Provinciaal nieuws Waterschap „Het Vrije van Sluis" vergaderde BINNENLANDS NIEUWS Pagina 4 DE V R IJ E ZEEUW ^Vrijdag 15 september*196fl TERNEUZEN AXEL CHROESJTSJEF TOT ONDERHANDELEN BEREID OOSTBURG RETRANCHEMENT IJZENDUKE ZAAMSLAG AGENDA WAARSCHUWING VAN MALINOFSKY Stakingen in Monrovia geëindigd SOWJET-UNIE ROEPT DIENSTPLICHTIGEN Op RUSSISCHE MILITAIRE MAATREGELEN AAN TURKSE GRENS? De Britse anti-kernbom-betogers MEER BRITSE LUCHTDOELTROEPEN NAAR DUITSLAND Tweede muur in enkele belangrijke Berlijnse straten DE STRIJD IN KATANGA Boekhouder veroordeeltj- Terneuzense kermis staat xvecr voor de deur. Voor de jeugd van Terneuzen is de kermis eigenlijk al zo'n beetje begonnen. Zij voelen zich in de dagen, die aan de kermis voorafgaan, zo'n beetje heer en meester op de Markt die nu voor alle verkeer is afgesloten en waar zij weer, zoals alle an dere jaren, gefascineerd worden dooi' de kermiswagens die onder grote geheimzinnige zeilen alle aantrekkelijkheden van 'n week kermis voor hen nog verborgen houdt. Er is weer zo het een en ander waarmee jong (maar ook oud) zich kunnen amuseren. Naast de diverse frites, en andere kramen waar men alle heerlijkheden van de kermis kan kopen, ontbreekt ook de draaimolen niet van de gebroeders Du Pont, die al meer dan vijftig jaren op de kermis sen te vinden is. Al is voor de ouderen de romantiek van het draaimolenpaard. de indrukwek kende foto's van koninklijke per sonen, de glinsterende kralen snoeren en het fantastische pe troleumlicht verdwenen, voor de jeugd van nu blijven die draaien de paarden altijd aantrekkelijk. Verder zijn er de auto-sooo ter, de luchtschommel, een twee tal kleinere draaimolens, een hoofd van jut, glasblazerij, schietsalon, golfbaan, tropische dierentent, waarzegtent enz. van de partij. Voor de ouderen is er in het Concertgebouw a.s. zaterdag en zondag en woensdag en donder dag van de kermisweek gelegen heid hun hart op te halen aan een film die zij in hun „jonge tijd" zagen. De destijds veelbe sproken film, één van de eerste Nederlandse producties met Hen- riëtte Davids, Johan Kaart, Syl vian Poons en vele sterren van die dagen, „De Jantjes" zal dan weer op het witte doek herleven. 3 n het Luxortheater „The Big Show" o.a. een uitstekende Ame rikaanse rolprent uit het circus leven voor dinsdag, woensdag en donderdag. Zo wacht men in Terneuzen weer de kermis af. Muziek van de verschillende vermaaksétablis- scmenten en uit de café's zal dan weer de boventoon voeren en op de sluitingsdag 's avonds bij het felle licht van carbidlampen in Noord- en Nieuwstraat de vele palingverkopers. A.s. dinsdag heropent de algemene bejaai-densocië- teit haar poorten. Nu het verenigingsleven lang zaam weer op gang begint te komen, deelt ook de algemene bejaardensociëteit hierin mee, door a.s. dinsdag 19 september weer met de ontspanningsmid dagen voor boven de 65-jarigen te beginnen. Om twee uur die middag zal deze eerste bijeenkomst in het gebouw „De Schakel" door de presidente der F.V.V.H., mevr. Rijpstra-Knook, worden ge opend. Voor zover nog niet bekend: Er zijn in deze sociëteit verschil lende manieren om een paar ge zellige uren door te bréngen, Men kan er schaken, dammen, domino-spelen, een kaartje leg gen, de dames mogen er hand werken en er heerst altijd een voortreffelijke sfeer. Ieder jaar wordt de deelname aan deze mid dagen groter. Er wordt door de lames van de bij de F.V.V.H. aangesloten verenigingen een kopje koffie geschonken en ieder een. die krachtens de leeftijd in aanmerking komt, is er hartelijk welkom. Antoon Coolen als gast uij de Neder!. Vereniging van Huisvrouwen. Voor een groot aantal leden van de Ned. Ver. van Huisvrou wen sprak de schrijver Antoon Coolen j.l. dinsdagavond in hotel „Des Pays-Bas" over eigen werk. De spieker vertelde, dat iedere schrijver een geestelijke groei doormaakt, die bepalend is voor de sfeer, die zijn boeken later zullen ademen. Persoonlijk vond dé heer Coolen het spijtig, dat velen van de hedendaagse roman schrijvers de lezer liefst in aan raking brengen met de harde werkelijkheid, die dan ontluiste rend werkt en schokt en die de lezer de wereld van het sinistere en onmenselijk»- binnenvoert. In een van zijn werken laat de heer Coolen zien. dat het aardse leven weliswaar niet volmaakt is, maar dat het toch steeds weer bloeit om daarna vrucht te dragen een heel andere ge- dachtengang dus dan de heden daagse, want bij deze schrijver gaat men niet ten onder in rle chaos, maar maakt men deel uit van de Schepping en kan men daarvan een rijpe vreugde onder gaan. Overigens is het geen nieuw verschijnsel, dat na een catastrophe of wereldoorlog d. opgedane onrust zich weerspie gelt in het werk van de kunste naars. Spreker wees erop, dat tijdens het lezen van een roman de figuren onze naasten worden, om het even hoe hun karakter uitvalt, en dat wat wij zien, aan spraak mag maken op onze sympathie en liefde. Het be schrijven van het onheilspellen de en degenererende, leek ,1e heer Coolen niet het beste en knapste van een auteur. Nadat de spreker verteld had, hoe het er vroeger uitzag In zijn jeugdwoonstreek en hoe dit ver anderde na de dynamische op komst van het gewest Noord- Brabant, zowel in de industrie als in de landbouw, was het een aardige illustratie, dat sommige dingen uit zijn boeken mythe ge worden zijn. zoals het visje en de naam van een café in „Dorp aan de rivier", dingen die aan de fantasie van schrijver ontspro ten zijn, en die nu in het dorp echt bestaan. Na de pauze las de heer Coolen fragmenten uit eigen werk voor, waarbij hij er nadrukkelijk op wees, dat het zijn bedoeling is geweest het menselijk levens geluk te beschrijven, in tegen stelling tot het ongeluk. Zo hoor de men het hartverwarmend ver haal van „Huis van het geluk", waarin al de kleine dagelijkse gebeurtenissen de blijheid van een gezin uitmaken. Als laatste las de heer Coolen een fragment voor uit „De grote Voltige". De presidente, mevr. Vermeu len, dankte de spreker hartelijk voor zijn voordracht en zij was ervan verzekerd, dat de aan wezigen er veel van mee hebben kunnen nemen. In de pauze was er gelegen heid de door de firma Van de Sande keurig verzorgde boeken tafel met werken van Antoon Coolen te bezichtigen. Opbrengst knllekte. voor de kanker- Volgens een bericht van het persbureau Tass heeft premier Chroesjtsjef woensdag verklaard dat zijn regering bereid is op elk tijdstip aan een conferentietafel plaats te nemen om over een vreedzame regeling van het Duitse vraagstuk te praten, vooropgesteld dat die besprekin gen niet worden gebruikt om het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland te vertragen. In een boodschap t-ot de con ferentie van de inter-parlemen- taire unie, die donderdag in Brussel is begonnen, zegt Chroesjtsjef dat Rusland geen enkele poging zal nalaten om het Duitse vraagstuk op vreed zame wijze geregeld te krijgen, waarbij rekening zal worden ge houden met de wettige belangen van alle betrokkenen. Chroesjtsjef zegt verder, dat oorlogszuchtige kringen in het Westen hun toevlucht hebben ge nomen tot dreigementen en pro vocaties, in plaats van de Russi sche voorstellen inzake een vre desverdrag op zakelijke wijze te overwegen. „O-der deze omstandigheden was de Sowjet-Unie genood zaakt een aantal maatregelen te treffen om haar veiligheid te versterken en de weg te blokke ren voor revanchistische krach ten en hun meesters, die de we reld naar de afgrond van een kernoorlog slepen", aldus de Sowjet-premier. De kollekte bestrijding heeft opgebracht 661,67. Opening tentoonstelling In de Burgerzaal van het ge meentehuis vond de opening plaats van een tentoonstelling van de stichting Ned. Ond. Ten toonstellingen. Hier gaf de heer A. B. Wapstra een toelichting op de geëxposeerde borden, indus trie- en kunstvoorwerpen, die een duidelijk beeld gaven van dat gene wat de Nederlandse indus trie na de oorlog presteert. Hij deed dit voor burgemeester J. van Leeuwen, een aantal raads leden van Oostburg en onder wijskrachten, die één dezer dagen deze expositie zullen bezoeken met hun leerlingen. SohooltentoonsteUing. De leerlingen van de openbare lagere school kunnen weer terug zien op een geslaagde bloemen tentoonstelling. Voor dit doel had de ouder commissie in het voorjaar aan elke scholier drie planten ver strekt. Met deze planten, aange vuld met bloemen van thuis en van de familie, alsmede met snij bloemen en miniatuurtuintjes in bakjes, hadden zij gezorgd voor een aantrekkelijk geheel, waar naar vele ouders en verdere be langstellenden kwamen kijken. Ook burgemeester Leenhouts en de wethouders kwamen de ten toonstelling met een bezoek ver eren. Voor de beste inzendingen wa ren prijzen beschikbaar gesteld. Het doel van de expositie was de jeugd liefde bij te brengen voor alles wat leeft en groeit. Tevens was het een welkome gelegen heid om de sehoolkas weer op peil te brengen. De prijzen werden als volgt toegewezen Salvia's: 1. Piet Basting: 2. Sjaak Faas; 3. Betsy Barendse. Begonia's: 1. Jeanet van Grol; 2. Ineke Vercouteren Jd.3. Adrie Hennekeij; 4. Betsy Ba rendse. Lobelia's: 1. Marijke Dierkx; 2. Ineke Vercouteren Pd. Diverse planten: Eerste prij zen: Ineke Vercouteren Pd; P. Vercouteren en Tineke de Hullu Tweede prijzen: Marijke Dierkx en P. Goossen. Snijbloemen: 1. Piet Basting; 2. Eliy Vercouteren Pd.; 3. Jea net van Grol 4. Hans Coppens. Miniatuurstukjes: Eerste prij zen: Tineke de Hullu, Betsy Ba rendse, Tonny de Hullu, Bram Voogdt en Marian Houg. Tweede prijzen: Bob Dierkx, Elly Vercouteren Pd„ Marijke Dierkx, Hans Coppens en Ineke Vercouteren Pd. Derde prijzen: Jan van Heij- ningen. Ineke Vercouteren Jd.. Hans Vercouteren, Madeleintje de Feijter en Sarie v. d. Wege. Vierde prijzen: Anneke v. d. Voorde. Beppie de Kramer en Sylvia Karstanje. Vergadering van Vara- bestuurders. Alhier werd een vergadering gehouden van Vara-bestuurders uil de verschillende afdelingen die deze omroeporganisatie in West Zeeuws-Vlaanderen hoeft. Getracht zal worden een reis te organiseren naar radiostad Hilversum, waar een bezoek zal worden gebracht aan de nieuwe studio van de Vara en het radio- bedrijf. Goed afgelopen Dinsdagmiddag bezochten de heren P. en F. Dekker, wonende te Axel. hun boerderij in de Be- oostenblijp,older, na afloop waar van de bedrijfsleider, de heer F. Rinn, de gebr. Dekker met een licht wagentje, bespannen mei twee Haflinger-paardjes, huis waarts reed. Op de terugweg nabij de boer derij gekomen, sloegen de paard- jes op hol en was de bestuurder voor lijfsbehoud genoodzaakt uit het wagentje te springen, daar de paardjes met het w agentje doorholden in de richting van Zaamslag-Veer. De heer J. Goossen uit Zaam- slag, die op het land van de heer Abr. DeesDees werkzaam was, ziende het geval, liet zijn arbeid in de steek en ging op de weg staan om te trachten de Haflin- get-s bij de teugels te grijpen en tot stilstand te brengen. Hij slaagde hierin echter niet, door dat de paardjes plotseling uit weken. Het gevaar beseffende dat, wanneer het hollend span te Zaamslag-Veer op de drukke ver keersweg kwam, er een groot ongeluk uit zou kunnen voort komen, rende G. het slingerende wagentje achteraan, wist er in te springen en de leidsels te grij pen, waarna de paardjes onge veer twee meter voor het kruis punt met de voorrangsweg tot stilstand kwamen. Dank zij de moedige daad van de heer Goossen. is wellicht een onheil voorkomen en kon hij het span aan de heer Rinn overhan digen. die direct nadat hij uit het wagentje was gesprongen op zijn bromfiets de hollende paardjes achterna had gezet. De heide Haflingers hadden geen letsel opgelopen en het wagentje geen materiële schade. VRIJDAG 15 SEPTEMBER TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 u.: De luit zoekt zijn bruid. ZATERDAG 16 SEPTEMBER TERNEUZEN: Luxor-Theatcr. 8 u.: De luit zoekt zijn bruid. Concertgebouw 8 uur: De Jantjes. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Vuurgevecht in Dodge City. EEN POLITIE-AGENT VAN MUNTSTUKKEN D" I.omlense caféhouder ha Hie O'Neill en zijn echtgenote Itita hebben in hun zaak een politie agent van niunststukken ge bouwd. Zij hebben de munten ingezameld onder de klanten. De opbrengst, meer dan 1.390 gulden, is bestemd voor gehan dicapte kinderen. Maarschalk Rodion Malinof- sky. de Sowjet-ministcr van Defensie, schrijft in de Prawda dat de Sowjet-strijdkrachten niet -alleen over „gewone'' kern wapens beschikken maar ook over bommen wier kracht gelijk is aan verscheidene miljoenen ton t.n.t. „Agressors dienen zich voor ogen te houden dat machtige raketten, gelijkend op die welke de Wostok 1 en Wostok 2 in de ruimte hebben gebracht, in staat zijn dergelijke kernbom men naar ieder punt op aarde te vervoeren", aldus do maar schalk. De algemene staking die sinds maandag j.l. de activiteit in het bedrijfsleven var, Monrovia vrij wel geheel heeft stilgelegd, is donderdag geëindigd, In alle in dustrieën werd donderdag het werk volledig hervat en ook in de haven werd weer normaal ge werkt. Dit was een resultaat van een woensdagavond gehouden ge sprek tussen president Tubman van Liberia en de stakingslei ders. In het begin dezer week had de president om speciale be voegdheden gevraagd om tegen stakingsophitsers te kunnen op treden, Donderdag deelde hij tij dens een persconferentie mede, dat een onderzoek gaande is naar de rol van enkele buiten landers en dat enige arrestaties worden verwacht in verband met de ongeregeldheden, die zich maandag j.l. hebben voorgedaan. Daarbij moest de politie met traangas tegen stakers optreden. In Moskou is een besluit van het ministerie van Defensie publiceerd. waarbij alle in geboren ingezetenen en alle tn_ gezetenen van dienstplichtig leeftijd wier uitstel van dienst plicht is verstreken, voor actieve militaire dienst worden opg«. roepen, aldus meldt Tass. Het besluit bevat tevens een tijdelijke opschorting van afvep. ring naar de reserves van soj_ daten, matrozen en onder-o[[j. eieren die hun actievedienst, plicht hebben vervuld. Blitse labourpartij: Internationale situatie de laatste tijd verslechterd De Britse Labourpartij meent, dat de internationale situatie de laatste tijd is verslechterd, maar niet in die mate dat het parle ment moet worden bijeengeroe pen. Dit is meegedeeld na afloop van een bijeenkomst van het be stuur van Labour, onder leiding van Hugh Gaitskell. Het bestuur komt volgende week opnieuw bijeen om zich op de toestand te beraden. Het Westen dient geen twijfel te laten bestaan aan zijn vastbe slotenheid de vrijheid van Berlijn te verdedigen en zich tegen agressie te verzetten. Anderzijds moet het mogelijk zijn een ak koord te bereiken waarbij de Westelijke rechten worden gega randeerd en uitgebreid, Oost- Duitsland in grotere mate dan thans wordt erkend en de Sow jet-Unie wordt gerustgesteld in de vrees die zij zegt te koesteren voor de Westduitse expansie drang. Jn eerband met Berlijn Het Istanbulse blad „Aksam" meldt, dat de Sowjet-Unie troe pen samentrekt aan en verster kingen bouwt langs de Turkse grens. De Russische militaire activi teit was midden augustus begon nen en zou verband houden mei de Berlijnse crisis. Moderne Akkertjes verlossen U sneller, veiliger en prettiger van uw PIJN* want het zl|n Instant cachets met 4-voudlg werkend micropoeder Tijdens de algemene vergade ring van het Waterschap „Het Vrije van Sluis" welke donder dagmorgen te Oostburg werd ge houden sprak de dijkgraaf, de heer J. B. Becu uit Groede, een openingswoord, waarin hij de be zorgdheid van het bestuur tot uitdrukking bracht inzake de Zwingeul te Cadzand. Het in handen houden van de Zwingeul zal binnenkort nieuwe maatregelen vragen. Daar dit een internationale kwestie is, zal er overleg gepleegd worden met Rijks- en Prov. Waterstaat over de aanleg van verschillende paal hoofden in zee. Voorts deelde de dijkgraaf mede, dat het dijkvak Breskens No. Eén spoedig zal worden aanbesteed. De zwakke plaats in de zeewering te Breskens bij de handelshaven zal ook spoedig aangepakt worden en zullen in de buurt van Breskens verschil lende aanpassingswerken uitge voerd worden in verband met de verplaatsing van de sluis bij de handelshaven te Breskens naar Nieuwe Sluis. Ook staan op het programma de verplaatsing van de water gang naar Nieuwe Sluis, het ma ken van een wachtsluis en een gemaal te Nieuwe Sluis bij Bres kens. Samen met de oalamiteuze Hoofdplaatpolder zullen spoedig voorbereidingen getroffen wor den voor het aanpassen op Delta hoogte van de zeewering bij no. 7, waar eveneens een sluis ge bouwd moet worden. Alle wegen zullen per 1 okt. a.s. goed berijdbaar zijn. De zee wering heeft het afgelopen jaar geen stormschade opgelopen. Vervolgens deelde de dijkgraaf mede, dat de heer J. Traas uit Laren (Gld.) is benoemd tot hoofdcommies in de vakature van wijlen de heer F. Kolijn. Spoedig zal de grindwegcom missie RetranchementIJuidzan- de en het Vrije van Sluis ontbon den worden. Zuidzande zal de weg door de kom van het dorp overnemen, Retranchement de weg van Oude Tol naar het dorp. terwijl het Waterschap de overige gedeelten zal overnemen. De weg OostburgSt. Mar- griete is gereed, terwijl spoedig een aanvang zal worden ge maakt om het aansluitende ge deelte weg naar Oostburg in goede staat te brengen. Met de gemeente Aardenburg worden onderhandelingen gevoerd om de weg te St. KruisDe Roeselaerc- straat over te nemen, die dan in D.A.C.W. verband kan worden verbeterd. Met enige bezorgdheid besprak de dijkgraaf de uitbreiding van technisch personeel, dat voor deze uitbreidingswerkzaamheden nodig zal zijn. De Technische dienst kan dit extra werk er niet meer bij hebben, waardoor dus veel voorbereidend werk zal moe ten worden uitbesteed, echter on der eigen leiding. Deze eerste fase, die spoedig zal worden aanbesteed behelst o.m. het dijkvak BreskensNo. Eén, de sluis bij de handelshaven te Breskens, verlegging van de watergangen van de sluis te Breskens naar het nieuw te bouwen gemaal te Nieuwe Sluis, waar tevens in het kader van de Deltawerken een wachtsluis zal komen. Voorts heeft het bestuur in voorbereiding de bouw van een gemaal op de sluis te Cadzand- Haven. Uitgezonderd de bouw van het gemaal te Cadzand moeten al deze werken vóór 1963 gereed zijn, terwijl bij no. Zeven tussen Hoofdplaat en Biervliet een nieuwe sluis zal worden ge bouwd. Doordat het een publiek ge heim is geworden, dat de finan cieringswet voor de Deltawerken een veiligheidsclausule bevat voor de waterschappen, waarin wordt gesteld, dat de totale bij drage van de waterschappen niet meer mag bedragen dan 10 van de pachtwaarde, acht te de dijkgraaf het alleszins ver antwoord thans met spoed al de werkzaamheden, die vóór 1963 klaar moeten zijn. aan te pakken. RECREATIE Het is thans algemeen bekend, dat de recreatie een welkome aanvulling is voor de werkgele genheid in West Zeeuws-Vlaande- ren, aldus de dijkgraaf. Het wa terschap Het Vrije van Sluis ziet het als haar taak aan de ontwik keling van de recreatie service te verlenen en deze zoveel in haar vermogen is te helpen bevorde ren. Voorts releveerde de dijkgraaf het feit, dat het waterschap Het Vrije van Sluis 20 jaar geleden werd opgericht, onder zeer moei lijke omstandigheden. Het was toen oorlogstijd. Thans, na 20 jaar, staan we weer voor moeilij ke beslissingen. Wij kunnen nu, aldus de dijkgraaf, wel stellen, dat de concentratie van polders in 1941 een gelukkige gedachte is geweest en het plan volkomen is geslaagd. Als toekomstige taken zag de heer Becu in de eerste plaats de uitvoering van de Deltawerken aan de zeewering. De waterbe heersing en voorts medewerking in het kader van de streekver- nieuwzig om de ontvolking tegen te gaan. Dit kan o.m. bereikt worden door de aanleg van goe de wegen naar het industriege bied in de Kanaalzone. Ontwik keling van industrie in eigen streek helpen bevorderen, alsme de de helpende hand toe te ste ken aan de recreatie en de me chanisatie. Dit alles, aldus de dijkgraaf, is al in volle gang. Als we het aan durven, kunnen we het ook aan. In eendrachtige samenwerking zal het ons ook lukken, in het be lang van West Zeeuws-Vlaande ren. De 31 punten tellende agenda werd daarna door de vergadering vlot afgewerkt. Voor de periodieke aftreding van de dijkgraaf werd een voor dracht opgemaakt van drie per sonen. Als eerste op de voor dracht koos de vergadering met algemene stemmen de heer J. B. Becu uit Groede. als tweede de heer J. van Dongen uit Aarden burg, derde werd de heer G. Ter- mote uit Hoofdplaat. Verschillende percelen grond, nodig voor de aanleg van wegen, uitbreiding van waterleidingen etc., werden van de eigenaren aangekocht. In de gemeente Biervliet werd een aantal wegen, die geen dienst meer doen, o.a. door de inpoldering van de Braakman polder, aan de wegenlegger ont trokken. In 1962 zal 20 km grindweg van een asfalt wegdek worden voor zien. Het bestuur werd gemachtigd een onteigeningsprocedure te be ginnen als met eigenaars van grond geen overeenstemming kan worden bereikt, voor de ver betering van het wegvak Oost- burg—St Margriete, en de aan sluiting hiervan naar de gemeen te Oost burg. Bij de rondvraag werd nog eens uitvoerig geïnformeerd naar het delven en schoonmaken van de verschillende sloten, de Zwin geul en de duinenrij te Cadzand. Na de gebruikelijke paling maaltijd sloot de voorzitter, de heer J B. Becu. de algemene ver gadering. Sir Joseph Simpson, het hoofd der Londense polilie, heeft don derdag, met goedkeuring van mi- nistor van Binnenlandse Zaken Butler, bepaald dat de betoging, die Britse anti-kernbom-demon stranten zondag a.s. in een groot gedeelte van het centrum van Londen willen houden, verboden is. Zij, die toch gaan betogen, kunnen tot een boete van onge veer 530 gulden, drie maanden gevangenisstraf, of beide straf fen gecombineerd, worden ver oordeeld. Men neemt aan dat honderden politie-agenten zondag naar het Het Britse ministerie van Oor log heeft bekendgemaakt, dat meer Britse luchtdoeltroepen naar Duitsland zullen worden gezonden Wanneer dit is ge beurd. zal dit onderdeel van het Britse Rijnleger verviervoudigd zijn. Verder is bekendgemaakt, dat een Brits tankregiment, dat begin volgend jaar naar Enge land zou terugkeren, „voorlopig" in Duitsland zal blijven. De versterkingen voor de lucht- af weert roepen van het Britse Rijnleger vertrekken in de loop van oktober naar Duitsland. Volgens een nadere mededeling van het Britse ministerie van Corlog zijn donderdagochtend de eerste eenheden van het 36e regiment artillerie, dat is uitge rust met luchtdoelraketten die van de grond af worden afge schoten, naar West-Duitsland vertrokken. In oktober volgt, het 22e regi ment lichte luchtdoeiartillerie. Tenslotte zal ook het 16e regi ment luchtdoelartillerie zich bij het Rijnleger voegen. Het. 12de regiment luchtdoelartillerie be vindt zich reeds in West-Duits- land. Kennelijk om pogingen de muur tussen Oost- en West Ber- lijn met behulp van vrachtwa gens e.d. te doorbreken te ver hinderen is in enkele belangrijke straten die beide stadsdelen ver binden een tweede muur ge bouwd. Op sommige plaatsen is achter de eerste muur ook een greppel gegraven. In de nacht van woensdag op donderdag zijn drie Oostberlijners er in gesiaagd West-Berlijn te be reiken. Zij ontsnapten via een kelderraam dat toegang geeft tot het westelijk stadsdeel. Dit raam was dichtgemetseld, maar de vluchtelingen konden het muur tje verwijderen. Voorts is een Oostduitse politieman naar West- Berlijn uitgeweken. „Katanga vecht nog steeds voor zijn vrijheid en heeft nog een deel van Elizabethvillc in han den. De misdadige Verenigde Naties houden slechts een deel van de stad bezet." Deze boodschap, uitgezonden door een „radiostation van het vrije Katanga", is in de Noord- rhodesische stad Mufulira, dicht bij de Katangaanse grens, ont vangen. Dit station zei verder: „De geruchten dat van het Bel gische consulaat uit verscheide ne malen op de V. N.-troepen zou zijn geschoteR. zijn vals In de stad zelf wordt hevig gevoch ten" Dezelfde boodschap werd ook in het Portugees uitgezonden. centrum van Londen zullen wor den gezonden. Velen der politie mannen zullen hiermede hun we kelijkse vrije dag verspelen. De betoging wordt georgani seerd door het zogenaamde „Co mité van Honderd", waarvan dr 89-jarige wiskundige en filosoof Bertrand Russell voorzitter is. Mary Grigg, die de perszaken van het comité behandelt, heeft donderdag verklaard dat de beto ging van zondag zal doorgaan. Russell en 31 andere leden van het Comité van Honderd zijn deze week veroordeeld wegens „verstoring van de openbare orde". Russell heeft, als gemeld, een week gevangenisstraf ge kregen, die hij vermoedelijk in het ziekenhuis van de gevange nis zal mogen doorbrengen. Rechtszaken De rechtbank te Haarlem heeft donderdagmorgen de 25- jarige boekhouder E. D. uit Haarlem wegens verduistering in dienstbetrekking veroordeeld tot een gevangenisstraf v-an 18 maanden met aftrek van voor arrest. De boekhouder, die in dienst was bij een transport- en expe ditie-onderneming (N. V. Vam Gend en Loos), was belast met de loonadministratie en met het uitbetalen van de lonen. Van het geld, dat hij in deze functie on der zich had. heeft hij een be drag van 9.500 verduisterd. Om de hierdoor ontstane tekorten te dekken, heeft hij in de boe ken geknoeid. Het verduisterde geld werd aangewend voor het maken van reisjes naar het bui tenland en werd aan taxi-ritten besteed. Tegen de boekhouder was 15 maanden met aftrek ge- eist. KIND OMGEKOMEN Op het Lijnsheike te Tilburg is de 8-jarige J. A. H. van Gestel uit Tilburg woensd-ag bij het spelen verongelukt. De jongen reed op het trottoir in een trap- autootje en draaide onverwachts de weg op. Het autootje kwam in botsing met een juist pas serende vrachtauto. Het knaapje sloeg met het hoofd tegen het linker voorwiel en werd in zorg wekkende toestand naar het St Elizabetli-ziekenhuis overge bracht, waar het in de loop van de avond is overleden. RAVAGE BIJ ONGEVAL Op rijksweg 64 Den Bosch- Eindhoven, bij het kruispunt St. Cl-.arles tn Boxtel, is donderdag middag het verkeer vier uur lang gestremd geweest. Egn trek ker met aanhangwagen uit Wijk bij Duurstede, beladen met ste nen, kon niet tijdig stoppen toen een bestelauto naar links af draaide. Ilij ramde eerst een voor hem rijdende militair* tankwagen en belandde toen re" in de sloot, terwijl de bestelauto tussen deze kolos en een boom verkreukeld werd. De ravage werd nog groter door dat de Ia- ding stenen van de vernielde aan- hangwagen in beweging kwam Studenten van het philosoficum der Witte Paters, de dienst van gemeentewerken uit Boxtel en een bergingsploeg met groot ma teriaal van een garagebedrijf hadden uren lang werk alvorens het verkeer weer vrij gegeven kon worden. Bij de grote mate riële schade stak het cijfer der persoonlijke ongelukken gunstig af. Slechts de bestuurder van de bestelauto, de heer B. uit Esch, moest met verwondingen in het ziekenhuis te Boxtel worden op genomen.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 6