onteigening en sanering I 495,. De economische ontwikkeling in 1961 en 1962 De agenda van de Algemene Vergadering der V. N. W eeroverzicht Gunstige keer in Noord-Afrika KOSTER-DEIJ tódag 20 september 7 DE PENDSJAAB HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN en Middenstand wordt verder uitgehold door FRANKRIJK EN DE BERLIJNSE KWESTIE Wordt Sahara Algerijns Bourguiba begraaft de strijdbijl Woensdag 20 septem DE VR1 'agma Let op do 'nkels met raambiljet. Stationsstraat 34 AXEL iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiii dstr. 74 tas s'.'"'f' ui i ai li ut imus. ork.; 12.50 Beurs- .3.00 Nws; 13.15 Gram- ievar. muz.; 16.00 Koer- i.06 Franse les; 16.21 Fes- in Luik: Liederen; 17.00 7.15 Voor de kind.; 18.0" 18.20 Voor de sold.; 18.50 19.00 Nws; 19.40 Herfst- 19.50 Lezing; 20.00 Voor uw; 21.00 Gram.; 22.00 22.15 Gram.; 22.55—23.00 elevisieprogramma's. T.V.20.00 Journ.; 20.20 20.30 Filmbespreking; et [gezicht van de vijand, el;*22.10 Dagsluiting. BELG. T.V.19.00 Vooi igd;>" 19.30 Sportprogr- wsjen weeroverz.20.25 anneke; 20.30 Speelfilm; 'egwijzer;'22.45 Nws. termiddag omstreeks half p de Leut se weg in Venray jarige Hannie Loonen ge' door een bestelwagen van ia Tummers uit Helden- gen. Hett meisje overleeo itse. °Ne;nl5ter van Economische Zaken aan de Staten-Generaai beeit de n i i )egezonden van de te verwachten economische ont eer overzij lopende Jaar en in 1962. Dit overacht is samen- j wikkeling Centl.aal Planbureau aan de hand van "de thans Khikbare gegevens. Het spreekt vanzelf dat als gevolg van het r kkelijk vroege tijdstip, waarop de ramingen zijn opgesteld, rir prognoses voor 1962 een onzekerheidselement bevat jnet name ut Ken, dat groter is dan normaal. 600 miljoen gaan bèdragen. daalt dc destijds door de regering gedane toezegging tempo tussen Het bijzonder hoge Laarmee de produktie iriedio 1959 en medio I960 toe- Sam is volgens het overzicht I Sedertdien in verband met de uit- Lluttine der capaciteitsreserves |n dê invoering der arbeidstijd- I ï-erkorting aanzienlijk gedaald. Eerwacht wordt dal het bruto 1 iationale produkt dit jaar met f ongeveer 3.5 pet. en de ïndus- Ifriële produktie met maximaal H pet. zal stijgen. De arbeidsproduktiviteit per lian jaar zal in 1961 met 1,5 a 2 pet. omhoog gaan. Rekening houdend met de arbeidstijdver korting, die gemiddeld neerkomt op 3,5 pet., zal de produktiviteits- stijging per man-uur toch circa 5 pet. bedragen. Tegenover bovenvermelde stij ging van het volume van het bruto nationale produkt met cir- i ca 3.5 pet. staat een verwachte f toeneming van het volume van 1 de totale nationale bestedingen L met 5 pet. en wel met respectie- velijk 5 pet. voor het gezinsver- I bruik. 7 pet. voor de bruto-inves- teringen in vaste activa van be- I drijven, 9,5 pet. voor de over- I heidsinvesteringen en 3 pet. voor het overheidsverbruik. Voorts wordt de toeneming van voor- raden en onderhanden werk ge schat op ruim 1,5 miljard. Door een en ander zal in 1961 de in prijzen van 1960 uitgedruk te toeneming van de binnenland- I se bestedingen die van de pro duktie met ƒ660 miljoen over- I treffen. Doordat het winstinkomen minder toeneemt dan het natio nale inkomen, komt het werkne mersaandeel in het nationale in komen in 1961 op 69,2 pet, tegen over 68,3 pet. in 1960. De verwachte stijging van het exportvolume blijft in 1961, voor- I al door een onvoldoende produk- tiecapaciteit, beperkt tot ten I hoogste 4 pet. By als gevolg van de revaluatie verwachte prijsda- I lingen van in- en uitvoer van 1,5 I respectievelijk 1 pet. nemen in- en uitvoerwaarde met 6,5 resp. 3 I pet. toe. Dit heeft ten gevolge dat het tekort op de handelsba lans t.o.v. 1960 ongeveer ƒ650 I miljoen groter zal worden. In totaal zal het saldo op de lopen de rekening van de betalings- balans mede onder invloed van f verwachte fiogere opbrengste'n aude—dienstensector met 550 I -ftiUjcren afnemen. Hierdoor zal het betalingsbalansoverschot De deviezenvoorraad daalt in 1961 naar schatting met 1,2 mil jard. Op het einde van het jaar vertegenwoordigt de deviezen voorraad dan de invoerwaarde van 3,6 maanden l Het overeen- komstige cijfer eind 1960 bedroeg 4,7). Verwacht wordt dat 1962 een jaar zal worden, waarin de bin nenlandse bestedingen de neiging blijven houden sterker toe te nemen dan het nationale produk- tievolume. Een aantal factoren die hierbij een rol spelen zijn; Vernieuwingen van collectieve arbeidsovereenkomsten, belas- tingverlaging, stijging van de militaire uitgaven, de woning- bouwinvesteringen e.d. De loonstijging van 1961 op 1962 in de bedrijvensector wordt door het C.P.B. on 6 pc-t. begroot. Mede onder invloed van de stij ging van het looninkotrien wordt een volume-stijging van het par ticuliere verbruik verwacht van 4,5 pc-t. De prijsstijging van de particuliere consumptie zal naar raming 2 pet. belopen, waarvan 0,5 voor rekening komt van de huurverhoging per 1 "april, Het werknemersaandeel in het natio nale inkomen wordt in 1962 be groot op 70 pet. De geringe stijging van het overige inkomen, de beperking der investeringsfaciliteiten en de achteruitgang der liquiditeitspo sities hebben de tendentie het niveau van de investeringen in 1962 te beperken. Anderzijds blijft de extreme krapte op de arbeidsmarkt nog aanhouden, waardoor de investeringen-juist worden gestimuleerd. De -indruk bestaat dat de laatstgenoemde factor overweegt, hetgeen de ra ming voor het volume van inves teringen in vaste activa voor 1962 8 pet. toeneming ten op zichte van 1961) verklaart. Voor de industrie wordt een produktietoeneming geraamd van 5 pet. en voor de landbouw van 3 pet. Voor de totale bedrijven sector, inclusief de produktie van diensten resulteert een geschat te produktietoeneming van 4 pet. De ontwikkeling van de uit voer zal ook in 1962 door het ge brek aan beschikbare produktie- capaciteit worden belemmerd. Geraamd wordt een volumestij ging van de goederenuitvoer van 4 pet. De invoerstijging, die geraamd wordt op 53 pet., overtreft de stijging van de uitvoer. Naar ver wacht zal het surplus op de lopende rekening van de beta lingsbalans 450 miljoen bedra gen, tegen 600 miljoen in 1961. De verslechtering van de beta lingsbalans zal zich dus in aan zienlijk langzamer tempo gaan voltrekken dan tot nu toe, in ver band met de geringere voorraad- vorming. Samengevat monden de ge maakte veronderstellingen uit in een ontwikkeling voor 1962, die grotendeels een voortzetting is van de huidige, doch waarin de spanningen nog iets groter zul len zijn dan in 1961. Groot blijft i daarom de opwaartse druk op het prijspeil en de kans op mone taire spanningen. Prinses Sophie van Griekenland met haar verloofde Don Juan. san Spanje, de graaf van Barce lona. gefotografeerd tijdens een vrolijk moment op een receptie in Athene. De eerste minister van de Pendsjaab, Sardar Pratap Singh Kairon, heeft maandag ver klaard dat in de gouden tempel in Amritsar, waar de leider der Sikhs, Tara Singh, vast tot de dood om de afscheiding van de Pendsjaab te bewerkstelligen, verboden, wapens zijn opgesla gen. Kairon zei dat wetsovertreders, die zich in het ..heilige der hei lige" van de Sikhs verborgen houden, meer dan duizend wa pens bij zich hebben, waaron der geweren, pistolen, speren en granaten. FRANKRIJK EN DE OPVOLGING Zoals in het merendeel van de belanghebbende hoofdsteden houdt men zich in Parijs bezig met de opvolging van Hammar- skjoeld. Men verneemt dat Frankrijk gunstig staat tegen over het aanwijzen van een secretaris-generaal ad Interim, die uit de adjunct-secretarissen- generaal zou moeten worden ge kozen, maar niet uit de ver tegenwoordigers van de"vijf per manente leden van de V. N„ Frankrijk, Engel-and. de V. S., nationalistisch China en de Sowjet-Unie. De keuze zou dus kunnen val len op Prebitisch, een Argentijn. Ook de Indiër Narasimhan, eveneens adjunct-secretaris generaal, die door Hammar- skjoeld tot directeur van zijn kabinet benoemd werd, zou er voor in aanmerking kunnen ko men. Frankrijk, zo zegt mgn in Pa rijs, heeft niets tegen Mongi Slim, die na zijn verkiezing tot voorzitter van de algemene ver gadering de post van secretaris generaal tijdelijk zou kunnen waarnemen, zoals van verschei dene zijden is voorgesteld. Hier door zouden echter teveel werk zaamheden op het hoofd van één man neerkomen. AAN DE KLIST ZEEWIND Tropische warmte heerst er in een .groot deel van West-Europa waar het kwik in de middag to- waarden van 30 graden en hoger opliep, in ons land was dit het •geval in het zuiden. De lucht is torens uiterst vochtig zodat het •weer een drukkend karakter heeft. Het stabiele weer komt op re kening van een krachtig gebied van hoge luchtdruk boven Scan dinavië. In onze omgeving zijn de luchtdrukverschillen klein, «her de Golf van Biscaye nadert alweer- een volgende rug van hoge luchtdruk, zodat ons land WOENSDAG 20 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walzoorden v.m. 9.38 10.13 10.53 11.03 n.m. 10.24 10.59 11.39 11.49 DONDERDAG 21 SEPTEMBER ■Bfeskens Te -neuzen Hansweert -Walzoorden ■v.m. 11.01 11.36 0.16 0.26 n.m. 11.25 12.40 12.50 tijdelijk In een zwakke vore van lage luchtdruk terecht komt. Dit brengt met zich mee dat er iets meer bewolking kan komen, zij het ook voornamelijk in de hoge re niveaus. Aan de kust is er kans op zeewind hetgeen tot ge- volg zal hebben dat het daar iets koeler wordt, maar elders in het land wordt opnieuw warm tot zeer warm weer verwacht. i-, medegedeeld door het K. N. M, geldig tot woensdagavond. Plaatselijk wolkenvelden Droog weer met zonnige perio den maar hier en daar ook wol kenvelden. Weinig wind en warm tot zeer warm weer maar aan de kust wind van zee en iets minder warm. ZON MAAN Sept. 21 22 23 24 25 op onder op onder 6.23 18.42. 17.23 2.01 6.24 18.40 17.58 3.20 6.26 18.38 18.29 4.42 6.28 18.35 18.57 6.04 6.30 1S.33 19.24 7.26 Op de agenda van de algemene vergadering van de Verenigde Naties staan niet minder dan 93 punten. De voornaamsten hier van zijn de crisis in Berlijn en Kongo, hoewel Berlijn niet for meel genoteerd is. De aandacht valt echter op de kwestie-Ber- lijn door de onderhandelingen achter de schermen tussen de Verenigde Staten en Sowjet- Rusland, die vermoedelijk deze week zullen beginnen. Andere punten zijn het her vatten der kernproeven, het ontwapeningsprobleem, de po gingen tot toelating van commu nistisch China als lid van de V. N. en het voortgezette offen sief tegen het „kolonialisme". Verwacht wordt dat een for meel beroep op Kennedy en Chroesjtsjef gedaan zal worden hun geschillen tijdens een bij eenkomst op te lossen. De Verenigde Naties staan voor ernstige financiële moei lijkheden' 'offidat verscheidene regeringen, waaronder die van Sowjet-Rusland en Frankrijk, hun bijdragen nog niet hebben voldaan. Er zullen pogingen gedaan worden het vraagstuk van de kernproeven op de voorgrond te brengen, waarbij Pakistan tracht voor dit vraagstuk absolute voorrang te verkrijgen. Eén van de vraagstukken van de koude oorlog is de vertegen woordiging van China, waarbij de Verenigde Staten vastbeslo ten zijn de afgevaardigden van Peking te weren. De V. S. willen een regeling invoeren waarbij voor de toel-ating van communis tisch China een twee-derde meerderheid vereist wordt en ter zake deskundigen geloven niet dat die meerderheid zal worden bereikt. Ook zullen de problemen in het Midden-Oosten onder de aandacht gebracht worden, on der meer de Arabische beschul digingen van „Engelse gewapen de agressie" tegen Oman en de Arabische vluchtelingen uit Is raël. De rassenpolitiek in Zuid- Afrika zal weer onder vuur ge nomen worden en verwacht wordt dat pogingen in het werk gesteld zullen worden sancties tegen de regering in Pretoria te nemen. Sterke kritiek tegen Portugal wordt verwacht naar aanleiding van de beweerde onderdrukking van dc Afrikanen in Angola en de Portugese politiek in andere overzeese bezittingen. De Russen zullen, steunend op de verklaring van onafhanke lijkheid voor koloniale volkeren die op de vorige zitting van de algemene vergadering is aange nomen, eind 1962 als uiterste datum voor het toekennen van zelfstandigheid aan alle gebie den zonder eigen bestuur voor stellen. De koloniale machten willen hiertegen datgene inbrengen wat zij reeds bereikt hebben voor de emancipatie van afhankelijke volken, terwijl zij er op willen wijzen dat de Russen hun greep op Oost-Europa hebben ver stevigd. Oostenrijk brengt het geschil met Italië over het Duits sprekende deel van Anti Adige (Zuid-Tirol) ter tafel. Oosten rijk heeft meegedeeld een pro cedure voor een oplossing voor te stellen volgens welke de V. N. als bemiddelaar zouden op treden wanneer de twee regerin gen sr zelf niet in zouden slagen een oplossing te vinden. De vergadering zal een voor stel ten aanzien van geboorte controle in overweging nemen. Denemarken en Zweden hebben dit voor.-tol gezamen'ijk inge diend. Hierbij wordt sterke tegenstand verwacht van de zijde der Rooms-Katholieke lan den, omdat het Vaticaan be zwaar heeft tegen het gebruik van mechanische voorbehoed middelen. De voorzitter van de algemene vergadering is de Tunesiër Mon gi Slim. Koning Boudewijn der Belgen heeft In Brussel de vijftigste con ferentie van de Interparlemen taire Unie geopend. Foto Koning Boudewijn en koningin Fabiola in gesprek met M. T. Bbu, leider van de Nige- riaanse delegatie. HET STADSPLAN VERNIETIGT DE KLEINE EIGENDOM (Van onze soc.-economische medewerker) In elk economisch ge schrift dat op deze materie is gericht, kan de grote en kleine ondernemer lezen, dat de eigendom van het bedrijfspand een enorme economische versterking van zijn positie betekent. Geen wonder dat elke zakenman, die vooruit ziet en uit de bedrijfsresultaten kan opmaken dat zijn on derneming op een bepaalde pkiats goed gevestigd is, streeft naar het in éigen- dom verkrijgen van het per ceel waarin hij zijn bedrijf uitoefent. Hij voorkomt hiermee dat hij op een kwade dag een bepaalde plaats van vestiging moet verlaten, omdat de eigenaar zelf/ het pand in gebruik wil nemen of het aan een ander overdoet. Waar vindt de gedupeerde een vergelijkbaar perceel te rug? Een groot deel van de bestaansbasis is aan zijn on derneming onttrokken. Ook wordt door eigendom verme den dat een tijdige moderni sering van het perceel achter wege blijft Op dat punt stro ken de belangen van eigenaar en huurder bijna nooit met el kaar. De eigenaar ziet zijn ren dement verminderd wanneer hij een verbouwing moet be kostigen. De ondernemer kan moeilijk aan het huis van een ander iets gaan verhouwen, omdat de ver bouwde som eigenlijk aan de eigenaar present wordt gegeven. Hij loop! zelfs het risico dat de eigenaar na de verbouwing een huurverhoging gaat nastreven omdat de kwaliteit van het per ceel zoveel beter is geworden. In dat geval betaalt een huurder verbouwer tweemaal voor dezelf de verandering. Het grootste gevaar ligt echter in een mogelijke huurverhoging omdat de eigenaar bemerkt dat de huurder in zijn perceel goede zaken doet. De goede zaken kun nen wel geheel te danken zijn aan de activiteit van de huurder zelf, zodat de huiseigenaar via een verhoogde huur een premie inl die aan de zakenman-huurder toekomt. Zolang er huurbescherming bestaat, is dit gevaar niet zo groot, maar het is bekend dat de huurbescherming voor zaken- panden het eerste zal zijn ge ëindigd en dit moment mag niet meer zover verwijderd'zijn. mede ook omdat veel zakenmensen in een slecht onderhouden pand huizen, waardoor hun zaken schade lijden. Het is wel moge lijk de huur vast te nagelen op een bepaald bedrag, maar het is aan de eigenaar zijn pand meèr of minder aantrekkelijk te pre senteren. Alweer een reden voor de zakenman om te zorgen dat een bedrijfspand zijn eigendom is. ER 'KOMT EEN KWADE DAG Nu is het ons opgevallen, dat in het kader van de sanerings plannen, die in vele steden en dorpen worden uitgevoerd, een groot aantal zakenmensen eigen lijk tegen wil en dank hun po sitie als eigenaar van hun be- SAHARA WORDT ALGERIJNS EN B1ZERTA BLIJFT FRANS „Een van een-bijzonder slech te smaak getuigende grap". Dat was het commentaar van gene raal De Gaulle op de aanslag, die op zijn leven werd gepleegd. Het antwoord is typerend voor de man. die op eigen veiligheid nauwelijks acht slaat, maar met een bezorgdheid, die buitenlan ders dikwijls overdreven voor komt, over de toekomst van zijn land waakt. Volgens de New York Times heeft de Franse regering Ame rika laten weten, dat zij onder de huidige omstandigheden niet zal deelnemen aan een conferen tie met de Sowjet-Unie over Ber lijn. De Washingtonse correspon dent van hef blad schrijft te heb ben vernomen, dat de Franse minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville deze mede deling vrijdag aan Kennedy heeft gedaan tijdens een lunch cp het Witte Huis, waaraan ook de mi nisters van Buitenlandse Zaken van Enge'and en West-Duitsland deelnamen. De bijna eenzijdige verering van De Gaulle voor Frankrijk is voor de bondgenoten niet zelden irritant en soms zelfs schadelijk. Desondanks mag het Westen verheugd zijn, dat het onder zijn leiders zulk een onbuigzaam man als de Franse president heeft. Daarom is het feit dat hij ongedeerd is gebleven, een zegen voor de gehele vrije wereld. De aanslag werd juist op het ogenblik ondernomen, dat de president aan bepaalde ontwik kelingen in Noord-Afrika, die ook de bondgenoten veel zorg baarden, een andere en voor het gehele Westen gunstiger richting had gegeven. Een paar dagen eerder had De Gaulle op een persconferen tie verklaard, dat hij in principe bereid was de souvereiniteit van een onafhankelijke Algerijnse staat over de Sahara te èrken- nen. Een aanvankelijke Franse wei gering om aan deze Algerijnse eis te voldoen, had een einde ge maakt aan de onderhandelingen tussen Fransen en Algerijnen en geleid tot een vervanging van de gematigde Ferhat Abbas door de veel radicalere Ben Khedda als leider van de Algerijnse nationa listen. Het ziet er thans naar uit, dat de mislukkingen van Evian en Lugrin een nieuwe mogelijkheid hebben geschapen om in vreed zaam overleg tot een regeling van 't Algerijnse conflict te geraken. Het dient gezegd, d-at deze mo gelijkheid mede is geopend; door de opvallend verzoenende rede, die Ben Khedda in Belgrado hield. Op grond van zijn ver leden als strijdbare rebel en ge zien zijn bewondering' voor be paalde zijden van het commu nisme had men van Ben Khedda minder aangename woorden ver wacht. Tezelfdertijd heeft in het buur land van Algerije, Tunesië, president Habib Bourguiba zich bereid verklaard over de twist appel Bizerta te onderhandelen op de door De Gaulle in zijn persconferentie genoemde voor waarden, die inhouden, dat Bi zerta een Franse vlootbasis moet blijven, zolang de huidige, ge vaarlijke spanning tussen Oost en West om Berlijn en Duits land niet is geweken. Ook dat is een verheugend feit, want de ruzie om Bizerta had de Franse en daarmee de Westerse positie in het zoge naamde neutrale k-amp aanzien lijk geschaad, zoals was ge bleken bij de recente speciale zitting van de algemene verga dering der Verenigde Naties over deze aangelegenheid. Bourguiba heeft de strijdbijl neergelegd. Het is te hopen, dat hij snel zal worden begraven. Er hangen er nog genoeg andere boven ons hoofd. (Nadruk verboden.) drijfspand verliezen als gevolg van de gevoerde overheidspoli- tiek. Op een kwade dag komt het gemeentebestuur ergens tot de conclusie dat het aanzien van een bepaalde straat, buurt of wijk niet meer voldoet aan de eisen des tijds. Het is ook mogelijk, dat er een stadsuitbreiding wordt geprojecteerd, in het kader waar van een of meer oudere straten moeten worden afgebroken. Meestal bevinden zich in die „uit verkoren". afbraak-gedeelten ook zaken. De eigenaars van die zaken- panden worden dan namens het gemeentebestuur bewerkt om aan de gemeentelijke sanering mee te Werken. Er worden com plete plannen op tafel gelegd waarin de zegeningen van een gesaneerde stadswijk worden uit gebeeld. Er zijn meestal nog ta bellen bijgevoegd met verwachte omzetcijfers in een bepaalde wijk of straat wanneer een bepaalde modernisering is doorgevoerd. WIE FINANCIERT DAT? In een land met een snel toe nemende bevolking is het niet moeilijk bepaalde verwachtingen uit te spreken omtrent consump tievermeerdering als gevolg van uitbreiding, vernieuwing en wel vaartstoeneming. Vanzelfspre kend weet ook zo'n gemeente bestuur niet of die verwachtin gen werkelijkheid zullen worden, maar wie daarover spreekt is een kniesoor. De plannenmakers of hun amb telijke vertegenwoordigers bui gen intussen hun hoofden over schone tekeningen en hoopvolle cijfers voor de toekomst. Zij delen mede dat de bestaande bedrijfs panden niet meer met de tijd mee kunnen en door nieuwe, meestal grotere moeten worden -vervangen. Vanzelfsprekend is de vervangingswaarde van de nieuwe panden hoog. De bouw van winkel- en woningcomplexen is aan de orde van de dag, maar het ellendige van de zaak is. dat zij niet door de zetelende zaken mensen kan worden gefinancierd. Ook daar is wel aan gedacht, want de gemeente zou zelf ook niet in staat zijn de geweldige sommen voor de financiering op tafel te leggen. Daarvoor wor den overeenkomsten aangegaan met levensverzekeringsmaat schappijen, pensioenfondsen en andere grote beleggers. Zij bou wen de nieuwe wijk of straat vol met geweldige flats waaronder een aantal zaken, zijn geprojec teerd. OP HOGER LASTEN. Vanzelfsprekend zijn die nieu we monstergebouwen eigendom van de grote belegger. Of nu de eigenaar van de bestaande kleine maar bereid wil zijn het oude pand voor afbraak over te dra gen aan de gemeente! Deze koopt dan een hele buurt op, verkopt de verkregen grond aan de grote belegger en de sanering kan dan doorgaan, vanzelfsprekend tot het heil van de gemeenschap. De zakenman, die voorheen in de oude wijk was gevestigd mag bij voorrang een zakenpand in het nieuwe complexhuren. Die huur is weliswaar veel hoger dan de lasten waarop de voor malige eigenaar zat, maar gezien de verwachtingen komt er dat met, glans" uit! Er wordt ge praat, gediscussieerd, overreed en zonodig gedreigd met onteige ning en het eind van dit lied is, dat in negen van de tien geval len de sanering wordt doorge voerd. Laten wij aannemen dat de be werkte zakenman een flink be drag voor zijn oude pand heeft ontvangen, dan is nog de econo mische kracht van zijn bedrijf ondermijnd. Hij is van eigenaar nu huurder geworden en moet er voortaan voor zorgen dat zijn bedrijf past in het plan. Hij moet hoge sommen aan huur voldoen en kan aan zijn zaak niets ver anderen, zonder toestemming van de nieuwe eigenaars. PAST HIJ OF PAST HIJ NIET. Hij moet alle zeilen bijzetten om zich aan de nieuwe omstan digheden aan te passen, want in zo'n buurt komen nieuwe bewo ners met andere mensen dan die hij gewend is tegemoet te komen. Het economisch patroon van zijn omgeving is veranderd. Past hij daarin, -dan gaat het goed, blijkt hij uit een ander hout gesneden dan faalt hij en is er opnieuw een kleine zakenman verdwenen. Maar dat valt niet op, er zijn im mers talrijke grote concerns die gaarne filiaen vestigen! Zij zijn economisch veel meer plooibaar en kunnen een langdurige aan loopperiode wel uitzingen. Wij vragen ons af, of onder de geschetste gang van zaken moe.t worden verstaan een integratie van de middenstandspoütiek in het grote geheel. Wij zien het meer zo, dat het tijd wordt voor de gemeentebesturen om zich te bezinnen op het behoud van een sterke middenstand, wel de rug- gegraat, van ons volk genoemd. Tegen wil en dank werkt de moderne planning in het voor deel van de economisch zeer ster ken en bevordert zij de verdere ondergang van de kleine midden- grote zakenman. Aan deze ont wikkeling worde paal en perk gested, wil men de overdreven economische machtsconcentratie een halt toeroepen. Drs. HERMES. (Nadruk verboden.);

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 19