Ze is er weer Smidfs heerlijke witte Speculaa en u van de week KOLEN, GAS of OLIE... BLIEK Aansl Moderne of klassieke Pagina 6 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 9 september \<A fooc di Neem fruit vóóraf Preach* hand* Een huisvrouw kan niet alles weten 9 De rentekaart dient u van het meisje op te vragen. Bezit zij deze (nog) niet, dan moet zij er een aanvragen bij de Raad van Arbeid. Op deze kaart moet u rentezegels plakken opdat de hulp verzekerd is krachtens de invaliditeitswet. Welke verwarming kiezen wij a.s. winter? NOORDSTRAAT 15 TERNEUZEN De dadei 40.000 An n; A. H. DE SMIDT, Nieuwediepstraat 1, Temeuzen, Telefoon 2926 WAT PREFEREERT U OVER SMAAK VALT NIET TE TWISTEN Nu het najaar weer op komst is, gaan we ook meer aandaeht besteden aan ons interieur. Want wanneer het buiten koud en guur is, willen we ons behaaglijk voelen binnen de bescher mende muren van onze woning. Het interieur van ons huis speelt een zeer belangrijke rol, want het bepaalt de sfeer. Daarom zullen er tegen deze tijd diverse maatregelen worden genomen om de aankleding en inrichting voor de winter te com pleteren. HET LEVEN IS EEN SCHOUWTONEEL Vrouwen spelen de hoofdrol bij de regie van het huishoudspel. Eij de aankleding van het toneel waarop zich het levenstoneel af speelt, heeft de vrouw de beslissende stem. En het is een belangrijke stem, want de gezelligheid in huis wordt voor een groot deel be paald door de décors en requisieten. Nu is de beslissing over de inrichting van huis-, eetkamer en salon, want dat zijn de vertrekken waar het om gaat, in de laatste jaren niet gemakkelijker geworden. Vóór de oorlog bewogen zich de stijl, vorm en kleur der meubelen en stoffering langs traditionele lijnen, waar weinig verandering in kwam, al was er variatie genoeg te vinden in model, houtsoort en stoffen. Na de oorlog kwamen er wijzigingen op allerlei gebied, die eerst aarzelend hun intrede heb ben gedaan, maar die zich thans een vaste plaats veroverd hebben op het terrein van de woninginrichting. Vanzelfsprekend hebben het ruimtegebrek en de technische ontwikkeling van nieuwe mate rialen daarbij een rol gespeeld, de meeste mensen moeten tegen woordig toekomen met een en kele (Engelse) kamer, waarin hoogstens een afzonderlijke „eet- hoek"; maar niet minder belang rijk is de verandering van smaak, die zich bij velen, vooral jonge ren, heeft voltrokken. Een ge wijzigde geestelijke instelling en de sociale revolutie vinden huil weerslag in de wijze waarop men produceert, dus ook in de voort brenging en keuze van een ameu blement en de overige aankleding van het huis. Plastic en staal Dat bij meubelen en kasten, radiotoestellen, televisie en gor dijnen etc. de grondstoffen plas tic en metaal steeds meer wor den gebruikt, is een gevolg van de wensen der huisvrouwen naar gemakkelijk te hanteren mate riaal, dat zo weinig mogelijk on derhoud vraagt, waardoor de hoeveelheid werk in de huis houding vermindert. De toepassing van zelfbouw en aanpas-meubelen, de aanschaf van eenvoudige metalen stoelen en tafels, de vraag naar grote stukken die licht in gewicht en strak van lijn zijn, dit alles is deels een gevolg van de zich wij zigende instelling, die de niet bewerkte vorm als ideaal kiest. Wij zoeken het doelmatige als gevolg van een op nuchterheid ingestelde geest, die elke over bodige versiering mijdt en de grootste eenvoud kiest. Veel vrouwen, vooral de jon gere, kunnen verrukt zijn wan neer ze zich mogen bewegen in een interieur met ruw-houten meubelen in lichte uitvoering. Zelfs metalen meubelen hebben hun intrede gedaan in dc huis kamer. Bij de kantoormeubilering hebben zij grote bedrijven ver overd. En waarom zouden we niet rusten in een dol'-gelakte fauteuil met metalen rug en leu ningen als die heerlijk verend zit en gezellig kleurt in de kamer? Stijfheid en stijfselkistjes Nog steeds is er een groot aan tal huisvrouwen dat de keuze on Deze hele week viert het West- land weer z'n druivenfestijn. In juni zaten de toen pas gekrente koude" druiven nog als petiete rige korreltjes aan de trossen maar ze zijn inmiddels uitge groeid tot prachtige rijpe vruch ten, die de trossen volkomen op vullen en met hun mooie matte glans tussen de zacht groene bladeren in de stille ruimtes van de kassen een haast adembe nemend schouwspel bieden. Van heinde en verre komen de men sen nu naar het Westland toe om daar te genieten van deze edele vrucht, maar ook degenen die dit voorrecht niet hebben kunnen gelukkig druiven in over vloed kopen en daarmede de maaltijd besluiten. ZONDAGMexicaanse mais- soep; rosbief, aardappelen, snijbonen; druiven. MAANDAG: Koud vlees, gebak ken aardappelen, sla, ravi- gottesaus; caramelvla. DINSDAG: Omelette-champig nons; aardappelen, bleek selderij in roomsaus; prui mencompote met rest room. WOENSDAGSpekschnitzels, andijviestamppotkarne- melkpudding met vanille saus. DONDERDAG: Gevulde toma ten; rijst, chutneysaus; yo ghurt met chocoladestrooi sel en lange vingers. (Eventueel bonen in de week zetten.) VRIJDAG: Kalfspoulet, kerrie saus, witte bonen, aardappe len óf visragoüt rosé, aard appelpuree. worteltjes; hangop. ZATERDAGPaprikarijst, fruit. MEXICAANSE MAÏSSOEP De bladeren, haren en de stronk van 2 maiskolven verwij deren, de korrels er met een scherp mes afsnijden en deze in een bodempje water met iets zout in 20—30 minuten gaar ko ken. Ondertussen een paprika in plakken snijden en deze even bakken of enkele minuten in wat water koken. Van 40 gr. boter, 40 gr. bloem, 2 theelepels ker riepoeder en -?i liter bouillon een mooi glad gebonden soep maken en er tot slot Yt, liter melk en de maiskorrels doorroe ren. Alles goed heet maken en daarna van het vuur af 100 gr. geraspte kaas in de soep strooien en er goed doorkloppen. Zo no dig de soep met wat zout op smaak afmaken en garneren met de plakjes paprika. PAPRIKARIJST MET KAAS 50 gr. boter smelten, 1 fijn ge sneden ui erin fruiten, 200 gr. rijst erbij doen en meefruiten tot de korrels goudbruin zijn gekleurd. 'A liter water toevoe gen en de rijst hierin ongeveer 15 min. zachtjes laten koken. Twee heel fijn gesneden papri ka's, 1 gesneden tomaat en 100 gram fijn verdeelde ham erbij doen en de rijst op een heel zacht vuur verder gaar en droog laten worden. Van het vuur af 75 gram in dobbelsteentjes ge sneden kaas erdoor roeren, de paprikarijst in een vuurvaste schotel doen, met 25 gram ge raspte kaas en paneermeel be strooien, een paar klontjes boter erop leggen en in de oven bruin maken. Vóór het opdoen met plakjes tomaat garneren. N. B. De geraspte kaas kan ook door de rijst worden geroerd waarna het gerecht meteen wordt opgediend. In dit geval is dus geen oven nodig. CHUTNEYSAUS 10 gr. boter bruin maken, 10 gr. bloem er droog doorroeren, 1 lepel tomatenpuree erbij doen en al roerend V/2 dl dunne room erdoor doen. Blijven roeren tot de saus goed van dikte is en dan met chutney op smaak afmaken. van moderne meubelen afkeurt als waardeloze nieuwlichterij. De zeer modieus ingestelde vrouw verwijdt de meer conservatieve haar stijfheid en ouderwetse in stelling. Dc laatste vindt dit ar gument niet vleiend en antwoordt op deze uitdaging, dat bij de uit haar evenwicht geraakte jeugd elke goede smaak zoek is en dat zij op „stijfselkistjes" gaat zit ten voornamelijk uit gebrek aan contanten om „degelijke" meu belen te kopen. In de redenering van beide groepen zit veel onwaars en de verwijten van beide kanten zul len moeten veranderen in begrip. Het is in veel gevallen juist, dat de meubelen in moderne uitvoe ring goedkoper zijn dan de „ouderwetse" uitvoering in go- thick of oud-Hollands. De ver siering met al dan niet met de hand beschilderd glas in lood en veel krullen en z.g. beeldhouw werk is bewerkelijk en meestal niet goedkoop. Doch dit alles heeft met degelijkheid niets te maken. Vooral in het aanvangsstadium hebben veel meubelfabrikanten echter minder goede produkten geleverd in de moderne uitvoe ring. Dit kwam deels door de grote vraag naar meubelen, waardoor men de kwaliteit dik- wijjs verwaarloosde, deels ook door gebrek aan ervaring in de bewerking van het nieuwe mate riaal. Die kinderziekten zijn thans geheel overwonnen, zodat men in elk genre nu een goed meu bel kan krijgen. Ieder zijn smaak De stijl, het model en de alge mene mdruk, die zeer moderne meubels op de bezitter maken, zijn zó sterk afwijkend van de klassieke meubelen, dat niemand de nieuwe lijn alleen verkiest uit kostenoverwegingen. Wie dat toch doet, zal zich bekopen, want dan begint het interieur snel tc vervelen en dan wil men toch iets anders. Overigens valt er over sinaak niet te twisten. De „ouder wetse" meubelen zijn niet le lijk voor w ie van de gezellige kleuren en de warmte, die er van uit straalt, houdt. De mo derne meubelen van welke stijl ook zijn geen teken van onevenwichtigheid of zieke lijke afwijkingen. Beide soor ten hebben hun bewonderaars en worden door anderen weer verguisd. Dc een houdt van Rembrandt en werpt een vernietigende blik op Picasso of Karei Appel. De ander aanbidt de moderne mees ter en kan voor de zeventiende- eeuwse kunst geen waardering vinden. Laat ieder zijn keus be palen overeenkomstig zijn instel ling, dan wordt de variatie in de aanblik van het menselijk kunnen groter en dan is een bijdrage ge leverd tot grotere welvaart, om dat de industrie aanpassing heeft gevonden bij iedere behoefte. Drs. HILDEBRAND. (Nadruk verboden.) GEEN UILE-, MAAR EEN UIENBRIL Ou de internationale uitvinders- beurs in Kassei" zijn uienbrillen te zien, die definitief een eind zullen maken aan het „verdriet" van vele huisvrouwen. Bij het schoonmaken van uien blijven de tranen nu achterwege. Het montuur is geheel bekleed met sehuimplastie. De zon heeft zich niet t, paald van haar goede g-, I doen kennen, tot dusver,!] hebben wc deze zomer viel geteld 3 of 4 zomerse das«, l gehad en daarop kan J mens nu eenmaal niet RI teren. Vele vitaminen, die de ons kan geven, hebben dus gemist en hierin moet c, de een of andere manie voorzien worden, want winter duurt langt We z^ll ien dus de komende maant,, veel fruit moeten nuttiger Hier te lande is he,t veeia.1 gebruikelijk, het fruit naetj warme maaltijd te eten, ntai j geleerden hebben ontdekt 2 vitaminen het meeste cfK-f hebben, als we 't fruit dal on, zovele waardevolle vitamin»! verstrekt, niet na, maar voor1] deze hoofdmaaltijd nuttige In 't buitenland eten voc.j al veel dames dagelijks eenI halve grapefruit voor zij aar het ontbijt beginnen, dus o de nuchtere maag. En dat ,i ook uitstekend voor de lijcj Het is 0111 deze redenen, f dat wij u in overweg^ j geven eens een proef te nt-l men met het verstrekken v# b.v. een halve srrapc-fnjrj per persoon als vóórgerecht, 3 of zo u wilt, een andere ti-j trusvrueht, maar volg ook in dit opzicht de raad-l geving op van de geleerde»: I Tube ?5 Ct Uantt Het Is de Hamamelis die 't 'm i TIPS Wat er komt kijken bij de huishoudelijke hulp 0 vraagt bij do bedrijfsvereni ging voor détailhandel en ambachten (DETAM), Ouden oord te Utrecht een formu lier aan. U moet premie be talen voor de ziektewet en ziekenfondsenbesluit. 9 Uw hulp moet zyn aangesloten bij een algemeen erkend zie kenfonds. U moet bij een postkantoor een aantal ver klaringen halen voor verzeke- ringgerechtigde werknemers. Iedere week of maand, al naar gelang de hulp haar sa laris uitgekeerd krijgt, geeft u haar een ingevuld bonnetje, dat zij aan de bode van het ziekenfonds terhand moet stellen. 9 Op liet belastingkantoor (af deling huishoudelijk perso neel) moet u een werkne mersverklaring halen, die het meisje moet invullen en die u daarna weer moet opzen den. 9 U dient daar een loonbelas- tingkaart te vragen, die aan het eind van ieder jaar naar het belastingkantoor moet worden opgezonden. Een loonbelastingtabel voor huis houdelijk personeel kunt u daar eveneens verkrijgen. Met de op deze tabel voorko mende bedragen is reeds re kening gehouden met even tueel loon in natura, dit is eventueel kost en inwoning, die uw hulp geniet en waar over ook belasting verschul digd is. Ook als u de loonbe lasting voor uw eigen reke ning neemt, kunt u deze tabel gebruiken. De loonbelasting moet eens per half jaar wor den afgedragen aan de ont vanger der belastingen, waar voor u gebruik maakt van het loonbelastingformulier. 9 Van dc bedrijfsvereniging ont. vangt li een loonlijst, die op vastgestelde tijden naar de bedrijfsvereniging moet wor den opgezonden. 9 Bij een boekhandel koopt u een loonstaat en daarop moet u invullen het loon, dat door u is uitbetaald, hoeveel belas ting u hebt ingehouden er. welk bedrag aan de ontvanger is overgemaakt. Deze loon staat dient 5 jaren te worden bewaard. 9 Indien uw hulp ziek wordt, moet u binnen 24 uur hiervan kennis geven aan de bedrijfs vereniging. Nu kunt u het loon van het meisje zelf blij ven betalen in welk geval u de uitkering van de bedrijfs vereniging ontvangt. 9 Blijft het meisje gedurende haar ziekte bij u thuis, dan geniet zij natuurlijk volledige kost, zoals overeengekomen is bij de indiensttreding. Hebt u een meisje voor dag en nacht en moet zij de tijd ge durende haar ziekte doorbren gen bij haar ouders, dan bent u verplicht, haar schadeloos te stellen voor het verlies van kost en inwoning. 9 Wordt het werk hervat, dan moet u de zelfde dag de be drijfsvereniging daarvan op de hoogte stellen. Indien een ziektemelding te laat plaats heeft, is de kans groot, dat over een of rneer dagen geen ziekteuitkering plaats heeft.- (Nadruk verboden.) Vele lezers gaan zich al weer beraden over de verwarming voor de komende winter. Wat zal 't worden? Gashaard, olie- haard of kolenhaard? Laten we eerlijk zijn, hoe u 't ook bekijkt, zowel 't een als 't ander is duur, maar u behoeft het stoken niet duurder te ma ken dan nodig is. Alles hangt -af van de vraag voor wie de verwarming moet dienen. Voor een gezin (met of zonder kinderen), voor alleen staanden die hun dagelijkse bezigheden buitenshuis hebben, of voor een (paar) bejaarde(n)? Laten we eens enkele voor beelden bezien. KAMERBEWONERS Een paar vriendinnen hebben een gezamenlijke woonruimte gehuurd, laten we zeggen een paar onderwijzeressen, of ver pleegsters. Die wonen vaak sa men. Zij staan zo laat mogelijk op, maar het valt niet mee 's win ters met een koud lichaam de deur uit te gaan. dus zij willen zich bij 't ontbijt graag wel war men. Een kolenhaard moet eerst worden opgepookt al brandt hij 's nachts door. Goed, de dames staan om half acht op, schud den het rooster, ledigen de asla en de kachel trekt op, maar dit gaat r.iet zo vlug, dat zij binnen 10 minuten behaaglijk warm zit ten. Bovendien moeten ze dan niet vergeten hebben de kolen kit te vullen. Tegen de tijd dat zij warmte voelen, moeten zij de haard weer afsluiten, want dan moeten ze wee. Vlug temperen veroor zaakt echter slakken, met alle narigheden hieraan verbonden. GAS OF OLIE? Verwarming met een oliehaard geeft al enige verbetering, maar deze geeft niet zó gauw warmte als een gashaard, die onmiddel lijk hitte uitstraalt. Bij een oliehaard moet wor den gezorgd voor olie-opslag buitenshuis (in tuin of op bal kon) en voor het tijdig vullen, Gaat het aansteken in verband met tijdsgebrek een beetje vlug, dan loopt u de kans op knoeien, met alle ,,reuk" daaraan verbon den. Tegenwoordig is in ge meenten met een redelijke gas- prijs de oliehaard bepaald niet goedkoper dan een gashaard, mede gezien het feit dat de olie prijzen „aangepast" werden en worden aan de kolenprijzen. Staat de oliehaard in de laag ste stand, dan verbruikt hij toch olie. want van niets kan hij niet branden. Een gashaard kan tij delijk worden uitgedraaid, de oliehaard daarentegen niet. De kolenhaard geeft onze on derwijzeressen financiëel enige verlichting, maar als zij instellen op „nachtrust", duurt het heel lang vóór zij de behaaglijke warmte terugkrijgen. Voor deze categorie werkers gaat er niets boven gasverwar- ming. hetzij met stadsgas, hetzij met butagas. EERST REKENEN De gashaard is werkelijk ideaal voor allen die hun bezig heden buitenshuis hebben. Geen vuil, geen voorraad-schuur en geen vullen, niets van dit alles, een lucifertje en de kachel brandt op volle kracht. Latei- kunnen zij temperen of uitscha kelen naar verkiezing. De aanleg van gaspijpen kan soms duur uitkomen en geeft gebreek in huis, dat is een na deel. Ook moet tevoren worden uitgerekend, wat het voordelig ste is; stadsgas of butagas. De gasfles kan in 't laatste geval in de onmiddellijke nabijheid van de haard een plaatsje krijgen, maak er een kastje omheen, een vrolijk doekje erover, een plantje erop en klaar is Kees! Voor een gezin met kinde ren waarvan één of meer per sonen doorgaans de gehele dag thuis is of zijn, is een traditionele kolenhaard (liefst geschikt voor de kleinere brandstofsoorten) de aange- wezen verwarmingsbron. vooral ook omdat er dan vï algehele afkoeling van kamer nooit sprake is en i kinderen 's morgens in ee:| aanvaardbare temperate! aan 't spelen kunnen slaan, J EN ONZE BEJAARDEN? Er zijn bejaarden, die nij zwaren bij de kolenhaard, ma; toch klagen over de rompsloir en de kolenrekening. En inde- daad zijn er, vooral voor hulpbehoevenden, verscheid» nadelen aan het stoken van to len. Meermalen per dag mofjj een kolenkit worden gevttl: hetgeen voor oudere mense heus niet meevalt. Als ze é'4 nog het ongeluk hebben, t ze voor het scheppen var: i brandstof naar buiten mof ten, of de kit een trap ten op- of aftorsen, zouè! we beslist adviseren een s I dere stookmethode te kie; indien dit mogelijk is. Daar komt bij, dat er steSl een aanal mud kolen tegeHjLl huis moet worden genonc hetgeen wel eens tot moei» heden aanleiding kan geven. K oplossing is, in dergelijke len de brandstof in kleinen hoeveelheden en in papieif- zakjes te laten leveren. Het wat duurder, maar deze zakje' kunnen zonodig in de zelfde fel mer in een kast worden gebt gen indien het vertillen van volle kit ondoenlijk is. WIE GOED TER BEENIS Bejaarden die nog van markten thuis zijn, veel wa# len, bij familie op bezoek en overigens ook nog best M de pinken zijn, zouden wij da»! om liever gasverwarming aan* velen. Dit geldt ook voor de s!' pensioneerden die het ervs: Kunnen nemen en graag et- reisje maken of een W8*' end of een paar weken elde? logeren. Zij hebben dan ï8" omkijken naar de haard- hoeven niet terug omdat ®- kachel anders uitgaat, F? ben bij terugkeer geen to» over het uithalen en n$' aanleggen van het vuur. draaien de gaskraan dict'^ ze uitgaan en zijn me: lucifertje klaar als ze J® de avond weer thuiskom81. Wel moeten zij er om denfc®; dat ze ook de hoofdkraan sw' ten als zij naar bed gaan 01 n huis verlaten. Ook later, als zij enigere r hulpbehoevend worden, beoo zij gemak van hun gashaard- Fj eenvoudige bediening verj.a"r hen van vele problemen, anderen thans mee tobbea J. holtslag- Frankering bij abonnement; 1 Lireoteur-Iloofdredacteu, 1. Redactie-adres: Noords Administratieadres: bi Telefoon 2073 Gironummer 38150 Vrijdagavond is een hoev beid brandbare stof, verboi met een ontplofbare lading sen Nogent en Romilly gepL op de weg welke generaal Gaulle moest volgen om naar zijn verblijf in Colom !es-deux-Eglises te begeven dus heeft het presidentiële reau meegedeeld. 0e ontvlambare substa vatte vlam, zonder een ont fing te veroorzaken, tegen vrijdagavond op het momen de auto's van liet preside: gezelschap passeerden. De rit werd niet vertraag De Gaulle zelf, die voorgenomen tijdstip in bëy-les-deux-Egiises aank om daar het weekeinde dc ■brengen, heeft het Elyse Parijs telefonisch van dc pleegde aanslag op de h gesteld maar daarbij vei met de publikaiie van he richt tot zaterdag te wach De plaats van de aanslaj op ongeveer 100 km a: van Parijs op de weg naai ves. De ontbrandbare vloeist de weg was benzine. Men herstelt dat zich in de nal iemand ophield die de b op de één of andere manie ontbranden op het momei de auto van De Gaulle kwam. Deze auto is inde dwars door de vlammen g en vertoonde er duidelijke van. Mevr. De Gaulle volgde echtgenoot in een andere Enkele minuten na de a werd door een gendarme trouille een verdacht p aangehouden, die na zijn a tie een volledige bekenteni afgelegd, t De minister van Binner Zaken, Roger Frey, zeide uiterst-rechtse anti-Gaulli beweging „Het geheime (O. A. S.) ongetwijfeld aanslag verantwoordelijk (Hij verklaarde dat de raals Vanuxem en Crèv die men als de leiders i O. A. S. in Frankrijk best zaterdagochtend in Far gearresteerd. President De Gaulle onverstoord te zijn, hoe lading explosieven hem, een politiefunctionaris, i: ken had kunnen doen Waarschijnlijk is deze echter door regen dooi worden. Vóór het Elisée te Pa: zaterdagavond ijzeren b geplaatst. De politie cor de identiteitspapieren va mobilisten. Van welingelichte zijdt rijs is vernomen dat vol Franse politie medewerk de dader de uitgangen De Amerikaanse mini Landsverdediging; Robei mara heeft zaterdag te 1 ton meegedeeld dat „in c dellijke toekomst" ongev tigduizend man Ami troepen naar Europa zu den gezonden. Er bevindt zich reeds een kwart miljoen Ami militairen in Europa. Vernomen wordt dat den van de 40.000 man ingevolge een verzoek Amerikaanse NAVO-oj hebber, generaal Nors ve: zoek werd gedaan ii met de spanning tussei West om Berlijn. Volgens ingelichte k Washington heeft de kaanse regering besloi herfst nog ongeveer 35 tairen naar West-Dui zenden wegens de spar dom West-Berlijn. Een officiële medede omtrent zou op handel Generaal Lauris N< geallieerde opperbevel Europa, had om de 3i gevraagd ter versterkir zevende leger in Dui zijn logistieke eenhede De 35.000 man zoudei vulling zijn naast de die, naar reeds beket

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 8