Ha bii HOEDEN Gromyko bereid tot besprekingen met Dean Rusk Kadar minister-president van Hongarije De gevechten in Katanga Westduitse straaljagers in West-Berlijn geland Weeroverzicht De Westduitse verkiezingen DAMESMODEHUIS me oauze: :hocoladebelegging. ;r isi iingen. De rzameling. BABIES VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1961 17e Jaargang Nr 5396 DE RADIO-ACTIVITEIT IN NEDERLAND Toespraak van Kennedy op algemene vergadering van de Verenigde Naties nog niet zeker DE ACTIE VOOR PRESTON COBB TSTOMBE VOERT „TOTALE OORLOG" WESTELIJK MINISTERSOVERLEG VLUCHT VAN 150 KM OVER OOSTDUITS GRONDGEBIED TELEGRAM VAN HAMMARSKJOELD AAN BELGISCHE REGERING NIEUWE RUSSISCHE KERNPROEF NEDERLANDER IN BERLIJN f GEARRESTEERD HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT !\G PRODUCT vloeibare vorm) eding in poeder - adpleeg voor het g altijd een arts! rransenng 0:3 aDonnemenc; muciom Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per Kwartaal; pef maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm-15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer, 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags .2. uuri Voor het maandagnummer:' zaterdags jlO nur. De Sowjet-minister van Bui» tenlandse Zaken Andrei Gro myko is bereid tot een gedac.i- tenwisseling met zijn Amerikaan, se ambtgenoot Dean Rusk over de kwestie Duitsland en andere problemen, aldus heeft het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Moskou meegedeeld. Minister Gromyko leidt de Sow jet-delegat i" die aanwezig zal zijn bij de opening van de zitting van de assemblee der Verenigde Naties, volgende week in New York. De verklaring van het Sowjet- ministerie van Buitenlandse Za ken omvat het antwoord op de verklaring die president Ken nedy woensdag aflegde, dat de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten „ernstige besprekingen over Duitsland en andere kwes ties" dienen te houden, aldus Tass. Kennedy stelde voor dat Rusk en Gromyko elkaar bij de opening van de zitting van de algemene vergadering van de Verenigde Naties ontmoeten. Premier Chroesjtsjef zei woens dag dat de Sowjet-regering be reid is elk gewenst moment aan de conferentietafel plaats tc ne men om een regeling van het probleem Duitsland te bespreken, vooropgesteld, dat deze bespre kingen niet ten doel hebben het sluiten van een vredesverdrag te vertragen. Het Sowjet-ministcrie heeft rekening gehouden met ,de po sitieve houding" van Engeland ten aanzien van Kennedy's voor stel, aldus Tass. De Sowjet- regering veronderstelt dat beide partijen „ernstig" zullen spre ken en „gezamenlijk zullen stre ven naar een oplossing van de problemen van een Duits vredes verdrag en op basis hiervan een egeling van de situatie in West- Berlijn". Amerikaanse commentaar Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft er op ge wezen dat de komende bespre kingen Rusk-Gromyko een bila teraal karakter dragen en daar om slechts van algemeen-oriën terende aard kunnen zijn. Op een vraag of de Ameri kaanse regering ingenomen is met deze ontwikkeling zei hij dat dit afhangt van de geest waarin de Sowjet-Unie deze be sprekingen zal voeren. Ten aanzien van de conferen tie van Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken merkte hij op dat „algemene overeenstem ming" bestaat over de wenselijk heid van onderhandelingen tus sen Oost en West. Thans zullen Rusk en Gromyko in New York moeten vaststellen wanneer en waar deze onderhan delingen moeten beginnen, en op welke basis zij zullen worden ge voerd, aldus de woordvoerder. Gevraagd wat hij met „alge mene overeenstemming" bedoel de zei de woordvoerder dat onder de Westelijke mogendheden een bepaalde mate van overeenstem ming bestaat en dat er enige aanwijzingen zijn uit verklarin gen die in de Sowjet-Unie zijn afgelegd dat de Sowjet-regering besprekingen wil. Chroesjtsjef heeft de afgelopen zondag op een bijeenkomst in Stalingrad ver klaard „een glimpje hoop" te zien op verbetering van de inter nationale situatie. De eerste secretaris van de Hongaarse communistische par tij, Janos Kadar, heeft de functie van minister-pi esident overge nomen van di'. Ferenc Munnich. aldus heeft ïadio Boedapest bekendgemaakt. Hongarije is hiermee het vier de land van het communistische blok. waarin de beide belangrijk ste functies in banden van een man zijn. Kadar is nu premier en partijleider. Volgens politieke waarnemers in Wenen is het Post-Stalinistische tijdperk van decentralisatie en „anti-per soonsverheerlijking" nu vrijwel geëindigd. Kadai- volgt het voorbeeld van Chroesjtsjef, Antonin Novotny van Tsjecho-Slowaki.ie, Gheor. giu-Dej van Roemenië en Walter Ulbricht van Oost-Duitsland. De nu 75-jarige Ferenc Mun nich nam in februari van Kadar de macht over. De Hongaren verwachtten toen niet dat nij lang in functie zou blijven. De enige minister die geen andere functie gekregen heeft is de minister van Buitenlandse Zaken Endre Sik De man is in de 70 en ziekelijk De meeste nieuwe functionaris sen worden nauwe medewerkers van Kadar genoemd. De nieuwe minister van Buitenlandse Za ken, Janos Peter, is vier jaar ge leden als Calvinistisch bisschop afgetreden. Politieke waarnemers menen dat de meer liberale politiek van Kadar na de opsand van 1956 nu door een serie maatregelen ge volgd zal worden die Hongarije op hetzelfde peil als de andere communistische landen zal bren gen. Waarschijnlijk zullen de ar- beidsnormen worden verhoogd en strengere controle worden uitgeoefend. De uitgaven voor defensie zullen vermoedelijk aan zienlijk worden verhoogd Het ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid heeft donderdagmiddag, in aansluiting op zijn communiqué van woens dagavond betreffende de radio activiteit, het volgende mede gedeeld: „Uit de waarnemingen van de laatste dagen blijkt dat op 11 september een uiterst geringe hoeveelheid radio-actieve sprei dingsproducten als gevolg van kernexplosies in de lucht is aan getoond. Waarnemingen op de hierna volgende dagen duiden echter op een afneming van deze activiteit. Uit de op die dagen ge constateerde luchtstromingen zou kunnen worden verklaard dat de gemeten radio-activiteit afwijkt van die van de ons om ringende landen". Het Witte Huis heeft donder dag gezegd, dal nog niet defini tief is besloten dat president Kennedy volgende week de alge mene vergadering der Verenigde Naties zal toespreken. Een bezoek van de president aan de algemene vergadering, die 19 september begint, wordt reeds enige weken overwogen. De algemene indruk was, dat de president voor de vergadering zou verschijnen maar wanneer wist men nog niet. Verwacht wordt, dat als de Amerikaanse president besluit te gaan, hij een krachtig plei dooi voor de vrede zal houden De leider van de Westduitse Freie Demokratischc Partei (li beraal), dr. Erich Mende, heeft on een persconferentie ver klaard dat hij persoonlijk niet zal deelnemen aan een regerings coalitie met de Christen-Demo craten onder Adenauer. Over een eventueel samengaan van zijn partij met de C.D.U. zal eerst na de verkiezingen een beslis sing worden genomen. Volgens het blad „Die Welt" houden de Christen-Democraten er rekening mee dat hun partij de absolute meerderheid zal ver liezen. De Christen-Democraten hebben thans 279 afgevaardigden in de Bondsdag, de socialisten 169 en de liberalen 41. Ook wanneer de onderhande lingen over een liberaal-Christen democratische regeringscoalitie mochten mislukken zal de F.D.P. eventueel een Christen-democra tische minderheidsregering „van prof. Erhard" steunen, aldus Mende, kennelijk rekening hou dend met de mogelijkheid dat de C.D.U. de absolute meerderheid zal verliezen en dat de tegen woordige minister van Economi sche Zaken Erhard bondskanse lier wordt. De liberalen zullen in geen ge val samenwerken met de socia listen. Dicht bij de top van de 3.38! meter hoge Julier, ten westen van St Mor it 7, in Zwitserland, is een bus met 40 Duitse toeristen van de weg afgeraakt en 30 me ter gevallen. Drie inzittenden zijn om het leven gekomen, 10 wer den ernstig en 27 licht gewond. 9 Bonthoedjes 9 Mooie oude Dameshoeden 9 Exclusieve modellen Westkolkstraat 38 Tclef. 2603 - Terneuzen EX-PRESIDENT QUAD ROS - op weg naar Rotterdam IN LISSABON GEFOTOGRAFEERD Janio Quadros, de voormalige president an Brazilië, die zoveel opschudding heeft teweegge bracht, door plotseling volkomen onverwacht af te treden, is dins dagmiddag met zijn moeder en zijn gezin, in Rotterdam aan gekomen aan boord van het En gelse vrachtschip de „Uruguay Slai Quadros, die zowel in Lis sabon aK op weg v.-n Lissabon naar Rotterdam, danig was be laagd door de pers, waarvan een aaMa! vertegenwoordigers pas sage had geboekt op het schip, is in Rotterdam aan boord ge bleven. om aan de overgrote be langstelling te ontkomen. Foto: In Lissabon n as Quadros (rechts) evenwel bereid om een kort sper- vuur van flitslampen te onder gaan mits hem geen vragen zouden worden gesteld. Deze foto is daar o.nt. het resultaat van. De ex-president is hier aan boord van de „Uruguay Star" in ge sprek met de Braziliaanse am bassadeur in Portugal, Z. E. Negrao de Lima. Nu de executie van de 15-jari- ge Preston Cobb. een negerjon gen die veroordeeld werd tot de do:;d door elektrocutie wegens moord op Coleman Dumas, een blanke boer van 70 jaar, voor onbepaalde tijd is uitgesteld, zet de A. H. Gerhardschcol (Valen- lijnkad" 62) in Amsterdam haar actie niet stop. Zij deelt ons mede. de actie onverminderd voort, te zetten. Dit, naar zij ver klaart. omdat uitstel nog geen afstel betekent, en voorts om te trachten te voorkomen, dat deze jongen maanden of jaren (zoals met de volwassen Chessman het geval was) op een beslissing zal moeten wachten. De school blijft dus adhesiebetuigingen aan haar actie in oatf&ngst nemen. Door Europese officieren ge leide Katangaasc troepen hebben in de nacht van woensdag op donderdag drie aanvallen op het postkantoor van Elisabcthstad gedaan, aldus i,s in Leopolöstad vernomen. Zij werden met zwa re verliezen teruggeslagen. C.a. 150 Katanganen werden gedood of gewond. De verliezen aan de zijde van de Verenigde Naties zijn gestegen tot meer dan dertig man. Troepen van de Ver. Naties hebben zich thans in het stads park van Elisabethstad ingegra ven. Donderdag werd nog spora disch gevochten. V. N.-militairen hebben het munitiedepót vande Katangaasc troepen in Elisa bethstad in brand gestoken. In Jadotstad verdedigt een Ierse compagnie V. N.-troepen zich tegen aanvallen van de Katan gaanse gendarmerie. Een soldaat werd gewond. Een Ierse cQm- pagnie die ter versterking naar Jadotstad is gezonden is bij een brug op 20 km afstand van de stad op verzet gestuit. Katangaanse gendarmes, ge leid door Europese officieren, namen woensdagavond 'n vluch telingenkamp van de Verenigde Naties even buiten Elisabethstad onder mortier- en machinege- weervuur. De aanval werd afge slagen en onder de vluchtelingen ontstond geen paniek. In deze kampen, die onder bescherming van de Verenigde Naties staan, bevinden zich ongeveer 40.000 Baloeba's. V. N.-troepen slaagden er ook in een luchtafweerkanon dat op het vliegveld van Elisabethst:-'. een toestel beschoot tot zwijge* te brengen. Naar in Leopoldstad verluidt is president Tsjombe nog in Elisa bethstad. Vertegenwoordigers van de V. N. hopen spoedig in contact met hem te kunnen opnemen. Tsjom be heeft de afgelopen dagen meermalen contact gezocht met de Engelse consul. Densel Dun- nett, in de nocp in het consu laat een toevlucht te kunnen vinden. Hij verblijft thans weer in,zijn zwaar bewaakte residen tie. Do Katangaanse minister van Financiën, Kibwe, heelt in tegenwoordigheid van Dunnett verklaard te zullen streven naar oen wapenstilstand. Bij 'de gevechten hebben Euro peanen in uniform on burgerklej ren een belangrijke rol gespeeld, zo werd gezegd. In verschillende delen van de Europese wijk van Elisabethstad waren donderdag sluipschutters actief. De premier van de federatie van Rhodesië cn Njassaland, sir Roy Weienski, heeft in het par lement te Salisbury verklaard dat een Katangaans radiostation donderdagmiddag heeft meege deeld dat president Tsjombe „zich te midden van zijn volk bevindt en een totale oorlog tegen de Verenigde Naties leidt". Volgens dit radiostation heb ben zich in Katanga „gruwelen" voorgedaan die „nog erger zijn dan die van Boedapest", aldus sir Roy. Tsjombe heeft alle lan den dringend om „morele en ma teriële hulp" verzocht. Hij zou vast besloten zijn „tot het einde voor de vrijheid van zijn volk te strijden". De ministers van Buitenlandse Zaken van de Ver. Staten. En geland en Frankrijk. Dean Rusk, lord Home en Couve de Murville zijn gistermiddag in .Washington hun overleg over de kwesties Duitsland en Eerlijn aan een in formele lunch begonnen. Voor donderdagavond stond een nieu we ontmoeting op het program ma. Heden en zaterdag zal de West duitse minister, Von Brentano, aan de besprekingen deelnemen. Donderdagmiddag zijn twee straaljagers van de Westduitse luchtmacht, van het type F-S4 op de Westberlijnse luchthaven Tegel, in de Franse sector van de stad, geland. Om Berlijn te kunnen bereiken moesten de toestellen over 150 kilometer boven Oostduits ge bied vliegen. In geallieerde krin gen in West-Berlijn vraagt men zich af hoe de vliegtuigen dit hebben kunnen doen zonder door Russische en Oostduitse jagers te worden opgevangen. De vliegers, die door Franse militaire luchtvaartautoriteiten worden ondervraagd, zullen geen toestemming krijgen de terug tocht naar hun basis te maken. De landing van de twee toe stellen in West-Berlijn heeft in gezaghebbende kringen enige on gerustheid verwekt. De vliegers hebben niet ge bruik gemaakt van een van de drie luchtcorridors tussen West- Duitsland en West-Berlijn. doch hebben het Oostduitse luchtruim De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammars- kjoeld, heeft de Belgische rege ring verzekerd, dat de V. N - strijdkrachten alles in het werk zullen stellen om de veiligheid van personen en goederen in Ka- tanga te verzekeren. De Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, Spaak, had woensdag na de gebeurtenissen in Katanga Hammarskjoeld ge wezen op de verantwoordelijk heid van de Verenigde Naties na de uitschakeling van de Katan gaanse strijdkrachten. Van officiële zijde in Brussel wordt inmiddels vernomen dat onder de Belgen in Elisabethstad geen slachtoffers zijn gevallen. Het vliegveld van Elisabethstad is' volgens uit Katanga ontvan gen berichten weer geopend. over een afstand van minstens 150 kilometer geschonden. In geallieerde kringen meent men, dat deze vlucht, op een tijd stip waarop de internationale si tuatie) verre' van ontspannen is, weleens j een' ernstige terugslag zou, kunnen'.hebben op het nor male luchtverkeer tussen de vrije werelden ^West-Berlijn. Intussen.wil men in deze krin gen) geen nadere mededelingen doen overidejvlucht. Later idëeldeeenwoordvoerder jvanhet s Franse) militair bestuur mede.idaj de twee straaljagers tijdens slecht weer de koers wa ren kwijt geraakt en een nood landing moesten maken wegens brandstqfgebrek. Zij hadden toestemming ge vraagd op het militaire deel van het vliegveld Tegel te mogen landen, weike werd verleend. De toestellen en piloten „zijn ter beschikking gesteld van de Franse autoriteiten",' aldus de woordvoerder." De woordvoerder kon niet zeg gen waar de vliegtuigen van daan kwamen. Zij vlogen niet via een van dë luchtcorridors. Het onderzoek duurt voort Over de vraag of de piloten toestemming zullen krijgen naar West-Duitsiand terug te vliegen, zal volgens de woordvoerder moeten worden beslist door het centrum voor de veiligheid in de lucht, waarin dc vier grote mo gendheden zitting hebben. Inmiddels jfheeft. blijkens een in Bonn uitgegeven communiqué, de Westduitse regering tegen over de Franse, Britse, Ameri kaanse en Russische ambassa deurs haar spijt over het incident kenbaar gemaakt en haar ver ontschuldigingen aangeboden. De Sowjet-Unie heeft donder dag in de buurt van Nova Zem- bla weer een kernliom tot ont ploffing gebracht, ditmaal weer een boin ter sterkte van ver scheidene megatonnen of mil joenen tonnen T. N T. De proef is volgens de Ameri kaanse commissie voor atoom energie donderdagochtend vroeg genomen. Het was de tiende proef van de lopende serie. SLUITING ZITTING S TATEN-G EN ER A AL De leden van de Eerste en de Tweede Kamer zijn tegen zater dag 16 september des namiddags te kwart vóór drie bijeengeroe pen voor een verenigde vergade ring der beide Kamers. In deze vergadering, welke in het ge bouw van de Eerste Kamer wordt gehouden, zal de huidige zitting van de Staten-Generaal worden gesloten. DE WERVING VAN BUITENLANDSE ARBEIDSKRACHTEN De werving van buitenlandse arbeidskrachten voor J ons f land gaat normaal.door. De wervingsë actie ondervindt geen terugslag dooi' publikaties in de buiten landse pers over ongeregeld heden in Twente. Dit is de voorlopige conclusie van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid en het Rijksarbeidsbureau. Op het ogenblik, zo deelden deze instan ties nog mede, bevinden" zich 3000 Italianen en 1000 Spanjaarden in ons land. Van de zijde van verpleeginrichtingen en indus trie zijn in1 totaal nog'aanvragen gedaan voor 1000 Italianen en 2000 Spanjaarden. PRINSES SOPHIE EN HAAR DON JU AN Een nagekomen foto van prin ses Sopliïe van Griekenland en de Spaanse prins Juan Carlos. Het paar werd gefotografeerd enige uren na de officiële bekend making van de Verloving. De Oostberlijnse:. politie heeft een Nederlander, j de :55-jarige H. J. P. M. Pierrot (uit 1Leiden gearresteerdbij een f pogmgjieen vrouw uit Oosi-BerlijnSÓyerïde sectorgrens» te brengen'!}^, 4 Drie #V? andere '0,buitenlanders worderPLvoor "eenzelf de^feitTvast - gehouden! Pierrot'wil'de de" vrouw op de'rëispas van zijn echtgenote naar West-Berlijn ibrengen.- Vol gens het Oostduitse) persbureau ADN zijn de laatste .dagen Ver scheidene buitenlanders, #gj»'die mensen in hun* auto's vwilden meenemen! naar) het* Westen? ge arresteerd/^. - De drietandere'gearresteerden zijn *.tweej£ Amerikanen, Victor Searles Pa li key^erij Gilbert* Pa ge Ferrey/en'de Engelsman Bernard Joseph Colett Volgens i ADN •- zullen falie - vier terechtstaan ZUIDWESTELIJKE WIND Het K.N.M.I. deelt mede: Een storing die donderdagoch tend langs de Waddenkust trok bracht vrijwel overal in het land regen. Vooral in het noorden vie len flinke hoeveelheden, in Den Helder zelfs 20 mm. VRIJDAG 15 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 4.42 4.58 Terneuzen 5.17 5.33 Hansweert 5.57 6.13 Walzoorden 6.07 6.23 ZATERDAG 16 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 5.19 5.35 Terneuzen 5.54 6.10 Hansweert 6.34 6.50 Walzoorden 6.44 7.00 ZON MAAN op onder op onder Sept. 15 6.13 18.56 11.44 21.32 16 6.15 18.54 12.51 22.07 17 6.17 1S.52 13.57 22.51 18 6.18 18.49 14.59 23.45 De zwakke rug van hoge lucht druk die destoring j, volgde, zal vermoedelijk i maar gedurende korte tijd het weer: beïnvloeden. Ten westen van Ierland be vindt zich namelijk een, zeer ac tieve depressie waarvan'de koers weliswaar naar.het noordoosten tot noorden ombuigt, maar waar- van een warmtefront lieden liet weer bij ons al weer kan gaan be- invloeden. Er moet daarom een toeneming van de bewolking en tijdelijk regen of motregen wor den verwacht. Vóór het front zal de wind weer toenemen1 tot krachtig en aan de kust tot hard uit zuidwes telijke richting. De lucht die met deze stroming wordt aangevoerd, is van oorsprong zacht, zodat iets hogere middagtemperaturen kun nen worden verwacht. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zuidwestelijke wind Toenemende bewolking met tij delijk enige regen of motregen. Tot krachtig of hard aanwakke rende zuidwestelijke wind. In hel algemeen iets hogere middagtem peraturen.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1