Provinciaal nieuws i6 ItJ U H ZUSTER GRACIA NAJAARSBEURS GEBRUIKSGOEDEREN VREDENBURG GEBOUWEN ARTIKELEN VOOR HUISHOUDELIJK EN PERSOONLIJK GEBRUIK TERNEUZEN AARDENBURG HULST - AGENDA Arrestaties in Mexico Gevonden voorwerpen STAKING IN AMERIKAANSE AUTO-INDUSTRIE BEGONNEN WESTDUITSE IIULP VOOR WEST-BERLIJN West-Duitsland houdt zijn dienstplichtigen onder de wapenen NIEUWE SOWJET-KERNPROEF Belgische socialisten wensen spoedige Oost-West onderhandelingen DE CONFERENTIE OVER LAOS Adoela wil krachtiger i— maatregelen tegen Katanga I BEURSO VERZICHT Toegangsprijs f2.5Ö Catalogus 3 F 2.SO PT£M6£fi^rJU J' Cc-cdkop* %ey<mb*r*éntt ventotr* 'en toeganzsbewjzen vcrkrijgboGt oon <le NX-station*. m CHR. JONGE MANNEN VERBOND ZEELAND. J.l. zaterdag werd te Goes een vergadering gehouden van de provinciale commissie van her C. J. M. V. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend met het lezen van Jacobus 2, gevolgd door gebed, werden de aanwezi gen verwelkomd, in het bijzon der de drie leden, die voor de eerste maal een P. C.-vergade- ring bijwoonden. Na vaststelling der notulen en behandeling der ingekomen stuk ken werd medegedeeld dat de provinciale jeugddag te Goes werd bezocht door 240 meisjes en de vacantiekampen door 170 meisjes en jongens. Een basis-cursus zal te Breda worden gehouden op 30 Sept., 7, 14 en 21 oktober. Op zaterdag 21 en zondag 22 oktober zal op de Ernst Sillem Hoeve een week end plaats vinden, terwijl op zaterdag 28 oktober een handen- arbeid-middag te Goes zal wor den gehouden in het gebouw van de Vrij Evangelische Gemeente, welke verzorgd zal worden door de heer Christiaansen. Nadat de rondvraag vlot was afgewerkt, werd de vergadering door de heer Wijthman met dank gebed gesloten. Begin van brand Gisternamiddag werden politie en brandweer gealarmeerd voor een begin van brand in de bij keuken van het perceel Donze- Visserstraat 54. Toen politie en brandweer ter plaatse arriveerden, hadden de buren het brandje reeds met em mers water geblust. De bewoonster, wed. M., had in de bijkeuken een ketel water op een brandend petroleumstel ge zet en had, toen zij haar boven woning verliet, vergeten het petroleumstel uit te draaien, met het gevolg dat, toen het water verkookt was, een begin van brand ontstond. Doordat zulks tijdig door om wonenden werd opgemerkt, was de aangerichte schade gering. V Heemkundige Kring gestart met haar activiteiten. De heemkundige kring West Zeeuws-Vlaanderen, die enige maanden geleden is opgericht,' begon zaterdag j.l. haar activi teiten met het maken van een excursie naar de Romeinse op gravingen te Aardenburg, welke aldaar geschieden onder leiding van ir. J. A. TrimpeBurger van de Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek. De heer J. van Hinte, die mede •de stoot heeft gegeven aan het Ondernemen der opgravingen in Aardenburg en als belangstellen de dagelijks de opgravingen bij woont en er aan deelneemt, be groette namens de heemkundige kring in de St. Baafskerk de ruim 20 deelnemers aan de excursie. Allereerst bezichtigde het ge zelschap onder leiding van de heer J. Rosseel de St. Bavokerk. De heer J. van Hinte leidde het gezelschap rond en wees op het vele interessante, dat bij de opgravingen te voorschijn is ge komen. De opgravingen zijn in maart begonnen. De bovenlaag werd door een dragline tot op lVa meter, soms tot 2 meter diep weggegraven, waarna men met de schop verder ging. Het pro fiel van de recht afgestoken ran den van de geweldig brede en lange sleuf is bijzonder grillig. Het is niet zo heel gemakkelijk een verklaring te geven, omdat de Romeinse laag door door gravingen in de middeleeuwen werd beroerd tot zelfs in de pleisteen laag toe. Na het werk van de dragline werd laag voor laag (elk bijna een 20 centimeter dik) afgegra ven en zo stuitte men op de res ten van een enorm groot Ro meins gebouw. De resten van dit gebouw bestaan uit de aange stampte lemen funderingen, waarop de aanleg van de eigen lijke stenen fundering heeft ge rust Onder de lemen fundering zijn de sporen van het eiken paalwerk duidelijk te onderschei den. Vast staat, dat de woning heeft beschikt over centrale ver warming en een eigen bakinrich- ting; er'zijn namelijk segmenten gevonden van de verwarmings kanalen, z.g. ,,tubula". Aan het andere einde van de sleuf zijn de resten aangetroffen van wat sol datenbarakken geweest moeten zijn, waaraan men de veronder stelling ontleent, dat het stenen gebouw een officierswoning ge weest kan zijn. Vorige week werd in een loodrecht op de hoofdsleuf gegraven aftakking een middeleeuwse tonput gevon den, waarin een compleet paar kinderschoenen werd aangetrof fen, alsook veel aardewerk. Met grote belangstelling wer den de uiteenzettingen van de heer Van Hinte gevolgd. Elke deelnemer, die er interesse voor had kon een Romeinse dakpan als aandenken mee naar huis nemen. Hierna begaf men zich naar de opgraving in de St. Bavostraat waar een compleet massagraf werd gevonden van mannen, vrouwen en kinderen, die allen aan de aarde waren toevertrouwd met de voeten naar het oosten gericht, wat in de middeleeuwen een algemeen gebruik was. Men denkt dat het allen slachtoffers zijn van de algehele vernietiging van Aardenburg, toen slechts 5 van de bevolking overbleef. Na het korte bezoek in de St. Bavostraat ging men naar het museum, alwaar alle in de Aar- denburgse grond gevonden voor werpen voor bezichtiging zijn op gesteld. Tot slot ging men naar een lokaal van de openbare lagere school cpzij achter het gemeen tehuis waar men alle nog niet ge klasseerde vondsten van de Ro meinse opgraving van dit jaar heeft bijeengebracht. Tientallen dozen met beenderen, scherven van allerlei kleur en tekening trof men er aan. Het is voor de leek een raadsel, hoe men uit deze chaos de juiste scherven kan uitzoeken om de oorspronke lijke stukken aardewerk te kun nen restaureren. Reis Ouden van Dagen. Traditiegetrouw zijn dit jaar de oude mensen uit Hulst en om geving weer op reis geweest. Dit keer gold het een bezoek aan het vliegveld Zaventem bij Brussel, wat mogelijk gemaakt werd door medewerking van de Hulsterse middenstand en de Belgische ge motoriseerde politie, de zoge. naamde zwaantjes, die elk jaar. de stoet begeleiden. Omstreeks 10 uur werd uit Hulst gestart. De stoet, die uit 35 auto's en' 3 autobussen be stond, ruim 300 personen tellend, vertrok in de richting Hamme, waar men rond 11 uur arriveerde. Na bezichtiging van de stad reed' men naar het hoofddoel van de reis, het vliegveld Zaventem bij Brussel. Te Rupelmonde werd nog in „Scaldis"' de lunch ge bruikt. Omstreeks 8 uur kwam het gezelschap moe maar voldaan in Hulst aan, waar het werd opge wacht door de Stedelijke Har monie. Deze begeleidde de karavaan naar de Markt waar het door burgemeester A. L. S. Lockefeer, als voorzitter van het comité Ouden van Dagen werd toege sproken. Verder werd nog het woord gevoerd door de heer Wil- lemstein als vertegenwoordiger van de gemeente en door de heer Martens als voorzitter van de Hulster middenstandvereniging. Het slotwoord werd gesproken door deken A. Koopmans als geestelijk adviseur. Massale bijeenkomst. Voor de derde achtereenvolgen- de maal organiseerde de chiro-, dit is de Vlaamse naam voor pad vinders, een massale bijeenkomst van alle leden. Dit keer had de Chiromale zijn blikken op Hulst met zijn wallen laten vallen en het historisch stadje uitgekozen tot plaats van samenkomst. Omstreeks 9 uur kwamen reeds de eerste groepen aan, zo dat om 10 uur reeds kon worden overgegaan tot de opstelling en mars van de ruim tweeduizend chiroïsten naar de Markt, waar omstreeks half elf de plechtige openingsformatie plaats vond. Rond kwart over elf werd be gonnen met de spelen der diverse Vlaamse gewesten, die alhier ver tegenwoordigd waren. Dit duurde tot omstreeks 12.30 uur waarna het middagmaal in de afdelings kampen op het buitencentrum ,,'t Jagertje" werd gebruikt. Om 13.30 uur kwam het hoofd nummer van de dag namelijk een groot vestingspel op de wallen en in de stad. Men speelde het alom bekende Middeleeuwse spel der Gentenaren, die Hulst wilden veroveren om deze te onderwer pen, terwijl de bedreigde Hulste paren hulp kregen van de overige Vlamingen. Rond half vier volgde het einde van het spel met een overwin ning van de Gentenaren. Om 5 uur was de laatste al gemene vereniging op 't Markt plein voor het openluchtfeest. Medegedeeld werd dat de jury de chiro van Zottegem als over winnaar van het zangconcours had aangewezen. Hierna volgde een optreden van d'e chiromuziek band „Ikaros" en van een tiental vendelzwaaiers, hetgeen een im posant gezicht bood. De dag werd besloten met een défilé van de verschillende af delingen, waarna de thuisreis werd aangevangen. DINSDAG 12 SEPT. TERNEUZEN: Luxor-Thea- ter,. 8 uur: „Tussenspel in München". Café „Du Commerce", 2 u.: Verkoping van een woon huis met aangebouwde serre, schuurtje, fietsenbergplaats, erf en tuin aan de, Irenestr. 29. WOENSDAG 13 SEPT. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Tussenspel in Mün chen". Concertgebouw, 8 u.: Show avond, georganiseerd door Radio-De Buck. JONGEN IN GRAAN GESTIKT Een 13-jarige Nederlandse jon gen, Winj Knibb, zoon van Ne derlandse ouders die in de Fran se plaats Mezilles Yonnc) een boerderij hebben, is tijdens het spelen in een silo door een drijf riem gepakt en in het graan te recht gekomen. Zijn moeder schoot onmiddellijk te hulp, maar kon het kind niet bevrijden. Eerst na anderhalf uur gezamenlijke inspaning kon de jongen uit de graarrmassa wor den bevrijd. De levensgeesten bleken toen reeds geweken te zijn. De Mexicaanse autoriteiten heb ben zondag bijna tweehonderd mensen, onder wie generaal Ce- lestino Gasca, laten arresteren, omdat zij van plan zouden zijn de openbare 01de te verstoren tijdens de onafhankelijkheids feesten, die op 15 september be ginnen. De aangehoudenen zijn allen aanhangers van generaal Miguel Henriquez die bij de jongste verkiezingen de voor naamste kandidaat van de oppo sitie was. TERNEUZEN. De korpschef der gemeentepo litie te Terneuzen maakt be kend, dat inlichtingen betreffen de onderstaande gevonden voor werpen zijn te bekomen aan de navolgende adressen: Vulpen, J. van Kolk, Gouden- regenstr. 10; rode portefeuille met inhoud, De Back, Tholens- straat 33; bril, Van Tatenhove, Dahliastr. 26; zonnebril, Anke Pijnen, Donze-Visserstr. 10; ring met 3 sleutels en contactsleutel, A. A. Dieleman, Hoek P 78; zon nebril, J. Imandt, Scheldekade; herenpolshorloge en schroeven draaier, K. Bolleman, De Feij- terstr. 17; wollen shawl, Freddy de Roo, Chrysantstr. 20; 2 munt biljetten 2,50), Dusebout, Ja cob Catsstr. 3; plastic pop, Anke Dekker, Julianastr. 37; reddings boei met werplijn, L. Meeuwsen, Klaassenstr. 1vulpen-ballpoint in étui, T. Landsheer, Bernhard- straat 40; 2 sleutels aan ring, A. Buijze, Dekkerstr.l; geel dames- vest, Vermaire, Juliana v. Stol- bergstr. 11; metalen armband, P. v. d. Molen, Stijn Streuvels- straat 11; hondje. E. Verstraeten, Irenestr. 27; bruine vulpen, A. Nieuwelink, Bilderdijkstraat 1; doublé armband, D. van Blooijs, Azaleastr. 36; witte dameshoed, Eootliedenwacht, Westsluus; ball point, F. Loof, 1ste Verbinding straat 8; zwarte gummi regen- broek, P. Scheele, Driewegen O 22; étui met zakkam, Anneke Dieleman, Brugstr. 4, Othene; duimstok, C. Sol, bodekamer gemeente; riem met pistoolhol ster, Willy Calle, Vlooswijkstr. 34 en plastic regenjas, Marijke Blans, Goudenregenstr. 11. Aan het bureau van politie, Schoolplein 2, zijn te bekomen: Identiteitskaart, babyschoen tje, steeksleutel, poppenschoen- tje met sokje, visstok, zakdoek, grijze portemonnaie met inhoud, witte damessandaal, fotonegatie ven, geel wollen vest, geel ge blokt schortje, beige glacé hand- schoepen, 5 spaarzegels R. Post spaarbank, dubbele rijwieltassen, imitatie armband, bruine cein tuur (suède) en lederen motor handschoen. Maandagmorgen is bij 129 fa brieken van „General Motors" een staking begonnen, ondanks het feit dat vorige week tussen de maatschappij en de U.A.W., de vakbond van arbeiders in de auto-industrie overeenstemming was bereikt over een nieuwe loon-overeenkomst voor een pe riode van drie jaar. Tussen de onderhandelaars werd echter geen overeenstemming verkre gen over andere punten van het nieuwe arbeidscontract. Het besluit het werk neer te leggen is genomen door de voor zitter van de vakbond, Walter Reuther. Maandagmorgen, toen de onderhandelingstermijn was verstreken, begonnen de eerste arbeiders de fabrieken van Ge neral Motors te verlaten. De U.A.W. vertegenwoordigt ongeveer 325.000 arbeiders van 129 fabrieken van General Mo tors in verschillende delen van de Verenigde Staten. De Duitse bondsregering heeft als eerste bijdrage voor West- Berlijn met het doel de gevolgen van de Oostduitse maatregelen te verzachten en de verdere ontwik keling van het Westelijke deel van Berlijn te verzekeren, een bedrag van 500 miljoen mark ter beschikking gesteld. In een maandag uitgegeven, verklaring van de bondsregering wordt gezegd dat zij alles zal doen om de moeilijke toestand waarin West-Berlijn is geraakt, te verlichten. De Westduitse regering prijst in de verklaring de bezonnenheid er. de moed van de bevolking van West-Berlijn en de ferme hou ding van de bondgenoten. Het is de bedoeling dat in de loop van dit jaar 1,1 miljard mark ter beschikking van West- Berlijn komt, aldus de verklaring. West-Duitsland zal „zeer spoe dig" mededeling doen van een besluit om circa 36.000 dienst plichtigen die op 28 september hun dienstplicht vervuld hebben, onder de wapenen te houden, zo is zondag door minister van Defensie Frans-Joseph Strauss meegedeeld. De minister vertelde dit aam verslaggevers die hem vergezel len op een verkiezingsreis door Beieren. door MARGUERITE LEES 28) Nadruk verboden. En David, die Martine's hand greep toen de zuster haar rug omdraaide, en hem vurig en vol berouw drukte, omdat zij, na de mislukking van gisteren avond, toch zo'n schat was om hem te komen opzoeken, moest wel denken, dat de ring zo prachtig was. Hij had er vijftig pond voor betaald vijftig pond, die hij slecht kon missen nu hij aan het huwelijk moest denken en aan de hemel weet wat voor uitgaven in de toe komst. Vijftig pond had hem in derdaad een enorme som geleken voor een ring en hij was versla gen geweest toen hij ontdekte, dat Martine haar zinnen had ge zet op iets nog veel kostbaar- ders. Toen zij humeurig en uit dagend was, moest hij bedenken, hoe lief zij op dat punt had toe gegeven. Drie honderd pond, dacht Mar tine voldaan en hij is het waard. Zij had werkelijk niet die goed kope kunnen dragen, die David had gekozen, of hem aan haar vrienden kunnen laten zien, de vernedering zou te groot zijn ge weest. David was vervelend als het om geld ging, overgevoelig bij de gedachte gunsten van haar vader te accepteren; en hoewel hij daar later wel overheen zou komen, moest hij tactvol behan deld worden. Het had haar ge amuseerd alleen terug te gaan naar de juwelier en David's ring te vervangen door een van het zelfde ontwerp maar met onein dig betere stenen; en dit ge heimpje knapte haar echt op elke keer als zij eraan dacht. Zij wijdde ook snel enkele ge dachten aan zuster Gracia. Het had geen zin haar tegen te wer ken; bovendien was Martine niet van plan haar de voldoening te gunnen van de wetenschap hoe bitter zij gestemd was tegenover de eisen, die Davids werk aan zijn tijd stelde. Zij zou vol tact en begrip zijn en zij had de ge ruststelling te weten, dat de ver loving publiek was gemaakt, dat Davids ring veilig aan haar vin ger zat en dat hij een man was, die nooit, onder enige omstan digheid, op zijn woord terug zou komen. De jonge verpleegster diende hun thee rond en werd beloond door een glimlach van de zuster en rustige woorden van dank, wat een pleister was op de won de, veroorzaakt door de hate lijke dingen, die zuster Mawte zojuist tegen haar had gezegd... Martine weigerde de chocolade biscuits met de opmerking, dat zij nooit zoetigheid at om haar figuur. Dit trok Davids ogen naar de slanke lijnen van haar groen linnen pakje, wat haar bedoeling was geweest; maar hij bedierf door vrolijk te zeggen: „Je moet het geheim van zus ter Gracia vragen. Het komt me voor, dat zij alles eet, wat er te krijgen is. Je had eens moeten zien hoe zij en de nachtzuster gisteravond aanvielen op de vruchtencake, nadat we een zware tijd gehad hadden met die longontsteking. En kijk eens naar haar!" Martine keek, inwendig razend. Al haar goede voornemens over tact en lieve redelijkheid ver dwenen als sneeuw voor de zon. Zij haatte zuster Gracia. Zij zou niet rusten vóór zij goedschiks of kwaadschiks David tegen dat mens had opgezet. Als zij nog een minuut langer gebleven waren, dacht zuster Gracia, had ik het niet meer kun nen verdragen. Dr. Halcott had zijn verloofde ervan overtuigd, dat hij nog moest werken en bracht haar naar de lift. Zuster Gracia zag hoe de lift omlaag ging; en hqt leek- alsof al haar heimelijke hoop én haar dromen voor de toekomst ermee omlaagzakten dieper, dieper, dieper, in een De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft zondag avond in Washington bekendge maakt, dat de Russen zondag een tweede kernontploffing in de at mosfeer teweeg hebben gebracht. De explosie vond plaats in het gebied van Nova Zembla en had de kracht van enkele duizenden tonnen tni.t. De Russische kernproef waar van de Amerikaanse commissie voor kernenergie eerder op de dag melding had gemaakt was in het zelfde gebied genomen, maar had de kracht van ver scheidene miljoenen t.n.t. E>e Sowjet-Unie heeft sinds zij haar kernproeven tien dager» ge leden hervatte, zes explosies te weeggebracht, het was zondag de eerste maal dat zij twee proeven op één dag nam. „De Belgische socialistische partij is er diep van overtuigd, dat de huidige crisis in de inter nationale toestand slechts kan worden opgelost door onderhan delingen, die zo spoedig mogelijk moeten beginnen". Dit heeft de E.S.P. maandag avond in een communiqué mee gedeeld. In de mededeling van het socialistische partijbestuur wordt verder gezegd, dat 't „uit stel dat deze wijze oplossing lijdt, betreurt". „Intussen worden machtsposi ties overwogen die op de duur slechts tot de ernstigste moei lijkheden kunnen leiden". In het communiqué wordt voorts verklaard, dat het partij bestuur van de B.S.P. „ten zeer ste de hervatting van de Russi sche kernproeven betreurt, niet alleen omdat de mensheid er een ernstig gevaar door loopt, maar ooi: omdat daardoor de onder handelingen over de steeds meer noodzakelijke ontwapening moei lijker worden, een reeds zeer slechte internationale sfeer nog verslechtert en de bewapenings wedloop dreigt te versnellen". Een door alcohol wat be nevelde autobuschauffeur is maandagochtend in volle vaart met zijn vdertuig tegen een café te- Seelze bij Hannover opgere den. Het gebouw werd ernstig beschadigd. Dit was bedoeld als wraak omdat de caféhouder de chauffeur geen glas bier had willen inschenken. Voordat de wraakgierige man zijn daad stelde waren zijn passagiers uit gestapt. De Sowjet-Unie heeft maand;» op de conferentie over Laos Genève vier beginselen voorgt- steld voor de voorziening van dj internationale commissie va» toezicht voor Laos met tran sport- en verbindingsmateriaal De Russische afgevaardigde Poesjkin, zei dat de commissie in de eerste plaats de noodzake lijke voorraden, transportmidde len en uitrusting moet hebben voor de uitvoering van haar taak In de tweede plaats dienen dere benodigdheden te worden ver- I schaft door een toekomstig: Laotiaanse regering. Het derde beginsel van Poesj- kin is dat bijzonder materia:: uit het buitenland mag komen Tenslotte moeten alle vervoer- midddelen onder het beheer var, de commissie zelf staan. De Kongolese minister-presi-1 dent, Adoela, heeft maandag hei I kernkabinet bijeengeroepen orr. I te spreken over krachtiger maat- regelen tegen Katanga, zoals zijn voorgesteld door het Kongolesa nationale parlement te Leopold- stad. In ambtelijke kringen in Leo- poldstad is vernomen dat het parlement na besloten bijeen komsten op vrijdag en zaterdag een resolutie heeft aangenomen waarin de aanhouding van presi dent Tsjombe van Katanga, de ontbinding van het Katangaanse parlement, de ontwapening va.n de Katangaanse gendarmerie en de bezetting van Katanga door het nationale leger wordt geëist. De bijeenkomst van het kern kabinet werd bijgewoond door de opperbevelhebber van dé natio nale strijdkrachten, generaal Mo- boetoe. 9 Uit een rapport van de Britse socialistische partij blijkt dat sinds vorig jaar ruim 120.000 leden hun lidmaatschap niet hebben verlengd, waardoor het laagste peil sedert 1949 is be reikt. Een tekort van 100.000 pd st. (ruim een miljoen gulden! I hoopt men weg te werken me' hogere contributies. 9 Een jongen en een 15-jarig meisje, dat na een bezoek aan de kerk in Gravesend zondag avond waren gaan wandelen zijn maandag gewurgd in eer. j volle sloot aangetroffen. 0 Van Westduitse zijde is ver nomen dat 46 Duitse leden van het Franse vreemdelingenlegioen zijn gedeserteerd toen- hun een heden tijdens de crisis- in Bizerta in actie kwamen. bodemloze oceaan, verdronken en verloren voor altijd. Zij bleef even staan en trachtte haar ge dachten te ordenen voor zij terug ging naar de zaal, om te zien of de behandelingen werden gegeven zoals de dokter had voorgeschreven op zijn tocht langs de bedden. Zij voelde hoe iemand haar strak aankeek en zij keek op. Een jonge man met verward haar, grote, gespierde handen en een mager figuur staarde gespannen naar de gla zen draaideuren. Zij ging naar buiten, naar hem toe. „Ja?' De prettige, sympathieke toon was natuurlijk, wat voor zorgen zij ook mocht hebben. Hij gooide eruit: „Hoe gaat het met Patsy?" Toen, haar niet be grijpend gezicht ziende, begon hij uit te leggen, dat hij Jim San ders was, de chauffeur, die be trokken was bij het ongeluk van gisteren, toen het kleine meisje de weg was opgereden met haar fietsje. Hij was de hele nacht langs de weg geweest met een vracht uit Plymouth, toen het gebeurde. „U had de tegenwoordigheid van geest ervoor te zorgen, dat het kind en haar moeder zonder uitstel in het ziekenhuis kwa men," zei zuster Gracia snel. „Dat maakt gelukkig een groot verschil voor haar kansen." Zij gaf hem een zo geruststel lend mogelijk verslag en vroeg hoe hij er voor stond, wat de politie betrof. Hij keek somber. (Wordt vervolgd.) SCHEEPVAART IN DE BELANGSTELLING Bij opening van de nieuwe beurs week bleken de koersen niet veel van die van vrijdag te verschillen. De handel was we derom ongeanimeerd. Het weekend heeft geen zoda nig nieuwe aspecten opgeleverd dat deze op het koersverloop enige invloed konden hebben. Ook de stemming die Wall Street j.l. vrijdag liet zien was voor het Damrak van weinig betekenis. Het was dan ook in een bij zonder kalme stemming dat men tot zaken probeerde te komen, die beperkt van omvang waren. Van de internationale fondsen was Kon. Olie op 112 gulden goed prijshoudend, zonder meer. Philips werd verhandeld aan vankelijk van 975 tot 981 en bleef daarmee beneden het slot- niveau van- vrijdag. Naarmate de markt vorderde ondervonden Philips-aandelen enige steun en kregen aij wat stabiliteit op 982. In Hoogovens werd weinig om gezet en de koers bleef slechts een paar punten onder het vori ge slot AKU handhaafde vrij wel het vorige niveau. Alles bij een hadden de Internationale concerns een onbelangrijk ver loop. In het verdere verloop ont stond plotseling een vrij leven dige belangstelling in een grote open hoek voor de aandelen van scheepvaartmaatschappijen. Men kreeg de indruk dat de vraag ontstond onder invloed van een buitenlands bericht waarin de vooruitzichten voor de wereld scheepvaart aanmerkelijker gun stiger worden beoordeeld. De vrachtenmarkt vertoont tekenen van herstel en vooral de wilde vaart verheugt zich in een groot aantal vrachten, o.a. ook voor Russische rekening. Het was op merkelijk hoe levendige vraag er ontstond naar de scheepvaart fondsen. Nievelt vooral stond in het middelpunt van de belang stelling en werd afgedaan tot 170, een koerswinst van 5 pun ten t.o.v. vrijdag. Maar ook de K.N.S.M. en Scheepvaartunie waren vast gestemd en voor de overige soorten kon eveneens een goede ondertoon worden waar genomen. In tegenstelling tot de vorige week bleven aandelen van cul tuurondernemingen van belang stelling verstoken. In Deli en Amsterdam Rubber viel voor hands geen notering te beken nen. H. V. A. was op 126 onver anderd. Van de binnenlandse industriefondsen werd Hoogen- straaten ex dividend verhan- deld. Op aandrang van aandeel houders heeft het bestuur hei dividendvoorstel verhoogd van 10 tot 1254 Op de incourante markt worden nog altijd twee claims verhandeld t.w. Trips Bouwmaterialen die geadviseerd J werden op 90 gulden en Leer- damse waterleiding op 200 gul den. De markt sloot kalm maar met een levendige hoek voor de scheepvaart. Beursindiciï 7/9 8/9 119 Intern., conc. 541.52 536.98 53582 Industrie 356.70 357.64 355.79 Scheepvaart 189.47 189.69 192» Banken 222.91 223.25 222» Handel enz. 161..56 160.35 160.41 Algemeen 3 94.11 392.09 391» NabeurskoersfH AKU: 382 slot 382 P81' Kon. Olie: 111.30—111.50 111.40 Philips: 978 g.b.—984 984 ,9B1' Unilever: 731—733 gl. 732 C3i i) tt (888) Hoogovens: Advieskoersi'O buitenlands bankpap'e! De advieskoersen voor lands bankpapier geldend m - sterdam op heden luiden: Engelse pond 10.0910.19, Ainr rikaanse dollar 3.583.62, i- dese dollar 3.463.51, Fr frank (100) 72.60—73.10, BeL sche frank (100) 7.21T.26. se Mark (100) 90.10—90.60, Z\\ serse frank (100) 83.6o Zweedse kroon (100) 6®;-D.7'-nL Italiaanse lire i10-00?* -1 qo— 59.70, Deense kroon (100) 51. 52.90. Noorse kroon (100) 49 50.85, Oostenrijkse Schilling 13.95-14.05. Portugse escudo iw 12.6012.75, Spaanse pesera i gr. coup.) 5.95—6.10).

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2