Verenigde Naties treden op Katanga m Cara veile van de Air France bij Rabat neergestort Verklaring van Kennedy Noodtoestand in Katanga afgekondigd Sanapirtn HET WEER WEERBERICHT HOOCWATER ZON- en MAANSTANDEN frankeriBe by abonnement: Temeuzs» Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 .1 Administratie-adres: 'Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ,6,— per kwartaal; pet maand ƒ2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 et DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1961 17e Jaargang Nr 5395 VerscHijrit dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terrieuzen Advertentieprijs per mm 15 et; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel» advertenties)5 regels 1,Iedere'regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags <2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. TSJOMBE NOG IN EL1SABETHSTAD KATANGESE MINISTERS GEARRESTEERD Troepen van de Verenigde Naties hebben woensdag, na gevechten met Katangaanse troepen in de Katan- gaanse hoofdstad Elisabethstad, de controle over de afgescheiden Kongolese staat Katanga aan zich getrok ken. Er is melding gemaakt van omvangrijke verliezen aan heide zijden bij de gevechten die te \iei uur in de ochtend uitbraken en verscheidene uren lang duurden. President Moise Tsjombe, die sedert de afscheiding van Katanga van Kongo veertien maanden geleden de Katangaanse staat heeft geleid, is uit Elisabethstad ge vlucht en zou zich in de buitenwijken ophouden. Dr. Conor O'Brien, (le hoofdver tegenwoordiger van de Verenig de Naties in Katanga, verklaar de op een persconferentie: „Aan de afscheiding van Katanga is een einde gekomen. Het is thans een Kongolese provincie onder bestuur van de centrale regering in Leopoldstad''. Volgens O'Brien waren de Ver enigde Naties in actie gekomen om een burgeroorlog tussen Ka- tanga en de rest van Kongo te voorkomen. Hij zei dat het Kon golese nationale leger san plan was geweest Noord-Katanga binnen te vallen. O'Brien zei nog dat de Ver enigde Naties Katanga ais een Kongolese provincie beschou wen. met Tsjombe als „presi dent". Van V. N.-zijde is aan de Ka tangaanse officieren en onder officieren. die in het grote mili taire kamp te M&ssart bijeen zijn gebracht, medegedeeld dat de centrale Kongolese regering hen in hun rangen heeft bevestigd. In het vervolg moeten zij de or ders van de centrale Kongolese regering te Leopoldstad opvol gen. Er wordt niet alleen in Elisa bethstad gevochten, daar de V. N.-troepen in geheel Katanga strategische punten hebben be zet. Op verscheidene plaatsen zijn Katangaanse militairen slaags met V. N.-troepen. Tsjombe: V. N. heeft mij belogen President Tsjombe, die bloed sporen op zijn kleren had. ver klaarde in zijn geheime schuil plaats tegenover een medewer ker van ..Reuter" dat de V. N. hem hadden medegedeeld dat zij drie van zijn ministers zouden arresteren. Voorts wilden zij hem naar Leopoldstad overbrengen. President Tsjombe verklaarde nog tegenover Reuters medewer ker: „Dinsdagavond nog hebben de Verenigde Naties mij plechtig verzekerd, (lat zjj niet gewapen derhand zouden optreden, om de Katangaanse troepen te ontwa penen". Tevoren had hij gezegd: „De Verenigde Naties hebben tot het einde toe tegenover mjj gelogen". Elisabethstad ontwaakt door geratel van zware machinegeweren De bewoners van Elisabethstad werden woensdagochtend vier uur «akker door het geratel der zware machinegeweren, waar mede Katangaanse militairen op V. N.-troepen schoten. In de muren van gebouwen nabij net postkantoor zitten vele kogelgaten. Er werden in dit ge. bied verscheidene personen ge wond. Indische keurtroepen (Goer- ka's) hebben het postkantoor "te Elisabethstad bestormd. De Ka tangaanse verdedigers hielden stand, totdat hun ammunitie rp was. waarna de Goerka's het ge bouw bezetten. Dit werd toen echter prompt door Katangaanse militairen geïsoleerd. Daarop werden in pantser wagens en jeeps V. N.-verster- kingen aangevoerd. Deze moesten echter terugtrekken onder het zware vuur, dat Katangaanse militairen op hen afgaven. Alle plaatselijke verbindingen in Elisabethstad zijn verbroken, evenals de internationale tele foon- en telexverbindingen. V. N.-militairen openden op een gegeven ogenblik het vuur op een jeep, waarin zich vier onge wapende Katangaanse officieren bevonden. Een hunner werd ge dood en twee gewond. Toen een ambulance even later poogde öe gewonden In veilig heid te brengen, werd ook zij door de V. N.-militairen bescho ten. Ook rondom de woning van de minister van Buitenlandse Zaken Kimba en in de omgeving van het gebouw van de Katangaanse radio-omroep hebben Katangaan se en V. N.-militairen slag ge leverd. De woning van minister Kimba werd gedurende een half uur door Katangaanse militairen ver dedigd. Eerst toen konden de V. N.-militairen het verzet bre ken en de minister arresteren. Zij wisten ook het gebouw van de radio-omroep te bezetten. Moenongo V. N. te vlug af De Katangesc minister van Binnenlandse Zaken Moenon go, die de Verenigde Naties eveneens had willen arresteren is hun te vlug af geweest. Hij wist naar Noord-Rhodesië uit te wijken. Vernomen wordt dat Moenongo. een uur voor de V. N.-militairen hem wilden arresteren, in het geheim was gewaarschuwd. Gemeld wordt, dat ook pre sident Tsjombe naar Noord- Rhodesië poogt uit te wijken. Belgen zijn V. N. troepen vijandig gezind Gemeld wordt dat de Belgische inwoners van de stad de V. N.- troepen bijzonder vijandig gezind zijn. Zij brachten een aantal ge wonde Katangaanse militairen in veiligheid en zij weigerden een V. N.-ambulance toe ie staan de gewonden te helpen. Radio-Brussel heeft een mede deling van een functionaris van het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken omgeroepen, die verklaarde dat de tevoren ontworpen maatregelen om de Europese inwoners van Katanga in geval van nood te bescher men, ..bevredigend schijnen te hebben gewerkt". Vluchtelingen naar Noord-Rhodesië Sir Roy Welensky, de premier van de federatie van Rhodesië, heeft woensdag in het parlement medegedeeld, dat de eerste vluch telingen uit Katanga bij Boe- kamba Noord-Rhodesië zijn bin nengekomen. Voorts zei de premier dat uit Elisabethstad vier vliegtuigen zijn vertrokken op weg naar Ndola, in de Noordrhodesisc'ne kopergordel. Het doel van de vluchten is niet bekend. NOG HEVIGE GEVECHTEN IN ELISABETHSTAD Volgens een woensdagavond in Moefoelira, in Noord-Rhodesië opgevangen radio-uitzending zijn in Elisabethstad nog hevige gevechten gaande. De uitzen ding was afkomstig van een radiostation dat zich „radio vrij Katanga" noemde. Ds Kongolese premier Adoela heeft, na de gevechten tussen Katangaanse militairen en V. N.-troepen, de staat van nood in Katanga afgekondigd. De premier zei in antwoord op vragen dat president Tsjombe „zich thans in Elisabethstad bevindt". HU voegde hieraan toe: „De Verenigde Naties zorgen voor zijn welzijn". „Ik hoop", zo zei Adoela, „dat Tsjombe zijn geweten zal raad plegen en dat hij zal besluiten naar Leopoldstad te komen, om de toestand met mij te bespreken". Adoela. die dit op een perscon ferentie mededeelde, verklaarde dat hij, ingevolge een door hst Kongolese parlement goedge keurde motie, Eigde Bouchely- Davidson als zijn gemachtigde, met volledige bevoegdheden, naar Elisabethstad had gezonden, om daar, als een „buitengewone commissaris van staat", het be wind te voeren. De bevoegdheden van Bouchely-Davidson gelden ook voor de provincie Katanga. Hij wordt vergezeld door ver scheidene functionarissen, die hem in zijn taak zullen bijstaan. Bouchely-Davidson had op dracht gekregen de Katangaan se ministers van Binnenlandse Zaken en Financiën, Moenongo en Kibe, te doen arresteren, even als de voorzitter van het Katan gaanse provinciale parlement, Moetaka Wa Dilomba. Bouchely-Davidson heeft voorts tot opdracht gekregen het pro vinciale parlement bijeen te bren gen, wanneer het mogelijk is ge worden een nieuwe provinciale Katangaanse regering te kiezen. Adoela zei dat een zekere kolo nel Moke tot bevelhebber van de Katangaanse politietroepen is be. noemd. Het is zijn taak deze troepen in het nationale Kongo lese leger te doen opgaan. Adoela waarschuwde andere landen tegen „inmenging in een louter binnenlandse Kongolese aangelegenheid". ..Bepaalde sta ten wilden de toestand in Katan ga internationaliseren", zei hij nog Hij zei ook: „Tsjombe heeft Rhodesië gevraagd hem militaire bijstand te verlenen. Hii is door andere staten geholpen". Adoela herhaalde eerdere ver klaringen, dat Katanga voor Kongo van vitaal belang is. „Het is in de eerste plaats een Kongo lese provincie en het is onze plicht Kongo de grenzen te ge ven die het had, toen het op der tig juni 1960 onafhankelijkheid verwierf", zei hij. Omtrent het uitbreken der ge vechten in Elisabethstad ver klaarde Adoela nog: „De strijd begon dinsdagavond, nadat bui tenlandse huurlingen vanuit het Belgische consulaatsgebouw op op V. N.-militairen waren gaan schieten, waardoor een soldaat werd gedood". AMERIKAANSE ROBOT- RUIMTEVAARDER GELANCEERD Te Cape Canaveral is woens dagmiddag met behulp van een Atlas-raket een „Mercury" ruim tecabine gelanceerd die een ro bot-ruimtevaarder bevat. Deze robot ademt en transpireert. Na een baan om de aarde te hebben beschreven is de ruimte- cabine met de robot-ruimtevaar der na 106 minuten, vier minuten eerder dan aanvankelijk was voorzien, in de Atlantische Oce aan gedaald, on een afstand van ongeveer 260 kilometer ten oos ten van Bermuda en 62 km van af het tevoren berekende punt. De Amerikaanse torpedoboot jager Decatur", die deel uit maakte van een gereedliggende vloot van bergingssc hepen, is on derweg om te trachten de cap sule te bergen. De 22 meter lange Atlas-raket met cabine was met een snelheid van ongeveer 28.000 kilometer per uur vanaf Cape Canaveral gelanceerd. Na door de raket te zijn afgestoten, maakte de cabi ne één baan om de aarde, waar na de snelheid door tegenkracht ontwikkelende raketten werd afgeremd en de cabine, negen tig minuten na de lancering, weer in de dampkring terug keerde De verdere daling ge- schiedde met behulp van twee parachutes en werd vanuit de lucht gevolgd door één van de vele boven de Oceaan vliegende hefschroefvliegtuigen. Alvorens een mens in een baan om de aarde te brengen iets wat de Russen reeds tweemaal hebben gedaan zijn de Verenigde Staten voornemens eerst een chimpansee in een ruimtecabine driemaal om de aarde te laten cirkelen. De „Decatur" heeft de cabine later uit zee opgevist. De cabine werd drie uur en tien minuten na de lancering uit zee opgevist. Zij zal voor onder zoek naar Cape Canaveral wor den gebracht. De robot-,.ruimte vaarder" in de cabine bestond uit twee bandrecorders waarmee berichten naar de aarde werden overgebracht en een zwarte doos clie „ademde en transpi reerde". In de cabine waren tevens filmtoestellen voor zwart wit »n kleuren#4 i aangebracht waarmee het uitzicht werd opge nomen. Volgens nauw bij de NASA betrokken bron zal het mogelijk zijn binnen twee maanden een poging te doen tot een bemande ruimtevlucht, wanneer besloten wordt een ruimtetocht van een chimpansee uit het programma te schrappen. Wanneer blijkt dat alles tijdens de nu genomen proef goed ge werkt heeft bestaat er een grote kans dat één van de zeven ruimtevaarders bij de eerst komende proef de lucht in zal gaan, aldus dezelfde bron. Voor de eerste maal is bij het volgen van de cabine een wereld- omvattend netwerk gebruikt. 78 MENSEN - WAARONDER 7 KINDEREN - KWAMEN OM HET LEVEN - Een Frans straal verkeersvlieg tuig van het type Caravelle is dinsdagavond op vijf km van Rabat neergestort. Alle inzitten den, onder wie zeven kinderen en een bemanning van zes leden, kwamen om het leven. Het toestel, dat eigendom was van de Air France, was op weg van Parijs naar Rabat, toen het tegen een steile helling bij de rivier dc Akrcuch vloog en ont plofte. De brandende wrakstuk ken kwamen verspreid over en kele honderden meters op de hol ling terecht. Een uur na het on geluk brandden dc resten van het vliegtuig nog fel. Reddingsploegen vonden vele lijken, waarvan het merendeel deerlijk verminkt was. Het her-, gingswerk werd bemoeilijkt door een dichte mist. Een Franse ooggetuige uit Rabat die zich aan de andere kant van het dal bevond, vertelde dat hij het toestel hoorde naderen, dat kennelijk zeer laag vloog. Plotseling zag hij de lichtflits van een explosie, toen de Cara velle de helling trof. Het toestel schokte terug en er klonk nog een ontploffing, waarna de bran dende stukken niet ver van de rivier naar beneden vielen. Nader wordt gemeld dat 78 mensens om het leven zijn ge komen. Het blijkt dat het vliegtuig een spoor van 300 meter door de grond heeft getrokken alvorens 'n een diep ravijn te storten. De wielen, die voor de landing wa ren neergelaten, hadden daarvoor de top van een heuvel geraakt. Het toestel stortte acht minu ten nadat het radiocontact met het vliegveld verloren was ge gaan, neer. Het vliegveld is niet voor blinde landingen ingericht. De plaats van de ramp is door militairen en politie afgesloten en ook verslaggevers mogen de plek niet benaderen. Van ver scheidene fotografen werden op last van het ministerie van Open bare Werken de films in beslag genomen. De verongelukte Caravelle was het jongste toestel van dit type dat in mei door de Air France in dienst was genomen. Het is het eerste ernstige onge luk. dat de uit 27 toestellen be staande Caravelle-vloot van deze maatschappij is overkomen. Sinds in mei 1959 de eerste Cara velle bij de Air France in dienst werd genomen hebben deze twee- motorige straalvliegtuigen voor de maatschappij veertig miljoen km afgelegd en 20.300.000 passa giers vervoerd. (In januari 1960 is nabij An kara een Caravelle tegen een heuveltop gevlogen. Hierbij kwa men 42 mensen om het leven. Dit was het enige andere ern stige ongeluk met een Caravelle». Het is het tweede vliegtuig ongeluk dat zich dit jaar in Ma rokko voordoet. Op 11 juli stort te een Tsjeehoslovvaakse Iljoes- jin bij Casablanca neer, waarbij alle 72 inzittenden de dood von den. Onder de omgekomenen bevin den zich de Australische ambas sadeur te Cairo, John Quinn, de economische adviseur van de Franse ambassade te Rabat, Laurent, mevrouw Nadine Syl- vère-Clouzet. de directrice van het persbureau „Agence Centrale de Presse" in Marokko, en prins Sachry van Koeweit. NIEUWE UITKIJKPOST VOOR VOLKSPOLITIE Aan de Oostberlijnse kant van het Teltowkanaal heeft de Volks- poütie een hoge uitkijktoren ge bouwd. Na het sluiten van dn sectorgrenzen zijn vele Oostduit sers over het kanaal naar dn vrijheid gezwommen. SPAAK NAAR MOSKOU UITGENODIGD Premier Chroesjtsjov heeft de Belgische minister van Buiten landse Zaken Paul-Henri .Spaak uitgenodigd hem in Moskou *.e bezoeken. De gewezen secretaris generaal van de NAVO heeft de uitnodiging aangenomen en ver trekt 19 september naar de Rus sische hoofdstad, zo meldt radio- Moskou. TWEE MAANDEN GEVANGENISSTRAF VOOR PACIFIST PROF. BERTRAND RUSSELL Omdat hU heeft geweigerd te be loven dat hij niet meer de wet zal overtreden in zijn strijd tegen de kernwapenen is prof. graaf Rertrand Russell, de vermaarde Engelse pacifist door een reeht- fc-ank in Bowstreet in Londen veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Foto: Toen prof. Russell dinsdagochtend gearmd met zijn vrouw bij het gerechts gebouw arriveerde, werd hij door vele volgelingen enthousiast toegejuicht. WEER TWEE KERNONTPLOFFINGEN IN DE SOWJET-UNIE De Sowjet-Unie heeft woens dag twee kernproeven in de at mosfeer genomen, zo heeft de atoomenergiecommissie, in Was hington bekendgemaakt. De kernbommen die bij deze achtste en negende Sowjetrussi- sche proef tot ontploffing werden gebracht waren volgens de com missie van de lage of de midden klasse. Een kernproef werd ge nomen in het gebied van Semi- palatinsk in Centraal Azië, de andere bij Nova Zembla. In een woensdag door het Witte Huis uitgegeven verkla ring zegt president Kennedy, dat indien alle betrokken regeringen zich ten doel stellen te zoeken naar middelen om een eervolle vrede te bewaren, er geen nood zaak bestaat zijn toevlucht tot geweld te nemen. De president verklaarde het van het grootste belang te ach ten, dat geen eenzijdige hande lingen worden ondernomen die vreedzame vooruitgang onmoge lijk zouden maken. De aanwezigheid in New York, de volgende week, van de Russi sche en Amerikaanse ministers van Buitenlandse Zaken zal, al dus de' Amerikaanse president verder, gelegenheid bieden voor ernstige besprekingen over Duits land en andere problemen, als de Sowjet-Unie daartoe bereid blijkt. De volgende week zal de mi nister van Buitenlandse Zaken de leiding op zich nemen van de Amerikaanse delegatie naar de algemene vergadering van de Verenigde Naties. Naar wij vernemen zal ook de Sowjet-minister van Buitenland se Zaken„Gromyko aanwezig zijn. Dit zal gelegenheid bieden voor ernstige besprekingen over Duitsland en andere problemen, als de Sowjet-partij daartoe be reid blijkt te zijn. De president verklaarde ver der, dat diplomatieke kanalen open staan om constructieve stappen voor vermindering van de spanning te verkennen. Ook zijn andere middelen beschik baar wanneer zij een goed deel zouden kunnen dienen. De presi dent zei echter niet welke mid delen dit waren. President Kennedy gaf zijn verklaring uit na zijn besprekin gen met president Soekarno van Indonesië en president Modibo Keita van Mali, die hem een boodschap van de conferentie van niet-verbonden landen heb ben overgebracht. De verklaring werd niet uitge geven als een communiqué, doch als een verklaring van de presi dent persoonlijk die kennelijk was bedoeld als een duidelijk antwoord op de missie van de buitenlandse bezoekers. NIEUWE TOURNEE VAN DE GAULLE Op 21 september zal generaal De Gaulle opnieuw op tournee gaan in de provincie, aldus is of ficieel bekendgemaakt. Dit is de twaalfde reeks bezoeken aan de provincie sinds De Gaulle presi dent werd. De laatste tournee was reeds vastgesteld voordat de aanslag op zijn leven van vorige week werd gepleegd. De Gaulle heeft er echter op gestaan, dat de plannen ongewijzigd blijven. Reuter tekent hierbij aan. dat het moeilijk zal zijn waterdichte veiligheidsmaatregelen te tref fen omdat De Gaulle de gewoon te heeft zich tussen de menigte te begeven. De aanstaande tour nee geldt de departementen Aveyron, Lozère en Ardèche. U raakt pijn en pijntjes.kwijt.90c TIJDELIJK REGEN Het K.N.M.I. deelt mede:_ Ten zuiden van IJsland',bevindt zich een diepe depressie,: die wordt omgeven door een uitge strekt stormveld. Deze depressie veroorzaakt in onze omgeving een zuidwestelijke stroming waarmee zachte en vochtige lucht naar noord-west Europa wordt getransporteerd. Het front 'dat de westelijke begrenzing van deze lucht vormt strekt zich uit van de Noordse kust naar het Engelse Kanaal en beweegt, voor afgegaan door een regengebied, langzaam naar het oosten. Ten zuidwesten van Ierland bevindt zich in dit front een storing die naar de Noordzee koerst. Op de nadering hiervan zal de wind bij ons weer toenemen tot krachtig of hard, terwijl opnieuw een regenzone kan worden verwacht. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Veel bewolking Half tot zwaarbewolkt met nu en dan regen. Matige tot krachti ge aan de kust wellicht harde wind tussen zuidwest en zuid. In het algemeen iets lagere tempe raturen dan gisteren. DONDERDAG 14 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 4.09 4.23 Terneuzen 4.44 4.58 Hansweert 5.24 5.38 Walzoorden 5.34 5.48 VRIJDAG 15 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walzoorden v.m. 4.42 5.17 5.57 6.07 n.m. 4.58 5.33 6.13 6.23 ZON op onder Sept. 14 6.12 18.59 15 6.13 18.56 MAAN op onder 10.36 11.44 21.02 21.32

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1