Adenauer over Berlijn Besprekingen Chroesjtsjef-Nehroe De bekentenis van Marden van der S. Twentse bedrijven wiilen terugkeer voor Spanjaarden betalen HET WEER VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1961 17e Jaargang Nr 5390 EERSTE BLAD DE PERSCONFERENTIE VAN DE GAULLE Portugees protest Franse troepen verlieten Mali Stuwcomplex in Hagestein in gebruik gesteld ALGERIJNEN IN PARIJS OPGEPAKT INDONESIË EN DE SLOTVERKLARING VAN BELGRADO COULARD BEEDIGD Belgisch Koninklijk Paar op vakantie in Spanje De niet-verbonden landen WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering bij abonnement: Terneuzen pirecteur-Hoofdredaeteui 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55 57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 1 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; pa maand ƒ2,-; pei eek 48 ct. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs pej mm 15 ct; minimum per advertentie f 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel» advertenties): 5 rpgels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor hel maandagnummPr: znte.dags 10 uur. Er zijn, bij mijn weten, geen aanwijzingen dat de Sowjet- Snie zou overwegen de knsis om Berlijn te verscherpen al dus heeft de Westduitse bonds kanselier, dr Konrad Adenauer, donderdagmiddag aan een maal tijd met buitenlandse persver tegenwoordigers in Bonn ver klaard. Sprekend over eventuele on derhandelingen met het Krem lin zei hij dat deze z.i. ..zoveel omvattend als maar mogelijk zouden moeten zijn. Adenauer gaf als zijn overtui ging te kennen dat zowel Oost als West zich te goed bewust zijn van de gevolgen van een oorlog met kernwapens, om een dergelijke krijg te doen uit barsten. Hij verklaarde zich tegen het voorstel om vertegenwoordigers van alle staten, die met Duits land in oorlog zijn geweest, een conferentie te doen houden, waarop een vredesverdrag met Dbitsland zou moeten worden opgesteld. Tijdens een persbijeenkomst beantwoordde Adenauer vragen over een suggestie voor de op lossing van de Berlijnse krisis door het hoofdkwartier van de V. N. in die stad te vestigen. Adenauer zei hierop dat de Britse premier, MacMillan. hem eens had gezegd: ,,Ik benijd u, omdat u geen koloniën hebt en geen lid bent van de V. N.". Hij voegde eraan toe dat hij niet van mening was dat de Verenigde Naties zouden besluiten zich in Berlijn te vestigen. Ook werd hem de vraag ge steld of West-Duitsland meer recruten onder de wapenen zou roepen. Hij zei dat dit alleen na verandering van de wet kan gebeuren. De regering overweegt echter 36.000 manschappen, die op 28 september met groot verlof zou den gaan, rechtstreeks aan een herhalingsoefening te doen deel nemen, zodat zij langer in dienst blijven, aldus Adenauer. Adenauer bleef bij zijn reeds eerder gedane uitspraak, dat niemand een oorlog om Berlijn zou beginnen waarmee hij zich zelf ook zou vernietigen. Dit sluit een oorlog door een toeval echter niet uit. ,.Wij kunnen slechts hopen dat algemene ont wapening onder toezicht eens de Het Britse persbureau Reuter geeft de volgende verbetering van zijn verslag van president De Gaulle's persconferentie van dinsdag. Volgens dit verslag had de president gezegd dat de kwes tie van de Sahara niet ter sprake zou kunnen komen tijdens be sprekingen met de F.L.N. (de voornaamste Algerijnse opstan delingenorganisatie) of met Al gerijnse gekozen vertegenwoor digers. De president zei echter öat Be kwestie niet in overwe- ging behoefde te worden geno men. olgens alle Franse commen tators, aldus Reuter, wilde de president hiermee zeggen dat Frankrijk geen aanspraak zal trachten te maken 0p nationale soevereiniteit over de Sahara. Daaiom zou de onenigheid over keihinkeK- ,ee" belangriik strui- kei blok bij de vorige besprekin gen niet van belang zijn voor eventueel toekomstig vredesover- leg. kernwapens geheel van de aard bodem zal doen verdwijnen", zo voegde hij er aan toe. Tenslotte zei hij voorstander te zijn van onderhandelingen, niet alleen over Berlijn, maar ook over andere onderwerpen. De Oostduitse autoriteiten hebben een beloning van 10.000 mark (ruim 9.000 gulden) uitge loofd voor de aanhouding van burgemeester Brandt van West- Berlijn. Een groot aanplakbiljet waarop dit staat te lezen, is aan gebracht bij het Teltowkanaal, aan de grens tussen Oost- en West-Berlijn, tegenover een Westberlijnse affiche waarop een zelfde bedrag wordt uitge loofd voor degene die inlichtin gen kan verschaffen over een Oostduitse grenswacht, die tien dagen geleden een vluchteling die via het kanaal naar West- Berlijn wilde uitwijken, heeft doodgeschoten. Op het Oost duitse aanplakbiljet staat een portret van Brandt met daar onder „Dit is de schuldige''. Portugal heeft woensdagavond bij de Veiligheidsraad geprotes teerd tegen het feit dat India Goa, „de Portugese staat in In dia", met „agressie" heeft be dreigd. De Portugese regering nodigt ieder, die onbevoordeeld de toe stand in Goa wil onderzoeken, uit dit te doen, aldus de verkla ring waarin uitlatingen van pre mier Nehroe ter staving van het protest worden aangehaald. De Indische premier had o.m. op 17 augustus gezegd dat even tueel op het geschikte ogenblik gebruik van het leger zou kun nen worden gemaakt als een der middelen om Goa te bevrijden, zo wordt gezegd. Naar in Bamako is medege deeld, hebben de Franse strijd krachten zich thans volledig uit Mali teruggetrokken. De laatste Franse militairen hebben woens dag de luchtbasis van deze naam verlaten. Op 20 januari had Mali om de ontruiming van de Fran se basis in het land verzocht. Premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie en premier Nehroe hebben donderdag een gesprek van 2 V- uur gevoerd uitsluitend over de internationale situatie, aldus heeft een Indische woord voerder in Moskou meegedeeld. De woordvoerder kon geen bijzonderheden over het bespro kene geven en ook geen aanwij zing met betrekking tot Chroesjt- sjefs reactie op het beroep van de Belgradose conferentie voor een samenkomst met president Kennedy. Volgens Indisch'' journalisten heeft Nehroe een uitnodiging van Chroesjtsjef om een week in Sotsji aan de Zwarte Zee uit te rusten van de hand gewezen wegens gebrek aan tijd. Op een door Nehroe aangebo den lunch zei Chroesjtsjef don derdag dat het Russische volk geen oorlog wil. Volgens het Rus sische persbureau Tass zei hij echter ook, dat het Russische volk niet rustig kon toekijken terwijl het Westen militaire voorbereidingen trof „op een tot dusver ongekende schaal". Volgens Chroesjtsjef zouden dé volken in de huidige interna tionale situatie hun krachten moeten verenigen en voor de vrede moeten vechten teneinde „de agressors te doen afzien van hun inbreuk op de onafhanke lijkheid en vrijheid van de vol ken". Chroesjtsjef zei nog. dat India een belangrijke rol speelt bij het oplossen van vele hangende vraagstukken. De directeur-generaal van Rijks waterstaat, ir. A. G. Maris, heeft woensdag in Hagestein het stuw complex in de Lek in gebruik gesteld. Het stuwcomplex in Hagestein is het eerste kunst werk, dat in het kader van de Rijnkanalisatie is gereedgeko men. De Russische leider verzeker de, dat de Sowjet-Unie een poli tiek van vrede en vriendschap tussen de volken, gegrondvest op de beginselen van vreedzaam naast elkaar bestaan, zal blijven volgen en nooit het eerst de wa pens zal gebruiken. „Als alle volken waakzaam zijn, zullen zij in staat zijn ieder, die de mens heid de weg van een verwoesten de kernoorlog op wil drijven, in een dwangbuis te steken". De Parijse politie heeft sinds dinsdagavond in Parijs en omge_ ving 643 verdachte Algerijnen opgepakt bij een grootscheepse controle naar de identiteit van Algerijnen. De verdachten zijn in een kamp ondergebracht voor een nader verhoor. In de afgelopen vier dagen zijn in Parijs twee politiemannen doodgeschoten en een ernstig ge wond door gewapende Algerijnen. Dinsdag werd in Rijssel een in specteur van politie door Noord- Afrikanen uit een hinderlaag doodgeschoten. In Noord-Parijs is een man doodgeschoten, die kennelijk voor zijn broer, die politie-agent is, werd aangezien. Maandag maakte de Parijse politie nieuwe maatregelen be kend met het oog op de nieuwe golf van aanvallen van nationa listische -Mohammedanen op po litiemannen in Frankrijk. Alge rijnen die bij een controle niet kunnen aantonen, dat zij vast werk hebben en een vaste woon plaats of die, wanneer zij veel geld bij zich hebben, niet de her komst ervan aannemelijk kunnen maken, zullen naar Algerië teruggezonden worden en door de politie in het oog worden ge houden. De Franse politie hoont op deze manier de geldinzame laars van het Nationale Bevrij dingsfront (F.L.N.) te kunnen opsporen. De politie meent, dat er enkele duizenden van deze mensen in Frankrijk zijn, die niets anders doen dan contribu ties innen van Algerijnse arbei ders in Frankrijk. Indonesië kan niet geheel vpl- daan zijn over de conferentie ven Belgrado omdat de slotver klaring geen speciale melding maakte van de kwestie Weste lijk Nieuw-Guinea. Dit heeft een vooraanstaand lid van de Indo nesische delegatie bekendge maakt. Volgens „Antara" heeft het delegatielid Ali Sastroamidjojo (die leider is van de nationale partij Indonesië) aan de „Anta- ra"-correspondent in Belgrado gezegd dat de conferentie in het algemeen echter kon worden beschouwd als een succes; een conclusie die kon worden ge trokken was dat de niet-gebon- den staatshoofden het Indonesi sche standpunt tegenover de Nederlanders goedkeurde. Volgens een correspondent van de Indonesische staatsradio is „speciale vermelding van de kwestie-West-Irian uit de slot verklaring weggelaten op ver zoek van president Soekarno die wilde tonen dat Indonesië niet slechts geheel in zijn eigen be langen opgaat". Goulart is donderdag als presi dent van Brazilië beëdigd. De plechtigheid van de eedsafleg ging geschiedde te Brasilia op de Braziliaanse onafhankelijkheids dag. Goulart zal de eerste president zijn die een minister-president on dei' rich zal hebben. De nieuwe functionaris zal ruimere bevoegd heden en meer macht hebben dan de president. Verwacht wordt dat de minis ters van de Strijdkrachten die de 47-jarige Goulart als een links politicus beschouwen, geen deel zullen uitmaken van de nieuwe Braziliaanse legering. Oud-president Quadros is in tussen te Las Palmas op de Kanarische eilanden aangeko men. Hij is met het passagiers schip „Uruguay Star" op weg naar Groot-Brittaanië. Z. M. Koning Boudewijn van België, die gisteren zijn 31e verjaardag vier de, verblijft nog steeds in Spanje, waar hij met Koningin Fabiola een heerlijke vakantie door brengt. De foto toont het Bel gisch koninklijk paar in zijn auto, gereed om in de buurt van Zarauz te gaan rissen. De 25-jarige M. van der S. uit Sprang-Capelle, die verdacht werd van de dubbele moord op de gebroeders A. en H. van Zeist, heeft woensdagavond omstreeks tien uur zijn bekentenis afgelegd in het bijzijn van de substituut officier te Den Bosch, mr. Boos ter, de districts-commandant overste Ruigrok en de recher cheurs Louwerse en Weterings, adjudanten van de districts recherche te Tilburg. M. van der S. is, zo heeft hij verklaard, tot zijn daad gekomen, omdat hij van de gebroeders A. en H. van Zeist enkele honderden guldens had geleend, die hij vrij dagavond zou moeten terugbe talen. Gebeurde dit niet dan zou den de broers daar bekendheid aan geven. Vrijdagavond ging M. van der S. naar de broers om hen er toe In een gistermorgen in het „Amstelhotel" in Hengelo gehou. den vergadering van Twentse be drijven, die Spaanse en Italiaan se arbeidskrachten in dienst heb. ben, is de huidige situatie onder ogen gezien. Er werd nogmaals vastgesteld, dat de oorzaak van de gerezen moeilijkheden geheel buiten de bedrijven gezocht moet -worden, zodat er in feite geen conflict, is tussen werkgevers en buitenlandse werknemers. De industrie, zo is na afloop van de vergadering in een com muniqué bekend gemaakt, be treurt het in hoge mate, dat door omstandigheden van externe aard, niet liggend binnen haar invloedssfeer, een aantal van de buitenlandse werknemers niet langer in Nederland meent te kunnen blijven. Hoewel de door burgemeesters en politie-autoriteiten van de verscheidene Twentse gemeenten gegeven garanties inzake per soonlijke bescherming velen aanleiding gegeven heeft, het werk te hervatten, blijkt het ge voel van onbehagen bij velen, en in het bijzonder bij de Spaanse arbeiders, niet weggenomen te zijn. Onder deze laatste werkne mers heerst overwegend het ver langen naar hun vaderland terug te keren. De industrie heeft zich op het standpunt gesteld, dat in deze bijzondere omstandigheden aan die buitenlandse werknemers, die daartoe een verzoek indienen, de gelegenheid moet worden gege ven op haar kosten per trein naar hun land terug te keren. De door deze werknemers ge stelde eisen, te weten: doorbeta ling van loon gedurende de res terende contractperiode en uitbe taling van de niet gewerkte da gen, kunnen door de industrie onmogelijk worden ingewilligd, aldus het communiqué. Tenslotte stelt de industrie er prijs op te verklaren, dat ze de buitenlandse arbeidskrachten, die de wens tot repatriëren te kennen zullen geven, met lede ogen ziet vertrekken, zulks temeer omdat ze erin geslaagd is goede verhou dingen met hen op te bouwen. SPANJAARDEN NAAR HUIS De besprekingen, die de direc tie van de Koninklijke Textiel fabriek „Nijverdal ten Cate" N. V. te Almelo met de 85 sta kende Spaanse arbeiders heeft gevoerd, zijn gisteravond defini tief geëindigd. Het resultaat was, dat 61 Spanjaarden dadelijk het werk zullen hervatten. De 24 overigen zullen vandaag de te rugreis naar Spanje aanvaar den. De reiskosten worden door het bedrijf gedragen. De „Washington Post" merkt op, dat de conferentie van niet- verbonden landen in Belgrado een „welsprekend stilzwijgen" heeft bewaard over de hervat ting van de kernproeven door de Russen, over Berlijn, de onvrij heid in de OosteuropeSe landen en de bezetting van Tibet door de Chinezen. De „New York Herald Tribu ne" vindt dat men in Belgrado „de boot heeft gemist". De „New York News" schrijft: „Uit het communiqué blijkt al leen maar, hoe neutraal deze 25 landen niet zijn. De „New York Mirror: „Het is moeilijk te begrijpen waarom deze landen zich neutraal noe men. Bij elke gelegenheid nemen zij hetzelfde standpunt in als Chroesjtsjef." te bewegen geen ruchtbaarheid aan de zaak te geven. Van der S. had een gewicht van 2 kilo uit de winkel van zijn tante in zijn zak gestoken met de bedoeimg er mee te slaan als men niet tot overeenstemming kon komen. Toen het M. van der S. duide lijk werd, dat de broers hun voornemen zouden uitvoeren en er niet verder te onderhandelen viel, is hij met het gewicht gaan slaan. De beide mannen waren in de kamer toen dat gebeurde, eerst werd H. van Zeist het slachtof fer, daarna werd A. van Zeist, die de gang opliep, door de jonge man van het leven beroofd. M. van der S. is vervolgens bij één van de slachtoffers gaan zoeken naar een portemonnaie; behalve een portemonnaie vond hij ook een portefeuille, waarin enkele honderden guldens zaten. Van der S. nam aeze mee. Het geldkistje, dat hij voor het grij pen had liet hij staan. De porte monnaie en de portefeuille heeft hij later in een greppel gegooid in de omgeving van de plaats van ae moordaanslag. Volgens de substituut-officier van Justitie in Den Bosch, mr. Booster, heeft M. van der S. veel spijt van rijn daad. Later werd meegedeeld dat de portemonnaie en de portefeuille inderdaad rijn gevonden op de plaats, die door Martien van der S. werd aangegeven. De districis-recherche van de rijkspolitie te Tilburg, die met het onderzoek was belast, had zoveel aanwijzingen tegen Van dei S. verzameld, dat men overtuigd was de dader in handen te heo- ben. In de rustige kamer van het groepsbureau van de rijkspolitie m 'Kaatsheuvel wisten rij hem van het hopeloze van zijn toe stand te overtuigen. Eensklaps zwichtte hij vooi de bewijzen. Hij gaf zijn volle ver trouwen aan de beide ambtena ren tegenover wie hij zich volle dig uitsprak. De Justitie is nu overtuigd, dat Van der S. de volle waarheid verteld heeft en zijn geweten eindelijk heeft willen ontlasten, nadat hij dagenlang de politie zoals hij gedacht moet hebben vruchteloos naar alle richtingen had zien speuren. Twee maanden geleden had Van der S. van de twee gebroe ders Van Zeist een bedrag van 500 geleend. Hij werd de laatste dagen voortdurend gemaand het geld terug te geven. Beide man nen sommeerden hem enkele da gen vóór het drama tot terugbe taling en eisten van Van der S., dat de gehele som uiterlijk vrij dagavond vóór 9 uur aan hen tei hand zou worden gesteld. Zij voegden er het dreigement aan toe, dat zij anders aan het geval ruchtbaarheid zouden geven. Van der S. had echter geen geld en wist geen uitweg meer. Toen moet het besluit gerijpt rijn een andere, de verschrikkelijke oplossing te zoeken. In de na middag van vrijdag ging Van dei S. voor zijn tante gewoon bood schappen doen. Toen hij uit de winkel vertrok jiam hij onopval lend een ijzeren gewicht van 2 kg mee, omdat hij het, wanneet hij van de gebroeders geen uit stel meer zou krijgen, wilde ge bruiken. De gebroeders wilden geen uit stel toestaan. Met zijn drieën za ten zij die avond in de kamer hel gesprek te voeren, dat voor de gebroeders zo noodlottig zou af lopen. Het moet een opwindend gesprek geweest rijn voor allo drie. Plotseling sprong Marien op. Hij sloeg Hein van Zeist met het blok ijzer neer. In paniek vluchtte Antoni de gang in. Hij werd onmiddellijk door Van dei S. achterhaald en gegrepen en op dezelfde wijze als zijn broer om gebracht. Toen ging hij terug in de ka mer, waar Hein zwaargewond en stervend, wellicht reeds dood, op de grond lag. Hij haalde uit diens bioekzak een portemonnaie met geld. Daarna legde hij een zak- uoek over het gelaat van de dode. De portefeuille van Hein lag op tafel en die slak Van der S. ook bij zich. De geldkistjes wist hij wel te staan hij kwam er vaax over de vloer maar deze liet hij onaangeroerd. Daarna ging hij op zijn fiets naar huis en reinigde er zijn kie ren van de bloedspatten, die er op waren terecht gekomen. Aan de stil luisterende politiemannen vertelde Van dei S. het verloop van het drama, ook vertelde hij hun van zijn angst en paniek, van zijn vele schulden en leningen, die hem steeds weer in het nauw brachten, tot hij geen raad meer wist. De bekentenis was voor hem een bevrijding. Toen het er eindelijk uit was begreep hi) zelf niet, hoe het zover met hem heeft kunnen komen. Na rijn bekentenis wilde hij politie en Justitie helpen om alles tot klaarheid te brengen. Op de fiets ging nij m de nacht met de politiemannen mee de velden in en wees de grep pel, waar hij de portemonnaie m nad geworpen. Vandaag of morgen zal hij aan de oificier tan Justitie in Le i Boscit worden voorgeleid. Mr. Booster heeft zijn bijzon dere waardering uitgesproken voor het „knappe speurwerk" van de heren Louwerse en We terings, adjudanten van de districtsrecherche in Tilburg. KOUD WEER Donderdagavond bleek een kleine depressie over de Noord zee ons land te zijn genaderd. Deze deed langs de kust in zeer korte tijd een zware noord westerstorm opsteken. Verwacht wordt, dat deze storm niet van langen duur zal zijn, en dat hedenochtend de noordwester storm al weer aan het bedaren zal zijn. De bewolking blijft meesten tijds zwaar, met nu en dan buien, maar later ook opklaringen. In de temperaturen wordt weinig verandering verwacht. meegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Wegtrekkende depressie Aanvankelijk zwaar bewolkt, later ook opklaringen. Nu en dan buien. Tot krachtig of matig af nemende wind tussen noordwest en noord. Weinig verandering in temperatuur. VRIJDAG 8 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 1.00 1.13 Terneuzen 1.35 1.48 Hansweert 1.15 2.28 Walzoorden 2.25 2.38 ZATERDAG 9 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 1.36 1.45 Terneuzen 2.11 2.20 Hansweert 2.51 3.00 Walzoorden 3.01 3.10 ZON MAAN op onder op onder Sept. 8 6.02 19.13 4.06 18.42 9 6.04 19.10 5.09 19.06 10 6.05 19.08 6.13 19.29 11 6.07 19.06 7.17 19.50 12 6.08 19.03 8 22 20.12 13 6.10 19.01 9.29 20.36

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1