid ge schonken zijn om 40 jaar bij ge noemde onderneming werkzaam te kunnen zijn. Verder deelde hij mede, dat, in verband met dit jubileum, bij Koninklijk Besluit, aan de heer Bedet de zilveren medaille ver bonden aan de Orde van Oranje- Nassau, is verleend. Daarna spelde de burgemees ter de jubilaris dit ereteken op de borst. Nadien bleef het gezelschap nog enige tijd gezellig bijeen. Inlichtingen gevraagd. De waarnemend korpschef der gemeentepolitie alhier verzoekt bekend te worden gemaakt met de herkomst van een aan het bureau van politie aanwezig zwart gelakt herenrijwiel, merk Gaczelle Nr. 616593, met de vol gende nadere gegevens: normaal nikkelen stuur; Philips lantaarn met schakelaar en Belgische dy namo; zwarte linnen kettingkast met jasbesehermer; buisbagage drager op het achterwiel; zwarte rubberpedalen en -handvatten; Gazelle bel aan het stuur; aan de stang onder het zadel een handfistspompje. Op de bagage drager is een enkele bruine zeil doeken fietstas aanwezig, waar op de woorden „Radiogids'' en „Vrije Volk", welke woorden ge tracht zijn met witte verf onlees baar te maken. Ieder, die meent inlichtingen te kunnen verstrekken, wordt ver zocht zich aan het bureau van politie te vervoegen. Verkeersongeval. Gisteravond te ongeveer half acht kwam mej. C. C. de F. uit Axel op haar bromfiets naar Terneuzen gereden met als duo- passagiere mej. M. M., eveneens uit Axel. Ter hoogte van het Gulf-sta- tion aan de invalsweg, verloor mej. De F. door een op het rij- Knaapje tegen autobus gereden. Het 6-jarig zoontje Arthur van de familie P. Lievens reed gisternamiddag op zijn fietsje, toen hij zonder op het verkeer te letten de Verlengde Molen straat inreed en tegen een auto bus van de Z. V. T. M. terecht kwam. Gelukkig had de autobus geen grote snelheid, en de chauf feur de bus direct tot stilstand kon brengen. Het knaapje liep een hersen- De vroegere Zuidkoreaanse minister van Binnenlandse Za ken onder Syngman Rhee, de 42-jarige Tsjoi Kijoe, een voor malige Zuidkoreaans politie hoofd, de 38-jarige Kang Hak Lee en de 53-jarige Hoei Soek Han, gewezen voorzitter van de centrale commissie voor de plan nen van Rhee's liberale partij die de leiding had van de partij campagne in de in maart 1960 in Zuid-Korea gehouden presi dentsverkiezingen, zijn woens dag te Seoel door het Zuid- koTeaanse militaire revolutionai re gerechtshof wegens verkie zingsfraude ter dood veroor deeld. Jong In Park, een ander lid van bovengenoemde liberale par tijcommissie, kreeg levenslang. Hij was schuldig bevonden aan het op onwettige wijze van za kenlieden verkrijgen van gelden voor de verkiezingscampagne der vroegere liberale partij. In totaal hebben 28 hoge func tionarissen van de vroegere re- gering-Rhee, die hetzij een voor aanstaande post in zijn liberale partij hadden bekleed, hetzij een hoge regeringsfunctie hadden uitgeoefend, terecht gestaan. De 24 nog niet genoemden kregen, gevangenisstraffen van uiteen lopende tijdsduur. Onder de veroordeelden be vonden zich negen ex-ministers, twaalf leden van de commissie van de plannen van Rhee's li berale partij, vier voormalige gouverneurs van staatsbanken en drie gewezen politiefunctio narissen. Bij de Oostduitse Volkskamer is een wetsontwerp ingediend, dat regeringsleider Walter Ul- bricht machtigt om zonodig de „staat van verdediging" af te kondigen, die mobilisatie van de bevolking meebrengt. Als voor zitter van de staatsraad kan Ul- bricht de staat van verdediging afkondigen „in geval van ge vaar, bij een aanval op het land of ter vervulling van verplich tingen die voortvloeien uit bond genootschapsverdragen". De staatsraad, die 24 leden telt, is vorig jaar september, na het overlijden van president Wilhelm Pieck, in de plaats ge komen van het presidentschap. Tegen de verwachting bevat de wet, die getiteld is „Wet voor de verdediging van de Duitse democratische republiek", géén artikel ter invoering van onmid dellijke dienstplicht. Oost-Duitsland is vermoede lijk het enige lid van het War- schau-pact, dat nooit dienst plicht gehad heeft. Het leger, dat tot voor kort volgens offi ciële cijfers 90.000 man sterk was, bestaat uit vrijwilligers. Volgens waarnemers zijn de omstandigheden waaronder de staat van verdediging kan wor den uitgeroepen zó ruim, dat de wet nog verder gaat dan ver wacht werd. Het wetsontwerp machtigt Ul- bricht de staat van verdediging zonder waarschuwing af te kon digen. Hij kan daarna regeren zonder zich aan de grondwet te houden. President De Gaulle heeft woensdag het kabinet meege deeld, dat hij aan het eind van deze maand aFstand wil doen van de speciale volmachten, waarmee hij sinds de militaire putsch in Algerië in april regeert. Op 23 april nam de president krachtens artikel 16 van de grondwet speciale volmachten op zich „in verband met de gebeur tenissen in Algerië en de ern stige bedreiging van de staat", zo wordt in een officieel commu niqué gezegd. In de periode van 23 april tot 30 september zijn be sluiten genomen die dé omstan digheden vereisten, met name wat betreft de openbare orde in Algerië en het moederland en de autoriteiten die tot taak hebben deze openbare orde te hand haven. Deze besluiten blijven „natuurlijk' van kracht. De president is verheugd dat de omstandigheden hem niet hebben genoodzaakt maatregelen te nemen die een aantasting van de normale functies en bevoegd heden van regering en parlement en de basis van de betrekkingen tussen regering en parlement zouden hebben betekend. Krachtens artikel 16 van de grondwet kan de president spe ciale bevoegdheden aan zich trek ken wanneer de instellingen van de republiek, de onafhankelijk heid van de staat, de onschend baarheid van het grondgebied of de mogelijkheid internationale- verplichtingen na te komen wor den bedreigd. Alle politieke partijen, met uit zondering van de Gaulistisch U.N.R., hebben er de laatste tijd met steeds meer klem bij De Gaulle op aangedrongen afstand te doen van zijn volmachten. Woensdag nog publiceerden de onafhankelijken en de christen democraten verklaringen waarin zij De Gauile dringend verzoch ten de huidige wijze van regeren te verlaten. Socialisten en radi calen hebben meermalen hun on genoegen uitgesproken over het handhaven van de speciale vol machten. De bewoners van drie Oost- berlijnse straten langs de sector grens zijn woensdag uit hun woningen gezet. Hun bezittingen werden op vrachtwagens ge laden. De Oostberlijnse politie heeft een traangasbom geworpen naar een Westberlijnse televisie-came raman die er opnamen van maakte. Een pantserwagen stond op West-Berlijn gericht terwijl mannen met witte armbanden de evacuatie gadesloegen. Ongeveer 250 mensen zijn uit de straten weggehaald. In deze straten, die langs de Amerikaanse sector grens liggen, zijn de laatste weken verscheidene gedurfde ontsnappingspogingen gedaan. Een Oostduitse politie-officier zei dat bewezen was dat de ge zinnen „Oostberlijners hadden geholpen te vluchten" en voegde eraan toe dat zij binnen enige dagen door „betrouwbare" gezin nen zouden worden vervangen. Bij twee schipbreuken in de Indonesische wateren zijn dezer dagen 51 mensen om het leven gekomen. Alle 30 opvarenden van een motorscheepje, de „M'aesa", wor den vermist nadat het schip tijdens de oversteek van de San- gihe naar de Talud-eilanden, tus sen Menado en de Philippijnen, in een zware zee was gezonken. Een vaartuig met 93 mensen aait boord, is tussen Boeton en Balikpapan gezonken, vermoede lijk na op een rif te zijn gelopen. 21 mensen verdronken, vijf wor den vermist, de overigen werden door een ander schip gered. Koning Paul van Griekenland heeft woensdag luitenant-gene raal Constantine Dovas benoemd als hoofd van een zakenkabinet, dat de staatszaken zal beharti gen tot de algemene verkiezin gen op 29 oktober. De 64-jarige generaal Dovas is chef van de generale staf ge weest. Hij zorgt voor de militaire vorming van de 21-jarige kroon prins Constantijn. De koning heeft nieuwe ver kiezingen uitgeschreven op ad vies van premier Karamanlis, die eerder op de dag zijn ontslag had aangeboden. Deze is van mening dat het kiezerskorps met het oog op de moeilijke interna tionale toestand moet worden ge raadpleegd om te komen tot een zo hecht mogelijke regering. De ambtstermijn van het huidige parlement loopt officieel pas in mei van het volgend jaar af. De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft bekend gemaakt, dat de Russen woens dagochtend vroeg een kernex plosie in de dampkring teweeg hebben gebracht. Het was de veertiende proef sinds de Rus sen op 1 september de proeven hervatten. Volgens, de bekendmaking in Washington lag de explosie in de orde van een megaton, het geen gelijk staat met de ontplof fingskracht van één miljoen ton c.n.t. Eerder had de Japanse weer kundige dienst gewag gemaakt van een Russische proef met. een kernapparaat ter sterkte van verscheidene megatons. PRINSJESDAG 1961 Nadat het Koninklijk Paar en de drie oudste Prinsessen uit de Ridderzaal waren terugge keerd in het paleis Lange Voorhout in Den Haag, ver schenen zij op het balcon, waar zij de menigte voor het paleis toewuifden. De Westduitse regering heeft besloten ongeveer 30.000 dienst plichtigen, die eind setpember zouden afzwaaien, onmiddellijk aan herhalingsoefeningen te la ten deelnemen, waardoor zij nog drie maanden in dienst zullen blijver.. Op de suikerfabriek te Putters- lioek zijn gisteren de eerste bie ten aangevoerd voor de nieuwe campagne. Op 26 september zal de fabriek in werking komen. Men rekent er op.' dat de sui kerfabrieken in Nederland dit najaar ruim 3780 miljoen kg sui kerbieten te verwerken zullen krijgen. Het aandeel hierin van Puttershoek zal ongeveer 600 miljoen kg zijn.. Vorig jaar ver werkte deze fabriek 820 miljoen kilogram. Men verwacht, dat de campag ne in Puttershoek ongeveer half december ten einde zal zijn. Op grond van de geregelde bemon stering van de bieten denkt men, dat een behoorlijk suikergehalte zal' woeden verkregen, dat hoger is dan vorig jaar. De suikerfabriek in Oud-Beijer- land zal op 2 oktober in werking komen. „Hammarskjoeid is om»* men in de mazen van het net* de kapitalistische imporiaiK, gespannen hebben. Het k lage moord en -het de eni»,0"- aoor de kapitalisten is besa? Dit heeft Cyrille Aöoela, prJ? van de centrale Kongolese k1'*' ring, woensdag in een spraak gezegd. „In hetzelfde net spartelt het ogenblik de verrader Tv 3' be, de gevangene van bil?' landse groepen financier avonturiers. Van vandaa?'y niets meer worden nagel», een eind te maken aan y; scheiding van Katanga, stand wordt gehouden dan de dubbelhartigheid van trv en grootkapitaal. Iedere bup,,. moet zich gereed hcuden om», volg te geven aan een opt-', van de regering om in Katan». te dienen. Van nu af aan zijn'., Kongolese troepen in alarmr. stand", aldus' de Kongolese pi; mier. ONTSNAPTE JUDOLEKAAB AANGEHOUDEN Bij de Haarlemse politie bericht binnengekomen, dat j termorgen in Assen is aan»-, houden de 37-jarige judoletaj W. de G. uit Amsterdam, die c- dinsdagmiddag 25 juli kans heet gezien met twee stadgenoten de gevangenis te Haarlem ontsnappen. Zij waren weit zaam in het werkgebouw en fa ceerden in een gang drie ruiten Een spijltje werd doorgezaa»; Via een muur van 3.70 m h. zijn zij verdwenen. Voor tws van hen duurdé de vrijheid t- dagen. De judoleraar is bij twee maanden op vrije voe geweest. De judoleraar moest eens van twee jaar ondergaan weg diefstallen, gepleegd in het ten van het land. Hij wo daarna ter beschikking ges van de regering. MOTORRIJDER REED IN MIST TEGEN KOE Tijdens een dichte mist, is gis termorgen omstreeks zeven uu op de rijksweg Amersfoort- Apeldoorn ter hoogte van is Nijkerkerweg in de gemeen» Barneveld, een dodelijk ongeluk gebeurd. De 22-jarige G. van Soerenui; Zwartebroek reed op een motor in de richting Apeldoorn en is tegen een op de weg lopende ka gereden. Er liepen een aantal koeien op het wegdek. Waai schijnlijk heeft hij deze door d> mist niet tijdig opgemerkt. 9 heer Van Soeren werd van ds motor geslingerd en kwam een eind verder in de berm terecht Hij is vermoedelijk op slag over leden. Zijn motorrijwiel, dat op de weg bleef liggen, werd totaal vernield, toen een vrachtauto die uit dezelfde richting kwam er over heen reed. OM! DE EUROPESE YQETRALBEKER. Partizan (Belgrado) kwalifi ceerde zich voor de tweede ron de van het toernooi om de Europese beker voor landskam pioenen, door in de tweede wed strijd tegen Sporting Lissabon in Belgrado met 20 te winnen. Partizan had bij de rust reeds eer. 10 voorsprong. De eerste wedstrijd, die in Lissabon werd gespeeld, eindig de in een 11 gelijkspel. De Griekse kampioen Pana- thinaikos en Juventus (Italië) kwamen woensdag in de eerste wedstrijd niet verder dan een gelijkspel11. Juventus had bij de rust een 10 voorsprong. De tweede wedstrijd wordt op 27 september a.s. in Turijn ge speeld. Ook de Zwitserse kampioens- ploeg Servette plaatste zich voor de tweede ronde. In Valetta (Malta) won Servette met 21 van Hibernians Yaletta, na een 10 voorsprong, bij de rust. De 08. Wie ook de naderende rui ters zijn, ze komen in ieder geval net op lijd, denkt Eric. Boven dien, de vijanden van Attila's krij gers kunnen haast niet anders dan vrienden zijn. Met Allan, rent hij in de richting van de open vlakte tussen -de bo men. Maar op het zelfde ogenblik dat hij de ruiters in het oog krijgt, houdt hij verschrikt de adem in. Hunnen! Verbijsterd staren de twee vrien den elkaar aan. Hoe zit dat nu? De ene groep Hunnen die er voor de andere vandoor gaat. Geluidloos trekt hij zich diep in het gebladerte terug. „Die Romei nen zijn we kwijt", fluistert Allan, inmiddels de troep Hunnen in het oog houdende. „Ik zag ze er met hun drieën van door gaan, maar durfde niets te ondernemen vanwege deze na derende troep. En dat is maar ver standig geweest ook, want dit zjjn Attilla's eigen krijgers, de beste strijders van het volk der Hiung- Nu". „En daarvoor ging die andere troep op de loop", mompelt Eric bedachtzaam. „Dan zijn het geen krijgers van Attilla geweest, al za gen ze er wel zo uit. Maar wie wa ren het dan wel?" Zwitsers hadden de eerste ont moeting met 50 op hun naam gebracht. Tottenham Hotspur, de Er se voetbalkampioen, die verleda week in de eerste, wedstrijd om de Europese beker op verrassen de wijze met 24 verloor vu het Poolse team Gornik, h woensdagavond in Londen lata zien dat dit elftal nog niets aan kracht heeft ingeboet. Met 8-1 zegevierden de Britten, rust stand 51, en plaatsten zici met een doelgemiddelde van li tegen 5 voor de tweede ronde De Belgische kampioenscM Standard Luik zegevierde woens dagavond in Oslo met 2—0 o-e Frederikstad (Noorwegen). ft' de rust was de stand 00. Aan gezien de Belgen de eerste vei- strijd met 2—1 wonnen plaat sten zij zich voor de twee* rond-, Real Madrid bleef in Malt'" met 31 de baas over Vasas Boedapest na een 11 ruststar- Aangezien de eerste ontmoet:'3 door de Madrilenen met 2—0 v'33 gewonnen, gaan zij over naar 1 tweede ronde. NEDERLAND—SAARLAND 5 i Het voorlopige Nederlands' elftal heeft gisteravond in Feijenoordstadion te Rotterdam met 50 (rust 30) gewonnen van Saarland. Rechtsbinnen Hen» Groot scoorde in de 15e en in 18e minuut. Het derde doelpun- bracht rechtsbinnen Frans Bou1'- meester in de 38e min. op al" naam. De doelpunten in de twee de helft werden gescoord doo rsp. Bouwmeester (67e min.) e" Veldhoen (88e min.). Woensdagmiddag om twaajj uur hadden negen deelnemer aan de Spot ttoto van zondag J- zich gemeld met 13 goede uits' gen. Zij verdelen de eerste p"R die deze week 126.349.S5 droeg. Voor de tweede PrUs,v.i. 68.918,10 meldden zich 191 dee' nemers met 12 goede uitslagen- Voor de extra-prijs van vijr r lijke spelen zijn 95 meldingen - nengekomen. De kandidaten deze prijs moeten 34.459,05 delen.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2