President De Gaulle over de II gespannen situatie H Russisch protest Derde Russische atoomexplosie Amerika hervat kernproeven Amerikaan in Sowjet-Unie gearresteerd De Verenigde Staten, Frankrijk en ingeland laten zichnietintimideren Afrikaans onderonsje Itadio de Koek HET WEER HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT kering bij abonnement: Temeuzen cteur-Hoofdredacteuj 1. van de Sande Redactieadres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: SmidswaJ Telefoon 2073 onummer 38150 bonnementsprijs: 6.— per kwartaaj; per and ƒ2,— per week 48 ct. Losse nrs' 9 ct. 'VRIJE WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1961 17e Jaargang Nr 5388 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel» advertenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. (Adv.) ■president De Gaulle van Frank rijk heeft dinsdag op een pers conferentie in het Elysee, die door ongeveer 700 journalisten en diplomatieke functionarissen werd bijgewoond, gezegd, dat het noodzakelijk is, dat de Wes telijke mogendheden vastbera den "blijven tegenover welke ^eenzijdige stap ook, die de Sow- jet-Unie zou kunnen doen. De Franse president zei, dat de Franse waarschuwing tegen het aandringen op onderhanae- - lingen tot elke prijs met de Rus sen over Berlijn door de Anglo- ■Saksische mogendheden be- I grepen scheen te zijn. Generaal De Gaulle zat op een •verhoging in de balzaal van het sElysée. Lager, op de vloer, zaten I aan zijn rechterhand premier !Debré, omringd door leden van het Franse kabinet, f Generaal De Gaulle zei ver volgens, dat Frankrijk ongetwij- 3feld moe zou werken aan elke J maatregel voor een werkelijk ■doeltreffende kernontwapening. Hij beantwoordde hiermee de Kr raas wat hij dacht van het ■hervatten van de proeven met ■kernwapens door de Sowjet- ■Unie. I .Aangaande Berlijn zei De Gaulle, dat als de Russen zou- _jden proberen de Westelijke ge- "[ialliéerde posities in Berlijn met Beweid te beperken of ais zij zouden pogen zich te bemoeien met de Westelijke verbindingen met West-Berlijn en daarbij ge kweld zouden gebruiken, de Wes telijke geallieerden eveneens I met geweld hun verbindingen en hun posities zouden moeten f handhaven. Dit zou tot een al- 1 gemene oorlog kunnen leiden. Als dit gebeurde, zou het be tekenen, dat de Sowjet-regering J opzettelijk een algemene oorlog had willen uitlokken en elk te- rugtrekken van het Westen zou de Westelijke positie slechts ver zwakken en niets verhinderen. Het zou het Sowjet-imperialis- me slechts te veel prikkelen. Zwakheid van het Westen zou de Russische aanvalslust ver hogen. Volgens generaal De Gaulle zouden de Westelijke mogend- - heden de wereldvrede niet beter I kunnen dienen dan door rechtop te blijven staan en vastberaden te zijn. Maar Frankrijk was niet van mening, dat dit betekende, dat de twee kampen steeds tegen-' over elkaar moeten blijven staan. Dit zou te dwaas en kost baar zijn. Wilde men geen kern- i oorlog dan zou men voor de vrede moeten ijveren Als de Sowjet-regering zou ophouden met het uiten van een stort- I vloed van dreigementen, als zij vermindering van de spanning zou aanmoedigen in plaats van tegenwerken, zou het voor de Westelijke mogendheden moge lijk zijn, met de Sowjet-regering alle vraagstukken van de wereld en speciaal het vraagstuk-Duits- land te bespreken. In dat geval zou de wereld op Frankrijk kun nen rekenen bij het streven naar praktische oplossingen. De Gaulle merkte op, dat men zich mag afvragen waarom de Scwjet-Unie vreselijke dreige menten uit en waarom zij denkt dat West-Duitsland nu een ge vaar is voor de Sowjet-Unie. Men zou zich met recht mogen afvragen of iedereen in de Sow jet-Unie dit werkelijk gelooft daar het Kremlin zelf zegt, dat het iedere tegenstander kan ver nietigen. De Franse president vindt dat er iets zo kunstmatigs en wille keurigs is in de georganiseerde beschuldigingen van de Russi sche regering, dat men moet denken, dat zij te wijten zijn öf aan ongebreidelde ambitie óf ten doel hebben de aandacht af te leiden van grote binnenlandse moeilijkheden. De tweede ver klaring leek De Gaulle de meest waarschijnlijke. Hij is van gevoelens, dat het niet-menselijke karakter van de dictatuur in de Sowjet-Unie en de satellietlanden met stijgend ongenoegen door de élite en de massa wordt geduld. Vooral in de satellietlanden winnen de na tionalistische gevoelens meer en meer veld. De Russische regering dacht misschien dat de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk zich zou den laten ontmoedigen en zouden wijken voor de Russische dreige menten waardoor het communis tische kamp sterker zou lijken. Maar dit was niet waar. Hoewel de Sowjet-Unie over verschrikkelijke kernwapens be schikt heeft ook het Westen machtige wapens. Als het tot een kernoorlog zou komen zou het gebruik van deze wapens op volledige chaos in de Sowjet- Unie uitlopen. Wat voor nut zou het hebben als de communisten over een dode natie zouden heersen, aldus vroeg De Gaulle zich af. Het zou het einde be tekenen van het communistische regiem. Ondanks haar gepoch weet de Russische regering dit heel goed. Als de Russen in de kwestie- Berlijn tot geweld zouden over gaan, zou het Westen met ge weld moeten antwoorden. Presi dent De Gaulle zegt, dat het in dit geval moeilijk voor het Wes ten zou worden, omdat de mili taire bases nogal van Berlijn verwijderd zijn. Maar op zee zouden de Westelijke mogend heden duidelijk in het voordeel zijn daar waar de Russische schepen ver van hun bases opereren. De commandant der Sowjet- gevaren, die voortspruiten uit troepen in Berlijn, kolonel Solow- het aanhoudende onbehoorlijke jof, heeft dinsdagmorgen een en onverantwoordelijke gedrag bezoek gebracht aan zijn Ameri kaaitse ooO»ga g< neraal Watson, in het Amerikaanse hoofdkwar tier. Een woordvoerder van dit hoofdkwartier wilde geen bijzon, derheden verstrekken over het onderhoud, maar men meent dat de Russische kolonel een mon deling protest heeft uitgebracht tegen het hinderen van Sowjet - personeel van het centrum voor de veiligheid in de lucht in West- Berlijn. 't Oostduitse persbureau A.D.N. had maandag reeds gemeld, dat Solowjof hiertegen monde ling had geprotesteerd, doch dit bericht is voorbarig gebleken. Later werd in een Amerikaan se verklaring medegedeeld, dat generaal Watson de beweringen van kolonel Solowjof als zoude West-Berlijn op Oostduits gebied dat J liggen, van de hand heeft gewe zen en de kolonel er uitdrukkelijk op heeft gewezen, dat de Ver. Staten en de Sowjet-Unie '.en voile verantwoordelijk houden voor hetgeen er in de Sowjet- sector van Berlijn gebeurt. Generaal Watson wees nog maals met nadruk op de grote STROOM REPATRIERENDEN UIT NIEUW-GUINEA HOUDT AAN Beehl van de neutrale topconfe rentie in Belgrado: Wat zou dr. Kwame Nkroemah, de president van Ghana (links) wel hebben gezegd tegen de Negus van Ethiopië, waardoor hij het an ders meestal strenge gezicht tot een brede glimlach wist te bren gen? van de Oostduitse politie bij de sector- en zonegrens. Volgens de Amerikaanse ver klaring was het protest van de Russische kolonel in grote lijnen gelijk aan hetgeen het Oostduitse persbureau hierover had gemeld. Doorgaans welingelichte krin gen zeiden dat de kolonel in ver legenheid scheen te zijn gebracht door de Oostduitse publikatie. De toon van zijn protest was overi gens niet zo dreigend geweest als die van het A.D.N.-bericht c Hoortfftraat 102 Telefoon 3121 Ierneu?en MINISTER LUNS NAAR NEW YORK „Ik heb geen enkele verkla ring af te leggen, hoop alleen op mooi weer". Met deze woor den vertrok gistermiddag de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. J. M. A. H, Luns, met de „Statendam" van de Holland-Amerikalijn naar New York, waar hij de komen de zitting van de algemene ver gadering der Verenigde Naties zal bijwonen. Minister Luns wenste even min enig commentaar te geven op berichten in enkele ochtend bladen over" mogelijke voorstel len inzake de toekomst van Nieuw-Guinea. De zogenaamde topconferentie der niet-gebonden landen in Bel grado werd met bijgewoond door een Nederlandse waar nemer, zo deelde de heer Luns tenslotte nog mede, noch is er enig contact geweest tussen Nederlandse diplomatieke ver tegenwoordigers en leden van de Indonesische delegatie. Na de algemene vergadering der V. N. gaat de minister naar Paramaribo, waar hij op 12 en 13 oktober a.s. de gebruikelijke conferentie var. ambassadeurs in Latijns-Amerikaanse landen zal leiden. Met de „Statendam" reist ook het lid van de Eerste Kamer pater J. C. Beaufort naar New York. De Katholieke senator maakt deel uit van de Neder landse delegatie. Voor de gezagvoerder van de „Statendam", kapitein H. Ho- gervorst uit Den Haag, is deze l reis het afscheid van het zee- I mansleven. De Sowjet-Unie heeft een derde kernwapen tot ontploffing gebracht, aldus heeft de Amerikaanse com missie voor atoomenergie dinsdag te Washington be kendgemaakt. De ontploffing vond plaats in de dampkring en in hetzelfde gebied als de twee vorige. De kracht van de ontplof fing was, volgens de Ame rikaanse bekendmaking, van gering tot middelmatig. De proef werd in de vroe ge ochtenduren van dins dag genomen. BOURCUIBA JR OP SCHIPHOL Habib Bourguiba jr, zoon van de Tunesische president, is dins dagochtend uit New York op Schiphol aangekomen en reisde een half uur later door naar huis. Hij vertegenwoordigt zijn land in de Verenigde Staten als ambas sadeur en als afgevaardigde bij de Verenigde Naties. „Er is nog steeds niets veran derd," verzuchtte hij op Schiphol, „Franse troepen houden Bizerta nog steeds bezet. Zijn terugkeer naar Tunesië hield overigens met deze kwestie weinig verband. „Op 19 september begint in New York de algemene vergadering der Verenigde Naties en vóór ik daaraan deelneem ga ik eerst met mijn vader overleg plegen. Die wordt over twee dagen uit Zuid- Slavië terugverwacht." Het geschil tussen Tunesië en Frankrijk is reeds door de Ver. Naties onder de loep genomen. „Het is dus niet aannemelijk dat de kwestie op de komende alge mene vergadering opnieuw be sproken zal worden," deelde de heer Bourguiba mede. Hij zal vermoedelijk tegen het eind van deze week naar Washington te rugkeren. Radio-Moskou heeft gemeld, dat de Amerikaanse burger Mar. vin William McKinnon is gear resteerd. Hij wordt beschuldigd van spionage. De arrestatie vond 27 juli plaats toen McKinnon foto's narn van een militair object. McKin non was uit West-Berlijn naar de Sowjet-Unie gegaan en reisde per auto door de Oekraine. Bij zijn arrestatie werden vele films op de Amerikaan gevonden en een notitieboek met aantekenin gen die op spionage duidden. Volgens radio-Moskou. zal McKinnon terechtstaan. Vastge steld was. dat McKinnon door de Amerikaanse geheime dienst was uitgezonden. Hij had bekend inlichtingen over defensie-instal laties verzameld te hebben. Het Russische ministerie van Buiten landse Zaken had bij de Ameri kaanse ambassade geprotesteerd tegen het gebruik van toeristen voor spionage. Volgens het Russische persbu reau ,.Tass" heeft McKinnon behalve in de Oekraine ook in Hongarije en Tsjecho-Slowakije gespioneerd. Functionarissen van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken zeiden dat de arres tatie van de Amerikaan een student de eerste in haar soort sedert ongeveer een jaar is. Zij hadden nog geen inlichtin. gen over de student ontvangen maar namen aan dat de Ver. Staten de beschuldigingen zullen verwerpen indien blijkt dat dit een nieuw geval is in de serie van arrestaties van Amerikaanse toeristen die wegens het nemen van foto's op hun reis door de Sowjet-Unie zijn aangehouden. In weerwil van de afkondiging van de noodvoorzieningen voor Nederlandse ambtenaren in dienst van het gouvernement van Ned. Nieuw-Guinea bleef de opgaande lijn van boekingen ge handhaafd bij de K. P. M. vóór het vertrek van de „Zuiderkruis" op 21 dezer. Gisteren, de laatste boekingsdag, bleek dat er te Hollandia 230 en te Manokwari 119 boekingen zijn verricht. De afkondiging van de noodmaat regelen is enkele dagen oud. doch slechts één familie heeft zich met het oog op de conse quenties ervan laten afboeken. Het aantal passagiers voor het vertrek van de „Zuiderkruis" in december overtreft reeds de huidige opgave, hoewel daar nog wijzigingen in mogelijk zijn in verband met de uitvoering der bijzondere voorzieningen. In ieder geval is gebleken dat de noodmaatregelen te laat zijn ge komen om de uittocht in sep tember tegen te houden. DODELIJK ONGELUK. Op de Bergselaan in Rotter dam is gistermiddag de 67-jarige mej. A. E. Lijten van de Boezem singel door een vrachtauto aan gereden. Zij werd naar het zie kenhuis Bergweg vervoerd, waar men de dood constateerde. Zoals bekend, ontplofte het eerste wapen van de nieuwe reeks vorige week vrijdag en het tweede maandag. AMERIKAANSE PATROUILLE GOOIDE TRAANGASBOMMEN Volgens een mededeling van de Westberlijnse politie hebben twee Amerikaanse militairen, die dinsdagmorgen vroeg tezamen patrouilleerden langs de grens tussen West: en Oost-Berlijn in de buurt van Neukölln, van traangasbommen gebruik ge maakt, toen zij zonder dat daar toe enige duidelijke aanleiding toe bestond, door Oostberlijnse politiemannen met een brand slang werden natgespoten. De tweemanspatrouille, een officier en een soldaat, beant woordde deze geste met enkele traangasbommen, waarop de Oostduitsers zich in een nabij gelegen gebouw terugtrokken. Dit was de eerste maal, dat Amerikaanse militairen op deze wijze ingrepen. KIND VERDRONKEN In een onbewaakt ogenblik is gistermorgen het 3-jarige zoon tje van de heer L. Paauwe in Yerseke over het hek van de vijver op het Wagtoplein ge klommen. Zonder dat iemand dit zag viel de jongen in het water. Toen de ouders het kind misten en men ging zoeken, vond men het dood in de vijver. ANTWERPEN VERWERPT SCHELDE- RIJN AKKOORD VAN K. V. K. Het Antwerpse gemeentebe stuur heeft het „akkoord" tus sen de Kamers van Koophandel van Antwerpen en Rotterdam over de Schelde-Rijnverbinding van de hand gewezen. De Anwerpse wethouder voor handel en scheepvaart, de heer L. Delwaide, heeft tijdens een vergadering van de Antwerpse gemeenteraad in antwoord op vragen medegedeeld, dat de toe nadering, die uit het niet-offi- ciële overleg tussen de Kamers is gebleken, weliswaar tot vreug de stemt, doch dat de voorge stelde oplossing onaanvaard baar is omdat de vaarroute tus sen Schelde en Rijn te lang blijft. De Antwerpse voorkeur blijft uitgaan naar het vroegere plan voor een kanaal van Antwerpen naar de Oosterschelde en de heropening van de Eendracht, waardoor de route met een 28 km wordt bekort. Het Antwerpse gemeentebe stuur zal de Belgische regering verzoeken de onderhandelingen met Nederland in deze zin voort te zetten, aldus de heer Del waide. DE SGHEEPSRAMP BIJ DE COLUMBIAANSE KUST Het boofd van de politie van de Columbiaanse havenstad Bue naventura heeft dinsdag meege deeld dat de lijken van 27 opva renden van de plezierboot die zondag ter hoogte van de stad omsloeg en zonk, zijn geborgen. De Columbiaanse marine is bezig een lijst samen te stellen van nog vermiste opvarenden. De mededeling dat de student terecht zal staan toont aan dat men is afgeweken van dé tot dusver gevolgde procedure. Ge arresteerde Amerikanen werden gewoonlijk kort vastgehouden terwijl de communistische auto riteiten hen trachtten over te halen tot het afleggen van een verklaring waarin zij het ten laste gelegde toegaven. De Ame rikanen werd daarop verzocht de Sowjet-Unie te verlaten. SOWJET-RECHTBANK VEROORDEELT AME RIKAAN De krijgsraad te Kijov in de Oekraine heeft dinsdag de Ame rikaanse student McKinnon ver oordeeld tot acht jaar gevange nisstraf wegens spionage in de Sowjet-Unie. Het regeringsblad „Izwestia" meldde de berechting dinsdag avond in grote opmaak met foto's van MoKinnons dagboek en de auto waarmee hij dé Sowjet- Unie is binnengekomen. Volgens dit blad is de terecht zitting maandag begonnen en dinsdag met de veroordeling ge ëindigd. Makinen zou vorig jaar als student in West-Berlijn zijn aan gekomen waar twee leden van de Amerikaanse geheime dienst hem ronselden voor spionage werk. Dit tweetal zou hem ge leerd hebben met één hand foto's te maken uit een rijdende auto en hem inzicht hebben bijge bracht in militaire zaken. Makinen heeft bekend als spion te hebben gewerkt, aldus werd gemeld. Hij had zich daar bij op last van zijn opdracht gevers voorgedaan als toerist. Volgens de „Izwestia" heeft hij zijn fout toegegeven en heeft hij tot de rechters gezegd de waak zaamheid van de Sow jet-burgers te hebben onderschat. Radio-Moskou meldde dat Ma kinen twee jaar in een gevange nis zal moeten doorbrengen en zes jaar in een arbeidskamp. De 23-jarige Marvin Makinen heeft gestudeerd aan de univer siteit van Pennsylvania en aan de vrije universiteit van West- Berlijn. Zijn beurs voor zijn stu die aan de vrije universiteit was verlengd. President Kennedy heeft dinsdag meegedeeld dat hij bevolen heeft proeven met kernwapens in het labora torium en ondergronds en zonder neerslag te hervat ten. De woordvoerder van het Witte Huis, Salinger, zei dat de proeven in septem ber zullen worden gehou den, maar hij wilde niet precies zeggen wanneer en evenmin wilde hij de plaats van de proeven aanduiden. daden van de Sowjet-regering moeten wij nu de maatregelen nemen die voorzichtige mensen van levensbelang vinden. Wij hebben geen andere keuze bij het nakomen van de verantwoorde lijkheid van de Amerikaanse re gering jegens eigen staatsbur gers en de veiligheid van andere vrije landen", aldus Kennedy's verklaring. Salinger zei in antwoord ,op vragen dat dit besluit werd ge nomen nadat de president be richt had ontvangen over de der de Russische kernproef in de dampkring. Door deze derde proef is het duideljjk geworden dat de Sow jet-Unie er niet in is geïnteres seerd de mensheid te besehermen tegen radio-actieve neerslag. Volgens de verklaring van de president hebben de Verenigde Staten geen andere keuze dan de ondergrondse en laborato riumproeven te hervatten nu de Russen blijven voortgaan met hun proeven. „Bij onze pogingen een einde te maken aan de proeven met kernwapens, hebben wij alles ge daan wat redelijke mensen kon den rechtvaardigen. Wegens de NIEUWE MOEILIJKHEDEN IN BRAZILIË Het Braziliaanse congres is in de nacht van maandag op dinsdag opnieuw in zitting bijeen geko men, nadat het vliegtuig waar mede de parlementaire commis sie die vice-president Goulart uit Porto Alegre had moeten afha len, zou reizen, van de autori teiten van het vliegveld van Brasilia geen toestemming kreeg te vertrekken. De waarnemend president Mazziii heeft bekend gemaakt, dat hij garanties die hij maan dagmiddag aan Goulart had ge geven, niet langer kon nakomen. (Het schijnt, dat er van de zijde van de Braziliaanse luchtmacht nog steeds verzet bestaat tegen de investuur van Goulart. WOENSDAG 6 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walzoorden v.m. 11.25 0.00 0.40 d.50 n.m. 11.49 12.24 1.04 1.14 DONDERDAG 7 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walzoorden v.m. 0.19 0.54 1.34 1.44 n.m. 12.55 1.30 2.10 2.20 ZON MAAN op onder op onder Sept. 6 5.59 19.19 2.07 17.43 7 6.00 19.15 3.05 18.14 8 6.02 19.13 4.06 18.42 9 6.04 19.10 5.09 19.06 10 6.05 19.0S 6.13 19.29 TIJDELIJK REGEN Hoewel in de loop van dins dag een zwak front met regen en regenbuien ons land passeer de, was de achter het front aan gevoerde lucht nog vrij vochtig. Wel bleven de temperaturen al wat lager dan die van maandag. Over de Britse eilanden naderde intussen in langzaam tempo een koufront. Dit front zal ons van daag met regen passeren. Na deze frontpassage ruimt de wind naar het westen. Er wordt dan drogere lucht aangevoerd, waarin opklaringen voorkomen en waarin de buienactiviteit af neemt. De temperaturen zullen vandaag over het algemeen op nieuw iets lager zijn. De wind kracht wordt matig tot vrij krachtig, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot woensdagavond. Meer wind. Half tot zwaar bewolkt met tij delijk regen. Matige tot krachtige zuidwestelijke tot westelijke wind. Iets lagere middagtempe- raturen.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1