:uws De aanvaring op de Nieuwe Waterweg Binnenlands nieuws Eric de Noorman De laatste slag WIELRENNEN BEURSO VERZICHT MARKTBERICHTEN Radio en Televisie idag 30 augusfakliaèi 1 Woensdag 30 augustus 1961 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 ERELDKAMPIOEN- SCHAPPEN Nijdam verbeterde baanrecord r Post door Rudi Altiö' uitgeschakeld UN DER MEULEN RELDKAMPIOEN BOUWACTIVITEIT IN HET EERSTE HALFJAAR 1961 JAPANS BLAUWBOEK Dr. SOBLEN OP VRIJE VOETEN .„vsterieuzc aanvaring op H jeuwe Waterweg, bij helder richt en bladstil weer, is maan- SÏÏnartit de ondergang gewor- i 5" xir de Nederlandse kust- ÏSrder „Geeststroom" <*n me- ,i„ aeescheepje van 31/ b-r.t., dat K«d werd in 1954 en voor rederij Waling van Geest en Zn een ïnin ot meer regelmatige ifenW onderhield op de Lngelse oostkust i'Sfilm in Den Haag op. it gegeven om in samen- ing met de filmdienst van S. F. een film te vervaar- die de besteding van de elden in beeld brengt, t scenario is van Jan van en de regie heeft de heet Jamshuijzer. Beoefenaren ille takken van sport zullen illig hun medewerking ver- Een belangrijk gedeelt- t opgenomen in het Olym- Stadion in Amsterdam, nneer de rolprent is vól- zal deze regelmatig door S. F. filmdienst voor alle sloten organisaties worden ond. ïsdagavond zijn Qpfji; aan in Ziirich de wereld lioensehappen HribfrennPtt gezet met de series van de rvolging voor amateurs, de tweede van de zestien te iden series verbeterde opze lenoot Henk Nijdam het "ecord door op de 4 km een an 4 min. 56,5 sec. te laten ikken. De renners met de 8 te tijden gingen over naar vartfinalos. Dit waren: Nij- (Ned.) 4.56.5; Delattre Fr. Contreras (Arg.4.59.3; son iDen.) 5.55.5'; Jaap erk (Ned.) 5.01.2, Dalton Zeel.) 5.02.3; Moskwin (Rus- 5.02.7; Heineman IZw.J de halve finales achtervol voor profs versloeg de ;er Willy Trepp in 6 min. sec. de Italiaan Faggin 3). De Zwitser..zorgde met ;emiddelde van 48.452 km lur voor een nieuw baanre- Vervolgens schakelde dc luitser Rudi Altig in 6 min. ec. Peter Post uit. De Ne- ader legde de 5. km af in 24-jarige Westduitser Kudi beeft zijn wereldtitel ach- Iging profs geprolongeerd- finale versloeg de renner eulon de Zwitser Trepp. er Post is vierde geworden- wedstrijd om de derde en plaats werd hij door de an Faggin verslagen. Nederlander heen van der n in dinsdagavond wereld- ioen bij dp amateur stayers •den. Hij legde in één uur km af. t Romijn werd vierde op leter. JUWELEN- DIEFST ALLEN AN DE RIVIERA Franse politie zoekt naar ïaar dieven, die zondae- op drie plaatsen aan- de hebben ingebroken en idoor zijn gegaan met ju- ter waarde van circa gulden in totaal. dieven sloegen hun groot- ig in Saint-Jean-Cap-Fer- laar zij voor ruim 4 ton iwelen stalen uit de villa, >huurd is door de rijke kaanse weduwe Mary Las- rouw Lasker zat bp hé' te praten piet gasten e dieven haar kleedkamer rden. De „Geeststroom" werd even na tien uur, nadat zij de haven van Maassluis had verlaten met bestemming Boston tG.-B.l, ter hoogte van boei groen negen i tussen Maassluis en Hoek van Holland) met 'n daverende klap midscheeps geraakt door de bin- nenkomende Noorse tanker ..Ja- randa", die met 18.000 ton ruwe olie voor de Shell uit Puerto Mi randa (Venezuela) kwam. De kustvaarder begon vrijwel on middellijk te zinken. Kapitein Booster uit Vlaardingen deed nog een poging om zijn schip aan de zuidelijke oever aan de grond te zetten, maar flat geluk te hem slechts gedeeltelijk. Al leen een klein deel van de romp en de masten van de „Geest stroom" markoren nog dc plaats van liet ongeval, de rest van het schip ligt onder het water. Bui ten dc vaarroute overigens. Het werd voor de bemanning var. de „Geeststroom" in die spannende minuten een vlucht voor het leven. Twee jonge ma trozen sprongen in paniek over boord en zwommen dwars over de Waterweg naar de oever bij Maassluis, waar zij door perso neel van Dirkzwagers meldings- post aan droge kleren werden geholpen. De negen andere be manningsleden klommen via oen snel uitgeworpen touwladder aan boord van de Noorse tanker. 1-Iet avontuur is voor allen goed afgelopen, alleen één der oudere matrozen kreeg een lichte ver wonding aan het gelaat. Aan vankelijk werd gevreesd, dat één of meer mannen van de „Geest stroom" met het schip mee in dc diepte waren gezogen, doch dat was gelukkig niet het geval. Toch heeft de rijkspolitie te wa ter nog lange tijd met schijnwer pers de plaats van het ongeval beschenen. Dc reddingboot van Hoek van Holland verleende daarbij assistentie. Dc veel zwaardere „Jaranda" liep vrijwel geen schade op. Het schip heeft de kustvaarder met de boeg aan stuurboordzijde ge raakt, maar kon zonder moei lijkheid de reis naar de eerste petroleumhaven in Pernis ver vólgen. Daar meerde de „Jaran da" tenslotte om half één af. Ruim drie kwartier later verlie ten de schipbreukelingen het Shell-terrein. Allen werden met een busje naar hun woningen in Vlaardingen gebracht. De „Jaranda" heeft een over wegend Italiaanse bemanning. Behalve drie Noorse officieren kapitein is de 53-jarige Alexander Jonassen zijn er namelijk twee Spanjaarden en 42 Italianen aan boord. Velen van hen werden opgewacht door hun geestdriftige echtgenotes. Op het tijdstip van het ongeval was de loods reeds op het schip. Het was een zwijgende groep, 's nachts op het Shell-terrein. Op bevel van beide gezagvoer ders heerste er namelijk een ab soluut spreekverbod voor red ders en geredden. Zelfs de na men van de schipbreukelingen werden niet gegeven. Met veel moeite kon er tenslotte 'n plaat je voor de fotografen af. „Ik wil onder geen beding journalisten aan boord hebben", zei kapitein Jonassen; zijn collega van de „Geeststroom" was het daarmee geheel eens. De oorzaak van de aanvaring bleef dus onduidelijk. De „Geeststroom" voer in bal last, de „Jaranda" was vrijwel vol geladen. De rederij Waling van Geest heeft nog drie kust vaarders in bedrijf. Enkele ja ren geleden vond op de Nieuwe Waterweg eveneens een botsing plaats tussen een tanker, de „Arthemist", en een vrachtschip. Dat gebeurde toen bij Hoek van Holland. De „Arthemist", die 'n lading vliegtuigbenzine in had, brandde geheel uit. De beman ning kon slechts door het held haftig optreden van dé kapitein van de kustvaarder „Heiloo" worden gered. Het gevaar voor brand was ditmaal veel geringer, omdat de „Jaranda" zware en moeilijk ontvlambare ruwe olie vervoerde. OMGEKOMEN BIJ BEDRIJFSONGEVAL Bij een ongeval in de vleeswa- renfabriek „Gevato" in Drieber gen is maandagmiddag de 17-ja- rige leerling-worstmaker F. Ver meulen uit Utrecht om het leven derde oorzaak is de zuiger uit de cylinder van een worstmachine gesprongen. De zuiger kwam met grote kracht tegen 't hoofd van de jongen, die vrijwel op gekomen. Door nog onopgehel- slag dood was. JONGEN VERDRONKEN Zondagmiddag is in het na tuurbad De Zanding te Otterlo, waar ongeveer vierhonderd gas- Toen de tanker bij Maassluis bad gemeerd, werden de geredde op varenden van de „Geeststroom" overgebracht naar een gereed staand busje voor de tocht naar huis. Twee opvarenden steunen hier een bij de ramp gewonde collega. DODELIJK VERKEERSONGELUK. De 23-jarige motorrijder D. C. Jongerwaard uit Zaandam is maandagavond op de Oostzaner- dijk te Amsterdam in botsing ge komen met een militaire vracht auto. Het slachtoffer overleed ter plaatse. Langer hondeleveii mogelijk Tot 1945 was de gemiddelde leeftijd die een hond kon berei ken vier en half jaar. Volgens bevindingen van dr. Juan F. Fi- gueroa, hoofd van de veterinaire dienst van een fabriek van ge neesmiddelen in de Ver. Staten (Cyanamid International) kan een hond, dank zij nieuwe ge neeswijzen in veie gevallen tien jaar of zelfs langer leven. Vele moderne geneesmiddelen die in de afgelopen jaren wer den ontwikkeld, dragen hiertoe bij, diverse anti-biotica blijken uitermate gunstige resultaten bij honden te bereiken. Ook andere voor menselijk gebruik bestem de geneesmiddelen, kunnen door worden gebruikt o.m. harriw IenVdle nerveuze en NMifftiijt honden snel tot rust kunnen brengen. lam?' ,eei] hond tegenwoordig 7iév/er komt omdat tegen Ztt ,z.oals hondsdolheid, een :°?ts'?klng en leptospirosis, n infectie van de nieren, effec- uei werkende geneesmiddelen Aki gevonden. kew gen de hondsdolheid ontwik- Ver ™en in laboratoria in de in itaten een levend virus dat Derir^1 ,bl€ek na dertig jaar ex perimenteren de gevreesde ziek- 'e te beteugelen. ycr^ wetenschappelijke onder zoekingen duurden twee jaar en jwstten een kwart miljoen dol- Uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat in het eerste halfjaar 1961 aan woningen en andere gebou wen tzonder normaal onderhoud en werken van minder dan 2000) voor een bedrag van 1405 miljoen werd geprodu ceerd. Dit is 97 min of 7 pet. meer dan in het eerste halfjaar van 1960. In de sector woningbouw be droeg de produktie 728 min (stijging t.o.v. het eerste half jaar 1960 ƒ57 min of 9 pet). Voor enkele andere sectoren lui den de produktiebedragen als volgt: Bedrijfsgebouwen voor de nij verheid ƒ219 min (stijging ƒ38 min of 20 pet.). Bedrijfsgebou wen voor handel en verkeer 124 min (stijging 15 min of 14 pet.) Scholen 103 min (daling 6 min of 6 pet.). Er was voor 3392 min op 1 juli 1960 en voor ƒ4032 min op 1 juli 1961 aan werk onderhan den. Een stijging van 19 pet. Voor de woningbouw lag dit be drag 24 pet. hoger dan voor de bedrijfsgebouwen voor de nijver heid 26 pet. hoger. Op werken met een bouwsom van 10.000 en meer woningen en andere gebouwen) waren op 1 juli 1961 116.700 arbeiders werkzaam tegen 111.000 op 1 juli 1960 en 110.100 op 1 april 1961 Deze stijging komt voornamelijk voor rekening van de woning bouw. In deze sector werden n.l. 66,100 arbeiders geteld tegen 59.500 op 1 juli 1960 en 60.700 op 1 april 1961. Gedurende het eerste halfjaar 1961 werden 53.265 woningen in uitvoering genomen tegen 40.058 in het eerste halfjaar 1960. Hier van was 66 pet. opgedragen door particuliere eerste halfjaar 1960 57 pet.). Het aantal voltooide woningen bedroeg 37.890 (eerste halfjaar 1960 38.003), waaronder 23.970 of 63 pet. huurwoningen Op 1 juli 1961 waren 105.104 woningen in uitvoering tegen 89.675 op 1 juli van het vorige jaar. Onder de 52.006 woningen waarvoor een gemeentelijke bouwvergunning werd afgegeven bevonden zich 22.033 woningen (42 pet.) in de z.g. vrije sector. Aan weg- en waterbouwkun dige kapitaalswerken werd in het eerste halfjaar 1961 voor ƒ340 min geproduceerd. Dit is 18 pet. meer dan in de overeen komstige periode van 1960. De Japanse regering heeft een „blauwboek" gepubliceerd waarin zij zich uitspreekt tegen het neutralisme zolang de Ver enigde Naties niet hij machte zijn doeltreffend de wereldvrede te verzekeren. Het zou van wei nig realisme getuigen wanneer Japan zijn defensie afschaft. Het veiligheidsverdrag met de Verenigde Staten heeft een defensief karakter en is in over eenstemming met de idealen van de Verenigde Naties. Japan behoort tot de westelijke wereld en zal zijn democratisch staats bestel verdedigen. ten van het late zomerweer ge noten, een 12-jarige jongen ver dronken. Hij behoorde tot een groep kinderen uit een observa tiehuis te Amsterdam, die mo menteel op het kampeercentrum „Het Zandwater" te Harskamp verblijft. De badmeester en een arts pasten nog kunstmatige ademhaling toe, maar dit mocht niet meer baten. MASSALE VECHTPARTIJ Een grote groep „brozems" nozems op bromfietsen heeft maandagavond de bewoners van de Rotterdamse wijk Pendrecht lange tijd in opwinding gehou den met een massale vechtpar tij. Maar toen de politie ten slotte op het strijdtoneel ver scheen, waren vrijwel alle kna pen verdwenen Zeven jongens werden naar het bureau gebracht voor een verhoor. BROMFIETSER GEDOOD De 17-jarige F. Hogewoning uit Den Haag, die op een brom fiets reed, is dinsdagochtend bij een botsing met een andere bromfietser, de 55-jarige P. van der L„ eveneens uit Den Haag, op het kruispunt Binckhorst- laan—St. Barbaraweg zó ernstig aan het hoofd gewond, dat hij twee uur later in het ziekenhuis is overleden. Van der L. liet bij het linksaf slaan de doorgang niet vrij. VERVOLG OP STROPERSDRAMA IN TUBBERGEN In de nacht van maandag op dinsdag is brand uitgebroken in de schuur van boswachter J. K. uit Tubbergen. Boswachter K. kwam in de publiciteit nadat hij in de nacht van zaterdag op zon dag op een buurjongen had ge schoten. Die jongeman verdacht hij van stropen. Het ongeluk liep vrij goed af, hoewel de buurjongen werd gewond. Er zijn twee schoten gelost. Eén ervan trof de jongen in het bo venbeen. De brand, die werd ontdekt door voorbijgangers, brak op vier plaatsen aan de buitenzijde uit. De schuur, die geheel uit brandde, stond op zes meter af stand van het woonhuis, waarin boswachter K. met zijn gezin met negen kinderen sliep. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van deze brand. BROMFIETSER DOOR TREIN GEGREPEN Op een niet-beveiligde over weg in de Zwarte Weg tussen Ernst en Vaassen is gistermor gen een bromfietser, de 50-jarige Hendrikus Dijkgraaf uit Vaas sen, door een goederentrein ge grepen en gedood. BEVEL TOT GEVANGENHOUDING OPGEHEVEN Een blijde, brede lach trok gistermorgen over het donkere gezicht van de 22-jarige Antil liaanse zeeman D. A. L., toen de president van de Rotterdamse Strafkamer hem mededeelde dat zijn gevangenhouding onmiddel lijk werd opgeheven De recht bank veroordeelde hem namelijk voor zijn onbeheerste steekpar tij met een stiletto-mes in een nacht van april vóór de ingang van een dancing tot zeven maan den gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en onder aftrek van de vier maanden, die hij in voorarrest heeft doorgebracht. Dat be tekende dat hij nu weer een vrij man is. Bij de steekpartij werd een barjuffrouw in de lies en een matroos in de buik gestoken. Alleen ten aanzien van de bar juffrouw achtte de rechtbank de opzet tot mishandeling bewezen. De officier van Justitie had tien maanden gevangenisstraf met aftrek geëist. GARAGE UITGEBRAND Tijdens laswerkzaamheden in de houten garage van het ex peditiebedrijf Geers aan de Fre- derik Hendrikstraat te Bergen op Zoom is dinsdagmorgen om ongeveer half elf brand uitge broken. Het vuur greep snel om zich heen. De spoedig aanwezige brandweer moest zich bepalen tot het nathouden van de belen dende gebouwen. De garage brandde geheel uit, waarbij twee vrachtauto's en een bulldozer door het vuur werden vernield. Tijdens de brand explodeerde ook nog een gasfles. KLEUTER VERDRONKEN Een kleutei- van nog geen 2 jaar. Romeo Chin a Loi uit Rot terdam, is maandagmiddag in een sloot langs de Oudelandse- weg in Rotterdam, dichtbij zijn ouderlijk huis, gevallen en ver dronken. VEEARTS VERONGELUKT Op de Noordzijdezoom te Ber gen op Zoom is maandagmiddag de 27-jarige heer R. de Willigen, dierenarts te Driebergen die de praktijk voor zijn Bergen op Zoomse collega waarnam, op on. verklaarbare wijze met zijn auto van de weg geraakt en tegen een boom opgereden. Ernstig gewond aan de borst en het gelaat werd De W. naar het ziekenhuis ver voerd, waar hij dinsdagmorgen aan de gevolgen van de opge lopen verwondingen is overleden. BEDRIJFSONGEVAL In de fabriekshal van de N.V. „Radium Rubber" in Maastricht heeft zich dinsdagmorgen een bedrijfsongeval met dodelijke afloop voorgedaan. De 53-jarige rubberbewerker J. C. Janssen, wonende in Maas tricht, gehuwd en vader van 4 kinderen, is door een pak rubber- drijfriemen met een gewicht van vijfhonderd kilo getroffen. De heer Janssen kreeg het pak op zij tegen het hoofd. Kort na aan komst in het ziekenhuis is hij overleden. DODELIJK ONGEVAL De 65-jarige weduwe Van der Veer uit Poppingawier (gemeen te Ranwerderhem) die dinsdag morgen per bromfiets een rij wieloversteekplaats aan de Leeu- warderweg te Sneek onverwacht overstak, is bij deze manoeuvre aangereden door een haar ach teropkomende personenauto. De weduwe liep bij deze botsing zo danige verwondingen op dat zij ter plaatse overleed. „GROSSIER" IN GESTOLEN FIETSEN. Een 33-jarige Tilburger, die in de afgelopen jaren tientallen verschillende baantjes heeft ge had en die laatselijk als pomp bediende werkzaam was, blijkt zich sinds juni te hebben gespe cialiseerd in het stelen van rijwie len en bromfietsen. Hij liep tegen de lamp, toen hij zich in Arnhem van een fiets meester maakte. De man bekende toen nog twee diefstallen, ook in Nijmegen. Hij werd op transport gesteld en is thans bezig tegenover de Nij meegse recherche zijn hart te luchten. Tot nu toe heeft hij toegegeven zich in zestien ver schillende gemeenten te hebben meester gemaakt van 24 fietsen en 6 'bromfietsen, die hij gewoon lijk per trein naar Tilburg ver stuurde, waar een heler zich over de buit ontfermde. De Nij meegse politie veronderstelt, dat hij nog meer van dit soort dief stallen zal toegeven. AKU EN SCHEEPVAARTEN VAST De aandelenmarkt heeft dins dagmiddag direct bij de opening een vaste stemming te zien ge geven voor aandelen AKU en de scheepvaartwaarden. Verder opende Philips prijs houdend, terwijl Unilevers, Hoog ovens en Koninklijke Olie boven het slotniveau van maandag uit kwamen. De stimuians voor de hogere koersen ging wederom uit van de Westduitse beurzen, die koerswinsten van vijf tot tien punten registreerden. Maan dag bedroegen deze winsten al daar tien tot twintig punten. Men heeft in West-Duitsland voor de komende weken meer vertrouwen in de internationale politieke toestand rond Berlijn. Om die reden wordt tot aanko pen op de Westduitse beurzen overgegaan. In Wall Street vonden maan dag geen koersveranderingen van enige betekenis plaats. De Nederlandse hoofdfondsen lagen er goed in de markt. Ongunstig politiek nieuws was dinsdag niet aanwezig. Volgens de beurs ziet het er naar uit, dat Amerika, Engeland en Frankrijk binnen kort met Rusland over de situa tie rond Berlijn zullen gaan pra ten. Tegelijk met deze gedach ten keerde bij de beursbezoekers het vertrouwen in.de aandelen markt voor de nabije toekomst terug. De vraag van dinsdagmiddag kwam dan ook hoofdzakelijk van het publiek en de beroepshandel. De arbitrage kan echter nog steeds niet veel uitrichten, het geen de omvang van de handel niet ten goede komt. De aan wezige vraag nam geen grote allure aan doch aangezien de verkooplimites wat zijn opge droogd, kon aan genoemde vraag slechts tegen hogere koersen worden voldaan. AKU's lagen vast in de markt met een koers- verbetering ten opzichte van de vorige slotkoers van circa tien punten op 389. Later in de mid dag moest iets van deze winst worden prijsgegeven. Het pu bliek had belangstelling voor de rayonaandelen. Ook de arbitrage nam wat stukjes uit de markt voor buitenlandse rekening. De omvang van de handel in de AKU-hoek was zeker niet in overeenstemming met de behaal de koerswinst. Philips verbeter de van 985 (onveranderd) tot 989. Unilevers waren op 738 cir ca zes punten hoger. Hoogovens een paar punten beter op 896, terwijl Koninkl. Olie werd ver handeld op ƒ113,80 (ƒ113,10). Verreweg de grootste belang stelling ging dinsdagmiddag uit naar de scheepvaartsector waar de beroepshandel eni het publiek de stukken uit de markt namen. Voor vrijwel alle fondsen werden tape-noteringen geregistreerd. De koerswinsten bedroegen twee tot zes punten. De kooplust voor deze aandelen wordt gebaseerd op de verbetering in de vrach- tenmarkt. Koninkl. Boot steeg van 203 tot 205. Van Ommeren van 332 tot 336, Scheepvaartunie van 161% tot 164 en Van Nievelt van 164% tot 166. De leidende cultures werden verwaarloosd. De staatsfondsen doorelkaar iets gemakkelijker met weinig han del. VEEMARKT ROTTERDAM. 29 augustus. Op de veemarkt te Rotterdam waren in totaal aangevoerd 3488 stuks vee, zijnde 210 vette koeien en ossen, 1110 stuks gebruiks- vee, 773 vette kalveren, 436 gras kalveren, 330 nuchtere kalveren, 12 varkens, 68 lopers, 89 biggen, 60 paarden, 52 veulens, 323 scha pen of lammeren en 25 bokken of geiten. De notering was als volgt: Vette koeien van 2,603.40; Vette kalveren 2,20ƒ2,70; Slachtpaarden 2,202,65, al les per kg. Graskalveren van 260440; Nuchtere kalveren ƒ58—ƒ80; Lopers 90120; Biggen 50 75Schapen 90125 Lammeren 80ƒ105; Kalf- en melkkoeien 9901280; Vare kalveren ƒ650ƒ900; Vaarzen ƒ650—ƒ950; Pinken ƒ420— 600 en Veulens 400—500. Aandelen Fokker wgrden iets hoger geadviseerd op de order van East African Airways voor drie Friendships. De laatste ver- handeldag van de aandelen- en obligatieclaims Stoomspinnerij „Twenthe" bracht een advies- koers van resp. 75 (ƒ76) en 13 (ƒ14,50), neerkomende op 160 pet. voor de nieuwe aan delen en 104 pet. voor de obliga ties. Beursindices 25/8 28/8 29/8 Intern, conc. 530.63 537.59 541.97 Industrie Scheepvaart Banken Handel enz. Algemeen 355.49 357.83 360.76 185.48 188.14 192.79 226.17 227.54 228.57 157.64 159.57 160.56 388.14 392.54 395B9 N abeurskoersen (386%), AKU: 387—388 Kon. Olie: 114.10—115.20 115.00 (114.10) Philips: 991—993 gl. 992 (990%) Unilever: 738—740 739 (740) Hoogovens: 896901 896 (8%%) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier geldend in Am sterdam op heder, luiden: Engelse pond 10.0610.16, Ame rikaanse dollar 3.57%3.61%, Canadese dollar 3.45%3.50%, Franse frank (100 72.4572.95, Belgische frank (100) 7.20—7.25, Duitse Mark (100) 89.95—90.45 Zweedse kroon (100 69.30— 70.30, Zwitserse frank (100) 83.50 84.00, Italiaanse lire (10.000) 57.7559.75, Deense kroon (100) 51.9052.90, Noorse kroon (100) 49.9050.90, Oostenrijkse Schil ling (100) 13.9414.04, Portuge se escudo (100) 12.5512.70 Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.97%—6.12%. Vette koeien werden iets min der aangevoerd, flauwe handel, prijzen lager dan vorige week. Vette kalveren: groter aanvoer, zeer luie handel, prijzen dalend, Graskalveren: iets groter aan voer, handel stroef, niet geheel prijshoudend. Nuchtere kalveren met aanvoer als vorige week, vlotte handel, prijshoudend. Lo pers en biggen: aanvoer even ruimer, handel kalm, prijzen iets minder. Slachtpaarden: aanvoer normaal, zeer trage handel, prij zen teruglopend. Schapen en lammeren: aanvoer tamelijk, handel stil, prijzen als maandag. Kalf. en melkkoeien: gewone aan voer, stille handel, niet geheel prijshoudend. Vare koeien: aan voer normaal, handel slepend, prijzen iets gedrukt. Vaarzen en pinken: tamelijke aanvoer, trage handel, prijzen gedrukt. Veulens: iets meer aanvoer, handel goed, prijshoudend. I w mm 79. Wanneer ze vernemen, dat Eric niemand minder dan Wala- mir, de koning der Oost-Gothen, in handen hoopt te krijgen, om met deze als gijzelaar Attilla te dwingen zijn gevangenen los te laten, zijn de Heruli helemaal ge wonnen en zelfs dc magere kerel kan er weinig tegen in brengen, want het plan is zonder mejr goed Dan heft Svein Langtand in eens de hand op en in de stilte menen allen flauw het gebries van een paard te horen „Jawel, maar ik hoorde nog wat anders, zogezegd", gromt de lange Sakser, „iemand schreeuwde of gilde... of zoiets." Een vreselijk vermoeden over valt de Noorman. Zonder verder een woord te zeggen, snelt hij in de richting van de woudrand waar hij nog juist op tijd komt om de twee rjjkgeklede Hunnen- ruiters in galop tussen de stam men te zien verdwijnen „Daar gaat onze gijzelaar!" schreeuwt hij. ..Svein, Axe. Garad, te paardZe mogen niet ont snappenof alles is verloren." Opgewonden wenkt hij de Heru- likrijgers, die langzaam achter hem aan komen. „Die paard- den hebben, volgt ons!" roept hij hen toeDan wendt hij zich om, om zijn drie makkers te vol gen, die zonder verder tijd te ver spelen naar de paarden gesneld zijni Op dat moment klauwt zich een gespierde arm om zijn nek en de magere Herulikrijger brult luide: „Geen zorgen mannen, laat die twee Hunnen. Inhalen kunnen we ze toch niet meer, maar van deze gijzelaar zijn wij zeker De in Litouwen geboren psy chiater dr. Robert Soblen, die tot levenslange gevangenisstraf werd eroordeeld wegens spio nage voor de Sowjet-Unie, is maandag tegen een waarborg som van 100.000 dollar vrijgela ten omdat een beroep tegen het vonnis in behandeling is. Dokters hebben meegedeeld dat de 61-jarige Soblen aan bloedkanker lijdt en waarschijn lijk geen jaar meer te leven heeft. DONDERDAG 31 AUGUSTUS. ■HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.35 Waterstan den; 9.40 Gram.; 10.00 Gram.; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gram. 11.00 Voor de zieken: 11.45 De zingende kerk; 12.00 Middag klok; 12.04 Gram.; 12.25 Wij van het land; 12.35 Land- en tuinbouwmeded.; 12.38 Gram.; 12.50 Act.; 13.00 Nieuws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Gram.; 14.00 Amus. muz.; 14.30 Residentie orkest; 15.30 Gram.; 16.00 Bijbel overdenking; 16.20 Kamermuz.; 16.45 Gram.; 17.00 Klankbeeld voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Beursberichten; 17.45 Lich te muziek; 18.00 Gram.; 18.15 Kerkorgel; 18.50 Praatje; 19.00 Nieuws; 19.10 Ritmisch koperor kest; 19.30 Radiokrant; 19.50 Pol. lezing. Nationaal programma: 20.00 Nieuws; 20.05 Toespraak; 20.10 Marinierskapel en jongenskoor; 20.45 Gezegend verbond, hoor spel; 22.00 Lichte muz.; 22.25 Toespraak; 22.30 Nieuws; 22.40 Oude liedjes; 23.10 Lichte muz.; 23.45 Dagsluiting; 23.55 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 7.50 Dag opening; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Gram.; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Kookpraatje; 11.15 Kamerork.; 12.00 Gram.; 12.30 Land- en tuin- bouwmed.; 12.33 Gram.; 12.43 Lichte muz.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.25 Beursberichten; 13.30 Lichte muz.; 14.00 Strijk kwintet; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Bariton en piano; 15.30 Gram.; 16.00 Orkest; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 18.15 Lichte muz.; 18.45 Gram.; 18.55 Gesproken brief; 19.00 Dansmu ziek (intermezzo: Journaal en gram.); 19.50 Sportpraatje. Nationaal programma: 20.00 Nieuws; 20.05 Toespraak; 20.10 Kamerorkest; 20.45 Gezegend verbond, hoorspel; 22.00 Orgel concert; 22.25 Toespraak; 22.30 Nieuws; 22.40 Gram.; 23.45 Dag sluiting; 23.55 Nieuws. BRySSEL (VI.): 12.00 Nieuws: 12.02 Lichte muz.; 12.15 Piano spel; 12.30 Weerbericht; 12.35 Gram.; 12.50 Beursber.; 16.06 Lichte muz.; 17.00 Nieuws; 17.15 Lichte muz.; 18.20 Voor de sol daten; 18.50 Gram.; 19.00 Nws; 19.40 Lichte muz.; 20.00 Klass. muz. 21.00 Lichte muz.; 21.20 Operettemuz.22.00 Nws; 22.15 Lichte muz.; 22.55 Nieuws. Televisieprogramma's NED. TV: 20.00 Journaal; 20.20 Achter het nieuws; 20.30 Docu mentaire; 21.00 Taptoe Delft '61. VL. BELG. TV: 19.30 Kinderen zien hun stad; 19.40 Filmrep.'; 20.00 Nieuws; 20.30 Concert; 21.15 Politiefilm:-22,05'Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 3