ZUSTER GRACIA Nieuwe regelingen voor het deviezenverkeer Conferentie van Interparlementaire Unie in Brussel geopend Franse waarschuwing De Schelde-Rijnverbinding Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 15 september 1961 MET INGANG VAN 1 OKTOBER a.s. Welensky tegen heropening der besprekingen over de toekomst van N.-Rhodesië Emigranten Nederlander na verkeers ongeluk in Rclgic overleden DIREGTE BUITENLANDSE DEELNEMING AAN JAARBEURS NEEMT AF Dc rechterlijke macht in West-Duitsland POGING TOT MOORD OP VROUW EN DOCHTER In de Nederlandse Staatscou rant van donderdag (14 septem ber 1961) zijn nieuwe regelingen gepubliceerd, op het terrein van het deviezenverkeer, welke op 1 oktober a.s. in werking treden Hiermede zal een groot aantal deviezenbekendmakingen en al gemene vergunningen komen te vervallen. In hoofdzaak gaat net hier om een hergroepering en samenvatting e.q. aanpassing van diverse voorschriften. Zo beoogt de deviezenbekend- making 4/61 alle bepalingen, die op het effectenverkeer betrek king hebben, voor zover daar voor algemene regelingen kun nen worden gegeven, in één be kendmaking bijeen te brengen. De deviezenbekendmaking 5/61 vervangt de bestaande deviezen- voorschriften met betrekking tot nalatenschappen en door de dood ontbonden huwelijksgoederen gemeenschappen. De desbetref fende tekst behoefde op diverse punten herziening wegens de gewijzigde omstandigheden in 't betalingsverkeer met het buiten, land en in verband met de tot standkoming van vorenbedoelde nieuwe regeling voor het effec tenverkeer. Voor de deviezen- bekendmaking 13/46 treedt een algemene vergunning in de plaats die voor het verzekeringsverkeer oen ruimere regeling geeft en bovendien eenvoudiger van opzet is. - Effectenverkeer Met de inwerkingtreding van de deviezenbekendmaking 4/61 komen o m. de deviezenbekend makingen 1/54 en 2/54 te verval len evenals alle bijzondere be palingen omtrent exportabele en niet-exportabele depots en ex- portabele en niet-exportabele rekeningen K (guldens-rekenin gen van niet-ingezetenen, welke rekeningen in beginsel dienen voor het afwikkelen van guldens betalingen, voortvloeiende uit het effectenverkeer) Een en ander maakte het mo gelijk om in de bekendmaking een algemene regeling voor de pots en rekeningen op te nemen. .Slechts vpor enkele effecten depots en rekeningen, voorname lijk die waarin niet-ingezetenen, woonachtig of gevestigd in In donesië Bulgarije of Roemenië mede-) gerechtigd zijn. blijft een bijzondere regeling gelden. In verband met het opheffen t an de rekeningen T zal het aan alle gemachtigd bewaarnemers (ook niet-deviezenbanken) zijn toegestaan, convertibele guldens rekeningen ten name van niet- ingezetenen in hun boeken aan te houden (deviezenbekend making 7/61. houdende wijziging van deviezenbekendmaking 2/59). Bovendien mogen gemachtigd bewaarnemers voortaan met ze kere beperkingen convertibele geldsoorten van elkander kopen en mogen zij de door niet-inge zetenen gevraagde buitenlandse geldsoorten aan deze ter beschik, king stellen ten laste van conver tibele guldensrekeningen. als andere niet-ingezetenen over zijn in het binnenland berusten de vermogenswaarden beschik ken. De mogelijkheid, die in het kader van het reisverkeer voor emigranten bestaat, om reis- deviezen mee te nemen tot een bedrag van ruim 14.000.— per persoon, is gehandhaafd. Verzekeringsverkeer De nieuwe deviezenregeling voor het verzekeringsverkeer be. oogt de verbodsbepalingen van het deviezenbesluit 1945 ter zake zoveel mogelijk op te heffen. Ver. scheidene verruimingen zijn in gevoerd, waaronder de volgen de: Verzekeringsovereenkomsten in vreemde valuta kunnen thans ook op de Nederlandse assuran- tiemarkt onbeperkt worden af gesloten, terwijl de daaruit voort vloeiende betalingen van premies en uitkeringen tussen ingezete nen in buitenlandse geldsoort kunnen worden geëffectueerd. Voorts kunnen voortaan ook levensverzekeringsovereenkom- sten tegen betaling van koopsom met niet-ingezetenen worden af gesloten. De nieuwe algemene vergun ning is zodanig opgesteld, dat de inhoud ervan ruim mag worden geïnterpreteerd. Zo worden on der ..verzekeringsnemers" mede verstaan verzekeraars, die een herverzekeringsovereenkomst sluiten. Met „verzekeraars" zijn tevens herverzekeraars bedoeld. Onder ..verzekeringovereenkom sten" worden onder meer begre pen levens-, schade- en herver zekeringsovereenkomsten. Naar aanleiding van de bekend making der Britse regering dat zji bereid is. als de wanordelijk heden in Noord-Rhodesië on middellijk .worden gestaakt, haar grondwetsvoorstellen voor Noord-Rhodesië in nadere over weging te nemen, heeft sir Roy Welensky. de premier van de federatie van Rhodesië, donder dag voor het parlement krachtig geprotesteerd tegen heropening der besprekingen over de toe komst van Noord-Rhodesië met alle onzekerheid die daaruit on vermijdelijk moet voortvloeien. Hij waarschuwde dat'dit besluit gematigde figuren wel eens tot de slotsom zou kunnen brengen, dat het de moeite waard is om gewelddadig verzet te plegen tegen veranderingen. H>i voegde daaraan toe dat het geduld der genen. die de', federatie door dik en dun hebbfen gesteund, niet onuitputtelijk!, is. Van meer algemeen belang is vooral de nieuwe deviezen bekendmaking 2/61 betreffende de deviezenrechtelijke positie van natuurlijke personen. Onder de huidige omstandig heden bestaat er geen aanleiding meer de voor emigranten gelden de voorschriften die waren op genomen in de deviezenbeschik- king emigratie 1954 te hand haven. Deze beschikking wordt dan ook ingetrokken. Op de emigranten zullen de bepalingen van de nieuwe devie zenbekendmaking van toepas sing zijn, die o.m een nadere pre cisering geeft van de in het de viezenbesluit 1945 voorkomende begrippen „ingezetenen" »n „niet-ingezetenen". Daarbij is een inschrijving in de Nederlandse bevolkingsregisters als criterium voor ingezetenschap genomen. In overeenstemming met de tot dusver door de Nederlandsche Bank gevolgde praktijk blijven degenen, die voornemens zijn ten hoogste drie jaren in het buiten land te verblijven, als ingezetenen aangemerkt. Daarentegen blijven zij. die bij hun vestiging in Neder land voornemens zijn niet lan ger dan drie jaar in ons land te verblijven, niet-ingezetenen. De nieuwe -zeer vereenvou digde regeling voor emigran ten houdt in, dat een emigrant, die tegoeden en/of effecten in eigendom heeft, die uitstaan resp. berusten bij een gemachtigd be waarnemer verplicht is vóór ziin vertrek aan de desbetreffende gemachtigde bewaarnemer af te geven; a een door hem ondertekende en door de bevoegde inspecteur der belastingen voor gezien getekende verklaring, dat hij voornemens is zich voor lan ger dan 3 jaar in het buiten land te vestigen (dit is dus iets anders dan de tot nu toe ver eiste „verklaring emigratie") b. een fotocopie van de hem ils bewijs van afvoering van de bevolkingsregisters uitgereikte verhuiskaart. Een emigrant, die aan deze verplichting heeft voldaan kan onmiddellijk na zijn vertrek uit het binnenland op dezelfde voet In het Congrespaleis in Brus sel heeft koning Boudewijn don derdagochtend de 50e conferen tie van de Interparlementaire linie geopend. In zijn toespraak tot de meer dan 500 parlements leden uit 51 landen zeide de Bel gische vorst bijzonder belang te hechten aan twee punten, die op de agenda van de conferentie voorkomen: de evolutie van de landen in ontwikkeling' en de aktie ten bate van de vrede. „De samenwerking tot ontwik keling is thans voor elk land een plicht van internationale recht vaardigheid en een essentiële voorwaarde voor stabiliteit, voor economische en sociale vooruit gang van de wereld", aldus ko ning Boudewijn. „Wat de actie ten bate van de vrede betreft meen ik te mogen verklaren, dat deze in de moeilijke omstandig heden die wij beleven niet alleen persoonlijk alle verantwoorde lijke leiders der staten en der in ternationale organisaties aan gaat, maar bovendien elke bur ger. Een voortdurende inspan ning moet de vrede bewaren en haar behoud in de toekomst ver zekeren". De openingsvergadering van de conferentie, die tot 22 september zal duren, werd bijgewoond door koningin Fabiola, leden van het Belgische parlement, vrijwel de voltallige Belgische ministerraad en vele in Brussel geaccrediteer de diplomaten. In zijn toespraak onderstreep te ook «ninister-president Lefè- vre het belang van de besprekin gen door de parlementariërs van de middelen om de spanningen in de wereld te verminderen en de Verenigde Naties te steunen bij het werk voor het behoud van de vrede. „Deze ontmoeting van parlementsleden uit een zestig tal landen, waar parlementen van zeer uiteenlopende concep tie bestaan, is trouwens op zich zelf reeds een aktie voor de vrede", zeide hij. Zich blijkbaar in het bijzonder richtend tot de vele tientallen volksvertegenwoordigers uit Af rika en Azië legde premier Lefè- vre er de nadruk op, dat België „elk kolonialistisch streven heeft verzwakt en vrijwillig aan Kongo de onafhankelijkheid heeft ver leend". Aansluitend op het agen dapunt van de steun aan ontwik kelingslanden voegde Lefèvre hier aan toe, dat België Kongo wil helpen in het raam van de internationale bijstand en in de mate van zijn mogelijkheden. „Overeenkomstig de V. N.-reso luties zal België de voogdijgebie- den Ruanda en Urundi weldra naar hun onafhankelijkheid lei den. Zodoende blijft ons land trouw aan de V. N., aan het ideaal van vrede, internationale samenwerking en bijstand waar van deze wereldorganisatie de incarnatie is". Minister-president Lefèvre bracht in zijn toespraak ook de Benelux ter sprake, die' hij het „prototype" noemde, dat het voorbeeld is geweest voor de Europese Economische Gemeen schap. Hij voegde hier aan toe. dat de Belgische regering de beste krachten zal wijden aan de verdere uitbouw van de E.E.G. in de hoop, dat daaruit eenmaal 'n verenigd Europa zal groeien, dat „ongetwijfeld een factor van stabiliteit zou zijn -in de wereld en zodoende een bijdrage tot de wereldvrede". Op de openingsvergadering voorts nog toegesproken door de Britse lord Kanselier, Viscount Kilmuir. de voorzitters van de beide Kamers van het Belgische parlement, die het belang van de conferentie onder de huidige in ternationale omstandigheden on derstreepten en de hoop uitspra ken, dat het contact tussen de volkeren de vrede naderbij zal brengen. De Russische afgevaardigde op de conferentie van de Interpar lementaire Unie in Brussel heeft donderdagmiddag de hervatting van de proeven met kernwapens „een noodzakelijke maatregel ter verzekering van de veiligheid van de Sowjet-Unie" genoemd. Sprekende tijdens het algemene debat van de conferentie, waar bij namens de nationale delega ties een verklaring wordt afge legd. zeide Paletskis. dat de meest brandende kwestie van het ogenblik de ondertekening van een vredesverdrag met Duitsland is. „Aangezien de oor logstokers van het'Westen de voorstellen van de Sow.jet-Unie afwijzen, heeft de Sowjet-Unie de nodige maatregelen moeten treffen om zijn strijd voor de vrede voort te zetten", zeide de Russische gedelegeerde in zijn toespraak, die vrijwel alleen door de delegaties uit de communisti sche en neutrale landen met ap plaus werd begroet. Van vele zijden werd heftige kritiek geoefend op de Russische proeven met kernwapens. Nadat de Amerikaanse senator Albert Gore had verklaard, dat „ontwa pening iets anders dient te zijn dan een fase in de propaganda oorlog" deed het Britse Lager huislid G. de Freitas een heftige aanval op de Russische houding. In het bijzonder legde hij er de nadruk op. dat de bevolking in de Sowjet-Unie niet van de her vatting van de kernproeven op de hoogte werd gebracht en ook de Russische pers „het wacht woord opvolgde". Het kwam trouwens tot een BritsRussisch incident, toen de Russische spreker volgens de Britse afgevaardigde zijn spreek tijd overtrad. De Freitas beklom zelfs het spreekgestoelte om zijn bezwaren aan de hand van het reglement toe te lichten. De Belgische voorzitter van de con ferentie, Destenay, wist echter een door luid gelach begroete op lossing. Doelende op het feit. dat Paletskis een deel van zijn spreektijd had gebruikt voor het voorlezen van de boodschap van premier Chroesjtsjof aan de con ferentie zeide hij bereid te zijn te handelen, alsof er twee spre kers van de Sowjet-Unie hebben gesproken". Na Australische en Ierse aan vallen op de Sowjet-Unie en Hongaarse, Bulgaarse en Poolse aanvallen op de herleving van het Duitse militarisme afge wisseld met „neutrale" verkla ringen van Oostenrijkse en Fin se parlementsleden, werd de her vatting van de Russische proe ven met kernwapens gegispt door de voorzitter van de Neder landse parlementaire afvaardi ging, jhr. Van der Goes van Naters. Hij zeide vooral getrof fen te zijn door de „dreigende" wijze, waarop de Sowjet-Unie de hervatting van de proeven had aangekondigd. „Het zekere even wicht, werd hierdoor op bruuske wijze verbroken", aldus de Ne derlandse afgevaardigde, die zijn toespraak in de Franse taal hield. (Als hoffelijkheid jegens het tweetalige België is bij wijze van uitzondering ook het Neder lands dit keer een van de offi ciële conferentietalen.) De heer Van der Goes van Na ters zei verder in de huidige donkere situatie' een rol te zien voor de Aziatische. Afrikaanse en Zuid-Amerikaanse landen en voor de wereldopinie, waarvan zoals hij zei de conferentie de uiting is. In totaal voerden op de eerste dag van de algemene debatten een twintigtal sprekers het woord. Heden zullen deze inlei dende verklaringen worden voortgezet. DE VERONGELUKTE FRANSE CARAVELLE Een Frans straalvliegtuig van het type Caravelle is bij Rabat neergestort. Alle inzittenden, 78 mensen, z(jn om het leven ge komen Foto: Een Marokkaanse soldaat op wacht bij een van de wrakstukken van het vliegtuig. ALGEMENE KINDERBIJSLAG- VERZEKERING Begin september is meegedeeld, dat de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid, de heer dr. Veldkamp, woensdag 20 dezer in de vei gadering van de Tweede Kamer een verklaring zou af leggen met betrekking tot het wetsontwerp algemene kinder bijslagverzekering "en de daar mee samenhangende ontwerpen. In een nadere agenda van de Tweede Kamer wordt opgemerkt dat uit een brief van minister Veldkamp blijkt, dat de regering in de vergadering van woensdag 20 september géén verklaring zal afleggen. De minister verz-oek' in bedoelde brief de betrokken wetsontwerpen „op een nader door de Kamer te bepalen tijd stip op de agenda te plaatsen en de algemene beraadslagingen er over te heropenen". Op dit ver zoek zal in de vergadering van 20 dezer worden beslist Als gevolg van een aanrijding tussen twee personenwagens in Vorstkempen in België is don derdagmiddag een der bestuur ders de 43-jarige heer C. Ma- chielsen uit Breda om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde bij het kruispunt van de wegen naar Diest en Leopoldsburg. De heer Machielsen werd bij de aanrijding ernstig gewond en is kort na aankomst in het zie kenhuis in Geel overleden. Hij was vader van zeven kinderen. De Franse regering heeft voor de tweede maal in drie maan den tijds gewaarschuwd dat zij niet zal instemmen met 'n over schakeling van de eerste op de tweede étappe van de overgangs fase der E.E.G.als eind van dit jaar niet is voldaan aan de be palingen die het E:E.G.-verdrag ten aanzien van de landbouw stelt. In juni heeft" premier Debré een eerste waarschuwing laten horen; zij is nu herhaald door de nieuwe Franse minister van Landbouw, Edgar Pisani. Het Franse ongenoegen gaat vooral uit naar de Duitse bondsrepu bliek. dat tot op heden heeft ge weigerd mee te wcfken aan maatregelen die de gemeen schappelijke landbouwpolitiek in de zes E.E.G.-landen moeten»in leiden. De WeStduttse regering aarzelt volgens waarnemers ken nelijk op dit gebied zolang de bondsdagverkiezingen (zondag a.s.) niet achter de rug zijn. 31) (Nadruk verboden.) „Het is een zware beslissing, mevrouw Szetapec," zei de an dere vrouw vriendelijk. Gracia hoorde haar getrouwde naam zo zelden, dat het als de naam van een vreemde klonk. De beambte ging verder: „U ziet geen enkel vooruitzicht, hoe dan ook, Ri chard bij U te hebben?" Gracia schudde haar hoofd. „Dit is geen betrekking, waar ik extern kan zijn. Zelfs als dat mogelijk was, zou ik Richard overdag in 'n kindertehuis moe ten plaatsen, en dan zou er iemand moeten zijn om hem thuis te brengen en bij hem te blijven tot ik 's avonds om half negen thuis kom. En er zijn al tijd spoedgevallen in een kinder afdeling, weet U, die een dienst- schema in de war brengen." Zij hadden dit allemaal al eens eerder besproken, toen zij voor de eerste keer met haar pro bleem bij deze wijze helpster was gekomen, aangezien zij het te moeilijk vond om zelf op te lossen. Zij zéi droevig maar zonder medelijden met zichzelf: „Als ik maar langer getrouwd was ge weest toen mijn man veron gelukte; als ik maar tijd had ge- door MARGUERITE LEES had een tehuis op te bouwen, dan had ik misschien herstellen de kinderen in huis kunnen ne men en op die manier in de ver pleging' mijn levensonderhoud kunnen verdienen en een te huis voor Richard." Maar 't was een jonge, harts tochtelijke liefde geweest, hals over kop, die niet aan de toe komst had gedacht. Zij moest nu aan RitSiard's toekomst denken, niet aan' de hare. De beambte van dc voogdij raad kéék haar zorgelijk aan. ritselde', toen met haar papieren en werd weer kordaat en prac- tisch. „Als U een besluit genomen hebt mfevrouw Szetapec, dan zult U deze -verklaring, dat U' toe stemt, in tegenwoordigheid van de kinderrechter moeten tekenen en dan kan de adoptie in orde worden gemaakt. Het is een ci viele zaak. zoals ik U al verte'd heb. Wij hebben de drie referen ties van de Ivïedwaps al onder zocht en zij zijn volkomen be vredigend." „U denkt toch niet. dat ik hen Richard zou laten houden, als ik daarvan niet overtuigd was," zei Gracia haastig. „Natuurlijk niet. Hel is een gelukkig, levendig gezin. Er is niet vee) geld. maar de man heeft vast. werk.en de kinderen worden goed gevoed. Mevrouw Medwav maakt geen verschil tussen Richard en haar eigen kinderen wat heel belangrijk is. Het huis lag een beetje over hoop toen onze bezoekster cr kwam. Dat hebt U ongetwijfeld zelf ook wel gezien. Maar we hebben het veel liever zo. dan dat de kinderep te strak' worden gehouden bij een moeder, die te netjes op haar Kuis is! Het cent er tenslotte om, dat Richard net prettige gezinsleven krijst, dat hii nodig heeft en ergens wer kelijk thuis hoort, nietwaar?" Gracia knikte. Haar keel was dichtgeknepen en zij kon geen woord uitbrengen. De beambte zei met een ge ruststellende glimlach: Ver geet niet, dat. zelfs als U toe stemming hebt gegeven, er een proeftijd van drie maanden moet verlopen voor de adoptie wettig wordt: én gedurende die periode kunt U nog altijd van mening veranderen, of U hem wilt laten gaan."' „Of ik hem wil laten gaan!" herhaalde Gracia met brekende stem. De beambte besefte, dat zij een fout had gemaakt. Zij zei haas tig: „Ik bedoel, als er zich om standigheden voordoen, waar door het niet nodig is, dat U het offer brengt, dan is het nog niet te laat. totdat de adoptie door de rechtbank gelegaliseerd is." Zij zweeg even en voegde er aan toe: „Als er bijvoorbeeld voor uitzicht op een huwelijk is," Gracia staarde naar haar han den. die samengeknepen op haar schoot lagen. Haar hart trilde van hopeloos verlangen. Inder daad hopeloos. Zij keek op en zei rustig: „Die kans bestaat niet. Ik heb mijn besluit genomen. Vertelt U me alstublieft wat ik moet doen. U Iaat het mevrruw Medway offi cieel vreten? En ik zal haar van avond zelf ook schrijven." Zuster Gracia merkte de vol gende morgen, dat zuster Armi- tage iets op haar hart .had, wat zij graag wilde vertellen. ..Zij wil me allee vertellen over haar jonge chauffeur," dacht zij. Maar zij was niet in de stemming om stralende bijzonderheden van 'n ontluikende liefdesgeschiedenis aan te horen vanmorgen en gaf Lucy geen gelegenheid haar in vertrouwen te nemen. Trouwens zij had het te druk en was op gejaagd. Het was een zware, overbelaste dag; regen- en ha gelbuien sloegen tegen de" ramen en waarschuwden, dat de zomer echt ten einde liep. De kinderen waren onrustig en humeurig, net als het weer én het was moeilijk iets nieuws te bedenken om hen af te leiden. Toen kwam miss Franks, de psychotheraoiste binnen om weefles' te geven aan een kind met zwaar verbrande handen en zij gooide in het kleine kantoor tje een hoeveelheid vierkante kartonnen doosjes en glimmen de blikjes met schroefdoppen neer. (Wordt vervolgd.) Het Vlaamse blad „De Stan daard" oefende donderdag in een artikel onder de kop „Een kortzichtige politiek" ernstige kritiek op de in Antwerpen ge bleken verdeeldheid, over een oplossing van het vraagstuk van de Schelde-Rijnverbinding. „Deze verdeeldheid moet uitein delijk in de kaart spelen van die genen. die Antwerpen van de Rijnvaart willen beroven, ni. de havenkringen van Rotterdam", zo schrijft het blad. „De Standaard'' was van mening, dat de onderhandelaars van de Antwerpse Kamer van Koophandel blijk hebben ge geven van een „verbazingwek kende naïviteit" door een vaar weg te aanvaarden, die vrijwel even lang is als de huidige, in ruil voor het behoud van de Rijnvaartpremies. ..Zij verschui len zich achter het excuus, dat de oplossing, voorzien in het ak koord met Rotterdam, slechts voorlopig is. Dat is natuurlijk larie. Rotterdam zal straks niet bereid zijn opnieuw te onder handelen het is een enige ge legenheid de kortere vaarweg definitief af te wijzen". Na er op te hebben gewezen, dat vijf van de acht Antwerpse verenigingen voor havenbclan- gen zich tegen het akkoord heb ben gekeerd, schrijft „De Stan ds v.rd". dat dit de belangen van de Antwerpse haven op lange termijn ernstig moet schaden. ,.In Brussel, waar men de Schel- de-Rijnkwestie uiterst vervelend WAAKPAARD Met veel moeite en niet zonder levensgevaar is een jonge boer in Kuilsrlvier bij Kaapstad er in geslaagd 'n Arabische mer rie van zuiver ras te vangen en veilig op stal te zetten na dat het dier gedurende dagen de afgebrande boerderij had bewaakt waar zijn eigenares die in afzondering leefde, ver koold werd aangetroffen. De merrie. Ruby, was door haar meesteres getraind om als wachthond op te treden, te bij ten en met- de voorbenen te slaan. Toen in dc boerderij brand uit brak durfde geen der omwo nenden zich in de buurt te wagen om de bewoonster mo gelijk hulp te bieden. Toen men de dag daarna de vele d'eren, die de overledene had gehouden, wilde weghalen kwam de merrie als een ra zende op de indringers afstor men. Geen kat kon men te pakken krijgen. Enkele dagen lang faalden, alle pogingen om dc ruïne te benaderen. Totdat tenslotte bedoelde jonge boer het „wachtpaard" in een stal wist te 'lokken en op te sluiten. Kenners schatten de waarde van „Ruby" op tienduizend gulden. Meer en meer neemt dc deel neming van buitenlandse fabri kanten aan dc Utrechtse jaar beurs af. Het internationale ka rakter van de beurs moet dan ocik gezocht worden in de bui tenlandse inzendingen die door Nederlandse importeurs of han delshuizen gepresenteerd wor- deq. Van de zijde der jaarbeurs werd naar aanleiding van deze tanen de directe buitenlandse deelne ming medegedeeld, dat buiten landse fabrikanten uit overwe ging van kostenbesparing ertoe overgaan om zich door hun agen ten te laten vertegenwoordigen. Deze tendens zou zich ook op andere internationale beurzen openbaren. Ook worden de collectieve lan- dendeelnemingen afgeremd. De Union des Foires Internationales (U.F.I.) heeft zelfs de bij haar •aangesloten jaarbeurzen geadvi seerd geen collectieve landonin- zendingen meer toe te laten, maar deze in brancheverband onder te brengen. Ot> dc Utrechtse jaarbeurs zijn momenteel maar enkele directe buitenlandse exposanten. Ruim 400 buitenlandse pro-ukten wor den door Nederlandse impor teurs ol handelshuizen tentoon gesteld. vindt en waar men het vraag stuk zo spoedig mogelijk wil li- kwideren, zal men het akkoord tussen de Kamers van Koophan del van Antwerpen en Rotter dam gretig aangrijpen om de minimum-oplossing te aanvaar den. Waarom zou men het Ant werpse stadsbestuur steunen tegen de groeperingen van havenbelangen? Minister Spaak oordeelt aldus: Waarom zou ik •aandringen op een kortere vaar weg. wanneer het Antwerpse be drijfsleven zelf zich bij een lan gere neerlegt?" Het blad acht tenslotte deze ontwikkelingen des te ongelukki ger, „nu men in Den Haag in de kringen van de eerste minister gewonnen schijnt te zijn voor het plan-van Konijnenburg (ka nalisatie van de Eendracht en het doorsteken van de landeng te bij Bath) en men ook in Noord-Brabant weinig belang stelt in de kleine oplossing, die de problemen van Bergen op Zoom niet nader tot een oplos sing brengt". Westduitse rechters en open bare aanklagers die in de nazi- tijd hun medewerking hebben verleend bij de totstandkomins van doodvonnissen hebben tot 30 juni 1962 de gelegenheid vrïjwf- lig met pensioen te gaan'. Makr zij van deze gelegenheid geen gebruik, dan lopen zij de kans uit hun ambt te worden ontzet met verlies van pensioenrechten. De bondsdag heeft een desbe treffende wet donderdag met één stem tegen aanvaard. Het betreft hier ongeveer 70 rechters en openbare aankla- Een 63-jarige metaalarbeider uit Tilburg heeft woensdag ge poogd zijn vrouw en dochter te doden. De gezondheidstoestand van dc man, die woont aan de Kelder manstraat. liet te wensen over. Woensdagmiddag was bij naar een arts geweest en hij kwan: nogal gedeprimeerd thuis Blijk baar heeft hij zich toen voorge nomen zijn vrouw en dochter het huis uit te zetten. I-Iij kreeg ie zoverre zijn zin, dat zijn vrouw de straat opging om daar haar 18-jarige dochter, die buitens huis was, op te wachten. De dochter ging echter het huis binnen en heeft getracht haar vader te kalmeren Hij heeft toen toegegeven en gezegd zijn vrouw ook weer binnen te willen laten. Toen het tweetal eenmaal bin nen was heeft de man de voor deur afgesloten. Toen de man bezig was een pistool met zes scherpe patronen te laden, hebben zijn vrouw en dochter kans gezien de woning te ontvluchten. Bij een pogin? ben te achterhalen heeft de po litie de arbeider kunnen ar resteren. Hij heeft bekend zijn vrouw en dochtpr te willen doek om daarna de hand aan zichzelf te slaan. Kinderen te vondeling gelegd De 23-iarige gescheiden' vrouw W. D. uit Den Haag heeft woensdag een proces-verba' gekregen wegens het te vonde ling leggen van haar twee kin deren van twee jaar en maanden. Op 1 september kwant de vrouw 's middags bij een bu reau van de gemeentelijke dien" van Sociale Belangen te Den Haag om haar steun te innen. Ze had hiervoor in de ocn- tend moeten komen, de ambte naren adviseerden haar toen later op de middag terug te komen, intern overleg maakte dit nood zakelijk. Een uur later kwam vrouw terug met haar kinderen. Nog voordat de ambtenaren iets hadden kunnen zeggen of haai het geld hadden kunnen geven, duwde zij hen dc kinderen in F armen en zei: „Ik kan er n'e meer voor zorgen, doet u dat maar". Daarop verdween 7-c Woensdag heeft men haar gevon den. De kinderen zijn inmiddels in een tehuis ondergebracht.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2