J&hcVi Haal Binnenlands nieuws Rhodesië treft militaire voorzorgsmaatregelen Eric de Noorman De laatste slag Conferentie van Tananarive VAN NELLE theebuiltjes SPORTNIEUWS VOETBAL BURGERLIJKE STAND LOOP DER BEV0LKÜ Pagina DE VRIJE ZEEUW Donderdag 14 septémbeljei J Donderdag 14 septer Beroep op Frankrijk en de voorlopige Algerijnse regering onderhandelingen te hervatten uw krachtige soepbouihon! VERKLARING VAN BRITTEN OVER BERLIJN FRANSE PARLEMENTSLEDEN IN STAKING INCIDENT IN DOMINICAANSE REPUBLIEK ERNSTIGE KINKHOESTEPIDEM IE IN NIEUW-GUINEA \k wist niet.... „Afternoon" Om de Europese beker Ook Groot-Brittannië weert Oostduitse sportlieden Arrestanten in Mexico vrijgelaten DUIVENSPORT Sinds u onm strijkt op. AH laagste voor kwalite er af kan loi VERDACHT VAN DIEFSTAL EN HELING EXPEDITIE- GOEDEKEN GEARRESTEERD Dc centrale recherche van de Amsterdamse politie meent met de arrestatie van drie jeugdige Amsterdammers een reeks expe- ditiedicfstallen van de laatste weken en mogelijk een tijd daarvoor, te hebben opgelost, Verdacht van diefstal en heling van aan een expeditieonderne ming toevertrouwde elektrische apparaten en textielgoederen werden dinsdagavond aangehou den de 17-jarige bijrijder A. M., de 24-jarige chauffeur A. D. B., cn de 24-jarige koopman H. A. J. M., allen uit Amsterdam. Het onderzoek is nog niet voltooid, De politie kan nog niet beoor delen om hoeveel diefstallen het gaat en welk bedrag er mee ge moeid is. Het is niet onwaar schijnlijk dat dit drietal ook be trokken is geweest bij expeditie diefstallen. die al een geruime ti.id geleden werden gepleegd. Als door een toeval is het drietal tegen de lamp gelopen. Een re chercheur van de met de be strijding van de expeditiedief stallen belaste afdeling van de Amsterdamse centrale recherche zag een expeditieauto ergens in Amsterdam stoppen, hetgeen geen zeldzaamheid is. Maar toen hij een aantal goederen haastig zag overladen in een gereed staande particuliere auto, die daarop snel wegreed, kreeg de politieman argwaan. Hij stelde in samenwerking met zijn col lega's een uitgebreid onderzoek in. Hetgeen resulteerde in de aanhouding van het drietal. De Amsterdamse centrale re cherche heeft nog een vierde ar restatie verricht in aansluiting op die van drie jeugdige Amster dammers dinsdagavond, die er. van verdacht worden betrokken te zijn geweest bij een reeks ex peditiediefstallen van de laatste weken. De gearresteerde, de 26- jarige koopman C. A. G. B., is een bekende van de politie. HOOFDBESTELLER VAN P. T. T. VERDUISTERDE GELD UIT BRIEVEN De postale recherche in Am sterdam heeft, naar eerst thans is gebleken, begin augustus de 44-jarige P.T.T.-hoofdbesteller H. L. gearresteerd wegens ver duistering van gelden uit ex- pressebrieven. De man heeft een bekentenis afgelegd en is aan de officier van justitie voorgeleid. De hoofdbesteller de reeds bijna 30 jaar in P.T.T.-dienst was, heeft gedurende enkele maan den een belangrijk geldsbedrag uit expressebrieven gestolen. Hij werd op heterdaad betrapt toen hij, zoals hij gewoon was ge raakt te doen, op een toilet in het Amsterdamse hoofdpostkan toor het geld uit enkele expres sebrieven verwijderde. Hij ver scheurde dan meestal de brieven en spoelde deze door. VALSE DOLLAR BILJETTEN IN OMLOOP De centrale recherche van de Amsterdamse politie is in samen werking met politiekorpsen van andere gemeenten en Interpol op zoek naar twee mannen, die tot vandaag een aantal valse 20-dol- lar biljetten in omloop hebben gebracht. De falsificaten zijn ge signaleerd onder meer in Edam, Zandvoort en Amsterdam. Het zijn groenachtige en zwart be drukte 20-dollarbiljetten met op de voorkant het portret van Jackson en op de achterzijde een afbeelding van het Kapitool. Ze zijn o.m. herkenbaar aan een grof lijnenwerk op die plaatsen waar op de echte biljetten een fijne arcering te zien is. Een van de mannen die de dollarbiljetten in circulatie heeft gebracht, is vermoedelijk een Fransman, de ander een Frans sprekende Ne derlander. Het tweetal rijdt rond in een Renault of een Peugeot. Het publiek wordt aangeraden de nodige -voorzichtigheid te be trachten bij het accepteren van 20-dollarbiljetten. Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, zoals in deze zaken meer voorkomt, dat de mannen op hun reis door Nederland in verschei dene plaatsen een aantal valse biljetten 'uitgeven en dan weer doorreizen naar een ander land. DODELIJK ONGELUK De 54-jarige G. K. uit Utrecht is woensdagmiddag op slag ge dood toen hij op de hoek Ka- naalweg/Everhard Meysterlaan werd gegrepen door een vracht auto. De bestuurder van deze wagen, de 19-jarige C. van D. uit Utrecht week naar rechts uit loen een vóór hem rijdende auto linksaf sloeg. De vrachtauto greep de heer K., die op dat ogenblik de weg overstak. Mevr. K. die naast haar man liep bleef ongedeerd. BOEKHOUDER VERDACHT VAN VERDUISTERING VAN 16 MILLE GEARRESTEERD Woensdagochtend verscheen op het politiebureau Overtoom tc Amsterdam de 43-jarige boek houder J. L. R. uit de hoofdstad, die zeide da, hij wilde komen praten over „moeilijkheden op zijn kantoor". De man werd di rect gearresteerd omdat dinsdag de N V. waar hij gewerkt had aangifte had gedaan van een ge val van verduistering van 16 mille. Het is een N.V., die zich bezig houdt met het afsluiten van transacties. De man, die ontkent het geld te hebben verduisterd, verklaar de tegenover de recherche dat het hem op 15 juli j.l. ontstolen is. Juist die dag eindigde zijn dienstverband bij de N.V. en de kas zou worden overgedragen in tegenwoordigheid van een ac countant, die toen echter met vakantie was. Twaalf duizend gulden van het bedrag zijn kas geld en 4000 gulden zijn afkom stig van transacties, welke hij niet in de boeken zou hebben verantwoord. LIJK VAN VERMISTE BEWAKER OPGEHAALD Gisterochtend vroeg heeft de rijkspolitie te water uit het Jo- han van Nassaukanaal te Am sterdam-West het lijk opgehaald van de 68-jarige bewaker H. Wa genaar. die sedert dinsdag werd vermist. De bewaker was niet teruggekeerd van een ronde over de terreinen van de Elektrische Centrale Noord. Waarschijnlijk is hij misleid door de duisternis te water geraakt. De man had de prikklok nog in zijn hand. mvni? nvsruvnwixn rvrvx nv nnnrx Laat het maar regenen, denkt deze verkeersteller op de Wake field Road in het Engelse Dalton. .Met een eenvoudige, doch doel treffend geconstrueerd plastic „draaghemeltje" trotseert de man de hevigste plensbuien. De twaalf landen van de zgn, „Groep van Brazzaville" hebben een beroep op Frankrijk en de voorlopige regering van de repu bliek Algerië gedaan de onder handelingen te hervatten over de voorwaarden waaronder het zelfbeschikkingsrecht voor Alge rië moet worden toegepast. Al gerië en het Algerijnse deel van de Sahara dienen onafhankelijk te worden, zo wordt gezegd in een verklaring die na afloop van de conferentie van Tananarive is uitgegeven. Andere staten die aan de Sa hara grenzen dienen samen te werken om de rijkdommen van dit gebied „voor het heil van Al gerië, andere Sahara-staten, Af rika en Frankrijk" te exploite ren. Waarnemers menen uit deze zinsnede te kunnen opmaken dat de Brazzavillc-staten de opvat ting zijn toegedaan dat de Saha ra niet uitsluitend onder de soe vereiniteit van Algerië valt, maar dient te worden beschouwd als „gemeenschappelijk bezit" van de verschillende omliggende landen, die haar als een econo mische eenheid moeten ontwik kelen. De twaalf landen zullen in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties een motie in dienen waarin wordt voorgesteld de diplomatieke betrekkingen met Portugal en Zuid-Afrika te verbreken. Deze landen hebben zich „onverzoenlijk kolonialis tisch" getoond. De Brazzaville-staten hebben voorts een defensieverdrag aan vaard. De zetel van deze orga nisatie zal worden gevestigd in Ouagadougou. Opper Volta. Slechts in geval van agressie of ernstige crisis zal een ver enigd oppercommando worden gevormd. Tevens zijn negen conventies en protocollen betref fende economische, financiële en juridische kwesties getekend. QUADROS VERTROKKEN Het Britse schip „Uruguay Star", dat dinsdagmiddag met de oud-president van Brazilië, de heer Quadros. in de Rotterdam se Merwehaven was aangeko men, is woensdagmiddag om half vijf vertrokken naar Ant werpen. De heer Quadros bleef aan boord. Hij maakt een we reldreis van drie maanden. In Rotterdam weigerde hij enige vertegenwoordigers van de pers te woord te -staan. Het schip kwam uit Santos. De Rhodesisc-he federale pre mier, sir Roy Welensky, heeft woensdag in het Rhodesische parlement medegedeeld dat hij, na de ontwikkelingen in Katan ga. als voorzorgsmaatregel be paalde troepenbewegingen heeft gelast. Hij verklaarde dat deze troe penbewegingen, „zich op het zelfde ogenblik, waarop ik tot u spreek, voltrekken". „De heer Hammarskjoeld". al dus premier Weienski, heeft geen enkel recht om dc regering van een land met gebruikmaking van gewpld over te nemen, ook al hadden nog zoveel leden der Ver enigde Naties bezwaar tegen de handelingen van een door het volk gekozen regering, die, in overeenstemming met de wens van dat volk, de politieke onaf hankelijkheid van haar land wil de bewaren". Hij verklaarde verder: „Het is niet onwaarschijnlijk dat de vei- ligheid van de Rhodesische fede ratie in de komende dagen of weken ernstig zal worden be dreigd. Dit zal dan geheel en al zijn veroorzaakt door het optre den der V. N. in Katanga". De Rhodesische federatie om- van Noord, en Zuid-Rhodesië en Niassaland. N.-Rhodesië grenst aan Katanga. Sir Roy zei dat het „niet on waarschijnlijk" is dat een guer rilla zal-uitbreken en dat dc fede ratie zich op „het ergste" moet voorbereiden. Hij wilde zich niet aan voor spellingen wagen, maar meende dat men op dit tijdstip moet aan nemen dat de regering van Ka- tanga is ineengestort. De rege ring verwacht een groot aantal vluchtelingen uit Katanga. Zij zal ieder die „vanwege zijn poli tieke opvattingen" moet vluchten hulp verlenen. Premier Weienski sprak van „in elkaar gedraaide beschul digingen" die dr O'Brien, het hoofd van de Verenigde Naties in Katanga, tegen de Katangese minister van Binnenlandse Zaken Moenongo heeft geuit. Dr O'Brien „en zijn agenten" zouden weloverwogen geruchten hebben verspreid met het doel de leden van de Kasai-stam in Eli- sabethstad te bewegen hun werk kring te verlaten en zich „vol komen overbodig" bij de vluch telingenkampen van de Verenig de Naties te melden voor be scherming tegen de gendarmes van Tsjombc. Drie compagnieën lichte infan terie en verkenningstroepen met twaalf pantserwagens zijn giste ren uit Rulawayo in noordelijke richting vertrokken. De Britse Labourafgevaardig- de Donnelly heeft woensdag dc Westberlijnse burgemeester Brandt een verklaring van 95 vooraanstaande Britse politici, schrijvers en wetenschapsmen sen overhandigd waarin deze op komen voor de vrijheid van Ber lijn. Ondertekenaars van de ver klaring rijn met name vertegen woordigers van de links-liberale richting die, aldus lichtte Don nelly toe, alle misverstanden over de houding van oppositio nele kringen in Groot-Brittannië terzake van de kwestie-Berlijn uit de weg willen ruimen. „De Brandenburgerpoort in Berlijn is ook onze grens", aldus Donnelly. Ondertekenaars zijn. o.a. lord Attlee, lord Morrison. Jo Grim- mond, Alan Bullock. Hugh Tre vor Roper en Randolph Chur chill. Op de loden van de Gaullisti sche U.N.R. na zijn alle Franse parlementsleden in staking. Zij zijn ontevreden over premier Debré en over de weigering van president De Gaulle om het par lement wetsvoorstellen te laten doen in de landbouwkwestie tij dens dc lopende zitting, die een buitengewone is. Woensdag gaf de nieuwe mi nister van Landbouw. Pisani, in het parlement een uiteenzet ting van het landbouwprogram van de regering. De stakende afgevaardigden betwisten het regeringsstand punt dat de assemblee niet het recht zou hebben tijdens een buitengewone zitting wetsvoor stellen te doen. Vele afgevaar digden zijn bovendien van mening, dat het parlement een grotere rol moet spelen in het bestuur van het land. Minstens twee personen zijn dinsdag gedood en een twintig- tal anderen gewond bjj 'n vecht partij tussen de politie en bur gers in Ciudad Trujillo. Een menigte Dominicanen had zich bij het vliegveld van deze stad verzameld om de leden van de subcommissie van de organi satie van Amerikaanse staten te ontvangen, die een onderzoek zal instellen naar de politieke toestand in de Dominicaanse re publiek. Anderhalf uur voor de aan komst van het vliegtuig werden regeringsfunctionarissen in hun auto's aangevallen. Een chauf feur van één der auto's opende het vuur op de menigte, waar door twee personen omkwamen. De politie slaagde epin de me nigte met een brandspuit uiteen te drijven. Ongeveer vijftien ge wonden, onder wie een politie agent, werden naar het zieken huis gebracht. Na aankomst van de subcom missie deden zich nog enige klei ne onregelmatigheden voor. Sinds enkele weken heerst in de hoofdplaats Kepi en omge ving van de onderafdeling Moe- .ioe in Zuid-Nieuw-Guinea een ernstige kinkhoestepidemie die tot dusver reeds aan 91 kinde ren, van wie 24 nog geen jaar oud waren, het leven heeft ge kost. Tegelijkertijd kwamen er ook vele gevallen van ernstige maag- en darmstoornissen voor waaraan 34 kinderen zijn owr- leden (dertien van nog geen jaar oud). De epidemie heeft zich tot dusver alleen over de bestuurs- grens met de onderafdeling Bo- ven-Digoel uitgebreid. Zowel in het Mojoe-gebied als in de omringende afdelingen en Merauke zijn ingrijpende maat regelen genomen om een ver dere uitbreiding van de epide mie te voorkomen. Tienduizend cc. kinkhoestvaccin is reeds naar de bedreigde plaatsen verzonden en voorts is een medische staf, bestaande uit elf personen, in Zuid-Nieuw-Guinea aangekomen. dat je met één Afternoon - thee builtje zo'n héérlijke pot thee kon toveren. En wat een gemak! Ikneem voortaan altijd doos van 20 stuks 98 ct. Door een 21 overwinning op C.D.N.A. Sofia heeft Dukla uit Fraag zich geplaatst voor de 2de ronde van de strijd om de Euro pese beker. Bij de rust van de wedstrijd, die in Praag werd ge speeld, leidde C.D.N.A. met 1—0. De eerste ontmoeting tussen beide clubs eindigde in een ge lijkspel 4—4. GORNIK ZABRE— TOTTENHAM HOTSPUR 4—2 Gornik Zabre heeft woensdag avond te Chorzow voor dc groot ste sensatie van de eerste ronde van het toernooi om de Europa Cup voor nationale kampioenen gezorgd. De Poolse kampioen versloeg Tottenham Hotspur in Engeland beschouwd als het sterkste clubteam waarover Groot-Brittannië sinds vele ja ren de beschikking heeft met 42. Bij de rust leidde Gornik al met 30. Het was de eerste wedstrijd tussen beide teams. De tweede wordt volgende week woensdag in Londen gespeeld. Ruim 90.000 toeschouwers waren getuige van de Poolse overwinning. ODENSE— SPORA LUXEMBURG 9—2. In Kopenhagen bereikte Oden- se gemakkelijk de tweede ronde. Spora Luxemburg leed een 92 nederlaag. De ruststand was 2 2. De eerste wedstrijd tussen beide teams, vorige week in Lu xemburg gespeeld, had al een 60 overwinning voor de Denen opgeleverd. vss-, DRUMCONDRA DUBLIN— 1 FC NEURENBERG Ook FC Neurenberg heeft zich in de tweede ronde geplaatst. Dc tweede wedstrijd tegen Drum- condra, te Dublin gespeeld, won Neurenberg met 41. De rust stand was 11. In de eerste wedstrijd boekte Neurenberg een 50 zege. FEIJ2MOORD IN TWEEDE RONDE. Feijenoord had niet de minste moeite met IFK Goeteborg.' Zegevierden de Rotterdammers verleden week in Goeteborg met 3—0. ditmaal werd dc uitslag 8 2 in het voordeel van de Rot terdammers. De ruststand was 4—0. Wakker geschud door veront waardigde berichten uit Neder land heeft het Allied Travel Of- fie in West-Berlijn in overleg met het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken alle reeds aan Oost-Duitse sportlieden voor bezoek aan Engeland verleende visa ingetrokken. De Mexicaanse autoriteiten hebben dinsdag 195 mannen en 28 vrouwen, die twee dagen te voren waren aangehouden, op vrije voeten gesteld. Zondag was gemeld dat de arrestanten, allen aanhangers van generaal Hen- riquez de voornaamste opposi tiekandidaat bij de jongste ver kiezingen van plan zouden zijn geweest, de openbare orde te verstoren tijdens de onafhan- kelijksheidsfeesten welke op 15 september beginnen. Twintig personen, onder wie generaal Celstino Gasca en de voormalige leider van de natio nalistische partij Jorge Siegrist, worden nog in hechtenis gehou den. 92. Vrijwel onopgemerkt glip pen Eric en Allan weg. tussen dc bomen" langs de helling. Hun verdwijnen zou aanleiding kun nen geven tot. verwikkelingen en aangezien de Noorman geen nodeloze opschudding wil maken, roept hij een Frankenkrijger, die verlaat terugkeert van het grote kamp. bij zich. ..We maken nog een kleine rit," zegt hij. „Meldt dit koning Mer- wig, maar zo, dat het de Romei nen niet ter ore komt." Het is de krijger aan te zien, dat hij het maar vreemd vindt, maar meer vertelt de Noorman hem niet en nagestaard door de Frank, zet het tweetal de tocht voort. Het kost niet veel moeite on geveer de plaats te bepalen, waar Allan de Romeinse ruiter in het woud zag verdwijnen en daar vinden ze inderdaad sporen.... Op hun hoede volgen ze deze tot de Noorman ineens met een ruk zijn paard inhoudt.... Daar, halverwege een kleine open plek ligt de roerloze gedaante van een man. VOGELWAARDE. Geboren. 1 sept. Martha Le» nie Constantinus, d. van Jose- phus M. van de Vijver en Luf wina Ph. de Poorter. GehuwdS sqpt. Arnout Feijter, 27 j. en Cornelia ViA 20 j. VOGELWAARDE Ingekomen: Dorothea C. -1'' van der Veeken, van Etten; Ma ria P. P. Uitterhoeve, van Ouden- bosch. Vertrokken: Frieda A. Bogaart naar Etten: Maria M. Hermans, naar Etten; Pieter A. van de Veeken, naar Hulst: Emilius Tn. J. Boeijkens, naar Dongen; Ma ria Th. Lambert, naar Le'den» Vincentius M. Lauret, naar Zuo- dert: Margriet de Beule. naa Breda; Elisabeth M. L. Herman., naar Nijmegen; Josephus A. Hermans, naar Nijmegen; ba ard J. Du Puy en gezin, naar Westdorpe; Henrietta C. A. Hove, naar Hulst. Het elftal van Motor Jena zot eind september tegen Swansei Town komen spelen en in d( zelfde week zouden Oostduits» officials naar Londen komen oir het congres van de Internat» nale Voetbalfederatie de FIFA, bij te wonen. Toen de K.N.V1 vernam, dat de Oostduitsers voo: dezp beide gebeurtenissen gee visum-moeilijkheden zouden ot- dervinden, heeft het bestuur ra de voetbalbond zich tot het n nisterie van Buitenlandse Zaktl in Den Haag gewend met hl verzoek om het Desluit om vitl te weigeren aan het Oostduit'H elftal, dat op L oktober in AiT sterdam tegen Nederland zot| moeten spelen, te herzien. Tegelijkertijd verzocht dtl secretaris-penningmeester var. I do K.N.V.B., de heer L. Brum zijn Engelse collega sir Stanley I Rous het bericht van de Engel- se toezeggingen aan de Oost-1 duitsers te bevestigen. Woensdagmorgen werd de heer Brunt door de F.A.-secretaris op gebeld met de mededeling, dat een telegram onderweg was. waarin inderdaad werd bevestigd dat de Oostduitse voetballers er officials hun visum voor Enge land zullen krijgen, doch dat hi zojuist had vernomen dat i. deze visa zuilen yvorden ingt trokken. Het Britse minister erThet Allied Travel Office v- ren dooi' de Nederlandse reactie herinnerd aan de NATO-afspn ken Inmiddels hebben de Tweedt Kamer-leden mr. C. Berkhouwer en mr. M. Vrolijk schriftelijke vragen over het besluit van het ministerie gesteld. DE SPORTTOTO Voor de sporttoto van j.l. zon dag is maar één melding binnen gekomen van een deelnemer die dertien uitslagen goed had. De winnaar ontvangt dus ƒ50.000. Aangezien de eerste prijs 119.610 bedroeg, wordt na at trek van de 50.000 het over schot bij de tweede prijs gevoegd die dan 134.852 groot is. Drie en zeventig deelnemers moeten dit bedrag delen en krijgen ieder 1847. Voor de extra-prijs van vijf gel lijke spelen rijn 116 meldinge: binnengekomen. De kandidate voor deze prijs moeten 32.6211 verdelen. Combinatie Bosciikapelle- HcngsttlijkRapenburg. Uitslag prijsvlucht uit Quie- vrain op 10 september. Snelheid eerste duif; 1505 m Snelheid laatste prijswinnende duif: 1251 m. 1. P. Dobbelaar. Boschkapelle; 2 en 4. C. de Jonghe, Bosch- kapellc; 3 en 5. J. Stallaart, I Boschkapelle; 6. E. Bilterijst, Boschkapelle: 7 en 10. A. Ver- braeken, Boschkapelle; 8. P. de Poorter. Stoppeldijk; 9. J. de Maagt, Stoppeldijk. AB 610921

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 4