J&hoVi Alle toeristen van de kabelbaan in veiligheid De kernproefconferentie Rondom de Berlijnse kwestie Weeroverzicht uw zuivere vleesbouillon! ZON- en MAANSTANDEN HOOGWATER WEERBERICHT DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1961 17e Jaargang Nr 5383 Sovjet-Unie hervat kernproeven de nieuwe algerijnse regering Deur blijït open voor onderhandelingen niet Frankrijk geen amerikaanse inmenging in de braziliaanse crisis moeilijkheden in denemarkens kabinet belgisch PROTEST rit DE verenigde NATIES „VERRADERLIJK" OPTREDEN VAN VERENIGDE NATIES IN KATANGA Met ingang van 1 december OOK IN BELGIE KRIJGT VERKEER VAN RECHTS VOORRANG De werkloosheid in de Verenigde Staten WESTERSE COMPROMIS VOORSTELLEN BRIEF VAN ADENAUER AAN PRESIDENT KENNEDY Westduitse tegenspraak Kritiek van Nixon op het zenden van 1500 Amerikaanse militairen naar Berlijn WESTDUITSE PERSKRITIEK OP ADENAUER DE LUCHT- VERBINDINGEN MET WEST-BERLIJN Opnieuw schoot de Oostduitse politie te Berlijn Russen verwerpen Westelijke voorstellen Geen paniek Twee Nederlanders Frankerincbü abonnement: Terneuzen ««.rteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 207? Gironummer 38150 „„tcnriïs- f6 per kwartaal; pet Ab0nde/I,-?per'week 48 ct. Losse nrs 9 ct DE VRIJE VerscHijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v"/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel» advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Sowjet-Unie heeft bekend gemaakt de proeven met kern Wainfde bekendmaking, die werd verspreid door bet persbureau Tass", wordt gezegd dat de vin deze stap werd genoodzaakt londer druVvan de internatio- nale situatie De voorlopige Algerijnse rege ring zal geweld met geweld be antwoorden, maar de deur open houden voor onderhandelingen - met Frankrijk, zo heeft een I woordvoerder van dit bewind woensdag in Cairo meegedeeld. Hii zei dat de regering van Ben Joessef ben Khedda van de Algerijnse revolutionaire raad, die onlangs in Tripolis in Libië bijeen is geweest, een mandaat voor één jaar heeft gekregen. De politiek van het nieuwe kabinet zou „onwrikbaar' zijn. De vorige eerste minister, Fer- hat Abbas, had zich daarentegen „vreedzame oplossingen hooi middel van onderhandelingen ten doel gesteld. Deze politiek had gefaald als gevolg van „de hebzucht van het Franse kolo nialisme". De woordvoerder verklaarde dat Ferhat Abbas zijn diensten aan de revolutie zal blijven ver lenen. Hij was nog ..deken van de revolutionaire raad". De Amerikaanse regering heeft besloten een houding van vol strekte niet-inmenging in de Bra- ziliaanse crisis te riemen ondanks haar ernstige bezorgdheid over de situatie. Een dergelijke verklaring is dinsdag in de senaatscommissie voor Buitenlandse Zaken afge legd door Lincoln Gordon, die benoemd is tot ambassadeur in Brazilië. De commissie heeft de benoe ming van Gordon tot hoofd van de Amerikaanse diplomatieke missie bij een land dat in feite zonder regering is, goedgekeurd. De Cubaanse premier heeft maandag een beroep gedaan op het Braziliaanse volk om voor deel te trekken uit de ervaring van Cuba, teneinde te verhinde ren dat reactionaire militaristen aan het hoofd komen van een on wettig fascistisch regiem. Ge vraagd om commentaar op deze oproep van Castro, zei een woordvoerder van het „State De partment", dat dit een nieuw be wijs was van de pogingen van Castro om zijn revolutie te ver- breiden. Deense bladen melden dat De- nemarkens coalitieregering van radicalen en sociaal-democraten in gevaar is door meningsver schillen over plannen tot eenma king van het bevel over Deense en Weslduitse strijdkrachten in Jutland en Sleeswijk-Holstein. Een groep pacifisten in de radi cale partij wil dat deze plannen worden opgegeven, terwijl de sociaal-democraten in beginsel hebben besloten deze plannen tot eenmaking van dit NAVO- commando te steunen. Het sociaal-democratische blad .Aktuelt" schrijft dat aanvaar ding van het besluit van de so ciaal-democraten door de radica len een vereiste is voor het voortbestaan van de coalitie. De radicale „Politiken" meent dat indien de sociaal-democraten erop staan dat de kwestie van het NAVO-commando nu wordt geregeld, de radicalen een nega tief antwoord moeten geven en er een einde moet komen aan de samenwerking van de twee par tijen in de regering. De regering van Kampmann zou dan moeten aftreden. De huidige Deense regering is in november van het vorige jaar gevormd. Zij bestaat uit elf so ciaal-democraten, vijf radicalen en een partijloze minister die Groenland vertegenwoordigt. De Deense minister van De fensie, Poul Hansen (sociaal-de mocraat), zei dat na een bijeen komst van de radicalen in het weekeinde een beslissing van deze partij wordt verwacht en dat dan pas een definitief be sluit van de Deense regering kan worden tegemoet gezien. In de verklaring wordt gezegd, dat de Sowjet-Unie projecten heeft uitgewerkt voor het ma ken van een serie super-krach tige kernbommen, equivalent aan 20, 30, 50 en miljoen tnt. De Sowjet-Unie zal experi mentele explosies van kern- wapei uitvoeren", aldus de be kendmaking. Het Tass-bericht vervolgt: „In een alhier (Moskou) gepubliceer de verklaring wordt gezegd, dat „de Sowjet-regering genood zaakt is geweest deze stap, welks betekenis zij tenvolle beseft, te nemen onder de druk van de in ternationale situatie, geschapen door de imperialistische landen". De politiek van de leidende NAVO-mogendheden de Ver enigde staten. Engeland, Frank rijk en de federale Republiek Duitsland en van dit agres sieve blok als geheel, laat geen andere keuze voor de Sowjet- Unie, aldus de verklaring der Sowjet-regering". Voorts wordt in de verklaring gezegd, dat raketten, gelijk aan die welke werden gebruikt bij de ruimtevluchten van Gagarin en Titof, kernbommen kunnen vervoeren naar elk punt van de aardbol van waaruit aanvallen op de Sowjet-Unie of andere socialistische landen zouden kun nen worden gelanceerd. De Belgische minister van Bui tenlandse Zaken Spaak heeft in een telegram aan de secretaris generaal der V. N. Hammars- kjoeld krachtig geprotesteerd tegen de arrestatie, in opdracht van de volkerenorganisatie, van de in het Katangaanse leger dienende Belgische officieren. Van doorgaans goed ingelichte zijde in New York is vernomen dat het protest niet zozeer is ge richt tegen de actie zelf als wel tegen de methoden die hierbij zijn gebruikt. Een woordvoerder "van de Ver. Naties heeft in verband met het piotest verklaard dat, de Veilig heidsraad zich reeds een half jaar geleden uitsprak voor terug trokking van alle buitenlandse huursoldaten, adviseurs en me dewerkers. In de verklaring wordt erop gewezen, dat „de V. S. en hun bondgenoten de bewapenings wedloop op ongeëvenaarde wijze opdrijven, de sterkte van hun legers uitbreiden en de interna tionale spanning op het kook punt brengen". Vervolgd wordt: „Het is nu zo ver gekomen dat vooraanstaande Britse en Amerikaanse staatslie den hun toevlucht nemen tot be dreigingen en met oorlog dreigen voor het geval er een vredesver drag met de Duitse Democra gesloten. Deze feiten kunnen slechts ongerustheid veroorzaken. De Sowjet-regering acht het dan ook haar plicht alle noodzake lijke maatregelen te nemen, op dat de Sowjet-Unie volledig in staat zal zijn elke tegenpartij, die een aanval zou willen wagen onschadelijk te maken", aldus de Sowjetrussische verklaring, Het Brusselse blad „La Libre Belgique" noemde woensdag het optreden van de Verenigde Na ties in Katanga „zo verraderlijk en weinig diplomatiek, dat men er verstomd van staat". Naar aanleiding van het dins dag door de Belgische regering tot de secretaris-generaal van de Verenigde Naties gerichte pro test schrijft het blad, dat de Ver enigde Naties zaterdag j.l. de Belgische regering op de hoogte had gesteld van het besluit tot uitwijzing van de buitenlandse officieren uit Katanga en de medewerking van de autoriteiten in Brussel was verzocht. „Voor dat zelfs de Belgische regering de tijd werd gelaten te antwoor den, zijn de Verenigde Naties in Elisabethstad tot actie over gegaan volgens een plan, dat waarschijnlijk al lang geleden is voorbereid". „Het is dus een verwerpelijke daad, die het krachtige protest van de regering rechtvaardigt. Minister Spaak is door de Ver enigde Naties voor het hoofd ge stoten niettegenstaande de uit gesproken goede wil, die hij je gens de internationale organisa- 1 tie heeft getoond". KONINKLIJK GEZIN TERUG VAN VAKANTIE Het Koninklijk gezin is weer terug van vakantie. Gistermid dag omstreeks half zeven is de regerings Friendship, waarmee de Koningin, de Prins en de Prinsessen Beatrix, Marijke en Margriet uit Italië terugkeerden, geland op het vliegveld Soester- berg. De vakantie in het koninklijke vakantieverblijf in Porto Ercoie aan de Italiaanse kust heeft ruim vijf weken geduurd. Naar in Brussel wordt ver nomen zal met ingang van 1 december een wijziging worden gebracht in de voorschriften voor het wegverkeer. Het abso lute voorrangsrecht voor ver keer dal van rechts komt zal dan worden ingevoerd. Het Konink lijke Besluit daarover zal binnen kort worden gepubliceerd. Tot dusverre was het zo, dat het verkeer op wegen met tram rails of met gescheiden rijbanen voorrang had. Op de nieuwe regel gelden een aantal uitzonderingen, waar onder het tramverkeer, dat ook na 1 december voorrang boven ander verkeer houdt. (Adv.) VLIEGTUIG VEROORZAAKTE ERNSTIG ONGELUK BIJ KARELBAAN Een straalvliegtuig van de Fran se luchtmacht is dinsdag in aan. raking gekomen met een kabel van de luehspoorbaan over de „Witte Vallei" bij de Mont Blanc. Doordat de kabel brak, stortten enige gondels omlaag. De kabel baan, waarvan we bier een ar chieffoto zien, vormt een ver binding over bet Mont Blanc ge bergte Chamonix in Frankrijk en Courmayeur in Ltalië. De werkgelegenheid in de Ver enigde Staten is deze maand tot recordhoogte gestegen, maar de werkloosheid bleef groot, aldus heeft het Amerikaanse ministerie van Arbeid woensdag medege deeld. Do beroepsbevolking bedroeg in augustus in totaal 68.539.000. hetgeen 400.000 meer was dan in juli en 257.000 meer dan in augustus van het vorige jaar. Het aantal werklozen bedroeg 4.542.000, 754.000 meer dan in augustus 1960. De laatste passagier die zich in een vastgelopen cabine van de kabelbaan Chamonix-Courmayer bevond, is woensdagochtend om tien uur uit zijn netelige positie bevrijd. Verscheidene passagiers heb ben op 150 tot 200 nieter boven de grond de nacht doorgebracht in de cabines. Het was tien gra den onder nul. De Verenigde Staten en Enge land hebben woensdag op de Geneefse kernwapenconferentie twee compromisvoorstellen inge diend. welke volgens de Ameri kaanse" afgevaardigde Dean „ruime perspectieven openen voor een succesvolle afsluiting van de conferentie". „Als er aan de Sowjet-kant nog het minste spoor van goede trouw aanwezig is, is nu het ogenblik gekomen om dit te tonen", aldus Dean. Het Westen stelt voor de con- Bondskanselier Adenauer heeft in een brief aan president Ken nedy de „grote vrees" uitgespro ken dat verdere afbreuk aan de Westelijke posities in West-Ber- lijn zal leiden tot een sterkere neutralistische stroming in West- Duitsland, aldus „The New York Times". De brief zou woensdag ochtend door de Westduilse am bassadeur in Washington, Gre- we, aan de president worden overhandigd. Adenauer ziet twee grote ge varen: of de communisten zullen met succes de „Salami"-tactiek toepassen, of de posities van de Westelijke landen in West-Ber- lijn zullen door onderhandelin gen met de Sowjet-Unie ernstig worden verzwakt. De bondskan selier zou rekening houden met de mogelijkheid van een pani sche vlucht uit West-Berlijn wanneer nieuwe, en meer sub tiele, Oostduitse aanvallen suc ces hebben. Een woordvoerder van de West duitse regering heeft met klem berichten van de Amerikaanse radio-omroepmaatschappij C.B.S. en van de New York Times over de inhoud van de persoonlijke brief van bondskanselier Ade nauer aan president Kennedy tegengesproken. Deze berichten zijn „pure speculatie", aldus de woordvoerder. Volgens de New York Times had Adenauer o.m. de vrees uit gesproken dat verdere afbreuk van de .Westelijke posities in West-Berlijn zou leiden tot een sterkere neutralistische stroming in West-Duitsland. De voormalige Amerikaanse vice-president Richard Nixon heeft dinsdagavond het sturen van 1500 Amerikaanse militairen naar Berlijn, als aanvulling van de huidige troepensterkte, een „leeg gebaar" genoemd. Hij zei in een radio-interview echter dat hij president Ken nedy's algehele politiek in de Berlijnse crisis niet wilde kriti seren, „afgezien van het feit dat er naar mijn mening te veel slap gepraat is geweest. Verscheidene Westduitse bla den hebben woensdag kritiek geleverd op bondskanselier Ade nauer, omdat deze de dag tevo ren in een verkiezingsrede had gezegd, daf premier Chroesjtsef in de crisis om Berlijn welbe wust de Westduitse sociaal-de mocraten steunt in de verkie zingscampagne. De onafhankelijke „Die Welt" noemt de uitlating „ongeloof lijk." „Het zou een misdaad zijn als de dingen die op 13 augustus en sindsdien zijn gebeurd op deze wijze in hel middelpunt van een verkiezingscampagne zouden worden geplaatst". De eveneens onafhankelijke „Bildzeitung" noemt de uit spraak van de bondskanselier zó absurd", dat niemand haar ern stig kan nemen. De „Frankfurter Rundschau", die sociaal-democratisch gezind is, spreekt van een „weerzinwek kende grap". De Oostduitse onderminister van Buitenlandse Zaken, Otto Winzer, heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat „het winst gevend optreden van Amerikaan, se, Britse en Franse luchtvaart maatschappijen in de luchtcorri- dors (naar Berlijn) onwettig is". Volgens hem betekende de vlieg reis van de Westduitse president Lübke naar West-Berlijn een nieuwe rechtvaardiging van het Russische protest tegen „het on. wettig gebruik van de luchtcor- ridors". Winzer zei dat aan deze toestand „natuurlijk" een einde zal worden gemaakt, als er een vredesverdrag zal zijn gesloten Oost-Duitsland was echter be- t reid te onderhandelen met alle staten, die belangstelling hebben voor luchtverbindingen over Oostduits gebied. De Oostduitse politie heeft woensdagochtend te Berlijn an dermaal op iemand geschoten die zwemmend naar West-Ber lijn uitweek. De schoten troffen geen doel en de man bereikte veilig de Westberlijnse oever, aldus heeft de Westberlijnse po litie meegedeeld. trolecommissie het recht te ge ven. een administrateur wegens insubordinatie of ongeschiktheid te ontslaan voordat zijn ambts termijn verstreken is. Hiermee hopen de Verenigde Staten en Engeland tegemoet te komen aan de Russische eis, dat er in plaats van één administrateur een raad van drie man wordt in gesteld, bestaande uit vertegen woordigers van het Westen, het Oostelijke blok en van de niet- verbonden landen. Het tweede voorstel houdt in, dat de groepen die niet-geïden- tificeerde seismische gebeurte nissen moeten controleren, voor de helft uit waarnemers uit niet- verbonden landen zullen bestaan. De andere helft zou bij inspec ties op Amerikaans en Brits ge bied uit waarnemers uit de Sow jet-Unie en de met haar verbon den staten moeten bestaan. Om gekeerd zou deze helft bij onder zoekingen op Sowjet-gebied moe ten worden gevormd door ver tegenwoordigers van de Weste lijke mogendheden. De Sowjet-Unie is van mening dat de inspectiegroepen voor de helft uit Russen en voor de an dere helft uit Britten en Ame rikanen moeten bestaan, geleid door een voorzitter uit het land dat wordt geïnspecteerd. De Westelijke voorstellen zijn door de Russische afgevaardig de Tsarapkin verworpen. In con ferentiekringen is gezegd, dat de Rus de voorstellen als louter „een aantal technische punten" kenschetste en weigerde er ook maar even op in te gaan. Tsarapkin verklaarde, dat zijn regering bereid was elke door het Westen voorgestelde con trole-organisatie te aanvaarden in het verband van algemene en volledige ontwapening. Hij zei, dat het onwaarachtig zou zijn thans op onderhandelingen over kernproeven aan te dringen ter wijl het Westen intensieve mili taire voorbereidingen trof. De Amerikaanse afgevaardig de Arthur Dean had gezegd, dat het Westen besloten had te po gen, oplossingen te vinden, ge baseerd op uitbreiding van de Eén van de geredden heeft te Palud boven Courmayer meege deeld dat hun cabine dinsdagmid dag tegen haif twee met een schok tot stilstand kwam en dat zij pas woensdagochtend om half acht werden gered. Hij en zijn medepassagiers in de cabine waren onbeschrijflijk angstig geweest. Verscneidene malen schommelde de cabine door de pogingen van de redders haar naar Keilbronner te trekken. Tweemaal kwam de cabine daar bij met een luide slag in botsing met twee andere cabines. „Wij dachten dat wij op de gletsjer beneden ons te pletter zouden vallen. De gletsjer zag er in het maanlicht nog vreesaanjagender uit dan overdag", zei hij. Parijse bladen hebben gemeld dat Franse gerechtelijke auto riteiten beslag hebben gelegd op de straaljager die het ongeluk met de kabelbaan heeft veroor zaakt. Het toestel werd op de noodlottige vlucht bestuurd door een zekere kapitein Zeigler. Onder de inzittenden van de cabines is geen paniek ontstaan mede omdat de cabines niet zo ver van elkaar hingen dat men elkaar niet iets kon toeschreeu wen. Een groep Italiaanse gidsen uit Courmayeur, geleid door Walter Bonatti, had het meeste succes met de reddingspogingen. Zij brachten circa dertig mensen in veiligheid. Enkele inzittenden van cabines die dicht bij de grond hingen kon den naar beneden klimmen. Red ders zijn in sommige gevallen over een lengte van 100 meters over de kabels gekropen om tou wen aan de cabines te bevestigen, zodat deze met behulp van een lier konden worden opgetrok ken, In Courmayeur zijn ongeveer 200 toeristen gestrand, die vóór het ongeluk met de kabelbaan naar boven waren gekomen. Gedurende de nacht kon men de vuren zien die zij hadden aange legd om zich te warmen. In Chamonix prijst men zich gelukkig dat het straalvliegtuig de kabel die de cabines voortbe woog, en niet de draagkabei heeft vernield. In dat geval zou den zeker tien van de 36 cabines zijn neergestort. Tot de geredden behoorden twee Nederlanders, de heer Van der Zwan uit Hilversum en me vrouw Bosch. Hij vertelde dat het gezelschap van de cabine even was uitgestapt om het uitzicht, te bewonderen. Kort nadat men weer zijn plaatsen had inge nomen volgde een doffe slag. „Wij werden tegen de grond geworpen. Eerst dachten wij dat zich een technische storing had voorgedaan. Nadat wij enige uren hadden gewacht zagen wij enkele gebarende Italianen, en wij realiseerden ons dat er iets mis was". „Later kropen mannen met planken langs de kabel. Zij zei den ons dat wij naar buiten moesten komen. Zij hadden een touw aan de cabine bevestigd en wij moesten ongeveer dertig me ter naar beneden klimmen. Toen ik uit de cabine kroop was ik erg bang. Maar toen ik ongeveer halverwege was ging het beter". Mevrouw Bosch voegde hier aan toe: „Wij kwamen terecht op mooie, zachte, witte sneeuw". ZON MAAN op onder op onder 31 5.49 19.31 22.25 12.24 Sept 1. 5.50 19.29 22.59 13.33 2 5.52 19.26 23.38 14.37 3 5.54 19.24 15.34 OPNIEUW ZONNIG, MAAR KOEL Het KNMI deelt mede: Het continentale hogedrukge- bied, waarvan het zwaartepunt boven de Oostzee ligt, bezorgde ons een tropische dag, waarbij het kwik op verscheidene plaat sen opliep tot 33 graden. Met het invallen van de zee wind trad in de middag een aan zienlijke daling van de tempera- DONDERDAG 31 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 5.25 5.42 Terneuzen 6.00 6.17 Hansweert 6.40 6.57 Walzoorden 6.50 7.07 VRIJDAG 1 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Walzoorden Hansweert v.m. 6.10 6.45 7.35 7.25 n.m. 6.28 7.03 7.53 7.43 tuur op, die pas tegen de avond het oosten van het land bereikte. De zeewind werd mede veroor zaakt door een volgend hoge- drukgebied, dat zich snel over de Britse eilanden naar het noord oosten uitbreidde. Ook dit hoge- drukgebied is gevuld met droge lucht, maar doordat deze aanvan kelijk met winden tussen noord en noordoost over de Noordzee wordt aangevoerd, zullen de ma ximum temperaturen in een groot deel van het land lager zijn dan woensdag. In het zuidoostelijk deel van Nederland kan de zeer warme lucht zich vermoedelijk wel hand haven en daar mag opnieuw op zeer hoge temperauren worden gerekend. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zonnig Droog en zonnig weer. Matige noordoostelijke wind. In het westen en noorden aanmerkelijk koeler dan gisteren. In tiet zuid oosten nog warm weer.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1