In en om Berlijn TIMZ Provinciaal nieuws DE VRIJE ZEEUW VENEZOLAANSE NOTA AAN NEDERLAND VERKLARING VAN KENJATTA HET WESTEN EN BERLIJN DE MASSALE VLUCHT UIT DE D.D.R. CANADA EN DE BERLIJNSE CRISIS De Westberlijners en de sectorgrens Drie Oostduitse politiemannen gevlucht Spanning op arbeidsmarkt in Nederland zal toenemen TERNEUZEN Zondagdiensten MACMILLAN SCHREEF ADENAUER Westduits communist gearresteerd „VERKOOR VAN LOSSE MELK NIET STAKEN" Weg in Baliemvallei gereed AGENDA De Russische troepen in Oost-Duitsland Zaterdag 26 augustus 1961 Pagina 3 Het luchtverkeer tussen West- Duitsland en West-Berlijn, waar van donderdag in de Russische nota gezegd werd dat het ge bruikt wordt voor „ondermijnen, tie" doeleinden, functioneerde vrijdag normaal. Onder de eerst aankomende reizigers bevond zich de vice- ;anselier van de bondsrepubliek, jr. Ludwig Erhard. die gisteren ie Berlijn een tentoonstelling van de Westberlijnse radio en televisie heeft geopend. De vice-kanselier, dr. Erhard. verklaarde dat het „de wil van ons allen is dat onze kracht en astbeslotenheid ongebroken blijven", waarop geapplaudiseerd werd. Nog sterker applaus klonk op toen hij zijn oproep herhaalde aan de partijen hun onderlinge twisten in deze crisis te verge ten. Dr. Erhard stelde voor dat iedere Duitse student een tijd in Berlijn zou studeren, „niet ver plicht, maar omdat men Duits land niet kent als men het vrije Berlijn niet kent". Erhard is de eerste Westduitse minister die een bezoek aan Ber lijn brengt na de Russische klacht over de ..provocerende' bezoeken van de functionarissen van de bondsregering aan West- Berlijn. Het stadsbestuur van West- Berlijn heeft alle communisti scho kantoren in West-Berlijn gesloten en de partijfunctiona rissen bevel gegeven te vertrek ken. De Westberlijnse politie houdt bij de doorlaatposten aan ie sectorgrens controles om het binnenkomen van ..ongewenste personen" te verhinderen. In de nacht van donderdag op vrijdag hebben honderd Engelse soldaten In 'tenten vlakbij de sectorgrens overnacht. De burgemeester van West- Berlijn, Brandt, heeft vrijdag ge zegd. dat de toestand in de laat ste dagen en uren steeds meer gespannen wordt. Bij de ope ning van de Westberlijnse radio- ?n televisietentoonstelling zei hii iat de actie van Oost-Duitslancl ie hele wereld aangaat. Brandt deed een nieuw beroep op de wereld de vrede te bewa ren. Hiertoe zijn vastberaden heid en besluitvaardigheid nodig. Volgens hem moet het vooruit zicht van onderhandelingen in de nabije toekomst aanvaarden. Brandt zei dat West-Berlijn een centrum van wetenschap en op leiding zal worden. De economie van de stad zal worden versterkt en speciale instellingen voor on derontwikkelde landen zullen worden opgericht. „Wij zullen mensen naar Berlijn roepen. Ber lijn zal een magneet worden en velen zullen komen. Berlijn zal uitdrukking van dc wil en de eis van de Duitsers op het recht van zelfbeschikking worden", aldus Brandt. Drie jongelui hebben donder dagavond stenen geworpen naar een trein in Neukölln in West- Berlijn en versperringen gelegd op een spoorrails. Twee van hen zijn door de Westduitse politie gearresteerd. Donderdagavond zijn eveneens drie mannen aangehouden die op een spoorlijn in West-Berlijn een 50 kg zwaar stuk gietijzer had den neergelegd. Twaalf Oost-Berlijners en Oostduitsers staan in Rostock terecht. Zij worden beschuldigd van een poging zich meester te maken van het schip „Seebad Binz". met 250 passagiers aan boord, om hiermee naar „een Navo-haven" te varen. Volgens het Oostduitse nieuws, bureau ADN is dit op 18 augus tus in de Oostzee gebeurd. De kapitein en bemanning hebben de „gangsters" in bedwang ge- De Venezolaanse minister van Buitenlandse Zaken Briceno heeft donderdag medegedeeld, dat zijn ministerie een nota tot de regering in Den Haag heeft gericht, in antwoord op de kort geleden van de Nederlandse re gering ontvangen mededeling, dat het niet mogelijk is de zeven Venezolaanse militairen, die op 8 juni op Curagao politiek asiel hadden gevraagd, uit te leveren Hoewel de tekst van de Vene zolaanse nota niet bekend werd gemaakt, wordt vernomen dat de Venezolaanse regering erin verklaart het negatieve ant woord der Nederlandse regering te betreuren, evenals het feit dat de door de zeven uitgewekenen begane misdrijven ongestraft zullen blijven. Waarnemers noemen de toon van de nota „gematigd". In de nota zou een streep worden ge zet onder het over deze kwestie tussen de Venezolaanse en Ne derlandse regeringen gerezen meningsverschil. Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft in antwoord op een vraag meegedeeld dat de tijdelijk zaakgelastigde te Cara cas. de heer F. von Oven, don derdag een dergelijke nota'heeft ontvangen. De tekst zal niet in Den Haag worden gepubliceerd. Wel deelde de woordvoerder mee dat de nota in gematigde termen is ge steld, houden en aan de politie uitge leverd. De bedoeling was met het schip naar Bornholm te varen en daarna naar West-Duitsland te vluchten. De openbare aan klager eiste straffen variërend van vijf jaar dwangarbeid tot drie maanden gevangenisstraf. Volgens een woordvoerder van het Engelse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft de Engel se regering de Engelse ingeze tenen aangeraden geen reizen naar Oost-Duitsland te onderhe. men. Hij kon niet zeggen of dit ook geldt voor deelnemers aan de „Leipziger Messe". De Westelijke mogendheden ondernemen politieke stappen om de minister-president van India, Nehroe, op de belangrijk heid van de rechten van het Westen in Berlijn te wijzen. Nehroe heeft woensdag in een rede voor het parlement gezegd aan de Westelijke reehten van toegang tot West-Berlijn te twij felen. De ambassadeur van de Verenigde Staten, Galbraith, heeft hierover om een onderhoud met Nehroe verzocht. De Oostduitse politie heeft vrijdag een waterkanon en traan gasgranaten gebruikt om een groep Westberlijners bij een grenspost tussen de Amerikaan se sector in West-Berlijn en Oost- Berlijn uiteen te iagen. De West berlijners hadden de Oostduitse politie uitgejouwd. De Westber lijnse politic verspreidde de me nigte. Binnen een half uur was hel weer rustig. De Westberlij ners waren naar de grens ge trokken toen de aldaar gesta tioneerde Amerikaanse troepen weggegaan waren. Zij moesten door andere afgelost worden. De Oostduitsers, die zich laten beïnvloeden door de intriges van de Westduitse geestdrijvers zul len voortaan verplicht kunnen worden zich ergens te vestigen, zo heeft de Oostduitse regering vrijdag bekendgemaakt. Dit zal dan gepaard gaan met een „her scholing", aldus de Oostduitse regering. De Westberlijnse Senaat heeft, naar verluidt, in Engeland een vliegtuig gecharterd voor burge meester Willi Brandt. Het is de bedoeling, dat Brandt met dit toestel dageliiks naar diverse Westduitse sleden wordt ge bracht om daar redevoeringen te houden. Het Westelijke bevel van Ber lijn heeft vrijdag de Oostduit- sers verboden in West-Berlijn bureaus te vestigen voor het uit reiken van visa aan Westberlij ners. die naar Oost-Berlijn wil len. Zoals bekend hadden de Rus sische autoriteiten namens de Oostduitse regering hierom ver zocht. Als Kenia eenmaal onafhanke lijk geworden is. zal het geen ..bandietenregering" krijgen en zullen de landeigenaars niet van hun bezittingen beroofd worden. Dit heeft de pas vrijgelaten ex-leider van de Mau Mau, Jomo Kenjatta, vrijdag tegen verslag gevers gezegd, toen hij het par lementsgebouw in Nairobi be zocht Wij zullen hen. die in diverse projecten kapitaal gestoken heb ben. aanmoedigen naar Kenia te komen om daar zaken te doen, aldus Kenjatta, want dit zal ons meer welvaart brengen. Hij deed een beroep op de Afrikanen om samen te werken voor het welzijn van het land. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Von Brentano, heeft vrijdag ver klaard, dat hij de Westelijke mogendheden heeft verzocht, zo spoedig mogelijk een bijeen komst van ministers van Bui tenlandse Zaken te beleggen. Hij zei dit tot het bestuur van de christen-democratische partij, dat zojuist een resolutie van deze strekking had aanvaard. Naar verluidt zouden de Wes telijke ministers hun bijeen komst willen uitstellen tot na de Bondsdagverkiezingen, die op 17 september zullen worden gehou den. Uit de ..eerste arbeiders- en bocrenstaat op Duitse bodem", 'zoals de Oostduitse communis tische partij de „Duitse demo cratische republiek" noemt, zijn tussen januari 1954 en eind juli 1961 in totaal 1.658.650 arbeiders en boeren naar West-Duitsland gevlucht. Het Westberlijnse inlichtingen bureau „West" heeft berekend dat 1.023.608 der gevluchten een beroep uitoefenden. Het Canadese parlement zal worden gevraagd exlra-geldtoe- wijzingen goed te keuren om vergroting van de militaire en burgerlijke paraatheid met het oog op de Berlijnse crisis moge lijk te maken, aldus heeft pre mier Diefenbaker vrijdag in Ot tawa tegenover verslaggevers verklaard. Het parlement komt op 7 sep tember bijeen. De premier zei geen bijzonderheden te kunnen geven vóórdat- de kwestie bij het parlement in behandeling komt. Hat Oostduitse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft er donderdagavond andermaal bij de Westberlijners „in hun eigen belang" op aangedron gen niet dichtbij de sectorgrens tussen Oost- en West-Berlijn te komen. In het desbetreffende commu niqué wordt gezegd dat de Oost berlijnse autoriteiten er niet aan denken zich te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van West-Berlijn en. de West berlijners die dicht bij de sector grens wonen, niet willen hinde ren. Drie leden van de Oostduitse grenspolitie die deel uitmaakten van de bemanning van een mo torboot van de politie, zijn met hun vaartuig, waarop zich nog negen anderen bevonden, de ha ven van de Westduitse plaats Travemünde bij Lübeck binnen gelopen en hebben daar om po litiek asiel verzocht. De motor boot was uit Wismar vertrokken en voer op de Oostzee toen het drietal zich van het schip mees ter maakte en de andere opva renden in bedwang hield. Het vaartuig voer met grote snelheid de haven van Travemünde bin nen. Toen het aanlegde, ontstond een korte vechtpartij aan boord waarbij een schot werd gelost. De vluchtelingen, die alle drie negentien jaar zijn, slaagden er echter in ongedeerd op de kade te komen. Het vaartuig verliet daarna zonder moeilijkheden de haven van Travemünde. (Adv.) de sigaar die u ,op vacantie"aan „thuis"herinnert Neem PER LAS mee, 'n lekker sigaartje 14 ct). TRAILER ONTWORTELDE DRIE IEPEN BIJ FRANEKER E.E.G.: In een studie over de conjunc turele ontwikkeling van de ar beidsmarkt in de zes landen van de E.E.G., die de Europese com missie aan de ministerraad van de gemeenschap heeft toegezon den, wordt voorspeld, dat de spanningen in Nederland en Duitsland waarschijnlijker nog sterker zullen worden. De Euro pese commissie acht het dan ook noodzakelijk, dat Duitsland en Nederland enerzijds en Italië anderzijds op zeer korte termijn nauw overleg zullen plegen voor JUWELEN DIEPST AL IN CAP D'ANTIBES In Cap d'Antibes zijn donder dagavond juwelen ter waarde van 300.000 tot 400.000 nieuwe franken (225.000 tot 300.000 gul den) geroofd. Da kostbaarheden waren af komstig van een juwelierswinkel in het hotel Eden Roe. De ver koopster bracht, zoals gewoon lijk, de collectie na sluitingstijd met een auto naar een nabijge legen hotel om de juwelen daar in een kluis op te bergen. On derweg werd haar de weg afge sneden door een snelle sport auto. Een der inzittenden van deze wagen maakte zich van de koffer met de juwelen meester en verdween in snelle vaart. De sportauto, die kort tevoren van een Britse toerist in Juan- les-Pins was gestolen, ward 300 meter verder teruggevonden. Van de daders was geen spoor te bekennen. het opstellen van een program ma voor versnelde beroepsoplei ding van Italiaanse arbeiders, die in de beide landen waar het grootste tekort aan arbeids krachten in de gemeenschap heerst zouden kunnen tewerk worden gesteld. De Europese commissie meent dat aan een dergelijk program ma een nog grotere behoefte be staat dan een jaar geleden. Zij acht het gewenst gezien de vooruitzichten voor de economi sche ontwikkeling in de komen de jaren en de algemene ten dentie tot toeneming van het te kort aan gekwalificeerde arbeids krachten een opleidingsprogram, ma voor verscheidene jaren vast te stellen. Dit zou kunnen ge beuren in samenwerking met de Europese commissie en het so ciale fonds van de E.E.G. In de studie verklaart rle Europese commissie zich voorts bereid om met de lid-staten de vormen van een eventuele finan ciële samenwerking met het oog op de huisvesting van migrerende werknemers nader onder het oog te zien. De Europese commissie komt tot de conclusie in het rapport dat de totale arbeidsreserve van de gemeenschap een verdere be langrijke daling zal ondergaan en dat in het zuidelijke deel van de E.E.G. (Italië) grote over schotten zullen blijven bestaan. Tenslotte wordt de aandacht van de E.E.G.-landen gevestigd op het belang voor elke lid-staat en voor de gemeenschap als ge heel van een coördinatie van het werkgelegenheidsbeleid. De „GroningenAmsterdam expresse", de maatschappij, welke vorige week door een schipbreuk op het Wadden eilandje Lange-Oog drie men sen en de coaster „Kunze VI" verloor, en welke eerder deze week een zware vrachtwagen zag' verongelukken, is in de nacht van woensdag op don derdag door een nieuwe slag getroffen. Een' truck met op legger, geladen met vijftien ton stukgoederen, welke op weg was naar Harlingen, ram de toen n.l. even buiten Fra- neker een rij zware iepen, waarvan er drie werden ont worteld, de ravage was enorm (foto). De 29-jarige chauffeur C. J. v. d. K. uit Amsterdam en zijn dertienjarige buurjon gen H. H. die oor zijn plezier meereed, kwamen met builen en schrammen, maar verder ongedeerd uit de vernielde op legger. Oorzaak van het onge luk laat zich slechts raden. Gemeenteraad. De agenda van de op 31 augus tus, des avonds te 7 uur, te hou den vergadering van de gemeen teraad bevat de volgende punten: Ingekomen stukken. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot herbenoeming van de heer J. Stenvert, alhier, tot lid van het bestuur der Stich ting Beschuttende Werkplaatsen „Midden-Zeeuwsch-Vlaanderen". Idem tot aankoop van de per celen Jozinastraat 5, Kazerne straat 22, Dekkerstraat 33 en Kerkhoflaan 39. Idem tot aankoop van gronden c.a. gelegen in de Ser-Lippens- polder en Nieuw-Othenepolder. Idem tot verkoop van grond aan: a. de heer J. F. Rouw in het exploitatieplan Ser-Lippens- polder; b. de heer J. C. van Dixhoorn, idem; c. de heer C. Meijer op het ge meentelijk industrieterrein. Idem tot aanvaarding van de schenking aan de gemeente van een schilderij. Idem tot vaststelling van een instructie voor de ambtenaar sportzaken. Idem tot verlenging van de ge meentelijke garantie ten behoeve van het Internaat voor Schipr perskinderen alhier. Idem tot het huren van de bovenzaal van het pand Korte Kerkstraat IS en tot liet inge volge art. 72 der Lager Onder wijswet 1920 beschikbaar stellen van deze zaal aan het testuur van de R. K. Meisjesschool. Idem tot het verlenen van eer vol ontslag op verzoek aan: a. R. Peters, als onderwijzer aan de openbare Zuidland- school met ingang van 1 september 1961; b. A. van der Windt, als tijde lijk leraar aan de gymna siale afdeling van het Pe trus Hondius Lyceum met ingang van 1 september '61; c. Ds. C. van Evert, idem; en ongevraagd eervol ont slag aan Dr. M. J. C. de Jong als leraar aan de gym nasiale afdeling van het Petrus Hondius Lyceum. Idem tot wijziging van het raadsbesluit van 1 december 1960. houdende garantie van ren te en aflossing van een door de Amsterdamsche Bank N.V. ver strekte geldlening. Idem tot wijziging van de be groting 1961. Rondvraag. Tienduizendste bezoeker aan de watertoren. Woensdagnamiddag om drie uur vernam mevr. M. Hoefeyzer Goossens te Kloosterzande bij haar bezoek aan de watertoren dat zij de 10.000ste was in dit seizoen. Van de Terneuzense Vereniging voor Vreemdelingen verkeer ontving zij als aanden ken een fraaie, ingelijste foto van het gebouw. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waarge nomen door dokter J. J- J. v. d. Griek, Scheldekade 27, tel. 2020. Apotheek geopend: Hamann, Noordstraat 69, telef. 2060. Zondagdienst Kruisverenigin gen: Groene Kruis en Wit-Gele Kruis: zr. P. H. Voorthuijsen, Scheldekade 17. Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen voor Axel, Sas van Gent en Zaamslag waargenomen door dierenarts J. Jansen, Bernhardstraat 2, Axel, tel. 01155—893. AXEL De heer C. Hamelink t. Donderdag j.l. is in het dorp Iona, in de Canadese provincie Ontario, op 64-jarige leeftijd, tengevolge van een hartverlam ming overleden onze vroegere stadgenoot de lieer C. Hamelink. De heer Hamelink is op 6 januari 1897 te Axel geboren. Na het beëindigen van zijn mili taire dienst in 1918, hij was wachtmeester bij de veldartille rie, ging hij als arbeider werken op de cokesfabriek te Sluiskil tot hij in 1923 deze arbeid beëindig de. Hij is toen in zijn onder houd voor zijn gezin gaan voor zien met een handeltje in textiel en schoenen. Door zeer hard werken en zich tal van opofferingen te hebben getroost wist hij zijn handel op te bouwen tot een zaak die in de streek alom bekendheid ver wierf. Naast deze branche heeft hij ook nog zaken gedaan in de agrarische sector. Hij is één der grondleggers ge weest van enkele aangesloten N.V.V.-organisaties ter plaatse en is ook tal van jaren voorzit ter geweest van de S.D.A.P. en de Partij van de Arbeid. In 1931 nam hij zitting in de Axelse gemeenteraad en werd bij de Statenverkiezing tot lid van de Provinciale Staten van Zeeland gekozen. In de Raad is hij na de bevrij ding niet meer teruggekeerd, omdat hij toen gekozen was tot lid van Gedeputeerde Staten. De laatste functie is door hem tot de zomer van 1955 uitge oefend, toen de heer Hamelink besloot om met zijn gezin naar Canada te emigreren. In Canada heeft hij in Iona een boerderij gekocht van pl.m. 100 gemeten. Terwijl dit bedrijf nog in volle opbouw was heeft een hartver lamming een eind aan dit ar beidzaam leven gemaakt. De heer Hamelink had niet al leen grote bekendheid in de pro vincie. ook bij het hoofdbestuur van de Partij van de Arbeid in Amsterdam stond hij in hoog aanzien. KLOOSTERZANDE. Groot feest besluit de vakantietij <1. Zoals de traditie wil. wordt heden, de laatste zaterdag van augustus, alhier de schoolvakan tie met een groot feest besloten. Des middags start te half vier een grote optocht, waarin alles wat daaraan meedoet staat in het teken van het lied. Men zal er prachtige wagens zien en vele kleine losse groepjes, prachtig gecostumeerd in vrolijke kleuren en zal men er direct bekende schoolliedjes in herkennen. Het is dit jaar voor de vierde maal dat het z.g. speeltuincorso uit trekt en het moet gezegd de voorgaande jaren was het steeds de moeite van een rit naar Kloosterzande waard. Ook dit jaar is in vele buurten druk ge werkt in alle geheimzinnigheid In de brief, die de Britse pre mier MacMillan aan de West duitse bondskanselier Adenauer heeft geschreven, verklaart hij, naar te Bonn van diplomatieke zijde wordt vernomen, dat er weliswaar mogelijk moeilijke weken en maanden zullen aan breken, doch dat er uiteindelijk toch een oplossing voor het Ber lijnse vraagstuk zal worden ge vonden. MacMillan had woorden van lof voor Adenauers houding sinds het afsluiten door de Oostduit sers, op 13 dezer, van de sector grens tussen Oost- en West-Ber lijn. In Westduitse regeringskrin gen wordt vernomen dat bonds kanselier Adenauer zeer met MacMillans brief was ingenomen en dat hij dankbaar was voor de steun van de Britse premier. Een voormalige functionaris van de verboden Westduitse communistische partij, Herman Kempf, die zich voor de komen de bondsdagverkiezingen als „on afhankelijke" kandidaat had ge steld, is woensdag in hechtenis genomen. Hij wordt beschuldigd van anti-grondwettelijke activi teit. In zijn woning zijn docu menten in beslag genomen. Georganiseerde melkhandel: In Breda is de verkoop van losse melk. zoals bekend, ge staakt. Naar aanleiding hiervan hebben de drie landelijke orga nisaties van meikhandelaren een communiqué uitgegeven, waarin zij zeggen, met leedwezen kennis te hebben genomen van de stop zetting van de verkoop van losse nielk in Breda. Zij menen, dat de keuze bij het betrekken van rneik aan de consumenten moet wor den gelaten, zolang niet is vast gesteld, dat de koopgewoonte in die zin is veranderd, dat de con sument geen losse melk meer prefereert. Dit stadium is in Nederland nog nergens bereikt, aldus het communiqué, en daar om moet door de gehele melk handel iosse melk worden ver kocht. Ter voorkoming van misver standen attenderen de centrale organisaties er nog op<, dat de standaardisatiebedrijven in Breda de gewraakte maatregel hebben doorgevoerd en aan de slijters hebben opgedrongen, buiten de melkhandel om. De bonden be velen de zelfstandige melkhandel in Nederland aan, het voorbeeld van Breda niet te volgen. DE MELKVERKOOP IN BKEDA Is over de stopzetting van de verkoop van losse melk in Breda, waardoor de consumenten ter plaatse zijn aangewezen op de vier cent per liter duurdere fles- senmelk, overleg gepleegd met het ministerie van Economische Zaken? Dit heeft het lid van de Twee- cfe Kamer, de heer Peschar i P.v.d.A.) schriftelijk gevraagd aan de minister van Economische Zaken. Hierop aansluitend heeft dit Kamerlid de bewindsman ver. zocht te bevorderen, dat op kor te termijn de verkoop van de (goedkopere) losse melk wordt hervat. In Üe 60 km lange Baliemval lei in het centrale bergland is een 45 km lange weg gereed ge komen. Daze loopt van de be stuurspost Wamena naar Pyra mid Hill waar het centrale hos pitaal van de Amerikaanse zen dingscorporatie „Christian and Missionary Alliance" gevestigd is. De weg, die is aangelegd om de pacificatie in dit deel van de Baliemvallei te vergemakkelij ken, loopt door een gebied van verschillende grote stammen of bevolkingsgroeperingen. Op de plaats waar de weg de rivier de Kimbin bereikt is een houten brug gebouwd. Op het ogenblik wordt reeds met enkele brom fietsen op de weg gereden, maar binnenkort zal de verbinding Wamena—Pyramid Hill per jeep worden onderhouden. Aan deze weg werd in 1959 begonnen onder controleur Gon- om zich maar niet bloot te moe ten geven. Als het weer enigs zins meewerkt zal het weer een fleurige stoet zijn, waar ieder plezier aan zal beleven. 's Avonds om zeven uur is er een groot feest in de speeltuin „De Honte" aan het Marijke- plein (bij slecht weer in de grote loods van de heer R. Bogaert aan de Hoek en Bosch). Een keur van artiesten heeft men weten aan te werven om het slot van de vakantie tot een daverend feest te maken. Bovendien zal de mandolinevereniging „Excel sior" van Kruiningen, naar Kloosterzande komen met een prachtig programma elk wat wils, vol afwisseling met de meest moderne nummers en voor de ouderen vele goede oude be kenden. Kortom als de weersge steldheid haar medewerking ver leent. belooft het een gezellige drukke dag te worden. WESTDORPE Aanbesteding. Gistermorgen werd door de Centrale' Dienst Bouw- en Wo ningtoezicht in Oost Zeeuws- Vlaanderen op het gemeentehuis te Westdorpe voor rekening van het gemeentebestuur aanbesteed het uitvoeren van grond-, riole- rings- en bestratingswerken in de Graaf Jansdijk. Er werd als volgt ingeschre ven: N.V. Aannemersbedrijf „Zee land", Middelburg ƒ78.800; Aan nemersbedrijf M. P. Hol, Hulst ƒ77.500; G. en A. Sponselee, Kloosterzande ƒ76.200; Aanne mersbedrijf De Oude, Biervliet ƒ74.500; Fa. Noordenne, Sas van Gent ƒ73.940; N.V. „E.L.K.", Schoondijke ƒ73.800; P. Mollet, Hoofdplaat ƒ73.000; Fa. De Ruijsscher Zn, Biervliet ƒ68.700; Gebr. De Bokx, Terneu- zen ƒ67.760; Gebr. Lucasse, Kloosterzande 67.750. De gunning werd aangehou den. salves, die thans in Temina- boean werkzaam is. Een andere weg, die vanuit Bokondini in de aangrenzende vallei op de wag bij Pyramid Hill moet aansluiten, is al gevor derd tot, de Amerikaanse zen- dingspost Keilila, een afstand van 17 km. Ook deze weg wordt door de bevolking aangelegd on der leiding van een administra tief ambtenaar. ZATERDAG 26 AUGUSTUS. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De legioenen van de Nijl". Concertgebouw, 3 u.: „Dik Trom en zijn aap", kinderto- neelstuk in 3 bedrijven; 8 u.: „Voor schurken geen genade". Zuidersportpark, 4.30 uur: Tern, Boys IOud-2e klassers Terneuzen. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „La Paloma". ZONDAG 27 AUGUSTUS. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 2 uur: „Voor schurken geen genade"; 4.30 en 8 uur: „De legioenen van de Nijl". Concertgebouw, 8 u.: „Voor schurken geen genade". Zuidersportpark, 2.30 uur Terneuzen INeptunus I. AXEL: Het Centrum, 3.45 uur: „La Paloma"; 8 uur: „Para chutisten-commando". Terrein nabij Watertoren, 2.30 uur: Axel IVlissingen I. Roger Hilsman, de directeur van de inlichtingendienst van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft ver klaard dat de twintig Russische divisies in Oost-Duitsland „bij zonder grote versterkingen moe ten ontvangen alvorens zij met enige kans op succes een aanval zouden kunnen doen". Hilsman's rede werd uitge sproken op een bijeenkomst van de „World Affairs Council" in San Francisco. „Het logistieke probleem is van dien aard dat het aantal di visies dat zou kunnen worden aangevoerd zeer beperkt is," al dus Hilsman. De Russen kunnen slechts enkele divisies naar Oost-Duitsland overbrengen voordat de NAVO weet dat mo gelijk een aanval op handen is. T elevisie-uitzendingen voor Oost-Duitsland S Met ingang van 4 september zullen alle West-Duitse televisie stations, die naar Oost-Duitsland kunnen uitzenden, dagelijks een program van twee a drie uur brengen voor de kijkers in Oost- Duitsland. Dit besluit is donder dag in West-Berlijn genomen.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5