Goedkope UIT DE PROVINCIE Eric de Noorman De laatste slag VAN Dl MARKTBERICHT!! Aoensdag 20ljptember'-fi, TERNEUZEN AXEL SLECHTE ZOMER, TOCH NORMAAL BADSEIZOEN Mohammedaanse 111 hongerstaking ST. JANSTEEN. SLUIS Mede dank zij zomers weer uitermaat geslaagde aardappeldemonstratie te Sluiskil Lonen en AGENDA ïr^TTfr prijzen in 1962 Wie de weg we Moderne kle voor vanaf 3.50 Muiltjes 1.95 VAN DE SANDE lujlj juujljkj v r Herdenking bevrydtng van Terneuzen. Op 19 en 20 .sept. 1944 werd Oost Zeeuws-V'aanderen door cfe Poolse troepen bevrijd. Ook Ter- neuzen was daarbij. Daarom zal vandaag va nde gemeentegebou wen de vlag wapperen. Hopelijk zullen vele particulieren dit goede voorbeeld volgen want vele Po len hebben alles geofferd om ons in een vrije wereld te kunnen 'aten leven. Daarom hebben zij recht op onze dankbaarheid. Bevrijdingsherdenking. Een deputatie van de Poolse oudstnjdersvereniging uit Vlis- singen, onder leiding van ir. Minkiewicz, alsmede de heer Zav- denbaytel die eU jaar uit Ver- viers naar Axel komt, werden om half drie op het gemeente huis ontvangen en toegesproken door burgemeester M. K. van Dijke. De burgemeester zeide dat het nu 17 jaar 'geleden is, dat er Pools oloêd voor onze bevrijding vloeide over het goede land van Axel. Onze dank aan de Polen is groot en wij voelen mee met hen, die nog steeds in balling schap moeten leven. Ten slotte sprak de burge meester de hoop uit dat deze Polen het nog zullen beleven, dat ook in hun land de vlag der vrij heid geplant zal kunnen worden. De voorzitter van Axel—Polen De heer D. J. Oggel, thans het woord voerend, sprak de volgen, de reden uit: „Poolse vrienden, mijnheer de burgemeester en andere genodig den. Namens de vereniging „AxelPolen" mag ik onze bijldschap uitspreken U allen op deze bevrijdingsherdenking weer hier te zien. Het herdenken van deze dag en in het bijzonder van de Po len. die in de slag om Axel ge vallen zijn, is in de loop der ja ren een traditie geworden. Een goede traditie in ere houden is goed, doch dit moet nooit een ge woontezaak worden. En dit wordt het in Axel zeker niet! U weet uit ervaring, dat ieder jaar de Axelaars met hart en ziel uiting willen geven aan de gevoelens van dankbaarheid die in hun harten leven, om het gro te goed der vrijheid dat God ons, 17 jaar geleden, door middel van het Poolse leger heeft geschon ken. Veel dappere strijders uit Uw leger zijn hier helaas geval len en wij willen op deze dag hun nagedachtenis eren, tegelijk met de nagedachtenis der gevallen burgers. En als we dan, bij de voortgang der jaren, de ontwikkeling van deze gedachtenisviering in onze stad zien. dan blijkt dat deze eerder toeneemt dan afneemt. De Taatste jaren zien we vooral veel kinderen bloemen leggen bij het Poolse monument aan de Zee straat. Hieruit blijkt dat de ouders, die de bevrijdingsstrijd hebben meegemaakt, de gevoe lens van dank overdragen op hun kinderen, zodat ook het nage slacht vervuld blijft van dank aan de Polen. Daarbij heeft zich dit jaar de wandelsportvereniging „Emma" geschaard, die een bevrijdings wandeltocht heeft gehouden op zaterdag j.l. en heeft toegezegd in volgende jaren een dergelijke tocht te willen houden in het ka- samenwerking met de vereniging „AxelPolen". En tenslotte wil ik noemen de der der bevrijdingsherdenking, in collecte voor de Poolse Oorlogs invaliden, die nu reeds enkele ja- onze vereniging wordt georgani seerd. met de zeer gewaardeerde ren in de bevrijdingsweek door medewerking van de Vrijwillige Vrouwen Hulp Actie. Werd het vorig jaar voor het eerst aan op brengst het bedrag van ƒ500 overschreden, nu is deze zelfs nog iets hoger en kunnen we een bedrag van ruim 530 overma ken. We mogen constateren dat Axels bevolking zich bewust is van deze ereplicht aan Uw strijd makkers, wier gezondheid in de oorlog heeft geleden of die licha melijk ongeschikt werden voor volwaardige arbeid. Moge deze geste licht brengen in de levens van hen voor wie de opbrengst van de collecte bestemd is! Het is jammer dat het aantal niet zo groot is als in andere ja ren. Door de plechtigheden Uwer leden dat deze viering kan mee maken te Driel is dit zeer ver klaarbaar en we hopen van harte dat het volgend jaar weer een groter aantal aanwezig zal zijn. Ook onze trouwe bezoeker Dr Komar uit Breda, heeft ons be richt dit jaar helaas niet aanwe zig te kunnen zijn. Ook een woord van dank na mens de vereniging „AxelPo len" aan het gemeentebestuur, dat ook dit jaar weer zijn volle medewerking verleent. In het bij zonder U, mijnheer de burge meester. die dit jaar voor hei zijde nog deelgenomen door eerst deze plechtigheid mee maakt, voor Uw spontane reactie op onze vraag of we weer op deze medewerking konden rekenen. We weten dat U zich met volle energie in Axel's toestanden en problemen inwerkt en dat het Uw bedoeling is ten ook die van mevrouw Van Dijke) om Axelaar met de Axelaars te zijn. We ho pen dat deze kennismaking met enkele onzer Poolse bevrijders en de herdenking der bevrijding U zal voldoen". Er werden telegrammen ge. zonden aan kolonel Szydlowsky in Toronto (Canada) en aan ge neraal Macek in Engeland. Ir. Minkiewicz sprak woorden van dank voor de ontvangst. Vriendschap wordt beloond met vriendschap en dankbaarheid met dankbaarheid. De heer Zaydenbaytel zeide dat hij zelf de bestrijding van Axel niet heeft meegemaakt doordat hij in de strijd hiervoor gewond is geraakt en toen ter verpleging is vervoerd naar een hospitaal achter de linies. Hij sprak ook namens de gene raal zijn grote erkentelijkheid uit voor bet vele dat in Axel voor de Polen 'wordt gedaan. Hierna ging het gezelschap naar de R. K. begraafplaats om kransen te leggen op de graven van mevr. Szydlowsky en Je burgerslachtoff >1 s. Vervolgens naar de algemene begraafplaats, waar dezelfde plechtigheid plaats vond. Tref fend was het saluut dat de heer Zaydenbaytel bracht aan zijn ge- vaiten makkers. In de avonduien had er een plechtigheid plaats bij het Pools kruis aan de Kanaalkade. Hier werd door het Hervormd Kerk koor onder leiding van de heer J. Smies de volksliederen van Polen en het Wilhelmus gezon gen. Intussen had zich een grote menigte opgesteld in de Zee straat bij het monument. Nadat door het gemeentebestuur en de Polen bloemstukken waren ge legd werden door de schoolkin deren in een minimum van tijd zeer veel bloemen gelegd aan de voet van het monument. Burgemeester Van Dijke ont stak het bevrijdingsvuur en hiermee waren c!e plechtigheden beëindigd die telkenjare wee- haar hoogtepunt krijgen in dr spontane hulde van de Axelse burgers. Deze hulde wordt door de Polen steeds aangevoeld als een morele steun voor hun strijd voor eigen onafhankelijkheid. T.H.O.R. uit Sas van Gent en U.D.I. uit Bergen op Zoom met zijn trommelcorps. Uit België waren aanwezig de Ieperse Turnkring, twee verenigingen uit Gent, organisaties uit St. Gilles, Aalst, Zottegem en Zei- zate. De verenigingsvertegenwoor digers werden in de ochtend uren door het gemeentebestuur ten stadhuize-ontvangen. De jongens van W.I.K. gaven onder leiding van de heer P. Fraanje paardoefeningen en oefeningen aan het lage rek; de meisjes wemonsreerden rhyth- mische oefeningen. Na afloop van het turnfeest ontving Willen is Kunnen een herinneringsvaan. Bakfeest aangereden. Op de St. Annaweg werd een bakkersbakfiets aangereden door een passerende luxe auto. Deze laatste raakte de bakfiets aan de linkerzijde. De bakkersbediende bleef wonder boven wonder on gedeerd. De bakfiets werd zwaar beschadigd en de broodjes en het geld lagen over het wegdek verspreid. Opbrengst kollekte. De opbrengst van de huis-aan- huis collecte ten bate van het Nationaal Rheuma-Fonds heeft 182,05 opgebracht. De zeebaden van de Maatschap pij Zeebad Scheveningen zijn zondag gesloten. Tussen de ope ningsdag op 20 mei j.l. en dit tijd- stip werden 129.465 bezoekers ge noteerd. In 1960 bedroeg het aantal 123.678, in de uitgesproken fraaie zomer van 1959 181.788. De laat ste zeer slechte zomer daarvoor viel in 1956, toen slechts 68.454 badbezoekers konden worden ge registreerd. Aangezien het aantal bezoe kers in een gemiddelde zomer steeds tussen 120.000 en 130.000 ligt, heeft zich het merkwaardige feit voorgedaan dat de „slecht weer zomer" van 1961 toch niet veel van invloed geweest is op het aantal bezoekers. Vermoede lijk moet dit worden toegeschre ven aan een intensievere toeris- tentrek naar Scheveningen dan in andere slechte zomers kon worden waargenomen. in Frankrijk in hongerstaking Meer dan 600 Mohammedaan se politieke gevangenen zijn sinds zondag in een gevangenis in Marseille in hongerstaking om te protesteren tegen hun be handeling als gewone gevange nen. Een 200 Mohammedanen in een andere Marseillaanse ge vangenis vasten om dezelfde reden reeds enkele dagen. Wóëmdag 20 septemU Dit is een van de eerste foto's welke de buitenwereld hebben bereikt van de felle strijd in Eli- zabethstad in Katanga. Gewonden van het Katangaanse leger wachten geduldig in een vrachtwagen, terwijl hun mak kers (linksonder) trachten in al lerijl de banden om te wisselm I die in het gevecht zyn lekge. I schoten. s Avonds concerteerden muziekgezelschappen op kiosk. de de Kindervreugd en ouderleed. Het 3-jarig zontje van een al hier wonende bakker heeft met zijn evenoud neefje de hele fami lie de nodige consternatie be zorgd. Na eerst met een schroeven draaier danig aan het interieur van vaders en ooms woning te hebben gepeuterd, waarbij een voorliefde voor deurklinken aan de dag werd gelegd, dirigeerde de bakker de twee spruiten naar de tuin achter de bakkerij. Daar echter ontpopten de driejarige knapen zich pas echt als vak kundige demonteurs. Gewapend met een Engelse sleutel bewerk ten zij een grote olietank die de bakker nodig heeft om de oven op de gewenste temperatuur te brengen. Het resultaat van deze aktivi- teiten laat zich reeds raden Voor ruim honderd gulden aan olie ging verloren. De knapen, toch wel enigszins geschrokken, keerden tot een meer verantwoorde vrijetijdsbe steding terug, te weten de zand bak. Beiden met olie doordrenkt ondergingen zij al rollend een gedaanteverwisseling. Het slot van het liedje was dat de respectievelijke moeders heel wat groene zeep zullen moe ten gebruiken om hun lievelin gen weer toonbaar te krijgen... Turndenionstratie. De gymnastiekvereniging „Wil len is Kunnen" heeft deelgeno men aan een grote turndemon- stratie, die in Zelzate werd ge houden. Behalve W. I. K. uit Sluis werd daar van Nederlandse Gisteren vond traditiegetrouw op het bedrijf van de heer A. Ramondt te Sluiskil de jaarlijks terugkerende en voor de boeren- sector hoogst belangwekkende aardappelrooi-demonstratie plaats. Onder organisatie van de land bouwstudieclubs in Zeeuws- Vlaanderen en de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst en met medewerking van een vijftal commissies, consulentschappen en onderzoekcentrums, werden de gehele dag demonstraties van aardappelrooi- en transportme thoden gehouden. Niet ten leste dank zij het voortreffelijke „zomerse" na jaarsweer kon onder ideale om standigheden de aardappeloogst worden binnengehaald. Alsmede heeft het Terneuzen- se politiekorps op het organisa torisch vlak in ruime mate tot het welslagen van deze land- bouwontmoeting bijgedragen. Gedurende de gehele dag heb ben de leden van Hermandad zich onder welhaast abnormale weersomstandigheden van hun taak gekweten om de stroom van honderden auto's en overige vervoermiddelen een veilige doorgang te verschaffen. Was de opzet van de demon stratie de verschillende aard appeloogstmethoden-rooien tot in de bewaarplaats aan de be langstellenden bezoekers te la ten zien, tien jaar geleden nog een verre droom, de demonstra tie van gisteren accentueerde eens te meer dat bedrijfsorgani satie allereerst gesteld dient te worden op een zo doelmatig mo gelijke werkwijze. Het werk van de voorraad- rooier, die tien jaar geleden een praktische ingang vond, was de opzet van destijds een goede rooimachine te verkrijgen. Het rooien, het aardappelenrapen het transport en de opslag wa ren op zichzelf staande hande lingen. Men heeft al deze af zonderlijke handelingen thans tot een goed sluitend geheel weten te combineren. Onder het belangstellend oog van naar schatting 1300 geïn teresseerden, begonnen de ver schillende aardappelrooiwerk- tuigen aan hun opgraafwerk werden de aardappels al of niet los gestort op meerijdende zelf lossende wagens naar de enkele kilometers verder liggende op slagruimten van de heer Ra- mondt gebracht. Het was aldaar dat voor de koelruimten het derde gedeelte van het oogstproces plaats vond, doordat verschillende transpor teurs de aardappels in ontvangst namen en na in de schuthorn nogmaals van onreinheden te zijn ontdaan in de koelcellen werden opgeslagen. Deze bewaarplaatsen, die zo wel tegen warmte als koude ge- isoleerd zijn, en waarbij vanuit grondrekken lucht wordt inge voerd, die via zolderuitlaatklep pen kan circuleren, valt alras te bemerken dat alleen reeds het bewaren van de aardappelen oogst een omwenteling heeft te weeg gebracht. Opslag in zakken of putten op het land zijn hierdoor volkomen overbodig geworden. Maar niet enkel hadden de boeren dien dag een strelend oog voor het efficiënt werken. Met critische blikken nam men ook het produkt zelf in ogenschouw en werd terdege van gedachten gewisseld of de volkomen mechanisatie van het oogstpro ces geen ontoelaatbare schaden aan de aardappel heeft teweeg gebracht. Dit bleek echter niet het geval: gaaf en ongeschon den zorgde de transporteur er als laatste mechanisch hulp middel Voor. dat het produkt dit maal van uitzonderlijke kwali teit aan de opslagruimte kon worden toevertrouwd. REVOLUTIONAIRE AANWINST Wat het bruidstoilet op een damesmodeshow in slotapo theose steeds bewondering weet te wekken, was voor de vele honderden geïnteresseerden op deze unieke landbouwers-ont moeting de presentatie van de zelfrijdende drierijïge aardappel- verzamelrooiereen Zeeuws- Vlaamse vondst, waarvan de Nederlandse première gisteren te Sluiskil plaats had. Gaat men hoeken en kanten rooien, rooien met 3 personen laden met de hand, lossen door 1 persoon op transporteur in bewaarplaats, dan vraagt zulks per hectare 71 man-uren. De drie-rijïge rooier, op aan wijzing van een West Zeeuws- Vlaamse aardappelhandelaar ge- construdeerd, zorgt voor een dramatische vermindering van man-uren. Voor het rooien met deze gloednieuwe vondst het hoe ken rooien, het rooien met twee personen; het transport en het lossen met heftruk en stapelen heeft men slechts 13 hele man-uren per hectare nodig. Met niet minder dan drie rijen tegelijk vonden de aardappelen rechtstreeks vanuit dc grond hun weg naar de voorlopige eindbestemming: het koelhuis. Met meer dan normale belang stelling trokken de honderden landbouwers langs en achter de rooier op en werd met een vleug gerechtvaardigde trots over deze Zeeuws-Vlaamse aanwinst ge sproken. Burgemeester Rijpstra bezoekt demonstratie. Des namiddags kwam burge meester mr. H. Rijpstra op het aardappelperceel om van zijn belangstelling in deze uitzonder lijke rooidemonstratie blijk te geven, hetgeen door de organisa toren en de talrijke aanwezigen op hoge prijs werd gesteld. De burgemeester zeide in zijn begroetingswoord dat het ge meentebestuur ten zeerste waar deert. dat in de sterk uitbreiden de gemeente Terneuzen, dat zich steeds rreer en meer ontwikkelt tot een verblijdend industriege bied, thans met een verrassende Zeeuws-Vlaamse vinding op agra risch gebied wordt gedemon streerd, n.l. de drie-rijige aard- appelrooimachine. De burgemeester drukte er zijn spijt over uit, dat andere werk zaamheden hem niet veroorloven geruime tijd hier de demonstra tie bij te wonen, al hoopte hij toch een indruk te krijgen van de arbeidsbesparing die het werken met deze machine zal medebren gen. Vooraf had Terneuzens eerste burger de werkzaamheden bij de opslagplaatsen in ogenschouw genomen, waarna op het 7 ha aardappelperceel de verrichtin gen van de drierijïge rooimachine enige tijd werd gevolgd en be wonderd. Slotbetoog. Door afwezigheid van de ir. P- W. Bakker Arkema gaf ir. Kal- verkamp na afloop van verschei dene demonstraties een uiteen zetting over het voor en tegen van de machines en vond de eveneens traditionele sluiting plaats door ir. J. A. H. Haenen. De ontwikkeling bij de aard appeloogst betreft, aldus spre ker, niet alleen het rooien maar het gehele verloop van cle weg van de aardappel vanuit de grond tot in de bewaarplaats. Het daarbij ingeschakeld perso neel is geen landbouwer meer. maar kapitaal-beheerder gewor den. Het woord kapitaal moet daarbij, aldus spreker in ruime zin worden geïnterpreteerd. Met nadruk werd er op gewe zen. dat de ontwikkeling in de landbouw zich sterk voortzet. Een derde van de graanoogst in Zeeuws-Vlaanderen blijkt dit jaar geborgen zonder gebruik te maken van zakken. Voor het vol gend jaar wordt dit geraamd op drie vierde van de graanoogst. Ook bij de aardappeloogst zien wij, aldus spreker, de ontwikke ling van het losse transport: dus zonder zakken, waarbij niet en kel op de belangrijkheid van het VEEMARKT ROTTERDAM. Op de veemarkt te Rotterdam werden dinsdag in totaal 2963 stuks vee aangevoerd, zijnde: 250 vette koeien en ossen, 956 stuks gebruiksvee, 620 vette kalveren, 319 graskalveren, 336 nuchtere kalveren, 5 varkens, 58 lopers, 83 biggen, 61 paarden, 30 veulens, 195 schapen of lammeren en 50 bokken of geiten. De notering was als volgt: Vette koeien 2,60 tot 3,40; vette kalveren ƒ2 tot 2,85; nuchtere kalveren ƒ1.50 tot 1,90; slachtpaarden 2,10 tot 2,70, alles per kg. Graskalveren 260 tot 440; lopers 90 tot ƒ120; biggen ƒ45 tot ƒ65; Schapen ƒ90 tot ƒ125; lammeren 80 tot 110; kalf- en melkkoeien ƒ950 tot ƒ1280; vare koeien ƒ650 tot ƒ900; vaarzen ƒ650 tot ƒ950; pinken ƒ420 tot ƒ600; veulens 400 tot 550. De aanvoer van vette koeien was iets groter, handel redelijk, prijshoudend. Vette kalveren werden iets meer aangevoerd, handel goed en iets hoger in prijs. Graskalveren werden aan gevoerd als vorige week, handel traag, vooral niet hoger in prijs. Nuchtere kalveren wat ruimer aanvoer, handel willig, prijzen iets stijver. Lopers en biggen werden tamelijk aangevoerd, han del goed, lopers onveranderd in prijs, biggen iets gedrukt. De aanvoer van slachtpaarden was iets groter, handel kalm, prijzen constant. De aanvoer van scha pen en lammeren was klein, han del kalm. prijzen ongewijzigd. Kalf- en melkkoeien even meer aanvoer, handel traag, prijzen stabiel. Vare koeien aanvoer nor maal, handel stil, niet hoger in prijs. Vaarzen en pinken aanvoer ruimer, handel lui, prijzen als vorige week. Veulens aanvoer als vorige week, handel vlot, prijs houdend. AANGEHOUDEN WEGENS AANRANDING In de nacht van zondag op maandag is de 38-jarige gehuw de H. P. te Woezik (gemeente Wychen), door de rijkspolitie aangehouden wegens zeer ern stige aanranding van een ge huwde vrouw, gepaard met ge weldpleging. rooi-apparaat, maar ook op de goede toestand van vervoerswa- gens en transporteurs moet wor den gewezen. Na alle medewerkers en orga nisatoren dank te hebben be tuigd, wérden woorden van er kentelijkheid uitgesproken aan 't adres van het gemeentebestuur van Terneuzen, in het bijzonder voor burgemeester Rijpstra en het zeer aktieve politiekorps. WOENSDAG 20 SEPT. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „The Big Show". Concertgebouw, 8 uur: „De Jantjes". SAS VAN GENT: Sociaal-ge bouw Stjjfel- en Glucosefabriek. 8 uur: Lezing door de heer A. Spits, over „En nude Westerschelde". DONDERDAG 21 SEPT. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „The Big-show". Concertgebouw. 8 uur: „De Jantjes". 97. Eric weert zich als een ra zende. maar de tegenstand helpt hem bitter weinig. De overmacht is 1e groot. Hfj wordt door vijf krijgers door het. struikgewas ge sleurd naar de plek waar Hunnen- krijgers en Romeinen bijeenstaan. Ook Allan is door hen overwel digd. De twee vrienden wisselen een wanhopige blik. Zouden deze tegenstanders er achter komen wat voor vlees ze in de kuip heb ben, dan is het zonder twijfel met hen gedaan. De hoofdman, een grote blonde kerel, waarschijnlijk één van de stam der Gothen, neemt hen loe rend op en wendt zich dan tot Allan. „Wat sluipen jullie hier rond", grauwt hp, „wiens krijgers zijn jullie?" De Heruli zwijgt in alle talen en Eric die er niets voor voelt zijn hoofd te verliezen antwoordt snel: „Wij zijn eenvoudige landslieden, heer. We vonden vreemde voet sporen en gingen op onderzoek uit. Dat is toch niet vreemd?" De hoofdman kijkt aandachtig van hem naar de twee Romeinen, die stilletjes op de achtergrond staan en met neergeslagen ogen wacht de Noorman af. Hij weet maar al te goed dat Attilla's krij gers opdracht hebben gevangenen te doden. Op dat moment klinkt een schel gekras als van een ekster en de I hoofdman springt als door een ad der gebeten achteruit. Hij schreeuwt een onverstaanbaar be vel en voor de Noorman beseft wat er gebeurt, zijn de steppe- ruiteïs als schaduwen in het woud verdwenen. Van de vlakte klinkt hel geluid van stampende paarden. In zijn begroting voor 1$; schrijft de minister van EconcJ mische Zaken aan de Twee:| Kamer o.m. De toeneming van de particJ liere consumptie, die voor 19i door het centraal planburei wordt geraamd, blijft in verge];! king met hetgeen structureel; aan de hoge kant. De stijging van de consumptef hangt in de eerste plaats saraêtl met de verwachte loonstijging. 5 door het centraal planbureatl verwachte toeneming der loner j met 6 in 1962 gaat niet onaa:v| zienlijk uit boven de structure!'! produktiviteitstrend, die op 3 tl I 3ti 7c gesteld kan worden en al fortiori boven de werkelijke toe-1 neming der produktiviteit in de I jaren 1961 en 1962, die op 2 1 per jaar wordt begroot. Er treedt dan ook een aanzien-1 lijke toeneming der arbeidskos ten op, n.l. met circa 3 7- in 1960 1 en met circa 4 7c in 1962. Df minister verheelt zich niet, dal daardoor een zware druk op d: prijzen ontstaat. Verhogingen va' I bepaalde prijzen zullen dan ook niet geheel zijn te vermijden, ter-1 wijl ook de voorgenomen huur verhoging het consumptieprijs peil enigszins zal doen stijgen Weliswaar kan ook in 1962 no? worden geprofiteerd van de ge leidelijke doorwerking der reva luatie, doch bij het huidige zee; I lage peil van werkloosheid ziir de interne spanningen zodani: sterk, dat een voortdurend op waartse druk op de prijzen blijf' bestaan, welke ook bij een ac-1 tief loon- en prijsbeleid licht tot prijsstijgingen kan leiden. He' prijsbeleid moet hier, in samen hang met het loonbeleid en d» overige instrumenten van con-J junctuui politiek, een tegenwientj vormen. De toeneming van de nomina le binnenlandse vraag zal in 19C iets geringer zijn dan in 196! Aangezien de toeneming van hé reële inkomen in 1962 even groot zal zijn als in 1961 wordt voor 1962 een enigszins geringe j vraagexces Verwacht. Met de toegenomen spannlf gen in de binnenlandse conjuf- tuur hangt samen, dat ook in 'f' niet geheel aan de buitenland- vraag naar goederen kon word® voldaan. Het geheel overziend, moet d' minister tot de conclusie komf dat hoewel 1962 als geheel n*f verwachting niet onbevredigd"'' zal z|jn en zeker geen vraag* excessen zullen optreden als I" de jaren 19551957, toch Seen evenwicht in de totale economi' zal optreden. Het is duidelijk dat een dergelijke situatie niet F lang kan worden gehandhaafd- Waakzaamheid op ieder terrein is daarom een drin gend vereiste. Till NOORDSTRAAT 28 TE VOO -IONGENSSCHOENE Sterke HERENSCHO met garantie DAMES. SCHOENEN 9-90 13.90 17.90 Pantoffels SCHOENENMAGAZ Noorc Kleurpotloden Boekhandel

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 4