elevisie Binnenkort Westelijke voorstellen voor besprekingen met Rusland Amerikaanse voorsteilen aan de Sowjet-Unie De in Verenigde Naties in Katanga actie W eeroverzicht ■■mi Soekarno naar Engeland ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER DINSDAG 29 AUGUSTUS 1961 17e Jaargang Nr 5381 Tegenspraak van Rusk HET VRAAGGESPREK VAN PEARSON MET CHROESJTSJEF onX.ml°°S ™isbaar- gelijkend °P militaire hysterie." GOULART BESCHOUWT ZICH ALS PRESIDENT VAN BRAZILIË GEEN TROEPEN MEER NAAR LA COURTINE Doodvonnissen in Zuid-Korea Strijdkrachten hebben alle verbindingen in handen en de ministeries bezet TSJOMBE AANVAARDT HET V. N.-BESLUIT Alle blanken die in de gendarmerie dienen moeten het land uit Nederlands vissersvaartuig in de Oóster Eems gezonken II oordelen van de ver- allure van deze tijd reagerend op iedere g en uiterst zuinig, n door astest. Roos- hikt voor nootjes 4 len van de onderste ere no. 3. TERNEUZEN >ekhandel Van de Sande mwdstraaf Terneuieo eken eugd J tespreking; 22.30 Nieuws; Tmr. ork. en sol.; 23.45 Gr.; 24.00 Nieuws. .VERSUM II (208 m.l: 7.08 'S; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; Dagopening; 8.00 Nieuws; ïram.; 9.00 Gym. voor de 9.10 De Groenteman; 9.15 9.40 Morgenwijding; 10.00 10.50 Voor de kieuters; Pianospel; 11.15 Voor de 12.00 Jazzmuz.; 12.15 Gr.; Land- en tuinb. meded.; Lichte muz.; 13.00 Nieuws; Meded. en gram.; 13.25 ber.; 13.30 Lichte muz; Altmezzo en piano; 14.30 15.00 Gram.; 15.30 Boekbe- ing; 15.45 Pianoduo; 16.15 16.30 Voor de jeugd; Lichte muz.; 18.00 Nieuws; Lichte muz.; 18.30 Lichte 19.00 Gram.; 19.45 Gram. Nieuws; 20.05 Promenade 20.45 Zweefvlucht in tegen- de richting, hoorspel; 21-45 'spel; 22.00 Orgelmuziek; Wereldkampioenschappen >nnen; 22.30 Nieuws; 22.45 23.00 Lichte muziek; 23.55 Nieuws. JSSEL (VI.); 12.00 Nws.; Gram.; 12.30 Weerbericht; Hammondorgelspel; 12.50 ber.; 13.00 Nieuws; 13.15 rmuziek; 14.00 Ork. conc.; Gram.- 16.00 Beursber.; Gram.; 16.30 Ork. conc.; Nieuws; 17.15 Lichte muz.; Boekbespr.; 17.50 Fdni- k; 18.00 Amus. muz.; 18.26 de soldaten; 18.50 Operett-- k; 19.00 Nieuws; 1®-'' muz.; 19.50 Lezing; 20 conc.; 21.00 Lichte muz.. Operamuz.; 22.00 Nicuws' Der Vogelhandler, operette, Gram.; 22.55-23.00 Nieuws. Televisieprogramma's S: 20.00 Journaal; 20.20 20.35 Dierenfilm; 21.ua- Speelfilm; 22.20-23.00 Euro- WereldkampioenschappC' ;nnen. LiG. T.V.; 19.00 De liberate hte en aktie; 19.30 Film- 19.45 Filmrep.; 2u.jv Krs; 20.30 Speelfilm; 21.3" itermezzo; 22.00 Eurovisi - Wereldkambpioenschapp •nnen te Zurich; 23.00 Nv [XI Fr. T.V.: 19-30 ^ir et 5; 20.00 Journaal; 29.30 i 22.00 Eurovisie: Wereiu- ioenschappen wielrennen 23.00 Nieuws. Frankering bij abonnement: Terneuzen farecteur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Pedactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 f -„ompntcDriis: f6,— pei kwartaal; per maand f 2- ber week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties géén handel» advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Dc Westduitse minister van ij Buitenlandse Zaken, dr. \on I Br< ntano, heeft maandag in Bonn tijdens een persconferentie ver- I klaard dat de Westelijke mo- Bemiheden binnenkort nieuwe be- f sprekingen met de Sow jet-Unie zullen voorstellen. Het Westen zou dit niet doen „om te capituleren", maar om Moskou te tonen dat het Westen met kracht aan zijn positie in West-Berlijn zal vasthouden. In dien Chroesjtsjef echter zijn negatieve houding, zoals hij die in zijn laatste interview met een een Amerikaanse journalist heeft uitgedrukt, niet wijzigt, za] geen jovereenkomst mogelijk zijn, al- ■dus Von Brentano. F Een woordvoerder van het Bministorie van Buitenlandse Za ken verklaarde tegenover Duitse journalisten dat de Westelijke ministers van Buitenlandse Za ken waarschijnlijk binnenkort een voorbereidende conferentie J in Washington zullen houden, .voordat met dc Sowjet-Unie be sprekingen zullen worden ge- i houden. I Von Brentano zei dat binnen drie dagen meer bekend zal wor- RUSSISCHE REACTIE OV WESTELIJKE NOTA'S (De regeringen van de Verenig de Staten, Frankrijk en Enge land hebben hun antwoord ge publiceerd op de Sowjetnota over de ontoelaatbare inmenging van West-Duitsland in de binnenland se aangelegenheden van West- Berlijn en de schending van de overeenkomst van 1945 over de luchtcoi ridors, zo begon radio - Moskou een uitzending waarin commentaar werd geleverd op de nota's van het Westen. De rege ringen van deze drie Westelijke mogendheden trachten in hun antwoord de schuld van de aan- j valler af te wentelen op het slachtoffer. Ja, zij gaan zover, aldus radio-Moskou, dat zij de Sowjet-Unie vragen maatregelen te nemen om de spanning te ver minderen, terwijl het toch juist de Verenigde Staten, Frankrijk I en Engeland zijn. die de inmen- I ging van de Westduitse regering I in de binnenlandse aangelegen heden van West-Berlijn blijven ■begunstigen. den over de Franse houding ten aanzien van besprekingen met Moskou. i President De Gaulle zou voor. zichtigheid willen betrachten ten opzichte van overhaaste bespre kingen met de Sowjet-Unie ter wijl het Westen onder druk staat.) Von Brentano zei dat het Wes telijke vredesplan uit de eerste fase van de conferentie in Ge neve in 1959 het uitgangspunt der nieuwe besprekingen tussen Oost en West zou zijn. Hij ver wachtte dat de onderhandelin gen door de ministers van Bui tenlandse Zaken zouden worden gevoerd. Twee punten noemde hij essen tieel voor het Westelijke beleid, namelijk: 1. De defensie-inspanning moet worden verhoogd, zodat het Westen in staat zal zijn alle Sowjetrussische bedreigingen het hoofd te bieden. 2. De Sowjet-Unie moet er bij de onderhandelingen van overtuigd worden dat er een absolute grens is, waarvan het Westen niet kan wijken. Tot nu toe heeft de federale regering al het mogelijke ge daan om een grote rump te ver mijden. De komende crisis zal nieuwe inspanningen vergen van de bondsrepubliek, aldus Von Brentano. De Westelijke tegen maatregelen moeten niet alle maal i" het eerste stadium wor den toegepast. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken betekent de verklaring van Von Brentano niet dat de Westelijke mogendheden reeds besloten hebben welke voorstel len gedaan zullen worden. De Westduitse regering wil duide lijk maken dat een uitnodiging aan Sowjet-Rusland tot onder handelen eerder- als een somma tie dan als zwakte moet worden gezien. Dean Rusk, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft maandag persberichten tegengesproken dat Engeland en de Verenigde Staten zijn over eengekomen gezamenlijk de Sow. jet-Unie voor onderhandelingen te benaderen, indien Frankrijk niet mee wil doen. RUSK OVER KOMENDE BESPREKINGEN De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft maandag bevestigd dat met Sowjet-Rusland over Berlijn zal worden onderhandeld. De tijd, plaats en verdere bijzonderheden zijn echter niet bekend. Rusk zei de toestand rond Berlijn „ernstig" te achten, en de betrokken regeringen moeten volgens hem met elkaar in con tact blijven „om te onderzoeken, of er een mogelijkheid bestaat vitale belangen te beschermen". „Wanneer de crisis zich toe spitst en een bedreiging van de vrede wordt, vind ik het volko men gepast dat de V. N. het vraagstuk in behandeling ne men", zo zei hij. Het staken van kernproeven De Amerikaanse journalist Drew Pearson heeft zondag ver- klaard, dat premier Chroesjt- I V f. m ln ePn vraaggesprek I heeft gezegd, dat de Sowjet-Unie ■*reid is West-Berlijn tot een ■vrijstad te maken, gewaarborgd t dooi de aanwezigheid van sym bolische troepen van de vier <n-o- te mogendheden. I In het interview in de bad- plaats Sotsji aan de Zwarte Zee i had de Sowjet leider de Russi sche voorwaarden voor een re- geiing van de kwestie-Berlijn herhaald. Deze voorwaarden zijn reeds door het Westen verwor pen. Pearson zei dat Chroesjtsjef hem na afloop van het vraagge- sprek een samenvatting van hun gesprek in het Engels had gege ven, waarin de premier verklaar de dat West-Berlijn een „vreed zame hereniging van Duitsland" aiDijst en een gewelddadige ver- ring van Oost-Duitsland over- ut egt. .,Na het ondertekenen Van een vredesverdrag met de Oostduit.se democratische repu bliek zal West-Berlijn de positie van een vrijstad krijgen en ge- k>ne welf rZijn l0t kunnen bepa len. Wij stellen voor in het ver- ,™Ven artikel °P te nemen, i. staat dat niemand het 'echt zal hebben, zich in de za ken van West-Berlijn te mengen of de bevolking daar zijn wil op leggen aldus Chroesjtsjef v olgens hem zou dit geheel moe- en overeenkomen met do won- Westelijke mogend- ''dpn- ^eze verzetten zich ech- v,L »aÜhtlg tegGn de Russische "en maakten een De Verenigde Staten hebben maandag nieuwe alternatieve voorstellen aan de Sowjet-Unie gedaan om nogmaals te pogen ile impasse in de Geneefse con ferentie over het staken van proeven met kernwapens te doorbreken. De voorstellen, ingediend door Arthur Dean, gaan in het bijzon der over de tijdelijke opschorting (moratorium! van kleine onder grondse kernbomproeven, d.w.z. proeven onder de in het toe komstige verdrag te stellen seismische grens van 0,75. Het eerste Amerikaanse voor stel strekt tot beperking of op heffing van de grens in het ver drag tegen het einde van het moratorium van drie jaar in. Het alternatieve wordt aangedrongen op onderzoeking van de moge lijkheid om de grens in het ver drag onmiddellijk te verlagen of op te heffen. Dean verklaarde met nadruk, dat de Verenigde Staten vol gaarne bereid zijn de weten schappelijke aspecten van het gehele controlestelsel opnieuw te bestuderen. De nieuwe Amerikaanse voor stellen werden door de Sowjef- afgevaardigde Tsarapkin verwor pen. De afgevaardigde van de Ver. Staten, Arthur Dean, bood aan te onderhandelen over de moge lijkheid alle proeven ook die proeven die moeilijk te ontdek ken zijn in een verdrag onder te brengen. Tsarapkin stelde hier de reeds eerder gedane Rus sische eis tegenover dat een ver bod van kernproeven een onder deel moet vormen van het ge hele algemene vraagstuk van ontwapening. Dean verklaarde in de bijeen komst dat Amerika bereid is de wetenschappelijke aspecten van het gehele controle-systeem op het staken van kernproeven op nieuw te bestuderen en deed een beroep op Rusland onderhande lingen hierover te beginnen. Tsarapkin beschuldigde hier op het Westen ervan het con trole-systeem alleen te willen om een uitgebreid spionage-net- werk in de Sowjet-Unie te vesti gen. Tijdens een later gehouden persconferentie verklaarde 'Dean dat het „niet volkomen juist" zou zijn te zeggen dat Tsarapkin de voorstellen heeft verworpen. Tsarapkin had gezegd dat met het oog op de tegenwoordige stand van de wereldbewapening de Amerikaanse voorstellen in het oog van de Sowjet-Unie slechts nieuwe en efficiënte spio- nage-methoden waren. Dean zei dat president Kenne dy het grootste belang hecht aan het sluiten van een verdrag tot staken van kernproeven en dat het Wésten bereid is tot iede re inspanning zolang er redelijke hoop bestaat op het voortzetten der onderhandelingen. Volgens de Britse afgevaar digde, Ormsby-Gore, was er in de verklaring van Tsarapkin geen enkele aanwijzing dat het Sowjetrussische standpunt enige verandering heeft ondergaan. .Toad Goulart, vice-president van Brazilië, heeft maandag in Parijs verklaard dat hij zich krachtens de grondwet als presi dent beschouwt. Hij kon echter geen nadere verklaring afleggen voordat er een oplossing is ge vonden voor de crisis die door het aftreden van president Quadros is geschapen. Hij zei dit op een informele persconferentie. Heden zal hij, na een onderhoud met land genoten een besluit nemen over zijn terugkeer naar Brazilië. De voorzitter van de Braziliaan se Kamer van Afgevaardigden, Mazzili, die het presidentschap van Quadros heeft overgenomen, heeft maandag in een boodschap aan het federale congres ver klaard dat de militaire leiders hem hadden meegedeeld dat de terugkeer van Goulart om rede nen van nationale veiligheid vol strekt ongewenst is. Het departement van Defen sie maakt bekend, dat voorshands de uitzending van onderdelen, behorende tot het eerste leger korps, voor oefening naar La Courtine is opgeschort. Desgevraagd heeft een zegs man van het departement nader medegedeeld, dat deze maatregel is genomen in verband met mili taire stappen welke op het ogen blik in andere NAVO-landen worden ondernomen. De eerste divisie heeft juist haar oefeningen in La Courtine beëindigd. De vierde divisie zou binnenkort naar het Franse oefenterrein vertrekken, zo deel_ de men verder mee. De vierde divisie omvat meer dan 15.000 militairen. Zoals bekend zouden H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bern- hard op 22 september een be zoek brengen aan de vierde di visie in La Courtine. Van de zijde van de Rijksvoorlichtings dienst deelde men ons desge vraagd mee, dat nog niets kan worden meegedeeld over het al dan niet doorgaan van het ko ninklijk bezoek. Men herinnerde aan de uitdrukking „voorshands" in de verklaring van de zegsman van het ministerie van Defensie: de mogelijkheid bestaat, dat de situatie is veranderd als de Koningin van vakantie uit Italië is teruggekeerd en haar werk zaamheden heeft hervat. De revolutionaire krijgsraad in Seoel heeft maandag de twee directeuren en de hoofdredacteur van het inmiddels verboden so cialistische blad „Tsjoen II Bo" ter dood veroordeeld, omdat zij met hun blad tijdens het bewind van premier John Tsjang de Noordkoreaanse zaak zouden hebben gediend. Volgens de ten lastelegging hadden zij geld van communistisch gezinde Koreanen in Japan aangenomen om een pro-Noordkoreaanse koers te vol gen. Vijf medewerkers van het blad, onder wie een hoogleraar, kre gen gevangenisstraffen, varië rend van vijf tot tien jaar. Vijf andere beklaagden werden vrij gesproken. Het proces vond plaats krach tens een speciale wet van de mi litaire regering om „tegen de staat gerichte activiteit" te be straffen. MET VAKANTIE IN ROME H. K. H. Prinses Beatrix, gefo tografeerd in de „Via Veneto" in Rome, samen mei enkele vrien den. Sommige Italiaanse kran ten hebben de aanwezigheid van de Prinses in Italië gretig aan gegrepen om een romance tus sen haar en de Romeinse prins Allesandro Borghese te „ontdekken". President, Soekarno van Indo nesië zal, op uitnodiging van Koningin Elizabeth, in de tweede helft van 1962 een staatsbezoek aan Londen brengen. Dit is mee gedeeld door een woordvoerder van hef Buekingham-paleis. President Soekarno kreeg tij dens zijn laatste wereldreis in het voorjaar van 1961 de uit nodiging, een bezoek aan Enge land te brengen voor besprekin gen met premier MacMillan. Hij stelde dit bezoek uit tot 1962 om. dat toen het programma van zijn reis geen gelegenheid bood voor een bezoek aan Londen. In antwoord op een vraag heeft een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken gezegd dat het de Nederlandse regering bekend was, dat Konin gin Elizabeth deze uitnodiging voor eer. staatsbezoek aan Lon den had gedaan. De woordvoerder antwoordde: „geen commentaar" toen hem werd gevraagd hoe de Neder landse regering over de uitnodi ging denkt. Later heeft de woordvoerder herinnerd aan een commentaar van 7 april waarin het ministerie van Buitenlandse Zaken mee. deelde, dat de Nederlandse rege ring „niet aangenaam getrof fen" was door een uitnodiging van de Britse regering aan presi dent Soekarno voor een officieel bezoek aan Londen. Groot-Brittannië had presi dent Soekarno, zoals destijds vermeld, uitgenodigd voor een officieel bezoek. De president aanvaardde deze uitnodiging niet Strijdkrachten van de Verenig de Naties in Katanga hebben De operaties, waaraan Indi sche, Ierse en Zweedse troepen deelnemen, verlopen goed, aldus het hoofd van de Verenigde Na ties. Er hebhen zich geen ern stige incidenten voorgedaan. Behalve het hoofdpostkantoor, waar de V. N.-troepen binnen drongen door ruiten in te slaan, hebben zij ook het hoofdkwartier van de gendarmerie en de studio maandagochtend alle verbindin-van c'e nationale radio bezet, jn gen in handen genomen en .le 'ieb postkantoor verblaken zij ministeries in Èlisabethstad be-1 a'le telefoon, en telexverbmdin- zet, aldus via particuliere weg te EGn Salisbury in Zuid-Rhodesië ont vangen berichten De Verenigde Naties hebben Het enige incident dat uit Èli sabethstad werd gemeld, heeft te Èlisabethstad bekendgemaakt, zl.cb afgespeeld bij de aanhou- dat hun strijdkrachten overal in (bn8" Yan blanke officieren on- Katanga strategische punten c'er wle zlp volgens latere be- hebben bezet om de blanke offi-1 richten, enkele Britten bevonden, eieren van de gendarmerie te De officieren weigerden zich aan- ontwapenen. Troepen van de Verenigde Na ties hebben de telefooncentrale President Tsjombe van Katan ga heeft maandag in een radio toespraak tot zijn volk gezegd dat zijn regering het besluit van de Verenigde Naties aanvaardt alle blanken die in de gendar merie dienen, het land uit te zet. ten. Hij drong er bij de bevol king op aan zich „kalm en waar dig" te gedragen. vankelijk over te geven aan de Indische troepen. Toen de In diërs echter een ultimatum had den gesteld en hadden gezegd van Èlisabethstad bezet en een dat bij niet inwilliging, geweldi strijdkrachten van Katanga niet einde gemaakt aan het telefoon- zou worden gebruikt, boden de1 zullen worden ontwapend en ook verkeer, zelfs voor particuliereofficieren niet langer verzet. dat zij het binnentrekken van De Verenigde 'Naties hebben schriftelijk verzekerd dat de omdat, naar werd meegedeeld, zijn programma zo vol was en gezegd dat hij de president van gesprekken. I O'Brien heeft op zijn perscon Sedert het aanbreken van deferentie nog meegedeeld dat de dag patrouilleren troepen van de minister-president van de cen- Verenigde Naties met pantser- - auto's door Èlisabethstad. Het is in het centrum volkomen rustig en er hebben zich geen inciden ten voorgedaan. Het hoofd van de Verenigde Naties ir, Katanga, O'Brien, heeft dat hij er geen tijd voor had. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken wilde toentertijd geen antwoord geven op een vraag of er een misverstand tus sen beide regeringen was ont staan daar de president niet voor een staatsbezoek was uitge nodigd. Hij zei dat staatsbezoeken kwesties zijn die met de koningin moeten worden besproken en dat hij daarom geen commentaar kon geven. Katanga, Tsjombe, persoonlijk heeft meegedeeld dat deze bij zondere maatregelen ten doei hebben een resolutie van de Vei ligheidsraad uit te voeren. De maatregelen dragen een tijdelijk karakter. Verder zei O'Brien dat ter uit. .'oering van de resolutie eenen twintig Belgische officieren zijn aangehouden en ter repatriëring naar Leopoldstad zijn gezonden. Geen enkele minister wordt vast. gehouden. OPNIEUW WARMER In geheel West-Europa staat het weer onder invloed van een krachtig en omvangrijk gebied van hogeluchtdruk, waarvan het zwaartepunt in de middag boven Oost-Duitsland lag. Daar het hogedrukgebied ge vuld is met droge en warme lucht, is het vrijwel overal stra lend weer, zelfs op de Britse eilanden. Het warmst werd het in Spanje, Portugal en Zuid- Frankrijk, waar maximumtempe- 29 30 31 ZON op onder 5.46 19.35 5.47 19.33 5.49 19.31 MAAN op onder 21.27 9.55 21.55 11.11 22.25 12.24 raturen van 35 tot 40 graden werden bereikt. In ons land liep het kwik op tot 25 graden in het zuiden en oosten en tot ongeveer 20 graden aan zee. Daar het hogedrukgebied langzaam naar het oosten weg trekt kan er de komende 24 uur met zwakke tot matige winden uit richtingen tussen zuid en oost nog iets warmere lucht uit Noord-Frankrijk worden aange voerd. Het zal dan ook een zon nige en warme dag worden. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Echt zomerweer. Droog en zonnig en warm weer met een zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. trale Kongolese, regering, Adoela, de Verenigde Naties had ver zocht cm verwijdering van alle blanke officieren in overeen stemming met de resolutie van de Veiligheidsraad van 21 febru ari. De regering van Katanga heeft gisteren alle in de gendarmerie dienende Belgische officieren, ongeveer 200 in getal van hun functies ontheven nadat troe pen van de Verenigde Naties gistermorgen alle strategische punten in Èlisabethstad bezet hadden. Volgens de Noorse kolonel Björn Egge, die door de Ver enigde Naties belast is met het verwijderen van al het buiten landse militaire personeel uit Katanga, zijn ongeveer honderd Belgische, Franse en Engelse of ficieren van de ongeveer 500 aan gehouden. Zij zullen naar hun geboorteland worden terugge stuurd. De minister-president van de centrale Kongolese regering, Adoula, heeft voor heden een vergadering van de presidenten der provincies over Katanga in Leopoldstad bijeengeroepen. In Elizabethstad is men be zorgd over het betrekkelijk kleine aantal Europese officie ren dat bij de actie van de Ver enigde Naties is aangehouden. Volgens gewoonlijk betrouwbare bron heeft het hoofdkwartier van de gendarmerie zondagavond speciale eenheden onder com mando van uitgekozen Europese officieren bevolen posities in het gebied rond Elizabethstad in te nemen. Belgische gezinnen slaan grote voorraden benzine en voedsel in. Velen van hen zeggen Katanga te zullen verlaten wanneer de toestand slechter wordt. troepen van hét Kongolese na tionale leger niet zullen verge makkelijken, aldus Tsjombe. Het is niet waar, zei hij, dat 1500 Kongolese soldaten naar Katanga zullen worden gezon den. Hij zei voorts dat zijn regering vast blijft houden aan het zelf beschikkingsrecht. De kracht van Katanga ligt in zijn economie, industrie en goed geregeld be stuur. Niemand kan wensen dat het enige gebied van Kongo waar nog orde heerst, tot chaos vervalt, aldus de president. Een woordvoerder van de Ver enigde Naties deelde later mee, dat de bijzondere veiligheids maatregelen in Èlisabethstad om 12 uur waren opgeheven, toen Tsjombe zich bij het V. N.-be sluit had neergelegd. De V. N.- troepen bleven echter paraat en het verwijderen van Europeanen uit het Katangaanse leger duurt voort. Het Nederlandse vissersvaar tuig „Termunten 40" is maandag ochtend in de Ooster Eems nabij de vuurtoren van Kampen aan de Oostfriese kust brandend ge zonken. DINSDAG 29 AUGUSTUUS v.m. n.m. Breskens 3.53 4.10 Terneuzen 4.28 4.45 Hansweert 5.08 5.25 Walzoorden 5.18 5.35 WOENSDAG 30 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 4.37 4.56 Terneuzen 5.12 5.31 Hansweert 5.52 6.11 Walzoorden 6.02 6.21

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1