Binnenlands nieuws VERKLARING VAN ULBRICHT Ontwapening Katangaans leger begonnen ZUSTER GRACIA Belgische kritiek op oplossing Schelde-Rijnverbinding Nieuws in t kort Zaterdag 26 augustus 1961 DE VRIJE ZEEUW AMERIKAANS DOCUMENT OVER BERLIJN DE TOEKOMST VAN DE AUSTRALISCHE ECONOMIE GEVECHT IN LAOS Pagina 5 Het Brusselse blad „De Nieuwe Gids" gisPte vrijdag de -geest van koehandel", die volgens het blad spreekt uit de „oplossing van de Kamers van Koophandel van Antwerpen en Rotterdam voor het vraagstuk van de Schelde-Rijnverbinding. „Wan neer men deze oplossing met enige aandacht bestudeert dan wordt het duidelijk, dat het een halve oplossing is," aldus „De Nieuwe Gids". Zich baserend op de donder dag in Rotterdam bekendge maakte bijzonderheden van de overeenkomst schrijft het blad verder dat ..het allemaal getuigt van de „hartelijke" koopmans geest waarmee Rotterdam, ge steund door het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. de kwestie behandelt. Rotterdam weet, dat het de eer ste of tweede wereldhaven is, maar in de geest van Benelux n redelijke oplossing aanvaarden die niet eens een schaduw voor de sterke expansie van de Maas haven vormt, dat wil men niet. Hoe zou Antwerpen in die geest kunnen samengaan met Rotter dam om een gemeenschappelijk vervoerbeleid uit te werken? „Zo lang Rotterdam door een sterke expansie van Antwerpen enigszins kon worden „bedreigd" was het begrijpelijk (maar daarom nog niet juist) dat de goede Schelde-Rijnverbinding waarop Antwerpen aanspraak maakt het onderwerp van onder handelingen vormde. Dat is thans sedert tenminste tien jaar niet meer het geval. En al die herrie die zij elkander aandoen verzwakt de Beneluxhavens in hun Europese positie, hetgeen geen denkbeeldig gevaar is. Want op het ogenblik groeien r Amerika heeft vrijdag- v klaard dat de belofte van de ge nllieerden om West-Herlijn te verdedigen ^egen de communis tische agressie en druk in feite neerkomt op de verdediging van de vrijheid der gehele wereld. Dit valt te lezen in een door het State Department gepubli ceerd document „Berlijn 1961" -o waarin de achtergronden van dg Westelijke en communistische politiek tegenover Berlijn wor den uiteengezet. In het document wordt gezegd, dat het Westen met zijn politiek tegenover Ber lijn de verdediging op zich heeft genomen van elke stad en elk dorp in Europa, Azië, Afrika en Latijns Amerika, waar de men sen vrij willen zijn, Het docu ment zal door de Amerikaanse diplomatieke missies over de wereld worden verspreid. Het is in diverse talen verschenen. In het document wordt een beroep op de publieke opinie in de we reld gedaan, in het bijzonder op de volkeren in de tot geen blok behorende landen, om zich ach ter het besluit van het Westen te scharen. En het Westen is vastbesloten om zo nodig te vechten voor de vrijheid van de Westberlijners, aldus het docu ment. Bij het document zijn kaarten van Centraal-Europa gevoegd en een groot aantal foto's. Het State Department vergelijkt de uit spraken van de Oostduitse com munistenleider Ulbricht met die van Hitler in „Mein Kampf" en noemt zijn bewind een „schep ping van de communisten". Ul bricht regeert met het terreur- apparaat van een politiestaat, die gesteund wordt door de Rus sische strijdkrachten, aldus het document. de havens van Hamburg en Bre men. mede door kunstmatige steun van de Duitse regering, nog sneller dan Rotterdam. Wanneer echter de „kleine" op lossing van handelskamers wordt beschouwd als een aan loop naar een definitieve oplos sing, d.w.z. een samenwerking tussen de beide grote Benelux havens in volle vertrouwen, dan is zijhet overwegen waard. Maar de geest van koehandel, die er uit spreekt, is vrij bescha mend, èn voor Antwerpen, èn voor Rotterdam.'' In een door de Australische Industries Development Associa tion opgesteld verslag wordt een rooskleurig beeld gegeven van de ontwikkeling van het land in de komende tien jaar. De Indus tries Development Association is een particuliere organisatie, die gesteund wordt door vele vooraanstaande Australische in dustriële, financiële en export maatschappijen en door bankin stellingen. Haar autoriteit wordt door de Australische regering erkend. In het verslag wordt gezegd, dat de industriële produktie van Australië in de komende tien jaar za] stijgen van 5,024 miljard Australische ponden tot meer dan 10 miljard ponden. De be volking zal in die periode met 25 7r toenemen en de beroeps bevolking met 30 7c. Voorts zal minstens 2 miljard pond worden uitgegeven aan verbetering van de wegen, 600 miljoen pond aan vergaren van water en 500 mil joen pond aan postdiensten en andere communicatiemiddelen. Ook zullen elk jaar 130.000 nieu we huizen worden gebouwd tegen 94.000 in 1960. Volgens het verslag zal 1,3 mil jard pond worden geïnvesteerd in de energie-industrie, waardoor de produktie van elektrische energie in de overzichtsperiode meer dan verdubbeld zal worden, terwijl 300 miljoen pond zal wor den uitgegeven om de staalcapa- citeit uit te breiden. Wat de produktiviteit betreft wordt in het verslag opgemerkt, dat de Australische produktie, voornamelijk als gevolg van de mechanisatie, met bijna 5 per jaar toeneemt en zal blijven stij gen. EEN DODE EN TWEE CEWONDEN BI] INSTORTING IN SLOOPHUIS TE ENSCHEDE Bij het afbreken van een huis op de hoek van de Vcenslraat en de Brinkstraat in Enschedé is donderdagmiddag een stuk muur ingestort, waarbij drie mensen, die op de begane grond aan het werk waren, door l allend pain werden ge troffen. Een van de drie, de 28-,jarige sloper J. Veenstra uit Enschedé, kwam om het leven. De twee andere slopers liepen lichte verwondingen op. De foto toont de ruïne van het huis, waarin het ongeluk ge beurde. De Oostduitse communistische leider Ulbricht heeft vrijdag in een toespraak tot een massa bijeenkomst in het Oostberlijn- se sportstadion verklaard dat, „indien de Westerse mogend heden thans, als gevolg van de tegenstand van de Westduitse regering, niet bereid zijn een vredesverdrag met de twee Duit se staten te sluiten, er slechts kan worden onderhandeld over het verwijderen van resten van de tweede wereldoorlog. Enige van deze „resten" wa ren volgens Ulbricht het radio station „Rias" in de Amerikaan se sector van Berlijn, het be staan van Westduitse regerings kantoren in West-Berlijn, enz. Onder het opruimen van deze „resten" diende ook te worden verstaan „het aanknopen van normale betrekkingen, overeen komstig het internationale recht en het onder Oostduits toezicht brengen van de verbindingen, te land, te water en in de lucht met West-Berlijn". Ulbricht zei verder dat de Oostduitse regering tot het slui ten van een vredesverdrag be reid is zich strikt te houden aan de in 1955 met de Sowjet-Unie gesloten overeenkomst betref fende het toezicht op de over Oost-Duitsland leidende gealli eerde toegangswegen tot West- Berlijn. De Sowjet-Unie erkende in deze overeenkomst de algehele Oostduitse soevereiniteit over het gehele gebied der D. D. R. In een protocol werd echter bepaald dat de Sowjetrussische V. N.-militairen hebben vrijdag te Elisabethstad meegedeeld dat de Verenigde Naties zijn begon nen met het ontwapenen van de dertienduizend man Katangaan- se militairen en politiemannen. Deze actie wordt uitgevoerd door elfduizend Indische, Ierse en Zweedse V. N.-militairen. Deze zullen eerst hun greep op de bewegingen van leger en po litie van Katanga verstevigen, voordat tot ontwapening wordt overgegaan. Voor dit doel is vrijdag een bataljon Indische keurtroepen, dat over gepantserde jeeps be schikt, per vliegtuig naar een plaats in Noord-Katanga ver trokken waar het vandaag zal aankomen. Zweedse en Ierse troepen van de Verenigde Naties zullen naar de voormalige Navo-basis Ka_ mina, Jadotstad en Kolwezi gaan. Bij Kolwezi is een belangrijk vliegveld dat nog steeds onder Een Zuidkoreaans militair ge rechtshof heeft een filmprodu- rent en een oud-parlementslid wegens het organiseren van aan vallen op studenten die tegen het bewind van Syngman Rhee de monstreerden ter dood veroor deeld. Dit geschiedde krachtens een wet. die na de revolutie tegen Rhee werd aangenomen. De premier van Newfound land, Joseph Smallwood heeft in verband met de ernstige bos branden de noodtoestand afge kondigd en de federale premier, Diefenbaker, hulp gevraagd. Newfoundland heeft een bijzon der droge zomer gehad en men vreest dat de branden eerst in de winter, wanneer een dikke laag sneeuw is gevallen geheel zullen zijn gedoofd. Prinses Irene is tezamen met mevr. Renee Smith uit Montreal daar Ottawa vertrokken Mevr Smith is verleden jaar'in het "uwelijk getreden, waarbij Prin- ses Beatrix aanwezig was. De Britse ambassadeur in ™oskou, sir F. Roberts, heeft mjdag verklaard dat zijn re- sering hem heeft verzocht, met het oog op de crisis om Berlijn O - f Will UC1 lijil aijn verlof uit te stellen. Hij zou -3?in september met vakantie gaan, door. maar dit gaat nu niet In Chroiey, Lancashire, zijn 242 postzegels van 3 pence een week vóór de officiële uitgifte per abuis verkocht, zodat hun waarde nu op ongeveer honderd pond (ƒ1000) per stuk geschat wordt. De zegels behoren tot een nieuwe serie die uitgegeven wordt ter gelegenheid van de honderdste verjaardag van de Engelse postspaarbank. Bij Boufarik zijn donderdag vier Franse militairen, onder wie een kapitein, bij een treffen met Algerijnse opstandelingen gedood. In de schuilhut op 3.700 m hoogte op de berg „Pont des Glacés" bij Chamonix zijn de lijken gevonden van twee Duitss alpinisten. Alfred Bonner en Walter Aligaier, beiden uit Frankfort. Zij werden sinds don derdagavond jl. vermist. Volgens een commissie van onderzoek naar dc ramp met een Engelse „Viking" bij Sta- vanger in Noorwegen op 9 augus tus, waarbij 39 mensen om het leven kwamen, zijn er geen tech nische fouten in het vliegtuig en de uitrusting geconstateerd. Bij de ramp kwamen 34 schooljon gens en twee onderwijzers om het leven. toezicht van de Katangaanse re gering staat. Ook zuilen er troe pen van de V.N. naar een gebied gaan, waar vroeger uranium- mijnen werden geëxploiteerd. Dit gebied wordt nu gebruikt voor de opleiding van Katangaanse militairen. Tenslotte zal de vol kerenorganisatie ook proberen het toezicht op het verkeer op het vliegveld van Elisabethstad te verscherpen. Godefroid Moenongo, Katan ga's minister van Binnenlandse Zaken, ontbood vrijdag in alle haast de buitenlandse correspon denten. Hij zei dat de centrale Kongolese regering volgens „nog onbevestigde berichten" de ont wapening van de Katangaanse troepen had geëist. Als men dit mocht proberen, zou Katanga zich verdedigen. Dag Hammar- skjoeld wil ons, zodra hij kan, vernietigen, aldus Moenongo. Sture Linner, de leider van de V. N.-operaties in Kongo, ver klaarde vrijdag in Leopoldstad, dat de volkerenorganisatie elke politiek in Kongo zal steunen, die zal leiden tot volledige aan sluiting van Katanga bij de rest van Kongo. De Verenigde Na ties zouden zelf alles doen om hiertoe langs vreedzame weg te komen. Maar er zouden ook an dere middelen gebruikt kunnen worden, als onderhandelingen met de Katangaanse autoriteiten op niets mochten uitlopen. strijdkrachten in Oost-Duits land voorlopig verantwoordelijk zouden blijven voor het toezicht op de verbindingswegen der Westelijke verbondenen met West-Berlijn. Ulbricht verklaarde verder dat, terwijl Oost-Duitsland zich zou houden aan de overeen komst van 1955, „dit niets af doet aan het feit, dat Berlijn de hoofdstad is van de Duitse democratische republiek". Hij was van mening dat „de op dertien dezer uitgevoerde maatregelen, die werden geno men ingevolge een besluit van de landen van het verdrag van Warschau en die leidden tot het sluiten van de sectorgrens tus sen Oost- en West-Berlijn, doel matig zijn geweest". Hij vervolgde: „Nu is de tijd aangebroken, dat de waarheid in Duitsland hekend wordt. In Ber lijn zijn enige zaken uit de doe ken gedaan, waarmede de rech ten van de Westelijke mogend heden niets van doen hadden. Wij hebben aan onze grenzen veiligheidsmaatregelen getrof fen, die elke staat zou nemen. Sommige van deze maatrege len zijn door het ministerie van Binnenlandse Zaken genomen en dragen een tijdelijk karakter. Deze maatregelen zijn vangroot belang geweest voor het hand haven van de vrede. Het Duitse vraagstuk is hiermede uit de sfeer van de koude oorlog ge haald", aldus de Oostduitse communistische leider Ulbricht. De woordvoerder van het State Department Lincoln White heeft er vrijdag op een perscon ferentie op gewezen dat de Oost duitse communistenleider Ul bricht met zijn verklaring dat de Westelijke toegangswegen tot Berlijn onder Russisch toezicht zullen blijven zolang het vredes verdrag met Oost-Duitsland nog niet is gesloten, niets nieuws heeft gezegd. DODE 7\IJK ONGEVAL Gistermiddag omstreeks half drie heeft zich te Bolsward, op de kruising rijksweg 43 ter hoog te van de voormalige Marnezijl, een ongeluk met dodelijke af loop voorgedaan. Uit de richting Workum naderde de bromfietser A. D. van der Meer uit Parrega, die geen voorrang zou hebben verleend aan het verkeer op de autosnelweg. Hij kwam in bot sing met een van links naderen de personenwagen en was op slag dood. Zijn echtgenote, die op de duo zat, werd met een zware hersen schudding vervoerd naar het St. Antoniusziekenhuis te Sneek. De bromfiets werd vernield; de auto had ernstige schade. De chauffeur van de personenauto, de heer A. Meester, ward niet gewond. Op genoemd kruispunt hebben zich deze week drie aan rijdingen voorgedaan. ZESJARIG MEISJE VERONGELUKT Omstreeks zes uur gisteravond is de 6-jarige Janneke van Lies hout uit Gemert door een vrachtwagen overreden en ter plaatse overleden. Het kind ver leende met haar fiets geen voor rang aan de van links komende vrachtwagen. VERKEERSSLACHTOFFER In het Antoniusziekenhuis in Utrecht is gisteren de 31-jarige draglinemachinist C. G. Ver beek uit Wijk bij Duurstede overleden. Hij werd donderdag, naar het zich eerst liet aanzien, slechts licht gewond bij een bot sing op 't verkeersplein Ouden rijn. De heer Verbeek zat achterop de scooter van de heer P. van Beest uit Soesterberg, Vóór de stoplichten remde de heer Van Beest af, maar de scooter slipte op het natte wegdek en botste tegen de achterkant van een Duitse personenauto. De heer Verbeek raakte beklemd en brak zijn linkerbeen. De oorzaak van het overlijden is bij de po litie onbekend. OP SLAG GEDOOD Op de niet-beveiligde spoor weg-overgang in de Waterloose- weg te Apeldoorn is vrijdagmid dag de 9-jarige Pieter Molenaar door de trein EnschedéAm sterdam gegrepen. Het jongetje, dat de spoorwegovergang op de fiets wilde passeren, werd op slag gedood. DRIE ARBEIDERS BEDWELMD GERAAKT IN LUCHTKAST VAN BAGGERBAK Op de Oranjewerf aan de Nieuwendammerdijk in Amster dam-Noord zijn vrijdagochtend drie arbeiders van een classifi- ceerbedrijf bedwelmd geraakt in één der luchtkasten van een baggerbak, een z.g. onderlosser. Twee van de arbeiders, die al leen nagenoeg bewusteloos wa ren en door de brandweer uit de luchtkast werden gehaald, werden naar het Binnengast huis vervoerd, de derde naar het Weesperplein-ziekenhuis. De baggerbak, die uit Suez naar de werf was overgebracht voor reparatie, stond op het droge. Donderdag was het dek sel van het mangat van de luchtkist er afgehaald en gister ochtend daalde de eerste arbei der in de luchtkist af; halver wege viel hij echter. De tweede arbeider, die hem volgde en niets gemerkt had, viel even eens. Toen een derde arbeider, door MARGUERITE LEES 14) Nadruk verboden. HOOFDSTUK III Kastanjebruin haar met ho ven het voorhoofd een zilveren lok. Een schouderloze witte ge borduurde avondjurk van chif fon met een zeer wijde rok en een reusachtige chiffon roos aan het middel. Lipstick, die precies bij de roos kleurde. Dat was Martine Delamere, die rustig in de deuropening stond, en toen met een stralende glimlach naar voren kwam, beide handen ter begroeting naar David uitge strekt. Zij zag er prachtig uit, dacht David, en hij vergaf het haar onmiddellijk, dat zij hem een half uur had laten wachten, nadat hij als een duivel gereden had vanaf het ziekenhuis om op tijd te zijn. Hoewel zij zelf nooit punctueel was, eiste Martine dit wel van anderen. Zij was in staat een hele avond te mokken en zich met moeite en vaak met grote kosten weer in haar humeur te laten brengen, als David in het ziekenhuis werd opgehouden en zij dacht, dat zijn hartstocht bekoelde! David vond dat dom en vernederend. Na twee weken met Martine verloofd te zijn besefte hij slecht op zijn gemak, dat haar opvatting van liefde iets was, dat als koortshitte gloeide. Zij begreep niets van kameraad schap en het heerlijke, uitge breide onderzoeken van ander mans belangstelling en opvat ting, zoals hij zich altijd van een verloofd paar had voorge steld. Vanavond gaven vrienden van haar, Nan en Brian Dewhurst, een dinertje en hij had erg veel moeite gedaan op tijd in de Madden Court-flat van de Dela- mere's te zijn. Hij verheugde zich eigenlijk op de avond, want Martine had hem verteld, dat de Dewhursts muziekliefhebbers waren, wat hen bestempelde tot een andere, in zijn ogen belang wekkender, categorie dan de ru moerige, doelloze moderne vrien denkring, die zij gewoonlijk om zich heen had. Maar zij zouden toch nog te laat komen; want Martine had er een eeuw over gedaan zich te kleden en op te smukken, ter wijl David en haar vader onder het genot van een uitstekende droge sherry in de crème en oud rose zitkamer van de flat over het ziekenhuis praatten. Nu stond David snel op, zette zijn glas op een tafeltje en kwam naar voren, één en al oog voor Martine. Zij sloeg haar armen om zijn hals en hield hem haar mond voor om gekust te wor den, zonder acht te slaan op de tegenwoordigheid van haar ouders; want haar moeder was met hsar de kamer binnengeko men. Toen David een beetje ver legen zijn hoofd boog om haar te kussen, maakte zij een snelle beweging, zodat zijn lippen slechts langs haar wang streken. „Idioot! Je smeert mijn lip penstift uit en het heeft me zo veel tijd gekost". Toen trok zij haar neus in rimpeltjes. „Je ruikt naar het ziekenhuis!" Hij voelde zich nog minder op zijn gemak. „Sorry. Ik moest een hele lelijke besmettelijke keel onder zoeken, vóór ik hierheen kwam, ik heb dus de voorzorg genomen te gorgelen". Hij trachtte zich er met een lachje van af te ma ken. „Ik geef toe, dat het spul niet fris ruikt. Wij noemen het «Zwoele nacht»". Maar Martine was niet ge amuseerd. Zij dacht, dat hij de gek stak met haar hartstocht, haar parfum bij haar stemming aan te passen. Hij had ontdekt, dat zij Chypre gebruikte bij een zwaar mokkend humeur, als men het haar niet naar de zin kon maken. Moss Rose was een voorbode van een aanval van romantische tederheid. En als zij Stardust gebruikte kon er van alles gebeuren. Het was Stardust geweest, dat op een avond twee weken geleden naar zijn hoofd was gestegen, toen hij haar na de schouwburg naar huis had gebracht. Haar ouders waren binnengekomen en had den hen verrast, toen hij haar hartstochtelijk kuste en Martine had aangekondigd, dat zij ver loofd warenZo maar! Hij was nog altijd niet op aarde teruggekomen. „Vind je mijn jurk mooi?" Martine maakte een piroutte. „Verbijsterend", zei David. „Vertel me eens, dat ik mooi ben". ..Bewaar dat maar voor onder weg". raadde Lucas J. droogjes aan. Hij was druk bezig geweest met een karaf en gaf zijn vrouw een glas sherry, terwijl hij ook Martine er een aanbood. „Wil je wat drinken vóór je vertrekt?" „Heus, pappie, we zijn toch al te laat 1" „Laat David dan tenminste zijn glas leegdrinken. Het spijt me, dat je nog niet wat langer oorlogsbeschildering op je ge zicht hebt staan smeren. David en ik spraken juist over de op merkelijke wijze waarop de ra diologische uitrusting in het zie kenhuis vooruitgang heeft ge boekt; hoe men zich tegenwoor dig verlaat op röntgenfoto's als hulp bij de diagnose". Hij grin nikte. „Wat voor waarde heeft die ouwe stethoscoop, mijn jon gen?" „Die is nog altijd de beste vriend van de dokter", zei David. „We hebben in elk geval behoef te aan beide methoden om uit te vinden wat er in de patiënt om gaat. Maar U hebt volkomen ge lijk wat betreft de radiologische instrumenten. Met de behoefte aan X-stralen om ziekte en ver wondingen te onderzoeken, be halve wat zwangerschap betreft, en bovendien de routine-onder- zoeken van de staf, zou de uit rusting, die ons tien jaar ge leden heel goed voldaan zou heb ben, nu volkomen onvoldoende zijn. En we hebben altijd een tekort aan personeel. De meis jes, die goed bruikbaar waren, verdwijnen, omdat ze gaan trou wen en het is een zware taak voor het ziekenhuis nieuwe leer lingen te werven. In de toe komst. „In hemelsnaam!" Martine's stem klonk kribbig. „Pappie hoort dat allemaal wel als hij een vergadering van de Raad van Beheer van het ziekenhuis heeft. Hij weet het in feite ach teraf, als je bedenkt, dat hij het geld voor die röntgenuitrusting gegeven heeft". „Martine", zei haar moeder be rispend. (Wordt vervolgd.) die zag wat er gebeurd was, te hulp wilde schieten tuimelde ook hij naar beneden. Een vier de nog aan dek staande arbei der sloeg toen direct alarm en meteen begon men zuurstof te pompen in de ruimte, die be stemd is om de onderlosser als hij gevuld is met bagage drijven de te houden. De politie en dc arbeidsin spectie stellen een onderzoek in naar de oorzaak van dit voor alsnog raadselachtige arbeidson geval. VALSE CHEQUES AANGEBODEN De Amsterdamse politie speurt naar een circa 30-jarige man, een Italiaanse type, met zwart haar en dito snorretje. Deze man heeft donderdagavond laat bij het grenswisselkantoor in het centraal station gepoogd travel- Ier cheques drie honderd en twee a twintig dollar te ver zilveren, die niet zijn eigendom bleken. Toen de oplettende kas sier constateerde dat de handte kening onder de cheques, beve rig geschreven Gerry A. Milner, niet met de originele handteke ning in de linker bovenhoek overeenstemde, verzocht hij de aanbieder even te wachten om dat hij zich met zijn chef moest verstaan. De aanbieder maakte zich in die tijd uit de voeten. Volgens de politie is hij nog in het bezit van een aantal zulke cheques. DODELIJK ONGELUK Vrijdagmorgen is de 48-jarige verwarmingsmonteur T. P. van Gellekom uit Amersfoort als ge volg van een verkeersongeluk in Soest om het leven gekomen. Op de hoek van de Heideweg en de Plasweg in Soest kwam de heer Van Gellekom in bot sing met een autobus. Hij werd daarbij zwaar gewond en is tij dens vervoer naar het zieken huis „De Lichtenberg" in Amers foort overleden. De heer Van Gellekom heeft op het kruis punt geen voorrang verleend aan de van rechts komende atuobus, zo deelde de politie mede. VERKEERSONGEVAL. Op de rijksweg EttenRoosen daal is gisteravond de 20-jarige M. de Bruin uit Rucphen om het leven gekomen toen hij be trokken werd bij een verkeerson geval. Hij zou op onvoorzichtige wijze de rijksweg hebben overgesto ken en is daarbij in botsing ge komen met een auto, bestuurd door de heer W. uit Bergen op Zoom. Liggend op het wegdek is hij direct daarop overreden door een personenauto, bestuurd door mej. V. uit Roosendaal. Het slachtoffer was op slag dood. VIER JARIG MEISJE GEDOOD. Gisteravond om 7 uur is nabij „De Kluis" te Geleen de 4-jari- ge Maria Meijers aangereden door een auto en op slag gedood. Het ongeluk gebeurde toen het kind plotseling voor de naderen de auto, die bestuurd werd door de heer A. C. uit Heer (bij Maas tricht) VERDRONKEN. Gister is het 10-jarig zoontje van de familie Dank uit Raams- donkveer in de „Donge" te water geraakt en verdronken. Eerst na twee uur dreggen heeft de poli tie het stoffelijk overschot van het knaapje opgehaald. ZANDAUTO DOOR WEGDEK GEZAKT Vrijdagmorgen, om ongeveer negen uur, is een tankauto, ge laden met 17 ton vulstof voor de verharding van een bitumen- weg, op de Van Teylingerweg te Kamerik door het wegdek ge zakt en in een moddersloot ge kanteld. Het ongeval gebeurde, doordat de tankauto op de smalle weg moest uitwijken voor een uit de tegenovergestelde richting ko mende vrachtauto met aanhan ger. De tankauto, die stilstond op een uitwijkplaats, zakte lang zaam weg. Over een lengte van ongeveer twee meter brokkelde de weg af. De chauffeur, de bijrijder en het zoontje van de chauffeur hadden de wagen juist verlaten, toen deze in de naast de weg lopende moddersloot kantelde. Volgens de politie was de wagen veel te zwaar voor deze weg, een B-weg voor wagens met een ma ximum wieldruk van 2400 kg. De wagen, eigendom van een expe ditiebedrijf uit Utrecht, heeft een gewicht van 11 ton, terwijl de lading 17 ton was. De tank auto was afkomstig uit Zuid- Limburg, waar de vulstof ge haald was, bestemd voor het verharden van een weg in Zeg veld. Gisteren is vergeefs door twee kraanwagens getracht de tank auto uit de sloot te lichten. Wel heeft men een groot deel van de lading in een andere wagen overgetankt. Hedenochtend, wan neer zwaarder materiaal aanwe zig zal zijn, wordt nogmaals een poging aangewend de tankauto uit de sloot te halen. Tot die tijd is de Van Teylingenweg te Ka merik voor alle verkeer gesloten. In Paklay, 100 km ten oosten van Vientiane, aan de rivier de Mekong, is gisternacht een hevig gevecht geleverd tussen strijd krachten van de regering en die van de linkse Pathet Lao. Het aantal doden is niet bekend maar 32 gewonden, van wie vijf zwaar letsel opliepen, zijn vrij dagochtend en -middag in Vien tiane aangekomen.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 7