JScrótt BINNENLANDS NIEUWS Fiasco van de terreur BATA SCHOOLSCHOENEN t leukste ZUSTER GRACIA waarover moeders en hun dochters het eens zijn... goedkoopste! 17e Jaargang Nr 5390 Mode op kleine voet... er is een BATA filiaal vlakbij! LEUK OM ER BIJ TE NEMEN! DORPELINGEN DOOR „DAROEL ISLAM" VERMOORD Seizoendaling van de werkloosheid SLECHTE BETREKKINGEN TUSSEN AFGHANISTAN EN PAKISTAN HUMOR AAN DE ZONEGRENS ^meVbetonnen P®len en prik keldraad. Een der vopo's, die kennelijk ergerde aan een «mtal jongelieden die aan de f'ierse kant het werk gadesloe- f™: rlaP hun toe: „Wacht maar, uy herfst komen wij er over- i' ,waaroP een der Beierse PromPt reageerde met: ha i .i,- ?e 00k n°g? Er blijft J jullie niemand meer over..." BELGISCHE RIJNREDERS OVER SCHELDE—RIJN VERBINDING héél wat anders verpakking 135 ct TERNEUZEN lurwerken, alles bin- 1NDAG 11 SEPT. ur vreemdste en ge- eld met de liefde ge vrow. Waarom ;e vrouwtje in een Wie was de stem dood bedreigde mg boven 18 jaar. en knap gemaakt CK." lijk groots in deze 3 13 SEPTEMBER >ANO BRAZZI icolor film: aannemen of ver- ■n redden of ver- iefde kennen, be verboden tussen- Toegang 14 jaar. A" - 14 jaar. HIST" - 18 jaar. JA GEZELLIG 'RIJDAG 8 SEPTEMBER 1961 DE VRIJE ZEEUW in Siberië, line atoomexplosie „„rmede het Krem..., -- Ede maakte aan het mora- en eI nroeven met kernwa- 'ens'heeft zich tegen de Sow jet- tfnie zelve gekeerd. Hoe enorm Heschok ook was voor de in elgrado confererende -.actieve nit i alen" vooral, zij geraakten lei niet dooi und®rstchbroesUsjef Bsendeel, wanneer Chroesjtsjei ^Et hebben verwacht, dat zijn "mek van terreur de leiders van ,„e niet aan een der twee grote blokken verbonden staten er toe I vr brengen, uit pure angst druk op Het Westen in de kwes- e Berhjn uit te oefenen, heeft ,jj zich deerlijk vergist. Eerst nog wat aarzelend, maar I allengs openlijker en scherper, hebben deze leiders, van Tito tot en met Nehroe, de handelwijze J van Moskou veroordeeld als een I tegen de vrede gerichte daad. En daarbij negeerden zij terecht de krokodillentranen, die Chroesjt- sief bij het plegen van zijn wan daad vergoot. De leugen, dat Amerika het plan had, kernwa pens in het geheim te beproeven en dat Rusland daarom „m het belang van de vrede wel ge- I dwongen was het vóór te zijn, (vermochten zelfs de halve mee lopers van het Kremlin onder het gezelschap in Belgrado met te slikken. Geen bijzondere emoties, behal ve die der verontwaardiging, heeft het Russische optreden in het Westen zelf gewekt. Eén van 100 of 10 van 10? I President Kennedy reageerde l onmiddellijk met de geruststel lende verklaring, dat het Weste lijke atoomarsenaal geheel vol doet aan de eisen van de defen sie. Daarna vertrok hij uit Wash- ington voor een korte vakan tie en miljoenen Amerikanen, met een klein extra verlof i wegens „Labour Day", volgden zijn voorbeeld. Het was Chroesjt- [sjef niet gelukt onder zijn tegen strevers paniek te zaaien. J D" Sowjet-leider had daar ove- rigens zeer zijn best voor gedaan door te verklaren, dat zijn land thans bezig is aan de ontwikke ling van een kernbom van 100 1 megaton, dat wil zeggen een bom met een explosieve kracht van een miljoen ton t.n.t., dus vijf maal zo krachtig als de bom, die op Hirosjima viel. Zo'n bom lichtte hij nader toe, kan ver- I voerd worden door raketten van de soort, waarmede de Russen Titow en Gagarin rond de wereld I schoten en de Amerikanen heb- ben zulke raketten niet. Maar ook daarvan is men in I hot Westen niet geschrokken. De I deskundigen wijzen erop, dat een I dergelijke zware bom in feite een onpraktisch ding is: er is op I de wereld geen doel groot genoeg om er als object voor in aanmer king te komen. Tien bommen van I tien megaton zijn heel wat doel- I maitger dan een van honderd j megaton. Wat spookt daar rond? I Omdat het niet mogelijk is in de hersens van Chroesjtsjef te i kijken, is het ook niet mogelijk i te zeggen wat hem heeft gedre- I ven tot een actie, waarvan hij I zonder twijfel wist, dat zij door de gehele niet-eommunistische wereld, de neutralen incluis, zou I worden gelaakt. Wellicht acht hij, nu er in de militaire machts verhoudingen een soort pat-posi tie is ingetreden, de tijd rijp voor een politiek van terreur. Maar de reacties hebben aangetoond, dat hij zich misrekent, wanneer hij daarmee zijn doeleinden in de in ternationale politiek denkt te be reiken. In de jaren na 1945, toen de Amerikanen een atomaire supe rioriteit bezaten, hebben zij deze nimmer ter bereiking van egoïs tische doeleinden aangewend. Dat betekent echter geenszins, dat zij op dit ogenblik, nu deze meerderheid in een eyenwicht is veranderd, voor Russische drei gementen door de knieën zullen gaan. In zekere zin kan het Westen Chroesjtsjef dankbaar zijn. In de eerste plaats heeft hij het de mogelijkheid geschonken nog eens duidelijk te maken, dat het niet, zoals in de dagen van Mün- chen, voor terreur zal wijken. Initiatief hernomen. De Berlijnse kwestie vraagt om een nieuwe regeling. Die zal er ook komen. Maar het zal geen regeling zijn, die onder druk van een chantage-politiek tot stand is gebracht. In de tweede plaats neeft Chroesjtsjef aan al die hele en halve koloniale landen van het recente verleden, die hun wantrouwen tegenover de Wes telijke staten nog steeds niet heb ben verloren, aangetoond, wie in werkelijkheid een ontwapening, waarop alle hoop voor de toe komst moet worden gebouwd, saboteert. President Kennedy zal niet na laten op de deze maand begin nende zitting van de Verenigde Naties, de volkerenorganisatie, die de hoogste verantwoordelijk heid voor de ontwapening draagt, vast te nagelen, dat de Sowjet- Unie die saboteur is. En tegelijk zal hij zijnerzijds een nieuw ont wapeningsplan indienen. Een indrukwekkend gebaar van Westelijke wil tot de vrede was reeds het vorige weekeinde gedane Amerikaans-Britse voor stel aan de Sowjets om in ieder geval proeven met kernwapens in de atmosfeer te verbieden. Zo heeft het Westen, dank zij Chroesjtsjefs, het initiatief kun nen heroveren op een gebied, waarop dit van het grootste ge wicht is. (Nadruk verboden.) Echt een schoentje voor meisjes. Beige geprent leer, versierd met aardige perforatie op het voorblad. Leuk hakje en stevige zool. q_ Model 87 v.a. O. Stevige schoolschoen op Italiaanse leest. Sterk soepel leer (bruin of zwart) met sierstiksel op voorblad.. Echt 'n schoen die er q_ tegen kan! Model 22..v.a. lO. Onze bekende flexible kinder-' schoen in bruin. leer. Eenvoudig en stevig' met lichte, porozool. Vanaf de kleinste maat voorradig.- q5 Model 86 v.a. 4. .Sterke halfwollen ankiets in moderne strepenv.a. l.oo Nylon ankiets in frisse effen tinten. 2 paar voor.2.25 De kniekous is weer helemaal modern!. Wol. in diverse kleuren.V.a. 1.55i Leden van de ..Daroel Islam" hebben dezer dagen 58 mensen in twee dorpen ten oosten van Bandung vermoord. De opstan delingen staken 131 huizen in de dorpen Tjilanang en Legoktja- reuh in brand en schoten de vluchtende dorpelingen neer. Van de zijde van het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken wordt vernomen, dat Aleha- nistan heeft geweigerd in te stemmen met het voorstel van Pakistan om dc Pakistaanse be langen in Afghanistan, na het verbreken der diplomatieke be trekkingen tussen de twee lan den, door Engeland te doen be hartigen. Er werd geen reden voor de weigering opgegeven Afghanistan heeft zijn diplo matieke betrekkingen met Paki stan verbroken, nadat Pakistan geweigerd had terug te komen vat zijn eis tot sluiting van de Afghaanse consulaten en han- ticlsvertegenwoordigingen in Pa kistan. Pakistan had deze eis gesteld omdat zijn diplomatieke en andere vertegenwoordigers in Afghanistan belemmeringen on dervonden bij de uitoefening van hun taak. Groepen Oostduitse arbeiders °P het ogenblik onder toe zicht van de volkspolitie bezig de negrens in het zuiden van Duitsland scherper af te bake- De geregistreerde arbeidsre serve van mannen daalde in augustus van 24.813 tot 22.641. De bezetting van aanvullende wer ken daalde verder van 2.195 tot 1.630. Het aantal ingeschreven werklozen daalde van 22.618 tot 21.011. Aldus het maandelijks over zicht verstrekt door het mini sterie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Het voor seizoen gecorrigeerde oijfer van de geregistreerde ar beidsreserve steeg met 1000 tot 34.000. Dit kan, zo deelt het mi nisterie mede, waarschijnlijk aan toevallige oorzaken worden toegeschreven. De openstaande aanvragen van mannen daalde van 97.810 tot 91.996 hetgeen voor deze tijd van het jaar een normaal ver schijnsel is. Deze ontwikkeling van vraag en aanbod is, zo vermeldt de toelichting, grotendeels het ge volg van de omstandigheid dat vele mannelijke jeugdige inge schrevenen, die dit jaar de school hebben verlaten, emplooi konden vinden in het bedrijfs leven. De geregistreerde ar beidsreserve van jeugdigen daal de met 1028 tot 2445; de open staande aanvragen van jeugdi gen daalde met 5946 tot 31.394. Van het aantal jeugdigen, dat eind z ugustus als werkloos stond geregistreerd, zal nog een be langrijk deel in september ge plaatst kunnen worden. De daling van de geregistreer de arbeidsreserve deed zich vooral voor in de beroepsgroe pen landbouw, metaal, bouw en losse arbeiders. De werkgelegenheid in de landbouw steeg doordat een be gin werd gemaakt met de graan oogst en in enkele gebieden met de aardappeloogst. Daarnaast trokken de dorsbedrijven, de graandrogerijen en de aardap pelmeelfabrieken personeel aan. De daling van de geregistreer de arbeidsreserve van metaal arbeiders werd voornamelijk BRAND IN WOLMALERIJ li d» wolmalerij Vugs aan de af veroorzaakt door de bemidde ling van de zojuist hun opleiding voltooid hebbende L. T. S.'ers. Dit is eveneens het geval in de bouwvakken. Bij het handels- en kantoor personeel vond enige stijging van de geregistreerde arbeidsre serve plaats. Het betreft hier voornamelijk een aantal jeug digen. De daling van de wrijvings werkloosheid is een gevolg van de bemiddeling van jeugdigen. De daling van de structuurwerk loosheid moet worden toege schreven aan de vergrote sei zoenwerkgelegenheid. De stijging van de geregistreer de arbeidsreserve van vrouwen hangt samen met het vergrote aanbod van jeugdigen. De van school komende meisjes plegen zich n.l. iets lager op de arbeids markt te presenteren dan de jongens. De Unie van Belgische Rijn reders heeft in navolging van het Antwerpse gemeenbestuur zich uitgesproken tegen het „ak koord" tussen de Kamers van Koophandel van Rotterdam en Antwerpen over de verbetering van de Schelde-Rijnverbinding. De Belgische reders achten de in het akkoord voorgestelde ver binding „onnodig lang", ,,de duurste als gevolg van de nood zakelijke kunstwerken en bag- gerwerken" en omdat de voor gestelde vaarweg „geen voor delen biedt, die zouden opwegen tegen een inperking van de Bel gische inspanning en voor het behoud van de Rijnvaart". De Unie van Belgische Rijn reders herinnert in een commu niqué aan zijn vroegere eis, dat de nieuwe verbinding tussen de Schelde en de Rijn het mogelijk moet maken de Westerschelde en het kanaal van Zuid-Beve land te vermijden en geschikt moet zijn voor de moderne (duw) vaart. De unie dringt aan op ver dere onderhandelingen tussen de twee regeringen. Wat de Rijn premies betreft menen de Beli- sche reders op, dat over de even tuele afschaffing daarvan eerst zal kunnen worden geoordeeld als aan de hand van definitieve gegevens over de bereikbare ver beteringen in de vaarweg kan worden getoetst of door een dergelijke maatregel het Rijn- transitoverkeer niet in gevaar wordt gebracht. NOORS PAAR BIJ BOTSING GEWOND Donderdagmorgen heeft op de rijksweg onder Boxtel een auto botsing plaats gehad, waarbij drio personen zeer ernstig ge wond werden. Een personenauto, waarin een Noorse man en vrouw, de 31- jarige P. M. Landfald en de 28- jarige A. J. Landfald uit Levan- ger (Noorwegen) waren gezeten, werd nagenoeg frontaal aange reden door een uit tegenoverge stelde richting komende per sonenauto. De bestuurder hier van, een zekere W. uit Best, was bij het passeren van andere wa gens de macht over het stuur kwijt geraakt. Het Noorse paar werd in zorg wekkende toestand in het zie kenhuis te Boxtel opgenomen. Ook de heer W. werd ernstig gewond. VIJFDAAGSE WERKWEEK IN DE SCHOENMAKERIJ. Als resultaat van de besprekin gen over het rapport, uitge bracht door de commissie ar beidstijdverkorting van het be drijfschap Schoenmakerij, heb ben de organisaties van werk gevers en werknemers besloten met ingang van 1 september 1961 de vijfdaagse werkweek voor het personeel in de schoenma kerij in te voeren. Het college van rijksbemiddelaars heeft aan dit besluit inmiddels zijn goed keuring gegeven. MANNEQUIN OP AVONTUUR. Een Rotterdamse mannequin, Caroline Schelling (19 jaar) zal hedenavond op eigen verzoek een vrij angstig avontuur beleven. Op de schouders van de Duitse hoogdraadartist Rudi Steij (30 jaar) zal ze op 12 meter hoogte een tochtje maken in circus Boltini. Dit avontuur heeft een voor geschiedenis. boltini heeft The Eagles geëngageerd, een groep die bestaat uit leden van de familie Stey, een geslacht dat zich sinds 1473 op dunne draden tussen lcerkorens, over rivieren en onder circusdaken pleegt te bewegen. In ons land hebben tot nog toe maar twee mannen als „gast" een dergelijk luchtreisje meege maakt. NIEUW BEROEP VOOR DE VROUW: AUTO- (DOOR) - SMEERSTER Volgende week maken in een automobielbedrijf in Utrecht een paar jongedames hun debuut op de smeerbrug en in de auto-was plaats. Het doorsmeren en de wasbeurt van de auto zijn kar weitjes die voortaan worden toe vertrouwd aan vier in uniforme kleurige tuinbroeken en bijpas sende blouses gestoken leden van vrouwelijke kunne. De veel ge roemde properheid van de Hol landse vrouw gaat regeren in een in deze contreien althans door MARGUERITE LEES 25) Nadruk verboden. Zuidoosterstraat in Tilburg, ge vestigd in een oude garage, is gisternacht als gevolg van een defect aan één der machines, brand uitgebroken. Het vuur greep in de voorraden vezels zeer snel om zich heen. De brandweer kon het gevaar bin nen drie kwartier bezweren. Het nablussingswerk vorderde ech ter vele uren. De schade aan machines, voor raden en gebouwen wordt ge raamd op circa 75.000. Maar dit was toch niet be paald de juiste tijd om een bed legerige oude vrouw wakker te bellen! Tante Thora zou hem verwelkomen. Zij zou hem waar schijnlijk vertellen, dat zij toch niet kon slapen vanwege de rheumatiek. Maar Ellis, haar dienstbode, zou ontdaan zijn. Zij vond het vreselijk betrapt te worden met kruipennen in haar haar en maakte zelfs het zetten van een kopje thee tot een ri tueel. Trouwens, tante Thona zou ook nog wel een paar ver nietigende opmerkingen te ma ken hebben over zijn verloving. Zij was in staat hem op de man te vragen hoeveel hij voor die ring met de saffier en dia manten betaald had en hoe hij een meisje als Martine Delamere dacht te onderhouden in de weelderige stijl, die zij gewend was, en hij had geen zin op die vraag in te gaan. In zijn vrijgezellenkamer in het huis van de medische staf, tegenover het rechthoekige gras veld, stopte hij zijn pijp en las een zeer geleerd artikel door in één van de medische tijdschrif ten over „Reacties van Anti streptolysin op acute rheumati- sche koortsen bij kinderen". De cijfers in de gecompliceerde gra fieken en tabellen begonnen in elkaar te vloeien, maar hij las door tot hij slaapdronken was. Anders ging hij aan Martine denken, en dat betekende, dat hij helemaal niet kon slapen. Zij was een koorts in zijn blood. Hij behoorde haar op te bellen, maar hij durfde niet. Hij kon wensen haar nooit meer te zien en op die manier vrede te heb ben; of een eind te maken aan deze kwelling van wachten en haar volkomen lief te hebben, verzonken in haar schoonheid; misschien zou ook dat vrede schenken. Het tijdschrift gleed uit zijn handen. Hij sliep in de armstoel. In het zusterhuis lag zuster Gracia nog slapeloos, terwijl de zachte zomernacht buiten haar raam wachtte en de gordijnen zachtjes heen en weer bewoog, haar gedachten vol van Richard en het verzoek van de Medways hem wettig te adopteren, wat als een schaduw over die vakan tie in Devon had gelegen. Een kind had behoefte aan zijn eigen moeder, had David Hal- cott vandaag gezegd. Maar zij kon Richard niet hier bij haar hebben; ook kon zij het zich niet veroorloven haar werk op te geven en hem een tehuis te verschaffen, gebaseerd op par ticuliere verpleging. Zelfs dan zou er iemand moeten zijn om voor hem te zorgen als zij werk te; iemand, die betaald moest worden, en behoorlijk betaald, als hij de opvoeding zou krijgen, die zij voor haar zoon wenste. Het zou slechts een half leven den. Zij vroeg zich af, hoe Mar tine Delamere het had opgevat. Martine, die, zoals je hoorde, het soort meisje was om bezit te nemen van het leven van een man en elke andere interesse, die hij had, als een uitdaging op te vatten. Zij had Martine enke le malen gezien op een af stand toen zij een of andere plechtigheid in het ziekenhuis bijwoonde met haar ouders. Zij had er heel mooi en heel erg zijn, ontmoetingen en afscheid,verveeld uitgezien. En dat kon zoals nu. Het kwam haar voor,1 Gracia haar eerlijk gezegd niet in dit stille nachtelijke uur, dat, kwalijk nemen. De toespraken als zij slechts de moed kon vin- bij die gelegenheden moesten den om zichzelf te vergeten en heel erg taai zijn voor iemand, te doen wat het beste voor Ri- j die niet om het ziekenhuis gaf chard was, zij de Medways zou en aanwezig was, als onderdeel toestaan hem te adopteren en in van de versiering bij wijze tot dusver typisch mannelijk beroep, Hoewel een trio hoofddoeken tot de standaarduitrusting van de meisjes behoort, zullen zij eenmaal veertiendaags hun haar op kosten van het bedrijf mogen laten wassen en water golven. Elegante laarsjes com pleteren het tenue van de dames. De integratie van het vrouwelijk element in de vaderlandse auto branche zet zich dus voort. Na de vrouwelijke pompbediende doet het vrouwelijk personeel in de garage zelf zijn intrede. De directeur van het geëman cipeerde bedrijf in de Domstad vertelde in een onderhoud met het A.N.P., dat hij evenals zijn collega's in de laatste jaren vrij wel geen mannelijk personeel voor de wasserij en de door- smeerinstallatie kan krijgen. Waarom, zo vroeg hij zich af, zouden deze lichte werkzaam heden niet door meisjes verricht kunnen worden. Hij richtte zijn blik over de grens en kwam tot de ontdekking, dat elders in West-Europa de vrouw haar plaats in het garagebedrijf al heeft verworven. Daarom plaat ste hij een advertentie, waarin genoemde aantrekkelijke voor waarden breedvoerig werden ge schetst. De reactie overtrof zijn stoutste verwachtingen. Sinds jaren kan hij weer sollicitanten selecteren. In één slag is hij uit de personeel-nood. De toekomst gaat leren of het smeren en wassen van ons im mer wassend wagenpark een totaal vrouwelijke aangelegen heid wordt. FEIJENOORD WEIGERDE CHARTERVLUCHT VOORT TE ZETTEN Het voetbalteam van Feijen- hun gezellig gezin groot te bren .1 Maar voor David Halcott was alles, gen. niet als pleegkind, maar als een van henzelf. Maar hoe kon zij dat besluitziekenhuis, van vitaal belang. Zij nemen? Het was iets, wat zijdachtMartine Delamere is zijn met de directrios kon besprekengenre niet. Toen riep zij zich maar een kordate, praktische scherp tot de orde. Wat bedoel- vrouw van in de vijftig, diede zij daarmee? Wat was zijn nooit getrouwd was geweest en genre? Zij wist maar al te goed, niet wist wat-het betekende al [wat het betekende hals over je rechten op je kind op te1 kop verliefd te worden en te geven, zou weinig geduld metontdekken, dat je leven bijna oord, dat woensdagavond in Gö- teborg in de eerste ronde van de strijd om de Europabeker met 30 van I. F. K. Göteborg won, heeft een thuisreis met hinder nissen gehad. Kort na de wedstrijd had de Dakota van een Rotterdamse chartermaatschappij met behalve de voetbalploeg ook enkele be stuursleden en een zevental jour nalisten aan boord, de terugreis aanvaard. Boven Denemarken bleek de linkermotor echter niet goed te functioneren. Volgens het con_ tröle-systeem was de kans op brand niet denkbeeldig. Het toe stel heeft daarop koers gezet wat verband hield met het naar het vliegveld Aalborg, waar het I van spreken! baar hebben, omdat zij zelfs maar aarzelde betreffende de adoptie. En de enige, tot wie zij zich instinctief wilde wenden, die de nauwe band tussen moe der en kind begreep, was toe vallig de laatste persoon in de wereld met wie zij over haar privémoeilijkheden kon praten. Vanavond had hij het ver velend gevonden naar het zie kenhuis teruggeroepen te wor- vernietigd wordt door die liefde. Zij hield zich weer voor, dat de dagen van hartstocht voor haar voorbij waren. Zij had haar werk om aan te denken en de toekomst van de kleine Richard. Toch dacht zij aan David Hal cott, toen zij in slaap viel. (Wordt vervolgd.) veilig landde. Donderdag morgen hadden mecaniciëns van de S.A.S. de Dakota weer vlieg- klaar gemaakt, doch het Feijen- oord-elftal en zijn begeleiders voelden er niets voor de reis met hetzelfde vliegtuig voort te zet ten. Enkelen gaven er zelfs de voorkeur aan per trein naar Rot. terdam te reizen. Het gevolg was, dat trainer Fuchs met de spelers Moulijn, Bouwmeester en Veldhoen in de trein stapten, de rest van het elftal en de bestuursleden met een toestel van de S.A.S. via Ko penhagen naar Schiphol vertrok ken en de zeven verslaggevers weer rustig in de Dakota plaats namen om zich naar Zestienho ven te laten brengen.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5