Plechtige opening der Staten-Generaal ^roenredg^ Rijtoer Koninklijk gezin in Den Haag WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1961 17e Jaargang Nr 5400 c Prinses Margriet benoemt! tot grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw ROUWBEKLAG VAN KONINKLIJK PAAR HAMMARSKJOELD WAS OP SLAG DOOD GEEN VERLENGING VAN MILITAIRE DIENST IN BELGIE naBKermg «J abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5o—o7 Administratie-adres: - Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; pef ^gnd f 2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 et DE VRIJE ZEEUW VerscHijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 et; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Uizending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Opnieuw droegen de gulden zonnewielen van de Gouden Koets Koningin Juliana en Prins Bernhard door een dicht opeen gepakts, juichende menigte naar de Ridderzaal. Het laaiend, jui chend enthousiasme gold na tuurlijk ook de Prinsessen Bea trix, Irene en Margriet, gezeten in een calèche met postiljonsbe- spanning, die voor de gouden koets uitreed. Prinsjesdag 1961- zoals immer een fonkelend, oogbekorend schouwspel met hoofse zwier en waardigheid, waarbij tienduizen den rond Vnonvjut, Kneuterdijk, Lange en Korte Vijverberg en Binnenhof de ogen uitkijken en de kelen schor juichen. Prinsjes dag 1961 met drie stralende jon ge Prinsessen in het gevolg vail haar vorstelijke moeder, rijdend onder hoog geboomte, langs mili taire erehagen u t de bloem van ons volk gevormd; en rondom tienduizenden van alle oorden en kanten aangestroomde mannen vrouwen en kmderen, die hier in vele toonaarden het „Oranje boven'' tonen en beleven. Reeds vele uren, voordat de stoet van het paleisje aan de Lange Voorhout \ertrok, hadden zeer velen zien van een goede plaats langs de route meester gemaakt. In dichte drommen xwamen reizigers per spoor, autobus en eigen auto's naar Den Haag om zich via de poorr ten in de afzettingen van de bin nenstad te voet naar het hart van de residentie te spoeden. Tegen één uur in de middag verstomde het geroezemoes van de menigte bij liet paleis Voor hout. Langzamerhand werd de stoet geformeerd, waarin de ko ninklijke familie zich naar Je Ridderzaal begaf. H. M. de Koningin was ge kleed in een nbe van donker bruin taf, waarin zeer gedekte herfsttinten verwerkt. Daarbij droeg zij een fluwelen hoed met goudkleurige tule, bruine schoe nen en handschoenen. De vorstin droeg het grootkruis der Orde van de Nederlandse Leeuw. Z. K. H. de Prins droeg het ceremonieel tenue van generaal van het garderegiment grena diers en eveneens het grootkruis der Orde van de Nederlandse Leeuw. Prinses Beatrix was gekleed m een robe van zeegroene kant. Een fluwelen hoed, satijnen schoenen en glacé handschoenen in de kleur der robe completeerden haar toilet. Prinses Irene droeg een robe van ceiisekleurige satin bewerkt met iluwelen bloemen en een hoed van lichtbeige organdie. uok naar glacé handschoenen waren lichtbeige en zij droeg sa tijnen schoenen in de kleur van naar toilet. h„-',et j0ilet van Prinses Margriet SM kU 1 een tafz«den robe loeme'i en groene bla- ™mhIi°P Jond' een kaPJe van dezelfde1"]^ tule' sch°enen van dezelfde stof als de robe en hii passende handschoenen. ....L dl'ie Prinsessen droegen evenals haar ouders het groot kruis der Orde van de Neder landse Leeuw. «euei De calèche, waarin de Prinses- wal nta,'7de Ridderzaa' reden. de zogenaamde met vi°r paarden bespannen crème calè- H M ir ePn ,°--ichenk was van H. M. Koningin Emma bij de in- U'ih'fimina mnis5.M' K<ml"2to 'ubel zwelde nog en deed het eerste minuutschot, op het Malieveld afgevuurd doo? een nauwelijks",,d0 """«^school, nauwelijks hoorbaar zijn, toen oe Koningin en de Prins minzaam groetend instegen. Toen gaf fonel6 luUena"t-ko- u, R. Bischoff van Heemskerck vanuit den zadel het zwarienTHeI 8chtsPan Friese SDande Ho dC gouden koet5- !?®"de da sP'eron onder de glan. dt stork eo 'Ustig brachten de sterke paardenbenen de gou den wielen van de sprookjes- wasSfir?n rollen: de Koningin de StafenWrg °m de zittmg va" Ifzen var, ?e na het V00r- pfriH de troonrede in de Ridderzaal, plechtig te openen Rijtuigen, calèche en statie koets, omstuwd door vele figu ren in de schitterende uniformen van het groot-tenue hunner wa penen vorderden langzaam langs de met schelpengrit en zachtgeel zand bestrooide route. De menig te juichte achter de strategisch opgestelde, handig saamgeklon ken hekken. Men rekte de halzen om ook maar iedere mogelijke glimp van de koninklijke familie en de pracht en praal rondom op te vangen. De iedere minuut afgegeven saluutschoten hadden intussen de wachtenden op het Binnenhof de komst van Koningin Juliana en haar gevolg gemeld. Lang voordien reeds kortte men zich daar de tijd met het luisteren naar de vrolijke muziek van de Marinierskapel en het kijken naar de vele vaak in uniform ge. stoken leden van de Raad van State, de Kamerleden, ministers van het koninkrijk, diplomaten en hun dames alsook tien leden van de Nieuw-Guinea-raad, die zich naar de Ridderzaal begaven. De bijeenkomst in de Ridder zaal werd gepresideerd door de voorzitter van de Eerste Kamer mr. J. A. Jonkman. Hoefgetrappel, aanzwellend ge juich en vrolijke muziek van de Koninklijke Militaire Kapel kon digden het naderen van de stoet aan. Dan zwenkten negen be reden manschappen van de Haagse politie in ceremonieel tenue, gevolgd door de Haagse hoofdcommissaris en zijn adju dant te paard, het plein voor de Ridderzaal op. Dan volgden de escortes, de garde-grenadiers, da hofrijtuigen en tenslotte 'de ca lèche van de Prinsessen en de gouden koetrs onder donderend gejuich van de menigte, die zo gelukkig was geweest zich een plaats op het Binnenhof te ver overen. Daar stonden ook dra gers van de militaire Willems orde en burgemeesters. Paarde- getrappel, het klappen van por tieren. De leden van de hofhou ding stapten af en stegen uit. De Prinsessen verlieten haar calè che en Wachtten aan de voet van de statietrap op hun ouders, die nadien uit hun glanzende gouden voertuig, gesierd met maatschap pelijke symbolen en fraai geschil derde panelen, stegen. Tijdens het spelen van het volkslied en na een groet aan het vaandel besiegen vervolgens de Koningin, Prins Bernhard eti de Prinsessen en hun gevolg de trap van de Ridderzaal. De leden van de commissie van in- en uit geleide begroetten het hoge ga zelschap. Met drie tikken van zijn staf op de vloer kondigde vervolgens de ceremoniemeester jhr. D. G. de Graeff de komst van Hare Majesteit in de bijeen komst aan. Dé Koningin werd door de voorzitter van de com missie, het lid der Eerste Kamer mr. G. Vixseboxse, naar de troon begeleid. Het lid van de Tweede Kamer mr. A. B. Roosjen vergezelde Prins Bernhard naar zijn zetel, het lid van de Eerste Kamer, de heer J. H. M. Derksen, Prinses Beatrix naar de hare. Aan het lid van de Tweede Kamer ir. C. N. van Dis en het Pd van de Eerste Kamer mr. G. J. P. Cammelbeeck viel de eer te beurt de Prinsessen Irene en Margriet naar haar zetels te begeleiden. Het gezel schap werd voorafgegaan door de andere leden \an de commis sie van in- en uitgeleide, name lijk mejuffrouw mr. J. C. H. H. de Vink, lid van de Tweede Ka mer, D. Roemers, lid van de Tweede Kamer, dr. W. P. Berg huis, lid van de Eet ste Kamer, C. F. van der Peijl, lid van de Twee de Kamer en mr. D. Schuitema ker, lid van de Tweede Kamer. Na het uitwisselen van hoofse groeten nam vervolgens Konin gin Juliana het woord tot het voorlezen van de troonrede. ■Nadat zij de zitting van de Staten-Generaal voor geopend had verklaard begaf Hare Majes teit, de Prins der Nederlanden en de Prinsessen zich, begeleid door de commissie van in. en uitgeleide en de grootmeester, zich naar de ontvangkamer van de Ridderzaal. De andere leden van de hofhouding begaven zich naar hun rijtuigen, waarna de koninklijke familie zich via de statietrap naar do calèche en de gouden koets begaven om do terugweg naar het paleis aan de Voorhout langs Uezeifde route te aanvaarden. Opnieuw klonk het Wilhelmus, opnieuw klonk ge juich. De prachtige stoet reed weg van het Binnenhof. Het oog bekorend schouwspel van Prins jesdag 1961 was voorbij. Nauwelijks was het hoge ge zelschap in de paleis aan het Voorhout teruggekeerd, of een juichende massa van met vlag getjes zwaaiende mensen storm, de het Schelpenpad op. In een minimum van tijd was het eerst j cordon verbroken. De politie slaagde er echter in de opgeto gen mensen tot naan te brengen voor een inderhaast voor het pa leispleintje opgerichte afzetting. Een luid gejuich steeg uit da menigte op toen de balkondeuren opengingen en H. M. de Koningin, de Prins en de drie Prinsessen op het balkon verschenen. Vrien delijk zwaaiden zij naar het pu bliek, dat-spontaan het „Oranje boven" begon te zingen. Het koninklijke gezin heeft gistermiddag onder schitterende weersomstandigheden een rij toer van ongeveer drie kwartier gemaakt door een deel van de residentie. Nadat H. M. de Koningin, Z.K. H. de Prins der Nederlanden en de Prinsessen Beatrix, Irene en Margriet des middags tegen twee uur in het paleis aan het Lange Voorhout waren teruggekeerd van de Ridderzaal, verlieten zij omstreeks tien over twee dit pa leis om zich naar Huis tan Bosch te begeven waar zij om tien vóór half drie aankwamen. Tegen half vier stonden vóór Huis ten Bosch twee open rode landauers, elk met vier paarden bespannen, twee volgrijtuigen en het escorte gereed. In de eerste open landauer namen plaats H.M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Neder landen; in de tweede H. H. K. K. H. H. de Prinsessen Beatrix. Irene, Margriet en Marijke. Het eerste rijtuig werd begeleid door luitenant-kolonel-vlieger mr. R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann en luitenant-kolonel C. C. Geert- sema, het tweede door luitenant kolonel J. J. L. baron Van Lyn- den en majoor W. R. A. baron Van Tuyll van Serooskerken. Voorafgegaan door negen rui ters van de gemeentepolitie van 's Gravenhage. die werden ge volgd door hoofdcommissaris J. H. A. K. Gualtherie van Wee zei en diens adjudant, en met een sluitescorte van acht ruiters, allen gekleed in de ceremoniële uniform, begaf de stoet zich om streeks tien over half vier op weg. H. M. DE KONINGIN HEEFT GISTERMIDDAG HET NIEUWE ZITTINGSJAAR DER STATEN-GENERAAL GEOPEND MET HET UITSPREKEN VAN DE VOLGENDE REDE Leden der Staten-Generaal. De ontwikkeling van de internationale situatie is ver ontrustend. De door de communistische politiek kunst matig opgewekte Berlijnse crisis kan zich nog verder toe spitsen. De bereidheid van de Westelijke mogendheden om tot een vreedzame oplossing van het geschil te komen, mag niet aldus worden verstaan, als zouden concessies kunnen worden bedongen, die wezenlijke waarden in ge vaar brengen. De Atlantische bondgenoten zijn eensgezind in hun overtuiging, dat vastberaden weerstand moet wor den geboden aan elke poging tot het afdwingen van zo danige concessies. Een hechte samenwerking tussen alle bondgenoten op politiek, militair en economisch terrein blijft dan ook nood zakelijk. Aan deze samenwerking zal ons land krachtig blijven deelnemen. Nu de internationale situatie dreigen der' is geworden en de Amerikaanse hulp is weggevallen, zal het op peil houden van de Nederlandse bijdrage in de bondgenootschappelijke verdediging grotere financiële offers van ons vergen. Wil onze krachtsinspanning werke lijk betekenis hebben, dan dient zij voort te vloeien uit het besef van onze verantwoordelijkheid voor de handhaving van de grondslagen onzer beschaving. Het besluit tot nauwer politiek overleg, dat de regeringen van de landen behorende tot de Europese gemeenschappen in juli te Bonn hebben genomen, zal de verdere éénwording van Europa kunnen dienen. De regering heeft zich tot deelneming aan deze politieke en ook culturele samenwer king bereid verklaard, onder voorwaarde, dat hetgeen reeds in Europees en Atlantisch verband is bereikt, niet slechts in stand zal worden gehouden, maar verder zal worden ont wikkeld. De bereidheid van Groot-Brittannië om tot de Europese Gemeenschappen toe te treden en het daarmede geopende uitzicht op toetreding of associatie van andere Europese landen, acht de regering van het grootste -belang. Zij ver wacht daarvan niet alleen een verdere sociaal-economische vooruitgang van de deelnemende landen, maar ziet daarin ook nut voor de totstandkoming van de Europese éénheid. De positieve reacties van onze partners in de Europese ge meenschappen op deze ontwikkeling stemmen tot vreugde. Ook hetgeen in Benelux-verband werd bereikt, geeft reden tot verheugenis. Op verzoek van de Surinaamse regering hebben de lan den van het koninkrijk dit jaar een aanvang gemaakt met het overleg over het statuut. De goede verstandhouding tussen de landen van het koninkrijk wettigt het vertrouwen, dat een voor alle partijen bevredigende oplossing voor de ter sprake gekomen Surinaamse wensen zal worden ge vonden. Nederland zal steun blijven verlenen aan de economische en sociale ontwikkeling van Suriname en de Nederlandse Antillen. Bevestiging en versterking van de ideële banden tussen de bevolkingen van de drie landen verdient verder alle aan dacht. De regering heeft goede verwachtingen ten aanzien van de in dit jaar ingestelde adviesraad voor culturele samenwerking. Aan de sociaal-economische en culturele ontwikkeling van Nederlands Nieuw-Guinea wordt bijzondere aandacht geschonken, temeer nu dit gebied een fase van snelle staat kundige ontwikkeling is ingegaan. Naar het oordeel dei regering is reeds gebleken, dat de Nieuw-Guinea-raad sinds zijn installatie op 5 april j.l. aan de staatkundige behoeften van dit gebied beantwoordt. De regering verwacht, dat in dit zittingsjaar van de Sta ten-Generaal de raad zijn advies zal uitbrengen over de wijze waarop het zelfbeschikkingsrecht zou kunnen wor den verwezenlijkt. Zij is van mening, dat voor een verant woorde keuze omtrent eigen toekomst de bevolking van Nederlands Nieuw-Guinea zich vrij en onbedreigd moet kunnen oriënteren, overal waar zij dit wenst. Van haar zijde zal de regering onderzoeken welke wijzigingen in sta tuut en grondwet nodig zijn. Een gesprek met Indonesië over de toekomst van Neder lands Nieuw-Guinea is helaas niet mogelijk gebleken, om dat Indonesië voor zulk een gesprek voorwaarden stelt, die in strijd zijn met het zelfbeschikkingsrecht. De regering betreurt het voorts, dat Indonesië zelfs het laatste zij het nog slechts indirecte officiële contact met Nederland heeft verbroken. Op de grondslag van het in het Handvest van de Verenigde Naties verankerde beginsel van gelijke rechten en zelfbeschikking der volkeren, heeft de regering in de afgelopen maanden in vele landen besprekingen doen voeren over de mogelijkheid de Verenigde Naties te betrek ken bij ontwikkeling en toekomst van Nederlands Nieuw- Guinea. De conclusies waartoe dit overleg de regering heeft geleid, zullen zo spoedig mogelijk bekend worden ge maakt. In de afgelopen jaren heeft zich in ons land een onge kende economische groei voltrokken. De daarmede samen hangende welvaartsvermeerdering is, mede als gevolg van het gevoerde loon- en prijsbeleid, aan brede lagen van de bevolking ten goede gekomen. Tevens heeft het hoge niveau van investeringen en de evenwichtige spreiding daarvan de innerlijke kracht van onze economie belangrijk versterkt. Het stemt tot voldoening, dat bij een maximum aan werk gelegenheid het prijspeil vrijwel stabiel kon worden ge houden. De thans waarneembare vergroting van de economische spanningen vereist niettemin een toenemende waakzaam heid. Het groeitempo van de produktie is aanmerkelijk ver traagd, doordat in vele sectoren van de economie de capa- citeitsgrenzen zijn bereikt. De verhoging van de binnen landse bestedingen gaat echter voort en overtreft de toe neming van de nationale middelen. Ais gevolg hiervan stijgt de druk op het prijspeil en neemt het betalings- balanssaldo af. Op zichzelf is een zekere vermindering van dit saldo nog niet verontrustend. Een voorzichtig conjunc tuurbeleid zal overspanning van onze economie en terug slag in een daarop volgende fase kunnen voorkomen. Meer dan ooit zal dan ook het beleid van de regering erop ge richt moeten zijn, in samenwerking met het bedrijfsleven, de loonontwikkeling binnen de grenzen te houden, die door de groei van de produktiviteit zijn gesteld. Het in het af gelopen jaar gevoerde prijsbeleid zal worden voortgezet: Zolang de economische activiteit op het huidige hoge peil blijft, zal het tekort aan arbeidskrachten zich handhaven. Opvoering van produktiviteit en doelmatigheid blijven be langrijke middelen tot bestrijding van de gevolgen van dit tekort. Daarnaast zal de regering de aantrekking van bui tenlandse arbeidskrachten bevorderen. Het toekomstige beleid met betrekking tot de emigratie zal binnen afzien bare tijd te uwer kennis worden gebracht. Bij het opstellen van de Rijksbegroting voor 1962 hebben de geschetste verwachtingen omtrent de economische ont wikkeling als achtergrond gediend. De begroting vertoont een zodanig beeld, dat het Rijk, ter dekking van het tekort, overeenkomstig de eisen van de conjunctuur, in het komen de zittingsjaar voor financieringsdoeleinden geen beroep behoeft te doen op de open kapitaalmarkt. In het heden aanvangende parlementaire jaar zal een beslissing moeten worden genomen omtrent de datum van ingang van enkele reeds aanvaarde belastingverlagingen. De gemeentepolitie had zich inmiddels beijverd de weg waar langs de rijtoer zou gaan vrij te maken van voertuigen. Auto's die onbeheerd werden aange troffen werden met behulp van kraanwagens verwijderd, o.a. in het Westeinde en in de Wagen straat. De stoet reed in draf via de Bezuidenhoutseweg naar het centrum van de hofstad. Langs de route hadden zich duizenden opgesteld die het koninklijke ge zin hartelijk toejuichten. Het koninklijk paar in de eerste lan dauer en de vier prinsessen in de tweede dankten wuivend. Over Herengracht, door de Korte Poten, over het Plein, door de Lange Poten, de Spui straat, Wagenstraat, Grote Marktstraat en Grote Markt reed de stoet in draf naar het Hofje van Nieuwkoop aan de Prinsegracht. In dat hofje zijn bejaarden gehuisvest. De stoet arriveerde daar om vijf vóór vier en hield daar korte tijd stil. Nadat de stoet haar verdere rondgang had voltooid arriveer de men om omstreeks half vijf op Huis ten Bosch. Bij K. B. van 8 september 1961 is H. K. H. Margriet Francisca, Prinses der Nederlanden, Prin ses van Oranje-Nassau, Prinses Von Lippe Biesterfeld, benoemd tot grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard hebben telegra fisch rouwbeklag betoond aan de koning van Zweden in ver band met het overlijden van Hammarskjoeld. De personen die het lijk van Hammarskjoeld hebben ge vonden hebben formeel de ge ruchten ontkend dat Ham marskjoeld nog enige tijd ge leefd zou hebben. Hammars kjoeld lag precies als iemand die uit een rijtuig geworpen is. Hij moet op slag dood ge weest zijn", aldus deze oogge tuigen. De Belgische regering zal niet overgaan tot het langer in dienst houden van dienstplichtigen of verlenging van de diensttijd. Dit heeft de Belgische minister van Defensie, Segers, dinsdagochtend in Brussel verklaard bij de ope ning van studiedagen over vraag stukken, die verband houden met de Belgische militaire politiek en de Navo-verplichtingen. In antwoord op vragen of ook België in navolging van Nederland maatregelen zou treffen met het oog op de inter nationale toestand zeide minister Segers, dat de Belgische regering wel op verzoek van de NAVO be paalde maatregelen overweegt, doch dat er „geen sprake" is van verlenging van de diensttijd. Aan de studiedagen, die twee dagen zullen duren, wordt deel genomen door leden van de Bel gische parlementaire commissies voor de defensie en hoge officie ren van de drie onderdelen van de Belgische strijdkrachten. De noodzaak de overheidsfinanciën zoveel mogelijk af te stemmen op de conjuncturele ontwikkeling moet daarbij worden afgewogen tegen het |eit, dat het effectief worden van deze verlagingen uit een oogpunt van een verantwoor de belastingheffing steeds dringender wordt. Heden zal U het voorstel worden aangeboden de verlaging van de in komsten- en de loonbelasting te doen ingaan op 1 juli 1962. Daartegenover staat, dat de verzwaring van de defensie- lasten tot nieuwe belastingvoorzieningen noopt. Tot uit doel zal de verlaging van de Vennootschapsbelasting, die de regering voorstelt op 1 januari 1963 te doen ingaan, wor den beperkt en zal een belasting op minerale oliën met uit zondering van benzine worden ingevoerd. De hierop betrek king hebbende wetsontwerpen zullen U eveneens heden wor den aangeboden. De regering zal haar aandacht blijven geven aan een gezonde ontwikkeling van de landbouwproduktie en aan de verbetering van de afzet. In nauwe samenwerking met het georganiseerde bedrijfsleven zal zij streven naar een verantwoord valorisatiebeleid voor de agrarische produktie. De vraagstukken samenhangende met het internationale vervoer vervullen de regering, door het protectionisme dat zich op dit terrein steeds opnieuw openbaart, met zorg. De activiteit op het gebied van de woningbouw heeft in het jaar 1961 een ongekend grote omvang aangenomen, in het bijzonder is de bouw van woningen zonder overheids steun sterk uitgebreid. De regering heeft een overschrij ding van het aanvankelijk opgestelde woningbouwprogram ma aanvaard. Zij heeft echter gemeend maatregelen te moeten nemen om een te sterke overschrijding tegen te gaan in verband met de bezwaren, die daaraan verbonden kunnen zijn voor de bouwkosten. Een in verhouding tot de andere sectoren van de bouwnijverheid hoge activiteit op het gebied van de woningbouw acht de regering, gezien de woningnood van velen in het land, ook voor 1962 ge wenst. Evenals de woningbouw vereisen de ruimtelijke vraag stukken van ons land grote aandacht wegens hun betekenis voor het werk en de ontspanning van ons volk. De regering heeft besloten de omzetting van woeste gronden in land bouwgronden tot het uiterste te beperken, mede ter wille van natuurbescherming en openluchtrecreatie. Op wetgevend terrein zal wederom veel van uw werk kracht worden gevraagd, ten dele voor wetsontwerpen, waarvan de behandeling reeds een aanvang heeft genomen. De regering vertrouwt, dat de beraadslagingen over het ontwerp algemene kinderbijslagverzekering op korte ter mijn zullen worden hervat. Na ampele overweging zal de regering door wijziging van het wetsontwerp tegemoet komqn aan een aantal van de bezwaren, die vóór de schor sing der openbare beraadslagingen naar voren zijn ge bracht. Ten aanzien van hét wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs hoopt zij, dat het in dit zittings jaar de instemming van de T weede Kamer der Staten-Gene raal zal verwerven. Ook tal van nieuwe wetsontwerpen zullen in deze periode aan U worden voorgelegd ,o.a. een ontwerp Algemene Bijstandswet. De materiële welvaart en de opzienbarende technische ontwikkelingen van onze tijd houden het gevaar in, dat de geestelijke waarden te weinig aandacht krijgen. Toch zijn het juist deze waarden, die aan het leven een diepere zin geven en de krachtsinspanning, die ons land en de gehele vrije wereld zich thans moeten getroosten, rechtvaardigen. De regering zal, zoveel als in haar vermogen ligt, door het verlenen van krachtige steun in het bijzonder aan onderwijs en cultuur, blijven streven naar de versterking van de geestkracht van ons volk. Zij beseft, dat dit doel slechts kan worden bereikt, indien ieder, op welke plaats ook ge steld, hier bewust aan bijdraagt. Op U, vertegenwoordigers des volks, rust in deze tijden van spanning een zeer bijzondere verantwoordelijkheid en een zware taak. Moge God U bij Uw arbeid wijsheid en kracht schenken, zodat gij ook in het komende zittingsjaar tot zegen van het koninkrijk werkzaam zult zijn. Met deze bede verklaar ik de zitting der Staten-Generaal voor ge opend.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1