Amerikaans-Russische verklaring over ontwapening Tunesiër Slim voorzitter Algemene Vergadering der V.N. Weeroverzicht Koningin Juliana en Prins Bernhard in Parijs DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1961 17e Jaargang Nr 5401 EERSTE BLAD SPAAK UIT MOSKOU TERUG DE BEGRAFENIS VAN HAMMARSKJOELD ADENAUER ARRESTATIES IN DOMINICAANSE REPUBLIEK VOORLOPIGE OVEREENKOMST IN KATANGA DE VERLIEZEN VAN DE V.N. IN KATANGA Spit,Spierpijn MR. KORT ENHORST WEER VOORZITTER TWEEDE KAMER NIEUWE INDONESCHE INFILTRATIE IN NIEUW-GUINEA HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN Frankerine bij abonnement: Terneuzen Lrecteur-Hootdredacteu, 1. van de Sande I Ppdactie-adres: Noordstraat o5-o7 Administratieadres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 „„tcnriic- 16,— pei kwartaal; per ^"dem2 -; Per'week 48 ct L0Sse "rS 9 Ct ,'erschijnt dagelijks Uitgeefster NA', v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs pei mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel» advertenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Eureau van dit Blad. 20 cent meer. inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. t> verenigde Staten en de Sowiet-Unie hebben woensdag een gezamenlijke verklaring ge publiceerd waarin acht beginse len voer onderhandelingen over entwapening zijn neergelegd. Alle staten behoren te streven naar het oplossen van geschillen met vreedzame middelen, zo wordt voorts gezegd. In het hoofdkwartier van de Ver Naties beschouwt men de verklaring als een bijzonder be langrijke stap. Hervatting van de onderhandelingen tussen Oost en West schijnt thans na derbij te zijn gekomen. J)e Belgische vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken PauJ-IIenri Spaak is woensdag in BrusseJ teruggekeerd van zijn bezoek aan Moskou, waar hij met premier Chroesjtsjef gespro. ken heeft. Spaak verklaarde bij aankomst, dat zijn besprekingen met de Russische premier „interessant, veelomvattend, oprecht en nut tig'' waren. Er is stof tot onderhandelen, aldus Spaak. Chroesjtsjef was „ontspannen, maar op sommige punten vastbesloten" geweest. Spaak zou gisteren verslag uit brengen aan de koning en aan de eerste minister. Vandaag gaat hij naar Parijs ter bijwoning van de bijeenkomst van de Navo- raad. De staatsbegrafenis van Dag Hamarskjoeld zal op 29 septem ber të bppsala plaats vinden. In de Lutherse kathedraal aldaar zal een rouwdienst worden ge- houden, die zal worden bijge woond door koning Gustaaf Atlolf en koningin Louise. Na de dienst, die zal worden geleid door de Lutherse aarts bisschop Erling Eidem, zal het stoffelijk overschot worden bij gezet in het familiegraf van de Hammarskjoelds op de begraaf plaats van Uppsala. Men verwacht dat het stoffe lijk hulsel zaterdag of zondag per vliegtuig in Stockholm zal aankomen. Het zal dan naar Uppsala worden overgebracht. Bondskanselier dr. Adenauer heeft een verzoek van zijn christen-democratische partij om zich ter beschikking te hou den als de nieuwe Westduitse bondskanselier ingewilligd. Hij verklaarde tegelijkertijd dat hij niet dacht dat hij de gehele periode van vier jaar zou uitdie nen, aldus een woordvoerder van de partij. Zoals bekend heeft dr. Erich Mende, leider van de vrije demo- partij waarmee de U.ü.u een coalitie wil aangaan, Z „ïen het kanselierschap f»mms J1fet uitgesproken en v een kanselierschap voor beperkte tijd in strijd is met de grondwet. ho?f0t P8-iti! Van Ciudad T»'UjiUo heeft dinsdagavond de bureaus van de Dominicaanse revolutio naire partij doorzocht en vijftien loden van deze beweging, onder wie secretaris-generaal Angel Miolan, voor ondervraging mee genomen. Bij de huiszoeking wer den flessen benzine gevonden. President Balaguer van de Do minicaanse republiek heeft de pers meegedeeld, dat hij de lei- fiers van alle oppositiepartijen, met uitzondering van de commu- "?ad uitgenodigd deze «eek te komen praten over de \oimmg van een coalitie-rege- ring. De president zei dat hij negen van de twaalf portefeuilles zou aanbieden aan drie oppositiepar tijen, n.l. de nationale burger- unie, de Dominicaanse revolutio- n®lre Partij en de partij van de 14de juni. Van de volk^ewegin^ en het Dominicaanse revolutio naire front zei de president, dat zij ..communistische elementen" in hun gelederen hebben. Daar om had hij besloten deze partijen van deelneming aan de nieuwe regeririg uit te sluiten President Balanguer eiste de opheffing van de economische en diplomatieke sancties, die door landen van het Westelijk half rond tegen de Dominicaans! republiek worden toegepast Bij de Amerikaans-Russische onderhandelingen die de afgelo pen zomer in Moskou, Washing ton en New York zijn gevoerd, is echter geen overeenstemming bereikt over de samenstelling- van de ontwapeningscommissie. Deze kwestie zal aan de alge mene vergadering van de Ver enigde Naties worden voorge legd. In juni I960 verlieten de afge vaardigden van de vijf commu nistische landen de bijeenkomst van de ontwapeningscommissie in Genève. Zij betoogden dat voortzetting van de besprekingen zinloos was zolang de Westelijke landen geen beginselverklaring hadden gepubliceerd. De verklaring omvat de vol gende punten: 1. Doel van de onderhande lingen is: overeenstemming te 6. Alle ontwapeningsmaat regelen dienen van het begin tot het einde onder dermate strikte en doeltreffende internationale controle te worden uitgevoerd dat de onomstotelijke zekerheid bestaat dat alle partijen hun verplichtingen nakomen. Voor controle en inspectie moet bin nen het kader van de Verenigde Naties een internationale ontwa peningsorganisatie worden opge richt waarin alle partijen die dc overeenkomst hebben onder schreven zijn vertegenwoordigd. Deze organisatie en haar inspec teurs dienen ervan verzekerd te zijn dat zij overal onbeperkt toe gang hebben, zoals voor doel treffende controle noodzakelijk i(i. 7. Naarmate de ontwapening voortschrijdt moeten maatrege len worden genomen om instel lingen die de vrede bevorderen te versterken. De diverse landen moeten worden verplicht de Verenigde Naties in onderling bereiken over een programma overleg bepaalde mankracht om te verzekeren dat a) ont- voer een internationale vredes- wapening algemeen en volledig macht ter beschikking te stel- is en oorlog niet langer een ma nier is om internationale vraag stukken op te lossen en b) der gelijke ontwapening gepaard gaat met hef vaststellen van be trouwbare procedures betreffen de de vreedzame regeling van geschillen en doeltreffende be palingen voor handhaving van de vrede in overeenstemming met de beginselen van het hand vest der Verenigde Naties. 2. Een plan voor algemene en volledige ontwapening dient te verzekeren dat de landen blij ven beschikken over slechts die niet-nucleaire bewapening, strijd krachten, faciliteiten en inrich tingen die noodzakelijk zijn voor handhaving van binnenlandse orde en veiligheid en dat zij een vredesmacht van de Verenigde Naties steunen en haar in on derling overleg te bepalen man kracht ter beschikking stellen. 3. Hiertce dient het plan voorzieningen te bevatten voor a) het afdanken van de strijd krachten, ontmanteling van mi litaire inrichtingen w.o. bases, het staken van de wapenproduk- tie, het liquideren van de bewa pening of het geschikt maken voor vreedzaam gebruik; b) ver nietiging van alle voorraden nu cleaire, chemische, bacteriologi sche en andere wapens voor massale vernietiging; c) het uit bannen van alle middelen om wapens voor massale vernieti ging ter plaatse te brengen; d) opheffing van instellingen die ten doel hebben de militaire macht van de staten te organi seren, het staken van militaire opleidingen en het sluiten van alle militaire opleidingsinstitu ten, en e) het beëindigen van militaire uitgaven. 4. Het programma moet in een van te voren bepaald tem po, in fasen worden uitgevoerd. Voor elke maatregel en fase dienen tijdslimieten te worden gesteld. Elke fase dient na af loop te werden gecontroleerd op uitvoering van alle hierin voor ziene maatregeen alvorens men een volgende fase ingaat. 5. Alle maatregelen moeten worden afgewogen zodat geen enkele staat of groep van sta ten in een bepaalde fase militair voordeel kan behalen. PRINSJESDAG 1961 De vier stralende Prinsessen tijdens hun rijtoer door Den Haag. len. De bewapening van deze vredesmacht dient eveneens in onderling overleg te worden ge regeld. „De bepalingen betreffende het gebruik van deze vredes macht dienen te verzekeren dat de Verenigde Naties op doeltref fende wijze elke bedreiging met wapengeweld of het gebruik van wapens, in strijd met de doel stellingen en beginselen van de volkerenorganisatie, kunnen voorkomen of onderdrukken". 8. De landen die deelnemen aan de onderhandelingen be horen te streven naar het zo spoedig mogelijk bereiken van de grootst mogelijke mate van overeenstemming. Zonder onder breking dienen de pogingen te worden voortgezet tot overeen stemming is bereikt over het volledige programma. Men dient te streven naar spoedige over eenstemming of uitvoering van ontwapeningsmaatregelen zon der dat de voortgang naar een akkoord over het volledige pro gramma in gevaar wordt ge bracht, op zodanige wijze dat deze maatregelen uitvoering van het programma vergemakkelij ken en er een deel van vormen. Katanga en ile Verenigde Na ties hebben woensdag een voor lopige wapenstilstandsovereen komst getekend, die een minuut na middernacht tin de nacht van woensdag op «onderdag) van kracht werd. De verliezen van de V. N. ir Katanga- bedragen tot dusver 12 doden en 63 gewonden. Onder de gesneuvelden bevinden zich 7 Indiase, 5 Zweedse en 1 Ierse militair. Gewond werden 39 In diërs. onder wie 24 Ghoerka's, 18 Ieren. 5 Zweden en 1 Noor. Een woordvoerder van de V.N. in Leopoldstad die dit meedeel de zei, dat er 25 Ierse militairen worden vermist. Men meent echter dat zij door de Katan- gaanse gendarmerie gevangen zijn genomen. Mongi Slim van Tunesië is woensdag gekozen als voorzitter van de algemene vergadering der Verenigde Naties. Het is de eerste maal dat een politicus van het Afrikaanse continent deze functie vervult. Mongi Siir.» trok in de V. N. het eerst aandacht toen hij lid werd van de commissie van vijf man die het Sowjet-optreden in Hongarije tijdens de opstand van 1956 scherp veroordeelde. De Russen hebben hem eens hun „ergste vijand" in de Afri kaans-Aziatische groep van de V. N. genoemd, maar tijdens de debatten in de Veiligheidsraad en de speciale zitting van de al gemene vergadering over de cri sis rondom Bizerta luisterden de Sewjet-dipiomaten met grote (Advertentie) en reumatische pijnen wrjjft U eveneens weg met V HA aandacht naar de Tunesiër die de Sowjet-Unie meermalen had tegengewerkt. Slim is klein van stuk. Tij dens zijn stormachtige carrière als revolutionair hij heeft meermalen in Franse gevange nissen gezeten betoonde hij veel moed en als één van Tu- nesië's voornaamste woordvoer ders gaf hij zelden blijk van emoties. Zijn vrienden zeggen dat zijn gevoelens kunnen wor den afgemeten naar zijn dage lijks gebruik van zwarte koffie. Tijdens de crisis om Bizerta dronk hij dertig kopjes per dag. Hij heeft overal zijn koffie machine bij zich. Slim is vrijgezel. Hij verklaart dit uit het feit dat hij nooit tijd heeft gehad om een vrouw te zoeken omdat hij het te druk had om de belangen van zijn land te behartigen. Hij was zeer bevriend met Hammarskjoeld die hij in de Afrikaans-Aziatische groep tegen aanvallen placht te verdedigen. Hij is verder de grootste ver trouweling van president Bour- guiba van Tunesië. Vrienden zeggen dat zij slechts over één ding van mening verschillen Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn gistermiddag om tien minuten over half één cp het vliegveld Oriy bij Parijs aan gekomen. Het vliegtuig, een tweemotorige Fokker-Friendship, werd door Prins Bernhard be stuurd. Het koninklijk gezelschap werd op het vliegveld begroet door de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, de chef van het proto col, Siraud, en de Nederlandse ambassadeur in Frankrijk, mr. J. W. Beyen. Het gezelschap begaf zich hierna onder de tonen van de „Marche Lorraine" langs de sol daten, die een eresaluut brach ten, naar de ere-ontvangstkamer. Koningin Juliana, die gekleed was in een blauw en zwart ge bloemde jurk, begaf zich met Prins Bernhard naar het rijtuig dat president De Gaulle ter be schikking had gesteld, waarna de stoet, geëscorteerd door motor politie, naar Parijs reed. Om één uur werd het konink lijk paar door generaal De Gaul. ie ontvangen op het paleis Ely- see, waar zij binnentraden door een aparte ingang, de „Grille du Coq". Generaal De Gaulle leidde hen langs het vaandel van het bataljon dat een eresaluut bracht. Na het spelen van het Neder landse en het Franse volkslied inspecteerden generaal De Gaul le de Koningin Juliana de troe pen. Hierna geleidde generaal De Gaulle het koninklijk paar naar het voorplein van het pa leis, waar zij door mevr. De Gaulle werden ontvangen. Vervolgens begaf het gezel schap zich naar de zaal van Mu- rat, waar een middagmaal werd aangeboden. wie het best de „koeskoes" kan maken, Noord-Afrika's traditio nele gerecht. Slim kreeg 96 van de 97 geldig uitgebrachte stemmen. Er was één onthouding en de Israëli sche delegatie was afwezig wegens een Joodse feestdag de stemming was geheim. Toen de waarnemende voorzitter, de Ier Boland, de uitslag bekend maakte stonden de afgevaardig den op en applaudisseerden. Slim verklaarde bij zijn ambts aanvaarding dat de algemene vergadering nog steeds leed on der de gevolgen van de dood van Hammarskjoeld. De secreta ris-generaal was gevallen tijdens de uitoefening van zijn ambt en hij was-een inspirerend voor beeld voor allen die de interna tionale gemeenschap wllien die nen. Eén der grootste taken van de algemene vergadering is een „apocalyptisch conflict" te voor komen. De V. N. zouden deze taak met succes kunnen uitvoe ren. Er is geen probleem dat niet door de hardnekkige pogingen van mensen van goede wil kan worden opgelost. Hij noemde als ernstige kwesties die de al gemene vergadering te behande len krijgt, de ontwapening en de noodzaak een einde te maken aan de kernwapenproeven. De Veiligheidsraad komt zeer waarschijnlijk zaterdag bijeen om de verzoeken om toelating tot de V.iN. in overweging te nemen. Mauretaine, de volks republiek Mongolië en de nieu we Afrikaanse republiek Sierra Leone hebben zich kandidaat ge steld. Vóór de verdaging van de middagbijeenkomst koos de al gemene vergadering dertien lan den uit die de vice-voorzitters van de assemblee moeten leve ren. Tot deze landen behoort Nederland. De voorzitter, vice- voerzitters en de voorzitters der commissies vormen de agenda commissie die beslist over de verdeling der agendapunten on der de verschillende commissies. PRINSJESDAG 1961 De gouden koets met liet Koninklijk Paair op weg van het paleis Lange Voorhout naar de Ridderzaal. Deze foto werd gemaakt bij het „paleisje" op de Kneuterdijk. Bij Kon. Besluit is mr L. G. Kortenhorst voor het zojuist be gonnen zittingsjaai- van de Twee de Kamer benoemd tot voorzit ter. Te Hollandia is officieel mee- gedëeld, dat dezer dagen enige tientallen Indonesische infiltran ten ten zuiden van Sorong in de Vogelkof van Nederlands Nieuw. Guinea aan land zijn gezet. Zij waren met prauwen van Indone sisch gebied via dë Radja-Ampat- eilanden naar Nieuw-Guinea ge komen. Dankzij de medewerking van de bevolking konden Zij ge signaleerd worden. Een aan lal van hen, dat in het bezit bleek van vuur- en steekwapens, is reeds door de politie gearres teerd. Uit het onderzoek is thans reeds gebleken dat deze infil tratiepoging tot doel had om onrust onder de bevolking uit de omgeving van Sorong teweeg te brengen. De gehele opdracht zou slechts een tijdelijk karakter dra gen. Het gouvernement heeft de nodige maatregelen getroffen om de nog voortvluchtige infil tranten te kunnen aanhouden. MINDER WARM Boven Scandinavië handhaaft zich een omvangrijk hogedruk- gebied met een luchtdruk in het centrum van ongeveer 1030 mb. Aan de rand van dit hogedruk- gebied komen boven Duitsland, Frankrijk, en Engeland kleine storingen voor. Een dergelijke storing boven onze streken deed de wind naar noordwest draaien waarbij koelere lucht van zee het land binnenstroomde. DONDERDAG 21 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walzoorden v.m. 11.01 11.36 0.16 0.26 n.m. 11.25 12.40 12.50 VRIJDAG 22 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walzoorden v.m. 11.35 0.10 0.50 1.00 n.m. 11.59 L14 1.24 Vandaag zal het dan ook in het gehele land minder warm zijn met veranderlijke bewolking, op enkele plaatsen een regen- of onweersbui en en in de och tend hier en daar mist. medegedeeld door het K. N. M. 1., geldig tot donderdagavond. Minder warm Minder warm weer met veran derlijke bewolking, op enkele plaatsen een regen- of onweers bui en in hoofdzaak in de och tend hier en daar mist. Zwakk? tot matige wind aanvankelijk noordelijk, later uit uiteenlopen de richtingen. ZON MAAN op onder op onder Sept. 22 6.24 18.40 17.58 3.20 23 6.26 18.38 18.29 4.<f° 24 6.28 18.35 18.57 6.01 25 6.30 18.33 19.24 7.26

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1