ZUSTER GRACIA KIimop"-tentoonstelling 1961 door Mr. Rijpstra geopend Aantrekkelijke stands en vele nouveauté's Huidgenezing Ruilverkaveling „Stoppeldijk' HIJ WII.DE NI In zijn welkomstwoord tot het ling ook in 1961 een groot sue- voltallige gemeentebestuur en verscheidene raadsleden, zei de voorzitter van Terneuzen „Klim op". de heer W. Bliek, zaterdag middag, dat de groei van de ge meente de plaatselijke midden stand voor grote moeilijkheden heelt geplaatst. Dat deze met grote voortvarendheid zijn aan gepakt en overwonnen, moet deze tentoonstelling bewijzen aldus de heer Bliek, die daarbij alle offi ciële en onofficiële instanties en personen die aan de tot stand- koming hebben meegewerkt, har telijk dank bracht. Van te voren werden de offi cieel genodigden door het „Klim- op"-bestuur bij de ingang van de 1400 m- grote tent van harte welkom geheten en de 7-jarige Wilma Bliek, het dochtertje van de voorzitter, bood mevr. Rijp stra een traai boeket bloemen aan. Na zijn welkomst- en dank woord verzocht de „Klimop"- voorzitter. mevr. Rijpstra op een knop te drukken waardoor de hoofdverlichting van de tentoon stelling aanging en waarna burgemeester mr. H. Rijpstra, de volgende openingsrede hield: De „Vrije Zeeuw" van 18 juni 1956 wijdt in een uitvoerig arti kei aandacht aan de in die tijd door de winkeliersvereniging „Terneuzen Klimop" gehouden middenstandstentoonsteding. Blijkens mededeling van d. toenmalige voorzitter, die ook thans nog belast is met het pre- sidiaat der exposerende vereni ging, wil men in die kringen niet lamenteren, doch de handen in een slaan. De allereerste klap was vol gens genoemd persbericht bij een toeloop van ruim 2000 bezoekers meer dan een daalder waard, een opmerking die als muziek zal hebben geklonken in de oren der geïnteresseerde deelnemers, die maar al te zeer weten, dat in een gulden honderd centen gaan, ook al zouden de advertenties in tie achter ons liggende uitver koopperiode de argeloze koper anders doen vermoeden. Het stemt tot grote voldoe ning, dat nu, 5 jaar later, deze actieve vereniging aanleiding heeft gevonden het initiatief van 1956 te herhalen en ik heb dan ook met veel genoegen gevolg gegeven aan het verzoek dit be langrijke evenement te openen. Wat betreft de tijd, mijnheer de voorzitter, hebt blijkbaar nu de opening gepland werd op zaterdagmiddag 14.00 uur, de ambtelijke vrije zaterdagmorgen willen respecteren! De presentie van het voltallige dagelijkse bestuur der gemeente, vergezeld van hunne dames, die begrijpelijk met grote interesse vervuld zijn hetgeen hopelijk niet direct zal resulteren in on verwachte en wellicht onverant woorde uitgaven accentueert, dat het gemeentebestuur van Terneuzen Uw activiteiten waar deert. in welk licht ook de mede werking voor het oprichten van deze tentoonstelling in één der mooiste gedeelten van onze stad wie kent niet de aanduiding goudkust gezien mag worden. Graag wil ik Uw bestuur har telijk feliciteren met deze ope ning en daaraan de wens ver binden. dat de expositie aan al Uw verwachtingen mag. beant woorden en zal aantonen,, dat de middenstand in Terneuzen zijn tijd verstaat. Ik hoop, dat de bevolking in grote getale blijk zal geven van naar belangstelling om zo indi rect den exposanten een nieuwe impuls te geven voor hun dage lijkse werk. dat van wezenlijke betekenis is voor de gemeente Terneuzen in de brede zin des jvoords. Wanneer wij het bevolkings beeld der gemeente vergelijken met dat uit de tijd van Uw vori ge tentoonstelling valt het op, dat het inwoneraantal steeg van circa 14.500 tot ruim 16.500 op dit moment.. Een niet alleen voor Zeeuwse begrippen aanzienlijke .uitbreiding, waaruit terecht mag worden geconcludeerd, dat Ter neuzen een zich dynamisch ont wikkelende gemeente is. Ik vertrouw er graag op, dat ■BKze plaatselijke middenstand bij voortduring zal beseffen, dat het een voorrecht is in een dergelij ke gloeiende stad te mogen wer ken en blijvend zal verstaan dat hel in een zodanige plaats, wel ke zich ook op Uw terrein in brede belangstelling niet alleen vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen maar ook van ver over de grens mag verheugen, noodzakelijk is de tijd te begrijpen en bij die tijd le zijn. Een woord van waardering en hulde moge ik uitspreken jegens de organisatoren van deze ten toonstelling. Lang en grondig hebt ge gewerkt, waarvoor er kentelijkheid past, terwijl ge door de culturele manifestaties rondom de tentoonstelling hebt getoond ook voor andere dan al leen commerciële belangen in teresse te hebben. Ik moge mijn woorden beslui ten met de wens, dat Uw vele voorbereidende werk gehono reerd mag worden door een spontane belangstelling van velen en dat ge na afloop moogt constateren, dat Uw tentoonstel ces is geweest. En hiermede mo ge ik de middenstandstentoon stelling Terneuzen 1961 voor ge opend verklaren. Na het gebruiken van een ver versing die in het bijzonder ge zellige tentoonstellingscafé word aangeboden, kregen de eerste gasten gelegenheid de 24 deel nemende stands te bekijken. Hier- bij viel op dat de iets mindere deelname, tegen die van vijf jaar geleden, de tentoonstelling op zekere punten heeft doen win nen. Verscheidene stands zijn veel royaler van opzet. Opmerke lijk is ook dat de deelnemers kennelijk alles in het werk heb ben gesteld om de bezoekers zo veel mogelijk de nieuwste pro- dukten te tonen in plaats van een zeer groot aantal artikelen. Dat burgemeester Rijpstra deze ondernemende middenstan ders zijn waardering gaf, valt na een aandachtige bezichtiging ze ker niet te verwonderen. DEELNEMERS. Bij de ingang bevindt zich oen stand van de Stichting Beschut tende Werkplaatsen „Midden Zeeuwsch-Vlaanderen". Een stand, die al direct de aandacht trekt, vooral ook omdat één der 56 minder-validen die er te werk zijn gesteld, met grote ijver op een electrische naaimachine werkt. De heer P. Dingemansd, de directeur van deze inrichting is er van overtuigd, dat nog veel te weinig mensen weten dat deze werkplaats voor overheidsinstel lingen, hotels en restaurants, scholen enz. zeer nuttig werk kan verrichten. Produkten als wrijf- wassen (vaste zowel als vloei bare), borstels voor alle doelein den, bezems voor industrie, we genbouw enz. worden in dit be drijf vervaardigd voor levering aan het bedrijfsleven en aan de overheid. „Wij kunnen méér voor U doen dan denkt" is de slag zin van de Beschuttende Werk plaatsen waar nog te weinig mensen weet van hebben. Een tweede stand die men niet op een middenstandstentoonstel ling zou verwachten, is die van de Ver. voor Veilig Verkeer. Evenals vijf jaar geleden trekt zij ook nu weer zeer de aandacht, in de eerste plaats om de prach tige maquette, voorstellende een kruispunt bij de nieuwe invals weg. Hierop staan een aantal foute verkeerssituaties aangege ven, die de bezoeker moet opspo ren. Met de oplossing van deze puzzle en met de verkeerstoto kunnen aantrekkelijke prijzen (tot ƒ100) worden gewonnen. Er werden weer heel wat nieu we leden ingeschreven. Voor de bestuursleden van Veilig Verkeer v/el heel veel extra werk dat ech ter met veel liefde wordt gedaan. Samenwerking tussen Veilig Verkeer en gemeentepolitie is een reeds lang bekend feit. Bei den zijn verontrust over het groot aantal verkeersongevallen in de gemeente. Een grote kaart van Terneuzen geeft een groot aan taal ongevallen op de weg te zien en de cijfers over de afge lopen jaren zijn, zoals reeds eer der in ons blad is vermeld, in ver gelijking met gemeenten als Mid delburg, Vlissingen en Goes, be paald angstwekkend. Het bijbren gen van de nodige verkeersdisci- pline is de grote taak waarvoor beide instanties zich gesteld zien. Het college van burgemeester en wethouders bezichtigen met zeer veel aandacht de maquettes van de Imngolovv-bouw Mevrouw RijpstraKnook ontsteekt de verlichting van de tentoonstelling. Het Wol- Kousenhuis Van- denbruele geeft in twee zeer smaakvolle stands een overzicht van hetgeen in de Noordstraat op dit gebied in voorraad is. De stand van de Assurantie Mij „Nieuw Rotterdam" voor Zeeuws-Vlaanderen, waarvan het kantoor te Axel is gevestigd, is zelfs op deze tentoonstelling vol op in bedrijf en de bezoeker zou daar evengoed als op het kan toor onmiddellijk gelijk welke verzekering kunnen afsluiten. Een bepaald imposante stand1 heeft de firma Kramer. Een zeer aantrekkelijke opstelling van electrische huishoudelijke artik len (radio, T.V., lampen, elec trische gramofoons, stofzuigers, enz. trekt vele bezoekers. De de monstraties met de nieuwste vol automatische wasmachine hebben een grote bekoring voor vele huisvrouwen. De firma Wieland toont natuur lijk haar grote voorraad schoe nen en lederwaren, die zeker d'' dames interesseren. Lht alles blijkt dat ook deze zaak een zeer ruime keuze heeft. Unie-Smits geeft een klein as sortiment van de honderden ar tikelen die de zaak voert. Maar bij deze gelegenheid wordt de aandacht extra gevestigd op al lerlei handgereedschap dat de handige knutselaar thuis nodig heeft. Firma Laurens (Axelsestraat) is met een selecte sortering op het gebied van herenkleding voor het voetlicht getreden. Zij toont hierin zeer aantrekkelijke en moderne dessins. Radio De Buck toont aanmerke lijk mééi dan alleen maar radio's. Op het gebied van T.V. blijkt deze firma eveneens bijzonder goed gesorteerd en in deze grote stand vindt men alles op een aan trekkelijke en tevens overzichte lijke manier opgesteld. De heer De Buck heeft deze tentoonstel ling werkelijk groots aangepakt. Mannaert's Rijwiel- Motor handel is met een sortering fiet sen, bromfietsen, motoren en scooters gekomen. Vooral het „gemotoriseerde" gedeelte van zijn stand heeft veel belangstel ling. Een Berinï-motor werkt voortdurend en onthult het ge heim van dë kracht van cfeze bromfietsen. Uw Blik naar Bliek gaat ook op deze tentoonstelling op. De heer Bliek heeft een zeer ver zorgde stand waar een overzicht wordt gegeven van de fraaie stoffen die dit huis in voorraad heeft, waarbij ook de aandacht wordt gevestigd op dë kwali- teits-dameskousen. Woifert (Noordstraat) heeft op huishoudelijke artikelen een naam hoog te houden en doet dit in zijn stand op voortreffelijke wijze mede door zeer aantrekke lijke aanbiedingen. Hef Hobby-Huis toont even eens op deze tentoonstelling dat de amateur timmerman-schilder schrijnwerker-meubelmaker en wat dies meer alles van zijn ga ding in de Nieuwstraat kan vin den. De aandacht wordt o.a. ge vestigd op „Formica"-schoor- steenmantels en op complete bouwdozen voor model-zeiljach ten. L. V. Hamelink (Schependijk) heeft voor het a.s. winterseizoen werkelijk nieuws op het gebied van haarden en kachels (olie en kolen). Er wordt ook aan deze stand uitgebreide voorlichting gegeven. Nieuwe procédé's en verscheidene nieuwe patenten trekken bijzonder de aandacht. Jurry's Woninginrichting en Vloerenbedrijf vestigt de aan dacht op bijzonder fraaie wollen vloerbedekking en op zeer aan trekkelijke dessins in linoleum. Werkelijk kostbaar fotomateriaal geven de belangstellende een in druk van het groot aantal mo gelijkheden die hiermee zijn te verwezenlijken. Ook de tentoon gestelde colovinyl-wandtegels zijn zeer smaakvol en van uitste kende kwaliteit. Hoornaert's Machinefabriek „De Schroef" weet zelfs van de zakelijke motoren en scheepsge- reedschappen een aantrekkelijke stand te maken in het bijzonder door de imposante- 165 pk G.M.- Diesel. Op een opvallende plaats in de stand staat een scheeps schroef met nylonbladen geëx poseerd. .L F. Rouw (Voltastraat 2, Terneuzen) geeft als makelaar alle inlichtingen over de bouw van woningen enz. en over even tuele fïnancieringsmogelijkhe^- derr. •k door MARGUERITE LEES 15) (Nadruk verboden.) Marline dronk veel te snel haar sherry op en zei: „Vertel me niet, dat het een geheim is? Waar zou het ziekenhuis blijven, als Pappie niet zo succesvol met plastic had gewerkt?" Het was ae beurt van mr. De- lamere om rood te worden. Kop» pig zei hij: „Ik hoor nooit iets over radiologie, bekeken van het standpunt van David, op de ver gaderingen, laat me je dat ver tellen." Hij kende zijn dochter al twee en twintig jaar en was in staat haar meest uitdagende stemmingen op te vangen zonder zijn eigen humeur te verliezen David voelde zijn respect voor z'n toekomstige schoonvader toe nemen. Maar hij wilde er op het ogenblik niet te diep op ingaan, hoe hij over Martine dacht. Hij hield van haar en wilde haar hebben en gaf er de voor keur aan het daarbij te laten. Op de een of andere manier was hij geheel verstrikt in haar physie- ke aantrekkelijkheen de ver leidelijke rondingen, de prachtige kleren, de parfums en de zachte hese stem. Zij maakte hem gek van verliefdheid en hij was niet meer in staat redelijk aan haar te denken, haar fouten en deug den tegen elkaar op te wegen, zoals hij met andere menselijke wezens kon doen. Hij was al bekend met één kant van haar, die even tantali serend was, als haar cultus van parfums, even onecht als de zil veren haarlok boven haar jonge voorhoofd. In sommige stemmin gen telde dat niet, hij had haar zo nodig. Op andere momenten was hii vol vertrouwen, dat zij door zijn verliefdheid en zijn verlangen zou ontwaken, waar door zij, in haar wens hem ge noegen te doen, aan al deze dwaasheid en onechtheid zou ontgroeien. Hij zou haar helpen haar beter ik te vinden. Zij vond het prettig als men dacht, dat zij wereldwijs was, maar onder deze buitenkant, die glansde als nagel lak, was een warm impulsief hart verborgen, dat nog niet be roerd was. „Ik moet haar tijd geven," dacht hij. Verliefd worden stelde zowel geestelijke als lichamelijke eisen, die zij nog niet aankon. Zij had een overeenkomst met zijn leven en hij met het hare. Dan bedacht hij treurig, dat, hoe wel het allemaal erg mooi klonk, het verdraaid moeilijk in prac- tijk te brengen was! Hij had theoriën over proble- menkinderen en hun behoefte aan liefde en begrip. Hij besprak vaak deze dingen met zuster Gracia. Als hij ze in toepassing bracht op Martine, die verwend en eigenzinnig was opgegroeid, die zich nergens voor benoefde in te spannen, aangezien haar minste gril overdadig werd ver vuld door de te grote gulheid van haar ouders, ontdekte hij, dat verliefd zijn op haar de dingen gecompliceerder maakte. Het was onmogelijk objectief over haar te denken als zij dicht bij hem stond, terwijl zij verleidelijk glimlachte vanonder haar lange wimpers uit, zodat bet bloed naar zijn hoofd steeg en zijn spraakvermogen en gedachten verwarde. De afgelopen twee weken wa ren als een draaikolk geweest. Hij was onredelijk gegriefd, dat zijn zaalzuster deze tijd had ge kozen om met vakantie te gaan en het aan hen overliet zo goed mogelijk door te modderen. Zus ter Mawte, officieel en bemoei ziek en nooit bereid ongelijk te bekennen, maakte hem misselijk als het hete sarncal, die de Indische dokter van de staf hem had laten proeven in de mess. Eovendien had hij veel meer uit gegeven aan een verlovingsring dan hij zich kon veroorloven. En toen hij Martine had meegeno men op bezoek bij tante Thora om de ring te laten zien, was het bezoek eerlijk gezegd geen suc ces geweest. Tante Thora was de enige bloedverwante van David. Zij woonde in een voorstad in een groot ouderwets huis vol schat ten, die haar onopvallende, on derworpen, bejaarde dienstbode Ellis moest afstoffen. Tante Thora's handen waren machteloos door de jicht en zij werd steeds hulpelozer, maar haar geest was sluw en wakker. Als zij hem liet komen om over een of andere geldbelegging te praten, had David het gevoel, dat zij absoluut niet van plan was zijn raad op te volgen. En als hij opdracht kreeg weg te guppen tussen zijn pachten in het ziekenhuis door om op een antiek zilveren stuk te bieden of op een Victoriaans meubel op een veiling, maakte zij altijd brommerige opmerkingen over het koopje, dat hij gehaald had. /Zijn hoop, dat zij Martine zo jong, zo volmaakt mooi in haar hart zou sluiten, zoals het geval was met de porceleinen herderinnetjes in haar kabinet ten, werd teleurgesteld. Zij keek lang naar de verlovingsring, een saflier tussen diamanten en bromde: „Mm. Meer geld dan verstand, zoals ik zie. Heb je pas opslag gehad? Of speculeer je? Ik waarschuw je, nu de beurs helemaal in de war is David, die dol op de oude dame was, nam het goedmoedig op. „Breng Martine niet op een idee. Zij trouwt me niet om mijn geld evenmin als ik..." Dat was erg ongelukkig. Hij brak af. ter wijl hij rood werd. Te veel men sen zouden denken, dat „hij wist aan welke kant zijn brood bebo terd was", zoals één van zijn collega's met goede bedoeling had gezegd, terwijl hij hem als gelukwens op zijn schouder sloeg. Martine stak haar hand door zijn arm en zei: „Wie geeft er nu om geld?" Toen trok zij haar mooie neusje op en zei, dat zij mottenballen rook. (Wordt vervolgd.) Hema-Borghsttjn laat in een zeer fraai uitgevoerde stand van (uiteraard) een klein deel van do artikelen zien dat de Hema „al 35 jaar haantje de voorste is". Den Toonder-de Ruiter heeft eveneens een grote en aantrekke lijke sortering in schoenen van allerlei model en kleur en leder waren. waaronder ook reiskof fers moeten worden gerekend. Versloot toont haarden, was machines (mot demonstraties) en gasfornuizen voor stads- en flessengas. Doorlopend worden met de vele Tornado-artikelen demonstraties gegeven die de aandacht van de huismoeders trekken. Eigen Haard vestigt de aan dacht op de zeer praktische pila- stro wandrekken waarmee men werkelijk alle kanten uit kan en die men kan aanvullen zoveel men wil. De „Pas Toe"-meube- ien blijven zeer aantrekkelijk door hun vormgeving en kwali teit. Bijzonder fraaie „aankle dingen" van de kamer in de vorm van lampen enz. Do bekende „Ploeg"-stoffen (voor gordi,jneni en een modern servies verhogen de aantrekke lijkheid van deze stand. Ijzerhandel Tazelaar heeft een reputatie van meer dan een eeuw hoog te houden en doet dit oo zeer doeltreffende wijze op deze stand. Speciale aandacht wordt gevestigd op de mogelijkheid tot het huren van gasgeysers. N. V. Aannemingsbedrijf Ge broeders Van der Poel vestigt de aandacht op de mogelijkheden tot bouwen en toont met behulp van maquettes en fraaie foto's wat in de loop der jaren reeds tot stand werd gebracht. Een af beelding van de massale flats aan het Oostelijk Bolwerk, zoals de stedebouwkundige zich voor toekomstig Terneuzen gedacht heeft, zijn eveneens aanwezig. De A nwtel brouwerijen vertir gen de gezelligheid in het gezpf lige en (gelukkig) ruimere ten' toonstellingscafé dat beheerd eii bestuurd wordt door mej. q Vries. Gelegen op een zeer gUn? stige plaats in de tentoonsn/ lingstent, vlak bij het podj, waar de shows dagelijks worc|.n gegeven, dicht bij de plaats wa,» „The Blue Stars" met Jan Jon]<. man aan het Hammondorgel me~ lodieuse muziek maken en te».' slotte op een belangrijk kruis." punt van wegen mocht dit «a~ blissement zich al direct in grote belangstelling van dorsi,,, kijkers verheugen.. SHOWS. Om vier uur zaterdagmidd^ kondigde de voorzitter v> 1 „Klimop," de eerste modesho i aan. Deze werd om 8 uur her.) haald. Het was een show. verzorgd werd door het stoffen) huis Bliek, Hema-Borghxt: Unie-Smits en de schoenenzak°- Wieland en Den Toonder. Ei»- mannequins (groot en héél klein L gaven een indruk van divers) rokken, blouses, truien en kir, derkleding;, die deze zaken tt| bieden hebben. DE BELANGSTELLING Om kwart over vier werd 500ste bezoeker ontvangen et| om 5 uur 20 waren er 575 toe-1 gangskaarten verkocht. De eer-I ste dag sloot met ruim 1600 be-1 zoekers een aantal om tevredea over te zijn. Zonder twijfel zal de Midden I stands Tenotonstelling 1961 in del nog komende dagen door zeervej len worden bezocht. (Adv.) Huidzuiverheid Huidgezondheid Puisties verdroqen doo» Ptirol-poed- Eind 1954 werd door het wa terschap „Stoppeldijk e.a." een aanvraag ingediend voor ruilver kaveling van de gronden, gelegen in het beheersgebied van het wa terschap en voor enige aangren zende kleine polders. De ruilver- kavelingsaanvraag kwam voort uit de noodzaak tot het treffen van maatregelen ten behoev van een verbetering van het alge meen landbouwkundige peil. De huidige verkaveling, ontsluiting en afwatering werken remmend op een economische bedrijfsvoe ring in dit gebied. In overleg met de daarvoor ge formeerde voorbereidingscom missie is voor het 6200 ha grote blok een plan opgesteld, dat door de Centrale Cultuurtechnische Commissie en Gedeputeerde Sta ten van Zeeland is goedgekeurd. Dit plan, dat momenteel ter visie ligt, zal binnenkort bij de belang hebbende grondeigenaren in stemming worden gebracht. LANDBOUWKUNDIGE TOESTAND. Ongeveer een derde gedeelte van het gebied bestaat uit de z.g. middellandgronden en wel voornamelijk overgangsgronden die bij een goede ontwatering en verzorging uitstekend bouwland vormen. Momenteel liggen vele van deze gronden onegaal, ter wijl door de slechte waterhuis houding een deel als grasland wordt gebruikt. Het merendeel van de overige gronden behoort tot de z.g. nieuwlandformatie, n.l. de kalkrijke schorgronden en de droogtegevoelige plaatgronden die overwegend ais bouwland in gebruik zijn. Voor het gehele ge bied is de verhouding bouwland- grasland als 4 1. Het grootste deel van het ruil. verkavelïngsgebied loost het overtollige water via een gemaal en een sluis in de Ser-Arends- polder op de Westerschelde. De voornaamste boezem is de 60 ha grote kreek Groot Vogel, maar in regenrijke perioden staan ook de laagst gelegen gronden onder water en doen dan dienst als wa- terbergine. Ook de drooglegging van de Burgpolder, die via de sluis te Knuitershoek op de Wes terschelde loost, is onvoldoende. DE ONTWATERING. Over het geheel genomen is de ontwatering in het middelland gebied het slechtst: 70% van de gronden heeft 's winters een grondwaterstand van minder dan 40 cm. In het nieuwlandgebied is dit voor 40 het geval. De slechte ontwatering is niet al leen eer. gevolg van het onvol doend diepe peil en gebrekkige afwateringssysteem, maar ook van de te geringe afmetingen en de onderhoudstoestand van de sloten en de buisdrainage. De ontsluiting van de gebruiks- pereelen is in het algemeen ma tig tot teer slecht. Door de on gunstige ligging van vele land- touwwegen is de effectieve ont sluiting slechts 16 m per ha, waarvan één-derde onverhard. De wegtracé's zijn bovendien vochtig en de dwarsprofielen te smal. Tn totaal voldoet slechts 10 proeent van de landbouwwe- gen aan alle te stellen eisen. Ook de verkaveling is ongun stig, behalve in de reeds vroeger verbeterde Ser-Pauluspolder. Het merendeel der kavels geert, vooral in de middellandgebieden. Het railverkavelingsproject Voor de agrarische ontsluiting van het ruilverkavelingsgebiedii I een nieuw wegenplan ontworper.l Dit houdt rekening met de aai wezige waardevolle wegen, él ligging van de 'boerderijen en de I aard van het huidige landschap,! alsmede met de te wijzigen Rijk weg 60. Voor het nieuwe tract1 van de Rijksweg en enige noodJJ zakelijke parallelwegen is ca 20 ha grond gereserveerd. Daarbui T ten zal nog bijna 110 km land-1 bouwweg worden verbeterd of I nieuw aangelegd. In totaal zal een effectieve ontsluiting veiT kregen worden van 19 m per ht I Ter verkrijging van een volt dige waterbeheersing is voor I genele gebied een verantwoord polderpeilenplan ontworpen, waardoor een aanzienlijke water I stands verlaging ten opzichte vat 1 de tegenwoordige situatie word:l verkregen. Het huidige gemaail aan de zeedijk in de Ser-Arends! polder heeft een capaciteit vanl 180 m3 per min. Bij de toekom I stige verzwaring van de zeediji l die in het kader van de Deltaf werken plaats vindt, zal Rijkswaterstaat en het water-I scnap- „Stoppeldijk c.a." eer.I nieuw gemaal gesticht worde.-! met de noodzakelijke capacite! van 480 m3 per min. Voor Burgpolder zal een voldoende a: I watering verkregen worden doo:J het water via de Hooglandpoldsl af te voeren. In aansluiting I de afwatering zal ook de ontw.T tering via sloten en buisdraina: I verbeterd worden. In het gebi I is 90 procent drainagebehoeft; I De kavelinrichting is erop I richt goed te exploiteren kavel te vormen, d.w.z. met egale tó f ging, goede vorm en voldoet grootte. Het gebruik als twuv I land zal gestimuleerd worden cs door de formering van kavels I met een minimumgrootte van a I1 ha. Van het huidige grastew komt de helft in aanmerkte voor omzetting in bouwlan' Voor het verkrijgen van ee: goed toedelingsplan zal in K scheiden mate boerderijverpla- sing nodig zijn. J Ook aan vrijwillige bedrijft j groting is gedacht. Op grond va berekeningen van de landbou»! en tuinbouwvoorlichtingsdi£"| sten wordt aangenomen, dat eet j akkerbouwbedrijf bij voork® I 24 ha, een gemengd bedrijf 21 en een fruitteeltbedrijf 6a 1 groot zou moeten zijn. Indir" bedrijven tot 21 a 24 ha vergif I zouden worden, is hiervoor I ha grond benodigd. Getracht worden deze grond te verwem» door vrijwillige aankoop landbouwers die hun bedrijf len beëindigen of die naaC-. IJsselmeerpolders willen verm ken. KOSTEN EN RESULTAl^ Voor het gebied ten oosrin XaJ I de Rijksweg is door de „c I demaatschappij en voor ""',1 bied ten westen daarvan doo i N.V. Grontmij een kostendi ting opgesteld. De totale rafl-)l sluit op een bedrag van J I miljoen. Van dit bedrag z3' J. ,1 miljoen (63 gedekt w „I door een Rijksbijdrage. I het resterende bedrag ëe°A„i zal worden door de belangd de eigenaren. dj( pro-| Door uitvoering van ject, waarvan de beslissing ligt in handen van de 'beu grondeigenaren, zal rtspeii hoger welvaar^ zal in dezel MINISTER Ï>E POF: ao augustus n zeeland De minister van Ec 7aken zal woensdag 3C een Werkbezoek aan brengen. Het deflnit gramma voor dit be meldt de aankomst voor tien bij Kruining haven, vanwaar de be met de boot naar Perk vertrekken. La Sluiskil zal de m sprekingen voeren m< uit de kanaalzóne-indt vertegenwoordigers vai waterleiding kanaalzón Vlaanderen en met b ters van de gemeenten hied. j, 's Middags gaat di met de veerboot Ti Hoedekenskerke na; Beveland. Aan boord zi worden gebruikt, on met de directie van de Mij „De Schelde" en tegénwoordigers van F staat. Bij deze geleg o.m. de Sloe-maquet getoond. streek een iwgci bereikt kunnen worden- je-l vooral een gevolg zijn va f i tere bedrijfsexploitatie de g I re oogstzekerheid en de de arbeidsproduktiviteit. De lampior Nog feest in li kwartier". Het verregende g het kinderfeest in h kwartier" is zaterd voortgezet. Nu, bij weer, was er een zei langstelling ook van tie Terneuzenaren buurt woonachtig. Reeds bij het conc ,.St. Fransiscus" uit i gegeven, groeide he langstellenden zienc fanfare, die onder le heer Cl. de Ridder e zorgd concert gaf, bewondering. Om ongeveer acl de „Harmonie Teri drumband aan voor van de taptoe, waar1 derden belangstellen! zeer veel waardering Tegen half neger meer dan tweehond met hun lampion te weer was het de Franciscus" die me de stoet kinderen do vaji het Oranjekwar de. Gistermiddag kwart over vier ha< sestraat op de hoel bergenlaan een lich tussen 'n bromfiets, de heer A. E. uit een auto bestuurd T. J. D. uit Rotte rijdende vanaf de richting Technische genoemde wilde v wielpad de Axelses ken naar de Van laan, ter hoogte Mannaert, daarbij g schenkend op het mend verkeer in de Een woedend ge in Palermo op Si- zijn huisbaas het gekregen ergens i dak te zoeken, heef huisbaas doodgesch na twee politiemai anti-tankmijn ven De man barric na de moord op d zijn vertrekken op verdieping en v over te geven aan enkele ogenblikki buurt opgeschrikt vige knal. De man tankmijn tot on bracht. Twee politii men hierdoor om tien werden gew- twee /waar. Door werd de straatdeu neden verdieping huurder kwam aai ten en schreeuwde over".

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2